Hoestsiropen Als do litteratuur werkelijkheid is, is 1 ihaar invloed intens. Spreker neemt aan, dat Adama van Schel tema met zijn lied jes meer socialictiselic propaganda heeft gevoerd dan vele politici. Zoo kan een goede katholieke letter kunde doordringen, waar anders geen gods dienst ingang vindt, en apostelwerk ver lichten midden in den Areopaag. Een katholieke litteratuur kan echter llecn verwezenlijkt worden door katholie ke kunstenaars van diep geloof en ernstige godsdienstige levenspractijk. Naar sprekers meening wordt er te véél gelezen Het publiek moet worden geleerd, dat lezen een geestelijke inspanning is; de kunst van lezen te onderwijzen is bij uit stek een werk van opvoeding. De tendenz naar schoone litteratuur is in het volk aanwezig, en moet worden aangekweekt. We hebben er ons van te overtuigen, dat de vroegere eenvoudige tegenstellingen van geloof en ongeloof, van christendom en paganisme niet meer zoo simplistisch zijn. Er is een eindelooze schakeering van tusschcnvormen. In die crisis is een sleur- ikatholicisme niet langer voldoende. Na de voordracht volgde een geanimeer de gedachten wisseling Hierna was het woord aan den heer Wies Miens. Wies Mocns wees er op, dat de jon ge kunstenaars behooren tob een geslacht, dat met beide voeten in de werkelijkheid van het leven staat. Niet volgens een vast schema, maar door grepen, hier en daar uit documenten en geschriften toonde hij dit aan. Besluitende wijdde Wies Moens een laatste woord aan de betrekkingen tus- schen de jonge kunstenaars van Vlaande ren pn Holland, die thans gelukkig zeer har telük zijn. De voorzitter, L. J. M. Febcr, dankte Mncne voor zijn voordracht. Thans kreeg het wooVd de hee r Ge rard Knuvelder. die een inleiding zou houden over de Pers, maar zich met 'het. oog op het vergevorderde uur zou ba- perken tot de katholieke tijdschriften Knuvelder herinnerde er aan. hoe Eeber reeds op de Tilburgsche vergadering de lijn getrokken had. die van Van Onzen Tijd via- de Beiaard loopt, naar Roeping en ten slotte naar dc Valbijl. Do Valbijl is er thans niet meer; een nieuw tijdschrift De Gemeenschap wordt aangekondigd. Van Onzen Tijd is verdwenen; een bloemlezing, die zal worden uitgegeven, ge trokken uit oude jaargangen, zal herinne ren aan den arbeid dezer pioniers. Ge rard Brom heeft, tegen V. O. T geoppo neerd zijn werk leidde tot de stichting tan do Beiaard Literair-artistiek hield dit tijdschrift, zich bij Lcfc beproefde oude en het opende weinig nieuwe perspectieven. Later verzandde het, in academische betoo- gen en het was alleen Gerard Brom, die ziin pijlen bleef afschieten. Spr hoopte dat Willem Nieuweohuis. tot de redactie toege treden. daar vernieuwing brengt. Roeping bleek na het debuut al spoedig te groeien tot een tijdschrift voor de jon geren, die aan Feber en Picfer van dér Meer de Walcheren het meeste te danken 'hadden Merwaardig, dat het tijdschrift den eersten aanval te doorstaan had fciin te weinig critisch karakter (Valbijl). Daarover wilde spreker het debat niet her openen. Spr beschouwde het tijdschrift als de plaats voor synthetische beschouwingen. Als zoodanig heeft. Roeping gefaald V. O. T. heeft kans gezien zich in stijgende lijn naar het. ideaal te bewegen. Roeping niet. Roeping hinkt op twee gedachten: het rechtstreeks dienen van de kunst en het rechtstreeks dienen van de beschaving van ibreedere groepen. Een bezwaar voor meerdere eenheid is de groepsformatie: Nijmegen en Utrecht hebben eigen