Tweede Blad Maandag 7 Juli 1924 UIT DE O INGEVING VEUR. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Koyzer. Aanwètzig alle leden, behalve de teer De Koning. De Voorz. opent de vergadering mot gc- ied. Do notulen der vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Verslag van den toestand der gemeente over 1923. Mededeeling van Ged. Staten, dat de gemeenterekening op 31 Aug. moet ingezonden zijn. Goedkeuring van de ver ordening op de belasting op do openbare vermakelijkheden; van de opcenten op de vermogens-, personeele-, tantième- cn di videndbelasting. Goedkeuring van hot Raadsbesluit van 28 Maart, betreffende kasgeld gasfabriek. Er is bericht ingeko men van de Tramwegmaatschappij, dat het niet mogelijk is aan de halte een electrische klok te plaatsen, daar hier geen lichtkabel is. Do Voorz. doet mededeeling, dat inder tijd nog bij de Maatschappij door B. en TV. is aangedrongen om hier een vaste halte te maken, doch dat hij bericht heeft ontvangen dat dit niet mogelijk is. B. en W. stellen voor allo stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Nie- boer zegt, dat liet zeer wel mogelijk is hier een dergelijke klok te plaatsen en dat dit ook zeer noodzakelijk is, daar de dorpsklokken hier dikwijls zeer verschillen met de Amsterdamsche tijd. Hij verzoekt daarom B. en W. nogmaals hierop aan te dringen. B. en W. zeggen toe aan het ver zoek van den hfeer Nieboer te zullen vol doen, waarna alle stukken voor kennisge ving worden aangenomen. Do Voorz. doet mededeeling, dat in Mei een schrijven is ingekomen van Ged. Sta ten, dat door de gem. Veur f 1807.15 moet betaald worden voor onderhoud Veursche Straatweg. B. en W. stellen voor om "de-ze f 1807.15 niet te betalen; indertijd hebben B. en TV. voorgesteld 10 in do recon structie en 50 van het jaarl. onderhoud to betalen. De geheele straatweg zou ver nieuwd en verbreed worden; dat hot zoo lang duurt, voordat hiermede begonnen wordt, daarvan ligt de schuld geenszins bij d:e gemeente Veur. God. Staten hebben zolf een raming van de kosten gegeven en daarna moet de gemeente betalen; dat nu reeds een rekening betaald moet worden, omdat 'het noodig was den straatweg hier en daar op te lappen, dit vindon B. en TV. niet juist; to meer daar hior geenszins de schuld ligt bij deze gemeente. De heer Meijer zegt, dat het niet aan gaat een dergelijk bedrag te betalen en hij lean volkomen met .het voorstel van B. cn TV. accoord gaan. Het voorstel van B. en TV. om aan Ged. Staten te berichten, dat zij geen termen aanwezig vinden om dit bedrag te betalen, wordt z.h.s. aangenomen. De Voorz. doet nog mededeeling, dat is ïngekqmen do begrooting, onz. van de R.K. avondvakteekonschool „De Hanze" en pro ces-verhaal kas opneming Gem. Electr.-be- irijf. 3.Praeadvies van B. en TV. betrekkelijk hot voorstel van het lid Nieboer inzake ouderwijs verslechtering. B. en TV. deen als hun zienswijze ken nen, dat do Raad niet de persoon is hier over te spreken en dat dit op een andere plaats thuishoort. De heer Nieboer zegt, dat liet prae-ad- vies van B. en TV. reeds overbodig is ge* worden, daar betreffende zijn voorstel reeds wijzigingen zijn geschied. Het voorstel van B. en TV. om hierop niet te ageeren, wordt z.h.st. aangeno men. 4. Adres werklieden inzake loonsver mindering met voorstel 'van B. en TV. B. en TV. stellen voor 'dit punt tegel ijk' me-t punt 6 te behandelen. Aangenomen. 5. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim met aanbeveling van B. en TV. Do Voorz. deelt mede, dat de heer Smeelc ontslag als lid heeft genomen, en dat B. en TV. aanbevelen, als No. 1 den hoer Kasbergen, hoofd dor R.