DE BEROERING IN DE ORGANISATIES DER LEIDSCHE TUINDERSPATROONS De strijd tusschen de Leidsche Groenten- veiling en Ons Belang. beslaglegging op de eigendommen der Leidsche Groenten- veiling. Als wij hierboven schrijven over „de" beroering in de organisaties der Leidsche Tuinderspatroons, dan is daarmede reeds gezegd, dat er eerder over het con flict tusschen de tuinders is gesproken. Zulks is ook inderdaad het geval geweest, als de lezer zich even herinnert, dat een tweetal jaren geleden een" groep tuinders zich heeft afgescheiden van de Leidsche Groentenvciling en tot slichting van een eigen veiling, „Ons Belang" genaamd, is overgegaan. Om een goed idee te geven van de be roering, die. er op het oogenblik heerscht onder de tuinderspatroons, meen^n wij goed te doen een overzicht te geven van de gebeurtenissen der laatste jaren, zoo als ons door het bestuur der Leidsche Groentenvciling werd meegedeeld. De Leidsche Groentenveiling werd op gericht den 24sten Januari 1902 en stelde zich ten doel den groen tenteelt in Leiden en de naburige gemeenten te bevorderen. Vanaf het begin der veiling echter is er steeds over één artikel in het reglement twist geweest. Dit bewuste artikel luidde: „Elk lid is verplicht alle productendoor de Commissie der Leidsche Tuinderspa troons vereeniging te laten veilen, met uitzondering van die, wel ke voor de conservenfa- brieken bestemd zijn". Dit artikel is oorzaak geweest van een 22-jaar langen onderlingen strijd, die, wij moeten het ronduit zeggen, een groot na deel voor de tuindersbelangon heeft opge leverd, een scheeve verhouding heeft ge schapen in de organisatie van het tuin derswezen en die, tenslotte ontaard is in een personenstrijd, die op zijn heftigst gevoerd wordt. Zestien jaar lang is de iheer "W. Bink voorzitter der Leidsche Groentenveiling geweest en wijl hij de conscrvenfabrieken van de noodige producten voorzag, vonden vele tuinders door zijn bemiddeling een goed afzetgebied. Toen de tuinbouwers zich meer op ex port gingen toeleggen verminderde de aan voer voor de fabrieken, maai- de oorlog en de na-oorlog brachten ook hierin weer verandering, daar de export nagenoeg stilgelegd werd. Er moest weer een ander afzetgebied gezocht worden, wijl 70 der producten geëxporteerd werd, om bet be drijf loonend te maken. Er was echter niets anders dan levering aan de conser- venfabrieken. Onderwijl kregen de tuinders cxedieten van de Coöp. Tuindersleenbank to Leiden, een afdeoling van de Utrechtsche Raiffei- senbank, waarvan kassier was de heer Tj. Kuypers, een zwager van den beer Bink. Enkele leden begonnen daarop actie te voeren, om alle leden te verplichten alle producten ter veiling te brengen, om zoo doende ook de conscrvenfabrieken tot koo- pen aan de veiling te dwingen. De voorz. trachtte deze beweging slop te zetten door mede te doelen, dat de le den dan geen crediet meer bij de bank zouden krijgen. Desondanks werd 't voor stel aangenomen en de bewuste zinsnede uit het desbetreffende artikel werd ge schrapt. Daarmede begon de eerste afscheiding van de vereeniging en de leveranciers van de coneervenfabrieken met den heer Bink aan het hoofd, handhaafden hun wijze van levering. Het gebeurde toen b. v., dat er met de conservenfabrieken ge contracteerd werd voor levering van sla a f2 per 100 en dat er op de veiling ge kocht werd voor 30 a 40 cent de 100. Dat was een wantoestand en terecht oor deelden velen, dat de leden, zoo zij de zelfde rechten hebben, ook deeelfde ver plichtingen moeten nakomen. De afscheiding was echter een feit en de veiling „Ons Belang" werd gesticht met aanvankelijk een twintigtal leden. In d:e practijk bleek ondertusschen overduide lijk, dat het verplicht koopen op de vei lingen ook door de