tingnn en overeenstemming te verkrijgen. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. Deckets. tot ondervoorzitter de heer A. L. de Bruyn en tot. secretaris-penningmeester mr. J. van Hellenberg Hubar. De rijwielbelastingplaatjes. J Het inwisselen. Te.n einde het publiek in de gelegenheid te stellen de rijwielmerken voor 1924, wel ke aan rijwielen - zijn bevestigd. reeds voor Nieuwjaar te doen vervangen d001' merken geldig voor het jaar 1925, heeft de •Minister van Financiën de ambtenaren der accijnzen a-angesehreven van 25 dezer af •tot en met 31 dezer geen controle uit te oefenen op de naleving der Rijwielbelasting iwet. Bij de intrede van het nieuwe jaar zal die controle echter terstond worden her- vat. Zijdie aanspraak maken op de uitrei king van een kosteloos rijwielmerk voor 1925, kunnen dit reeds nu aanvragen bij den ontvanger der accijnzen over hun woon plaats. Het Landbouwonderwijs. Wettelijke regeling. Naar men aan de ..Res.bode" bericht. Is 5n verband met de bezwaren, welke inder tijd tegen het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar, en lager landbouw onderwijs zijn gerezen, besloten dit wets ontwerp geheel om te werken. Het laat zich dan ook aanzien, dat bin nen niet te langen tijd tot indiening van genoemd wetsontwerp kan worden over gegaan. t Departement van Landbouw Be zuiniging „De Rsb." bericht, dat ingevolge nader overleg, gepleegd met de Bezuinigings- commissie, de 4de afdeeling van de Di rectie van den Landbouw zal worden op geheven. De chef van deze afdeeling zal worden overgeplaatst naar de 2e afdeeling, terwijl het in het voornemen ligt, ingaande 1 'April a s., de betrekking van ambtenaar van de Directie van den Landbouw op te heffen. Het Spoorwegpersoneel. Een conferentie Dinsdag 23 December zal een conferentie gehouden worden tusschen de directie van de Ncderlandsche Spoorwegen en de ver- tecenwoorigers van de vijf personeelsor ganisaties. In deze conferentie zal bespro ken worden het. verzoek van de vijf or ganisaties om een duürtebijslag in ver hand met. de stijging van de levensmiddel lenprijzen en voort-s het verzoek van de organisaties inzake een betere positierege ling voor de bureelambtenaren. St. Raphael en de actie van het Overheidspersoneel Naar de i.Volkskrant" meldt, 1= door liet hoofdbestuur van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,-St. Raphaël" aan ziin afdelingsbesturen medegedeeld, dat jzii ,met~J..Xu™via3i° 'lAuieiW&êh deel uitmaken van een plaatselijk comité van actie enz., van Overheidspersoneel uit deze comité's dienen te treden. Uit de Typografie Op een te Utrecht gehouden vergade- r v - 1 --•) P T' --rafenhond is bet nieuwe CC. goedgekeurd. Prof. J. de Koning Knijff t Te 's-Gravenhage is overleden. 58 jaar oud. prof J. de Koning Knijff. buitenge woon hoosdeeraar aan de Technische Hoogeschool te DelftHij was oud-chef van het mijnwezen in N.-Indi'ë. f Dr. M. A. Mendes de Leon. Na een langdurig lijden is gistermiddag !g Amsterdam, 68 jaren oud, overleden dr. M. A. Mendes de Leon, directeur van de Boerhaavekliniek aldaar. Letteren en Kunst Die Haghe-Sanghers. Op de gisteren gehouden buitengewone algemeene ledenvergadering van bovenge noemde vereeniging, werd op voorstel van het bestuur in plaats van den heer Louis Boer benoemd tot directeur de heer Hubert Cuypers, componist en kpordirecteur te Amsterdam. Hubert Cuypers is, zooals men weet, organist-directeur van de St. Agneskerk to Amsterdam, leider van bekende Schola- Cantorum te Amsterdam en „Sursu-m Cor- da" te Leiden. SPORT Lezing H. A. Meerum Terwogt In liet. achterzaaltje van „Zomerlust" -7ield de Leidsche scheidsrechtervereeni- 5111 g gisteravond haar tweede spelregel avond van dit seizoen. Als spreker trad op. de heer H. A. Me erum Terwogt, sportredacteur van de N. R Crt., die door den voorzitter, den heer Öaro, werd in geleid met d,e mededeeling, dat de heer Meerum Terwogt zijn eerste le klas-wed strijd hier in Leiden floot, n.l. Ajax(L.)