bijzondere idealen. Het nieuwe streven staat oo den grond slag van een katholieke gemeenschapsge- daohte. Daarvoor is noodig een tiidschrift. •van katholieke reconstructie en in dezen gedacht en gang, die. ook die van Moller is in nieuw program, ligt de oprichting van De Gemeenschap. Spr. kan de splitsing begrijpen, maar betreurt die. Hij wijst op het practische bezwaar van te veel tijdschriften: de kosten Hij ziet geen werkelijk essentieel verschilpunt tusschen Moller en Engelman. Er is maar één oplossing en die is in bei der belang al zal zij niet alle persoonlijke gevoeligheden kunnen bevredigen. Zou het niet mogelijk zijn de vitale krachten van onderen en jon ze ren in één tijdschrift te doen samenwerken? Spr gelooft één tijd- clv-ift mogelijk en noodzakelijk, dat dan de jongeren zou moeten erkennen en deu>' onen zon moeten zetten voor alle goed werk. Spr. stel[, voor dab de redacties van Bmsard. Roeping en Gemeenscha!) sai overleggen om te komen tot één groot krachtig katholiek tijdschrift A-in het debat werd zeer druk deelge- lü' men. B°sloten wordt op voorstel van Feber d" '-wprHo to laten ru«l?^ pn of te wach ten waartoe de struggle for life, tusschen d'- verschillende tijdschriften leiden zal Vervolgens is aan de orde stichting van vp re en i ging om het gezelschap, d 1 de bijeenkomsten der letterkundigen bezoekt, te organiseeren en te stabili ren Daartoe wordt een commissie in het loven geroepen bestaande uit L. J. M Fe- bor, Gerard Knuvelder en Jan Nieuwen- ■kuis Contact zal worden gezocht met de A 'gpmoene R.-K. Kunetcnaarsvereeniging. Yior de volgende vergadering zullen --'dor- ui uiinoodigingeji worden rondgezon- RECW1TZ&&CEÏS. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Nog soberder dan de Maandag-zitting ■welke het vorig jaar sloof, kwamen heden, morgen op do rol slechts 4 zaken voor openbaar en 1 kinderzaak voor. Ambtenaar was Mr. Brict. Van de gedag vaar den is slechts één ver schenen, die in twee zaken terecht moet fitaan. voor Kinderen Mijnhardt's Bersthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroop I 0.75 AngS'Sircop (ook bij Kinkhoest). *i J 1.75 Bij Apothekers en Drogisten Deze, M. B., werkman te Leidien, ia ten laste gelegd, dat hij met een hondem- kar gereden heeft, zonder* dat deze, zoo als behoorde, was ingeschreven. Ook is hem ten laste gelegd, dat hij zijn, hond zonder muilkorf heeft laten loopen, welke beide feiten beklaagde bekende. De Ambtenaar eisebte voor iedere over treding f 2 of 2 dagen. Bekl. vertelde hierna, dat bij gedurende 4 weken zonder werk geweest was, toen een hond gekregen had van een kennis en ea* op uitgetrokken was, om wat te ver dienen. Al die voorschriften waren hem onbekend. De kantonrechter zegde toe. dat bij met het aangevoerde wel rekening wilde hou den bij bet uitspreken van het vonnis, doch bij moest zorgen, dat Het Biet meer voorkwam. SPORT VOETBAL. NEBEHLAUDSCHE VOETBALBOND R. V. C. I— Alphen I 0—3. De club aan den Rijn, heeft in den wed strijd tegen de Residentie Voetbalclub an dermaal de overwinning behaald. Als ge woonlijk werd de wedstrijd in goede ver standhouding gespeeld, de wind deed evenwel veel afbreuk aam het spel, door dat bet leder nog aï eens tfver de out-lijn belandde. Tc iwee uur wordt aangevangen. Alp hen wint den toss en verkiest tegen den vrij sterken wind te spelen. Weldra nadat is afgetrapt, volgt na oenig heen en weer verplaatsen van het leder, een aanval van Alphen, waarbij-de R. V. C.