^Tweede Blad^ Maandag 8 December 1924 UIT DE OMGEVING SASSENHEIM. Gemeenteraad. (Vervolg.) De lieer van Heemstra bespreekt ile al- gemeene leiding, gemeentelijke subsidie verleening en geldleeningen. De heer Bisschops brengt B. en W. hul de voor hun beleid, wat in hoofdzaak is (toe te schrijven aan het goed en rustig verloop 'der vergaderingen. Spr. wenscht, waar eeh behoorlijk inkomen is, dat er ook behoorlijk wordt huisgehouden en daar is spr. uit de opzet der begrooting van overtuigd. De heer Speelman brengt hulde aan liet beleid van B. en W.t wil echter met het voorstel in de begrooting neergelegd, wat betreft vuilverbranding even wachten. De heer Verkleij had belastingverlaging in deze begrooting verwacht. De heer van der Geest is ten volle tevreden met het beleid van B. en W. en ziet om zich heen wat de laatste jaren is tot stand gekomen. Spr. voelt ook wel wat voor verplichte winkelsluiting op Zondag. De heer Krom wenscht B. en W. niet te huldigen en stelt ten volle vertrouwen in hun beleid. Wat echter de aanval op de R.-K Raadsfractie betreft door den heer v. Zonneveld ge daan is niet juist. De fractie was niet te gen het gebed maar alleen de wijze waar op wordt gebeden is voor spr. niet eender. Er komen bij andere partijen ook wel punten op het program voor die niet worden uitgevoerd b.v. de rechtspositie der gemeente-ambtenaren. Waar blijft do in voering van de arbeidswet voor alle arbei ders. De verplichte winkelsluiting op Zon dag acht spr. na de opmerking van den heer van Rhijn, dat de gemeente vootr het overgroote deel christelijk is niet noo- dig; zij kunnen daar zelf voor zorgen.Met de subsidie, zooals deze door den heer van Heemstra wordt voorgesteld is spr. het niet eens. De heer van Breda wenscht ook een verordening voor Winkelsluiting op Zon dag. een betere verkeersweg óm het dorp. met de subsidie-verleening ia spr., zooals die door den heer van Heemstra is voorgesteld, het niet ens, wel ver wacht spr. van de zijde der Kath. nu eens een voorstel tot invoering van het gebed. Spr. wenscht een hetere rioleeering voor de verschillende stralen enz. De Voorz. antwoordt iederen spr. af zonderlijk, terwijl de heer Warnaar zegt, wat betreft de rioleering, dat met eigen personeel! in do werklooze1 periode v-ooft kan worden bereikt. Ook het verkeer kan door de gemeentenaren zelf beter worden geregeld door de trottoir te bewandelen en niet met fietsen of in groepjes in het midden van den weg te staan en rechts te houden. De heer Bader wenscht de lof B. en W. toegezwaaid niet te accepteeren van den heer v. Zonneveld. Deze is christelijk als het in zijn kraam te pas komt. Als men naar Amerika reist wordt ook op Zondag doorgereisd en .gewerkt- door den stoker. Het blang der inkomsten vereischt dit. Spr. wil alleen maar aanloonen dat men toch wel eens van meening kon ver schillen, hij wenscht dat do heer Van Zonneveld de uiting door hem gebezigd als zou de R.-K. Raadsfractie in deze on christelijk hebben gehandeld intrekt. Hij noemt heit niet in den lijn dat zoo maar eens te zeggen. Na een pauze van anderhalf uur worden de replieken voortgezet. De heer Bisschops zgt, dat het niet aan gaat de R.-K. Raadsfractie van onchriste lijk te beschuldigen' of hunne denkwijze te veroordeelen. Je hoort altijd spreken van Chr. en Kath., of wij geen christenen zijn. Veronderstelt da/t de Katholieken zouden voorstellen een Kruisbeeld in den Raadzaal te hangen of de vergaderingen te openen met het toeken dos kruises zoo als dat gebruiklijk is bij alle R.