Tweede Blad1 /rijdag 12 December 1924 BSÜtëüEliL&lfiD 1 De Posterijen. i! Directeursplaatsen Tii een zeer goed bezochte vergadering fran de vakgroep commiezen-titulair, ge organiseerd in den Gentralen Bond van (Post- Telegraaf- en Telefoonpersoneel, ge Widen, is de volgende motie aangeno- [fnen: Do vakgroep commiezen-titulair, afdee- ling 's-Gravenhage van den O. B. P. T. in vergadering bijeen op 10 December; gehoord de besprekingen over het sinds Anderhalf jaar niet vacant stellen van de [bpengekomen plaatsen voor directeur der kantoren 4e klasse, hetwelk verband pchijnt te houden met de conclusies van jle commissie-Nolting; i protesteert bij voorbaat tegen het ont nemen van historische rechten waardoor ambtelijk perspectief verloren zal jaahf heeft de stellige overtuiging, dat de te higbrenging van post- en telegraafkan toren tot bijkantoren slechts een schijn- Teorganisatie is, die noch door het alge meen, noch door het dienstbelang wordt vereischt; verlangt bij cventueelo inkrimping van het aantal directies him rechtmatig deel van de overblijvende, daar practisch ge bleken is en tot op den huidgen dag 'door tijdelijke tewerkstelling als direc teur blijkt dat zij voor de functie van 'directeur minder geschikt zijn dan het corps commiezen. verzoekt het bondsbestuur en het lande lijk vakgroepbestuur ten spoedigste bij minister stappen te doen om. deze 'eventueel© terugzetting te voorkomen en matregelen te reffen om alle postale or ganisaties tegen deze nieuwe verslechte ring eenzelfde gedragslijn te doen inne men en gaat over tot de orde van den 'dag. HoeveeS kermissen zijn er in Nederland?' Op 13 December a.s. zal het 25- jaar 'geleden zijn, dat do Ned. Vereeniging van Kermisvakgenooten „Ons Belang" werd opgericht.. De oprichtingsvergadering werd in 1899 gehouden en in 1990 bleek reeds 'de uitgifte van een bondsorgaan „De Ko meet" genaamd, op grond van het snól Aangroeiend ledental, noodzakelijk. Mo menteel heeft de Bond afdeelingen te Am sterdam, Alkmaar, Apeldoorn, Bergen-op- |oom, Breda, Edam, Groningen, Den jjBosch, Hoorn, Kampen, Leeuwarden, Rotterdam, Utrecht, Winschoten en Zut- ïen. Het Algemeeen Secretariaat van het Bondshureau is gevestigd te Zaandam. Blijkens de laatste opgaven van het Bondshureau zijn er thans 984 officieel© kermissen jaarlijks hier te lande, n.l. in Noord-Holland 140, in Zuid-Holland 16, in Zeeland 77, in Utrecht 5, in Noord- Brabant 189, in Drente 39, in Gelderland 123, in Groningen 60, in Friesland 63, in Limburg 239, en in Overijssel 33. De teerste kennissen des 4aars beginnen in [Haart, de laatste in December, speciaal [in Limburg. „Tel." UBT DE OMGEVING NOORDWIJK. Gemeenteraad. De Raad der gemeen te vergadert op Donderdag 18 December a.s. namiddags 2 uur. Punten van behan deling: Ingekomen Stukken- en mededee- lingen. Benoeming 2 leden Plaatselijke Schoolcomm. (vac.- H. E. Stenfent Kroe- 80 en W. v. Beveren). Gem.verslag en ver- plag Volkshuisvesting 1923. Wijziging be fooling 1924. Vergoeding ex. art. 101 L 0. wat 1920 aan de schoolbesturen. Bouw van een derde gashouder en vernieuwing van 2 verwarmingsketels. Vcrkeersverbe- tering hoek Hoofdstraat-Schoolstraat en beschikbaarstelling van standplaatsen voor autobussen aldaar. Ondersteuning L. Steenvoordon Sr. Contract inzake adver- ticntics. Ontheffing schoolgeld. Aanleg plantsoen hoek Oude Zeeweg-Prins Hen drikstraat. \Ruiling grond aan Rembrandt- weg. Wijziging Raadsbesluiten inzake liet verleenen van voorschotten aan ,:St.