— H F. C., omstreeks 1900. Wij willen hier aan nog toevoegen, dat de. heer Meerum Terwogt voor een tiental jaren met do heeren Tromp en Willing tot onze beste scheidsrechtere behoorde, die ook in het 'buitenland een uitstekende reputatie had den. De heer Meerum Terwogt heeft uit den aard der zaak niet veel nieuws verteld. Van een onderwerp als de spelregels valt jdu eenmaal weinig nieuws te vertellen. De wijze waarop echter de heer Meerum Terwogt zijn lezing hield; de grappige voorvallen uit zijn eigen scheidsrcchters- Joopbaan, die hij op de hem eigeii geestige wijze wist voor te dragen, boeiden allé aanwezigen, zoodat wel niemand zijn Dinsdagavond als verloren zal hebben ber schouwd. Integendeel Spr. deed vooral uitkomen, dat de scheidsrechter van tegen woordig (wiens taak spr. moeilijker noem de dan vroeger) geboren leider moest zijn, een man met eerzucht, die zelf moet zor gen dat hij uit de lagere- regionen hooger opkomt. Uit de spelregels deed spr. hier en daar een greep en wist daarbij uiterst belangrijke kleinere punten naar voren te brengen, waartegen 0 zoo dikwijls gezon digd wordt Een geanimeerde gedachten- wisseling besloot den uitstekend geslaag den avond. Zooals gewoonlijk was de belangstelling niet al te groot. Alleen de jongere spelers waren aanwezig. De oudere, spelers hebben deze spelregelavonden ook niet noodig. Die kennen dat allemaal al, tenminste, zoolang zij buiten het veld zijn In het veld laat doorgaans die kennis, 7.00 niet alles, dan toch zeer veel te wenschen over. ACflPEWIE.MIEUWS LEIDEN Geslaagd voor het: Doctoraal examen rechteu de heer L. H. de Stuera te Den Haag en mej. S O. Nederburgh te Den Haag Candidaatsexamen rechten de heeren E. L. Visser te Dén Haag. en A. de Jong te IJselmonde. Candidaats-examen wis. en natuurkun de (La- A): pater G. W. H Soos O F M te li e i d e nen Mej. T Ehrenfest te Lei den. Doctoraal examen plant- en dierkunde, le gedeelte: Mej. E. J. Koperberg te Den Haag. Doctoraal examen klassieke letterkunde: Mej. M. A. Koens, Leiden. Geslaag voor het: Eindexamen voor don Nod. Ind. admi- nistratieven dienst do ren W. A. de Laait de Kanter (Den V T. M. J. Mar- sink (Zwolle) en J. "Wen'holt (Leiden). Candidaatsexamen rechten de heer H. Dikkers (Zwolle) en J. H. Ter Spill (Den Haag). Doctoraal-examen rechten de heer H "Willemse (Den Haag) en mej. H. C. Mens Fiers Smeding (Den Haag). ^TAD§iiÊÜWS~~ „De Hanze'*. Ontwikkelingsavond. In de bovenzaal van het Café-restau rant „In den Vergulden Turk", hield de Hanze gisteravond haar derden onlwikke- Idngsavond van dit seizoen-, waar als spre ker optrad de heer J. L. Deumeus, direc teurs van het Hanze-Adviesbureau alhier, met het onderwerp: „Wat iedere midden stander behoort te weten". Daar de heer Simonis verhinderd was, om als voorzitter dezen avond te leiden, werd deze functie waargenomen door den fe,E^anwë'zigen terstond het woord gaf aan den heer Den mens, die aan ving met zijn excuus te maken voor de titelkeuze zijner lezing. De aanwezige mid denstanders toch achtte spr. wel greoten- deels op de hoogde van hetgeen hij dezen avond zou mededeelen, terwijl hij omtrent degenen, die op do ontwikkelingsavonden geregeld, afwezig