A. WAALS Hulpgebouw BREESTRAAT 31, schuin over het Postkantoor. HULPGEBOUW MANUFACTUREN, BREESTRAAT 31, over het Postkantoor Hedenavond 5 uur OPENING van ons Wij noodigen U dringend uit onze Expositie te komen bezichtigen. De verbazende hoeveelheid Goederen, weike li bij ons aantreft, zullen niet nalaten ook op U maken. Meer dan ons beweren, zal een bezoek aan ons Gebouw U ervan overtuigen, dat wij sorteering tegen de laagste prijzen. een overweldigenden indruk te inderdaad brengen de grootste Geel Kaioen, 70 c.MI6V2 90 c.M23'/, voor Lakens 38'/» Geel Keper21 Wit Katoen voor HemdenI91/,, Sloopen, dubbel breed, 33 Graslinnen, 150 c.M. 55 Wit Flanel17 7o Luierstof21 TafellakensG7'/-2 Ontbijtlakens met waschecht gekleurde rand1.75 Vingerdoekjes9 Servetten 26 Witte Handdoeken 20 Blauwe Blokdoeken 20 Grauwe Doeken17 Theedoeken9 Badhanddoeken25 Turkich Towels in kleuren, geel, blauw en rose80 Witte ZakdoekenIIV2 Gemoltonneerde Amerikaansche Heeren pantalons en Borstrokken, merk „High Rock"2.22 Dito voor iongeheeren, leeftijd 12 tot 16 jaar1.60 Jeager Tricot Heerenpantalons 82 Jeager Onderjurken, lengte 60 c.M. 1.25 Stijging l2'/2 cent. Jongens Schooltruien, zuiver Wol, 1.60 Rodelpakjes met Muts 3.50 Ijsmutsen 52'/s Leder Kinderhoedje met Biberetrand I.90 Shawl met Muts 1.30 Geruite Velour, 70 c.M. Moderne Blouseruiten Wollen Crêpe, 90 c.M. Ratiné voor Peignoirs Moderne Blouse en Pyama Flanellen Wollen Mouselfne. uitgebreid kleurenassortiment Origineele Baiikstof, wasch- en lichtecht, 80 c.M. breed van 90 tot 95 c.M. breed. 83 Schitterende kwaliteiten in Mantel- en Costuum- stoffen, als Velour de laine, Ratiné, enz., tegen laaorte oriizen. 48 «V2 90 42 33 90 77 Onze Afdeeling PELTERIJEN en KINDERCONFECTIE bevindt zich op de eerste verdieping. Hiervan zijn de sorteering en prijzen eenig. Vrij entrée. Alie Goederen worden thuisbezorgd of franco toegezonden. Onze Hulpgebouwen zijn geopend van 81l2 <0* ï2Iu en van 2 tot 8 uur. Vrij entree. Do boer .Am ent (R.-K. is van oordeel dat do regeering meer samenwerking moet zooken met de organisatie in land- en tuinbouwbedrijf, opdat zooveel mogelijk aan de particulire organisaties kan wor den overgelaten en de regeeringszorg ach ter kan blijven. De beer De Boer (PI. Partij) ie voor al vóór uitbreiding van cultuurgronden en bij schelst de beteekenis van de droogleg ging der, Zuiderzee. Het pachtvraagstuk en do kwestie van de emigratie acht hij zeer moeilijk. Do heer v. d. Heuvel (A.-R.) is van oordeel, dat ite- diep ingrijpen in het pachtvraagstuk een gevaar in zich sluit, n.l dat de gronden verkocht zullen wor den, heigeen nadeelig zou zijn. Een afzonderlijk departement van Land bouw acht hij niet zoo'n gewichtig be lang. Het hangt er van af wat de minis ter doet, aan wie de belangen van den landbouw zijn toevertrouwd. Een combi natie met Binnenlandsche Zaken acht bij echter minder gowenscht, omdat dit de partement gewoonlijk een politiek depar tement is. De heer Schaper (S. D.) komt tegen deze laatste voorstelling van zaken op. Het departement van Landbouw werd af geschaft op het moment dat de minister van Marine verscheen. Spr. zegt niet, dat minister Buys niet voor minister van Landbouw deugt, maar een aparte minis ter van Landbouw zal als minister een zekere positie hebben in het kabinet. De heer Beu mor (A.