PUROL 30° CemeewteBijke ftawfcondggflwq GEMEENTELIJKE VISCH VERKO OP. Aan den gemeentelijken visch winkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a, t. 0.15 f 0.18, f 0.22, f 0.24, f 0.40; SCHOL h 10 u] £0.15, f0.22, f0.30, f0.50; KABELJAUW f 0.45, f 0.50 (geh. kabeljauw f 0,39? per pond en HARING k f0.06 per stuk N. C. DE GIJSELAAR Burgemeester Leiden, 30 December 1924. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth, en Drogisten op uitnoodiging van de Nederlandsch-Oos- tenrijkscbe Vereeniging binnenkort naar Nederland zal komen, om hier lezingen te houden. Lichtende afsluitboomen. Op de lijn RotterdamDen Haag van 'de Ned. Spoorwegen is een begin gemaakt met het aanbrengen van reflectors met rood glas op de afsluitboomen der spoor wegovergangen Het licht van de voertui gen wordt prachtig weerkaatst, zoodat do bestuurders op voldoenden afstand kunnen Kien, wanneer de spoorweg afgesloten is. De nieuwe rijwielplaatjes, Wij hebben de nieuwe rijwielplaatjes vanmorgen even bekeken. Ze hebben een anderen vorm gekregen Waren ze voor (1924 rechthoekig van vorm met opschrift: ,.R. W. B 1924 Nederland" en koperkleurig, die voor 1925 zijn- zilverkleurig, ovaalvor mig en dragen tot opschrift: „Rijwiel 1925 Belasting" f- Ons eerste geluk-teiegram. Wij hebben het .eerste gelukstelegram1 ontvangen. Zelfs de leeuw, die op de enve loppe prijkt, is feestelijk, zwiert een beetje, welgemutst mogen we hem niet. noemen: 7 n kroon staaf op één oor. Verschrikte dui ven vliegen naar weerszij wegHet formulier zelf is vrooJijk rood-en-groen op gesmukt; een blijde regen van bloemetjes daalt op den gelukkigen jubilaris neer. Telling van reizigers. Op de Zondagen 4, 11 en 18 Januari zal een telling van de reizigers op de Neder- londsche Spoorwegen plaats vinden. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal op Vrijdag 2 Januari a s niet plaats hebben. De gewone audiëntie, van den Minister van Financiën zal op Maandag 5 Januari en 12 Januari a.s. niet plaats hebben WedeHandsch Oost-lndië. Eep Christen-zendeling tot den Islam overgegaan! Naar uit Soe.rabaja gemeld wordt, is een Protesta-nt-sche zendeling, de heer Dirks, Mohammedaan geworden, n.b. iemand die belast, was met de verbreiding van den O'iristelijken godsdienst. De ..Nieuwe, Soer. Crt." vindt deze overga-ng zoo opvallend, dat. het blad zich afvraagt of deze man morgen geep Brahmaan zal worden De heer Dirks gaat nu trouw naar do Moskee. De Islam-gemeente moet zeer verbaasd ziin over dit nieuwe lid. SPORT KORFBAL. r Stedenwedstrijd Den HaagLeiden. Zooals reeds gemeld, wordt op 18 Januari a.s. op het H. S. V-terrein te 'e-Graven- ha ge de stedenwedstrijd Den HaagLeiden gespeeld om een beker, beschikbaar ge titeld door De Avondpost Het Leidsche twaalftal is voor dezen wedstrijd als volgt samengesteld: Dames: M. M. Schijfsma, A. van Noort, 'A Molt (Vitesse), J Buijs, P. Jansen, A. Lens (Fluks). Heeren: van Ginkel (aanv.), van Nieu- wenhuizen en Uittenbroek (Vitesse), v. Bern mei. Ragut en Schneiders (Fluks). Het twaalftal speelt op 1 Januari een oefenwedstrijd tegen de rest van Leiden. WIELRENNEN. L&idsche Ren- en Toeristver. „Swift" Zondag is „Swift" met enkele leden op 'bezoek geweest bij de -H R. C. „Hollan- dia", waar de leden ook nog van hun kun nen hebben laten zien. Ook vernamen wij nog zeer goede be richten omtrent de medewerking voor het jaarfeest, waarop wij la-ter terug komen. Wel kunnen we mededeelen, na een per- ooonlijk onderhoud met den oud-amateur wereldkampioen Maurice Peeters, dat hij beslist den 31 sten Januari het feest van „Swift" zal