-K. Jongens school en als no. 2 den heer TVatterreus, on der w. aan die school. Do lieer Kasbergen wordt met algcmee- no stemmen benoemd. 4 cn f». Voorstel B. en W. tot wijziging geaneentebegrooling 1924. Do Voorz. zegt, dat, zooals do boeren hebben kunnen zien uit de stukken, do bemerkingen aan de hand van de nieuwe bègrooting niet zoo groot zien. Ged. Stafèn hebben mededeeling gedaan, dat liet salaris van den Gem. Ontvanger met f 279 kan verminderd worden'. God. Staten vragen de motieven, waarom de uit betaling der pensioenen van oud-burge meester en oud-ontvanger niet zijn ge schied. De Voorz. zegt, dat deze zijn over leden. De heer Trapman, gem.-ontvanger keerde elke 3 maanden de pensioenen uit, waarvoor hij een belooning ontving van f 15; nu 'zeggen Ged. Staten, dal met het oog op bezuiniging deze belooning moet vervallen. B. en TV. meenen. dat dit toch eigenlijk niet opgaat; intusschen heeft de heer Trapman reeds genoegen genomen met dit besluit van Ged. Staten. leis an ders is het echter mot den lieer v. d. Ven, gem.-ambtenaar, deze .is belast met do zaken der werkloosheid, is daarvóór steeds in touw, ook des avonds, waarvoor hij f 200 ontving. Inmiddels is hierop 50 V» gekort en nu zeggen Ged. Staten, dat ook deze post moet vervallen. B. en TV. vinden dit echter niet goed en izijn van meening. dat deze post wel degelijk gehandhaafd moet blijven. Bij de volgende begroeting kunnen andere maatregelen genomen wor den, door b.v. deze werkzaamheden te rangschikken onder seeretarie-werk. De heer Meijer zegt, dat het toch niet aangaat om n« plotseling deze bedragen in te houden en is de meening van B. en TV. toegedaan; ook de overige heeren zijn van hetzelfde gevoelen. Do heer Nieboer meent echter, waar overal bezuinigd wordt, ook hier te bezui nigen en deze z.g. bijbaantjes op to hef fen. Do Voorz. zsgt, dat dit nu niet doen lijk is, doch dat hij de volgende begrooting •hierna zal gestreefd worden, waarmede de heer Nieboer volkomen accoord gaat. Do Voorz. zegt, dat nu eigenlijk de grootste zaak komt en deze is, dat Ged. Staten, na eerst afwijzend te hebben be schikt op het voorstel om de salarissen van B. en W. en van den gem.-secretaris met 10 te verlagen, thans komen met een schrijven, dat de salarissen van B. en W. en den gem.-secr. niet met 10 doch met 15 moeten verlaagd worden en dat als eenigst motief hiervoor aangegeven wordt de slechte financieele •toestand der gemeente. B. cn TV. vinden dit echter niet juist, wanneer deze verla ging over de geheel liuie was geschied, dan zouden tzij zich er bij neerleggen, doch thans denken zij er niet aan. De ambte naren zijn toch niet de schuld van den slechten toestand der gemeente; ook B. en TV. zijn zich van geen schuld bewust. De heer Nieboer vraagt, wal voor ant woord Ged. Staten zal gegeven worden be treffende die 15 c'° verlaging. De Voorz. zegt. dat zij reeds aan Ged. Staten hebben geschreven, dat het toch niet aangaat B. en TV. en de gem.-secreta ris zoo ,te treffen, daar zij zooveel werk hebben, ook voor do bedrijven en den ge beden dag disponibel zin; zeer dikwijls gaan do menschen niet naar .dc bedrijven zelf, doch komen bij B. en W., dio hun steeds te woord staan. Do heer Nieboer tzegt, dat hij het volko men met B. en TV. eens is, dat do ambtena ren er niets aan kunnen doen, dat de fi nancieel toestand der gemeente zoo slecht is en <lat hij dan ook geenszins voor verla ging is. De heer Meijer vindt liet een onbillijk heid en vindt dat Ged. Staten toch in ieder geval niet liooger dan 10 kunnen gaan. De Voorz. zegt, dat door dit schrijven van God. Staten vanzelf het request dear werklieden vervalt en dat dié 10 V» thans nog niet kunnen uitgekeerd worden. Ged. Staten vrageh ook, hoe hoog de huurwaarde van de am!