-Je roen" voor 45, ï'csp. 17 gebouwde wonin gen .AauKoop grond van de .N.V. Ver- eenigdo Bloembollenculturen voorh. gebr. de Graaf en S' A. van Konijnenburg en Co. Overplaatsing vuilnisbelt. Verkoop van grond van het terrein v. d. ^vuilnisbelt Aanvaarding schenking. Aankoop grond bij Gasfabriek. RIJPWETERING. R. K. Kiesvereeniging. Woensdag avond te zeven uur hield in het café Zoe temelk do R. K. Kiesvereeniging alhier haar niet druk bezochte, doch ditmaal zeer geanimeerde jaarvergadering. De voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan allo aan wezigen, vooral aan onzen Z.Eerw beer Pastoor, die door zijn aanwezigheid blijk gaf. zich te interessecren voor het doel, waarvoor we bijeenwaren, n.l. den strijd, dien wij als B>. K. kiezers steeds hebben te voeren tegen onze politieke tegenstan ders. Spreker betreurde den strijd, die thans in den boezem onzer It. K Staats partij gestreden wordt, door de Michaëlis- ten en hoopte, dat de eenheid onder de It. IC. kiezers niet verstoord zal worden. De notulen der. vorige jaarvergadering werden zonder op- of aanmerkingen onder dankzoging aan den secretaris goedge keurd. Eenzelfde goedkeuring mocht de ■secretaris ook verwerven op zijn keurig verzorgd jaarverslag. Uit dit verslag bleek dab, hoewel voor onze kiesvereeniging bet afgeloopen jaar in het teelcen van rust stond, er in dit tijdperk veel en moeilijk werk is verricht door ons hoofdbestuur, n.l, de samenstelling lan een nieuw kies reglement. De. penningmeester hierna het woord verkrijgende, bracht ons de blijde tijding, dat het nadeelig saldo van bet vorig jaar zoo goed als geheel is weggewerkt. De in komsten bedroegen dit jaar f 64)55, do uitgaven, met het nadeelig saldo ten vo- rigen jare f 75,46, zoodat dit nadeelig slot nu f 10,91 bedraagt, en er dus alle hoop mag worden gekoesterd., dat de re kening heb volgend jaar met e>en voordee- lig saldo zal sluiten. Nog deelde de voorzitter mede, dab er door heb bestuur een convocatie was ont vangen voor de a.s. politieke vergadering t© Leiden, waarop als sprekers zullen op treden de Z.eerw. heer Prof. Aengenenten de heer Hermans, lid van de Tweede Ka mer. welke vergadering toegankelijk is voor alle R. K. kiezeressen en kiezers. De verkiezingen, die op deze mededeelin gen volgden, hadden een vlot verloop; de aftredende bestuursleden de boeren Ivreb- bers ën. van "Egmond werd on herkozen; voor de controle van heb verslag van den penningmeester der Centrale werd be noemd de lieer R. Straathof en tot afge vaardigde en plaatsvervanger voor de Oentra-le Kiesvereeniging te Leiden en Gouda respectievelijk de beeren H. v. d Poel Jzn. en G. Zoetemelk. De rondvraag bracht, naar aanleiding van de door een der aanwezige leden ge stelde vraag betreffende bet doel van bet verbond „Sfc, Micliaël", een levendige dis cussie over het streven der Michaëlisben en de houding van heb hoofdbestuur van den bond van R. K. Kieskringorganisaties in Nederland tegenover dit streven. Al spoedig bleek dat men heb eens wa-s, wat betreft de verstoring van de eenheid on der ons R. K. kiezerscorps; alle sprekers betreurden heb dab deze eenheid in ge- mar wordt gebracht Over de oorzaken van het teloor gaan dezer 'eenheid stonden de meeningen echter lijnrecht tegenover elkander. De meeste der sprekers ga-ven als hun meening te kennen, dat heb