zijn, van meening is, dat juist zij hel zijn, die van dergelijke, avonden nog wel het een en ander kunnen meenemen. Komend aan het eigenlijke onderwerp deelt spr. mede, dat hij de vraag: „Wat dient iedere middenstander te weten?" zal tracht en te beantwoorden niet in haar ruimste beteekenis, doch meer in econo- misch-maatschappelijken zin. Het voornaamste is in dit opzicht voor den middenstander de volledige kennis vooreerst van de grootte zijner winst, ver volgens van de middelen om die winst te vergrooten, In de kennis van zijn winst vindt de middenstander een aanleiding om te bezuinigen en bovendien om zooveel mo gelijk te trachten die winst te verhoogen. Velen vragen zich af, hoe het komt, dat zij, niettegenstaande hard-werken en druk zaken doen, toch maar zoo'n geringe winst maken. Veelal ligt de oorzaak hiervan en dit geldt vooral voor den industrieelen middenstand im. onbekendheid met de bedrijfsonkosten, in verkeerde bruto-winst marge, in het verknoeien der prijzen e.d., waardoor men zichzelf en zijn collega's afbreuk doet De motieven om zijn winst te willen kennen moeten zijn: plichtbesef en zorg voor het huisgezin, de verhouding tot den credietgever, juiste opgave aan den fiscus Men onderscheidt bruto-winst (de winst nog niet verminderd met de bedrijfskosten) en net to-winst (de winst verminderd met de bedrijfskosten). Voor een juiste bereke ning van de bruto-winst zijn noodig een goed ingericht tabellarisch kasboek, een goede balans en een zuivere kennis van den omzet. Het kennen van de bruto-winst is van zeei' groot belang tegenover den fiscus, wijl het dikwijls doet zien, dat men niet het geschatte winst-pereentage bereikt. Hiermede in verhand haalt spr. eenige re- geks aan uit een brochure van een accoun tant der dir. belastingen in Utrecht, den heer Montague, waarin deze op dit punt de aandacht vestigt. Voortgaande zegt spr. hoe de netto winst berekend wordt, n.1. door de bruto winst, te verminderen met de bedrijfson kosten, waaronder vallen de rubrieken: loonen, interest en algemeene onkosten. Wat de loonen aangaat, dezo omvatten, zoowel die van intern-, als die van extern- personeel, bij 't laatste waarvan ook als onkosten geldt het bedrag, uitgegeven voor kost en inwoning. Hun, die eigen kinderen in hun bedrijf hebben, raadt spr. aan deze bij de onkosten-herekening te beschouwen aks vreemde krachten en wel tegen een zoo hoog mogelijk loon, daar van eigen kinderen meer werk ;'n bet be drijf mag verwacht worden, dan van vreemden. De aanslag van het kind in de rijksinkomstenbelasting blijft op een la ger niveau, zoodak een besparing het gevolg zal zijn. Onder de rubriek „algemeene onkosten" boeko men niet het aanschaffen van paar den, wagens, auto's e.d., daar deze onder „diversen" thuis behooren en door den fiscus niet als onkosten beschouwd wor den. Wel zijn algemeene onkosten de uit gaven voor het huishouden en de zaak zelf, •loonen van werksters, die den winkel of het bedrijf slokaal onderhouden; laat men de dienstbode dit werk doen, dan mag men ihaar geldloon daarvoor inboeken. Verder vallen onder algemeene onkosten premies voor glas-, bedrijf»- en ziekteverzekerin gen, niet echter die voor levensverzekerin gen. Van de belastingen komen als onkos ten in aanmerking grond- en personeele belasting, geen inkomsten- en vermogens belas ling. Ook verbeteringen en ver bouwingen worden door den fiscus niet als onkosten beschouwd. Na nog eenige belangrijke punten te heb ben toegelicht als b.v. de noodzakelijkheid van het boeken van privé-uitgaven en de gebreken, welke de rechtswetenschap