-keeper gevaar weet te voorkomen. Dan komen de Hage naars aan de beurt. R. V. G., flink gehol pen door den wind, forceert een doorbraak, die door den rechtsbinnen besloten wordt met een schot op doel, doch van Leeuwen is op zijn post en retourneert. Bij een aan val van Alpben krijgt Binnekamp bet le der te pakken, een schot op doel vo'gt, de keeper vangt, laat evenwel bet leder uit ■zijn banden glippen, de snel tocloopende Schouten wil hiervan gebruik maken om liet leder in de louwen te jagen, doch de R. V. G.-kecper werkt nog intijds weg. Als van Leeuwen nog enkele gevaarlijke •scho len naar behooren onschadelijk beeft ge maakt komt met een blanke score de rust. Na de thee is Alpben direct in den aan val, doch de R V. C.-verdediging weet stand te bonden. Enkele aanvallen van R. V« G. worden vervolgens onschadelijk ge maakt. Het spel gaat dan eenigen tijd ge lijk op. waarna ATphcn allengs er beter in komt. De Hagenaars worden thans geheel teruggedrongen en moeten alle krachten bijzetten om doelpunten te voorkomen. Zij kunnen evenwel niet verhinderen, dat Al phen spoedig daarop de leiding neemt. Als Peters mooi voorzet laat de keeper bet le der vallen en de toeloopende Borst zorgt voor de rest (01). Bij een tweeden aanval van Alpben, zet de rechtsbuiten bet leder over naar bet midden en als Binnekamp het voor zijn voeten krijgt, maakt bij er oogenbükke- lijk 02 van. Binnekamp moet dan we gens een kleine blessure even het veld ver laten. doch zoodra hij weder in de gelede ren is weet bij hel leder aan twee R. V. C.-ors te ontfutselen, om bel met een goed gericht schot via den 7.:.inaal in de touwen te laten verdwijnen (0—3) R V. C. tracht als nog de eer tc redden, doch de Alphen- verdediging houdt stand. Het einde komt met Pen verdiende 30 overwinning voor Alpben. De scheidsrechter leidde correct. La»d< en T^inbo&sw DE VEILINGEN EN DE ZEGELWET. We hebben onlangs reeds een en ander medegedeeld aangaande de kwestie tus schen verschillende veilingbesturen en Ont_ vangers der Registratie. Verschillende vei lingbesturen waren toen ernstig beboet, voor-het niet nakomen der Zegelwet 1917 en tevens werd aangezegd dat een navor dering de.r uiet-belaalde zegelrechten zou plaats hebben. Iniusschen wendde het Centraal Bureau voor dp Veilingen in Nederland zich schrif telijk en mondeling tot den Minister met het verzoek, de vorderingen van boeten en achterstallig zegelrecht in te trekken Uit deze besprekingen met het Ministerie van Finaneiën is gebleken, dat men aldaar van opvatting is dat niet. alleen de factuurs der kooplieden doch ook de ontvangstbewijzen van de tuinders, zoomede de. fusthons, die als betalingsbewijs moeten dienen gezégehj moeten zijn. De Ontvangers der Registratie, die deze proeessen-verbaal hebben doen opmaken, worden hierdoor dus in het gelijk gesteld en voortaan zal niet alleen betalen de boodschap zijn voor liet vervolg, doch waar geconstateerd wordt, dat voorheen niet aan de voorschriften hieromtrent, is vol daan. zal een navordering vanaf22 Maart 1917 plaats hebben. De boeten welke verschillende veilingen zijn opgelegd (na de door ons vermeldde nog Monster voor f 300.000zullen geheel worden kwijtgescholden, indien daartoe asn den Minister van Financiën voor 15 Jan. a.s een verzoek is gericht en de ach- tejstalliïp zegelrechten worden betaald Het licht in de bedoeling van bef Cen traal Bureau, te trachten het daarheen te leiden, dat in de veilingsadministratie zoo veel mogelijk gelijkheid konit en de-e .Z(?