Je Ldtak ConP Vierde B!ad. RADIOCONCERTEN Zaterdag 3 Januari 1925 l'et Roomsch wereldwerk der Catacomben. Be zeer groote belangstelling, die mijne lezing, over het Christelijk getui genis derCatacomben, allerwegen ontmoet, bewijst, dat men gevoelt, welk een hoog© beteekenis de marmerstukken, schilderwerken, inschriften en krabbels Lebben voor de Roomsch e Apologie. Een getuigenis slaat op feiten. Onder stellingen en vermoedens worden niet ge tuigd, enkel over feiten gaat getuigenis. Be Catacombenstukken g e t u i g e n. En men wil hun getuigenis hooren en zien. Biit begreep indertijd de Valkenburgsche Commissie, die, in kort bestek, vele ge wichtige getuigenissen bijeenploatste, met veel kennis en veel smaak de stukken or denend en rangschikkend. Maar de systems tiseering, met het oog op de Protestantsche ontkenning in aller- lei vormen, ontbrak. Prof. Marucchi te Rome in zijn wdrkje: „Le catacombe ed il Protestantisme" gaf wat hém bekend was an den tijd, toen hij het werkje schreef, doch hij richtte ook enkel zijn aandacht op de orthodoo Protestanten. Be Moder nen bestaan nu echter óók (sic!) Vandaar ordende ik de stof aldits: Be Catacombenriukken getuigen., dat de eerste Christenheid geloofde aan: de God heid van den historiscben Chi'islus der Evangeliën, het H. Boopsel, het Kerkelijk leergezag, Petrus als den Mo zes van het Kieuw Verbond, doopend de heidenen, be kleed met het opperst leergezag. "Wetgever Opperherder, Primaat. Voorts geloofden zij aan een louteringsplaats na het ver scheiden, vereerden zij de Heiligen, voor namelijk de H. Maagd, geloofden in de H. Eucharistie. Bat is het Christelijk getuigenis der Catacomben!.... Bat was bet Christengeloof der eerste ecusven. Paus Pi us X kocht hei terrein der Cata comben van Praetextaitus; daar is nog geen derde uitgegraven en liggen nog schatten in den bodem voor de Apologie. Paus Benedict us XV kocht Pamphilus: daar ©tuittc-n de opgravingen* tegen den muur, waarachter, bunders ver, zich het Groote Kerkhof" uitstrekt. Niemand kan gissen, welke kostbare stukken daar nog in tufsipen en zand verborgen liggen! Paus Pins XI schreef 16 Mei 1924 een warmen dankbrief aan Amerikanen, die aan Z. H. een belangrikc som gelds aan boden voor uitgraving der Catacomben. Baarin Ves ik da», zij „begrepen hebben van welke hooge beteekenis hun gift .s voor bet Roomsche geloof." En ook, dat hun gift des .te verdienste lijker is daar de hooge beteekenis -van dit werk der opgravingen nog maar al te «eer onbekend is Zeker in dezen zin is bet klaarblijke lijk en handtastelijk, wa.t Pius XI zeide: ..Het werk der Catacomben steunen, is steunen den H. Stoel." Want sinds 1865 is dat hot Roomsch wereldwerk der Cata comben deze groote monumenten der eer ste Ohristenheid te doen spreken door de terreinen te ontginnen,.en de onderaard- sche netwerken van gangen en kamertjes in stand te houden. Be Pauselijke Archeologische Commis sie, bij monde van Mgr. Respighi, Mgr. Belvederi en Professor -Marucchi; liaar Inspecteur Br. .Tosi; Mgr. Wüpert, Pro fessor Styger, allen vroegen mij te Rome om het R -K. Nederland wakker -te schud den voor dit Roomsch Wereld werk. Van de 23 Catacomben zijn, en dan nog 'maar gedeeltelik, slechts 14 ontgonnen; er zijn nog zeer groote bedragen onmisbaar. Maar: „vele handen maken licht werk". Spontaan vormde zich, na mijn eerste Lezing met lichtbeelden in den Grooten Schouwburg te Rotterdam, een Comité, om