R.H1 [iiiionades „De leidscii! Carat"- If Tweede Blad Woensdag 31 Dece..Lüerl924 I* De Wet in de practijk. f —o— DE MOTOR- EN RIJWIELWET. r D© nieuwe wet vertoont belangrijke ver beteringen tegenover do oude. Men be merkt het reeds dadelijk in het eerste ar tikel. dat de gebruikelijke omschr ij vingen omvat Artikel 2 van de wet heeft betrekking op dien algemeenen maatregel van bestuur, die door de Kroon, de» Gedeputeerde Sta ten der verschillende provinciën gehoord, wordt vastgesteld met betrekking tot re gelen nopens het verkeeT op de wegen en de rijwielpaden, in verband met het ge- b; i ik van motorrijtuigen en rijwielen. Aan de plaatselijke besturen wordt nog al eenige vrijheid gelaten bij de uitvoe ring dezer wet In den algemeenen maat regel van bestuur, kan ook door de Kroon worden bepaald welke besluiten door Ge deputeerde Staten of door beBturen van gemeenten, waterschappen e.d., de goed keuring van de Kroon behoeven en welke besluiten met de goedkeuring van Gede puteerde Staten kunnen volstaan. Er staat in dat laatste geval beroep op de Kroon open en zoocis nig beroep kan binnen 30 dagen worden ingesteld. Bij of krachtens een plaatselijke verordening, die de ge meenteraden zijn bevoegd samen te stel len nopens het verkeer op de wegen en de rijwielpaden, kan ten aanzien van wegen binnen bebouwde kommen een, hetzij door allen, hetzij door e>en of meer categoriën van motorrijtuigen in acht te nemen maxi mum snelheid worden bepaald Voor mo torrijtuigen mag deze niet beneden 20 en voor rijwielen niet beneden 10 K.M. per uur worden vastgesteld, mits de verorde ning voois driften bevat ter verzekering, dat de in acht te nemen maximum snel heid wordt aangegeven op door den Mi nister vast to stellen wijze. Waarmede dus een einde is gemaakt aan de grief, die zeker niet ten onrechte werd vernomen, dat die snelheid somtijds in elke gemeen te op haar eigene wijzewerd vastgesteld en dan moeilijk, opk wanneer men dit wilde, in acht te nemen viel. Voor brug gen en wegen, binnen de bebouwde kom gelegen en waar in het algemeen een groote verkeersdrukte heersdht, kan een maximum-snelheid van 12 K M. per uur worden vastgesteld, ook voor motorrijtui gen. Hier is echter de goedkeuring van Gedeputeerde Staten noodig, zoodab maar niet do een of andere gemeenteraad, zou hem dit believen, op willekeurige wijze een gedeelte van den bebouwden kom tot punt van. groote verkeersdrukte kan rekenen. Er is hetgeen moeilijk kan verwon deren over de maximum snelheid nogal wat gezegd. Hoe grooter de toegelaten snelheid, hoe meer gevaar voor voetgan gers en hier wordt op auto's gedoeld voor wielrijders. Zelfs werd voor zeer drukke, betrekkelijk nauwe straten in een groote stad een snelheid van 12 K.M. de hoogst toelaatbare grens, om een eenigs- eins veilig verkeer te waarborgen, genoemd Blijkens de Memorie van Antwoord zag de Minister het niet zoo somber in; daar entegen achtte bij het ook geenszins noo dig om de maximum snelheid voor motor rijtuigen tot 25 en voor rijwielen tot 16 K M. per uur op te voeren. De vereischten om aan een rijbewijs t® kemen, zijn ook aan een wijziging onder worpen. Het rijbewijs wordt uitgereikt aan ecu ieder die den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt Het wordt -natuurlijk niet afgegeven aan degenen, wicn krachtens een rechterlijk vor.nis of tengevolge van ren onvoldoend afgelegde proef een te voren geldend rijbewijs is ontnomen Bij de aanvrage om een rijbewijs moet wor den overgelegd een verklaring, afgegeven door een hier te lam e tot de uitoefening der