-K. gebe den. Als de A.-R. Raadsleden daar niet mede tevreden waren zouden wij hun als onchristelijk moeten betitelen. Ook den heer Verkleij lijkt het zoo partijdig toe iemand te verplichten tot een gebed. De heer Krom: ons principe wordt niet omlijnd in een vage formule, bij ons moet het innerlijk ziele-levon op den voorgrond treden. Weg met het uiterlijk vertoon. De heer Warnaar vindt dat den heer Bader schermt als de groote Goliath en brengt naar voren dat op de zeebooten al heel veel door de inwerking der Chr. beginselen is veranderd. Godsdienstoefe ningen enz. De heer Bader: Vindt U het zoo mooi als men U zoo maar van ónchristelijk te handelen durft te beschuldigen, ik niet. Aan de orde wordt gesteld de begroo ting Gasbedrijf 1925, welke na eenige kleine wijzigingen wordt aangenomen. De begrooting Grondbedrijf vormt bij het volgnummer 2 een punt der bespre king, wat betreft het heffen van dona- teursgelden van Vereenigingen die het speelterrein Sporthoff bespelen. De heer van der Geest heeft van1 de thans spelende v.ereeniging Teylingen niet een enkele klacht vernomen op deze toe passing. B. en W. hebben op verzoek van den Raad de verordening zoo ingericht. Dat een of andere vereeniging nu in con flict is gekomen, is nog geen roden om voor deze op te treden. Laten de hoeren het geschil met B. en W. bespreken. De heer Bisschops is er ook niet voor B en W. achter te stellen voor de een of andere groep, ^velke nu eens erg ontevre den tegen B. en W. wil zijn. Deze veror dening heft naar draagkracht. Van Zonneveld wenscht de post Dona- neursgelden te schrappen en wordt hierbij ondersteund door den heer van Breda. Weth. Warnaar heeft een verder strek kend voorstel, n.l. dat B. en W. met een geheel nieuwe verordening komen. Het voorstel-Zonneveld wordt ingetrokken en dat van den heer Warnaar komt in stem ming en wordt verworpen met 5 tegen 6 stemmen, die der heeren van der Geest, Krom, Badèr, Bisschops, Verkleij en Speelman. De gemeentebegrooting komt in behan deling. Bij de post verlichting wenscht de heer Verkleij wat me.?rdere straat-verlichting in den morgen. De heer Krom steunt dit voorstel en wenscht voor de maanden De cember en Januari de nachtbranders ook des morgens te laten branden, terwijl dc heer van Heemstra er een nachtbrander bij wenscht. Na ampele bespreking word' dit voorstel aangenomen. Do heer Speelman wenscht, dat B. en W. nogmaals onderhandelen over den bocht bij de Ruïne van Teylingen, om deze recht te trekken. Do voorz. zegt, af Ho wachten of de weg niet in het provinciaal plan wordt opgenomen. De heer van der Geest wenscht bij do salarissen der gemeente-werklieden een post uit te trekken voor eventueel© loons- verhooging. De heer Zonneveld sluit zich aan bij den lieer van der Geest. Gehoord al het geen de heer van Zonneveld beweert en nagaande do kosten van eigen gezin, vi^agt spr. niet het particulier bedrijf te vergelijken bij dat van een gemeentelijke instelling. Als Raadslid moet voorzitten, dat de mensehen 'n rechtvaardig loon heb ben. Dat het rijk verlaging toep; V is voor de gemeente geen motief temeer daar de arbeidslust daar niet doort stijgt. De heer van Breda staat aan de zijde van de heeren van der Geest en Krom; ook dit salaris acht spreker onvoldoende. De heer Speelman voelt veer voor het