gelden voor dit hoog apologetisch doel in ontvangst te nemen. Penningmeester van dit Comité L, Notaris A. van Clarenbeek, Noordblaak 79b, Rotterdam. Persoonlijk sta ik geheel buiten dit Comité, doch ik herhaal, dat men te Rome op Roomsch Nederland zijn edelmoedigheid ver- ifrouwt. Paus Pi us XI heeft zicli zoo heel onom wonden betuigd tegenover do offervaar dige Amerikanen, die Z.H. een zeer groot bedrag voor dat doel hebben geschonken. Z. H. heeft toen zoo duidelijk en klaar doen uitkomen, welk een machtige factor voor de Roomsche Apologie de vondsten der Catacomben zijn; en hoezeer Z. H. ver langt, dat do opgravingen met kracht wor den doorgezet, weet ieder te Rome. Moge Roomsch Nederland dit begrijpen! - iüoge het voor dit werk voelen en de Penningmeester .van het Comité voor noemd weldra een flink bedrag naar Rome kunnen zenden voor di.t Roomsche Wereldwerk der uitgravingen Yan de Catacomben. F. HENBRIGHS, S.J. Ben Haag, 30 Beo. 1924. DE RIJNSTREEK f ALPHEN AAN DEN RIJN. Auto-ongeval. In hét Alphenscho R.elveld is gistermorgen oe auto van W. v. d. S., beladen met gevulde melkbussen, waarschijnlijk door een defect aan do stuurinrichting, in het water gereden. Be bestuurder wist door tijdig uit het voer tuig te springen, een ongewenseht bad te voorkomen. HAZERSWOUDE. „Ontwikkeling en Vreugd". Be R. K. Yoreeniging „Ontwikkeling en Vreugd" zal iare werkzaamheden hervatten in d^n loop dezer maand; degene die leesboeken der bib'io(heek onder zich hebben worden vii'cnde'iik uitgerondigd deze te bezorgen b j W. Loonmans Jz. NIEUWKOOP. Een «jo^de vangst. Be vassclier H. al hier ving bij liet strijken met de zegen een snoek van 17 pond en de vlsscher wist een snoek te bemachtigen van vijf en twin- t:g pond. Zulke zware snoeken worden hier zelden gevangen. Loop der bevolking. Het aantal inwo ners dezer gemrenle bedroeg op 31 De cember 1923 3243. In liet jaar 1924. vermeerde do bevo'king door geboorte met 105, door vestiging met 149. Totate vermeerdering 354. Het aantal overledenen bedroeg 4. bet aantal vertrokkenen bedroeg 241; totale vermindering 288. Het aantal inwoners is milsdten met 34 verminderd en bedroeg op 31 Beo. j.l. 3209. NOORDEN. Personalia. Tot hoofd der R K. Schoo1 te Bergschenhoek is benoemd de beer Nunninok, onderwijzer aan de R. K. School, alhier. WOERDEN. Oudejaarsavond. Oudejaarsavond heeft, over het algemeen alhier eon kalm verloop. Het fanfarecorps „Excelsior" meende -dit jaar eens wat leven in de brou werij te moeten brengen. Te middernacht voerde hei eenige 'nummers koraalmuziek uit van den gemeentetorm. Vele bewoners trokken nu na-ar buiten om vaji dit onge wone schouwspel te genieten Een en an der veroorzaakte nogal veel drukte in ons anders zoo kalme stadje. Meerdere malen moest dan ook de politie tot kalmte aan manen. Onaangename klandizie. Op oude jaarsavond waren bij dien heer C. de B. verschillende klanten in den winkel. Deze werden door zijn cchtgenoote geholpen. Vanuit zijn kantoor bemerkte hij, dat een niet erg gunstig uitziend persoon zich zelf bediende en een flesch wijn in zijn zak deed verdwijnen. Toen hij aan de beurt was om geholpen te worden bood hij hecht pleisters te koop aan. Be heer de B. kwam nu te voorschijn en sommeerde hem de flesch terug te geven, waaraan dan ook na aarzelen werd voldaan. Do heer de B. deed spoedig aangifte bij de politie, die den man inrekende. Personalia. Be heer J. Smit, directeur van het post- £n telegraaf kant-oor alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Apel doorn. „Recht naakt macht." Donderdag 8 Januari a.s. 