opluisteren. ÜIÏ DE ©ÜSEWSÜS ALPHEN AAN DEN RIJN Boeren Leen- en Spaarbank Gister avond hield de Boeren Leen. en Spaarbank alhier een buitengewone ledenvergadering Aanwezig waren alle leden De Voorz., de heer- Joh. van Leeuwen, opende de vergadering. Spr. deelde mede, dat het aanvankelijk niet in de bedoeling van het beltuur lag deze vergadering uit te schiijven, doch omdat de kassier wegens f czontlsheidsredeneu ontslagaanvrage had ingediend. was dit met het. oog op het nieuwe boekjaar noodzakelijk De heer Bes heeft niet de meeste toewijding ruim 25 jaar dit werk verricht -en heeft de boe ien-leenbank gedurende dien tijd in bloei zien toenemen, waaraan hij ook krachtig beeft, medegewerkt. Daarom meent het be- 6'uur hem op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig te moeten verleenen. Hiertoe .wordt besloten Bij de vaststelling van de jaarlijksche toelage voor den afgetreden kassier, stelt flc heer C. Y Ponsiocn voor dat. bedrag te brengen op f 1200.terwijl het Bestuurs voorstel f 1000.luidt. De Voorz kan zich Biet. het voorstel van den heer Ponsioen Biet vereenigen. Z i is (dit is ook de mee ding van hef, bestuur) een pensioen van 50 pet. van het salaris ruim voldoende Bij stemming spraken 93 aanwezigen zich uit voor toekenning van f 1000.en 87 voor een toelage van f 1200,zoodat liet voorstel van het bestuur werd aangenomen Het salaris van den nieuw te benoemen kassier wordt op voorstel van het bestuur gesteld op f 2000.per jaar terwijl de borgstelling f 15000 moet bedragen. De instructies van den nieuwen kassier worden, na opmerking van den heer Pon sioen vastgesteld. Tot kassier wordt door het bestuur de heer J Ranke voorgesteld. De heer Pon sioen stelt den heer Liefhebber als zooda nig voor, terwijl de heer Van Dam, den heer S. van Leeuwen den aangewezen per soon acht, daar hij als landbouwer zeer goe-d met de toestanden op de hoogte is en in boekhouden technisch is onderlegd. Het bestuur handhaaft zijn voorstel, daar de heer Ranke wegens zijn functie als hulp kassier, geheel niet de boekhouding der bank bekend is. Op den heer Ranke worden bij de stem ming lil stemmen uitgebracht, op den heer Liefhebher 58 en op den heer S van Leeu wen 14 stemmen. De heer Ponsioen wenschfc verruiming der rekening-eoura-nt>, terwijl voorgesteld wordt door een der aanwezigen de zittingsuren van den kassier te stellen op 9—1 en 2—4 uur. Deze wenschen zullen worden over wogen. KATWIJK AAN DEN RIJN Bloemen. De handel in getrokken tul pen, hyacinthen. enz., is voor wat, betreft! de soorten, die na de Due van Thölvarie- teiten komen, iets vlugger. Zoo gaan b.v. Thomas Moore voor f 8.70 tot f 8,90, King of the Yellow van f 6.50 tot, f 7.80, La Matelas f 8.10 tot f 8.20, Vermilloen due f3.20, f3.30, Due de Berlin van f4.70 tot f4,80. Witte, due Max f2.10 tot f2.25. Rose due f 1.20, f 1,25, Scarlet due kan niet, meer dan f3 opbrengen. Een gedeelte gaat. weg voor export. KATWIJK AAN DEN RIJN Woningbouw. Voor rekening van A. de J. zullen in de Nieuwsteeg een tweetal woonhuizen worden gebouwd. Vertrek, Daar de dienst der tram- beambten bij den N.Z.H.T. begint vanuit Leiden, is het zeer wenschelijk. zoo niet noodig, dat deze beambten in Leiden wo nen. Als gevolg hiervan vertrekken meer dere beambten van hier naar Leiden, LISSE. De Hanze. Vanwege de R.