geneeskunde bevöegd persoon en be helzende, dat door dien geneeskundige bij een onderzoek, gehouden niet langer dan 14 dagèn vóór de aanvrage, bij den aan vrager geen lichaams- o£ zielsgebreken zijn waargenomen, die hem zouden belet ten een motorrijtuig naar behooren te be sturen Voorts wordt het rijbewijs, gelijk met paspoorten het geval is, van een fo tografisch portret voorzien, zoodat do thans gebruikelijke fraude met rijbewijzen niet of hoogst moeilijk kan plaats hebben. De afgifte van bet rijbewijs wordt daaren tegen onderworpen aan eene Verklaring, afgegeven door een daartoe door de Kroon in elke provincie aan te wijzen persoon, waaruit blijkt, dat de aanvrager op een proefrit voldoende vaardigheid heeft ge toond, tenzij deze een ander bewijsstuk overlegt, waaruit van zoodanige vaardig heid blijkt. Tenslotte kan de Kroon nog algemeene regelen stellen voor de afgifte van rijbewijzen De rijbewijzen zullen voortaan voor een beperkten duur geldig zijn en telkens moeten worden hernieuwd. Het behoeft geen betoog, dat hetgeen ge zegd is omtrent een eventueel geneeskun dig onderzoek en omtrent een proefrit slechts geldt voor het eerste rijbewijs, hoe wel aan den Minister of aan den Commis saris der Koningin bevoegdheid is gegeven om overlegging van dergelijke stukken ook bij verleng.itg van heb rijbewijs, of eigen lijke aanvrage van een nieuw rijbewijs, te vorderen. Do grieven, die tot dusverre te gen het Blelsel van afgifte van rijbewijzen worden ontwikkeld, zijn dus wel voor een deel ondervangen. Zonder te vervallen in het uiteraard bijna ondoenlijke examen, dat de theoretisch aangelegden eischten, is men er in geslaagd, enkele waarborgen te scheppen, die althans voorkomen, dat een ieder met een snel zich voortbewegend motorrijtuig over den weg gaat. Van de grootste beteekenis is de wijzi ging, aangebracht door de invoeging langs den weg van een amendement in de Tweede Kamer van een nieuw art. 25 bis. Om kort en goed te gaan, kan van dit artikel worden gezegd, dat bet de tot dus verre bestaande bewijslast bij een onge val, veroorzaakt door of verkregen met een motorrijtuig, omkeert. Immers, ge schiedde tot dusverre een ongeluk, waar bij een automobiel of motorrjwel was be trokken, dan was het aan dengene, die door dat ongeluk schade had geleden, het zij in goederen, hetzij in persoon, om een vordering in te stellen tegen den motor bestuurder, en voor de rechtbank het be wijs te leveren, dat deze motorbestuurder aan het ongeluk schuld had. Thans is het omgekeerd; zal integendeel de motorbe stuurder moeten bewijzen, dat de schuld van het ongeval hem niet of althans niet geheel treft Een belangrijk deel van de beraadslagingen, die de totstandkoming der nieuwe Motor- en Bijwielwet heeft ver eisebt, is, aan de vastlegging van dit be ginsel gewijd geworden Zoowel de Minis ter van Waterstaat, onderteekenaar van het ontwerp, als zijn ambtgenoot van Ju stitie hebben tegien deze bepaling ernstige bezwaren gemaakt, zoo op practische als op jdfidische gronden. Dat beeft intus- sc-hen de Tweede Kamer niet verhinderd om desbetreffende amendementen aan te nemen en artikel 25 bis i - den thans vast- gestelden vorm tot wet te verheffen De Eerste Kamer heeft tegen deze el geheel nieuwe wettelijke bepaling tal van bezwa ren ontwikkeld, maar deze bezwaren ble ken toch niet zoodanig groot en ingrijpend dat men alleen daarom de wet wilde af stemmen. En dit is het eenige. wat der Eerste Kamer, die geen recht van amen dement heeft, te doen staat. j geval constateoren, was boven verwach- ting. En dit geeft nieuwen moed voor het nieuwe jaar, dat wel niet gunstig inZet, maar waarin nog veed, zeer veel zich kan wijzigen. Personalia. Onze plaatsgenoot, do heer L. Z.Lagomaat, is geslaagd voor het examen Engelsch, afgenomen door de Veregniging van Leeraren in talen enz. Diefstal. Van den heer P. de V., Bruggestraat, is uit eijn schuur aan den Aoliterweg een konijn ontvreemd. SASSENHEIM. R.