conservenfabrikanten wel degelijk uitvoerbaar ie, zoodat ook Ons Belang het standpunt van verplicht veilen innam. Nadat de heer Bink als voorzitter van de Leidsche Groentenveiling was afgetre den, werd de heer A. de Graaf in diens plaats gekozen. In den loop der jaren had de vereeni ging echter van lieverlede schuld gemaakt tot een bedrag van f 50000, terwijl de uit de veiling ontstane vereen. „De Groenten- Eoutorij" oen schuld had van f35000. Het bestuur der Leidsche Groentenvei ling hoopte echter de veiling in nieuwe banen te leiden en zoo spoedig mogelijk de schuld af te lossen, doch de nieuwe vereeniging ging propaganda maken en verschillende leden werden gewonnen. Zelfs wilde Ons Belang de schuld der onde vereeniging overnemen, om op die manier weer de leiding te krijgen Het bestuur der oude vereeniging wilde hiervan echter niet weten, maar in liet vo rig jaar kwam men tot onderhandeling, waarbij echter het persoonlijk element maar al te zeer op den voorgrond trad. Vorigen zomer werd het faillissement dor vereeniging aangevraagd, doch het was spoedig opgeheven, wijl er slechts één echuldeischer was en er dus alleen 'n ver koop bij executie kon plaats hebben. Een drietal» weken geleden werd er ten slotte op last der Coop. Tuindersleenbank beèlag gelegd op de eigendommen der Vereeniging, in de hoop daardoor het vei lingwezen stop te zetten. Deze poging is echter mislukt, want het veilingwezen is geregeld doorgegaan. Het bezit der ver- eeniging bedraagt momenteel een f20000, doch e v verkoop bij executie zou dit bedrag aanmerkelijk minder zijn, zoodal de borgen dor vereeniging aangesproken zouden moeten worden. Ook op liet geld der tuinders is voor laatste week beslag gelegd, en de Natio nale Bank wilde het door de veilingcom- missie gestorte geld niet uitbetalen. De president der Haagscho Rechtbank stelde bij kort geding de Leidsche Groen tenveiling in het ongelijk, wijl hij meende dat de manipulaties van ihet bestuur, dat ook geld op de Leidsche Spaarbank had; gezet ter aflossing van. de schuld, slechts knoeierijen waren, om zich aan de ver plichtingen te onttrekken. Later zal deze zaak voor de Rechtbank verder uitgemaakt worden in civiele vordering. Deze laatste weken nu is er druk ver gaderd over hetgeen te doen staat. De meeste tuinders staan op het standpunt, dat zij alleen dan de schuld zullen beta len, indien alle tuinders vereenigd zijn, terwijl zij het in het belang van de koop lieden achten alle producten aan de vei ling te brengen en niet alleen de slechtste (wanneer de beste soorten reeds aan de fabrieken zijn geleverd). Do oude vereeniging zal nu eenigen tijd blijven rusten, want het bestuur beeft besloten een nieuwe vereeniging te stich ten, die de belangen der tuinders zal blij ven behartigen. Gepoogd wordt gelden bij. een te brengen om de bestaande schuld geheel af te lossen en zoodoende niet meer afhankelijk te zijn van de Goop. Tuinders- leenbank. Rest ons nog te vermelden, dat een aantal leden van de veiling „Ons Belang" aansluiting hebben gezocht bij de Leidsche Groentenveiling. doch wijl zij onaanneme lijke voorwaarden stelden zijn de bespre kingen. vooralsnog afgesprongen. Wij zullen onzen lezers zoo geregeld mogelijk van het verder verloop op de hoogte stellen. Het eere-doctoraat der Koningin. Naar aanleiding van de verleening van het eere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid aan, do Koningin door den Senaat der Leid sche universiteit, hebben wij medegedeeld, dat do Koningin do eerste vrouw in ons land is. aan wie een eere-doctoraat is ver leend. „Het Centrum" maakt er ons opmerk zaam op, dat dit bericht wel niet onjuist, maar toch onvolledig is. De Koningin heeft n.l in 1914 bij het 300-jarig bestaan der