idamscben raad heeft gisteren het raads lid Mr. J. de Visser, die suhst.-officier bij de rechtbank is, het boks verbod ter eprake gebracht. Spr. zeide, dat hij eens een bokswedstrijd had bijgewoond, omdat bij hem de vraag gerezen was of een bokswedstrijd niet strafbaar was. n.l. ©f deze niet was te beschouwen als een tweegevecht krachtens art. 152 W. v. S., ©Lals mishandeling krachtens art. 300 W. v. S. De minister van justitie was he<t met spr. in dit opzicht echter niet eens geweest en van meening. dat deze kwestie plaatselijk geregeld moest worden. De heer De Visser gaf daarom den burge meester in overweging in bet vervolg geen vergunning meer te verleenen voor bokswedstrijden, die spr. schetste als wal ging wekkende en misselijke veritoonin- gen, waarin het sportieve element in het algemeen ver te zoeken is. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Personalia. De heer S. Cuiper, hulp- keurmeesiter van vee en vleesch, die in de ze gemeente belast was met de uitvoering van de keuringsverordening, zal met Jaja. a s den dienst verlaten. Begrooting. De gemeen tebegroot:ng over het dienstjaar 1925 is dezer dagen door Ged Staten goedgekeurd, terugont vangen. De begTOoting sluiit voor den gewonen dienst zoowel in ontvangst als in uitgaaf met f 172.331,35 en voor den kapitaal- dienst in ontvangst en in uitgaaf met f 10700. ALPHEN AAN DEN RI.IN. Personalia. De heer G. Th. Litjes, ambtenaar ten postkantore, is met ingang van heden op verzoek overgeplaatst naar Koord wijk, BODEGRAVEN. Elcctrische klok. Reeds lang werd in ons dorp de tijd aangegeven alleen door de klok van den toren van de Hervormde kerk. Dit gold dan natuurlijk alleen voor de bewoners van de Markt en de naasle omstreken. Verder was de spits van de toren wed zichtbaar, maar geen klok. Nu is ook voor een ander gedeelte der Bodegravers een officieel uurwerk ingfr- steld. en wel op de hoek van de Prins Hendrikstraajt. Een electrische klok! Het meest moderne soort uurwerk is ook in Bodegraven vertegenwoordigd, tevens als gedachtenis aan onze vertrokken burge- m-ester le Coullre. De klok is 's avonds electrisch verlicht. De moednrklok bevindt, zich op de secre tarie, vanwaar uit hij dus geregeld wordt. De leveran'lier, firma van Dam alhier, heeft alle eer van haar werk. BOSKOOP. Bloemenhandel. De aanvoer Van af gesneden rozen wordl steeds Mem er, maar de prijzen steeds booger. In do vorige week warer^zij als volef- Oohelia 200 300, Golden Ophelia 275292. Hadley 293353. Gohimbia 281—296, Butterfly 210318, Freiburg 180—218, alles per 10 stuks. Chrysanthemum tros 2045 1 (X) per 10 'takken, id. grootbloemig" 30 32- n. stuk Bekhuis'!akkert werden ook ve!er betaald, en wel van 3548 p. K.G. LEIDSCKENDAM ,,Wi!he!mina-Vereeni«inn''. Heden avond te 8 uur houdt de Vereen. „Wilhel- mina", VeurLo'dschendam. een alg era en ne 1 odenV'->vradermg in het Café „Het "Wa pen van Veur". Patronaat Kerstuitvoering. Naar wij vprnemen, zullen 2d en Kerstdag en. 28 en 29 Tta., de jongens van het Patronaat een uil voering geven. Ongevoerd zal worden het mysteriespel: „Be Herders van Beth lehem", spel in 3 bedrijven, met muziek en zang, een stuk, dat wel in den smaak zal vallen en dat een bezoek overwaard is LISSE. Gemeenteraad. Morgenmiddag te 2 nnr komt de Raad in openbare zitting bij een. N00RDWIJK Retraite-club. Van 2 tol 5 December hl. zijn een twintigtal palronaatsjongens in retraite geweest, waaraan tevens heeft d<-•'aenomen het Patronaats-commissielid de hoer A Caspers. De begeestering, welke uitgaat van