-K. Mid denstands ver een Igin g „De Hanze" werd gisteravond in het Café van den heer J. Tij seen een buitengewone*verga daring gehouden in verband met een le organi seren winkelweek. De opkomst was goed doch had grooter kunnen zijn. De voorz., die heer T. G. J. v. d. Eerder wens elite allereerst de 2e voorz., de heer J. van der Voort, geluk met zijn koperen huwelijksfeest, Spr. deed uitkomen hoe cle jubilaris zich door noeste vlijt heeft we ten op te wer ken van werkman tot mid - dienstander. Hierna leidde de voorz. liet kardinale punt in en zette uiteen in hoe verre de besprekingen waren gevoerd met de Christelijke Zusterorganisatie en voorts dat. aan het Centraal Hanzebureau om een schema was- verzocht, hetwelk ook is verstrekt, - De bedoeling is de win kelweek te houden van 29 Januari tot 4 Februari. Hierna was het -woord aan de vergade ring. Gevraagd werd., waarom afzonder lijk en niet gecombineerd werd verga derd hedenavond. De voorz. zende dat. de Bisschop dit niet toestaat, doch onmid dellijk na deze vergadering houden de besturen een gezamenlijke vergadering. Voorts werd bezwaar gemaakt tegen den korten tijd van voorbereiding en voorts opgemerkt dat de tijd niet best is geko zen; het kan nog volop winter zijn, waar door de ruiten zoo dik zijn dat nuen in geen enkele étalage kan zien. De voorn vond de tijd van voorbereiding lang ge noeg. Wat de tijd betreft, ja, bet weer kan scans parten spelen. Stemmen gingen op om het een 14 dagen later te doen, doch bet bestuur meende dat deze paar weken weinig gewicht in de schaal leggen Nadat de tijd voor het houden der week breedvoerig was besproken werd met orergroote meerderheid van stemmen be sloten de winkelweek niet eer te houden dan 15 Fe bruari. Vervolgens werd besloten om alle winkeliers, dus ook de ongeorgani seerden, aan deze week mee to laten doen Alsnu was aan de orde bet vaststellen van de bijdrage tot deelname; het bestuur stelde voor f 5 per deelnemer. Enkele aan wezigen meenden dat dit bedrag te laag was. Tenslotte werd besloten de bijdrage te stellen op f 7.50, doch getracht zal wor den met f 5 rond te komen. Het overschot zal den leden worden terugbetaald tot oen maximum van f 2.50. Nog werd be sloten dat bij een eventueel© étalage-wed strijd het puibliek uitspraak zal doen en derhalve zij ook de prijs kunnen winnen Het spreekt vanzelf, dat do verschillende nijverheidstakken afzonderlijk moeten beoordeeld worden; de stembiljetten zul len gratis beschikbaar worden gesteld. Op den in de winkelweek vallenden Zon dag zullen de étaiage's niet mogen worden verlicht. Besloten werd voorts een E ore- comité te vragen, terwijl het bestuur het recht behoud subcommissies te benoemen Besloten werd om de winkelweek te houden van Donderdag tot. Donderdag. Al le aanwezige wiiinkeliers gaven zich tot deelname op. Do Voorz. gaf zijn tevre denheid te kennen over de uitstekende saam hoerigheid, waardoor men tot zoo'n mooi besluit is gekomen en spr. hoopte dat deze week uitnemend moge slagen. De Voorz. sloot vervolgens de verga dering. WOERDEN Doodgevallen. Het zoontje van C. B. te Barwoudswaarder viel in een onbewaakt oogenblik door het zolderluik. Hevig bloe dend werd het knaapje opgenomen en is spoedig daarna- aan de gevolgen overleden. Tegen de brandende kachel. Een vierjarig dochtertje van J'. L. op Bree- veld, viel, terwijl een oogenblik nie mand. in de kamer aanwezig was, tegen de kachel. Met hevige brandwonden werd het kind opgenomen en naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd ter verpleging. Naar omstandigheden maakt de kleine het vrij wel. Ongelukken door den storm De storm van Zaterdag heeft, weer verschillende on gelukken veroorzaakt. Bakker B. geraakte nabij villa Fiep met. zijn beladen fiets te water, bakker van W. nabij hoeve Wou denburg. 