hoofd bestuur in dezen de schuldige was. wijl de Michaëlisten langs organisatorischen weg him denkbeelden in het program der R. K Staatspartij en op de candidaten- lijsten trachten te verwezenlijken, terwijl het hoofdbestuur door zijn ,,veto" hen de zen weg afsnijdt en licn noopt, of hun FEUILLETON HET üPSCHIETENDE KORÉN door RENó BAZIN, Lid der Fransche Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) XI. j h'et akkerwerk in Picardië. Den volgenden dag legde hij, na zijn [ossen gevoerd te hebben, de fraaie jukken op de vier beste zijner dieren. Hij zou evenwel van tuig veranderen, als men er jjein toe dwong. Evenals do andere ossen drijvers en knechts ging hij zijn boterham toen en bier halen, waarna hij vertrok "aar de vlakte. Heilman had het werk °P voorschrift van den boer, voor mannen fö dieren bepaald. Het was een zware arbeid op deze naak vlakte. De aarde, die lang- geen water neer had opgenomen, verbrokkelde niet; e ploeg sneed groote lappen af, die stof •oden op-wplken. Maar eer het tien uur fas, had Gilbert een derde meer omge legd dan zijn mede-arbeiders. Mooi werk, zei Heilman, die voorbij- iag met zijn hoogen strooien hoed en ns Tiiine laarzen; doch uw ossen zullen bin to de acht dagen dood-op zi®n. Zïjj noch ik, antwoordde Gilbert, i ~^.j. zuHon zien bij liet rooien der bie Vijftig" hectaren, vijftien maal hour derdduizend kilo's te vervoeren voor 15 November. De boer ging vorder en wisselde enkele woordjes met de andere arbeiders. 's Avonds werd op de hoeve van het Gebroken Brood alleen gesprokén over den Niverneeschen ossendrijver en zijn ossen Gilbert hoorde aan tafel hun lof verkondi gen. Ook werd er met hem gespot. Hij at niet zoo goed als daags te voren. Hij voel de zich vermoeid. Na hot avondmaal rook te hij zijn pijpje bij do kachel op dezelfde plaats als gisteren. De hivishoudsler nam geen notitie van hem, zij 'had het te druk met het af dien en en de regeling van het werk der meiden. Doch toen do mannen uitgegaan waren, kwam zij bij Gilbert en bleef voor hem staan. En gij dan, vroeg zij, wat gaat ge morgen doen? Niets, juffrouw. —•Gaat gaj-dan niet naar de Mis? i Neen. Zij legde de hand op den schouder- van den nieuwen knecht. En met een modelij denden blik zcido zij; Gij lijkt bedrukt, Cloquet. Zulk een goed werkman als gij. Hebt gij heimwee? Neen. Indien gij ziek zijl; men is hier niet lastig; gij zult goed verzorgd worden, dat dient gezegl. Zij meende zich aangekeken als door een hond, die wordt aangehaald; zij zag in dezen #blik een verrassing, een dank baarheid en een ontroering. Zij begon te lachen. Och. Als gij een week hier zijt, dan zult ge wal gewend zijn. Gij zijt geen denkbeelden te laten varen of afzonderlijk naar de verwezenlijking van hun doel te streven. Do verdediger van het hoofdbe stuur betoogde, dat het stichten van een bond in den bond hier de kiem der on- oenigheid hac^ gelegd en dus was af te keuren, Deze zienswijzo vond echter hef- tigo bestrijding, daar het verbond ,.St. Miehaël" niet mag worden beschouwd als oeii bond in den bond, doch slechts als een groep kiezers, die dezelfde meening zijn toegedaan en deze meening trachten te propagceren onder do andere leden der R. K. Kicsvercoiiigingen, iets, wat ieders recht is. Om zijn denkbeelden te kunnen verwezenlijken in een organisatie als onze ldes vereeniging, is het toch noodzakelijk dat men onder de aanwezigen op een ver gadering