Derde Blad Vrijdag 9 Januari 1925 BtNÜ£NLAN® R.-K. VERBOND VAN WERKGEVERS- VAKVEREENIGtNGEN. Het R.-K. Werkgeversverbond verga derde op Woensdag 7 Januari te Utrecht, onder presidium van den lieer J. A. Donker, Voorzitter van de R.-K. Ver- eeniging van Sigarenfabrikanten. j Bestuursverkiezing. In de vacaturen van Voorzitter en vi be-Voorzatter werd voorzien door de ver kiezing resp. van de heeren J. P. Assel- bergs, Voorzitter der R.-K. Metaal- vereeniging en Mr. M. Steenberghe, bestuurslid van de R.-K. Textielvereeni- ging, die beiden hun benoeming aanna men. Mededeeling werd gedaan, dat de R.- K. Bond van Schoenfabrikanten en de Keramische Industoieelen te Maastricht tot het R.-K. Verbond zijn toegetreden. De loonpolitiek. De vergadering was in hoofdzaak ge wijd aan de loonpolitiek in verband met de stijging deT kosten van levensonder houd. De vergadering was van oordeel, dat do huidige duurte van voorbij gaanden aard is en veroorzaakt wordt niet door in evenredigheid gestegen koopkracht, maar door de oploo,pende graanprijzen tenge volge van misoogst. Aangezien het R.-K. Verbond zich nim mer op het standpunt heeft geplaatst, dal het indexcijfer van kosten, van levenson derhoud op zichzelf en zonder meer maat staf zijn kan voor de hoogte van het loon, imeende men, dat de loonpolitiek ook thans van die cijfers niet afhankelijk kan wor den gemaakt. Breedvoerig werden de verschillende ge Eichfspunten, van waaruit de duurte be zien kan worden, besproken en algemeen werd het oordeel uitgesproken, dat -nog steeds het Nederlandsche bedrijfsleven gebukt gaat onder te hooge lasten. De con- currentie-voorwaarden met het buiten land, waar de loonen over bet algemeen zeer belangrijk lager zijn dan hier, maken bet noodzakelijk, dat naar daling van productiekosten voortdurend wordt ge streefd. Verlaging van belastingen roet een sluitend staatsbudget op den achtergrond zou door verhooging van loonen in de industrie in gevaar worden gebracht Als 'duurteverwekkend element werd behalve Ae genoegzaam bekende onvolkomenheden in het Nederlandsch distributie-apparaat (merle tengevolge van de tot nu toe ge voerde economische politiek) vooral ge noemd de onevenredig hooge loonen van hef gerneentepersoneel Het loonpeil van dit personeel hand haaft zich thans ten koste van de rijks ambtenaren en van de industriearbeiders. Besloten werd^dat deze gedachten nader zullen worden uitgewerkt en dat bet voor handen statistisch materiaal over de loo nen in de Nederlandsche industrie, in het buitenland en van het gemeentelijk perso neel in een publicatie zal worden samen gevat. Van ingrijpen van de Overheid in het duurteproces verwachtte do vergadering geen heil. Door verschillende bonden werd mede deeling gedaan van de goede ervaringen, die met een kin lertoaslagregeling waren verkregen. De duurte drukt voornamelijk op de groote gezinnen; een -goede loonpo litiek zou dan ook vereischen, dat de ver- deeling van het beschikbaar loonbedrag meer rekening met dezen factor zou gaan houden. De hoop werd uitgesproken, dat nu het staatsbudget 'sluitend is vrij komende gelden mede zullen worden aan- gewend tot een goede regeling van het rijk ski n derfonds. Een nadere bespreking van deze zaken in den Raad van Overleg werd zeer ge- wenscli t geacht. i F De Tariefwet!. Vervolgens kwamen ter sprake de uit voeringsmaatregelen van de Tariefwet, voornamelijk wat betreft de regeling van bet z.g. „eigen-entrepot", bedoeld in art. 15 van de Tariefwet. Mr. M. Steenber g h e, die tot lid der Tariefcommissie zal worden benoemd, werd uitgenoodigd de gedachte naar voren te brengen, dat de kosten van het „eigen entrepot" zoo laag mogelijk moet worden gehouden, opdat deze instelling een ruime- toepassing zou