° in te richten dat de veilingen zoo weinig mogelijk met de Zegelwet in aanraking ko- Beien- en Haarlemmerstraat 208, Telef. 2074. Alle artikelen vèr beneden de waarde. Zie de Etalages. FOTOGRAPHiE R. M. BONGENAAR P. SLEGTENHORST AIEeen gevestigd: 1257 KIEUWE RIJN 46® SPEGIALITEIT IN VERGROOTINGEN men Hiervoor zal het Centraal Bureau een vergadering van veilingmeesters bijeenroe pen. Intusschen blijft het zaak oude voor schriften omtrent het zegelrecht stipt na te komeu wil men niet in conflict komen. Veiling te Lis se op 3 Januari van Gladiolen 12/op onder directie van H81- land's Bloembollenhuis. America f 1.60, Bar Jos Hulot f 2,60, Empress of India f 2,60, Ealley f 1.70, Imperator .f 12.60, l'Immaculée f 2.60, Pink Perfection f 3.30, Roem v. Kennemerland f 1,60, Red Canna f 2.10, Schwaben f 2.50, "White Giant f 2,30, Wilbrink f 1,50, War f 2,50. Aanvoer pl.m. 90,000 stuks. mT BE OMGEVING KATWIJK. Werkloozen. In vorige raadszitting deed het lid J. van Duyn een voorstel om geen losse arbeiders aan, te nemen buiten het Gein. Arbeidsbureau. De toelichting deed vermoeden dat b.v. de Hoofdopzich ter losse arbeiders aannam buiten het bu reau Een nader onderzoek heeft bewezen dat de Hoofdopzichter in dezen vrij uit gaat. KATWIJK-AAN DEN RIJN. R. K. Kiesvereeniging. Donderdag a.s. zal de R-. K Kiesvereeniging Plicht en Eensgezindheid5' een ledenvergadering houden in de zaal Fennes. KATWIJK AAN ZEE. Postspaarbank. Aan het Postkantoor alhier werd gedurende de maand Decem ber ingelegd f 9802,50, en terugbetaald f 10972,36. Het laatste uitgegeven boekje draagt het no. 3484 LISSE. R. K. Kiesvereeniging. Op Woensdag 7 Januari des avonds te 8 uur, wordt een buitengewone ledenvergadering gehouden in het Bondsgebouw voor alle leden der R. K. Kiesvereeniging. Als spr. zal optre den de heer J. B. Bomans uit Haarlem, lid van de Tweede Earner, met het onder werp Concept program van Actie voor 1925". Wij verwachten een groote opkomst! OEGSTGEEST. 25-jarig ambtsjubileum. Den 18en Februari zal het 25 jaar gele. den zijn, dat onze hooggeachte Burgemees ter tot hoofd der gemeente werd benoemd. Wij twijfelen er niet aan of het zal den heer van Griethuizen, die steeds zijn ambt met nauwgezette plichtsbetrachting heeft vervuld, dien' dag niet aan belangsteling ontbreken VOORSCHOTEN. St. Laurentius-Harmonie Gister avond gaf de St. Laurentius-Harmonie O. S. N. in het R. K. Vereenigingsgebouw een uitvoering onder leiding van den heer M. Lakeman, met medewerking van de be kende humoristen van Velsen en Paarde- kooper van 's-Gravcnliage. Pastoor P. Meyer opende den feestavond met een woord van welkom, waarna werd ingezet met de ..Feestgroet5', pas-redoublé van O Gallin. Een achttal nummers werden door de harmonie ten beste geblazen Tusschen de verschillende muzieknummers gaven de humoristen, voordrachten en stukjes, die de aanwezigen deden schaterlachen; zij handhaafden hun oude roem. Aan het ein de van den feestavond sprak de zeereer heer P. Meyer een woord van dank tot de humoristen en een woord van lof tot den directeur^ den heer M. Lakeman. voor zijn harde werken, waardoor deze avond zoo goed geslaagd is, WARMOND, ,,Sint Matthias." Gisteravond is door de R.-K. Muziek-, Zang- en Tooneelver s,Sfe. Matthias" de aangekondigde ,:spe- ciale" uitvoering gegeven, waartoe behalve leden een ieder tegen betaling toegang had. De uitvoering, onder leiding van den heer G. Dik, is uitnemend geslaagd en het. opgevoerde, zoowel wat voordracht, spel als zang betreft, geeft zekerheid, dat mor genavond, wanneer de uitvoering voor de 2e maal gegeven wordt, de zaal andermaal zoo bezet zal zijn als gisteren. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De heer Duinisveld zond bericht dat hij verhinderd was, wegens ziekte. Op voor stel van den Voorï. worden in een volgen de vergadering de notulen gelezen. Ingekomen stukken. O.m. keuren Ged. Staten goed het besluit tot het aangaan der gemeenschappelijke regeling stichting Waterleiding. De Burgemeester wordt uit- genoodigd de eerste vergadering te leiden 1 De Pluimvee-Vereeniging betuigt haar dank voor de medaille ter tentoonstelling Subsidie Gew. Landstorm Commissie. De Voorz. zegt, dat een subsidie wordt gevraagd ad f 50, doch B. en W. stellen voor f25 te geven. De heer Scbaeffer is er niet voor om subsidie te geven. De kos ten die de regeering vroeger betaalde worden nu geschoven op de gemeenten. Als er veel belang hij is, dat het instituut van den Landstorm blijft heslaan, moet de regeering er maar wat voor over hebben. De Voorz. meent, dat do gemeente t-och iels moét doen in het belang van de jon- j, in verband met den verkorten diensttijd. De heer Groenheido zou, in dien subsidie weid gegeven, de bepaling willen maken, dat de vooroefeningen hier steeds worden gehouden. Verleden jaar b.v. zijn ze niet gehouden. De Voorz. wenscht nu eerst een onderzoek te <Loen en stelt daarom voor de subsidie-aan vraag aan te houden lot de volgende hij- eenkomst; aldus wordt besloten. Aanvraag om subsidie voor de R.-K. Vroedvrouwenschool te Heerlen. B. en W. stellen voor om, evenals andere jaren, geen subsidie te geven. De raad vereenigt zicli stilzwijgend met dat voorstel. Verkiezing bestuurslid voor de Water leiding-stichting. De heer Scbaeffer, die in een vorige vergadering gekozen was, ■had bedankt omdat de verkiezing onwet tig geschiedde en vandaar dat nu opnieuw een bestuurslid moest worden aangewezen De heer Groenewegen bekomt 4, de heeï Scbaeffer 2 stemmen. De heer Groenewe gen is dus gekozen en neemt de functie aan. Nieuwjaarscollecte. De Voorz. zegt, dat de collecte gehouden wordt om liet nieuw- jaar-wensehen tegen te gaan. Een brood- of bran cis tof fen-bede el in g wordt' er van gehouden. De meerderheid van den Raad is vroeger altijd van mcening geweest dat de vrije gfit beter was dan een toelage uit de kas der gemeente, waardoor een ieder verplicht zou zijn bij te dragen. Heeft iemands bezwaar tegen de collecte? De heer Scbaeffer is er tegen. Spr. zegt, dat toen hij pleitte voor de instelling van een Burgel. Armbestuur hij naar de ver schillende Armbesturen of Diaconaën werd verwezen. Waarom wordt het nu niet aan hen overgelaten. Laten de diaconieën voor hun armen een extra-bedoeling hou den. De armbesturen welen wel wie on dersteund moeten worden. De Voorz. wijst er op, dat de lijst, vermeldende de namen van de personen die iels toebedeeld krijgen van de nieuwjaarscollecte, in sa menwerking met de armbesturen en diaco nieën wordt opgesteld; zulks vindt ieder jaar plaats. De nieuwjaarscollccte is iets buitengewoons. De heer Scheer vindt het een aardig idee, dat het jaar begonnen wordt met een gift voor de behoeftigen. Voor een ander wordt ook wel eens een boodschap gedaan en spr. heeft geen be zwaar om te collecteeren. In stemming wordt gebracht of er gecollecteerd zal woeden ja dan neen. De heeren Groenheide en Scbaeffer zijn er tegen en wenschen hun collega's ook niet een handje