mensehen. vindt, die dezelfde meening zijn toegedaan, daafc de eenling hier niets vermag. Met voorbeelden werd deze meening toegelicht en door het mee- rendeel der aanwezigen onderschreven Men betreurde bet, dat liet lioodbfestuur in dezen een zoodanige zienswijze miskent en veroordeelt en dat het meerendeel van onze Katholieke dagbladen deze materie op zeer -eenzijdige wijze belicht en men kwam tot de conclusie, dat indien ons hoofdbestuur in dezen zijn zienswijze niet wijzigt, de organisatie der R. K kiesge rechtigden een zekere versnippering tege moet gaat. Hoewel wij het betreuren, dat deze be sprekingen niet tot een motie hebben geleid, waaruit dan zou zijn ge bleken, hoevelen der aanwezigen cle actie St. Miehaël goedkeurden en hoevelen ston den aan de zijde van het hoofdbestuur, meenen wij toch te mogen constateercn, dat het meerendeel der vergaderden tot de eerste groep behoorden. De discussies werden overigens op waar dige wijze gevoerd en de voorzitter mocht dan ook in zijn slotwoord met recht den wensch uitspreken, dab de thans opgesto ken storm spoedig mocht bedaren en de organisatie der R>. K. kiesgerechtigden in ongerepte eenheid uit den strijd mag te voorschijn treden. Met. .den Christelijken groet werd hierop do bijeenkomst gesloten. ZEVENHOVEN. Gemeenteraad. In de op 8 dezer gehouden opeubare Raadsvergadering waren alle leden tegen woordig. Na opening en lezing van het gebed, worden de notulen der vorige vergade ring gelezen, die onveranderd worden vastgesteld. Volgens mededeeling van den Keurings dienst voor Waren to Leiden is over 1922 aan dien dienst f 19.50 to veel bijgedra gen, welk bedrag op de eerstvolgende jaar storting kan worden ingehouden. Blijkens schrijven van Ged. Staten is het geoorloofd als gemeentelijke leges op de jachtakten te heffen 50 pet. van het refht, als bedoeld in art. 15 der Jacht wet. Daar hier slechts één akte wordt uitgereikt, wordt het schrijven voor ken nisgeving aangenomen. De verordening tot heffing van school geld voor gewoon lager onderwijs is slechts goedgekeurd tot 1 Januari 1925, waarom dezo opnieuw moet worden vast gesteld en ter goedkeuring ingezonden. De verordening zal geheel ongewijzigd worden ingezonden, daar de werking der in Augustus j.l. goedgekeurde verordening op heden niet te beoordeelen is. De geneesheer Lucardie heeft bericht, dat een regeling met den lieer Rijneveld, als in de vorige vergaderig voorgesteld, niet mogelijk is. Wat den aanleg der tele foon in de dokterswoning verder betreft, zegt de Voorz. dat kostenopgaaf is ge vraagd bij den ingenieur der telegrafie, waarop eerst het antwoord moet worden afgewacht. De Voorz. zegt, dat in de vorige verga dering ten aanzien der straatreparatie in het Noordeinde, drie wijzen van bewer king - zijn besproken en was do alge meen© meening, dat do hoogst geraamde afdoende zou zijn en kon worden uitge voerd; officieel is hiertoe echter niet be sloten. B. en W. stellen thans dezo wijze van bewerking voor (in deze vergadering was wethouder Veerman afwezig). De lieer Veerman vraagt, of dan af doende werk zal worden geleverd, en of de goedkoopere wijze niet beter zal zijn. en dan later op de gewone wijze weer re- pareeren. De heer J. Slingerland .vraagt, of een waterschoeiing wordt aangebracht of niet, daar oen schoeiing boven water aan be derf onderhevig is, en men dan telkens weer' voor kosten komt, waarop de Voorz. zegt, le