Jitfrsnwvoordepractgh. Advertentiën. fS. ^T«4»g*«f5isoh W«®s=fc3pS®5!f* Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 3 Jan. 1925, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste Barometerst.: 768.5 Toulon. Laagste Barometerst.: 716.1 Roest. Verwachting tot den avond van 4 Jan.: Krachtige, waarschijnlijk tijdelijk storm achtige Zuidelijke tot Westelijken wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur Barometerstand. De stand van heden midilae 3 uur ïs aan gegeven door den groofen wijzer. Het dun ne lijntje beduidt den stand van gister" middag 3 uur. ij; f LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 12 uur: 10 gr. G. 3 ™a~ LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag 3 Jan.: 4.28 uur n.m tot Zon dag 4 Jan. 7.39 uur v.m Hedenmiddag werd de heer Pelder in Rijn woning, Rijn en Schiekade 61, op meer amicale en gemoedelijke wijze gecompli menteerd. Daar werd hem door den heer v d. Born namens het stations- en trein personeel een fraaie eleclrische hanglamp aangeboden en een vulpenhouder, benevens een album, bevattende de namen der schenkers. Tevens werd hij nog toegesproken door den heer Bijlsma, oudste lid der commissie. De lieer F. H. Kriek, alhier, slaagde voor het examen Engelsche handelscor respondentie en voor het Mercurius-diplo- Ter rectificatie *an de gisteren door ons geplaatste berichten betreffende de jubilea der hoogleeraren v. d. Vlugt en Greven, diene vermeld, dat het niet 35, doch 45 jaar geleden zal zijn, dat zij hun rhoogleeraarsambt aanvaardden. Denkt om uw rij wiel plaatjeDat kun nen wij wellicht menigeen toeroepen, die in do veronderstelling verkeert, dat het •oog wel tijd is om er zich een aan te schaffen. Er is van 25 Dec. tot Januari gelegenheid gegeven het oude plaatje door een nieuw le laten vervangen, maar nu moet iedere fiets voorzien zijn. Gisteren zijn de ambtenaren der belastingen op controle geweest en er zijn ook reeds en kele slachtoffers gevallen. Men zij dus op sijn hoede. Geslaagd zijn aan de Leidsche Mode vakschool voor leerares mej. M. Overpelt, toot coupeuse mej. W. Hoogeveen, voor jostumière de dames M. Hakkaart, C. Rutgers en J. van Wijk, allen leerlingen ?an mej. M. Hoogeveen, alhier. Gisterenmorgen is op de Prinsessekade 'ie wielrijder P, de G. uit Voorscho len aangereden door een auto, bestuurd door B B. uit Overschie. Het achterwiel iwam onder de auto; het voorwiel ^verd ook beschadigd. De fietser kwam er heelhuids af. De schade zal onderling ge deeld worden. Op den Haagweg is hedenmorgen de •rachtauto van Gebr. van H. in brand ge ologen De brandweer was spoedig ter jrtaatse. De motor werd wat beschadigd. PATRONAATS ARBEIDSBEURS. Pancratius-Patronaat Tel. 456-Hooigracht Aanmelding: Donderdag van 89 uur. Aanbieding: 1 Manufact bediende ^leerling); 1 Timmermansleerling, 1 Brood- Koekbakkersleerling. ALLERLEI DE AAPJES-KOETSIER. Onlangs schreef „De Tel." volgend 5(ukje geschiedenis over de herkomst van fen naam „Aapjeskoetsicr'4 Over het voorwezen in Amsterdam zou <ien heele geschiedenis zijn te schrijven, an den ouden tijd was het verkeer per as onze grachtenstad met de vele hooge 5>ruggen, zeer gering. Alleen de aanzien- lijksfcen hadden zware karossen, waarin eij naar hun buitenverblijven reden, la- Ier de lichtere kalessen (calèches). Overi gens waren voor het vervoeren van goe deren vooral sleden in gebruik en als huur ïij tuigen dienden de zoogenaamde toe- ileedjes. In het midden van de vorige eeuw kwamen de diligences en daarna de omnibussen. Na de opening van de spoor wegen ontstond er