kunnen verkrijgen. Het geldt hier de vrij stelling van invoerrecht voor artikelen, die na hier te lande bewerkt of verwerkt te zijn, wederom worden uitgevoerd. In verband hiermede werd de wensch elijk- heidu itgedrukt, een practisch uitvoerbaar plan voor een drawback te ontwerpen voor die gevallen, waarin in tegenstelling met den casus van art. 15 van veredelings- verkeer geen sprake zou zij. Ook dit denk beeld zal ter bevoegder plaatse worden aangebracht. De voorbereiding van de lijst van belaste artikelen, bedoeld in art. 43 van de Tariefwet, die mede aan de Ta- riefcommissie ter fine van advies zal wor den toegezonden, wettigt naar het oordeel der vergadering de verwachting, dat dit artikel inderdaad aan zijn bedoeling vol komen zal voldoen. vDe bakkersnachtarbeid. ''Hoewel de vergadering mede in ver band met de hooge graan- en meelprijzen allerminst onverschillig stond tegenover de a.s. arbefdsconferentie te Genève, waarin de bakkernachtarbeid zal worden geregeld, te minder wanneer juist mocht zijn, dat alscljpffing van den nachtarbeid ons volk jaarlijks op f 10.000.000 komt te staan, doordat de broodprijs tengevolge van die afschaffing in prijs is gestegen, meende men toch, dat de kwestie zelve buiten de competentie van het Verbond behoorde te blijven. De internationale werk- geversb eweging. De vergadering ontving van den Secre taris van het R.-K. Verbond* dr. Kor- tenhorst, een uiteenzetting van do be teeken is der internationale werkgevers- beweging, waarbij de organisatie is aange sloten. De vergadering vereenigde zich met zijn voorstel, om het houden van een internationaal werkgevers-congres over de sociale verzekeringswetten te bevorderen. De Franscbe douanetarieven. Het bericht omtrent de verhooging van de Fransche douane-tarieven werd aanlei ding, dat do vergadering zich nogmaals uitsprak voor een meer krachtige buiten- landsche economische politiek. Zoolang de Nederlandsche Regeering zich niet de bevoegdheid verschaft om over retorsie- maatregelen te beschikken, zullen de Ne derlandsche. exportbelangen steeds meer bet slachtoffer worden van de niets ont ziende handelspolitiek van vreemde mo- gedheden. De arbeid van jeugdige personen. De instelling van een speciale commis sie door den Minister van A., II. en N., ora advies uit te brengen over den hiaat, die ontstaan is tusschen den leeftijd, waarop de leerplicht ophoudt en waarop de arbeidswet verrichten van arbeid in ondernemingen toestaat, ontlokte een breedvoerige, discussie, waarbij kwam vast te staan, dat in deze materie het godsienstig-zedetijk belanig van de jeugd voorop moet staan. Een krachtige bevor dering van het nijverheidsonderwijs op Katholieken grondslag werd voor de Ka tholieke jeugd onmisbaar geacht. Be treurd weTd, dat de sinds lang ongerichte R.-K. Interdiocesane Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs en Beroepskeuze nog niet in werking is kunnen treden. In verhand met het reeds bestaande en steeds dreigender wordende tpkort aan geschoolde arbeiders, werd het onverklaai baar geacht, waarom de Regeering niet meer voor het vakonderwijs en het leer lingwezen doet. Zoodra 'sRiiks schatkist het toelaat, zou een groot arbeiders- en industriebelang gediend worden door krachtige steun, aan dit onderwijs. Hoewel niet vast staat,, dat de hierboven genoemde hiaat tusschen onderwijs- en arbeidswet alleen door vakonderwijs zou kunnen worden overbrugd, meende de vergadering toch, dat voor een groot deel in die richting do oplossing moest worden gevonden Algemeen werd het uit zedelijk en pae- dagogisch oogpunt ongewonscht en hoogst gevaarlijk geacht kinderen beneden de 14 jaar zonder zeer bijzondere toezicht in de fabrieken toe te ka en. Merkenwet en Octrooiwot Nadat nog mededeelingen waren gedaan over dé instelling vati den Raad van Overleg van R.