'a avonde half acht houdt de R. K Kiesver Recht maakt macht" in het Patronaatsgebouw een groote propa- gandavergadering. De agenda, vermeldt: 1. Mededelingen; 2 Politieke rede door den heer A. J. Oost- dam, Voorzitter Kamercentrale Leiden, on dei-werp: „Het nieuwe Kiesreglement". Hierbij bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen en het wisselen van gedachte. 3.. Bespreking Concept-program van actie' 1925. 4. Mededeelingen in verband met de agenda Kamercentrale Leiden 10 Jan a.s. De vergadering is toegankelijk voor alle meerderjarige Katholieken. Tevens kunnen wij nog mededeelen dat <lo Voorzitter der Tweede Kamer Mt. Dr. B .Kooien do vergadering zal bijwonen. Het bestuur rokent cp een groote opkomst Laten nu alle Woerdcnsche R. K kiezers (ossen) eens in groot getal opkomen om eensgezind te trachten de groote verkie zingsstrijd van dit jaar tegemoet te gaan. Laten we al datgene waarvan meen den,, dat het niet goed was. vergeten en nu onder het nieuw bestuur trachten te doen ,wat voor onze R. K. Partij en voor heel de Katholieke zaak allerdringendst noodzakelijk is. Houtdiefstal. Ten nadeele van de Gebr. B in de Pannebakkerij zijn van een daar staande schutting oen 25-tal planken ontvreemd De politie doet onderzoek. Afgekeurd vleesch. Op last van het hoofd van den Keuringsdienst is deze week een koe, welke voor de consumptie was af gekeurd, onder politietoezicht begraven Tentoonstelling. A.s. Maandag wordt in het nieuwe gebouw der H. B. S. een tentoonstelling van kunstnij verheid ge-; opénd Deze tentoonstelling is vanaf Dins dagavond voor liet publiek geopend Dinsdag a.s. wordt de nieuwe H, B. S. alhier officieel geopend. ZEVENHOVEN. Uitgesteld. Door ernstige ziekte van een der leden van het St. Jansfanfare corps T.O.G. is do uitvoering, die aan vankelijk op 4 Jan. gesteld was, uitgesteld, tot op Zondag 25 Jan. e.k. Diphicritus. Ten huize van den heer de Geus is bij een zijnor kinderen een ge val van diphteritus geconstateerd. Dienstplicht. De aangifte voor den dienstplicht, lichting 1926, kan in het bij zonder geschieden ier Secretarie op 21 Januari a.s. tusschcn 11—12 voormiddag neerkomt op afgi'ften. van hun erfdeel, waarvan de hun vooralsnog onbekende hoegrootheid door de rekening en verant woording móet worden vastgesteld. De conclusie strekte tot verwerping van bet beroep en veroordeeling van appellan ten in de kosten van het geding in cas satie. UV.spraak 13 Februari. UIT DE PERS RIDDERORDEN EN MEDAILLES Naar aanleiding der discussies over het verschil in onderscheiding, den drie vlie- geniers naar Indië geworden, schrijft prof. inr. B. M. Taverne een artikel in Het Handelsblad, waaraan het volgende is ontleend: „Hoe is nu dat onderscheid tussclien Ridders en de hoogero klassen eenerzijds en do Broeders en Eere-Medailles ander zijds in den loop der jaren toegepast? Bij de militairen zoo: do oficiercn wer den Ridder en hooger, de militairen be neden den rang van officier werden Broe der of kregen de Eere-medaille. Ik zal het nu verder maar allen hebben over va Granje-Nassau Orde, omdat bij de Orde van den Nedcriandsehen Leeuw de geldelijke toelage en de aparte omschrij ving der verdiensten aan het zuiver stel len en oplossen van do quaestie eeniigs- tzins in den weg staan. Slechts zij hier