Groningsche Hoogeschool het eere-docto raat in de letteren verkregen. Congres Oostersch Genootschap. Na afloop van de sectievergaderingen, gisterochtend en gistermiddag gehouden, werd in heb Klein Auditorium der Univer siteit de sluitingsvergadering gehouden. De voorzitter van het genootschap, prof. dr. C. Snoeuck ïïurgronje, dankte in een korte rede allereerst de buitenlandsche gasten voor hun aanwezigheid, en voor de belangwekkende bijdragen, door hen ge leverd Spreker noemde het verloop van het congres zeer bevredigend Wel is waar is dit congres nog niet het begin van een nieuw internationaal orientaliston-congres, maar spr meent, dat verschillende teeke- nen in die richting duiden. De deelnemers aan het congres brachten daarna een bezoek aan het Ethnografisch museum. In de Indische afdeeling van dit museum aan het Rapenburg had de directeur, dr. K. H. Juynboll, een kerncollectie voorwer pen uit Borneo in één der zalen bijeenge bracht. Dr Juynboll leidde de gasten rond en gaf verschillende inlichtingen. Bij zonder de aandacht trokken de verschil lende tentoongestelde kleedingetukken, waarbij wij speciaal noemen do hofklee- ding van den pangeran adipati (kroon prins) en van de kroonprinses van Koetei. Naast verschillende voorwerpen voor de- gelijksch gebruik, zooals fraai bewerkte haarspelden, houten haarkammen, sirih- doozen kinderdraagstoelen, viel ons o.ïïl op dë rUmbai (talisman), een mandje waar in slakkenhuizen, kleppen van zoetwater- Behelpen, reepen boomschors, nootjes, vruchtenschalen wortels en takjes zijn op gehangen. Dit instrument wordt bij on weer heen en weer geschud om de booze geesten t© verdrijven Een ander amulet, bestaande uit boomvruchten schelpen en kralen, dient opgehangen boven de slaap plaatsen der kinderen, om hen te verma ken en om bantoes to verdrijven In de collectie troffen wij trouwens verschillende voorwerpen aan, die betrekking hebben op het geestelijk leven en godsdienstige ge bruiken der inlanders. Zoo zagen wij een beschilderde plank, voorstellende de Bana- ma tingang (doodcnscliip) waarop o-a Tem pon Telon, die bij doodenfepsten (Tiwah) dienst doet Voorts een sirihdoos, die men aan dooden meegeeft, een tempadoek om booze geesten te verdrijven cte. Bijzonder opvallend in deze colectie is het geesten masker en Tocpeng boeta (reuzenmasker) welke laatste dienst doet bij sommige fees ten als besnijdenis, het doorboren der oorlellen, het huwelijk; eto. Natuurlijk ontbreken ook in de collectie de wapens van Borneo niet. Speciaal noemen wij een* Mandau, afkomstig van den Sultan van Broenai en verschillende werpsperen. die bij de vischvangst worden gebruikt. Onder deze laatste was er één, waarop op de schacht zes mensclienfiguren ter versie ring waren aangebracht. Eigenaardig is ook de krijgsmnts van rotanreepen met orang-oetanghuid overtrokken. Onder de muziekinstrumenten noemen wij een Sapo (guitaar), die gebruikt wordt bij de dansen der belians. en de Gandang, een groote trom, waarop alarm wordt ge slagen. Do congresleden bleken vol belangstel ling voor deze buitengewoon fraaio en bij zondere collectie. Het congres is gisteravond besloten met een Wayign-vcorstelling in het Leidsche Volkshuis; De tram Scbeveningen—Leiden. Het Haagsche Vaderland" zegt in zijn nummer van gisteravond klachten te ont- Voon allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoel gang zijn Mijnhardt's Laxeertabletien onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. 