-K. Kiesvereeniging. Eergister avond vergaderde de R.-K. Kiesvereeni ging in het K.S.A.-gebouw. De voorz., de heer H Bader, verwelkomde allen, in het bizonder den heer Roest en den burge meester. Spr. wees op de onrust, die heerscht in de Katholieke Staatspartij e" spoorde aan vooral de eenheid te bewa ren. De toestand in Frankrijk moeit óns een waarschuwing zijn. Ka lezing der notulen en der ingekomen stukken gaf de penningmeester, do heer A Verkley rekening en verantwoording; ont vangsten f 352.72, uitgaven f 356.54, na- deelig saldo, over het jaar 1924 f 3.79. De rekening werd in orde bevonden. In het jaarverslag wekte de seer., de heer L. Ph. Bisschop, de propagandaclub op flink aan hot werk te gaan, daar heel veel Sassenheimers geen lid der Kiesver eeniging zijn, terwijl alle Kath. burgers toch lid behooren te worden. Bij de bestuursverkiezing werden de 3 aftredende leden, raej. v. Haastrecht en de heeren L. Ph. Bisschops en P. v. Dijk, herkozen. In plaats van de heeren A. v. Dijk en v. Kesteren, die bedankt hadden, werden ge kozen de heeren G. Berg (75 st.) en Nic Zwaan (74 st.) Door den burgemeester werd een zeer duidelijke en uitgebreide toelichting gege ven op h«t Rijkskieskring-reglement voor de R.-K. Staatspartij. Vervolgens kwam in behandeling de agenda der Kamer-Centrale ite Leiden. De burgemeester bracht nog een woord van hulde aan den heer Roest als oud strijder der vereeniging. De heer Roest is de oprichter der Sassenheimsche Kies vereeniging, welke begon mot een 15-tal le den en het nu gebracht heeft tot een 300- tal De rondvraag leverde niets belang rijks, waarna de vergadering werd geslo ten. „Waar blijf je nou". Do Hillegom- eche revue „Waar blijf je nou" zal niet Zondagavond doch Vrijdagavond, 2 Jan. een 13e opvoering beleven. Land- en Tuinbouw Een nieuw veilingsoebouw te Aalsmeer? Door de ledenvergadering der Centrale Aalsmeersche Veiling, was in principe hot besluit genomen tot den houw eener nieu we veiling, welke pl.m. f 500.000 zal kos ten. Een crediet A f 2000 werd het bestuur toegestaan om plannen in te dienen en voorstellen werden den leden gedaan om de statuten der vereeniging te wijzigen, wat inhield dat het veilingpercentage van 5 V» op 10 gebracht zou worden, ft pet. zou dan gelden voor exploitatiekos ten en de andere 5 zou gereserveerd worden voor een bouwfonds. Waar op die vergadering echter slechts 150 van de 600 leden aanwezig waren moest nogmaals in een volgende bijeen komst over deze financieele basis gestemd worden. Maandagavond nu werd deze vergade ring onder groote belangstelling in de groote veilingzaal gehouden. Met 103 stemmen tegen en 163 vóór werd dit voorstel echter verworpen. Hoewel dit wel niet absoluut afhanke lijk was van den bouw eener nieuwe vei ling, mag men toch wel aannemen, dat deze verwerping der statufemvljzi ring aan leiding zal zijn tot voorloopigo terzijde stelling der plannen. Tentoonstelling Avicultura. Voor de 40ste internationale (jubileum) tentoonstelling van Avicultura in lLn Haag is nog een inschrijving ontvangen van 33 verschillende nummers van Lord Dewar's Poultryfarm Homostall Sussex. Lord Dewar, do bekende whisky-fabrikant