's Avonds had een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Na bij het station geraakte een vrouw met een kind door de storm te water. De heer V. kwam op haar hulpgeroep met oen schuitie toegesneld en wist. haar te red den Toen de vrouw aan de wal was. be merkte men, dat ook het kind in het water lag. Dit was ongeveer 25 meter Wegge dreven. Door het spoedig optreden van den heer V werd ook liet kind gered St. Elisaheth-Vereenrging. Roomsoh Woerden heeft, een groot, aantal vereeni- gingen. die zich aar, liefdadige doeleinden wijden Onder hen neemt een zeer voor name plaats in de St. Elisabefchve.reeniging. Wanneer het koude jaargetij intreedt, is het. deze vereeniging vooral die in tal van gezinnen veel nood lenigt. Ook dit. jaar is we.er in ruime mate goed gedaan; aan 85 gezinnen zijn 220 stuks kleeding en 24 dekens uitgedeeld De waardeering voor de,ze uitdeeling vstijgt nog meer wanneer men bedenkt dat de kleedingslukken al len worden vervaardigd door de dames- leden der vereeniging. onder leiding van het iivejige bestuur, dat thans bestaat uit Mevr. Toor de Rijk, Mej. M, Ruyten en Mej. H R.uys. Om overtuigd te zijn; dat de te bedee- len goederen in goede handen komen, wor den door de dames dikwijls huisbezoe ken gebracht, waardoor ook de „stille armen" niet worden vergeten. Wij sporen onze Woerdensehe R. IC. dames aan als lid van deze zoo nuttige vereeniging toe te treden 1 Maar ook geheel Katholiek Woer den moge deze zoo sympathieke vereeni ging metr zijn .gaven steunen. ZEVENHOVEN Uitvoering. Het St. jans Fanfarel- Corps F.O.G. is voornemens op Zondag 4 Januari e.k. in het Bondsgebouw een uit- yoering te geven, De. humoristen Helman en Florijn zullenhierbij hun medewerking verleenen. - ZOIËTERWOUDE (Dorp). To &ne e I - eon cc u rsIn het mooie Pa- tron&atsgebouw met het schoone, ruime, naar cle èisehen des tijds ingericht too- neel, ving gisteravond^ bef tweedaags con cours aan voor solp-voordrachten en .du-, et.tan, mitsgaders, declamatie. Do eerW. directeur, opende met eén woord van wei koon en hoopte dat deize avonden zonden medewerken om den hoorders iets te brengen dat verhef t en tevens leerzaam is Nu, wij kunnen al dadelijk zeggen, dat die wensch niet in vervulling is gegaan. Behalve een declamatie was er geen sik kepit ernst of leerzaams in wel was zoo wat alles overhoop gehaald uit den ouden doös en op enkele uitzonderingen na was 't ook niet veèl zaaks en voerden „cle wan kelende proever", nogal den boventoon. Wat voor het publiek op den duur niet is te geniet-én! En wat vooral het peil van de voordracht naar omlaag trekt. Wij moeten eerlijk bekennen, dat, wat dezen avond voor het voetlicht werd gebracht, op een niet erg vérheven peil stond. En vooral willen wij wijizen op de nog alge meen heerschende gedachte dat men op een concours wel kan uitkomen met een mummel', wat alleen te accéptéeren "is op een bruiloft; daar ziet men niet zoo nauw. Op een wedstrijd echter worden eischen gesteld, en, al worden dtie nu nog zoo soepel toegepast, zij kunnen toch ook weer niet heneden het redelijke gaan. Ook de factor, dat een concours moet be vorderen goeden smaak en clen wég naar het betere en mooiere moet vertbreeden, mag niet verwaarloosd worden. En in dit licht bezien, was deze eerste avond er geen waarover te roemen valt. De jury, de hoeren H. W. Spendel, A. Bloeapink en J. Scheepers uit Leiden,heeft, inderdaad een niet aangename taak ge had. Gister traden op mededingers uit War mond en Zoeterwaude (H.