5462 vangen, dat de Directie van de tram Sche- veningen—Leiden bij voorkeur op de groote lijn geen'reizigers Den HaagVoor burg toelaat. Ongetwijfeld geschiedt zulks in het belang van het snelverkeer en ter vermijding van de halte's Den Haag Voorburg, maar dat bezwaar kan toch on dervangen zijn, meent het blad, als men alleen reizigers meenam voor de vaste halte's in Voorburg, die ook door do di recte trams ScheveningenLeiden worden aangedaan. Wij zijn zoo vrij van meening te ver schillen met het Haagsche blad. Immers, het moge al waar zijn, dat de directe trams ScheveningenLeiden do vaste hal te's in Voorburg aandoen, indien er ook reizigers Den HaagVoorburg toegelaten worden brengt zulks toch ongetwijfeld langer oponthoud medo en de rit Scheve ningen—Leiden duurt toch al lang genoeg. Bovendien is de verbinding Den Haag Voorburg toch reeds goed verzorgd en we vragen ons af. of zulks in heb belang van den dienst zal zijn, temeer wijl de nieuwe H. T. M-dienst een veel korter traject maakt Een langere duur van de rit Leiden Scheveningen en omgekeerd zou onge twijfeld wel e©n verplaatsing- van passa giers naar de a.s. nieuwe lijn tengevolge kunnen, hebben.. Jacob Cats. Op d© op 5 dezer gehouden zeer geani meerd* jaarlijksche algemeen© vergadering der Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" is o.m aan het bestuur de bevoegd- heig toegekend om in onderhandeling te treden event, over te gaan tot de benoe ming van een beroepsregisseur De eerste uitvoering waarvoor de mede werking is toegezegd van verschillende oud leden is vastgesteld, op medio April a.s. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: P J A van Oerlc, 1ste voorziter; J. L F. Keulemans, 2de voorzitter; J. Graven- daal, 1st© secretaris; Me.j. A Smit 2de seer.. Henri van Brussel, 1st© pennuigm.; J H C Zandvoort, 2e penningmeester; A. Wendol, bibliothecaris; P W A Pranger, 1st© commissaris en F. van Haarlem, 2de commissaris. Eerste lustrum Polilie-Muzii^k-Gerelschap. Het Leidscli Politie Muziek-Gezelscbap viert a.s. Maandag zijn vijfjarig bestaan. Wij ontvingen een lijvig programma, van den feestavond en wij zijn ervan over tuigd, dat de groot© Sladszaat ongetwij feld een massa belangstellenden zal be vatten. De eigenlijke feestdag is 23 Januari; dan is het vijf jaar geleden, dat de vereeni ging werd opgericht. In de inleiding van het programma wordt een eere-saluut gébracht aan de heeren K. Brainsma en H. van der Schaft die in 1920 het initiatief tot de oprichting namen. Tot directeur werd benoemd de heer M. Kouprie, stafmuzikant bij het 4e regiment Infanterie, onder wiens bekwame leiding door het korps spoedig goede vorderingen 'werden gemaakt. Den 28en Juni 1922 nam het gezelschap voor het eerst deel aan een Nationaal Mu ziekconcours ie Warmond, uitgeschreven door het R. K. Muziekgezelschap „St. Matthias" en men mocht het genoegen smaken in de 3e afdeeling voor Fan- faregezelschappen in den Concert-wed strijd een 2en prijs te verwerven, zijnde een Zilveren Medaille. Het was de eerste, doch telken jare kwam er eentje soms twee bij, zoodat de vereeniging thans in het bezit is van een zestal Medailles en een Zilveren Lauwertak. Op het laatst, gehouden Concours te Monster, op 21 Augustus 1924, behaalde het gezelschap in dezelfde afdeeling een „Eersten Prijs" een „Verguld-Zilveren Medaille" en had het tevens het genoegen, als hebbende in die afdeeling het hoogste aantal punten behaald, uit te komen in den „Eere-Wedstrijd", met als uitslag dat in dezen wedstrijd een tweeden prijs, zijnde een Zilveren Lauwertak, behaald werd. Hierdoor is hef. gezelschap overgegaan in de 2e afdeeling voor Fanfare-gezel schappen. Op 4 Juni 1923 gaf het Muziekgezelschap een uilvoering en hij die gelegenheid werd bij monde van den beer Binnenkamp, een praéhtig Vaandel aangeboden. Bij vele gelegenheden heeft het corps zich in dien tijd laten hooren. Wij noe men dan in de eerste plaats de geregeld jaarlijks terugkëerende zg.n. Reveille van de trappen van het Stadhuis