de gesloten retraite, is bij de jongens goed tot uiting gekomen, daar deze niet alleen na afloop besloten waren vol gend jaar weder «en retraite te willen meemaken, doch iCTens een ret raileclub wilden oprichten oan zoo mogelijk een vol tallige retraite voor hen aan te vragen. Op initiatief van den heer Caspers ls gister avond een vergadering in het Juvenaat ge houden tot verwezenlijking van dit plan, waarbij een vijftigtal patronaatsjongens tegenwoordig waren. Tol oprichting der club werd nu overgegaan en het bestuur samengesteld uit de heeren A. Caspers, B. van Schie, M. v. d. Berg, S. Hiep, N. Augustinus, Jos. de Groot, Th. Zoetendaal en J. Verkade, waaruit de heer A. Caspers als voorzitter werd gekozen. Lid kunnen worden jongens boven de 15 jaar, terwijl ook leden der Joseph-Geizellen kunnen toe treden. Het bedrag tot deelname zal door de leden kunnen worden opgespaard, waarvoor hun een kaart zal worden ver strekt met 66 hokjes, voor ieder hokje 10 cent. Kap. Braakman, het woord verkrij gend, moest tot zijn groote spijt, vooraleer hij verder ging, zijn verontwaardiging uitspreken oyer het verregaande brutale gedrag van eenige jongens tijdens de les uren in de avondschool, door de hiervoor aangestelde leermeester grof te heleedigen, waarvoor zijneerw. de jongens berispte en hij een tweetal der grootste belhamels, in de zaal aanwezig, ten schande voor alle jongens de vergadering uihzoud. Op het eigenlijke onderwerp terugkomend1, is spr. den heer Caspers dankbaar voor hetgeen door hem in deze is verricht. Zijneerw. gaf nog eenige nuttige wenken aan bestuur en leden, terwijl hij tevens mededeelde, dat door hem een voltallige retraite voor volgend jaar is aangevraagd, welke is be paald van 28 tot 31 December, een tijd, waarin zeker alle jongens volop gelegen heid hebben deze mede te maken. Staande de vergadering, gaven zich een 16-tal jongens op, zoodat met de oud-re- traitanten mede, er een 36-lal deelnemers zijn. Tentoonstelling Kerkgewaden. De Ver. van het H. Sacrament tot ondersteuning van arme en behoeftigo kerken, hield Zondag en Maandag in het zaaltje aan de Bronckhorststraat een tentoonstelling van de in dit jaar vervaardigde kerkgewaden. Reeds eenige jaren hebben wij bennis ge maakt met deze mooie vereeniging; welke alleen ten doel heeft verhoogang van den luister om Jezus in het H. Sacrament. En telkens hebben wij verwonderd ge slaan van het vele werk door de dames leden verricht. Dit jaar waren, weder een löOntal goederen vervaardigd, waaronder prachtige altaarkleeden, alben, stola's ka zuifels. koorhemden en meerdere liturgi sche gewaden. Ook was opgesteld het prachtige vaandel der Maria-Congregarie, eveneens door de leden der vereeniging vervaardigd. Laten daarom allen deze zog mooie vereeniging niet vergeten, doch daadwerkelijk steunen, opdat zij weder in staat worde gesteld op het ingeslagen pad voort te gaan. R.-K. Volksbond. Morgen- en Vrij dagavond houdt de Ned R.-K. Volksbond een tweetal buitengewone vergaderingen, waarop de geestel. adv., kapelaan Nijssen, het onderwerp zal behandelen: „De op werpingen tegen het Katholiek Geloof'. OUDEWETERING. IJsclub; Vrijdagavond had in hotel Vesseur de jaarvergadering plaats van de IJsclub „Ijsvermaak zij ons Doel". Aan wezig waren 67 leden. Wegens het ont slag nemen van den heer H. Echoo als Voorz. werd de vergadering geleid door den 2en voorzitter, den heer W. Lom- merse. De penningmeester bracht het fi nancieel verslag uit, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f 398. welke