-R.) en 'n tien tal nummers passeerden het voetlicht. Hoe jammer, dat de goede krachten, die 'er onder izijn, niet een weinig hooger heb ben gegrepen en hun kosteliijken verbruik teil tijd besteed aan een meerwaardig product. Zeker, liet publiek, lachgraag als 'het is, accepteert wel een dusdanig ding, doch hier stond men voor een ander doel, en dat is jammerlijk voorbijgezien. Wij zijn .overtuigd, dat door de dingen bij den naam te noemen, meer. zal worden be reikt, dan dat er jn een dolce farniente wordt geprezen en voortgebouwd op een systeem, dat steeds verder van den goe den weg afbrengt. Moge de avond van heden ons iets be ters en zakelijkers brengen. Sp. (Niet van onzen geiwonen (correspon dent). ZOETERWQUDE. (H.-R.) Een merkwaardige Kerkelijke Plechtigheid. Wij hebben gisteren vermeld, dat een viertal Zusters van „De Goede Herder' de eerste zijn in ons Bisdom, aan wie het Godsdienst-diploma B is uitgereikt geworden. Dat is echter niet. juist. Reeds zijn er 26 andere candid aten, die voor deze Zirsters diploma B ontvingen. Men kan echter, na liet behalen van diploma A en vaai diploma B aan den Bisschop de missie c anon i ca aanvragen, d.w.z. de kerkelijke zending om, onder bepaalde vcorivaarden, katechismus te geven. Deze niissio canonica voor leeken bestaat alleen in het Bisdom Haarlem. En nu zijn deze vier Zusters van „De Goede Herder" de eerste in het Bisdom, wie deze missio canonica is uitgereikt ge worden; natuurlijk volgen er anderen. Gistermorgen had in de kapel van het Liefdegesticht „De Goede Herder" te Lei derdorp déze merkwaardige plechtigheid plaats. Nadat, zooals gemeld, door vier eerw. Zusters met gunstig gevolg schriftelijk en mondeling examen was afgelegd, werd Woensdag 17 December aan baar bet di ploma B uitgereikt door den Bisschoppe lijk Gecomitteerden Rector Th. Bekkers van Voorschoten. In het bezit van d'it diploma kobben zij Zijjne Doorluchtige Hoogwaardigheid den Bisschop van Haarlem verzocht om de z.g.n. missio canonica of kerkelijke zending, waardoor zij onder leiding en toezicht van den weleerw. Rector verkla ring en uitleg mogen geven van den ge- heelen katechismus aan de kinderen die haar door hare Overheid worden toege wezen. Ingevolge de gunstige beschikking van Z. D. H. den Bisschop werd gisterenmor gen op plechtige wijze aan de Eerw. Zus ters M. Alphonsa, M. v. 't H Hart, M. Ianmuculata en M. Prascedis de kerkelij ke zending gegeven door den Bisschoppe- lijk-Inspecteur Rector Kleintjes, dié daar toe gemachtigd was. Bij deze plechtigheid assisteerden Pastoor Th. Beukers van Leiden en Rector Bern. van Baaren als ge .tuigen hij de eedsaflegging, die na de Ge loofsbelijdenis door ieder der Eerw. Zus- Iers moest worden afgelegd. Het Veni Creator, dat hieraan voorafging, werd om beurten gebeden door den Bisschoppe- lijken Inspecteur en de candidaten der kerke!Zending. Daarna werd nadrukke lijk haar verlangen gevraagd, en weiden zij gewezen op den ernst van haar taak en het gewicht van het godsdienstig on derwijs. Zij moesten steeds ten deze de hoeken' blijven raadplegen die haar hij de voorbereidingscursus waren aangeraden, en alles vermijden wat liet-kinderlijk ge loof en het kinderlijk'gemoed bevreemden kan. Allen werden getroffen door den sohocK- nen vorm der acte, waarhij haar daarna de kerkelijke Zending werd verleend en welke met grooten nadruk werd voorgele zen door den Zeerecrw. Officiant. De ■groote bezorgdheid voor liet goede en de- gelelijke godsdiensonderwijs der jeugd spraken luide uit de vaderlijke en tref fende woorden, die Z. D. Hoogwaardig heid in döze acte richt tot ieder der -.gods dienstonderwijzers en. ctie hij nadere na lezing niet zullen nalaten een hlijvenden indruk te maken. Een plechtig