.Be leiflsclie Couranf Derde Blad l Vrijdag 16 Januari 1925 Jubileum-Tentoonstelling Avicultura. een schitterende verzameling j kleinvee. Meer dan 4500 inzendingen. Een overzicht. i| Het zijn voor de Koninklijka Necler- e Jandsche Vereeniging „Avicultura" deze week wel dagen van beteekenis. Want aan jdezo jubileum-tentoonstelling ging, zooals [wij reeds mededeelden, het derde natio- Inale Congres voor Pluimveo- en Konij- inent eelt vooraf. Gedurende de geheele iiveek derhalve is Den Haag en meer spo- fciaal de Dierentuin bet middelpunt ge- jweest van de mannen, die door weten- sohap en practijk den pluimveeteelt heb- h ben weten op te voeren tot die hoogte^ die thans bereikt is. Dag aan dag hebben bekwame en vakkundige menschen de j congressisten beziggehouden over de be- langen van den pluimvee-teelt en de be- vordering daarvan. Ongetwijfeld zal het effect van dit congres niet uitblijven en zullen de fokkers met nieuwen ijver en grootere toewijding zich geven aan het nationaal belang, dat met don pluimvee- teelt in ons land gemoeid is. j Deze ^pntoonstelling is een jubileumten toonstelmig, wijl de vereeniging, die word j opgericht in 1886, thans haar 40e ten toonstelling boudt. Het is de vijfde die onder leiding van den tegen woord igen, energieken secretaris, den heer M. J Vis ser. is tot stand gekomen. Deze tentoon- stelling aan den dag gelegd. Bedroeg het herinnering achterlaten, wijl dezer dagen ;aan de vereeniging het praedicaat „Ko ninklijke" werd toegekend. Maar ook om de belangrijkheid dezer tentoonstelling zal zij bij velen lang in de herinnering voortleven. Immers, er is voor deze jubi leumtentoonstelling buitengewone belang stelling aan den dag gelegd. Bedroeg het laantal inzendingen vorig jaar ruim 3000, thans zijn er meer dan 4500 en daaronder zelfs inzendingen uit Engeland en België. Er is op deze tentoostelling een massa uitstekend materiaal. Zulks kon ook niet I anders; waar de fokkers zich hoe langer hoe meer moeite geven om de kwaliteiten der dieren te verhoogen. Het is dan ook 1 zeer zeker goed. gezien van Avicultura om ter gelegenheid van baar jubileum een vijftigtal bekers beschikbaar te stellen voor de inzendingen die uitmunten door kwaliteit. Wij memoreerden hierboven reeds, dat het de vijfde tentoonstelling is, die onder leiding 'van den heer Visser tot stand kwam. Ook de heer Visser jubi leert dus feitelijk, zij het dan een beschei den lustrumfeest, maar het zal bij velen ongetwijfeld toch in de herinnering blij ven, omdat het tevens het laatste lustrum is, wijl de heer Visser voor Avicultura verloren is als secretaris-penningmeester Zijn vele werkzaamheden laten niet toe, dat hij langer zijn krachten aan de Ver eeniging geeft en zijn heengaan is onge twijfeld een verlies. Onder zijn leiding maakten do persver tegenwoordigers gisteren weer een rond gang door de zalen van den Dierentuin en er is natuurlijk weer veel to zien, ontzet tend veel. Op do eerste plaats bracht hij ons op het podium naar een stand van de Oos telijke Pluimvee-coöperatie, de Roermond- srho Eiermiin en de Nnord-Ned. Coöpe ratie, die op interessante wijze bet schou wen van eieren naar voren brengt. Alle eieren, door leden van deze coöperaties aangevoerd, worden dadelijk geschouwd en gesorteerd. Verder bevinden zich op het tooneel een aantal toornen hoenders, die op de legwedstrijden te Beekbergen en Nijme gen prijzen wonnen. Zooals wij reeds mededeelden zijrt de inzendingen van uitstekende kwaliteit, vooral wat betreft die der hoenders. Een bewijs hiervan is wel het feit, dat in de bedrijfspluimveeklassen alleen 22 toornen wilte Leghorns zijn ingezonden, waarmee