mededeeling met applaus werd begroet. De reken ng en bescheiden werden nage zien en in orde bevonden door den heeren P. du Pau. H. P. Klein en P. van den Bosch. Vervolgens kwam aan de orde bestuursverkiezing. Gekozen moesten wor den 2 bestuursleden wegens aftreden van den voorzitter en vertrek van den heer H. Boere. Volgens reglement werden twee bestuursleden gekozen terwijl later in het bestuur de functies werden verdeeld. Ge kozen werden de heeren P. du Pau en J. Bos. die beiden hun benoeming aanna men. Hirama kresen we de verloting. Een 14- lal prijsjes werd onder de leden Ter- loot. Van de rondvraag werd door nie mand gebruik gemaakt. Wij vernemen nog nader, dat in de be stuursvergadering tot voorzatter is geko zen de heer P. du Pau. SASSENHEIM. Landbouwcursus. Dezer dagen had in de zaal van het Bruine Paard te Sassen- heid de eindles plaats van den door den Veeteeltconsulent gehouden, cursus in voe dingsleer aan da oud-deelnemers van Landbouweursussen. De belangstelling voor deze lessen was goed. geregeld waren tusschen 20 k, 25 toe hoorders aanwezig. Bij monde van de Voorz. van de Afd. Oegstgeesfc en Omstre ken van de Holl Mij. van Landbouw, werd den veeteelt-consulent, den heer Tukker, dank gebracht voor het gegeven onderwijs. Voordat de deelnemers uiteen gingen, werd ter sprake gebracht de wenschelijkheidvan 't al of niet opricktgn eener vereeniging van oud-cursisten. Na een uitvoerige bespreking werd tot oprichting besloten, en werden tot bestuursleden gekozen, de heeren: A. J. van Noort-, en M Duineveld te Lisse, J. Hoogstraten te Oegstgeest., J. N. Verkleij en N. Slingerland te Sassenheim Het doel van deze vereeniging is het geaa- lijk bespreken van verschillende vakbelan gen. en aangelegenheden, zooals die bij er varingen worden opgedaan, het houden van voordrachten en lezingen over verschillen de onderdeelen, het ge>zamelijk bezoeken van Landbouw en andere inrichtingen welke voor de leden nuttig geacht kunnen worden. R. K. Vrouwenbond. De R. K. Vrou wenbond houdt a.s. Zondag 21 en Maandag 22 Dec een groote tentoonstelling in het K. S. A-gebouw alhier. Tentoongesteld zullen worden vervaar digde goederen enz. Ook zal een grabbel ton aanwezig zijn en tombola De baten zullen worden bestemd voor eene Kerst- uitdeeling in 1925. Des Zondags zal den ge- heelen dag de Tentoonstelling open zijn, ook des avonds. Maandag vanaf half drie. Maandagavond heeft de sluiting plaats. WOERDEN. Retraiteclub. Zondagavond hield de Betraiteclub „Sfc. Augustinus" haar jaar vergadering. In zijn openingswoord her dacht. de Voorz. het heengaan uit de club van Mej. Killesteijn, wegens intre.de in een religieuss orde De jaarverslagen van secr. en penningm. werden goedgekeurd. Tot kasnazieners werden benoemd de hee ren W. Hoogeboom, W. van Spanje en P- J. Harmsen. Voor de dames-retraite van 2124 Dec. worden twee kaarten beschikbaar gesteld voor halven prijs. Voor de manne.nretraite van Kerstmis en Nieuwjaar gaven zich 23 deelnemers op. Voor de Kerstmis waren slechts 7 plaatsen open. De overige zullen van 3 tot 6. Januari en van 29 Dec. tot 1 Januari ter retraite gaan. Deze retraites worden gehouden te Amersfoort. Aangifte tot. deelname kan geschieden tot Zondag 21 December. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Lunenburg V. Stolwijk, H. Smit, Eerstgenoemde w'ordt. als voorzatter met algemeene stemmen herkozen. De adviseur toonde in een welsprekend betoog aan het groote nut van de recollec tie en spoorde allen aan hieraan trouw deel te nemen. De Voorz. dankte den adviseur voor zijn schoone rede, waarna sluiting met gebed. Overtredingen. Tegen V caféhou der alhier is uroces-verbaal opgemaakt we. gens overtreding tapverbod, alsmede tegen een tweetal bezoekers van zijn localiteit. Wegens overtreding- winkelsluitingsver- ordening is proces-verbaal opgemaakt te gen den bakker J. H en <len winkelier J. G. alhier. Straatschenderij. Door den heer H J. van E. werd deze week aangifte gedaan dat zijn fietsrek van de stoep was verdwe nen. Het werd echter later op den Stations weg teruggevonden, zoodat. men vermoe delijk hier met baldadigheid te doen had. ZOETERWOUDE. Patronaat. Het Patronaat „Sfc. Aloy- sius" in de parochie Zuidbuurt mag zich in een bloeitijdperk verheugen. Nu ten vorige jare in de parochie een patronaatsgebouw is gesticht, is het jeugd werk thans tot een ongeke.nden bloei geko- HEBT U AL GEBLOOKERD? BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP Caetur DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN I Vlasveld, penningmeester, W. Klaassen ert O. F. J. Paardekooper mocht er in slageii aanstonds de meest vooraanstaande too- neelisten van Warmond, Oegstgeest, Voor hout., Voorschoten. Stompwijk, Zoeterwou- de (Hooge Rijndijk) bereid te vinden aart dezen wedstrijd deel te nemen. 't Spreekt vanzelf dat ook de beste Ja den van het R. K. Tooneelgezelschap ,,Ons Genoegen" en de ..Revuekrachten" zullen meedoen. De bedoeling van dezen wedstrijd is een vriendschappelijke bijeenkomst van de echte" tooneelliefhebbers. Zouden de Landjuweelen uit. den gilden- tijd en Rederi'kerskamers weer in eere her„ steld worden? Nieuwjaarsavond wordt tot slot- het dra ma, de klucht en het Oratorium gegeven. Zooals opgemerkt zal worden is ditmaaï voor ruime afwisseling gezorgd, Binnen enkele dagen zullen de feestplannen d« officieele bekend gemaakt worden, in- tusschen is er voor het Patronaatsdoel veel werk te verrichten, 'fc is repeteeren, musiceeren. organiseeren en nog meer. De commissie houdt goeden mopd. KATWIJK AAN DEN RIJN. R. K. Volksbond. Gisterenavond ver gaderde de R. K Volksbond in de zaal - Fennes. Na opening en lezing der notulen deelt de voorz. mede. dat het bestuur met 2 Christelijke vereenigingen hier ter plaat se een schrijven heeft gericht aan B. en W der gemeente waarin verzocht wordt met de werkzaamheden welke dezen winter zul len worden uitgevoerd, zoo spoedig moge lijk een aanvang te willen maken. Bij de bespreking jaarvergadering deelt de voorz. mede dat aan de beurt van aftreding ziin de heeren C. v. d. Marei, J. Wijsman eo J. van Mil, resp eerste voorz." 'Me'secr. en 1st© "penningm Voor de feest verga dering heeft het Be stuur uitgenoodigd den ZeerEerw. Pater v. Steen van heb St. Willibrordus-College alhier; ZijnEerw. zal een lezing houden met lichtbeelden Door meerdere leden werd er op aangedrongen dal de tooneel- vereeniging een paar tooneelst ukjes zal opvoeren tusschen de pauzen. Het bestuur zal trachten h-ierin te voorzien. De voorz brengt, dan verslag uit van de. Gewestelijke vergadering welke gehouden is te Leiden. Na eenige bespreking stellen 2 leden zich beschikbaar om dezen winter leden aan te werven, de leden, die zzoo weinig de ver gaderingen bijwonen aan te sporen deze te bezoeken. Werklooze leden werden verzocht zich aan t© melden aan het Gemeentelijk Arbeidsbureau. Willen zii in aanmerking komen dezen winter voor d© werken, welke de gemeente denkt uit te voeren, dan is aanmelding een vcveischte. Dan wordt, nog gevraagd te verzoeken, dat ook te Katwijk aan den Rijn gelegenheid geboden wordt de arbeidskaarten te laten afstempelen. Van de rondvraag werd nog door meerdere gebruik gemaakt. 