Lof, waaraan ook Pater A. Peters, 0. Carm., uit Aalsmeer, ziju as sistentieverleende .besloot deze treffende Kerkelijke Plechtigheid. NOORDWIJK. Aanbesteding. Gisteren is door den bouwkundige Th. Overmeer aanbesteed het bouwen van een bloembollenschuur aan den Zwarten Weg, voor rekening van de N.V. v.h. Gebrs. de Graaf en S. A. v. Konijnenburg en Go. Aks volgt is inge schreven: J. v. Iterson, Rijnsburg f 37980; J. Splinter, Leiden f 31450; v. d. Plas en v. Rijn, Katwijk f 29733; v. d. Loo, Noordwijk f28850; F. Ouwekand Nzn., Katwijk f28440; W. P. de Vreede, Noordwijk f 28400; C. G. J. Alkemade, Nooidwijk f 27800; Bakker en Zwanen burg, Katwijk f26955; Zwanenburg en v. d. Bent, Katwijk f25940; v. d. Wiel en Kort, Noordwijk aan Zee f25588. STAOSSIIEyWS R.-K. Vrouwenbond. Lezing en tooneel. Gisteravond vergaderde de R.-K, Vrou wenbond in „Zomerzorg". De presidente, mej. Th. Elshof verwelkomde de talrijke aanwezigen, in het bijzonder den spre ker, den weleerw. pater Firigge. Na lezing der notulen door de secreta resse, mevr. v. d. HartBootsma, waren aan de orde de ingekomen stukken en nie- dedeelingen. De collecte voor het missiebusje tijdens de vorige vergadering beeft f 10 opge bracht. De presidente vroeg naar aanleiding van geruchten of het bezwaarlijk was, dat ',t. missiebpsje blijft rondgaan op de ver gadermg, en verzocht dengenen, die het busje afgeschaft wenschten.even op te staan. Nu bij den ingang van het nieuwe jaar de contributie geïnd wordit, verzócht spr. aller medewerking "óm de propagandisten •geen drie- viermaal laten aankloppen. De jaarvergadering wordt 29 Januari gehouden. Aan de orde zal zijn bestuurs verkiezing. Aftredend zijn (niet herkies baar) mej. Elshof en mej. Slooitjes; af tredend (herkiesbaar) mevr. v. Oerle Nipper, mej. v. Deene en mej. Kortmann. Mej. Kortmann wenscht ontslag te ne men als bestuurslid wegens drukke werk zaamheden. De candidatenlijsten, onder- iteekend door minstens 10 leden, moeten vóór 15 Januari bij de secr. worden in gediend. Mevr. v. OerleNipper heeft wegens drukke bezigheden het secretariaat neer gelegd. Spr. bracht haai' hartelijke dank voor de welwillendheid en ijver, waarme de zij zich van haar taak gekweten heeft. Den löen Januari zal er een batik- avoncl worden gehouden in het Volks bondsgebouw door Mevr. Bergman uit Halfweg. Hoewel besloten was geen cur sus dit jaar te 'houden, zal toch een kook cursus voor de fijne keuken gegeven wor den in 6 lessen door Mevr. v. OerleNip- Katholieke Agenda LEIDEN. Vrijdag R. K. Houfcbew. en Meubelni Bond Bondsgebouw, te 8 uur De avond-, nacht- en Zondagdienst dei apotheken wordt waargenomen van Maan dag 29 Dec. tot en met Don dag 1 Ja-, nuari a.s. door de apotheken van de hee ren D. J. v. DRIESSUM, Mare 76, lelef 406 en W. PELLE. Kont-Rapenburg 12, telef. 594. Van 2 Jan. tot en met Zondag 4 Januari door de apotheek van den heer C( B. DUIJSTER. Nieuwe Rijn 16, lelef. No. 5129} per. Be kosten bedragen f 3.50. De cur sus gaat slechts door bij een deelname van minstens 50 cursisten. Door de secr. weid vervolgens liet ver slag gelezen van de Dioc. Vergadering te- Amsterdam. Door het Dioc. Bestuur word de wensch geuit, dat het Leidsclio voorstel van vorig jaar, n.l. een Dioc. R.