voor stel. De andere heeren zoggen dat verhoo ging altijd nog kan plaats vinden, waar voor nu deze post op de begrooting ge- bracht. Het voorstel van der Geest komt in stemming en wordt verworpen met 5 te gen 6 stemmen die der boeren Bader. Bis schops, Van Heemstra, Van Zonneveld, Warnaar, v Rhijn. De heer Verkleij heeft succes te boe ken door den post vuilverbranding, groot f2500 te-brengen onder onvoorzien. Bij de ontvangsten besluit men alge meen de woning van den heer v. Gilst na overleg met dezen heer te verkoopen, in dien meerdere opbrengst als bedoeld door voorstellers kan bereikt worden Do post belastingen wil de heer Van Zonneveld verlagen, Het vermen igvuldigingscijfer wordt vastgesteld op 0 9. De begrooting ging grif onder de hamer door en is behoudens eenige kleine wijziging aangenomen. Bij de rondvraag wenscht de heer Speelman binnen drie jaar een algeheele verbreeding doorgevoerd van den Rijks weg op die plaatsen in het Dorp waar mo gelijk. Eenige uitleeeningen door B. en W. worden goedgekeurd. Het verzoek van de R.K. Ver. Teylin gen om Zondags gedurende den winter tijd te half één te mogen beginnen met voetballen wegens het vroeg vallen der duisternis wordt bij hoofdeijke stemming aangenomen. Togen de heeren Warnaar, Van Zonneved, Van Rhijn, Breda en Van Heemstra. De Gcitenfokvereeniging, waarvan een adres was ingediend, verkrijgt een subsi die van f 1 voor elke te dekken geit waar dekbewijs voor kan worden getoond, voor het jaar 1925. Niets meer te behandelen sluit de Voor zitter te half zes de openbare vergadering. Gemengde Berichten Scheepsbrand. Vrijdagmorgen omstreeks- zes uur Is brand uitgebroken aan boord van het schip „Petrus" der firma Janssen van Lith te Venlo. De brandweer was spoedig met de motorspuit ter plaatse. Een gedeelte der lading, circa 18 ton tabak, verbrandde gedeeltelijk en een ander gedeelte werd als niet meer voor verwerking geschikt, in de Maas geworpen. Vermoedelijk i3 de brand onts'san. door vonken uit de stookgelegenheid in de ka juit. Verzekering dekt de schade Ernstin ongeval te Vlaardingen. Dc baas J. van E. en zijn 70-jarigen kei per J. den R.. zijn Vrijdag in de nelten- taanderij en boeterij der Reedcrsvereeni- ging te Vlaardingen. bij bet schoonmaken van pen taanketel door de zirth daarin ontwikkelende giftige dempen bedwelmd. Toen het ongeval bemerkt werd ziin on middellijk met behulp van kunsf matige ademhaling en zuurstofapparaten alle po gingen in het werk gesteld de levensgees ten der slachtoffers weer op te wekken. Do R. bleek echter reeds gestorven en hoewel het gelukte van E. weer bij kennis te brengen, is ook deze in den avond overleden. Van den toren gevallen To Puiflijk (gem. Druten) klom de 10- jarige P. op den ouden toren. Toen hij boven was. brak de half vergane plank, waarop hij stond. Hij stortte naar bene den en stierf spoedig daarna. Laffe Inbrekers. Op St. NiColaasa*Fond of in den nacht daarop volgende hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot het schoenenmagazijn van de firma- meerman en Co., Beursstraat te Amsterdam. Do daders opereerden aan de zijde van d0 Warmoesstraat, sloten de deur open en baanden zich van hier toegang tob de derde étage. Een waakhond, die zich in het magazijn bevond werd gewurgd en daarna opgehangen. Vervolgens maakten ze zich meester van eenige honderdon pa ren schoenen van allerhande model en maat. TJit de gelijkstraatsche