>T>Wo'ning van 'don burgemeester Ls geschat en of deze schat ting ook door de Huurcommissie is ge schied. Do Voorz. zegt, dat deze huur waarde is geschat op f 467.75, doch hij kan médedcelen, dat it ij reeds in oen wet houders vergadering heeft voorgesteld deze te brengen op f 600. Ged. Staten zeggen ook, dat het groote tekort gehaald moet. worden uit de belas ting en daarom het belastingcijfer tc bren gen op B. en W. kunnen zich hier mede geenszins vereenigen en zij hopen, dat do Raad B. en TV. zullen steunen om aan Ged. Staten te berichten, dat het on doenlijk is om de belasting nog hooger op te voeren. Het is hier geen onwil, doch de belasting is reeds zoo hoog, dat van de fin. draagkracht der ingezetenen het uiter ste gevergd wordt; 'bovendien zullen vele groote belastingbetalers zich elders vesti gen: waar zij minder belasting te betalen hebben en dan wordt dit nog grooler strop voor de gemeente. Do heeren ondersteunen de mcening van B. en TV., zoodat Ged. Staten zal be richt worden, dat het oin de verschillende genoemde redenen niet doenlijk is het he- lastingcijfor nog booger op te voeren. Ged. Staten willen hebben, dat f 10.000 vau vroegere, belaslmgen maar geïnd moet worden. Do Voorz. zegt, dat zij misschien do helft wel zullen kunnen binnenkrijgen, doch dat vele pesen oninbaar zullen zijn. Intusschen zullen B. en W..trachten zoo veel mogelijk hiervan binnen te halen, doch oni de geheelo f 10.000 binnen te krijgen, izooals Ged. Scaten willen, hieraan twijfelt hij zeer. De verdere bemerkingen van Ged. Staten zijn meer van administratieven. aard. 7. Voorstel van B. en TV. betreffende regeling toelating der z.g. buitenleerlingen tot inrichtingen van middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs te 's-Gravea- hage. De Voorz. deelt mede, dat er 2 soorten scholen voor genoemd onderwijs zijn en welf gesubsidieerde scholen en niet-gesub- sidieerde scholen, zooals b.v. te Leiden en Rotterdam zijn gesubsidieerde scholen; te 's-Gravenibage is een ^Iet-gesubsidieerde school. Voor 't bezoek van een. kind uit de gemeen- to moet door de gemeente aan de gesubsi dieerde scholen 50 kvan de kosten be taald worden en dan Kan ook niets op do ouders dier leerlingen verhaald worden. De niet-gesubsidieerde school te 's-Gra- venhage heeft voorgesteld om f 400 to beta len per leerling. De Voorz. zegt, dat dan kan verhaald worden op de ouders; be taald b.v. oen ouder voor zijn kind f 100 schoolgeld, dan worden hiermede de kos ten van f 400 verminderd, ensz. Hier weten wij tenminste waarmede wij er af zijn, wanneer wij 50 in de kosten betalen, weten wij het niet. B. en TV. stellen daarom voor f 400 to betalen aan Den Haag. De heer v. Heiningen zégt, dat hij het wensckelijk vindt, dat dit voor een jaar ingaat en da t den leerlingen telken jare oen. examen wordt afgenomen, daar alle him kind zit en dat deze de hoogero stu- ouders wel kunnen zeggen, dat er wat in dies moet volgen en dat liet dan toch alle maal kosten voor de gemeente zijn. De Voorte. zegt, dat hierop wel degelijk do aandacht gevestigd wordt, en dat het zoo maar niet gaat om zijn kind naar de H. B. S. te zenden. Hierna wordt het voorstel van B. cn TV z. li. st. aangenomen. 8. Voorstel B. en TV. tot verlenging «er ïoopende kasgeldleening. B. cn TV. vragen, den Raad machtiging tot verlenging der Ïoopende kasgeldleening, welke machtiging met een kleine aanteekening van den heer Nieboer z.h.st. wordt gegeven. 10. Er is bericht ingekomen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat do 50 legesheffing voor de jachtacto to •hoog is, daarom stellen B. en TV. voor deze verordening te wijzigen en de leges heffing to brengen op 20 Deze wijziging wordt z. h. st. goedgekeurd. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting. ZQETERMEER-ZEGWAART. De stormschade. Ook deze gemeenten hebben enorm veel schade geleden van de windhoos en wel in het bijzonder aan den Voorweg. De huizen van den 'heer Brin- Tcértf, geïcgoh achter "zijn villa, zijn aïs' ge bombardeerd. Van één huis is het platte dak gewoon afgescheurd en alle ruiten in gewaaid, do menschen vluchtten in doods angst uit hunne woningen. De daar in do omgeving staande boomeu, telefoon en de palen van het elocirisch licht moesten het eveneens ontgelden en knapten af als lu cifers. Wij (zagen een kastanjeboom van reusachtigen omvang in den tuin van Br inkers, welke geheel uit den grond ge rukt was, eeicdikke eikeboom als een riet afgeknapt en in zijn val al de draden van telefoon en licht vernietigend. In de groen- t en tuinen van J. Dijkshoorn en J. v. Bui ten is de aanblik gewoon treurig, alleen bij clezo twee menschen zijn ruim duizend broeirameit stuk gewaaid en sommigen wel 100 meter ver weggeslingerd. Ook van de warme kassen der komkommers en perzik- ken is al liet glaswerk vernield. Het dak van het huis van den heer Blauwhof was als schoongeveegd, ruim 800 pannen zijn afgewaaid, een tuinhuis werd als een kaartenhuis in elkaar gegooid. Op den Zcgwaartschenweg kregen o.a. schade G. v. Wijk, J. Droog, v. Egmonden Jacob Drogterom. ËemengdB Berichten. Misdaad? Te Vcld.en is het lijk opgevisch van den G7-jarigen J. v. L. uit Tcgelen. Hij had Zaterdag zijn woning verlaten en was Zon dag te Venlo gezien. In de woning van v. L. heerschte niet steeds huiselijke vrede, terwijl dc om standigheden, waaronder do vermissing heeft plaats gevonden do familie had er zelfs geen aangifte van gedaan do ma rechaussee aanleiding hebben gegeven, de eebtgenoote en twee zoons van den over ledene naar Venlo over te brengen. Moord op een Chinees. De Chinees Leie Ab See hield 6edert eenigen tijd in een logement aan de Atjeh- straat te Amsterdam, verblijf. Vrijdagnacht omstreeks twaalf uur had hij zich begeven naar de alcoof, waarin hij slaapt, toen de Chineesehe zeeman Choy Wong van hot aan de Hcyplaat liggende stoomschip Heng Peng vroeg, bij hem toegelaten te worden. Men liet hem naar boven en spoedig boer de men, dat de Chineezen twistten. Plotse ling klonken er twee schoten en snelde de zeeman do trappen af, naar buiten. Op hot geroep moord, moord van de omwonenden •kwam een agent te hulp. De vluchtende Chinees liep recht in zijn armen en hij werd gearresteerd. Op hem vond men een revolver, die nog met drio scherpe patro nen geladen was. De logementhouder was inmiddels naar boven geloopen en hij zag er Lee op den grond liggen, bewusteloos. Dr. TVolfsen werd er bij gebaald cn deze constateerde, dat één der twee kogels den deed had veroorzaakt. Het projectiel was via den mond in de hersenen van den ver moorde» gedrongen. Het lijk i3 naar liet ^fi'ooto ziekenhuis ter schouwing overge bracht, terwijl de dader op 'het politie bureau aan de Nassaukade achter slot en grendel werd gezet. Aanvankelijk ver moedde men weder met oen uitbarsting der vijandelijkheden tusschen de beruchte Chineesehe geheime genootschappen te doen te hebben. Achteraf echter is geble ken, dat de aanleiding tot den moord een geldkwestie was Vergiftigingsverschijnselen te Tilburg. Te Tilburg zijn Vrijdag in verschillen de gezinnen plotseling een aantal perso nen ongesteld geworden, welke ongesteld heid gepaard' ging met braken en hevige krampen in hét onderlijf. Ongeveer 25 personen in een 5-tal gezinnen werden on gesteld- vermoedelijk na het eten van kaas. De hulpve.rleenende geneesheer, dr. Fransen, achtte de ongesteldheid niet van ernstigen aard. De