aangestipt, dat mij geen geval bekend is, waarin een ofit-ier, of een in de burger lijke maatschappij daarmede in stand ge lijk gestelde, tot Broeer is benoemd. Wat dat Oranje-Nassau betreft, een onderof ficier of soldaat, hoe verdienstelijk hij ook mocht zijn, werd geen Ridder, maar kreeg de Eere-medaille, Bij de militairen had men behoudens enkele rangen bij het Leger een duidelijk criterium. Daar heeft de bepaling, die toch zoo scherp af stak bij do geen onderscheid vail stand 'kennendo MiTilfiire Willemsorde, voor zoover mij bekend, geen verzet gewekt, althans geen leed gebracht. Men wist nu eenmaal waar men aan toe was. In liet burgerlijke was dit echter anders. Daar had men niet zoo'n scherp afgeteekende grenslijn. En daar kwam het herhaalde lijk voor, dat iemand diep gegriefd was door de „vereerende onderscheiding" we gens het zich op bijzondere wij zo ver dienstelijk maken jegens den Koning of den Slaat, of jegens do Maatschappij. Ik herhaal met nadruk, dat de Koninklijke onderscheiding, hoe goed ook bedoeld, meermalen leed, veel leed heeft gebracht. Hier gold het althans zoo heb ik het steeds gevoeld uitsluitend een stands verschil, een onderscheid, dat m.i. teil eenenmalo onvereenigbaar is met gezon de democratische opvattingen, oen onder scheid, dat mij in eik geval steeds zeer heeft gehinderd. Bit had anders kunnen zijn, indien van den aanvang af ook wel oens aan offi cieren of aan li on, die men in de bur gerlijke maatschappij, wat stand betreft, daarmede gelijkgestelde eere-medailles waren uitgereikt of indien omgekeerd ook wel aan hen., die tot een lageren stand werden gerekend, het Ridderschap ware ten deel gpvallen. Dan immers kon men den aard der onderscheiding in de verdien sten zoeken, en niet in den stand. Maar izoo is de toepassing niet geweest. Of er wellicht eeniige uitzonderingen zijn aan te wijzen, is mij niet Hackend.1) Maar wél is mij bekend, dat de regel steeds is geweest als ik 'hierboven schetste. De mindere, ook al had hiij d.e verdiensten van duizenden verdienstelijke menschen in zich vereoniigd, kreeg do eere-medaille en mocht niet het lintje dragen. En nu vraag ik: Is Jiet nu geen tijd om met deze anti-democratische toepas sing le breken? Want, hoewel een ver schil in stand, een verschil in positie, welke in do militaire of in de burger lijke maatschappij wordt ingenomen, in gewone gévallen wel veelal tot een ver schil in verantwoordelijkheid, en daar mede tot een zeer verdedigbaar verschil in waardeering der verdiensten is terug te voeren, kan men toch niet volhouden dat bij de toepassing de waardeeving der verdienste de maatstaf is geweest. Waar om zou dan niet een onderofficier, een soldaat, een brugwachter ook eens zoo veel verdiensten kunnen hébben, dat hij het Ridderkruis deelachtig werd of om gekeerd, waarom zou dan aan een offi cier of aan een daarmede gelijkgestelde, nooit eens een coremedaillo worden ver leend? Bij de onderwijzers is, als ik mij goed herinner, do toepassing wankelend, echter niet wegens de waardeering der verdiensten, doch wegens de schatting van don stand. En zoo heeft de regeering, wat de Burgerlijke onderscheiding betreft, herhaaldelijk voor moeilijkheden gezeten, hoewel langzamerhand wel een vrij vaste s-landswaardeerinysvorm. izal zijn ont slaan." Het gaal b:j ons niet zoo gemakkelijk als bij da S. D. A. P. waar de Candida ten zich zelf aanwijzer. Dat is wat sterk gezegd, maar kan toch