hij gelegen heid der Drie Octoberfeesien. Het spelen voor verschillende instellingen en bij ge legenheid van de komst van H. M. de Ko ningin der Nederlanden op 3 October 1924 te Leiden, In het laatst van het jaar 1923 trof het gezelschap een gevoelig verlies, door het bedanken van den Directeur. Het opheffen van het Stafmuziekcorps waarvan hij deel uitmaakte was hiervan wel de grootste oorzaak. Bij het afscheid benoemde het gezelschap hem tot lid van verdienste. Op 1 December d.a.v. werd benoemd tot nieuwen Directeur de heer M. Bolderdijk, die al spoedig door zijn groote humaniteit en uitstekende leiding de harten van al de leden wist te veroveren. Maandag 12 Januari zal de feestviering beginnen met een rondgang door de stad 's morgens van 10 lot 11 uur. Do te volgen route hopen wij nader be kend te zullen maken. Op verzoek van den burgemceler van Beverwijk is in oen logement alhier aan gehouden zekere E. J. H. en vanmiddag ter beschikking van dien burgemeester ge steld. Gistermiddag om 12 uur is bet 2-jarig jongetje J. v. d. H., woonachtig in de Gor- testraat, inde Rijnstraat onder een met paard bespannen zandwagen geraakt. Door tijdig to stoppen werd een groot on geluk voorkomen. Het ventje liep slechte een kleine verwonding op. Land- en Tuinbouw VRUCHTWISSELING OF WISSELBOUW. Onder vruchtwisseling of wisselbouw ver staat men in do practijk een stelsel, waar bij in op elkaar volgende jaren dezelfde plantensoort of planten familie niet steeds op dezelfde plek geteeld wordt. In den land. ©n tuinbouw is dit stelsel al lang genoeg (misschien wel eeuwen) bekend, hoewel er misschien niet altijd genoeg re kening mede gehouden wordt. Ook voor den l©ek is het van belang te weten, welke onaangename gevolgen het niet toepassen van wisselbouw hebben kan. Zooals we reeds opmerkten, zijn de gun stige resultaten, die men door afwisseling in de cultuur bereiken kan. reeds lang ge noeg bekend; minder bekend waren echter de oorzaken daarvan Vroeger paste men alleen wisselbouw toe, omdat men dan een intensiever gebruik kan maken van do voedselvoorraden die do bodem bezat. Het is toch van algemee- ne bekendheid, dat niet alle planten dezelf de eischen aan den bodem stellen ton op zichte. van do voeding. Vroeger hebben we er al op gewezen, dat bladgroenten bijv. meer stikstof uit den bodem halen, dan erwten, boonen enz., die zelfs stikstof in den bodem brengen, en dat knol- en bolgewassen meer kali noodig hebben, dan de meeste andere gewassen. In den tijd, toen meo liet voedsel, dat de bodem door den oogst verloor, nog niet anders dan door natuurmest terug kon ge ven, was het haast niet mogelijk, anders het evenwicht tusschen do verschillende voedingsstoffen in den bodem te herstellen, dan dooi* vruehtwisseling In onzen tijd. nu we de beschikking heb ben over kunstmeststoffen, die als regel slechts één voedingsstof bevatten, behoe ven we dus daarom geen wisselbouw meer toe to passen. Nog niet zooveel jaren geleden, toen ons land nog geen plant enziekte.nkundigen dienst had. en toen dus de voorlichting op dat gebied nogal wat te wensclien overliet, heeft men reeds opgemerkt, dat wisselbouw niet altijd dp gewensehte gunstige, gevol gen had. Zelfs gebéurde het, dat men op een zeker stuk la.nd een zeker artikel bijv uien. bieten, kool, aardappelen, seringen chrysantlten enz., absoluut niet meer telen kon. Men sprak dan van uienmoe, bieten moe. koolmoe land enz Men wist dan wel, dat liet zaak was eenige of vele jaren (4 a 5) niet met- dat artikel op datzelfde stuk land te komen. Tastte men toen in het duister omtrent de oorzaken van deze moeheid, thans we ten we. met zekerheid, dat dit het gevolg is en was van het optreden van schadelijke zwammen en bacteriën. Dat bij het