is een groot liefhebber en fokker van pluimgedierte, zijn dieren behalen geré geld hooge onderscheidingen op do groote Engelsche tentoonstellingen. Zijn fokpro- ducten zijn nog nooit op Nederlandsche tentoonstellingen te zien geweest- Behalve deze inzending worden er nog eenige, minder groote, uit Engeland en nit België verwacht. Geen bOate. Do diverse veilingen, die vanwege d* Zegelwet voor tonnen gouds beboet zijn* hebben de toezegging van den dirocteuit generaal, dat geen boete zal worden go- heven, indien kan worden ondersteld, dat te goeder trouw is gehandeld. Het ver^ schuldigde zegelrecht zal echter moeten worden voldaan UIT OF, PEES DE R.-K. STAATSPARTIJ EN St.-MICH AEL. „Opnieuw contaat" schrijft De Maas bode boven een artikel, waarin het blad betoogt, dat prof. Aengenent een taa> heeft, zóó dclicaait, dat alleen het belang van de Katholieke zaak hem bewogen kan hebben ze te aanvaarden „Naar links en naar rechts zich op lief juiste standpunt te stellen, naar beide zijden de eischen te formulecren, die voor de eene groep offer, voor de andere vol doening moeten zijn het is geen benij denswaardige taak. Wij treffen in het bericht van het Bonds bestuur de voorstelling aan, dat profes sor Aengenent zijH ervaringen, aan den kant van St. Michaffl opgedaan, zal over brengen aan hot Bondsbstuur. Doch daar mee is o. i. dienst taak to one fe formeel omschreven. Ons ia niet onbekend, dat de beweging van St. Michael, qua organisatie, qua vorm, één-en-al fout is, zoodat haar niet* anders passen zou dan rouwmoedig tot vaderhui*, den Bond. terugkeeren en aller ongodaan maken Wat den vorm heefit do Bond alle gelijk aan zijn zijde Naar de werkelijkheid gezien en naar den bijval, dien de beweging op vele plaat sen vindt, is S.t. Michael trots haar foutie-- ve organisatie een eroofhovl van betee ken :s. Daarom is het juister o i het werk vat» prof. Aengenent te beschouwen als b e- m i d d e 1 i n g s w e rk, als de voor bereiding van een a c c o o r d." Hot blad uit den wensch, dat prof. Aengenent in zijn zware taak allo tege moetkoming zal ondervinden en niof zal stuiten op Rechfhaherei RECHTZAKFW KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter te Leiden heeft, ver oordeeld: Wogona dronkenschap: G O f 8 of 3 da gen hechtenis; W L van der K Zoetorwou- de; H K zwervende ieder tot f 5 of 5 da gen hechtenis; wegens straatschenderij: O van der O Azn Katwijk aan Zee fin of 1 mnd tuchtschool; A H Am. D v d P Dzn. beiden aldaar, tot teruggav- ,»,in de ouders. Wegens overtreli' :,,cht- wet: J F M P, Den Ha a >- r-, r. f r« dg. Wegens overtreding der I •kLonA rwet: C B A Noord wi jle f 1 of 1 mnd ti"-h! school. Wegens overtreding vnn het Motor, en Rijwiel-regl.: M van 't Z f t of 1 maand nrwwinniiii— Een Nieuwjaarsdag. Als advocaat had Vincent Thornleigh reeds naam gemaakt en men voorspelde (hem een prachtige toekoanst. Het was bij een feest op een landgoed in de nabuurschap, dat Violet, de eeni ge dochter van den Amerikaanse hen mil- lionnair Cothingham, naast hem op een divan zat in een hoekje van de oranjerie Terwijl zij samen dansten had zij hem verzocht een oogenblikje in den winter tuin te gaan zitten en zelf had zij dit plekje opgezocht Tot hiertoe had hij niets als over alle daagsere zaken gesproken, gelukkig Üoor haar gezelschap, maar opeens werd bij getroffen door de verandering van Blaar uiterlijk, want haar gelaat had zijn «enigszins afgemeten uitdrukking verlo ren, haar oogen straalden en haar stem klonk week. En toch verweet zij hem, dat hij de uitnoodiging van haar vader, bij