een verwoede concur rentie lusschen twee omnibus-onderne- naigen, van Koens en van Langeveld, die beide op den Dam haar standplaats had- deD en op het Haarlemmerplein, een cen trum van wagenverhuurders, haar stal lingen. De omnibussen, van de eene on derneming geel, van de andere rood ge verfd, mien op de stations van de Hol- landsche Spoor bij de Willemspoort en van do Rijnspoor (Weeeper^ort)Ten slotte zijn zij tot een fusie gekomen. Daar uil is len slotte de Amslerdamsche Om nibus Maatschappij ontstaan, wier eerste lijn van den Dam naar de Plantage liep en die naar men weet, met behoud van den ouden naam, het aanzijn heeft gege ven aan de paardentram. Het rijden in een voertuig op wielen werd in Amsterdam als deftig beschouwd. Als blijk van overdaad en van opperste weelde, lieten do passagierende zeelui, die met. oen vollen buidel uit de Oost kwa men, zich rondrijden totdat zij zich vol komen platzak, weer gingen aanmonste ren. Potverterendo Jordaners deden des gelijks en nog langen tijd noemden zij, bij overlevering, een gewoon rijtuig ,,'n kalè$". Omstreeks 1880 zijn do „vigilantes" in zwarg gekomen, en zij deden ook dienst als huurrijtuigen. In 1882^ vestigde de fir ma J. de Groot en Go., op liet Singel, de Amslerdamsche Rijtuigvereeniging. Zij is een directe voorgangster geweest van do Amsterdamsche Rijtuig-Maatschappij. Bij wijze van reclame werden de koetsiers van de stationneerende vigilantes, naar Fran sell of Engelse li voorbeeld op een bij zondere, zeer kennelijke manier uitge*- dost Zij kregen een hoogen, gliimmenden zwarten hoed met een cocarde, een liel- rooden, getailleerden rok en een span broek, waarbij halve laarzen. Die kakel bonte uitrusting had veel bekijks en zij beantwoordde aan liet doel, want de roo- de koetsiers met den gelakten hoed wa ren op een afstand herkenbaar. De spraakmakende gemeente noemde deze toegetakelde wagenmenners „aapjes" een bijnaam, die even gauw burgerrecht kreeg, als in onzen tijd die van „kraaien- knip" voor de Eerste autobussen naar Oud Watergraafsmeer. De naam „aapje'' was toepasselijk en gemakkelijk te verklaren. Van de geliefde Amsterdanisclie kennis die in 1876 was afgeschaft, herinnerde'men zich de vele, kunstenmakende aapjes, die hij voorkeur roode rokjes en hooge hoedjes droegen. In de honden- en apenspellen op de Botermarkt hadden ziij altijd een uit bundig succes. Naar deze voorbeelden speelde ook een bont aangekleed aapje een komische rol in de poppenkast. Het be grip apenspel werd toegepast op de kun stenmakerijen, die bij bet verval van de tooneelspeelkunst in de eerste helft van- de eeuw, langen tijd onmisbaar werden ge acht als attractie bij overigens ernstige voorstellingen, zelfs in den Stadsschouw burg. In den volksmond heette „Artis" vroeger gewoonlijk „do apentuin", waar bij gedoeld werd op een der grootste at tracties van de diergaarde. Kortom, bij het woord aapje docht de Amsterdam mer aan iets grappigs en tegelijk aan een bonte maskerade. Het is duidelijk, dat de bijnaam van den koetsier op zijn voertuig is overge gaan en men dus spoedig ook een station neerende vigilante een „aapje" noemde Dit is zoo gebleven toen de koetsiers hun roode rokken die er gauw onoogelijk gingen uitzien reeds 1 ahg hadden ver wisseld voor zwarte jassen en zij alleen de hooge hoeden nog hadden behouden. GEVONDEN VOORWERPEN. Wat er op de Haagsche straten ligt. Het Haagsche „Vad." schrijft: „Ja, meneer", kwam het vriendelijk dienstmeisje, nadat ze in den bak met sleutels, gevonden na Kerstmis, had ge zocht, „en nu moest ik voor den dokter ook nog vragen naar zijn vulpenhouder, dien hij verleden jaar verloren heeft". Dergelijke vragen zijn schering en in slag op het hoofdbureau van politie te 's-Gravenhage. En de chef van die afdee- ling heeft ze op te losssen. 