-R.) zegt, dat het onwaar is dat in 1922 de drie recht- snho partijen op hun program hadden staan een afzonderlijk departement van Landbouw. Alleen de Katholieken wensch ten dit. Df minister van Binnenlandoshe Zaken en Landbouw, de heer Ruys de Be»- renbvouck, antwoordt. De toestand van den landbouw acht spr. vrij goed, hetgeen hij mot cijfers toelicht. Wanverhouding in de groothandels- en kleinhandelsprijzen acht spr. niet zoo grooot als de hoor Ebels. Eenigermaite is het wel zoo, maar het is niet verontrus tend. Tegen vergelijking met andere landen waarschuwt de minister. De itoestanden zijn altijd zeer verschillend. Wal de uitbreiding dei- cultuurgronden betreft, is spr. van oordeel, dat ontgin ning inderdaad alleszins gowenscht is. De gestelde vratren beantwoordt spr. be vestigend: er is één commisse-Lovnk en daarnaast is geen andere noodig, al as de opdracht dezer commissie niet zóó ruim als men wellicht wil, maar het is moge lijk de commissie te vragen haar aan dacht aan deze materie te w'jdcn. Spr. zal dan nagaan of de samenstelling ver anderd dient te worden. Een gedecentrali seerde behartiging der ontginning acht spr beter dan een centrale, omdat in de ver schillende provincies de toestand zeer verschilt. In vijf jaar tijd werd 1 3/4 mil- lioen gulden beschikbaar gesteld voor ontginning en dien lijd zijn 1S9 boerde rijen pesfeht. Overleg met landbouworganisaties pleegt de minister zooveel mogelijk en hij bevordert ook onderling overleg van land en tuinboüwconsrlenten met deze organi saties. Het pachitvraagstuk is nog in behan deling bij de landbouworganisaites en dus kan spr. daarover nog niets zeggen. Nopens emigratie heeft spr. reeds eer der zijn meening gegeven. De heer R u 11 e n (R-K.) houdt een pleidooi voor betere verzorging van het land- en tuinbouwonderwijs. De heer Leenstra (A.-R.) betoogt, dat betere opleiding voor toekomstige landbouwers reeds op de lagere school noodig is. De Minister zal aandacht wijden aan deze wensch en. De heer v. Voorst tot V oorst (R.-K.) bespreekt den voorlichtingsdienst en het proefstation, waar op het oogen- blik zeer veel ontbreekt. De heer Leenstra (A.-R) vraagt groote subsidies voor proefstations en proefvelden. De M inisfter zal overwegen. De vergadering wordt verdaagd tot des avonds 8 uur. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN ZEE. ïéjf Oe Winkelweek, (Vervolg van het 3de blad). De burgemeester, de heer de Waal Malefijt ving aan met te verklaren dat hij niet geaarzeld heeft, een toestem mend. antwoord te geven op de uitnoodi- ging om deze winkelweek te openen. Als een gunstig bewijs voor de nobelen geest onder de burgerij beschouwt spr. het wanneer zij door een degelijke propa ganda al9 deze toonen, niet slechts een nering di*ijven of een beroep uitoefenen, omdat de behoefte van het dagclijksch brood er toe dwingt maar omdat zij het beroep, waarin zij zich zien geplaatst, liefhebben Onze handeldrijvende en industrieele middenstand geeft in deze dagen zulk een blijk van lust en liefde voor z'n beroep en nering, en daarom heeft spr. met ingeno menheid de uitnoodiging aanvaard Maar er waren nog andere redenen. We hebben een tijd achter ons, waarin het voor de hoogste wijsheid gold, wan neer men de onbeperkte concurrentie ver dedigde. Zij die eenzelfde beroep uitoefen den. beschouwden elkander daarom reeds als natuurlijke vijanden Hoe zwakker de een in dien strijd werd, zoo te sterker dacht de ander te zullen worden Hoewel spr.' de noodzakelijkheid van eenige concurrentie allerminst wil aanval len. moet hij toch vooral den nadruk leg gen op de samenwerking die er onder den handeldrijvenden en industrieelen midden stand moet heerschen om als stand in zijn geheel te zijn opgewassen tegen den invloed van