verdieping werd een handkar gestolen en hiermede ziin vermoedelijk de schoenen, die een waarde van f 1000 k f 1500 vertegenwoor digen, vervoerd. Een burenplaanster. Den laatsf°n tijd werd de 82-jnn'cre we duwe v. d. W. te Luiten aan dc Pedems- vaarf. biizonder lastig gevallen door onbe kenden Dan des avonds en dan des nachts werd zij opgeschrikt door lawaai op ruiten en deuren. De politie had geen succes. Steeds als er een veldwachter ter ppatse aanwezig was. was er niets te doen. Hot is haar nu echter gelukt, de daderes te be trappen. Ongeveer 10 uur des avonds be gaf de echtgenoot© van B. N. zich naar de woning van de weduwe en sloeg met ge weld op de ruiten On datzelfde moment werd zij betrapt. Tegen haar is proces verbaal opgehaakt. De Van den Broekestraat in Rijssen. Bij het geven van een nieuwen straat naam op het gemeentelijk woningbouwter rein stelde de burgemeester van Rijssen voor, een der straten Van der Hoopstraat te noemen, om den grooten Nedorlandschen vliegenier te huldigen. Uit den raad kwa men hiertegen protesten. Men wildl0 de straat noemen naar den macanicicn Van den Broeke-. als protest tegen de handeling der regeering die de heeren vliegers tot •officier en ridder van Oranje Nassau be noemde doch den mecanicien meteen medaille afscheepte. Aldus werd besloten, zoodat Rijssen krijgt haar Van den Broekestraat, aldus meldt het Volk". Buiienl. Berichten OVERSTROOMINGEN IN SYRië. 80 menschen bij Aleppo omgekomen. Uit Aleppo (Syrië) worden groote over- stroomihgen gemeld, waarbij ongeveer menschen zijn omgekomep. De treinverbinding met Conslantinopel is verbroken. Een cycloon in Spanje. Croote materieele schade in de provincie Loon. Een geweldige storm heeft, groote schn- de aangericht in de Spaansche provincie Le< n. Vele huizen en schuren ziin vernield. Ook zijn groote voorraden koren verloren gegaan. Boomen werden ontworteld en honderden meters weggeslingerd. Treinbotsing bij Kattowitz. 15 personen zwaar gekwetst- Bij Kattowitz heeft een botsing plaats gehad tusschcn een personen- en een goe derentrein. Het locomotiefpersoncel wist bijtijds van de machines te springen, Vijf tien personen zijn zwaar gewond. Het proces-Haarmann. Een nieuwe arrestatie. De politie te Hannóvcr heeft Witkowski. een 2t-jarig straatventer gearresteerd, als medeplichtige van Haarmann. Een Flensburger stoomboot gezonken. De Flensburger atoomboot ,.Kanal TV" is op reis van Hamburg naar Flensburg tijdens een hevigen storm in de Oostzee ge zonken. De bemanning werd door een Duitsche torpedoboot gered. Hevige sneeuwstormen in Nebraska. Een sneeuwjacht- heeft belangrijke scha- de in den slaat Nebraska aangericht. De telefoon- en telegraafverbindingen zijn verbroken. 10,20 UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hoeren is. uur Radio-Paris, 1780 M. Concert uur Brussel, 365 M. Concert Hamburg. 390 M. Citvoerine v-til ..Jfamsel Aogot" uur Alle Engelsche stations: T scin Big Ben en nieuws. I uur Londen. 305 M.. Cbe]ii. .nord 1 :0 j M. en andere Engelse!-. ala'ticnal Concert en tooneei. uur Berlijn öro M. Conrert. uur Brussel. 200 lr. Opera-C'oiicert, uur Amsterdam, 1050 M Concert uur Radio-lyris 1780 M. Ma-roieo.. cn soldatenliedjes, uur Alle EngfJsche stations: Dans muziek van het Savoy Hotel t« Londen. SPORT VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Overzicht. 