kaas is ter onderzoek door de politie in beslag genomen. Zater dag waren nog ongeveer vijf personen on gesteld. Ongeval aan boord van een stoomtreiler. De stoomtreiler „Stormvogel IJM 90" van de 'Visscherij Mij. Emergo te IJmuiden is aldaar binnengesleept door den «toom- drifter Ita IJM. 22. Aan boord van de Stormvogel is op zee een gelijksoortig ongeval gebeurd ah on langs op den stoomtreiler Pelikaan. Do UÏT DE RADIO-WERELD. Waf er vanavond te hoeren Is. 0 30 uuv.FL (EifeHoren) 2600 M. Con cert. 7.15 N S F (Hilversum) 1050 M. Kinderuurfjo door mevr. An toinette v. Dijk. 7.55 2 Z IJ Manches»er) 375 M. „Martha". 8.20 2 L O (London) 365 M. Rode van Lloyd George over: „dr. 11 Clifford as I know him". 8.20 5 IT (Birmingham) 475 M. Speech and song. 8.30 P C G G (Den Haag) 1050 M. Concert van de „Batavieren". 8.35 Brund. 265 M. Concert. 8.50 PTT (Postschool, Parijs) 450 M. Causerie en concert. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 9.25 2LO (Londen) 365 M. ..Meloi clious memories of to-dav". 9.25 5 TV A (Cardiff) 350 M. Zang.- en kamermuziek. 9.35 5 N O (Newcastle) 400 M. „The Rivals" van Sheridan. 10.35 2 L O (Londen) 365 M. Tho „The Rivals" van Sheridan. pijpleiding van den ketel naar het peilglovS' was. gesprongen, gelukkig aan den boven kant, zoodat de wegvliegende stoom naar boven kon ontsnappen, waardoor persoon lijke ongelukken werden voorkomen. Na' het ongeval werd hot schip door de „Ita" op slec.ptouw genomen. Vanwege do Scheepvaartinspectie wordt in deze zaak oen onderzoek ingesteld. Onverantwoordelijk optreden door kommieze». Men schrijft aan „do Gelderschc Bode" uit Lichtenvoorde: Woensdag jl. in den stillen Zomeravond, reed do heer H. uit Lichtenvoorde per auto van Dinxperlo naar Aalten met een snel heid van pl.m. <10 K.M. Plotseling sprong uit een bosc.li iemand, waarvan de heer H. enkel kon zie.n, dat liij een z.g. Duitsche pe't droeg, te voorschijn, gaf 'n schreeuw cn schoot terstond dwars door de auto heen. Meen end me.t eon sfcruikroover te dociï te hebben boog do heer H. zich zoo ver mogelijk over het stuur heen cn reed, na tuurlijk doodelijk verschrikt, met grooto snelheid verder naar Aalten, waar hij di rect de gemeentepolitie met het voorge vallene in kennis nleldc. Met loffelijken dienstijver stapten~tweo Aaltenscho veldwachters, geklcc.d in uni form cn met karabijnen gewapend in do auto, om met den heer H. den terugtocht •te aanvaarden naar. de plek, waar op do auto geschoten was. Wederom, doch thans reeds in het licht der autolantaarns, zichtbaar op oen. af stand van pl.m. GO meter, spr ong de per soon met de Duitsche pet op uit hethosch; direct, deed de lieer H. de auto stilstaan, terwijl de veldwachters riepen: handen, omhoog of we schieten. Aan deze sommatie werd onmiddellijk gevolg gegeven. Doch eensklaps ziet do heer II. aan den anderen kant van den weg een andere per soon, die oen schot in de richting van de auto loste, doch gelukkig zonder iemand •te treffen. Een der veldwachters legde onmiddel lijk zijn geweer op deze persoon aan cn sommeerde hem, hand»n cmhoog to hou den of anders tc zullen schieten. Ook aan deze sommatie werd gevolg ge geven. En toen de veldwachters do auto had den verlaten om beide heeren schutters te arresteeren. bleken het te zijnHol- landsaho kommiezen. Later vernam men, dat een der kommie- zon nog driemaal op de -beide veldwachters geschoten had, doch gelukkig waren deze •kogels geketst. Waarlijk zijn de heer H. en de beide veldwachters aan ee.n wissen dood ont snapt: want hadden dezo kogels niet ge ketst, dan was de ramp niet te overzien geweest. Noch de heer H., noch de veldwachters hebben van tevoren de geringste waar schuwing van de zijde