't Gaat overi gens gemakkelijk. Alles wat aan de poli- tiebureaux aangegeven of bij haar gede poneerd wordt als gevonden komt 's an derendaags op het hoofdbureau op het Alexanderplein, wordt daar geboekt en opgeborgen. En dat is heel wat. 't Is bij na niet to gelooven, dat ei' zooveel verlo ren wordt. Men heeft hol afgeloopen jaar ruim 22.000 gevonden voorwerpen ge boekt. Het aantal verloren voorwerpen mag men gerust drie a viermaal hoogeï schatten. Men hoeft maar op de zittings uren te komen om te merken, hoeveel mensclien weer onverrichter zake weg gaan, omdat hun verloren voorwerp niet aangegeven of gedeponeerd is. De dames blijken heel wat meer te ver liezen dan de heeren. Stapels handschoe nen liggen er op het bureau, kastjes met taschjes en porlemonnaies, doozen sleu tels enz. Een enorme sorteering manlelceiutuurs hangt over een touwtje, ter bezichtiging; voor de beide Kerstdagen alleen vermeldt de lijst reeds over de honderd stuks. De heer der schepping schijnt accura- ler te zijn: portefeuilles zijn uitzondering, porlemonnaies komen weinig voor, hand schoenen iets meer. Laatst deponeerde een chauffeur van een taxi een aclclaseli met verscheidene familiepapieren. Men be greep maar niet, waarom de eigenaar niet eens navroeg. Wat bleek? De nïan was naar Suriname vertrokken en op weg naar den trein had hij zijn tasch laten liggen. De politie beeft toen een familielid opgespoord, die voor de expeditie zorgde. Op het spreekuur van 'half twee tol drie uur, is het bureau een goed beklante zaak De menschen dringen in de gang. Het slaat niet stil. Eigenaardig is hoeveel menschen proheeren een voorwerp, dat op het hunne lijkt, mee te krijgen Een hand schoen, een portemonnaie, een malelcein- luur. Zoodra ze er een zien, die op de hunne lijkt-, zijn zé opeens overtuigd, dat het hun eigendom is. Maar met al hun welsprekendheid en al hun verzekerin gen vergeten ze tegenover een politieman te staan. Een politieman is van nature nu een maal achterdochtig en vraagt zich steeds af, wat er achter steken kan. En zoo ontspint zich dikwijls het vol gende gesprek: Dus dat is uw handschoen? —'Ja meneer, ik herken hem, ja, dat knoopje was er af, en, o ja, kijk maar die wijsvinger was geslelen, ja, ja, dat is van de bel op mijn fiets. Ik geloof het niet. Kijk <leze voe ring eens vuiler zijn dan die van uw eigen handschoen. Daar is op getrapt. Vergeet niet, dat ik hem in de Spuistraat, verloren ben, meneer. (Dat „meneer" wordt dan ge zegd op den toon van: ja, wat denk je nou wel van me? Toch niet dat ik om een handschoen In de Spuistraat, zei U? Ja, den 17den. Even nakijken, meneer. Juist, deze handschoen is den oden gedeponeerd en gevonden op den Kranenburgweg. Dan krijgt de meneer een kleur en ver dwijnt. Natuurlijk zijn er ook, die zich le goe der trouw vergissen, maar met een vul pen, een portemonnaie of een dames- taschje is het oppassen. Voorwerpen van .waarde komen weinig binnen. Vele vinders doen aangifte, maar houden het voorwerp onder zich. Trou wens voorwerpen van groote waarde ko men zelden terecht. Evenmin als geld. Zeer vele voorwerpen blijven onafge haald. Die moeten volgens de wet 3 jaar bewaard blijven. Men kan dus nagaan welk een uitge breide collectie goederen men op liei hoofdbureau heeft. Veel verloren worden ook de rijwiélbe- lastingmerken. Daar