herhaaldelijk telen van hetzelfde gewas op denzelfde,n grond ziek ten ontstaan, is niet zoo'n zonderling ver schijnsel Hetzelfde vinden we toch in dicht bevolkte, onzindelijke buurten en in kazer ne's, vuile loopgraven enz. Vandaar, dat we in onzen tijd van speciale cultures nog meer last van ziekten hebben en dus nog hoogere eischen aan de verzorging van onze planten stellen moeten. De ziekteveroorzakende lagere organis men laten hun sporen (op welke manier dan ook) in den bodera achter e.n komen we het volgeude iaar weer met eenzelfde soort plant op zoo'n besmet stuk land. dan wordt het .gewas steeds zieker, totdat het op het laatsfc heelemaal geen gewas 'meer genoemd kan worden Dan is de grond moe van dat gewas. Dan is het zaak op dat land een gewas te verbouwen, dat tot een geheel andere famili© behoort. Proeven die vanwege den phytophatolo- gischen (plantenziektenkundigcn) dienst ge nomen zijn hebben nl aangetoond, dat vele aardappelziekten ook over kunnen gaan op tomaten, nachtschade-, Bella don na enz., die tot dezelfde plantenfamilie (nachtschade-achtigen) behooren. Op land. waar bijv zieke uien groeien, kan men dus ook geen prei verboowen of sjalotten: op plaatsen waar kool ziek wordt, zal men ook moeten oppassen met. andere, crucife- ren (kruisbloemigen), hetzelfde geldt voor de vlinderbloemige gewassen, erwten, boo nen enz. Midelen om besmetten grond te ontsmet ten zijn er hoegenaamd nog niet en indien ze er al zijn. dan zijn ze in het groot toch niet practisch bruikbaar, zoodat er niets anders opzit, dan in zoo'n geval eeaige ja ren een ander gewas te telen. V. H. Vraag: Ten onzent hebben wij arbei ders los land ir» pacht volgens de „Landar- beiderswet"; er zijn. 2 grondsoorten nl. zware en lichtere, zwavelgrond. Het wordt nu het 5e jaar, dat er aardappelen worden, geteeld Nu zult u zeggen wisselbouw en niet altijd aardappelen, maar uit den aard der zaak begrijpt u, dat die wisselbouw met zulke kleine stukjes gaat, dat dit bijna van geen invloed is op heb geheel. Het telen van andere vruchten brengt voor ons arbeiders veel bezwaren mede, zooals U zich wel kunt voorstellen. Wat is nu de beste wijze van bemesten met kunstmest om de aardappelproductie zoo hoog mogelijk op te voeren in dit ge val J. B, ito H, 'Antwoord Hoewel uw vraag tame lijk uitvoerig is toegelicht, is ze nog niet uitvoerig genoeg toegelicht. Heb zou bijv. van belang kunnen zijn. te weten, of U de laatste jaren met stalmest of met kunst mest gemest hebt en in welken vorm en ook hoe do oogsten geweest zijn en of U geen ziekten hebt kunnen bespeuren, Er Gemeentelijke Aankondiging GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel, Vischmarkt 18, Tel, 1225, is DONDERDAG bij evenlueelen aanvoer (wegens staking to IJmuiden is tot nu toe geen visch aange voerd) verkrijgbaar: SCHELVISCH en: SCHOL. N. C DE GIJSELA AR, Burgemeester, Leiden, 7 Januari 1925. ONTHEFFING SLUITINGSUUR VOOR WINKELS. Burgemeester en Wethouders van Leideji brengen tor algemeen© kennis, dat door hen, ten aanzien van een door den G'hr. Nat. Werkmansbond, op 19, 20 en 21 Jan. a.s., in het gtbouw „Natlianaël" te houden bazaar, ontheffing is verleend van het slui tingsuur voor winkels, welke ontheffing geldt tot des avonds 10 uur. N. C DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRLJEN Secretaris. Leiden, 7 Januari 1925.