de keurmeesters lang geen ge makkelijke taak hadden. Niet minder dan zes toornen toch wonnen een eersten prijs. Ook de Barnevelders zijn van pri ma kwaliteit. Het zou ons to ver voeren, indien wij van elk ras de hoedanigheden hier op somden. We willen alleen nog iets zeggen over de attracties van deze tentoonstelling Zoo zagen we er Engelsohe Ekstereen den, geimporteerd door den heer Stavcr- man uit Rhencn alsmede de eerste in Europa door den heer Heyster uit Arn hem geïmporteerde Ghineesche zijde krie len. Bij de duiven is de concurrentie het grootst onder de Blauwe Kras postdui ven: ook onder de blauwe doffers waren enkele goede exemplaren. Ook de konijnen zijn weer flink verte genwoordigd en oudergehra#it in een aparte tent. De aquarium-afdeeling is weer hoogst interressant. De Pluimveefilm. Een bijzondere attractie van deze ju bileumtentoonstelling is de pluimveefilm, die gisterochtend voor het eerst in het City-Tbeater in de Veenostraat in tegen woordigheid vun een groot aantal genoo- digdSn werd gegeven. Onder hen zagen we o.m. den heer Kakebeeke, inspecteur van den landbouw, prof. Remmelts, oud chef van den Rijks-Veterinairen dienst, den heer Leunis, oud-inspecteur van den Landbouw, baron van Heemstra, voorzit ter van Avicultura, den beer Wilton uit Voorburg en vele anderen. t)e film werd ingeleid door dr. B. J. C. te Hennepe, die mededeelde boe de film was tot stand gekomen en ten geschenke was gegeven door een vooraanstaand man in den pluimveeteelt, die niet alleen een groot liefhebber van deze sport is maar bovenal oen vooruitziend man, die de waarde van de rolprent kent en het ge wicht van de Hollandsche Pluimvee-cul tuur. Op het volgende internationaal con gres, in 1927 te Canada te houden, zal Nederland door deze film, zooveel moge lijk aangevuld en verbeterd, moeten la ten zien, wat de pluimvee-cultuur in Ne derland beteekent. En we gelooven, dat Nederland daar geen kwaad figuur zal 'maken, want reeds nu is de nog onvol tooide film een mooi stuk werk te noe men, waarin zoo volledig mogelijk een kijk wordt gegeven op deze steeds grooter en intensiever wordende cultuur, uitge beeld in de zoo talrijke hoenderkweeke- rijen, waarvan door velen de namen nog nooit zijn gehoord, eenvoudig omdat zij niet weten welk een omvang deze cul tuur in ons land heeft genomen. Immers als wij mededeelen, dat de -opbrengst van de exporteieren over 1924 niet minder dan 32 a 33 millioen gulden opleverde, terwijl het binnenlandsch verbruik wordt gesteld op rond 50 millioen gulden, dan blijkt daaruit ten duidelijkste, dat de pluimvee-cultuur een nationaal belang is. Op deze film zijn ook vastgelegd de hoenderparken van de Iheeren Zaalberg te Oegstgeest en van de heeren Molihuijsen en Bakker te Warmond en zij behooren zeker-niet tot de minste in den lande, in aanmerking genomen, da.t het hier groofendeels liefhebberij betreft De bekroningen. Als wij hier mcdedeeling doen van de bekroningen dezer imposante tentoonstel ling, dan bedoelen we daarmede aller minst een overzicht te geven van alle toegekende ondersceheidingen. We willen volstaan met de belangrijk ste en met die, welke onzen lezers het meest interesseeren. Groote bronzen med. van H.M. de Ko ningin-Moeder voor de beste inzending hoenders van Ned. rassen, winner G. L. v. IJsendijk, Zutphen. Verder verwierven prijzen H. L. A. v. d. Horst, Leidon: Z.E.V. met Ghinee sche meeuw-duif (oud), E.V. met idem doffer (1924), E.V. met id. duif (1924), Z.E.V. met Chin, meeuw (blauw) doffer (oud), Z.E.V. met id. duif (oud), Z.E.V. met id. doffer (blauw N.M.), le pr. met id. duif (blauw N.M.), 3e pr. met id. blauwkras doffer (oud), le pr. met id. duif (oud), 3e pr. met id. duif (1924), 2e pr. met id. zwart doffer, 2e pr. en E.V. met id. duif, 2e pr. id. andere kleuren met doffer (blauwbont), E.V. met. id. duif (Isabel). Verder verwierf de heer r. d. Horst drie eereprijzen. H. Lombert, Leiden: Z.E.V. mot Rhode Island Reds haan (oud) enkel- kamtmiig, Z.E.V. en E.V. met Rhode Is land Reds bennen (oud); le pr met rood- rock doffer (oud), 2e pr. met id., le pr. mot roodrock doffer 1924, le pr. met geel- rock duif oud, 2e pr. met roodrock duif 1924. 