der belastingen aankleven, komt spr. tot het tweede deel zijner lezing, n.l. liet bespre ken van de middelen om de winst te ver hoogen. Om dit doel te bereiken, aldus spr., moet men zorgen voor vergrooting van den omzet. Deze is afhankelijk vooreerst van inkoopsprijs, kwaliteit en winstmarge en vervolgens van eigen suggestieve verkoop kracht van den verkooper. De middenstander-haiulelaar moet de behoefie van het publiek levendig trachten te houden door goed eta loeren, ad verteeren en bedienen Aan doze drie punten wijdt spr. nog een zeer interessante bespreking en besluit I dan zijn hoogst belangrijke «n pakkende 'ezing met een aanhaling va-i pro? Volmer over de verhouding tnsschon koopers en vevkooprrs Dan werd tcpauzeerd waarna eenige aanwezigen nog enkcio urgeri stel den. welke de heer Deunier-i vervolgens beantwoorde e. Na een t nukwoord oa.i den sprei ei sloot do voorzit:er deze leerzame b.oeofcomst. Feesten der Leidsche Hoogeschool. Met het oog op de herdenking van den 350sten stichtingsdag der Leidsche hooge- scliool heeft gisteravond prof. dr. L. Knap pert Jzn., op uitnoodiging van de vereeni ging Oud-Leiden,, een lezing gehouden over de eeuw- en halvë-eeuwfeesten der Leidsche hoogeschool, waarbij hij een groot aantal prenten vertoonen kon uit het Leidsche archief en particuliere verzame lingen. Spr. vertelde van de bemoeiingen van curatoren bij d<^ regeling van de feesten, waarbij men nauwkeurig op gewoonte en overlevering lette en den Senaat, die er al tijd angstig op bedacht was dat aan zijn eer en voorrechten niet te kort werd ge daan. In 1625 verhinderde o.a. de gras- P»sl 0W0 e^usi-heLoorL De volgende ieesieir~zjjn alle- gevierd, en net aafiuvei, dat de studenten in de regeling hadden, werd voortdurend grooter. Spr. vertelde van de hooge gasten, die menigmaal den luister der feesten hebben verhoogd; van 1875, toen de huitenland- sche universiteiten haar beroemdste zonen gezonden hadden om met ons het 300-ja- rig feest te vieren; van de feestredenaars en de oraties, die zij hebben uitgesproken, in 1725 voor het eerst in de Pieterskerk, en van de carmina, de gedichten, dan ten ge- hoore gebracht; van de statige plechtig heid, die de jubelfeesten te schitterender placht te maken, de promotie met de kap met haar oud en uitgewerkt ceremonieel, doch in 1875 als uit den tijd gerekend; van de godsdienstoefeningen, die menigmaal de feesten hebben ingeleid en besloten. Ver volgens behandelde hij de feestelijkheden, den maaltijd, waarvan de regeling in 1725 tot een droevig conflict tusschen curatoren en senaat aanleiding zou geven, het vuur werk, toen als nu bijzonder geliefd, de illuminatie enz. Langdurig stond spr. stil bij het aandeel, dat de studenten in de feesten hebben ge had, iaa 1825 wel bijna het leeuwendeel, met tooneelvoorstellingen, serenades en maskerades, uitdeelingen aan gast- en weeshuizen. In 1875 heeft het corps de eer der Hoogeschool op uitnemende wijze hel pen ophouden. Aan goede muziek bij de feesten heeft men altijd groote waarde ge hecht en spr. herinnevde in dit verhand voor 1875 aan den organist Godefroy en den orkestdirecteur We trens: ook van de herinneringsmedailles heeft men veel werk gemaakt. Prof. Buys, aldus eindigde spr., wilde in 1875 n;et meer de oude ceremoniën, omdat zij de hoogeschool afsloten van de maat schappij: thans is zij inderdaad geen we reld op zich zeiven meer. Maar de Leidsche universiteit met al haar tradities is niet maar de een o? andere vakschool, en geen mode van den dag kan haar eigen karak ter ontrooven. Wij willen geen lrjzondero voorrechten