heeft men al heel wat van in voorraad. Den eersten dag^A dat er twee in de courant gestaan hadden als gevonden, kwamen er 25 menschen zeggen, dat tiet het hunne was. Maar gelukkig zitten er meestal touw tjes, handjes of schroefjes aan vast en de politie houdt altijd de controle door tijd en plaats van vinden. Het bureau Gevonden Voorwerpen is een uitgezocht plekje voor menschenslu- dies. Van alle rangen en standen komen er. De snibbige mevrouw, die denkt dat het bureau er all^n voor haar is, het nonchalante jongmensch dat zegt: „och, doe maar geen moeite, 'k heb nog meer handschoenen thuis", liet. meisje, dat een broche, geschenk van „hem" verloren heeft („en ik maak het tocli altijd zoo goed vast"') en de burgerjuffrouw, die het heele verhaal uitvoerig vertelt: „en toen zeg ik, Piet hier heb je nou de porte monnaie van Sjaantje, met één gulden 35 ga nou naar Boka, maar loop nou niet te ravotten en denk om je geld. Jawel me neer, hij heeft wel geravot. maar nou heb ik het terug. Gelukkig maar. Ik dank u wel, dank u hartelijk, hoor De brigadier knikt en zegt: „"Wie volgt?" Waarom zingen de telegraafpalen. Men heeft dikwijls beweerd, dat het snorren of zingen, hetwelk men van' de telegraafdraden in de lucht hooit., ver oorzaakt zou worden doordat de wind de draden in beweging brengt en dezelve laat trillen als een Aeolusharp. Professor Field aan de Universiteit te ötlowa heeft on langs een artikel over dit onderwerp ge schreven, waarin hij tot de conclusie komt dat bovenvermelde verklaring niet juist is, daar de draden ook zingen op warme zomerdagen, als er zelfs geen wind is. Ook heeft men gemeend, dat het de verande ringen in de temperatuur zouden zijn, welke de draden doen zingen, nu eens met hooge en dan weer met lage tonen. Ook deze verklaring is niet juist; want om der gelijke verschillen teweeg te brengen is het een vereischte, zooals de proefnemin gen hebben aangetoond, dat er groote temperatuurveranderingen ontstaan, zoo als men feitelijk nimmer waarneemt. Nu beweert de professor, dat bet zin gen der telegraafdraden een soort baro meterzang is, welke in eene reohtstreek- sche verbinding met de veranderingen van het weer staan. „Luister naar de paal" zegt hij, „en als de toon laag is zal het weer na verloop van eenige dagen veran deren. Is dio toon hoog, dan zal het weer na eenige uren veranderen. De Engelsche regeering en de boeren. In Engeland begint de Regeering streng op te treden tegenover de luiheid en de achterlijkheid van de grondgebruikers. Eindelijk gaan de oogen open en de nieuwe regeering geeft blijk in te zien, dat men barder achteruitgaat door verwaaiioozing dan door weinig werken. In do provincie Surrey is een landbouwinspecteur aange steld, die zijn taak ernstig opvat. Deze heeft acht landbezitters voor den politie rechter te Epsom laten komen, onder be schuldiging, dat zij de voorschriften om het onkruid op hun land te vernietigen, niet hebben opgevolgd. De boeten liepen van d^ie. guden tot 12 gulden uiteen. De inspecteur wees er op. dat hij den rechter bij een vorige gelegenheid, toen hij eenige grondgebruikers moest komen aangevoii had hooien opmerken: „Deze voorschrif ten hebben niet alleen betrekking op bouwland, maar op al, hot land, dat geen bouwterrein is. Het ministerie van land bouw hecht er gewicht aan. dat deze voor schriften worden opgevolgd." Uit een vergelijking is gebleken, dal dc opbrengst van schoon en vuil aardappel land uiteen liep van 176 cwt. (1 cwt is 50.8 K.G.) tol 90 cwt per acre (0,4 HA) en bij mangehvorlels van 36 ton tot 16,25 ton. De landeigenaars behooren er van overtuigd te zijn, dat grondbezit een groote verantwoordelijkheid oplegt naasjt de voordeden, welke men geniet en het wordt niet toegestaan ver van zijn land af te wonen, zooals de meeste landeigenaars die veroordeeld zijn, nu doen zonder zich er ook maar eenigszins om te bekommeren wat met het land gebeurt. Zooals men weet ligt Epsom niet ver van Londen. Het is gebleken, dat Enge land, zichzelf niet kan voeden uit eigen productie. V. ndaar deze nieuwe voor schriften. 