2e pr. met id. oud en 2e pr. met goud fazanten, ben ovens een eereprijs voor den besten roodrock. F. v. d. Mark Jr., Leiden: le en eerepr. met trio Ned. Sabelpoot-krielen mot baard roodbont, 2e pr. met Ned. Sa belpoot-krielen haan roodbont en Z.E.V. met Buff Orpington ben (oud). Dr. H. v. Sillevoldt, Leiden: le on eerepr. met Holl. krielen patrijs-lien (oud), 2e pr. met id. haan (oud), le en eerepr. met Goudduckwing -haan (oud), lo en eerepr. voor id. hen (1924) en Z.E.V. voor trio Holl. Patrijs-krielen. L. van Sonsbeek, Leiden: 3e pr. met zilver duckwing zwart (oud), Z.E.V. met id. hen (oud), le pr. met idem hen (oud), le en 2e pr. met id. haan (1924), 2e pr. met id. hen (1924), 2e pr. met trio Holl. krielen zwart. P. C. Taconis, Leiden: le pr. en eere prijs met patrijs wyandotto kriel-haan (oud) en E.V. met trio patrijs wyandotto krielen. J. J. Vliegenthart, Leiden: 2e pr. met duif blauwkras 1924 (schoonheidsklasse), 3e pr. met duif Vliegklasse, 2e pr. met duif bont en ooievaar, E.V. met id., Z.E. V. met doffer vliegklasse, 2e pr. met dof fer blauwkras. P. de Wolf, Leiden: 2e en 3e pr. met zwartbonte Japansdhe krielhem (oud), le en 2e pr. met id. liaan (oud). R. G. W. Berends, Wassenaar: 4 eerepr., drie le en (twee 2e prijzen met Belgische haaskonijnen. D. v. d. Bing, Wassenaar: le en eere-pr. met Barnevelder hen (oud), 2 eerv. verm, met id. en le en eere-pr. voor trio Barnevelders. W. van Dooren. Hillegom, 2 eerv. verm, met trio leghorns. G. J. Dijt, Nieu w-Ven nep le pr. en eeré-pr. met zwart Wijandötte hen (oud) en le en eere-pr. met id. haan (oud), 7 eerv. vorm. met zilverduckwing haan (oud). 2e pr. met id. hen (1924), 2e pr. met trio Sussex sperkled, 2 eerv. verm, met zilverduckwing brio en 2e pr. met een toom leghorns (bedrijfspluïmvee B. J. Hermans Jr., Oegstgeesit, le pr, en eerepr. met Holl. Patrijs Kriel- haan (oud), 3e pr. met zalmkleurige Holl kriel, 3e pr. mot trio Holl. patrijs krielen (1 hen oud, andere jong) en 3e pr. met Koekoek Javakriel haan (oud). J. J. van Koolbergen. Boskoop, le nr. en eoiropr met "roodbonte Ned Sabel partij droeg, zette haar man groote oogen op. „Verduiveld," riep hij verwonderd, „waar heb je dien vandaan gebaald?" „Ik heb hem als een klein cadeautje ge kregen." antwoordde ze als terloops. „Als een klein cadeautje? Van wien?" „Van mevrouw Van Kappel. Je kent haar toch?" „O ja, welken dienst hebt ge haar be wezen?" Zijn vrouw rzei 'het liem fluisterend. Hij glimlachte. „Mijn hemel, wat een dommeriken moe ten die lui zijn om zooveel geld uit te ge ven. 