meenen, dat oen waterschoeiing bedoeld is. Hierop ontstaat een discussie over do al of niet verschuiving van onder en bovengrond bij ©en dergelijke schoeiing De Voorz. zegt, dat z.i. te kiezen is 'tus- schen gewoon 'of heel goed reparecren, waarop de heer Veerman blijft hij zijn meening van gewone reparatie. De heer Koeleman merkt op, dat in de vorige vergadering besloten is, al thans do meening was, dat zoo goed en affloèend mogeLjk zou worden gerepa- rerd, en hoewel dit niet officieel is be sloten, handhaaft hij deze meening ca is er volgens hem enkel te beslissen lusschen de twee hoogst geraamde wijzen van be werking (verschil waterschoeiing of zijstuk van gewapend beton). De hoer Veerman stelt voor den heer Mol te vragen n ten vergadering, en de-, zen te vragen, met welke wijze afdoend werk zal worden geleverd. Dit voorstel wordt aangenomen, en als dan blijkt, dat met waterschoeiing af doende werk worclt geleverd, zal die ge schieden. Laat U niet meer kwellen door spierpijn, stramheid, rhevmatiek, Spit in den rug Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterhalsem het heerlijk verwarmende wrijfmiddel dat direct een behaaglijke verlichting geeft en afdoend geneest. Vóór het pakhuis van Chardon zal de straat worden gerepareerd tot een opper vlakte van pijn. 40 vierk. M., vanaf het z.g. trottoir en niet tot aan do schoeiing. Meermalen is do wensclielijkheid geuit, een verordening vast te stellen tegen het verontreinigen van wegen door slijk, enz. van wagens, zooals o.a. Nieuwveen er een heeft, en zooals Polder Zevenhoven deze ook pas vaststelde. In beginsel wordt tot de vaststelling van een dergelijke verordening besloten en zal de maximum geldboete worden ge steld op f 25. De heer v. d. Bosch vraagt B. on W. eens uit te zien naar oen verordening, waarhij het b.v. van Mei tot October ver boden is, koeien los over de wegen te drijven, daar deze dan veel schade doen aan de verpachte graskanten, die dan minderwaardig voor de pachters worden. De Voorz. zegt dit-toe. Hierna sluiting. ZOETERMEER. Inschrijving. De inschrijving voorden dienstplicht zal gehouden worden op 6 Ja nuari 1925. JIT DE RADIO-WERELD. Wal er vanavond le hooren is. 5.20 uur Brussel, 265 M. Concert. 6.20 Eiffcltoren, 26ÓO M. Concert. 7.15 Hamburg, 390 M. Tooneel en dansmuziek. 7.20 Alio Brilsc-he stations; Tijdsein Big Ben en nieuws. 7.50 Londen, 365 M. Chclms.fordv 1600 M. Zang, voordr. en pud- Engelscho muziek. 7.50 Birmingham, 475 M. Voordr. en concert. 7.50 Bournemouth, 385 M. Uitv. van „Manfred". 7.50 Cardliff, 350 M. Zang, voordr.. en concert. 7.50 ,f Manchester, 375 M. Concert. 7.50 Newcastle, 400 M. Concert. 7.50 Aberdeen, 495 M. Zang en con cert. 7.50 Glasgow, 420 M. Voordr. en con cert. 7.50 Berljn, 500 M. Mannenkoor. 8.20 f/ Brussel, 265 M. Voordr. en con cert. 9.20 Alle Britscho stations: Opening van het nieuwe doorgeefstation te Swansea, waarna concert. 