'Daarna sloot d© voorz. de vergadering op d© gebruikelijke wijze. IJsclub. Gisterenavond hield de IJs club „Voorwaarts" haar jaarvergadering in Hotel „de Roskam". Rekening en veranfc woording van den penningm wezen een batig saldo aan van f 281.96. De rekening werd nagezien door de heeren A. van Kla- In de dri© afdeelingen gaat alles zeer naar den wensch van den Eerw Di recteur en ,d© patronaatscommissie. Het èlein patronaat wordt gehouden Zondags van halfvijf tot zeven uur, het groot patro naat van zeven tot halftien. Het z.g. groot patronaat b heeft Woensdagsavonds een bijeenkomst; de leden kunnen eveneens den Zondagavond in het Patronaat (bovenzaal) doorbrengen. In alle afdeelingen wordt godsdienston derricht gegeven en er heerscht een uiterst gezellige toon. Omdat wij weten, dat. er in onzen tijd steeds meer belangstelling bestaat voor het jeugdwerk en om die belangstelling niet door onbekendheid te verliezen, zul len wij van elk der afdeelingen eerstdaags een bijzonder verslag vermelden. Wij willen thans de plannen bekend maken die gevormd zijn voor den Kerst mis. en Nieuwjaars week. Reeds eenige ja ren achtereen werd in deze week een feest georganiseerd, een feest van echte dorps- vreugde, van room8ch leven, waaraan dan ook tevens een financieel doel werd. ver bonden. De Patronaa-ts-Commissie hoeft ook voor dezen winter een feestplan klaar, ditmaal in hoofdzaak beoogende de parochie een goed amusement te bieden met de vele lange winteravonden, echte dorpavreugde in roomschen ®in. Het voorloopig plan is met tweeden Kerstdag de feestavond te openen met als programma: gymnastiekuitvoering van de leden van bet patronaat; opvoering van „We worden weer jong opnieuw" spekta kelstuk in vele bedrijven door 12 dames (het revue-gezel schap) e-n tot een waardig slot zal onder leiding van den heer C. H. d® Boer het vollediée ..Weihnachts Orato rium" met levende beelden gegeven wor den. Waar het vorig jaar een gedeelte van dit Oratorium reeds zooveel succes be haalde twijfelen wij niet. of thans zal de geheel© opvoering groote waardeering vin den. Vermelden wij dat ditmaal een kna penkoor aan het opvoeren meewerkt en dat de Sonraan-solo zal eezongen worden door mej. Elderhorst-v. d Meer en de tenor solo door den heer P. F. M. Uljee. Op den Zondag d. o. v. komen de da-mes- tooneeJisten uit met het. mooie drama ..Schuld ©n Boete". Dit. stuk speelt in de middeleeuwen en beloof, gezien d© succes sen met dit stuk in de Brabantsche ste den, en met de schitterende monteering en de mooie decors met lichteffecten, waar alle zorg aan besteed wordt, iets moois te worden. De Patronaats-joncens le afdce- ling zullen het blmoel ..Het paardenspel van Smeerkanis en Co." ten tooneele bren gen. Maandag 29 December zal éen voor- di ach ton-wed strijd plaats hebben. Het. voorloopig plan bevat, hiervoor slechts één avond. Ongetwijfeld zal hiervoor een uitbreiding moeten komen, omdat, aan alle nitnoodigingen een goed gevolg is gegeven. De wedstrijd is in twee afdeelin gen:" a voordrachten voor een heer, b voor. drachten voor twee of meer heeren. De Spelcommissie van het. Patronaat. be staande uit de heeren G. van der Hoeven, voorzitter. O. de Jong. secretaris. Joh. ■winnen, waarheen zij smachten en dorslen Gij vraagt hom aan God. „De anderen vragen hem aan de men- fichen, met geweld, door middel van revol verschoten en brandstichtingen, oproer- brullend