't Was een prachtige winterdag giste ren, die wel tot een bezoek aan de velden noopte, waar de aanhang der zooveel dui- zende voetballers weer aangenaam ver rast werden door een overwinning of min der aangenaam door ©en nederlaag der hun verknochte club. Voor de supporters van A.S.G. was hot een ware teleurstelling te moeten zien hoe de club dor roodzwarten aan den Dordt- schen straatweg een smadelijke 71-ne- derlaag leed. Wie echter nota nam van de opstelling, waarmee A.S.C gisteren binnen de lijnen kwam, moet toch zelf wel hebben gezegd, dat daarmee onmogelijk eeuig goed resultaat behaald kon worden. Do Ruyter was verhinderd wegens studie redenen, weshalve v. d. Mark weer eens ten tooneele verscheen. Natuurlijk liep het falikant uit, al is het niet onmogelijk dat het zulks ook zonder hem geworden zou zijn. Blom ontbrak ook al op het appèl en Warns te ker Jr. was thans weer in de voor hoede. Verder speelde Warns Sr. aanvan kelijk mid-half, wat ook al verkeerd uit- kwam, doordat Vrt^ken slecht speelde als hack. t Wordt hoe langer hóe bedroevender mot -de rood-zwarten. Zondag komt Z.F.C op' bezoek. We zullen zien, of de roodzwarten' van hen zullen winnen. Het is nu al heel moeilijk om den achterstand ia to. hhlon. Wordit er echter niet .gewonnen, dan kan A.S.C. zich voorbereiden op do degrada tie-wedstrijden. j Intusschen werd de positie van Feijen-* oord weer veel beter doordat Blauw-Wat weer ©en punt verspeelde aan Unitas, welk gelijk spel de Zebra's aan keeper Schin-' deler te danken hebben. De Stadicmhewo- ners verdienen den kampioenstitel toch zeker niet. De H.F.G. kon hot op etfgen veftl toch maar niet bolwerken tegen Sparta, dat een praclltigen wedstrijd speelde en met 4—1 won. Quick deed goed werk door Haarlem met 2 1 te slaan, al is de overwinning dan ook, ondanks opgelegde kansen, uit het vuur gesleept. Z.F.C. en 't Gooi ten slotte kondon al evenmin de touwen vinden en deelden do punten. In do tweede afdeeling verbaast de 5—0 nederlaag van ltC.H tegen Ajax moer dan het gelijke spel in IJmuiden. R.C H. had zoo goed als niets in te brengen en verloor verdiend. In IJmuiden kwam het tusscheu Storm vogels en II.B S. niet !ot doelpunten, zoo dat een gelijk spel de uitslag was. E.D.O. kou het tegen de groote Haag- sche niet tot een overwinning brengen maar desondanks zijn deze Haarlemmers de eenige d>ie Haarlem eenige verrassing konden brengen. Van de acht punten kwam er slechts ééu in handen der Haar- lemsche eerste-klassers, wijl de drie an dere clubs verloren. V.O.G. ging op den goeden weg voort door een 4—1-overwinning op Ü.V.V. Roods bij rust hadden de Rotterdammers de vier doelpunten gemaakt. Daarna ver dedigde U. V. V. beter en even voor het hindo kwam het eenige tegenpunl. Excelsior kon het in Dordrecht niet bolwerken. D. F. G. schijnt zich wat meer in te gaan spannen, nu ook V.O.G. aan de hetere hand schijnt te komen. Voor de dorde klasse noleeren wij thans overwinningen van de thuisclubs. Alplien zette, zooals to verwachten was, het on geslagen record voort en won met 31 van U.V.S. Dat voert ongetwijfeld naar een ongeslagen kampioenschap. Lugdunum hield goed stand tegen de club uit Bodegraven en werkte zich wat liooger op de ranglijst. L. F. G. had tot oen kwartier voor liet einde een 10 voorsprong op Siod, maar (oen kreeg do keeper van Siod van een der voorhoedespelers van L. F. C. een trap tegen het. hoofd, toen hij een lagen bal wilde grijpen. De wedstrijd werd toen ge staakt. Dc