1 TELEGRAMMEN (l/AN ONZEN DRAADLOOZEN DIENST). De geallieerde schulden aan de Vcreenigde Staten. Het standpunt der Engelsche rêgeering. LONDEN 2 Jan (V.D.) Met betrekking tot verschillende dagblad berichten, betret- bende de Britsche houding inzake onder handelingen tusBchen Frankrijk en de Ver- eenigdc Stalen inzake de Franeche schul den aan Amerika, wordt eraan herinnerd, dat de algemeene politiek der regeering van Engeland door Churchill, den Kanse lier van de Schatkist op 10 December in het Lagerhuis uiteengezet, is. Churchill verklaarde hierbij o.m.'f ,,In het algemeen gesproken durf ik zeggen, dat wij niet wenschen in den weg te staan aan eenigerlei voor beide partijen bevredi gende regeling, welke getroffen zou kun nen worden tusschen twee naties, welke in den Wereldoorlog onze bondgenooten waren. Wij achten bet evenwel onontbeer lijk, dat iedere betaling, verricht door onze Europeesche debiteuren aan hunne credi teuren in de Verecnigde Staten vergezeld ga van een gelijktijdige en evenredige be taling aan England." Hieraan dient te worden toegevoegd, dat in gezaghebbende kringen verklaard wordt, dat dc Britsche regiering zich ge bonden acht door de Britsche overeenkomst met de Vereenigde Staten en niet voorne mens is te verzoeken om meest gun sta gings-voor waard en ten aanzien van de En gelsche schulden. Deze kwestie draagt nvel een moreel karakter en indien der gelijke voorwaarden werden aangeboden, zouden zij vermoedelijk aanvaard worden. Aangezien, naar Churchill mededeelde. Amerika alle voorwaarden, welke/dit. land goeddunken, aa-n Frankrijk kan stellen, zonder evenwel aan Engeland moeilijkhe den in den weg te leggen beschouwt, d<> Britsche regeerintr zich uiteraard geheel rij voor het treffen van een regeling met Frankrijk, onafhankelijk van de voorwaar den. door Frankrijk van de Vereenigde Staten verkregen. De Italiaansche oorlogsschepen uit Albanië terug. BERLIJN. 2 Jan. (V.D) De beide naar Albanië gezonden Italiaansehe oorlogssche pen zijn naar Brindisi teruggekeerd. De communist Iwan Katz te Weenen gearresteerd BERLIJN, 2 Jan. (V.D) De Duitsche Communistische afgevaardigde Iwan Katz is te Weenen, toen hij op het pa-ssenbureau een valsclie pas wilde laten viseeren, gear resteerd Een vliegtocht Harwich—Kaapstad. BERLIJN, 2 Jan. (V.D) Naar gemeld wordt overweegt de Engelsche Ministe: van Luchtvaart voor den volgenden zoinec 'een vliegtocht van Harwich naar Kanj.sUd met een marine-vliegtuig om vast ie sIoJIoq waar het beste steunpunt voor een lucht- route ligt, De oudste vrouw van Duitschland overleden. BERLIJN 2 Jan (V.D.) Nabij Bonn it in den ouderdom van 106 jaren de weduwe Berta Kuebbelcr, dc oudste vrouw van Duitschland, overleden. Een woord van den H. Chysostomus tot de ouders. Wat zegt u het geloof omtrent het kind aan uwe zorgen toevertrouwd Ziet gij niet op dat voorhoofd den stempel der genade, waardoor God dat kind tot zijn eige& kind aangenomen heeft Uw plicht is liel- te waken, dat de zonde dien stempel niet verbreke Het hart van uw kind is d* waarachtige