en huilend, op puinhoopen en in godslsateringen; zij zullen de aarde kne den om te zien, waar men het verborgen heeft, dit stukje oneindige vreugde; het klein beetje onuitputtelijk radium; rij zul len vernielen, wat rij veroverden om te zien welke vreugde er is in het misbruik van de macht; zij zullen in de straten het geld uitstrooien, dat voor aalmoezen had moeten dienen; zij zullen alles hebben, uitgenomen wat zij zoeken. Meent gij, dat het 't brood ia, dat u ontbreekt? Een wei nig. Doch de leegte is dieper. Het is God, die u ontbreekt. Bidt Hem met mij". De priester had over veel andere dingen gesproken; over de zonde en den dood, de verlossing, de familie. In de laatste over weging van dezen avond had hij de hoop verheerlijkt, ais of hij het geheime leed fran zoovelen geraden had. „Mijn teerbeminden, wat is het leven •onder het geloof in het paradijs? Een af grijzen. Men Rjdt; men veracht elkaar; men zegt het elkaar; men bewijst het; men vecht om vijf frank, die de buurman ge spaard heeft; om een hazenvel, dat de an der meer heeft dan wij. Eigenbelang is ril lijd droevig en ontevreden. Doch met de Ihoop op den hemel ia het aanschijn der wereld geheel gewijzigd. Men zoekt el kaar het leven aangenaam en gemakke lijker te maken en dit is het recht van ledereen. Maar hoe beheerscht men het le gen? Hoe vergeet men rijn lijden. Men lacht met menschelijke glorie en ellende. Wij hebben geen angst meer voor het le ven met zijn verschrikkingen, ook vreezen wij den dood niet meer. Hebt gij aan dit alles gedacht? Aan ons weerzien niet al leen van onze ouders, onze kinderen, onze vrienden, maar ook van al de uitverko renen van alle geslachten en tijden. De verzameling *an moedige, edele, goede zie len, hun alleluia, hun hoogste vreugde uit- zingend. „O, gelukkige erfgenamen als gij rijt. Ik raad u aan, er fier op te zijn en niemand te verachten. Er zullen zelfs van uw "vrienden (zijn, die gij er tot uw verba zing aan zult treffen. Gij zult tot hen gaan en zeggen: „Zeg eens, je bent een groote booswicht geweest. Ik was het ook, een ander heeft mij vrijgekocht''. Hoe 'gering gij ook moogt rijn, zoo lang gij leeft, is er hoop; zij gaat met ons mede tot in den die pen afgrond; gaj behoeft ze maar te roe pen en haar vleugels wieken u omhoog". Dit alles, wat hij gehoord had, kwam in stilte weder en drong in het hart van den houthakker door. Op zijn bed uitge strekt, met gesloten oogen, had. hij nooit eooveel gedachten aaneengeregen, had hij nooit zooveel gevoelens van liefde en be rouw gehad, zooveel herinneringen, als waarvan hij nu vervuld was. Eindelijk zei -hij: „Ik zal gaan". Tranen vloeiden stil over zijn wan gen. Hij hoorde de klok slaan. Zonder te weten waarom, riohtte hij zich op, knielde op zijn bed neder en trachtte iets te zeg gen. Geen woorden vindende, maakte hij een groot teeken des kruises. Dit was het eenige gebed, dat bij zich herinnerde. Het deed hem inslapen, alsof de slaap gewacht had op dit teeken. Den volgenden morgen stond hij op, maar hij vertrok niet. Den avond van dcnzelfden dag, een Maandag, ging hij den pater opzoeken, met wien hij een wandeling door het park had gedaan en hij kreeg vergiffenis van alles wat hij in zijn arme leven verkorven had. Het was laat. Evenals anderen, had hij deze belijdenis, 'die hem veel moeite had gekost, uitgesteld tot op het laatste oogenblik. Toen hij de kamer van den pa tor verliet, voelde hij zich licht als een vlinder in den zomer. Alvorens de poort te openen, wreef hij zich de handen van blijdschap. Hij