meer, maar dat de universiteit is die zij is, zoo oud en edel een instituut, is reeds een onvervreemdbaar voorrecht. Do tijdgeest strijkt al genoeg glad, de hoogeschool stelle prijs op haar overleve ringen en behoude haar eigen karakter, mot telkens gelouterde zedeu, met telkens schooner beloften, als iu de wereld maar niet van de wereld. Prof. Knappert vond voor zijn geschied kundige herinneringen een aandachtig ge hoor. De waarnemende voorzitter bracht hem onder applaus der aanwezigen dank voor zijn rede. Maatschappij vcor Tconkunst Na gehouden examen van de Muziek school van bovengenoemde Maatschappij, zijn de leerlingen thans ingedeeld als volgt: Piano: le klas: A. Velde; A P. Kees- om; F. J. van den Oord; A. E Groot En- zerink; J A. Driessen; A Bruijns; I. Bruinsma; H. P. van Roese; M v Berge Henegouwen; J. A M Duijnstee; A Noordman; S van Engel; B va*?. Engel; M. J. "Walenkamp; J. E. Noordenhos; C. van der Klip; J. Schreuder; E. Smits; D. Boehmer; J J G de Cler; B. A. van Dijk M. G. H. Boom; H Teller 2e klas: M. Meichlbach; P. J. C. Wijn- nobel; M. Carton; N van de Meenc; P. A. M. Keesom; D. H. E. van der Kwast; P. M. Rutgers; N. de Nobel; O van Boc- kel; J F Meijeraan; L Plavier; P. J Yperlaan; H. Schild; W. C. A. Vink; E. B. v. Hettingen Tromp; E C. Gooszen; L. Bruijns; A. P. Wesselo; W Na-sveld; M J. Noordman; E. Noordmam; D. Bec ker; A. Schlatmann; P. C. M. G Persant Snoep; M. Persant Snoep; E Horst; A. D. S. Adolfs; R. van der Meulen; A P. Vermeulen; J. C J. van de Poll; M. Ha genaar; P. J. C'oïpa; M. C. van de Meene; P Kloos; W. Nolet; M B. Jagerman; L. G. de Graaff; A. M. J. Taverne; M. Schreuder; J A. Backer; R B. Damsté; J. B. van Dijk; W. Kapaan; G. Zwarts; D. Lambinon. 3e klas: T. Moolenburgh; J. J. van der Kaai; I. Janssens; P. Wijtenburg; S. M.. C. Wijtenburg; J. M. Menders; W. Mul ler; F, Groot Enzcrink; T. van der Stok; R E van der Hoeven; T. Wijntjes; H. A. J. Franke; H Josson; J. v. Weizen; F. C. Veltema; M M. Bomli; C. Pierlot; Th. W. van der Klugt; T. Hoogzaad; L. Stijnman G. H. M. Walenkamp; C van Klaveren; Th Stijnman; M. Pierrot; J. A. Noorden bos. 4e klas: H. L Nelck; M. Perquin; A. F. Bakker;. T. Rutgers; M. van Lokhorst; P. Plouvier; Th Perquin; A. L. P M, van Dijk; C. J. C. Haverkorn; H. J. den Ol der; C M. Veltema; C. W. Oostveen; R. G. Bosscha; J. van der Zeeuw; C. Horst; M. Meijers; J. Korswagen; W F. Verra; H. W Hannivoort; P. v d. Wijngaard; C. van der Meel; B. Spruijt; G. Duijvettdr. 5e klas: M. T. Moolenburgh; B. Jans sens; G. Boot; A. A. M. Straathof; D. Dorrepaal; A. van Halderen; E. Sollewijn Gelpke; S. J. Meijn; C. J. van Beek; M. J. Verhoog; M van der Steen; A. M. J. Snoep; H. Th.van der Steen; E. M. H. van Rooie; E. M. A Welling; J. G, W, Parmentier; P Meijers 6e klas: H. en E. Colin; O. W. Fontein; M. Boot; J. van Heeringen; M. Rutgers; H J. E. Kuster; N. Splinter; O. Borger- hoff Mulder 7e klas: J W. Boehmer; M. Hammes; W. F. Sikman; Th. J. H. Dingjan; Th. de Heij; W. C. F. Bik; A. Lubaeh. 8e klas: G. F. D. Locher; M. Backer. Solo: C. E. Becherer. Voorts als privaatleerlingen: J. A. S. Haverkamp; A. van Mourik; J. C. van Leeuwen; C. H. M. van Noort; G. E. Goe- koop; S. J. van der Hoeven; M. W. Jue- ger; Mevr. Holsheimer; Mevr. Hogervinch C. H. Steur; H. van der Stok; A. E. van Leeuwen; D. P. C. L Creijghton; Mevr. de Jong; A. E, Chavannes; E., J. en W«. Tegelaar; E ,Huij; G, W, Eggink; Mevr. Dissevelt; E. G Alt; M M. Jutta; C. Wesselingh; G. H, van Hoolwerffj G. F. Wilmink; J. Kooreman; J. Koning; L. Bressou; L. Knijpc: J Offrinea: M H. Leeiungj -r xi.van maaren; J Nauta- An dreas; J. J van Beelen; C. H. Noorden bos; C. Snouck Hurgronje; H van Ber- ghem; J. M. Zwetsloot; H. A. H. N. Gold man; Mevr, Noordenbos; P. van Poelgeest H. G. Frentzen; M. P. van Dijk Viool: le klas: J Wijling; A. J. Ensink; E. van Nes; L H, Brij men; C. J. van Iter- son; A C, H, van Leeuwen; W. Kersten; A. Eeuwijk; J W. van der Zeeuw; G. J. Hendriks; M, A, Birkhoff; C. M. van Blom; G E Goekoop. 