-K. centrale sociale organi saties, en over een onlangs plants gevon den audiëntie met Minister Aalberse en zijn staf, i.z. de overwerkvergunnin.gen, werd besloten in het perscommuniqué be langhebbenden in de Merkenwet en de Oc- trooiwet opmerkzaam te maken op het feit dat een Commissie van don Nijverheids- raad de werking dezer twee wetten be studeert. Mededeelingen over ervaringen in deze materie opgedaan in binnen- en buiteland worden gaarne bij bet bureau van het R.-K. Verbond, Prinsengracht 721, Amsterdam, ingewacht. Program R.-K. Staatspartij. De vergadering hield zich bezig met de eventueele amendementten op het verkie- zingsprógram der R.-K. Staatspartij, die door de leden van St. Michaël en anderen wellicht zullen worden voorgesteld met betrekking tot de z.g. bedrijfsorganisatie. Besloten werd aan het Hoofdbestuur van den Bond van Kiesvereenigingen me de te deelen, dat de bij het R.-K. Verbond aangesloten organisaties zich stellen op het standpunt, dat Mgr. Nolans in de Tweode Kamer heeft uiteengezet. Met Mgr. Nolens zijn die Bonden op grond van hun ervaringen van oordeel dat de eenig mogelijke wijze, waarop de arbeidsvoor waarden in afzienbaren tijd tot stand kun nen komen, beslaftt in een contract. De vaststelling van de arbeidsvoorwaar den door een verordening afkomstig van een bedrijfsraad, gelijk „St. Michaël" dat wil, of van „colleges, samengesteld uit vertegenwoordigers van do organisaties van werkgevers en werknemers" gelijk blijkens een publicatie in de dagbladen het R.-K. Werkliedenverbond aanbe veelt, achtte de vergadering onaanneme lijk en wel in hoofdzaak op de navolgende grondén: lo. de historische lijn der ontwikkeling eischt, dat de contractueele vorm van vaststelling der arbeidsvoorwaarden wordt gehandhaafd. Alleen door dit voorop te stellen, kan men komen tot hetgeen Mgr. Nolens voorstelt: „een wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst, inclusief de mogelijkheid tot bindend-ver klaring". Het systeem der bindend-verklaring, dat blijkens de dagbladen door het R.-K. Werkliedenverbond wordt aanvaard, is on vereenigbaar met een stelsel, waarbij de arbeidsvoorwaarden door een verorde ning worden vastgesteld. 2o. waanneer de arbeidsvoorwaarden niet door de vakvereenigingen zelf, maar door een college van bestuurders worden i vastgesteld, wordt het karakter van de vak organisatie gedegradeerd tot dat van een kiesvereeniging. 3o. wanneer de vertegenwoordigers der werkgevers en der arbeiders in het colle ge, dat de loonen zou moeten vaststellen, het niét eens zouden worden, zouden on partijdige ambtenaren moeten beslissen. Hierdoor zou zelfs de schijn van eenige medezeggenschap over de arbeidersvoor- waarden verloren gaan. Deze methode zou alle verwantschap vertoonen met het over al elders mislukte stelsel van een ver plichte arbitrage. 4o. de ervaringen, met het stelsel van georganiseerd overleg in de gemeentebe drijven opgedaan, leidt er niet toe om deze wijze van vaststelling der arbeidsvoor waarden naar het particuliere bedrijfsle ven over te brengen. Veeleer is een streven waar te nemen, dat de arbeiders in over heidsdienst naar den centractueelen vorm van loonbepaling streven. 5o. ook al zou de naleving van de ver ordening, waarbij de arbeidvoorwaarden vastgesteld zouden worden, door boete en hechtenisstraf (gelijk prof. Veraart dat wil) afgedwongen moeten worden, dan nog zou geen macht in Nederland een ar beider of een werkgever kunnen dwingen onder dat'regiem zijn functie voort te zet ten. Een poenale sanctie op een arbeids contract is bovendien een maatregel, die met onze Westersche begrippen zich niet verdraagt. 