hen te komen dineeren, had afgeslagen „Ik vreo6", zeide zij, „dat ons ge zelschap van vader en mij u niet aange naam is, en toch zou ik u gaarne tot [vriend hebben''. Vincent duizelde. „Gij hebt geen recht om te spreken, als gij alleen op vriendschap doelt", zei- de hij. „Vrouwen verstaan dergelijke din gen vóór men ze geuit heeft en gij weet zeer goed dat ik u beanin". „Waarom hebt ge dan getracht het mij te verbergen?" sprak zij. Vincent kon onmogelijk langer zwij gen en hij bekende haar hoezeer hij zich rekenschap gaf van het groote verschil in hun beider maatschappelijke positie. „Ik hob u lief, maar ik weet dat er geen hoop vo'or mij bestaat-"' riep hij uit. „Daar zou ilk nog niet zoo zeker iiTan zijn'', antwoordde zij lachend. „Zoudt gij mij aannemen, Violet?" Vroeg hij zuchtend. „Niet onmogelijk, maar nog wat te Vroeg. Ik meen u ook lief te hebben en beschouw uw positie als eervol. Maar ik weet nog niet zeker of mijn liefde voor u groot genoeg is om uw vrouw to worden. Ik moet wachten en zien. Nu kan iik nog niet „ja" zeggen". „Maar toch ook niet „neen"? „Dat volstrekt niet, maar ik wil wachten.Is er ook iets, wat gij mij wenscht mee te deelen, iets dat ik weten moet?'' „Neen", antwoordde 'hij. „Maar zeg mij, hoe lang zal i'k in die onzokerheid moeten leven?" „Nu bepaal ik geen tijd, ik moet u nog beter kennen. Dat kan de tijd uitma ken. Wees zoo góed mij nu naar de zaal terug te brengen. Men moet ons niet mis sen". Hij voldeed aan haar verzoek, maar raapte eerst een bloom op, die zij had la ten vallen en beloofde haar altijd te zul len bewaren, als herinnering aan dit uur Temvijl zij glimlachte, ging hij voort: „Hoe wilt ge dat ik mij zal gedra gen, zoolang ik geen zekerheid heb?" 1 „Als goede vrienden; vader is eer zuchtig en wenscht een hertog tot schoon zoon. Hij is echter een goed vader en als hij weet, dat mijn geluk op het spel staat, zal hij toegeven. Gij maakt reeds naam en al bezit gij geen titel, gij zijt toch van goede afkomst, heeft men ons gezegd". Juist wilde hij haar laatste opmerking beantwoorden, toen een harer kennissen, lord Thorton, haar voor een dans vroeg. Vincent Thornleigh verliet het bal en op zijn studeerkamer gekomen haalde hij een portret uit zijn bureau. „Als zij van u hoort, lieve ziel!" fluisterde hij en drukte een kus op het portret, „zal alles tusschen ons wel uit zijn en toch zal zij het vroeg of laat hoo- ren". Hij zei te zich neer. ,.Zoo gij mij dade lijk had aangenomen, Violet", zuchtte hij zou i'k u 't direct hebben gczpgd en zou ik niet zoo ellendig zijn geweest het voor u verbergen te houden; maar mis- Overal verkrijgbaar. 1256 LET OP HANDELSMERK R.H.W. Wanneer de nieuwe Motor- en Bijwiel wet in werking zal treden, moet nader worden bepaald. Dat de veiligheid, van het verkeer, de regelmaat van het verkeer, ook ten be hoeve van wielrijders en motorbestuur ders bij deze nieuwe bepalingen zal zijn gebaat, is niet aan twijfel onderhevig. Maar een afdoende goede regeling van het verkeer kan alleen worden tot stand ge bracht met medewerking van a 11 e n_ die daarbij zijn betrokken. UIT S2E OEIGEtflNG ALPHEN AAN DEN RIJN. Winkelruit verbruizeld. In de Hooft- stra&t werd gisteren de etalageruit verbrij zeld van de horloge-winkel van mej. wed. Tuin doordat een bakkerswagen door een auto van de gemeentebedrijven werd aan gereden waardoor deze in de ruit terecht kwam. Lezing. Gisteravond werd door den heer Fred. Hoek, leeraar an de Rijksvak- schoo'l te Waalwijk, in hotel „Centraal" vcor de Schoenmakers Paitroons-vereeui- ging „Eendracht