2e klas: H. Brouwer; B. van der Wijngaard; G. Leicher; W. J Brouwer; L Backer; N. Spaargaren; R B. Damsté; Th. O. M. Dicben. 3e Idas: J. Verwcij; P. I. J. Dijk; J. Riemens; E, Blok; G, J, van der Stoel; C. Bosman; M. P. van Hooidonk; M. F. de Wilde; L. van Klaveren; J. Blansjaar; P. J. van d'er Zanden; A. C. J. Mulder 4e klas: A. S. C. van Boekei; J. W Boehmer; J, A, Brinks; J. J. Dee; M. van Hooidonk; M. C. Hoogzaad; J. W. Dee; L. Hoogenstraten; W. M. Muijs van de Moer; A. Moolenburgh; W. van der Zeeuw M. Moolenburgh; M. C. Haa-lebos; M. C. Lotsy. 5e klas: S de Jongh; C. P. Tuk; J. W. de Haas; G, H W. Vink; J. A. Meijlink; H F. M. Eskens. 6e klas: W. H. Bosscha; F, Kors; I. van Geer; M van Deene; A. Koning; E L. Naula; A. J. Akkerman; F. Parmentier 7e klas: G J. Bik; J. Nieuwenhuis; M. Muijs van de Moer. 8e klas: I. D. Duijverman; J. Goedbloed J J. C, Eerdinaiis; J. A. Hannivoort. Voorts als privaatleerlingen: Mevr. Ver- nae; L. van Bendegqm; C. B. Duijster; W, G, H, Chavannes; A. van Witzen- burg; W. Couwenberg; W. W. J. Muloek Houwer; N Bcijers; R. Vies; M. J. Hee- ring; H. van der Voort; L. van Hoeken; H. M. Boekwijt; D. Bosscha. Violoncel: le klas: J. Ph. Mukkink. 2e klas: H. J. Heering; H. van Beelen, 3e klas: G. M. Lanibrechtsj O. G. Pel. 4e klas: B. Wijtonburg;*"L. J. C. Dee. 5e klas: Louise Fontein. Als privaatleerlingen zijn ingeschreven: B. Ornstein; C. J. Geldeman; J. H. Pel; L. B. Chavannes; J. van der Hoeven; D. W. Duijster. Theorie: le Afdeeling: A. A. M. Straat hof; 2e afdeeling: A S. Timmermans E. G. Alt Koorklassen: le koorklas A: A. Pannen tier; A. G. J. van der Heijden; W. Tege- laar; O. C* ten Poorten; J. E. Noordenbos 1 B. Tieleman. le koorklas B: A. A. Moolenburgh; Sj. J Hiemstra; I .Janssens; N. E. Splinter; C. M. Ma van der Burg; H. B. M. en B. J. S, Dijk; A G. de With. 2e koorldas A: L. Fontein; M. J- Groen; N Colpa; W. W. J, M. Mulock Houwer; G. E, Bosscha; E. O. Cosman. 2e koorklas B: C. W, Fontein; H. Mens; J. J. Liese; P. M, Spuijman Ensembleklas: H. C. A. van der Akker; M ZwikkerG. A. Hiemstra; M. H, A. ËeRseen£e9ëjke Aankondighg, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOCP. Aan den gemeentelijken visch winkel, Visehmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f0.20, f0.42; SCHOL k f0.25, f0.33, f0.40; KABELJAUW a f 0.50—f 0.55; (goh. ka» beljauw f0,40); TARBOT af 0,80 per pond. N. C. DE GIJSELA AR Burgemeester Leiden, 17 December 1924. B. en W. van Leiden brengen te.r alge meene kennis, dat, F. Jooren, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol houdenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Haven No. 16. Katholieke Agenda LEIDEN Donderdag. ,,K. en W. voor 't Volk". Kers' poëzie door den heer Swierstra,- Bondsgebouw, te 8 uur. Vrijdag en Zaterdag. Afhalen kaarten voor het Kerstfeest voor leden, Bonds- gebouw, te 8 uur. Maandag. Prop. Club ,,St. Catharina", itt het Bondsgebouw, 8.45 uur. Dinsdag. R. K. Volksbond, Bondsgebouw, te 8 uur. Apotheek die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon-* dags geopend is: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502. P. du Oroix, Rapenburg 