het groote kapitaal, door 't welk zij dreigt te worden verdrukt of ten onder gebracht. Ook hier geldt bet eendracht maakt maeht. Die eendracht ziet spr. hier gedemon streerd. Spr. hoopt dat hij bestendigd zal blijven tot meerderen bloei van den middenstand, die inderdaad, naar het woord, van den huidigen minister-presi dent, de ruggegraat is van ons volk Nog een derde reden wil spr. noemen, waarom hem deze winkelweek sympa thiek is. De Franschen maken zich schuldig aan wat men daar noemt chauvinisme, d w.z. overdreven liefde voor wat betrekking heeft op eigen land. en voortkomt van eigen bodem. Dat wij dat woord niet ken nen komt misschien wel. omdat de Hol lander van tegenwoordig zich precies aan het tegenovergestelde bezondigt. Eenige frappeerende staaltjes noemt spr., ten bewijze van de dikwijls onzinnige voorliefde van het koopend publiek voor het artikel dat een buitenlandsch etiket draagt. In engeren zin geldt precies hetzelfde van de verhouding, tussclien de dorpen en de steden. Het verheugt spr. daarom dat de winke liers ter plaatse de handen hebben ineen geslagen om aan de inwoners te laten zien wat hier, in Katwijk te krijgen is, en hoopt tevens dat het koopen in eigen plaats er door zal worden bevorderd. Het bestuur wenscht spr. geluk met den opzet van deze winkelweek. Hebbe het geen fpijt van zijn ondernemen, en moge de winkelweek strekken tpt meerderen bloei van den plaatselijken handel en de industrie. Hiermede verklaart spr. de winkelweek voor geopend. (Krachtig applaus-) Onder de thee ontwikkelde zich nog een zakelijke „kout" over de omstandigheden waaronder de winkelweek weid georgani seerd, waarbij vooral de minder gunstige aan een bespreking werden onderworpen. Aan de discussie namen deel de beeren L. Kruyt, weth. der bedrijven (nevens wien ook de weth R. Ouwehand tegenwoordig was), C. v. Tongeren en Jb. Haasnoot-, Van de winkelweok-oommissie werd een foto genomen» STADSNIEUWS HET ST. ELISABETHSGESTICHT. Uitbreiding. Het Bestuur van het St. Elisabetksge- sticht beeft besloten tot aankoop van het perceel 25 (bewoond door prof. v. Blom), de kerk en pastorie van de Oud-Katholieke gemeente aan de Hooigracht en het Frede ric ius- en Odulphushofje aan de Middel stegracht. Al deze perccelen zijn in eigendom van de Oud-Katholieken en sluiten aan bij het St. Elisaboths-fiesticht. Bedoeld kerkbestuur heeft in de aankoop bewilligd, onder voorwaarde dat ook de hoogere kerkelijke autoriteiten deze ver koop zal goedkeuren. Wij wenschen het St. Elisabethsge- sticht geluk met de plannen tot uitbrei- diing maar niet alleen het gesticht zelf, ook Leiden, dat vergroot zal zien zijn Ka tholiek Ziekenhuis, waar zoo vaak het plaatsgebrek nijpend is. Naar wij vernemen, zal in 1925 zoo spoedig mogelijk met den bouw worden begonnen. VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Bcete en Bicht. Gisteravond hield prof. J. P. Verhaar van Warmond, zijn vierde Academie- Toordracht over: „Boete en Biecht". In een uitvoerige inleiding liet spreker zien, boe deze voordracht zeer nauw aan sluit bij de vorige lezing over: „Zondeval en Verlossing", want de biecht of hot sa crament van boetvaardigheid is volgens de Katholieke leer een door God verordend middel om de menschen, die na het doop sel in zonden vallen, opnieuw deelachtig te maken aan het bovennatuurlijk leven der ziel, om voor hen opnieuw de door de zonde geschonden rechtsorde te herstellen door en om willo van de oneindige verdien sten van Christus. Om de leer der Kath. Kerk over boete en biecht goed te doen begrijpen, wilde spreker drie vragen beantwoorden. 