9.20 Radio-Paris, 1780 M. Concert. Gemengde Berichten De IJsseldijk in een orkaan. Den IGden October jl. vertrok het stoom schip IJsseldijk van de Holland-Amerikft lijn, groot 8500 ton (10.000 ton deadweight); met een gemengde lading van New-Orleans met bestemming Rotterdam. In de golf van Mexico woei een stijve Oost-Noord-Oost koelte. De barometer bleef vrijwel standvastig en wees 761 milli meter. Daarin kwam geen verandering tot Zondag den 19den d.a.v. Er was een orkaan gesignaleerd, die toen echter reeds voorbij had moeten zijn. De gezagvoerder, kapi tein J. G. Dekker, liet 'a middags 12 uur stoppen en om 8 uur 'a avonds begon de barometer heel snel te dolen. De wind werd hoe langer hoe sterker, tot orkaankraclib, het was dik van regen en 'het weerlichtte. Te 10 uur 15 minuten was het plotseling doodstil de barometer wees 694.9, en het bleef regenen met een dik verstopte Tucht. Tien minuten later viel de wind echter weer uit. en opnieuw kwam 'het. schip in een orkaan uit het "W.N.W., waaruit viel af te leiden, dat het centrum over <^e seldij'k was gegaan. De kracht van den wind was zoodanig dat de ijzeren mutsen van de derriekpalon, afwoeien; de wanten van de masten sloe gen los, de schoorsteenstaven waren tegen dit geweld niet bestand; twee booten gin gen over boord, 14 deuren woeien in of sloegen weg. Het stuurhuis sloeg los en stond schuin, toestellen, telefoon enz. wer den beschadigd Do dynamo's waren be schadigd, heb licht was uitgegaan. Heb' schip was gevangen in één bonk water on der en boven -en heb was zoo, donker, dab •an de zee niets to zien, aan boord niets ttj^pde^fhoiden was. Van zich verstaan baar mV'-vn wps men st>r£ke. De wind pier de niet meer. maar sn^'i mof één voort- durenden boo "en ,-yrigs r. v- p !c!; i Tan toon door de woestheid der elementen. Bij de noodzakelijke werkzaamheden aan dek verdween een Rotterdamsehe, onge huwde matroos die waiarschiinlijk over •boord is geslagen. Intusschen wss het water in de .machine kamer gedrongen tot een hoeveelheid van ongeveer 1000 ton; "dit water had zich' vermengd met de kolen en het had de vu ren gedoofd. De platen in de machrneka* per waren weggeslagen en de toestand daar laat zich denken als men weet. dat biiv. de kruknitten als het ware volpemetv seld zaten met kolen. Na twaalf uur nam de wind geleideliik!' af, en nadat het weer eenigszins behoorlijk was geworden, werd de waterdichte deuv van de machinekamer naar den tunnel, wei deur men gesloten had. een weinig opengedraaid, zoodat. het water naar den tunnel kon loopen. De man tra ten van dc achter tanken waren geopend en men liet die tanken volloopon totdat do bovenste, vuren vrij kwamen Er werd daarna weer vuur aangemaakt, zoodal- men een pomp 'kon bedienen om de tanks weer lee.cr lo •ken. Machinekamer- en dekn^oucel hebben leen den W1 in do m* jonge man meer en men zou u voor een groot kind konden. Arme Cloquet. Zij ging heen, oen stoel meenemend, dien zij op zijn plaats bracht. Gilbert stond op en kuierde rond. Hij zette zich nedier dicht bij de smidse, waarvan bet vuur uitgedoofd was en nam zijn hpofd in beide handen, als om het zoete visioen te ver jagen, en do woorden, die terugkwamen in •zijn gedachten: „arme Cloquet". Hoe had zij dat gezegd. Ja, zooals vroeger Adèle Mirette het zeide, zijn beminde vrouw, die hij nu nog meer beminde, nu hij zoo verlaten was. Het was dezelfde stem, het zelfde gebaar en in den blik dezelfde zui vere teederheid. „Spiegel je in mijn oogen, Cloquet, ik lijd als gij lijdt." Deze woorden van zijn vrouw doken weer op in zijn geest, herinnerden hem het verleden en pijnigden zijn hart Zij was lief, deze huishoudster. Gilbert hoor de plotseling, dat twee paarden aan het slaan waren in den stal; hij liep er naar toe; hij schold, wat hij anders nooit deed en zweepte ze zoo brutaal van elkaar, dat hij tot zich zelf zeide: Maar, wat mankeert mij dezen avond toch, dat ik do