't Geeft hun toch niets." Een paar dagen later kwam de kamer heer op den collier terug. Hij vertelde zijn vrouw, dat hij in geldverlegenheid zat en onmiddellijk vijfduizend gulden noodig had Hij vroeg haar, hem voor een paar dagen haar collier te leenen. Eerst had ze er wel wat op tegen, maar ten slotte deed ze het. De kamerheer stak het sieraad bij zich. Een paar uur later kwam hij zeer opge wonden terug. Zijn gezicht gloeide van toorn „Neen maar, mij zoo'n schande aan te doen." riep bij zijn vrouw toe. „Zeg me eens. Milla, hebt g'j mij bedrogen of ben je zelf de bedrogene?" „Bedrogen? bedrogene?" vroeg zij ver wonderd, „wat moet dat beduiden?" „Dat dat ding valsch is, klinkklaar glas. Verbeeld je, ik kom bij den juwelier Meijer ora het ding te laten taxeeren en toen zei %hij mij, dat bet namaak was, nog geen vijf en tw'ntilg gulden waard," „Vijf en twintig gulden?! en me vrouw Van Kappeil verzekerde me heilig en plechtig, dat haar man er zeiven dui zend gulden voor btetaald had." „Misschien hebben ze ook hem er mee bedrogen. Wat weet zoo'n man zonder af komst van diamanten? Maar we zullen d'r wel achtw komen." „Natuurlijk, beste Otto. Het spijt mij, ik ben er evenzeer door getroffen als gij." „Waf rollen we doen?" „Ik denk, dat we 't bedaard u't moeten pootkrielhaan (oud), le pr. en eerepr. id hen (oud), 2 pr. met id. hen (1924). P. Langeveld Jr., Lis se, le en eerepr met Angora ram, 2e pr. met Angora voed ster. Mevr. Mcddens, Wassenaar, le pr. on eerepr. met wit Plymouth Rock kriel- haan (oud), le pr. en eeerepr. met id. trio en z. eerv verm, met id. trio Mr. D. W. Molhuysen, Wassenaar, le en eerepr. met moderne Eng. Blackred vec-htkrielhaan, le pr. en eerepr. met zwart bont Eng. dwergkropper doffer (oud), z eerv. verm, met leverkleurige Eng. dwerg kropper duif (oud) en le pr. met blauw bont id. doffer. Molhuyzen en Bdkker, Warmond, 2e pr. met zilver Brackel haan (oud), 3e pr. met id. hen (oud). 2e pr. met id. haan (1924), le pr. met id. hen (1924), 2e pr. mt trio zilver Braekels en Camp]nes, le pr. met id. toom, ,z. eerv. verm met zwart Javakriel hen' (oud), 3o pr. mot id. haan (1924), z. eerv. verm, met id. hen (1924) De overige uitslagen- velgen morgen. SPORT DAMMEN. Lcidsche DamvereenigL-.qDamclub Alphen a./d. Rijn. Aanstaande Maandag 19 Januari 's avonds 8 uur zal te Alp hen a./d. Rijn een wedstrijd gespeeld worden tusschen twee tientallen van bovengenoemde clubs. Wereldkampioenschap. De volgende bepalingen voor het wereld kampioenschap zijn nu door den Fran- schen Dambond vastgesteld. De kam pioenswedstrijd zal plaats hebben van 12 April tot 23 April 1925. Het aantal spelers is beperkt tot 12, waaronder 6 Hollander® kunnen worden toegelaten. De Fransche spelers zijn M. Fahre, ('kampioen van Frankrijk); I. Weiss, (oud-wereld-kam pioen); Dr. Alf. Mqlimard (oud-wereld kampioen); Bizot, M. Bonnard en Giroux De Hollandsche deelnemers zijn: Herm. Hoogland Jr. (wereldkampioen); J. de Haas (oud-kampioen van Nederland); R C. Kellner; J. H. Yos, (oud-kampioen van Nederland). Om do laatste plaats moeten P. J. van Dartelen te Haarlem, I. J. de Jong en L. DuLfz te Amsterdam, kamp De laatste der Franscho deelnemers moot zich terugtrekken, indien een geschikte vertegenwoordiger uit Amerika of een an der werelddeel wenscht mede te dingen. Gespeeld zal worden met 25 zetten per uur trwijl de klokken door de spelers zel ve en de notatie door derden zullen be handeld worden. Ieder speler zal 2 wed strijden per dag spelen, de eerste partij zal aanvangen 9 uur v.m., en de tweede zal zooveel mogelijk om 5 uur des mid dags beginnen. Ieder deelnemer zal aan- vankel'jk een partij met elk der anderen spelen, hetgeen om zoo te zeggen de eer ste ronde zal ui.(maken; vervolgens zal de tweede ronde plaats hebben. Bij het begin van elk dezer ronden zullen de deelnemers van dezelfde nationa liteit zooveel mogelijk om 5 uur des middags beginnen.. Indien een der deelnemers te midden van den wedstrijd s/taakt. zuPen zijn partijen worden gean nuleerd. De titel van wereldkampioen, die wordt toegekend aan den winnaar van het tournooi, zal slechts tot den len Januari geldig zijn, vanaf woTkcr datum hij zal worden ingetrokken, indien hij niet te gen iedere geregelde uitdaging verdedigd wordt. Persoonlijk kamn'oenschap van den Ned. R.