der kommiezen ver nomen. FEUILLETON HETSTERVENDE LAND. 30) 1 Neen, zei hij, je hebt ongelijk zoo te pralen, Driot. Onze heeren kunnen rede nen hebben, die wij niet kennen. Wellicht procedeert de dochter van den markies. Dit kost geld. Kinderen uithuwen veroor zaakt kosten, zoowel aan rijken als aan armen, 1 )ch als zij enkel over dit middel be schikken, is het al ver gekomen, als ik er aan denk, dat zij reeds de portretten in gouden omlijsting verkoopen, die ik eens zag met u, toen wij de pacht betaalden. Och kom 1 wellicht waren deze por tretten niet gelijkend' En de markies lïeeft immers andere. Bij die families, hoe kunnen wij toch weten wat zo allemaal be zitten? i—- En de kloeren, worden die niet ver kocht? Welnu, •zoo iets verkoopen strekt hun niet tot eer. Men laat juist alles ver koopen hij hen, alsof het een faillissement ^as. Ik zal je dit zeggen, André: ik' ge loof, dat men heel wat minder dingen zal verkoopen, dan op de aanplakbiljetten z'laan. Dat wordt veelal gedaan om volk fe lokken Doch de pachter was bewust, dat zijn zoon met weinig eerbied sprak over zijn ftieesters, die bij hem een stuk van zijn tïgen wezen waren. Hij ging dan ook spoe verder, onder voorwendsel van werk rterkortte hij het eetmaal. .André werd er niet minder zacht om gestemd en naarmate do verkooping na derde, groeide zijn woede. Do arme jon gen had moed noodig om zich tegen iets of iemand niet kwaad to maken. Den 20slcn Februari had hij voor zijn vertrek vastgesteld, namelijk vier dagen voordat hij zich te Antwerpen zou inschepen. Zijn heftigheid kwam niet uit haat voort, maar uit het verdriet, dat steed9 aangroeide. Hij trachtte kwaad te spreken van Fro- meniière, omdat hij haar verliet en toch nog beminde. Zoo kwam de 2Öslo Februari. Dien dag geraakte het kasteel van Fro- mentière uit zijn stilzwijgenheid, maar om welke redehen en om welk gerucht en drukte! Het kasteel kreeg bezoekers,maar welke! Van heinde en verre kwamen oud heidkundigen, van Nantes, La Rochelle en Parijs. Reeds vóór acht uur 's morgens schaarden zich rond het hooge bordes van weerszijden een groepje menschen. Er waren er met vuurroode gezichten, met kromme nuezen als van een havik, en met rossige haarden, die allen geheimzinnig met elkaar praatten, gezeten op ijzeren stoeltjes, rustend in 't knarsend-knappe- rend grind. De bovenste trede diende tot een ver hooging waarop zich bevonden do notaris Mr. Oulry, die lachend tan achter zijn brilleglazen rondgluurde; de afslager, on verschillig als een lijkbidder voor al de relikwieën, die hij weldra ging uitschreeu wen om links en rechts versjacherd te worden; sjouwers in hemdsmouwen, on danks de koude. De twee beslijkte steenen (rappen lieten de sporen achter van de talrijke bezoekers van twee dagen te voren. Eenige men schen, eerst heden gekomen, gingen van het een vertrek in liet ander en gaven hun nieuwsgierige oogen don, kost, als komen de voor den eersten keer in een kasteel. Alles stond er in wanorde, verkleurd en met slof en roest overdekt. Breedo sluit lat ten, die jaren de vensters van do vertrek ken van het parterre hadden afgesloten gehouden, waren nu losgemaakt en hingen langs de open zonneblinden. In de eetzaal en de twee zalen, die op elkaar volgden, had .men bijna alles op elkaar gehoopt, meubels, huisgerief en vaatwerk; schilde rijen stonden langs de muren en lagen op de canapé's; vier prachtige pendules' naast kandelaars op den schoorsteen, boe kenrekken op een biljart, manden fijne wijuen stonden in bet boudoir van de markiezin; wapenrekken op een keukenta fel. Langs de wanden bengelden flarden behangselpapier. Overal de grootste wan orde als in het huis van een doode. In de kleine gangetjes