niet ver van de waarheid li-ggai. Want het partijbestuur zelf maakt liet candidatefllijslje dat dan door den partij raad wordt goedgekeurd. Daarna mogen de afdeelingen der S. D. A. P. weliswaar namen toevoegen en wordt er in de afdeelingen ook nog ge stemd, maar de eerste klap is altijd een daalder waard geweest en dal is bij de S. D. A. P. ook. Meer dan 'n daalder. „Het Volk" schreef dezer dagen dat do afdee lingen altijd zoet genoeg waren geweest om de lijsten van den partijraad te aan vaarden en hot vertrouwde, dat zij ze dit keer ook wel weer zouden slikken. Van boven af worden de lijsten opgelegd. Boven in de partij maakt men de lijsten klaar. En omdat 't daar boven wemelt van de Kamerleden zegt men niet te veel als men beweert, dat de Kamerleden zelf in de S. D.A.P. de candidaten voor de volgende pe riode aanwijzen, zij hebben er in elk geval oen zeer grooten invloed op. Bij ons is dat anders.. De kiezers wijzen de candilaten aan. En van bovenaf word't. niet meer leiding •gegeven dan do vrijheid der kiezers ver dragen kan. Leiding moet er zijn, dat spreekt van zelf. Leid :ng wordt loor do kiezers veriangd. Niet iedere kiezer heeft "tijd of gelegen heid om zich druk te bemoe:en met 't stel len van eandiHiten en velen doen gaarne, wat vertrouwensmannen aanraden. Daarom is er in onze partij een „Advi- seerend Gol'ege". Dat is samengesteld uit do kiezers, ge kozen door liet Bondriaostuur uit een aau- baveüng van de besturen der kiesvereem- gingen. Kamerleden zitten er niet in. De voorzitter alleen, die mag lid der Twééde Kamer zijn omdat ook de voorzit ter vaar het Bondsbestuur zulk een functie anag vervullen en deze vanzelf voorzitter van het Adviseerend Co'logo is. Maar overigens geen Kamerleden. Geen Kamereandidalen zelfs. Weliswaar is het niét verboden, dat een lid van het Adv'seerend College een can- didatuur voor de Kamer aanvaardt maar a's hii het lidmaatschap van het Advisee rend College heeft aangenomen, wordt van hem verondersteld dat hij geen aspiraties naar een zetel in *de Tweede Kamer koes tert. Mocht hij cchler een candiidaluuT aan vaarden dan wordt hij dadelijk uüt het Ackiseerrnd Collega gebannen. De Kamerledpu hebben derhalve op de adviezen var. dit Adviseerend College niet den minsten invloed: er \jrordl in volle vrijheid beraadslaagd en besloten. Land- en Tuinbouw Beter- en Kaaswet. Het. Officieel Orgaan van den Alg. Nc- derl. Zuivolbond geeft een overzicht van de meeningen der aangesloten geweste lijke bonden over het ontwerp-botor- en kaaswet. De Friesclie Bond is voor de invoering van een wettelijke regeling, onder voor waarde dat aan de belanghebbenden de noodige medezeggenschap bij de uitvoering zal worden gegeven en liet Leidschc sta tion geen bezwaren voor do gewone boler- eontrole oplevert. In do algemeen© vergadering van don Geldersch-Overijsselschon Bond gingen enkele stemmen op tegen een wettelijk uitvoerverbod van ongecontroleerde boter. Het bestuur heeft daarna de zaak nog maals besproken, doch handhaafde zijn standpunt en gaat met de invoering ac- coord. De Drentsche Bond ziof geen belang in een boterwot, doch zal zich tegen de in voering niet vprzettem De Zuid-Nederlandsche Zuivelbond is van meening, dat de crisismaatregelen zoo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Voor de boter meent men een wettelijke regeling te kunnen missen. In don Zuid-Hollandscben Bond zijn twee stroomingen, waarvan die tegen