beesten kwaad doe. Zoodra hij den volgenden dag, een Zon dag, zijn heesten verzorgd had, ging hij uit; hij nam zijn ontbijt en middagmaal in een herberg van Ouuaiug en keerde eerst te middernacht huiswaarts. Heel den dag :had hij rondgezworven, alleen, als een soldaat, die pas in een garnizoen komt, op den weg naar Valenciennes en in do in dustriewijk bij bet station. Weldra begon het to regenen. Het vele werken gedurende weken vermoeide men- schen en dieren. De zon kwam laat op en verjoeg langzaam do nevels, die over de landouwen grijsden. Nu kwam de bieten- oogst met zijn overdruk werk. Alle dagen moest Gilbert van 's morgens vroeg tot 's avonds laat groole vrachten beetwortels naar de suikerfabriek van Onnaing ver voeren. De zes Niverneesche ossrj^ moes ten zich geweldig inspannen om do zware vrachten door het lósse land en de diepe karresporen to trekken. Meer dan eens moest hij onderweg stilhouden om zijn beesten adem te. laten scheppen. „Wat zoekt ge aan den verren horizon, Cloquet? 3»oekt gij naar hoornen? Hier zijn er geen Zoekt gij een verre vriendin? Uw tijd is voorbij, oude.Zoekt gij naar een glas hier? Dat is dichter hij te verkrijgen". Men spotte met hem, maar tocli op voorzich tige wijze, want zijn uiterlijk boezemde vrees ontzag in. Mc*n stelde hem vragen om to weten, hoe hij over do wereld daoht. Doch ook hieraan leende hij geen oor. En spoedig gaven zijn makkers het op om hem met,allerlei vragen Over zjin land en zij[n leven lastig te vallen. Men beschouwde hem als een van die herders, die liet gebruik van hun tong stil aan verliezen en die .heel alleen door het leven loopen, sprekend enkel met hun schapen en hun honden. Wat kwelde hem? Een gedachte bekom merde hem steeds. Gilbert had beter ge daan, de hoeve to verlaten. Doch do noo- dige wilskracht ontbrak er hem toe. Al leen de huishoudster wist hem door haar vroolijkheid en gulhartigheid op te beuren Om wille van haar, die hem nu en dan eens om een kwinkslag deed 'lachen, bleef hij nog. Ook leek zij zijn ziclcloed te pei len en wist hem met de een of andere klei ne attentie een beetje op te beuren in zijn droefgeestigheid. Op zekeren dag kwam cle veekoopman Joan Hourmol, uit Quóvrain op do hoeve Daar Heilman afwezig was, liet dc huis houdster Cloquet roepen om den koopman de stallen te laten zien. Cloquet was hier over verheugd en hij gaf dan ook alle mo gelijke inlichingen aan clen rondborstigei; Hommel, een man, wijd en zijd bekend om zijn eerlijkheid in handel en wandel, zijn dienstvaardigheid en liefdadigheid. Na dc stallen bezichtigd te hebben, spraken bei den vertrouwelijk met elkaar.Hun gesprek liep over Frankrijk en België, over wei landen en handel. En Gilbert sprak zelfs over zijn jeugd en do organisatie der sla gers van het Nièvroland. De andere sprak in goedkeurenden zin, maar zei opeens; Gij hebt in uw land te weinig gods dienst. Daar malen wij niet om, W.ij wel, dat is onze troost. Een beetje later zei hij: Gij moet mij eens 'komen bezoeken, Gilbert Cloquet. Het was een goede kerel, dc slager van Quévrain. Hij was echt kameraadschappe lijk tegenover dezen onbekenden knecht: van hem ging een-sympathie uit, die geen woorden noodig heeft om aan te trekken e;i zelfs een medevoolen. dat zicli uitte, zelfs in zijn scherts. Gij hebt verstrooiing noodig, goede man; welnu, kom bij ons kermis houden. Wanneer? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 7