te helpen. De heeren Boo nekamp, Bos, Groenewegen en Scheer zijn er voor en zullen ieder een gedeelte van het doi*p nemen voor de collecte. Bondvraag. De heer Groenheide vraagt of de Raad voor het jaar 1925 een weg werker heeft te benoemen, hetzij, dat er een nieuwe wordt aangesteld dan wel dat de in functie zijnde herbenoemd wordt. De Voorz. laat nazien tot hoelang Van Dorp. is. Het blijkt dat hij tijdelijk is aan gesteld en wel voor het jaar 1924. In da volgende vergadering zal beslist worden. Goed gevonden wordt dat Van Dorp tot dien tijd den weg blijft onderhouden. De heer Groenheide vraagt naar de lijst van den Hoofdelijken, Omslag. De Voorz. zegt, dat die lijst niet voor de Raadsleden be stemd is en niet mag worden ingezien. De heer Boonekamp vraagt waarom Zondagsmorgens de lantaarns te kwart vóór 7 uur worden uitgedaan in plaats van om 7 uur, wanneer de menschen in de kerk zijn. Do Voorz antwoordt, dat het niet de bedoeling is, dat de lantaarns om kwart vóór 7 uur uitgedaan worden. De lantaarns zijn er voor het gemak der in gezetenen en daarom kunnen ze blijven braaiden tot 7 uur. Spr. zal dienaangaan de instructies geven. De heer Groenewegen beklaagt zich over den Rijksontvanger. Deze zendt waar- sckuwingsbiljettcn rond, voordat do belas tingbetalers in de gelegenheid zijn ge weest de gelden te offeren. Een dergelijke wijze van doen zet kwaad bloed. De Voorz zal zich met Delft in verbinding stellen. De aanduiding wanneer belasting betaald moet worden, voorkomende op de achter zijde van het belastingbiljet, is niet ge heel duidelijk. De Voorz. vraagt, of de Raad het. goed vindt, dat aan de IJsvereeniging, indien noodig, subsidie wordt toegekend ter be strijding der werkloosheid. Wordt goed.- gevonden. Hierna sluiting der vergadering. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den Gemeentelij kon Viach.winkel Vischmarkt 18. tel. 1225 is DINSDAG bij aanvoer verkrijgbaar: SCHELVISCH en SCHOL. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 5 Januari 1925. Katholieke Agenda LEIDEN. Maandag, R. K Kiesvereeniging. Geboui R K Volksbond, te 8,15 uur. Donderdag R K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", Bondsge bouw, te 8 uur. Woensdag. Vergadering Jongensbond (on- dc,rafd. L, Kruisverbond), St Pan- cratiuspatronaat, 7 uur; Afd Al 8,15 uur Afd. B. ALGEMENE AGENDA LEIDEN. Maandag. „Oud Heidelberg", Schouwburg, te 8 uur. STABS iiBEyttfS EEN CIRCULAIRE VAN DIRECTEUR EN LEERAREN DER H. B. S. De volgende circulaire is verzonden aan de ouders van de H. B. S,-leerlingen: ,,Aan de Ouders of Verzorgers. In de vergadering van /eeraren, op den 19den December j.l. gehouden, is met al- Sesneeiftelijke Aankondiging gemeene stemmen besloten, u per circu laire het volgende onder 't oog fce bren gen In de laatste jaren en nog meer in den- laatsten tijd. komt het herhaaldelijk voor, dat de vlijt der leerlingen zeer veel te wen schen overlaat, terwijl eveneens de hou ding in de school vaak ongepast is. Hoe wel het niet. te ontkennen is. dat de alge- meene verwildering tengevolge van den oorlog daar niet vreemd aan is. mcen-en directeur en leeraren, dat langzamerhand de tijd weder gekomen is-om de school- tucht weder geheel te herstellen. Uw me dewerking daartoe wordt daarom met aan. drang ingeroepen Ondermijning loch van de schoollucht leidt ontegenzeggelijk tot ondermijning van het ouderlijk gezag en van den eerbied voor het gezag in liet al gemeen, en dientengevolge tot verwildc- ing van