tusschen dezen janboel zag men allerlei publiek: uitdragers, oude dienstboden van Fromentière, venlcrs en leurders, hotelhazen, die over de buffetten en schilderijen krabden, laden openden en soms schertsten over het een of ander voorwerp, dat voor de familie een kostbare relikwie was en dat door enkele hebzuch tige lui hier onlecrd ,werd; foto's, portret ten, brieven, klis- en kerkboeken, rozen kransen, overblijfselen van godvruchtig afgestorven zielen. Hooger, op de verdie pingen, deden eenige mannen op klompen de ronde door de vertrekken, zetten zich, met de beonen naar buiten, neer in de vensterbanken, of strekten zich uit op de matrassen, die nog in de bedden lagen. In hét park, naarmate de nevel weg trok voor do laatopkomende Februarizon, waren 'n aanlal oude sjeezen, .gelapte vic toria's en blinkend nieuwe rijtuigen op de grasperken uitgespannen. Eenige paar den waren aan do boomen gebonden en vraten aan oen bundel hooi. Andere lie pen los en graasden rond. Do fooerenwa- gentjes staken bun burries dwars in de hoogte aan den kant van het struikgewas Do omgeving van het kasteel geleek op een groote markt, want reeds waren allo slallen en schuren bezet. Do voerlui, de koetsiers, de stalknechten bewonderden de prachtige net ingerichte bijgebouwen, ston den van verbazing stom voor do koperen knoppen der 'boxen, de vernikkelde sloten, do kunstig gesmede tralies. TVat was dat toch een woeldo cn prachtl zegden zij. Zij konden zich een klein idéé vormen van do vroegero heer lijkheid en welstand op dit kasteel. Iets konden zij maar niet begrijpen, hoe oen man zoo een fortuin kon verliezen? Hoe ruïneert men zich toch als men over zoo een vermogen beschikt! En velen sloegen ei* op los als de blinde naar een ei. Een hoop genieterszegden zij, ter wijl zij op do steenen spuwden. Voor de hooge stoep groeide spoedig de toeloop van koopers en nieuwsgierigen aan. Drie honderd personen waren op ban ken en stoelen gezeten, rond deze was het verder een heen- en weer-geloop". Na de handelaars in antieke voorwer pen en andere opkoopers, die op de eer ste rijen zaten, waren een groot getal koopera, oude leveranciers van den mar kies en de renteniers van Ghallans met hun vrouwen, dames in fijne toiletten met bloemen op de borst uit do kweekerijeu van het kasteel. Dozo dames maakten zi11 erg druk over den vervallen adel, over vroegere feestjes op het kasteel. Achter hen zag men enkele boeren van het dorp en eenigen uit den omtrek. Do verkoop was»niet voor hen. TVat zouden zij er gedaan hebben? Voor velen, die de familie gekend hadden, leek hun tegen woordigheid een beloodiging. Slechts ten tiental boeren uit Sallortainc stonden heel ver achter en durfden zich niet neerzetten Bang alsof do kasteelheer voor hen stond, bedroefd over den tegenspoed van den markies, die zeer geacht cn geprezen werd om zijn eenvoud en mirvzamen om gang. Ook hadden zij lieve woordjes voor juffrouw Ambroisino. Helaas! Verschillende mooie (rekken uit het loven van markies en zijn voorzaten werden nog eens herinnerd. Nog geringer was het aantal edelen. Tusschen de menigte zag men onkel den baron van Hauvello, die een groote verza melaar van oudheden was en zijn solida-* riteitsplicht vergat; graaf (lo Buart, een cliklijvigen kerel met ten Bourgogne neus, dio kwam voor den kelder. Doch enkele adellijke families hadden hun opbod aan den notaris gegeven, wijl zij enkele dagen reeds te voren een kijkje hadden genomen' Eenigen zelfs hadden deskundigen meege bracht om hun oordeel over schilderijen en tapijten to vernemen. Slechts een Lih mineau, de zieko Mathurin, was op denl verkoop tegenwoordig. CVVordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7