opende ze en zag vier ge zellen. die wachtten en sprak tot hen: Uw beurt, Onnoodig u verder te kwellen. Bravo, oude, antwoordden rij. Hij volgde de gang tot het eande, trad in zijn kamer en opende het venster, dat op het park uitlzag. De lucht, die vinnig koud was, leek hem zacht. De sterren spra ken tot Gilbert en zeiden hem goeden dag Hij ademde ruim, het hoofd omhoog en het scheen, dat hij nog jong van harte was als een kind. En hij dacht het eerst aan lang vervlogen jaren, toen hij op de hoeve Vigïe was en zijn moeder hem 's Zondags op de trappen van de kerk opwachtte. „Ik heb u laten wachten, moeder, maar ik ben er toch". Dan dacht hij aan den volgenden dag en zijn voorhoofd gloeide. Hij ontstak de lamp en beschouwde rich in het kleine spiegeltje aan den wand. „Dat gaat niet, fluisterde hij, dit is niet netjes genoeg''. En hij ging kloppen aan do deur van Hournel. De slager kleedde zich uit. Wat wilt ges Cloquet? De houthakker toonde zijn dasje, heel verkleurd door regen en zonneschijn en zei plechtig: Ik geloof, dat het niet mogelijk is met zulk een das.. Zeker is het ding niet mooi. Walt gij het mijne? Neen. Bij ons, Hourmel, is men nog al ijdel. Toen mijn dochter Marie haar eerste Communie deed, was zij het mooi ste gekleed van heel de parochie van Fon- tenei'lles. En ziet ge, ik wil dat mijn Pa- schen gelijkt op dien van Marie; daar zijn wel tien, ja wellicht twintig jaar overheen gegaan. Dat is mooi van u, zei Hourmel, om zijn vriend niet te misnoegen. En hij trachtte al zijn herinneringen te verzamelen en de spieren van zijn' gelaat trokken zich samen en hij herinnerde zich, dat een zijner vrienden van heden, alvorens naar Fayt te komen, een bruiloft bijgewoond had. Hij zal u zijn witte das leenen, oude, dan zult gij al3 een prins te voorschijn treden. Ik ga naar hem toe. Den volgenden dag hield een oude man, met witte das, te midden van vier en tach tig retraitanten, zijn „Paschen van No vember", Het was de zoon van moeder Cloquet. Toen men gehoord had', dat hij het ge loof van zijne jeugd had teruggevonden, heerschte er gulle vreugde onder zijn Bel gische vrienden, die hem hartelijke geluk- wenschen aanboden. Allo makkers noodig den hem uit oan enkele^ dagen in hun mid den door te brengen. Doch Gilbert dankte hartelijk en ant woordde: Ik kan het niet aannemen. Ik keer terug met Hourmel en dan ga ik terug naar mijn land, dat ik volstrekt wil weer zien. Den nacht voor zijn „Paschen van No vember" lvad hij rijpelijk nagedacht over hetgeen hij doen moest. XIV. Be terugtocht. Hij was Dinsdagmiddag met den singer uit Quiévain uit Favt-Manage vertrokken Te voet legdeu zij den weg af van Fayt naar La Louvière. Gilbert zweeg; hij dacht na of de vreugde, die hij smaakte, niet afhankelijk was van liet gezelschap van priesters en Belgische werklieden, van liet park, het gezang der vogels en andere nieu we dingen, die hij gezien had en nog zag Doch neen: naarmate hij zich van het hei ligdom verwijderde, voelde hij dat vrede in hem leefde. To La Louvière namen zij den trein Het was koel, zelfs koud. De wegen, beplant met boomen, de bezaaide en beakkerda landouwen, de huizen, do torens der mij nen, de dorpen waarboven vele rookendo schoorsteenen uilspitsten, gleden voorbij en de tevredenheid des harten ging niet voorhij. De twee mannen keken naar 't af wisselend landschap. De slager noemde de namen van de dorpen, de hoeven, de menschen. Hij was terug in zijn land, lnj zijn gedachten van altijd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4