zeden, wat niet anders dan heil- looze gevolgen voor het verdere leven cn voor de maatschappij na zich sleept Het College van directeur cn leeraren stelt zich op het standpunt, dat de Hooge- re Burgerschool niet alleen eene inrichting om den leerlingen eenigo kennis bij !e brengen, doch dat ze ook wel degelijk een instituut, van. opvoeding is Hoewel het moeilijk is alge meer. o rebels aan tóe geven, hee de ouders kunnen mede werken om de opvoeding in goede ban er te leiden, zijn er toch énkele punten. di> afzonderlijk kunnen worden genoemd In de eerste plaats worde het 's avonds uit gaan, in welken vorm dan ook. alleen toe gestaan, indien het schoolwerk vooraf is afgemaakt. Hoewel de. directeur en de leeraren zeiven somtijds liet gaan naar eene of andere belangrijke lezing aanbe- velen^ is het toch daarbij steeds de bedoe ling. dat dit geschiedde, voorzoover het met de belangen van de school vcrcenig- is. In de tweede plaats sta inen meC toe. dat de leerlingen een anderen avund dan den Zaterdagavond voor goregelden avond van ontspanning bestemmen Zelf» voor de H B. S.-ver^jiiging Emtégëe» make men daarvoor geene uitzondering In de'derde plaats sta men vooral niet toe, dat de leerlingen en in 't bijzonder de meisjes, des nachts zonder begeleiding dor ouders, laat van een bal huiswaarts keeren. Gevallen, zooals ons ter Qore zijn gekomen dat moeders uit louter gemakzucht aan meisjes van 15 en 16 jaar den huissleutel medegeven, waardoor elke redelijke con trole vervalt, zijn zeer afkeurenswaardig en leidden gemakkelijk tot verbastering der zeden, waarvoor zulke moeders alleen de verantwoording dragen. Bovendien verzoeken we de ouders met klem. niet toe te staan, dat hun zoons of dochters, die leerlingen der Hoogere Burgerschool, geen studenten zijn, op de bals deel- nemen aan een souper, en aan hun kinde ren de verplichting op to leggen die bals, die immers reeds te 8 uur aanvangen, uiterlijk te twee uur te verlaten; voor de jongeren is zelfs twaalf uur ten zeerste wenschelijk Om zoowel den naam van de gemeen Le lijke Hoogere Burgerschool met vijf-jari gen cursus, als dien van do H. B S,-ver- eeniging Emtégëes hoog te houden is heb noodzakelijk, dat de ouders de hier g&* noemde zaken in zeer ernstige overweging nemen. In naam van directeur en leeramn, de Directeur. Dr. J. C. SCHALKWIJK R. K. Piop.club „St. Petrus". Een tentoonstelling. Binnen korten tijd zal door bovengen, club een tentoon stelling worden georgani seerd van Roomsche lectuur en religieuze kamerversiering. Velen onzer lezers zullen zich nog wel herinneren de goed ges'aagde soortgelijke tentoonstelling, door haar. enkele jaren geleden, in het voormalige gebouw van het St Antonius-Patronaat, gegeven De medewerking van enkele uitgevers en winkeliers, die voor deze tentoonste.- ling het mooiste, wat zij bezitten, zullen beschikbaar stellen, is reeds verzekerd, zoodat zij in pracht de vorig® stellig nog zal overtreffen. Zij zal voor ieder kosteloos toegankelijk zijn, terwijl tot dekking der kosten en tot steun der Roomsche Propaganda eenige attracties er aau verbonden zullen wor» Indien er onder onze lezers mochten zijn. die buitengewoon zeldzame religieuzt heelden o! schilderijen in iu bezit hebben en deze voor de tentoonstel, ling in bruikleen willen goven, zal di door het bestuur op hoogen prijs gesteld. 'Men "begrijpe ons goed. ialleen W 1 artikelen, die aie een b j j z o n d e r b t

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2