de wettelijke regeling vooral een gevaar in een te groote amblelijko inmenging ziet. De Groningsche. Brabantsche en Noord Hollandsche Bonden gaan mot de invoe ring van een wettelijke regeling accoord. De F.N.Z. heeft besloten, aan den mi nister van binnenlandscho zaken en land bouw mede te deelen, dat hij met de in voering van de boter- en kaaswet accoord kan gaan onder de voorwaarde, dat in do statuten van 't Botercontrole-slalion-Lei- den eenige wijzigingen worden aange bracht on aan belanghebbenden bij do uit voering van de wet de noodige medezeg genschap wordt gegeven. Verzocht zal worden de wet zoo spoedig mogelijk in te voeren, opdat de nog beslaande erisismaat regelen kunnen worden ingetrokken. Hengstenkeuringen. De gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten zullen in liet voorjaar worden gehouden voor: Noord-Holalnd op 27 Febr. Hoofddorp trekpaard; 28 Febr. Texel en Schagen trekpaard; 3 Maart Hoofddorp tuigpaard; Zuid-Holland: 20 Febr. Rotterdam tuig paard en trekpaard. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 5 20 uur: Radio-Paris, 1780 M. Concert 5.20 Brussel, 265 M. Concert. 7.20 f, Alle Britscbe stations: TijcL- sein Big Ben en nieuws. 7.50 Londen, 365 M. Populaire avond. 7.50 Birmingham, 475 M. Muziek van. Beethoven, Mendelssohn, Chopin enz. naast moderne j. muziek. Redevoeringen, Marktberichten enz. hoort U hot beste met toestellen van het Radio-Tech. Bureau HERM. VERSEVELDT HUGO DE GltOOTSTR. 98-100, DEN HAAE field compleie loesfellen vanl I75L- lol f 311 Vraagt Reizigersbezoek f. 11206 7.50 uur Chelmsford, 1600 M. en Bour< nemouth 385 M. Symphonie- concert. Medewerkers: Wini fred. Ascott (Soprano). Robert Mott (Bartione). Juliette Fol- ville (Pianoforte). Reginald S« Mouat (Solo Violin). The Ww reloss Augmented Orchestra. Orchestra: Symphonic No. 1 in C Major, Op. 21, Beethoven. 1st Movement, Adagio Molto; Alegro Con Brio. 2nd Move-: ment, Andante Cantabile Con Mott (Baritone). Juliette Fol- I.oreley", Liszt. „Should He Upbraid?'' Bishop. (With Or chestral Accompaniment). Re ginald S. Mouat: Irish Rhapso dy, No. 6.' Stanford. Juliette Folville: Ballade in G Minor, Op 23, Chopin. Robert Mottc Prologue „Pagliacci", l.eonca^ vallo. Vulcan's Song, Gounod, Toreador's Song, Bizet. (With Orchestral AccompanimentOr chestra: Symphony in C Ma jor, Op. 21. Beethoven. 3rd Movement, Menuetto .Alio Mol- to Vicace. 4th Movement, Fina le, Adagio, Allegro Molto Vi- Vace. Winifred Ascott: Ocean, Thou Migtliy Monster", Weber With Orchestral Accompany ment). Robert Moll: „Drake's Drum, Stanford. Juliette Fol ville. Concerto No. 2 in G Mi norSaint-Saëns, Andante Sostenuto: Scherzando; Presto. 7.50 Cardiff 350 M .jhl Opera and Musical Comedy. 7.50 Manchester 375 M. Dansmuziek en voordr. 7.50 Newcastle 400 M. Concert, zang en voordr. 7.50 Aberdeen 495 M. Concert en zang. 7.50 Glasgow, 420 M. Dansmuziek. 7.50 Munster 410 M. Dansmuziek. 8.35 Brussel 265 M. Nieuws en con cert. 9.20 Radio-Paris 17S0 M. Fragm. uit ..Mdme l'Arcliiduc" van Of- fehbach. 10,20 Alle Brilscho stations Dansmu ziek van bet Savoy Hotel to Londen. Voor Zondag. 1.05 uur: Rad'O-Par's 17S0 M. Concert. 3 20 Londen 365 M OrgeVoncert. 3.20 Manchester 375 M. Concert. 5.05 Radio-Paris 1780 M. Concert. 5.20 Brussel 265 M. Concerten zang. 7.20 Mtinster 410 M Concert 7 20 Alle Britscbe stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. S.50 Londen 305 M. en Chelmsford 1600 M Godsdienstoefening. 