-K. Dambond. Begin Februari zal deze wedstrijd te Haarlem aanvangen. Deelnemers zijn: H. Regouw en A. Treytel van Rotterdam; P. G, van Engelen en J J. van der Loo Jzn; en waarschijnlijk nog twee vertegenwoor digers ir't Den Haae en 's-Hertoeenbosch maken. We vragen in vertrouwen meneer en mevrouw Van Kappel en familie te di- neeren, de Test komt van zelf, laat dat maar aan mij over." Meneer en mevrouw Van Kappel waren niet weinig vereerd met de uiXnoodiging tegen den volgenden dag. „Nou zie je toch, dat ze rekening met ons beginnen te houden," zed hij met een trotsch lachje. Gp het aangegeven uut waren ze den volgenden dag presemt. De vrouw van den kamerheer droeg den ooilier van mevrouw Van Kappel, die zeer met de attentie was ingenomen. Gedurende het diner kwam het gesprek op delges teen len. „Mijn vrouw houdt van zulken opsdhlk," zei de kamerheer. „Tk voor mij begrijp niet, hoe men voor zulke dingen nog veel geld kan overhebben, daar toch de meeste menschen niet weten, of ze tien of duizend gulden kosten en zelfs de beste kenner met onechte steenen zich bedriegen laat." „Dat zou mij niet overkomen." zei me neer Van Kappel met bet gebaar van een kenner, „ik zal uit een 'handvol valsche steenen één echte er uit kennen." „Bent u daar zoo zeker van?" vroeg de kamerheer. „Ik geloof, dat u zich wel eens vergissen kondt. Daar hebt ge bij voorbeeld den coliler, dien mijn vrouw ■daar dTaagt, zoudt u n'et zweren, dat het echte steenen zijn en toch verklaart ze, eT maar vijf en twintig gulden voor betaald te hebben." „Ah zoo," dacht Van Kappel, „ze heeft bét dus voor haar man niet willen weten, dat ze een cadeau aannam en zich er zoo uit gered. Maar wacht raaair," en luid tot den kamerheer: „Mijnheer, die steenen zijn echt en ik geef u er dadelijk zes dui zend voor." „Het spijt me, dat ik het tegendeel moet volhouden, deze steenen zijn namaak, u friet dus, dat ook kenners zich vergissen kunnen." „Nu, ik wil om alles wat u "wilt wedden, dat ze echt zijn," riep Van Kappel uit, die in zijn ijver geen acht eloeg op de angstige gelaatsuitdrukking van zijn vrouw. RECHTZAKEN. kantongerecht te leiden. Eenige maanden geleden stond voor dit Kantongerecht terecht R. J. Z. te Le de n, magnetiseur, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Hij weid echter vrijgesproken. Bij vonnis der Rechtbank te 's-Gravcn- hage van den 23 December j.l. is die uit spraak vernietigd en Z. veroordeeld tot 3 X f3.boete, subs. 3X2 dagen hech tenis. DE RiJNSIREEK ALPHEN AAN OEN RIJN Personalia. Voor hot Mercurius-exa- men voor Boekhouden en a v. is geslaagd de heer G. J Kooiman, t-e Alphen aan dptt Rijn, leerling van den heer H D M Knol, accountant te Leiden. Wilhelmina-Vereeniging Op de bo venzaal van hotel „De Vergulde wagen." had gisteravond een algemeene ledenver gadering plaats van de Wilhelmïnaverv eeniging. Na opening door den voorzitter^ den heer D ten Cate Brouwer, las de se cretaris de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd De secretaris bracht vervolgens het jaarverslag uit over 1924, waarin o m. werd gememoreerd, dat. on danks soms minder hympathieke bejege ningen. de Wilhelmina-vereeniging gedu rende 26 jaren steeds met opgewektheid den geboortedag van H M de Koningin heeft gevierd. De vereeniging heeft 2210 betalende leden, waaruit mag worden af- gleid, dat 2/3 der bevolking zich onder ha re banieren schaart. Het verslag besloot met een opwekking dat de leden om pro paganda te makerl voot de vereeniging, dan zal zo blijven staan