6o. tenslotte zou het door St. Michaël en he R.K. Werkliedenverbond aanbevolen stelsel de positie der bestuurders, die in den Bedrijfsraad of in het College zit ting zouden moeien nemen, onmogelijk maken. Ten slotte achtte de vergadering de be handeling van het verkiezingsprogram in de kiesvereenigingen niet de geschikte ge legenheid, om dergelijke vraagstukken tot een oplossing te forceeren. Men vond het daarom heter de formuleering van Mgr. Nolens zonder wijziging te aanvaarden. Heffing directe belastingen Nadat tenslotte nog mededeelingen wa ren gedaan over den stand van zaken der reorganisatie van den Hoogen Raad van Arbeid en van de actie rondom het loon beslag wegens belastingschuld, werd be sloten een onderhoud aan te vragen met de R.-K. Kamerfractie over het Wetsont werp tot richtige heffing der directe be lastingen. Wie heeft iets over voor het Heiliq Land? Land- en stamgenooten zoeken elkaar bi den vreemde op en houden dan met elkan der hartelijke besprekingen. Dat heb ik verleden voorjaar ondervonden toen ik ge durende veertien dagen te Jeruzalem ver toefde Menigeeu kwam ons opzoeken, juist omdat we Hollander waren. Onder hen bevond zich ook een bejaarde vlaamsche geestelijke, geboortig uit Gent, pater Char les Vercauteren behoorende tot de congre gatie der priesters van Don Bosco en wo nend te Bethlehem, waar hij verbonden i» aan een tehuis voor arme weezen, Pater Vercauteren was een beste man, die ons menigmaal bezocht en mij persoonlijk een aangenamen dienst béwees, door mij eens te geleiden naar den bekende Jeruzalem- sehen klaagmuur waarvoor we zoo'n wir war van straten moesten passeereu, dat ik er nooit alleen den weg zou gevonden heb ben Meerdere maanden zijn sindsdien ver streken, maar ziet. dezer dagen ontvingen we een brief uit Bethlehem van pater Ver cauteren met den volgenden inhoud waarin ik echter niet heb kunnen nalaten een paar uitroepteekens te plaatsen: Bethlehem, 20 XII '24. Weleerwaarde Heer, Eerst en vooral een gelukzalig Nieuwjaar met den zegen van 't Kindje Jezus. Nu met Kerstdag zal u wat beter over 't H Stalle ken en Bethlehem en omliggende streken kunnen preeken 't Volk zal nu wel tien keeren beter en liever naar u luisteren (I). Erkent, u, wie u schrijft! Weet u nog van dien Belg. die met u naar den klaagmtur eeweest is ftn in de synagoog der Joden 1 Wij zijn er, niet waar! Ja, ik ben nog altijd te Bethlehem in ons groot weeshuis, waar bij de honderd arme jongens het onderwijs kosteloos bekomen, want die jongens be zitten niets. U kan begrijpen welke last voor onsl Ik bid u dus bij gevoegd d r u k- s e 1 wel te lezen en wel te begrijpen. Die installatie is geen luxe, maar iets, dat noodig is en profijtig voor het gesticht en voor 't onderwijs van verscheidene kinde ren. Ik bid u vurig, om ons toch wat te hel pen Doet het uit liefde tot Jezus en ten voordeele der arme weezen. Op voorhand wel bedankt. Als ik u in wat dienst kan doen, altijd hartelijk gereed Vaarwel en bid voor mij. Uw dienaar, (w.g.) Pater CHARLES VERCAUTEREN Het „bijgevoegd druksel", waarvan pater Vercauteren in bovenstaanden brief spreekt is een in het Fransch gesteld stuk waar van de inhoud op het volgende neerkomt: In het katholiek weeshuis te Bethlehem hadden de paters van Don Bosco een elec- trische installatie, die lichfc verschafte aan heel hun huis, motorische kracht aan de machines hunner werkplaatsen en boven dien nng stroom aan eenige kloosters en particuliere ingezetenen. Deze laatsten (nl. de kloosters en de ingezetenen) betaalden daar natuurlijk voor en deze inkomsten lyelpen het weeshuis in stand houden. Het aantal abonné's op dezen stroom werd echter groofcer'dan de kracht, de ca paciteit van den motor toeliet. Om nu meer klanten te werven hebben de. paters