8 50 Brussel 265 M. Concert. 8 50 Cardiff 350 M. Koorgezang. 8.50 Bournemouth 385 M. Koonzang. 9.20 Radio-Pars 1780 M Dansmu ziek 9.20 London 365 M. en Chelmsford en zang. Be Groot en Thé Piccadilly Or chestra Aslunoor Bureh (Bari tone). Belayed from the Bicca- dil'y Hole1. London The (Vw chest ra. Selection, „Caval'éria Rusticana", Masca.gni. Ash moor Uuroh. Largo (..The Barber of Seville"), Boss'ni. The Orches tra. Valse Hésifatmn, „Passio- nó", Ranzato. „In Shadow-land'' Biooks-Alilert. Ashmoor Burch. Promesses de Mon Avert"'' (..Le Roi de l'Auro-re"), Mnsso-< net. The Orchestra. GrnmLt Fnnlaisio, „Boris Góiidonov", Moussorgaky. De nieuwe antenne te Hilversum. De laatste uitzending van de N. S. F, iu het oude jaar had plaats op 26 Decern her (2den Kers-ldag) des avonds 7 uur. Be juiste datum der eerste uilzending hopen wij binnenkort mede Ie dee len. De aangekondigde uitzending op 4 Jan. kan wegens buitengewone omstan digheden. niet plaats bobben, Leidsche Radio-Ver. Gisteravond is in gebouw „Prediker" Jan Vossens-teeg opgericht do Leidscha Radio-Vereeniging. Be vereeniging stolt zich ten doel: hel bevorderen van het Ne* derlandsch amateurisme. Tot voorzitter werd gekozen de heer I. Snoek en tot me< debestuursledcn de heeren P. Tliys, J. Locker en M v. Ugten, terwijl de heer J Locker tevens fungeert als technisch ad viseur der vcreeniging. Be heer J. van Hoorn is aangesteld als bibliothoraris. Do eerstvolgende vergadering zal goh om den wordijj^op Woensdag 7 Januari, waar als spreker zal optreden de "heer J. Locker, waarschijnlijk met hel onder werp „Het ontvangstation". r"ADTÖS Coraulete TOESTELLEN en ONffiROEELEN voor draadlooze teïegrafie-telefcnie tegen concurreerentie priizen. Zie onze étalages rnrnmi eleciiic miichiie i». 8764 y.h. R. GEERAERT&REU'tBR 1 MARE 70 - TEL. 1118 - LEIDEH RECHTZAKEN. HOOGE RAAD. Öe Teyler-nalaienschap. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad mr. Tak, heeft gisteren conclusie ge nomen in de zaak van G. Stoenhauer te Leiden en G. W. Steenhauer te Rotterdam tegen de directeuren van de nalatenschap van Pieter Teyler v. d. Hulst, in welke zaak in eerste instantie gepleit is voor de Rechtbank te Haarlem en vervolgens voor het Gerechtshof te Amsterdam. Appellanten eischten. dat geïntimeer den bun zullen doen rekening en verant woording van het over de geheele nalaten schap gevoerd beheer en hun zullen be talen en afgeven zoodanige waarden en bedragen, als hun bij het sluiten der reke ning zullen blijken loe te komen, hetgeen 1). Er is zeker wel een oen uitzonde ring voorgekomen. Be „Res." herinnert aan het ge-val van dén Haagschen tram- voerder, die het rijtuig van H. M. de Ko ningin niet aanreed; den „rijder Reder, ridder omdat hij redder was", zooals hem toen een Katwijksch Jesuiet geestig tele grafeerde. DE CANDIDAATSTELLING IN DE S. D. A. P. „Het Volk" heeft wel eens beweerd, dat het bij de candidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer in de R. K. Staatspartij niet „democratisch" genoeg toegaat. Het blad roemde daarbij op de „democrati sche" proceduur, welke in de S. B. A. P. zou worden gevilgd. Er is inderdaad een merkwaardig verschil bij de candidaat stelling in heide partijen maar dit ver schil is, van democratisch standpunt, niet in 'het nadoel dor kalhoUeken. Do Gel derlander vrijst cr als volgt op:

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7