4. Wat is de Biecht volgens de leer der R.-K. Kerk? De biecht is een geestelijke rechtspraak, waarin de rechter of priester zich een oor deel vormt over de bedreven zonden en de dispositie van den beklaagde of zondaar, en indien deze belijdenis volledig en waarlijk rouwmoedig is het vinjspre kend vonnis (absolutie) over den zondaar uitspreekt. Op dat oogenblik worden de zonden door God vergeven. Breedvoerig werden deze ess ent icele ele menten der biecht (de rouwmoedige zon- denbelijdenis van den zondaar en de abso lutie van den priester) door spreker toe gelicht. Tevens werd hierbij opgemerkt, dat de biecht strikt genomen alleen nood zakelijk is voor hen die zïch aan groote zonden hebben schuldig gemaakt. Nadat spreker er nog op gewezen had, dat de priester onder allerstrengste geheimhou ding staat en aan God alleen verantwoor ding verschuldigd is, werd overgegaan tot het beantwoorden der tweede vraag: 2. Op welke gronden steunt deze leer der Katholieke Kerk? a. Allereerst werd verwezen naar Mat. 18:1718, waar volgens spreker in de be lofte van Christus aan zijn Apostelen ge daan, dat zij de macht zullen ontvangen om te binden en te ontbinden, ook besloten ligt de macht om de banden der zonden te binden en te ontbinden; en vervolgens naar Joh. 20:1924, waar Christus met duidelijke woorden aan zijn Apostelen de macht schenkt om zonden te vergeven-. GemeenieSijke Aankondiging GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visehwiukel, Vischmarkt 18, tel. 12261 is ZATERDAG, en voor zoover voorradig ook ZATERDAG- AYOND, verkrijgbaarSCHOL a f C 21, fo.25, f0.45TARBOT h f0.55; f0 60; SCHAR a f0.18, per pond; HARING a f 0.05 per stuk en ZEEUWSCHE MOSSE LEN a f 0.06 per K. G. N C. DE GIJSELA AR, Burgemcest» Leiden, 12 December 1924. Katholieke Agenda LEIDEN. Vrijdag. Apol. Cursus door pater Hen- drichs, St. Petruskerk, te 8.15 uur.,' ALGEMEENS AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Derde Abonnementsconcert, SIlA zaal, te 8»«ar. De avond- nacht- en Zondagsdienst >!d( Apotheken wordt van Maandag 8 tot ea met Zondag 14 Dcc. wargenomen door <Ie Apotbeeek van den heer C. B. Duijster,| Nieuwe Rijn 18 Tclef. 523. Volgens spreker volgt uit deze woorden; logisch, dat de macht om zonden te verge-, ven geschonken werd aan do Apostelen maar ook aan hunne opvolgors, en verwj volgens dat deze macht moet worden uil-, geoefend hij wijze van rechtspraak, Vat; alleen mogelijk is na een rouwmoedig9; zondenbölijdends. b. Vervolgens las spreker uit de biste rische documenten der eerste eeuwen 1 getuigenissen voor, waaruit blijkt, dat men ook in de oude kerk de woorden vaiL Christus steeds aldus heeft opgevat. Tel kens vinden we de essentieels elemonloü terug: de kerk heeft de macht om zonden i te vergeven en daarvoor is van den kant; van dten zondaar noodig een rouwmoedig9i zondenbelijdenis aan den priester. c. Tenslotte beroepen de Katholieken! zich op de onfeilbare uitspraak van Kerkelijk Leergezag. 3. Welke zijn de heilrijke g*1/ volgen der Biecht volgens de Kalko*; Meke leer? Spreker kon deze vraag daar de Mi bijna verstreken was slechts heel k°r' beantwoorden.. w Het eerste heilrijke gevolg is do vergO' ving der zonden, bet herstel van het w*j vennatuurlijk leven, waardoor het weder* om mogelijk is de eeuwige zaligheid te be-, reiken. J Den zondaar wordt den weg gewezen ow niet te vervallen, om God niet Qppj*n door de zonde te bedroeven, den zwakt00

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2