van Don. Bosco een nieuwen motor gekocht, die 30.000 franken kost en nog niet b er taa ld is. En nu klopt pater Charles Vercauteren bij mij aan. om geld. ten einde dien mo tor te kunnen betalen Is die motor een maal betaald, dan gaa-n zijn arme weezen oen beteren tijd tegemoet, ja zelfs, dan kunnen er meer weezen worden opgenomen. Toen ik dezen brief van pater Charles Vercauteren gelezen, had, zei ik tot mijzel- ven: „Neen, goede oude heer wij zullen je niet in den steek laten. In Leiden en om geving zullen er wel eenige lieve menschen gevonden worden, die zooreel houden van het goddelijk Kerstkindje, dat eens in uw dorp, in Bethlehem, geboren werd, dat zij de arme weezen die thans, zoovele eeuwen later, in datzelfde Bethlehem worden opge voed, best willen helpen." Lieve lezer, heb ik me met deze gedachte vergist! Ach, dat is toch niet mogelijk. Be-* denk, dat Palestina een arm land i«, écht missiegebied, waar de katholieken het lang zoo goéd niet hebben als hier, in ons gezegend vaderland. Lezer, heeft u misschien dezer dagen niet een plicht van dankbaarheid te vervullen tegenover O. L. Heer! Gij, moeder, ik neem maar een voorbeeld gij, moeder, wier landje onlangs hard ziek was en het van den dood heeft opgehaald, zou u niet uit dankbaarheid een offertje willen geven aan die arme weeskinderen van Bethle hem! Gij, jonge man, die dezer dagen van haar. die gij als de oeste gezellin voor uw leven beschouwdet, het „ja" mocht ontvan gen, zoudt gij niet uit dankbaarheid daar voor zulk een offertje willen geven! Want gij weet toch zeker wel, hoe hoog de H. Schrift een goede, dappere vrouw prijst! Gij, koopman, die misschien onlangs op toevallige wijze goede zaken hebt gemaakt uw kennissen weten er niets van, maar gij zelf weet het drommels goed zoudt gij niet uit dankbaarheid iets daarvan willen afstaan, zoo maar heel kalmpjes weg onder de letters NN., zoodat er niemand zijn neus insteekt! Gij tenslotte, grijsaard, die misschien nog wel gezond zijt, maar toch heel goed weet, dat gij een meiisch van een dag zijt en daarom reeds aan het overleggen zijt gegaan, hoe gij uw laatste wilsbeschikking zult maken, zou u niet zoo goed willen wezen, bij het maken van die beschikking even aan de weesjes van Beth lehem te denken! Een klein giftje, met de warme hand gegeven, kunnen uwe toekom stige erfgenamen u toch niet euvel duiden! Ziet nu h^b ik mijn hartewensch uitge sproken Eén woordje wil ik nog zeggen en dat woordj© richt ik tot al mijne lezers: Christenen van ons rijk, zeer rijk door God gezegende Holland, toont door een enkel klein giftje uwe dankbaarheid hiervoor, dat gij niet woont in het ar me, doodarme Palestina. Hij die dit schrijft, is er zelf geweest en spreekt dus van ondervinding. H A. TJLLEMAN,, Kapelaan, Roelofarendsveen (bij Leiden) NN. f 10- Het begin is er al. Wie volgt! Stuurt uwg giften en giftjes maar naar De Leidsche Courant of naar mijn persoon, lijk adres te Roelofarendsveen. Ze zullen trouw ir dit blad worden ver antwoordt onder het motto: Yoor de arme weesje» te Bethlehem. UIT DE OMGEVIB2G HILLEG0M. R. K, Volksbond. Woensdagavond hield de afd. Hillegom van den R. K. Volksbond een ledenvergadering in heb ge bouw aan de Hoofdstraat De opkomst was groot. Na opening met den Chr. gr. en een woord van welkom werden de no tulen gelezen en onder dankzegging vast gesteld. Als eenig punt stond op de agen da: Bespreking Feestavonden Besloten werd, deze te houden in het Bondsgebouw en wel op 15, 16, 18 en 19 dezer Het ge zelschap Renó Verduin zal die avonden voor afwisseling zorgen Besloten werd, de open plaatsen voor 40 cents per plaat» beschikbaar te stellen. Nog werd besloten, dat nog dezen winter de reeds in ver schillende plaatsen met succes