-K. Huis vrouwenbond te stichten, nogmaals zou worden ingediend. De geest, adv., pater v. d. Donk, vroeg, of het hoofdbestuur geen reden had aan gegeven, waarom dit voorstel vorig jaar niet. in behandeling was genomen? De presidente moest hierop out kerm ed ant woorden. Hierna verkreeg pater Frigge het woord over de. Oud-Katholieken. In den laatsten tijd wordt zóóveel ge schreven in couranten en tijdschriften over de Oud-Katholieken, aldus spr., dat het nuttig is, iets te weten omtrent deze godsdienstige secte. De Oud-Kaholieken worden ook wel genoemd: de Oud -Bis schoppelijke Clerezij of meer nog: Janse nisten. Hun naam ontleenen zij aan Cornells Jansenius. geboren te Hackooy hij Leer dam in 1585, hoogleeraar te Leuven in de H. Schrift, doctor in de Godgeleerd heid en later Bisschop vati Yperen, waar hij in 1638 aan de pest overleed. Jansenius schreef een boek: Over de ge nade en vrijheid van den menschölijken Wil, dat'volgens zijn meening in over eenstemming was met de Iter van den H. Augustinus over dezelfde gewichtige pun ten. Dit boek nu is de onmiddellijke aan leiding, geweest tot de scheuring welke thans ketterij geworden is. Is Jansenius "zelf Jansenist geweest? Men mag verklaren, dat hij het geheel te goed er trouw was. Hier wordt aange voerd, dat hij zich hewusit was reeds veroordeelde stellingen opnieuw te leera ren. J. besluit zijn hoek echter met do beslissing over te laten aan de H. -Stad als een gehoorzame zoon der Kerk. T boek werd in 1642 iinv* Tk'h-nro- VIII veroordeeld. De Jansenisten leert.!, dat ue u ileu mensch m't niet het vermogen maar tot een hande- lm. It óf door de genade, öt :ijn k^vade begeerlijkheid. De genade doet dus alles of niet-s. Ook zeiden 'zij: Wat niet'uit liefde voortkomt .is zon de, en easchten dan ook hij" de biecht een volmaakt berouw, ondergingen lange be proevingen, ja, kwamen er foe hel ver langen naar de H. Communie beter te noemen dan het Sacrament zelve, waar om ïhen de nonnetjes van Pont-Royal liet sterven zonder troostmiddelen. Alleen in Nederland hebben de Oud-Ka tholieken het tot een kerkgenootschap met bisschoppen en priesters, weten te brengen, doordat enkele pastoors zich als metropoli!aan kapittel van Utrecht op wierpen de laatste bisschop van Uitrecht wa-s in 1580 gestorven en in 1723 Corn. Steenhove een gesuspendeerde (van bediening ontzegde) pastoor van Leiden tot bisschop kozen. De Paus dunkte de aanvrage om goed keuring dezer keuze geen antwoord waar dig. <Een uit zin ambt ontslagen bisschop JDominicus Marie Variet werd bereid ge vonden ook zonder toestemming des pausen Corn. Steenhove bisschop te wij den. Deze wijding was wel ongeoorloofd, maar geldig. Later weiden nog twee Oud-Kaitholieke bisdommen gesticht: Haar lem en Deventer. Het genootschap heeft nooit gebloeid. Het raakte hoe lager hoe meer van de kerk af. De twee laatste dogma's, de On bereikte Ontvangenis (1854) en de Onfeil baarheid des Pausen (1870) werden niet erkend. Ook de tucht verslapte: do vosten en heiligendagen werden eigenmachtig ver anderd, de straffen op het nalaten der Paaschcommunie, de kerkelijke huwelijks- beletsels en ten slotte het celibaat afge schaft. Het burgerlijk huwelijk wettig ver klaard. Uit de Canon, vanaf de 5e eeuw onveranderd, werden de namen der Pau sen geschrapt, en St. Willibrordus en Bo- nifacius er aan toegevoegd. En nog. veel m Be Oud-Katholieken zijn niet talrijk; in ons land nog geen 10.000, het heele Aartsbisdom telt 2500 communicanten, het bisdom Haarlem 2000, waarvan Eg- mond aan Zee 1000. Het gisdom Deventer heeft 0 priester en 0 geloovigen. Zij hebben voortdurend aansluiting ge zocht en gevonden meit andere landen als Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk zo len (Mariavieten) en Amerika, en zacn met de huitenlandsche genootschappen vei eenigd onder den naam van Oud-Katho lieken. Er heerschit echter niet do minste

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2