9, Tel. 807. Hollants; H, van der Stok; T. Hoogen- straaten; M. W Kres; A. E. Kruijt; T. Wartena; E, G Alt. Vakonderwijs: C M Th. Staats; Mevr Dissevelt; J. Kooreman; M. H. Leeningj C. Bots; C M. Dietrich; Jelgerhirs Swil- dens. Solozang: M M Sohijfsma: A. Temme; T. van Tuinen; S. C, Goddijn; H. R, Goud smit; A Sminck; L M. Gorter; E. L. J. Rutten; C. Kercklioff; L. van Nes; K, A. van ter Tooien; A. A, A Scheeuwe; A. P. Kruissink; N, E, Splinter; J J. den Boer; M Jasperse; A M J, Taverne. Voorts als privaatleerlingen: C. J- Wüs- tenhoff; J. Stallinga; R M. L. H. van RijckevorselL, de Graaff; J. Heeringer; J H Bolkenstein; H Veldhorst. Methodische spreekles: D. L. Rook;-N. E. Splinter; B C. E. Dinger Hattink; M. Molt; S. E. Kromwijk; Mr, A. H. Westra; W. Tj. Klumper Declamatie: J. W. A M Duijnstee Elementair onderricht: G. W M. Grün- demann; E. Droogleever Fortuijn; A N. Visser; A Rosier; G. A. Bosch; R. Horst; T p. TVf. Plouvier: N Kruit; J, en A. Ver haar; A Penseel; J Barendse; H. A E. Wfennekers. Bij resolutie van den Minister van Fi naneiën is verplaatst de ontvanger E. W. F. Postel, van het kantoor der directe belastingen en accijnzen alhier, buitenge meenten, .naar het kantoor der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen alhier en meti ngang van 1 Januari 1925, benoemd tot tijdelijk adjunct-accountant bij den dienst der dir. belastingen alhier de heer G. K. Zeklers te Roermond. Gisternacht is ingebroken in den siga renwinkel van den heer C., naast de Zus terschool op Je Haarlemmerstraat. De dieven hebben een heele reis gemaakt om in het huis te komen; eerst is de deur verbroken van een schutting, die dienst doet bij de verbouwing der school, waar na zij door openschuiving van een venster binnen de winkel kwamen. Een geldkistje, inhoudend een kleine f300. werd meegeno men; het opengebroken kistje werd op het terrein der zusterschool terug gevonden. De politie heeft, van de daders nog geen spogr. D. KI. is gisteravond op de Haarlem merstraat onverhoeds door e©n onbekende tegen de kin gestompt. J. R. is deze nacht, ook al op de Haarlemmerstraat, achterna geloopen door J. S., die hem met een mes dreigde te steken. Door twee agenten is vannacht de ver moedelijke dader aangehouden van de muntgasmeter-diefstallen, de 34-jarige D. L. B. uit Rotterdam, die indertijd in Lei den aan den kant der Maresingel gewoond heeft. De man stond voor het opengescho ven raam van een huis in de Hansen straat, waar kort geleden de muntgasmeter gelicht was. Het raam was niet door hem opengeschoven, maar door do bewoners zelf voor luchtverversching. De verdachte had bij zich een fiets, die tijdens de nie- terliclitingcn gestolen was, en bleek in 't bezit van een soort inbrekerswerktuigen. Terzake van diefstal van een fiets is de man aangehouden en achter slot en gren del gezet. Een juffrouw met een kinderwagen is gistermorgen op het Rembrandtplein aan gereden door een auto van de „Ceintuur- ijaan". Behalve bemodderde klecren liep het ongeval heel goed af St. Jezef-Gezellenvereeniging Studieclub „Petrus Canisius" Gisteravond had de derde bijeenkomst dei' studieclub im. de S.t Jozef-GezellenverJ eeniging plaats. Na opening met gebod door den vice-praeses, die zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst, werd liet woord gegeven aan den heer A. J. Oost- dam, die als onderwerp had gekozen: „Uit Leiden's Historie". Spr. maakte met zijn gehoor in den geest een wandeling door de Sleutelstad', wij'zend op allerlei merkwaardigheden, waaraan Leiden zo®

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2