opgevoerde Herwonnen Levenskrachtfilm alhier zal worden vertoond; oen comité zal zich met do regeling belasten Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt. Ver zocht werd, de Volksbond-contributie los van die der vakvereenigingen te innen; het Bestuur en de meerderheid der verga dering was hier echter niet voor Vervol gen» werd aangedrongen op meerdere cur sussen ter ontwikkeling van de leden,.even als dit in zoovele andere plaatsen het ge val ia. Met de verschillende wenschen zal rekening worden gehouden Hierna slui ting. R. K. Kiesvereeniging. Deze politieke organisatie hield Woensdagavond een le denvergadering in Flora. De Voorzitter, de heer J. H. M Balvers, opent de ver gadering met den Chr. gr. en een woord van welkom. De opkomst had grooter kun nen zijn, doch als we b.v. lezen, dat Leiden oen groote dertig leden op haar laatste vergadering kreeg, mogen wij met een honderdtal niet klagen, Spr wenscht alle.u een Zalig Nieuwjaar en hoopt, dat 1925 zulks mede voor de R. K. Staatspartij zij. Spr. denkt aan de verkiezingen van dit jaar en hoopt, dat we niet alleen ons kwantum Roomsche Kamerleden behouden doch hun aantal nog worde vergroot. Hier toe is in de allereerste plaats noodig de eenheid in de partij. Spr. denkt dan niet aan de Volkspartij, niet aan de N. K. P., doch aan de Michaelisten Spr. zal er zoo weinig mogelijk van zeggen, althans in eer st» instantie. Het komt hem voor, dat er ia de Katli. pers veel te veel over geschre ven is, het teekent b.v. dat een blad als Je Leidsche Courant zelfs uit de Tele graaf dienaangaande citeert(ü) Zooiets ge beulde vroeger nimmer, doch men ver langt de primeur elk voor zich, tracht el kaar de loef af te steken Nog wijst de Voprz. op het vlugschriftje dat ieder bij den ingang der zaal heeft ontvangen en dat aangeeft, hoe er bij het nieuwe Kiesreglement wordt gestemd; de aandachtige lezing tehuis wordt dringend den leden aanbevolen. De Secretaris leest nu de notulen, dia onveranderd worden vastgesteld. Wat de mededeelingen betreft, licht da Voorz. de verschillen toe tusschen de stem mingen voorheen en thans, een en ander aan de hand van het bekende vlugschriftja al is ook thans de volmaaktheid niet be reikt, we kunnen veel vertrouwen stelled in het adviseerend ooilege. Nog licht spr. toe, hoe en wanneer er gestemd zal wor den. Vervolgens komt aan-de orde: Behande ling Agenda vergadering der Kameroen* fcrale Leiden, op Zaterdag a.s. De Voor*, spreekt den wensch uit, dat velen haar zullen bijwonen, daar ze zeer gewichtig en leerzaam zijn zal. Vervolgens wordt opge somd, wat er behandeld wordt ©d korfc weergegeven de geschilpunten tusschen Bondsbestuur en Michaelisten. De Voorz. stelt namens het bestuur der Kiesvereen. het volgende voor: „Do R. K Kiesvereeniging te Hillegom spreekt inzake de St Michaelactie den wensch uit. dat de eenheid moge herstek* worden, opdat we allen bij do a.s verkie zingen als een man kunnen optrekken vooi die Roomsche eenheid." Dit voorstel werd door de vergadering met applaus begroet en in dien geest zul len onze afgevaardigden ook te Leido" handelen. Punt 5. Voorstel van den heer C. H Weijers: „om aan eventueele stemmingeir te mogen deelnemen, moet men minsten» 3 maanden lid der R K. Kiesvereen. zijn.* De Voorz zegt, dat dit voorstel reed» voor eenigen tijd werd ingediend; het ii. een zeer gewichtig voorstel, vooral nu. D» ontwerper, die de vergadering niet kan bij-wonen, heeft er oen kleine wijziging io gebracht De feitelijke bedoeling is dui delijk: te beletten, dab iemand om een bepaalde candidaat te kunnen stemmen gauw even lid wordt, veTgeet zijn contri butie te betalen en ten spoedigste weel lid af-raakt. Over dit voorstel wordt de gelijk gesproken en besloten, dat het bo» stuur op do eerstkomende vergadering met een afgerond voorstel in den geest als door den heer Weijers bedoeld zal ko men. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. Spierings en N. Heester beek De Verificatiecommissie bracht nu verslag uit van bare bevindingen, waarbij alles in orde bevonden was en do pen ningmeester onder dankzegging voor zijn schitterend beheer werd gedechargeerd Aan hem komt grootendeels de eer toe, gezorgd* te hebben, dat de vereen, thans al haar schulden heeft betaald. Bij de rondvraag werd geklaagd ovor heb bezorgen der kaarten. De Secr wees er op, dat de pers den, vergaderavond lij- dig had bekend gemaakt, doch het bestuur was door den drukker teleurgesteld, waar door de biljetten later waren afgeleverd dan was overeengekomen. Het bestuur zal echter met de gegeven wenken rekening houden. De Voorz. spreekt nu het slotwoord, Spr dankt voor de prettige en opbouwen de wijze, waarop dezen avond de agenda is afgewerkt en hoopt, dat de leden in de naaste toekomst allen propagandisten zul len zijn voor de Roomsche zaak, opdat allen lid der kiesvereeniging zijnde men voortdurend van Hillegom moge zeggen: „Hier is de wil van het gansehe Ilillegom- sche Roomsche Volk!" Hierna sluiting met den christelijken groet OEGSTGEEST De Hanze. Gisiteravond werd in 't go- houw „St Willibrord" een ledenvergade ring gehouden der R IC. Middenstans- Vereeniging. Deze bijeenkomst werd geleid door den heer B. J. Averdieck. Spr. hoopt in zijn openingswoord dat bij het eiiula van dit jaar geen enkel R. K. Midden* stander meer ongeorganiseerd zal zijn. Bij punit 2 der agenda: Bespreking Sta- tuten, deelt de voorz. mede, dat het ouda reglement, behoudens een kleine wiziging, welke werd voorgelezen, aan de vergado- rng ter goedkeuring wordt voorgelegd. Geen enkel lid wenscht hierover hot woord en de slatuen werden met alg. st. aange nomen. Hierna wordt overgegaan tot punt 3: Vedkiezing voorzitter en 4 bestuursleden. Do Voorz. deelt mede, dat een, candidalen- lisit is ingenomen voor den heer B. J M. Kortman als voorzitter en één voor den heer Schenk als bestuurslid. Met bijna alg. stemmen wordt de lieov Kortman als voorz. benoemd en worden daarna de heeren Schenk, W. de Rooy, L. Nouwens en J. Schrijvers Jr. tot bo- stuursleden gekozen, die allen hun henoo* ming aannamen. Bij punt 4: Voorstel tot vorming van 'n Propagantha-Gomilé stelde de voorz. voor eenige jongere leden daarvoor te benoo- men. omreden het bestuur daartoe wegens de vele werkzaamheden geen gelegenheid zal hebben. De heer v. d. Loo vindt propa gandist zijn niet gemakkelijk, omreden! vele Middenstanders niet tot hun organic saties willen toetreden, daar zij de Mid* denstandsvereeniging als zoodanig in ver-t band stellen met de Hanzebank en ver-» zocht den voorz. om een duidelijke uileen-* zetting daaromtrent. De Voorz. zet in een keurig betoog etf met kennis van zaken diit nader uiteen; en toont voldoende aan. dat Hanzoveree- niging en Hanzebank niets met elkander hebben uit lo staan: beide zijn twee af zonderlijke lichamen. Hij constateert datf veel ten 'onrechte van de Hanzebank in! hot bisdom Haarlem wordt gezegd Na eenig heen en weer gepraat worde* de heeren v. d. Loo, Hillenaar en Jonge» neelen in het propagandacomité benoemd* Bij de rondvraag dankt de heer "VSd* Rooy met eenige welgekozen woorden deiï heer Averdieck voor alles wat hij in d«j afgeloopen weken heeft gedaan. De hee*. Averdieck is niet ongevoelig voor die woo den en laat beido andere commissioledetK in die dankbetuiging deelen. De pastoor dankt het voorloopig bestuur voor de ver* schillende gedane werkzaamheden. Het «F sor. aangenaam wederom pastoor te Z'jï

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5