reserves van A. S. G. deden al niet veel beter werk dan de ouderen. Zij kwa men uit Utrecht terug met een 61 neder laag. De geol-zwarie reserves plaagden or weer in een geiijk spel te forceeren. Thans tegen V. U. C II. Zoo langzamerhand komen er puntjes bij. Alphen II stelde teleur door een 5—3 ne- üerlaag tegen II. D. V. S. III. FEUILLETON HET OPSCHIETENDE KOREN door RENé BAZIN, Lid der Fransphe Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) 85) Met een ruk trok hij zich los en sprong tusscben het volk. De vrienden luisterden niet naar hem. Verschillenden trachtten Lureux zelfs tegen to houden. „Hij wil wil Cloquot slaan. Houdt hem tegen". Hij ontsnapte aan de uitgestrekte armen en liep naar het zwarte paard, om hot op den weg terug te brengen. Maar tevergeefs. Vrouwen vluchtten aohroeuwend -heen. Te midden van het lawaai bleef slechts één persoon onbeweeglijk en stil. Het was Cloquet, die met beide handen leunde op zijn stok. Lureux gaf bot aanloopen van de koeien en het paard op en richtte zich tegen hem Hij hield hem de vuist onder den neus en zei de: Ellendeling, gij hebt uw dochter ver raden. Ik verraad niemand. Ik breDg de dieren terug, omdat ze tot den faillieten boedel behooren. Ik heib er den ganschen nacht om geloopen. Ze zijn er alle. Hij keek naar de rondom toegeloopen menschen. Er is geen enkele onder u, die mij ongelijk geeft. En mocht er een zijn, dal hij zijn mond open doet. Een oogenblik beerschte er stilto. Ln- reux voelde, dat hij geen steun vond. Hij liet zijn gebalde vuist zakken en haalde de schouders op. Dat gaat mij toch alleen aan, geloof ik, zeide hij. Toch niet,-ik wil niet, dat zij mijn dochter voor een dievegge kunnen uitma ken. Arme dwaas. Zij hoeft zelf een koe naar de Grijze hoeve gebracht. Je liegt, Lureux. Zij heeft den mulder stalling ge vraagd voor de merrie. Hindert u dat soms, dat wij iets overhouden'/ Ja, Lureux, dat hindert mij erg, om dat hot onrechtvaardig goed is. Men zal de koeien niet .verkoopen; men heeft daartoe het recht niet. Mijn heer de notaris? Zich omdraaiende had Lureux den no taris bemerkt, die zich met moeite een weg baando door de menigte. Wat is er toch, Lureaux? Behooren deze heesten u werkelijk toe? Zij behooren mij of een ander, dit is van geen belang; men zal ze niet ver koopen, ik verzet er mij tegen. Gij zijt de eerste niet, die mij zoo iets levert, Lureux, gij hebt ze verborgen; gij hebt ze in de hoeveu geplaatst. Pardon, mijnheer de notaris, de hee- Ie kwestie is, of de deurwaarder-ze bij de ■beslaglegging opgeteekend heeft. U kan het gezegeld stuk inzien; zij staan er niet op; ik verzet me dus tegen den verkoop. Hij had zijn vrijmoedigheid terug ge kregen. Met minachting bekeek hij den no taris. Met veel genoegen hoorde hij hem gunstig gezinde stemmen rundom zich. „Hij heeft gelijk.Indien de deur waarder ze niet opgeteekend heeft? Zoo is de wet. Men moet doen wat de wet voor schrijft".Doch zijn vreugde was van korten duur. Brengt de zwarte merrie in den paaT denstal. Stalt ook de koeien en schapen. En vlug, zei de de notaris. Gij vergeet één ding, Lureux. Hebt ge al of niet do akte geteekend, die de beslaglegging wijzigde? Zeker, heb ik die geteekend. Welnu, daarin geeft gij mij volmacht om al uw meubels en vee te verkoopen. Verstaat ge?. Heeren, ik hervat den v?