maakt Macht", benevens voor genoodigde leerlooiers en zadelma kers, een lezing gehouden over de zoolleer- bereiding, zoowel oud als nieuw systeem, toegelicht met lichtbeelden. Deze leerza me avond, die kosteloos werd gegeveu, was vrij goed bezocht en zij die deze lezing gemist hebben, zullen veel aan kennis in dit belangrijke vak gemist hebben. KATWIJK AAN ZEE. Diefstal. Van een der visscliersboo- ten, liggende bij het Uitwateringskanaal, eigendom van den vissoher v. d. Plas, was een reeptouw, ter waarde van onge veer f 50 ontvreemd. De politie toog op onderzoek uit en wist de daders te pak ken. Het waren de gébr. N. v. d. P. uit Noord wijk, die deze reep zich hadden toegeëigend. Hoewel eerst ontkennend wist de politie hen tot bekentenis te bren gen. Gelukkig voor v. d. P. KATWIJK AAN DEN RIJN De tuinbouw in 1924. Nu het einde van het jaar weer daar is, kan een overzicht gegeven worden over de resultaten van den tuinbouw in het algemeen. We kunnen beginnen met te zeggen dat deze resultaten tamelijk gunstig geweest zijn. Wel is de afloop niet zooals men die zou mogen wenschen doch do uitkomsten waren aanzienlijk be- tor dan vorig jaar. Met een der hoofd producten, de vroege aardappelen, ging het redelijk. Do bospeenteelt was voor alle tuinders een tegenvaller, voorname lijk omdat het buitenland niet afnam. Ook de late aardappelen gaven als gevolg van de aardappelziekte niet de noodige uitkomsten. Anders daarentegen liep het met de bloemkool. De prijzen, die hier voor gedurende bijna hot geheele seizoen werden betaald, behoorden tot do zeld zaamheden; Nimmer waren zulke prijzen voor gedurende zulk een langen tijd be taald. Dit product maakte veel goed voor andere verliesgev enden en was wel oor zaak dat over het algemeen van een re delijke uitkomst mag worden gesproken. Slecht ging het met de andere koolsoorten als Gele en Roode. Dezo teelt was verlies gevend. Met uien ging het tamelijk goed. De teelt was loonend. Van de gewassen viel in het algemeen.nogal iets te zeggen. Vooral van de navrucht. Dit als gevolg van het natte- weer in hot najaar. Do gel delijke uitkomst, dit kunnen we in ieder schien zal het nooit noodig zijn te spre ken, en kan ik mij het leed besparen mij in uwe oogen te vernederen". De jonge Amerikaanscho wist allerlei gedegenheden te verzinnen om Vincent te ontmoeten en zij leerden elkander tel kens beter kennen en begrijpen. Eenige dagen na het groote Kerstfeest schreef de vader van Violet, dat hij hem beloofde den aanstaanden Nieuwjaars dag met zijn dochter bij hem te komen dineeren. Dien avond ontmoette hij Violet bij lady White to White en zoodra zij de gelegenheid vond, zeide zij: 1 „We hebben elkaar veel gezien den laatsten tijd. Hebt ge mij nog zoo lief als te voren?" „Nog duizendmaal meer", verzeker de hij. „Nu. dan zijt gij trouw, dat is dus één dingik vorder al". „Liefste", zei hij, en nam haar hand en keek haar smeekend aan, „ik zou wil len weten, of ge mij zoo lief hebt, dat geen hinderpaal u zou kunnen afschrik ken. Ik durf het niet hopen." „Laat ons van geen hinderpalen spreken", antwoordde zij, het fraaie blonde hoofd afwendend. „Indien ik mij door u zag' teleurgesteld, zou mijn hart breken. Met Nieuwjaarsdag zult ge mijn besluit hooren". Lang, heel lang bleef Vincent dien avond voor zijn schrijftafel zitten. Brief na brief werd door hem begonnen en weer verscheurd tot hij eindelijk met het gelat in de handen fluisterde: „Ik wil haar de volle waarheid zeggen, maar het is zoo hard haar te moeten verliezen. Na tafel zal zij alles vernemen". Het