aan de spits der verocnigingen in de Rijnstreek. De voorzitter bracht hierop de secreta ris dank voor zijn mooi gestyleerd ver slag Wegens niet aanwezig zijn van den pen ningmeester werd eerst punt 7 behandelde De voorloopige bespreking der feest plan nen voor 1925. Do Voorz achtte het nuttig nu reeds deze bespreking aan de orde te brengen, omdat vorig jaar het bestuur voor heb houden der feestelijkheden niet de voile toestemming had verkregen van den bur gemeester Spr. was evenwel van meening, dat, indien do feestviering op 31 Augustus zou gehouden worden; de medoweri 'ng van den Burgemeester zal verkregen wor den. In hoofdtrekken stelde de Voorz. de fcestplannen voor, zooals hot bestuur deze had uitgedacht. Eerste dag: Openluchtspel van Roy- aarrls of Verkade. Tweede dag: Bloemencorso of gondol- vaart bij dag, hitbcnracea enz De heer Pendcrs stolt voor, weder een kinderfeest te crganisceren, welk orsrel wordt aangenomen. Na deze voorloopige vaststelliug zegt de Voorzitter toe. eon volgende vergade ring met definitieve plannen ter tafel ie zullen komen Hierna brengt de penningmeester (lie intusschen ter vergadering is gekomen) het finantieel verslag uit. Spr. zegt ui^t genoegen te kunnen mededeelen dat do uitkomst van het boekjaar voor de ver eeniging weder guns*' luidt De in' ">i- Bton hebben bedragen f 7884,77, de uit gaven waren f 7174.04, zoodat een voor- deelig saldo aanwezig is groot f 710,73, saldo vorig jaar f 912 04. waardoor het to taal-saldo f 1.622.77 bedraagt. De Voorz, bracht, den penningmeester dank voor de moeite, die hij zich ge troost had om do financiën in do eoode banen to leiden TToi mmn-t rW V - n- „Och, meneer, ik wed zoo z°lden zei de ander kalm terug Zijn vrouw stond op, verzocht mevrouw Van Kappel mee te gaan naar haar kamer. Toen de dames zich verwijderd hadden, herhaalde Van Kappel zijn voorstel; „Tk wil met u wedden om tien du'zond guWen." „Nu, zooais u wilt. ik neem het aan,* zei ten slotte de kamerheer. Een juwelier, die tegenover den kamer heer woonde, zou ontboden worden om de zaak te beslissen. Hii kwam en verklaarde de s leen en voor valsch. „En ik heb ze bij u ze'lf voor echt ge kocht nog geen maand geleden riep Van Kanpel in de grootste opw'nding u't ..Dat meent u," antwoordde de juwelier kalm. ..ze geleken er op. maar 't zijn niet- dezelfde." Op dat oogenbl'k stiel mevrouw Van Kappel een «ril nït en viel in onmacht op de canapé neer. Van Kappel begon tets te vermoeden. Hij verzocht een ogenblik met haar al leen gelaten te worden. Al heel gauw betrad h'j alleen de kamer, waarin de anderen zich hadden terugge trokken. „De zaak is in orde," zei hii. „veroor loof mij, dat ik miin vrouw naar huis breng, ze voelt zich niet wel." „Ik ben wel rdeulwsgierig wat h'i zeg gen zal, als hij terugkomt." zei de kamer heer tot zijn vrouw, ..ik geloof, dat z'jp vrouw hem even goed te pakken heeft ge* "had als jou.10 1 „Ik hoop, dat "h'j mij nu maar een och* ten collier geeft „En mij miin tienduizend gulden, k kan ze "■oed gebruiken." Van Kappel hie'd zich goed, hij gaf n'<M alleen mevrouw X. een cod'er, die eeht was, maar betaalde ook den kamerheer de verloren weddenschap En voor hem zelf bleef de wetenschap, dat zijn vroirw der. echten collier verkocht had pn een valsclien er voor in de plaats had gegeven. Ze had het op 't laatste oovenhtV „zoo* zonde gevonden van het geld." DE COLLIER. Mijnheer Van Kappel was een geluks vogel geweest. Hij was zeer klein in den handel begonnen en had hel door eigen energie en ondernemingsgeest niet minder dan door voorspoed in zaken al spoedig een heel eind gebracht. Met behulp van een nog