* koop; volgt mij. Met fonkelende oogen zocht Lureux Gilbert Cloquet, dien hij echter niet vond Gilbert, die gezegd had wat hij moest zeggen, hail zich uit de menigte terugge trokken. Hij bleef staan op een verlaten plek van den hof, bijna op den hoek van het huis, bij den ingang van het voet paadje, dat naar het bosch liep; hij stond rechtop en zag naar den drempel van het huis, waar Marie stond te weenen, ge leund tegen den deurpost, haar gelaat verbergend in de handen. Zij had haar vader gezien, maar was niet naar hem toe gegaan. Hij zei met gedempte stem, opdat niet iedereen het zou hooren: Maria, Maria, ik heb je alles gege ven en je besteelt de menschen nog. Ma ria, ik bezit g*een stuiver meer en je ont neemt me ook nog mijn eer. Maria, ik spreek tot je. Ik zeg je dit alles en ge ant woordt mij niet. Zij bleef snikken. Het volk ging lachend en pratend voorbij, achter den notaris aan. Vrienden naderden; vijanden zouden ook komen. Gilbert hoorde een stem roepen, maar het was niet die van Maria. Hij ging ach teruit de binnenp-laats af tot het voet paadje door de hog. Hij zag den notaris en zijn klerk weer plaats nemen achter de tafels. Hij zag menschen uitwijken, als Lureux tusschen hen door liep. Deze ging het huis in cn kwam er even later uit mot een reiskoffer in de eene baud, met de andere Maria vooruittrekkend, die zich weenend achter hem trachtte te verbergen „Vaarwel. Laat mij doorgaan, riep Lureux Gij hebt ons allen verraden. 11c ga heen oin niet meer terug te keeren. En Lureux en Maria gingen langs het voetpaadje heen. Bij de heg hief Gilbert de armen om hoog. Maria, zei hij. Mijn arme Maria, ge hadt dus niets meer om te leven. En toch, ik heb je opgevoed. Dan zich herstellend, voegdo hij erbij: Een weinig... voor zoover ik kon. En hij vluchtte naar de Wolvengrackt, terwijl hij de langzaam wegstervende stem van den af-lager hoorde roepen: Een mooie witte vaars. De witte schoone vaars, teruggebracht door een braaf man. Het bosch verborg hem Twee dagen later, toen Gilbert 's avonds van Crux terugkwam, waar hij bij een boer het graan had gedorsoht, bemerkte hij niet ver van Fonteneilles Michel de Mcximieu, die stil in de Tichting wandelde als hij. Nu en dan bleef hij staan om te luisteren of om adem te scheppen. Gilbort had hem kunnen ontwijken, evengoed als hij dit gedaan had met zooveel lieden uit Fonteneilles, sedert den dag, dat de deur waarder op dé Doornen] oeve was geko men. De schaamte maakte hem onbeleefd. Maar neen, ditmaal verhaastte hij zijn stap en alvorens den wandelaar in te ha len, hoestte hij om zich aan te kondigen. Michel draaide zich niet om en vervolg de zijn weg, maar toen de daglooner dicht bij hem was, strekte hij zijn hand uit en legde ze vriendelijk op den schouder van Gilbert. Hij had hem herkend, zonder hem te zien; hij beklaagde hem. Gij hebt Zondag een goede daad ver richt, Gilbert. Maar ook een droevige, mijnheer Mi chel. Zij liepen naast elkaar over het voet paadje, waarop de laatste lichtstralen bleekten. Michel had de hand niet van den schou der van den daglooner weggetrokken l>e schemering verdoezelde beider gestalten. Weet je, wat ik dikwijls tot me zelf zeg, als ik aan je denk, Gilbert, cn aan eenige anderen van de streek, do besten, d o op jouw gelijken? Hcusch niet. Ik wist no.7 niet eens, dat u aan mi! dacht. Ik zeg dikwijls tot mi; zelf, dat die man racer versland heeft dan zijn am bacht V„"g| N.l*on dan kan dat wel waar zijn. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3