stempel des H Geestes; gij zijt om zoo te zeggen, de bewaarders daar van. Dag en nacht zijn de Engelen bij u* kind om het te beschermen: gij deelt met hen die edele bedv»»nng FAILLISSEMENT' N Uitgesproken: G. J van Kooten, koopman, firmani der firma J D. O. Steenborg te Utrecht, wo nende te Utrecht, Kromme Nieuwe Gracht 21. cur mi- M. H. de Boer. J. A. Koole te Zevenhoven, cur. u»r. J. G, A van Geldorp Meddens. J. van der Weijden te Nieuwkoop, cur mr. J. G A. van Geldorp Meddone. N. J Notenboom, kaashandelaar to Utrecht. Ondiep 78 bis. cur mr J. Suyling. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 Januari. Boter. De prijzen van boter op de htfdcn gehouden markt waren als volgt-: prima fabricksboter (con trole) f 2,05. prima boerenboter f 2,45 2.65 lier Kg. Aangevoerd 70/8 en 15/10 vaten wegende 1535 Kg. Handel vlug. Eioren. Totale aanvoer 1831 stuks. De prijzen waren: Kippeneieren van f 9,75 12.per 100 stuks Handel vlug. Turfmarkt van 29 Dec tot en mot 3 Januari. Lange turf geen aanvoer prijs f ?o 11 per 1000 stuks; korte turf geen aan voer en geen noteering. ALPHEN AAN DEN RIJN 2 Jan. Vei. ling. Burgemotpe'en f 57, jodeperen f 5 spruit kool f 2428, Bmsselsch witlof f 2829, alles per 100 K.G.; boerenkop f 1,503; savoyekool f 3,508,60, roode- kool f 7,107,60 per 100 stuks; 1020 eieren kipeieren f 9,5011,80, eend-cneieren f 9,5^ 10. per 100 stuks Heden overleed tot onze droefheid, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MARIA MATSE, Wed. van J. v. d. SPRONG, in den ouderdom van bijna 91 jaar. Uit aller naam: TH. DE VOS. Bodegraven, 12494 Januari 1925. Dc Burgemeester van Zoeterwoude en Mevrouw WAP betuigcü met weder- keerige gelukwensehen hun vriendelijken dank aan allen, die hun bij den aanvang dezes jaars blijken van belangstel ling gaven. 12510 Leiden, 3 Januari 1925. Vele en hartelijke gelük- wensehen brengen wij aan den Wel Edelen Zeerbegaafden oprecht betrouwbaren Mag netiseur der Vereeniging van het Con8ultatie-Bur„ Rapen burg 81, Leiden. Moge de Groote Gever dezer Edele Gave genoemde Mag netiseur overvloedig zogenen, tot het welzijn van vele lijdende zieken en zwakken, zoowel geestelijk als licha melijk. 12506 Zijn verblijf in onze stad is steeds een algemeen volks belang. Zijn vele dankbare ingezetenen van Leiden. Onder aanbieding van wederkeerige gelukwensehen betuigt ondergeteekende dank aan allen, die hem en zijn gezin bij den aanvang van het nieuwe jaar blijken van belangstelling gaven. G. BULTEN, 12529 Burgemeester. Voorhout, 3 Januari 1925. Gevraagd i H. J. REEKERS, Tandarts, 12507 Breestraat 87. Onder aanbieding van wederkeerige heilwenseken, zeggen de lieer en Mevrouw II. BOTS—VAN SCIIA1K hartelijk dank voor de be toonde belangstelling bij den aanvang des jaars. 12530 Voorhout, 3 Januari 1915. wenscht Begunstigers en Correspondenten Z. N. 12587 HET BESTUUR L. 0. P. aan den rand van Leiden of omliggende dorpen, een GROOT Villa of Hotel Aanbiedjngen mei volle dige omschrijving en prijs aan de Fa. BIK en BREE- DEVELD, aannemers, te Leiden. issao N.V. Ver. Rotterdaiiisch Hofstad Toonee!. Dir.: COR v. d. LUGT MELSER1 en F. H. TARTAUD Maandag 5 Januari, 8 uur, Tooneelspel in 5 bedrijven door WILHELM MEYER FöRSTER. KathieLil; Bouwmeester Karl Heinz Jan wn Ees- Entre-acte, Muziek van Groene Zoodje. Gewone prijzen f2.50 tot f0.40 plus rechten. Plaatsbespreking vanaf Dinsdag 10 uur bij den Heer v. ZWICHT, Rreeatraat IK en op den speeldag 10—2 aan den Schouwburg. 1214 Adverteeren doet verkoop*-^

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3