zou een prachldiner zijn, dat hij gaf'. Een dame, weduwe van meer gevor derden leeftijd, zou de rol van gastvrouw vervullen. Hij had haar verzocht de ka mers op te knappen en voor bloemen te zorgen. „Gij bewondert haar zeer, geloof ik", zei de dame. „Bizonder. Maar wie doet dat niet?" De tafel zag er schitterend uit; ovor- al rozen van sneeuwwit to^ rood. Violet was opgetogen en trotsch op de manier, waarop hij als gastheer fungeer de. Op het oogenhlik, dat do dames van tafel zouden opstaan, om zich naar do salons te begeven, kwam een dame bin nen, mot een zacht gelaat, omlijst met zilverwit haar, levendige oo die snel van den eenen gast naar den anderen be wogen, om zich daarna met liefde en trotsch pp Vincemt te vestigen. Zij snelde naar hem toe. Aller oogen waren op hem gevestigd. Zijn gelaat was doodsbleek ge worden, doch zijn stem klonk vast, toen hij de stilte verbrak. „Wol, moeder, dat is een verrassing voor den Nieuwjaarsdag! Veroorloof mij, heeren en dames, u mijne goede moeder voor te stellen. De beste der wereld, op wie ik o zoo trotsch benl" Hij kuste haar en sloeg de armon om haar heen, slechts één gelaat ziende, dat der beminde vrouw, die hij eenige uren zijn levensgeschiedenis had willen vertel len. Hij verwachtte niets dan minachting te lezen in die oogen, die hem zoo ernstig aankeken» Violet kifikte haar toe. „Uwe moeder en ik zijn oude ken nissen" zeide zij, en gaf de oude vrouw de hand, die zij hartelijk drukte. „We hebben elkaar in Devonshire ontmoet, mijnheer Vincent, wij logeerden bij vrien den, toen wij pas nit Amerika kwamen. Nu .moeten wij eerst voor uw moeder zorgen, die zeker vermoeid van de reis is. Ze zal wel wat willen gebruiken. Ik bid u, laat alles geTeed maken". Een uur later verzocht hij haar een oogenhlik in zijn studeerkamer en zoodra zij zich daar bevond, zeide hij: „Ook al ware mijn moeder niet ge komen, zou ik u do waarheid bekend heb ben, Ik bid u, geloof deze vorzek'ving Maanden geleden had ik dit bel»uur, u ie doen, maar ik stelde hel uil. Mijn overle den vader was een bravo man. Mijn moe der de eerlijkste ziel, die er leeft; wat ge boorte betreft is zij de mindere van uwe kamenier. Zelf zou- ik op liet oogonbiik op het land werken, indien mijn ouders niet het geluk gehad hadden een klein erfenisje te krijgen, dat mij in staat stel de te studeeren". „Waarom mij dat alles te vertellen? Ik... „Gij hebt genoeg gehoord om mij mijn afscheid te geven, ik gevoel het!" „Neen, duizendmaal neen, niet daar om, maar omdat ik alles van begin af ge- weten heb en veeleer, omdat gij het mij niet eerder bekend, hebt" „Voor ik u ooit zag, had uw moeder mij verhaald van haar nobelen, kundigen en- braven zoon, die zoo hartelijk en lief voor haar gebleven was. Ik heib u slechts een woord te zeggen, Vincent. „En dat is: vaarwel' Ach, gij breekt mijn hartl" „Neen, het i3 slechts dit: Ik zorgde dat uw moeder dien blijden Nieuwjaars dag zou vieren met ons, want ik wilde u door en door kennen, toen gij zwijgen bloeft. Indien gij die moeder verloochend had't, zoo gij haar één hard woord had toe gevoegd, zou' mijne liefde in afkeer zijn overgegaan". „En nu?" „Nu blijft mij niets meer omtrent u uit t« vindon, Vincent, mijn hart ia voldaan en o zoo gelukkgi' Het behoort u toe!" Diep getroffen boog hij hot hoofd, greep baar hand en drukte er den eer sten kus op. Van den nahiizijnden kerktoTon tingel de een bronzen klokslag. „Twaalf uur'" moippolde Vincent. „Wat een zalig en gelukkig Nieuwjaar! Mijn God héb dank!"

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3