betrekkelijk be scheiden kapitaal en relaties, die hij zoo langzamerhand gekregen had, was het hem gelukt leverancier bij het leger te worden. /Hi.j verdiende daarmee verscheidene dui- j zenden. Toen hij tijdens den oorlog weer leverancier werd, braohl het zaakje hem een rond millioen op. j Mijnheer Van Kappel was trotsch op zijn succes, nog trotscher was echter zijn vrouw en zij droeg bovendien nog den -harfewensch in zich om, eens in de hof kringen te worden toegelaten. Bezat ze nu niet alles wal voor die onderscheiding nnodig is: Geld. mooie kleeren, edelgesteen ten, schoonheid en smaak. Toch ondervond ze allerlei moeilijkhe- heden. Ondanks de moeite, die ze er voor deed, wou het haan* niet gelukken, den drempel der deftige huizen to overschrij den. Maar de tegenslag ontmoedigde haar niet. ze lied haar deftigheid naar alle kan ten uitstralen en bleef haar lijfspreuk ge trouw: ..Het moge kosten wat het wil!" Eindelijk kwam een gelegenheid, d'e baar hoop gaf haar wensch vervuld te zien. Het vorstelijk paar bezocht een stad, in wier omgeving meneer Van Kappel een .landgoed" bezat. Er woonde In die stad een zekere kamer- beer X., die aan het hof nog al invloed had en door familierelaties met een minister dikwijls het schijnbaar onmogelijke moge lijk gemaakt, had. Het was in zekere krin gen vrij bekend, dat hij dikwijls in geld verlegenheid zaJt, en zich niet ontzag, men- schen, die hij op een of andere manier door rijn invloed hielp, door het leenen jan geld voor rijn diensten te laten bloe den. Op deze gegevens bouwde nu mevrouw 'b an Kappel baar plan. Hare Majesteit bad een uitnoodiging tot een feest bij den gou- "vfrneur aangenomen en het ging er nu piaar om, daar ook genoodjgd te worden. Z;j wist, dat 'de vrouw van den kamer heer haar daarbij kon helpen. Ze moest daartoe echter beginnen met een zeer duur cadeau en dat kon ze slechts met behulp van haar man geven. Ze deelde hem dus haar plan mee. „Je gelooft toch, hoop ik, niet," zei hij, „dat meneer X. zich laat omkoopen?" „Omkoopen," antwoordde zij, „wie praat er nu over omkoopen, 't craat alleen over 't geven van een cadeautje, en dan niet aan hem, maar aan zijn vrouw Natuurlijk kunnen het alleen diamanten rijn. Wat zou je van een collier denken? 't Gaat er nu om 'mijn hartewensch vervuld te krij gen." „Maar vrouw, een eöllier dat zou een schat van geld kosten!" „Zeker, maar niet meer dan we mis sen kunnen. Laat het nu eens zes- k tien duizend gulden kosten." „Enfin wat mij betreft, ik zal het d'ing koopen," gaf meneer Van Kappel zich gewonnen. „Ik kan het zelf ook wel koopen," zei zijn vrouw. „Neen, neen. laat dat nu maar eens aan mij over, ik heb verstand van echte stee nen. maar jou kunnen ze bedriegen d'r ?n laten loopen, om 't zoo eens te zeggen. Maar ik zou je raden, eerst eens te pro- beere.n of 't wat geven zou, want tiendui zend gulden is niet mis." Deze voorzorg scheen mevrouw niet erg te bevallen, maaT ze beloofde toch het. te zullen doen. Den volgenden dag al kwam ze liem meedeelen. dat ze een uftnoodi.ging voor 't feest zou krijgen en mevrouw X. zou ook zoo vriendelijk zijn, een collier te aoeepteeren. 's Avonds was de collier gekocht. En ditmaal bereikte mevrouw het zoo begeerde doet, ze werd met de deftigste uit do streek op het feest bij den gouverneur genoodigd. De vrouw van den kamerheer scheen haairedenen te hebben, den kostbaren col lier voor de oogen van haar man te ver bergen. rij droeg hem niet. Doch dat hield ze maar acht dagen vol. Diamanten heb ben ook hun betoovering evenals de lach van een vorstin. En toen ze hem op een

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3