- Katholieke Agenda LEIDEN. Woensdag. Vergadering Jongensbond (on deraf d. L. Kruisverbond), St. Pan era tiuspatrenaat, 7 uur; Afd A ,9,15 uur Afdp B. Donderdag R K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", Bondsge- bouw, te 8 uur. Donderdag, „Ons Tooneel". te 8,15 uur. zijn namelijk bij aardappelen veel ziekten, die een leek (is u dat?) niet zoo gemakke lijk constateeren kan. We vreezen, dat U er op den duur,'zon der wisselbouw, vooral met aardappelen, niet komen zult. U zoudt het nog kunnen probee.ren met zoo nu en dan een andere soort t© nemen en vooral zorgen gezond pootgoed (dat kan men zoo a&n den bui tenkant niet zien) te nemen. Voor bemesting raden we U aan per HA1 (bunder) t© geven 200 Kg Chili (als ze even boven staan en 1 maand of fi weken lajer nog 100 Kg.) en nu voor het spitten of ploegen 400 Kg. patent Kali en 400 Kg. superphosphaat. Zooals U misschien weet, is het gebruik van de goedkooperè kalizou- ten voor aardappelen niet aan te bevelen,, wegens hun chloorgehalte V H. Kalkpooten. We lezen in het Boeren- en Tuinders blad.: Deze ontstaan door een soort van schurftmijt, die zich onder de schubben der pooten invreet De aangetaste dieren hebben dikke, harde kosten om do pooten; deze voelen heet aan Geneest men dit kwaad niet, dan worden de pooten geheel stijf en het. dier lijdt- zeer aan de gevolgen. Dat is ook geenszins te verwonderen! Eerstens is die schurftmijt een parasiet; een woekerdier, dat leeft ten koste van do kip. Het zuigt het bloed af cn veroorzaakt daarom bloedarmoede bij de kippen. Over dag zitten deze ergens lusteloos op een hoopje, omdat ze geen voldoende nachtrust hebben gehad. De schurftmijt toch veroor zaakt. een© geweldige jeukte, zoowel bij dag als bij nacht. De aangetaste kip pikt er dan ook voortdurend in, doch het baat liaa-r niet De uitwerpselen van die schurftmijt hoo- pen zich op rondom het diertje, onder do schubben, welke daardoor natuurlijk op zetten Ten slotte worden de pooten war© knoestrn, die niet alleen pijn veroorzaken, doch ook slecht beweegbaar zijn. Hieruit volgt, dat deze dieren nimmer ijverig naar voedsel zullen zoeken en bij slecht w-eer een groot gedeelte van den dag op de z-itstokken doorbrengen. In een heel vies, donker hok gaat dat echter niet goed en daarom hurken ze dan ergens te gen een schutting, onder een haag of hooiberg neer, waar ze gemakkelijk heb snot oploopen. Vaak hebben wij opgemerkt, dat juist, in toornen, waar vele kippen met kalkpooten loopen. de snotziekte het hevigst-optreedt. Doordat weinig naar voedsel gezocht wordt, vermageren de patiënten ten slotte zeer. 't Is gemakkelijk te begrijpen dat zulke dieren immer schadeposten zijn en blijven Het ergste is evenwel, dat de ziekte overgaat van het e©ne dier op het andere. liet meeste ongedierte gedijt bet best in een vieze, warm-vochtige, donkere omge ving. Dit is oorzaak, dat kalkpooten dan ook het veelvuldigst worden aangetroffen in donkere, benauwd-warme, vochtige stal- kn. Daar het ongedierte, dat de kalkpooten veroorzaakt, zich invreet ondor de schub- ben. ligt het voor d© hand-, dat jonge hoen ders er het minste last van zullen hebben: de schubben liggen daar to stevig, te vast aaneengesloten. Wie werkelijk voordeel uit z'n hoenders wil halen moet zorgen, dat zij in alle op zichten kerngezond zijn. Kippen met kalkpooten zijn dat bij lan gen na niet, we zijn dus verplicht, do kwaal te bestrijden. Een gemakkelijk en goedkoop middel is, de pooten te bestrijken met een mengsel van groen© zeep en petroleum. Petroleum alléén is te straf en zal bij ruime toepas sing de pooten van streek maken Daarom is aan te raden de petroleum te vermengen met groene zeep. Een ander goed en deugdelijk remedio is: houtboomcarbolineum. Men penseelt hiermee de pooten in. In de apotheek kan men ook hertshoorn^ olie halen, en daar de poten meo bestrij ken 't Is zeer afdoende, doch den. eersten) tijd. behouden de pooten ©ene donkere kleur Wie dus vroeg of laat op de ten*j toonstellingen wil inzenden, doet daarom, verstandiger, de eerste middelen toe te passen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2