huize RUiMZicur SERZOff ONDER Dl HGLLANDSCHE HüiSVROUWEHr HEBBEH GEKOZEN! Boterhandel JAC. WALS HARE proefneming met LOTUS vol geur en smaak, leidde *mt t0t geregeld gebruik. {^ggmak dat zu LOTUS, door de "slgsk hoogfune, alles-over- /^rfsèi treffende kwaliteit in vffiifi de plaats hebben gesteld van alle andere soorten. t0t nu t0e door haar gebruikt, is het overtui- gend bewijs dat LOTUSg splb, algemeen de voorkeur' geniet. LOTUS is een steun s^lv.w^g^^voor de kookkunst van iedere huisvrouw.^, yp vraagt uw winkelier 'nog heden/' LOTUS. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Na opening stelt do voorzitter aan de "©rdo de begroot ing voor 1925. De begrooting heeft gecirculeerd on der de leden, waarvan aDeen de heer Stam voorstellen tot wijziging, zij het meer in den vrom van vragen, heeft in gediend. De voornaamste zijn: de post wegen ▼an f 4000 op f 3000 terug te brengen, ge zien de groote voorraad keislag thans aanwezig, de post voor onvoorziene uit gave van f 4000 op f 3000 terug te bren gen en de aarwedden van het gemeente- personeel te verlagen, omdat het Rijk met 20 pet. en de particulieren met 30 pet. voorgingen. De heer Stam beoogt hier voornamelijk mede den posit belasting naar het inko men, welke f 6700 hooger is geraamd moeten worden, zooveel mogelijk te ver minderen. Gelezen wordt een advies van den opzichter over het onderhoud der wegen. De geheele voorraad voor dit jaar is ge veest 225 kub. M. basaltsteenslag en 75 lub. M. grint, totaal 300 kub. M., waar van 100 kub. M. reeds verwerkt is. De oppervlakte van den weg is 20.000 kub. M. Het aanwezige basalt heeft een stuk- grootte van 2—4 c.M., zoodat bij gelijke ©trooiing het basalt tweemaal de stuk grootte uit elkaar moet liggen, om over al wat te brengen. Verschillende gedeel ten van den weg zullen moeten worden overgeslagen om gedeelten als te Noor den van de Schippersbrug tot Z. Otto in bet Zuideinde bij J. Kranenburg, welke gedeelten anders spoeaig zullen bezwij ken. De keislag zal worden ingewalsL De post voor onvoorziene uitgaven wordt op verlangen van Ged. Staten tot een bedrag van f 4000 geraamd. Wat betreft de verlaging van de jaar wedden voor het gemeen te personeel wijst de Voorz. er op. dat volgens de gemeente wet niet de Raad, doch Ged. Staten de jaarwedden vaststellen van den burge meester. wethouders, secretaris, ontvan ger, ambtenaren van den burgerlijken stand en veldwachters. Deze jaarwedden worden naar vaste normen voor de geheele provincie tegelijk geregeld, zoodat hierop geen uitzondering gemaakt wordt. Is het de bedoeling van den heer Stam. zegt de Voorz., de jaar wedden te verlagen van den doodgraver, schoonhoudster van het raadhuis, electri- citeitsambtenaar enz. dan kunnen B. en W. daar niet met mede gaan, omdat deze jaarwedden reeds zoodanig zijn, dat aan verlaging eenvoudig niet gedacht kan worden. Te minder nu de levensstan daard weder aanmerkelijk stijgt. De loo- nen der rijksambtenaren zijn, volgens uitdrukkelijke verklaring van den Minis ter niet verlaagd, omdat zij te hoog zijn doch enkel, en alleen, omdat de jaarlijk- sche begrooting van het rijk sloot met een tekort van millioenen. Dit van rijks wege toegepaste middel is daarom een noodmaatregels alleen gerechtvaardigd door een oogenblikkelijken noodtoestand. Eenzelfde of soortgelijk motief is hier al lerminst aanwezig, wat nader zal wor den aangetoond bij afzonderlijk rapport en ook de plaatselijke toestand eischt dit in geenen deele. De voornaamste bron nen van bestaan in de gemeente als de zuivelbereiding, het riet en het fabrieks wezen blijven nog steeds, vooral in bet afgeloopen jaar aldus de Voorz. ruim vloeien en een loonsverlaging van 30 pet. bij particulieren is spr. onbekend. Ook vroeg de heer Stam nog afschaf fing van de nachtwaohts. Voor dit idee gevoelen B. en W. evenmin, omdat de toestand alhier over het algemeen veilig is en deze veiligheid niet in de waag schaal kan gesteld worden. Reeds het we ten, dat er gewaakt wordt, werkt preven tief en doet dus zijn nut. De secretaris brengt thans in opdracht van en na overleg in de vergadering van B. en W. navolgend rapport uit. De vragen, welke B. en W. beant woord wenschen, kunnen aldus wórden geformuleerd: waarom is de post: belas ting naar het inkomen in de begrooting voor 1925 zooveel hooger dan de raming voor 1924 en hoe staat het met den be lastingdruk in deze gemeente. De inkomstenbelasting is de sluitpost van een begrooting en zij is voor 1925 geraamd moeten worden op f 35632.97, terwijl dit het vorig jaar was f 28990.59. De oorzaak ligt niet hierin, dat over het algemeen de posten hooger zijn geraamd, de oorzaak ligt uitsluitend in het saldo van de rekening over 1923. Dit saldo bedroeg slechts f 2662.07 Vi en komt nu als aanvangspost voor op de be grooting voor 1925. Daarnaast staat de raming voor 1924 ad f11734.97, zijnde het saldo over 1922, wat een verschil geeft van f 9172,89 Yt. Het jaar 1922 le verde een saldo van f 21734.97, bij raads besluit van 22 Nov. 1923 werd f 10.000 van dit saldo afgenomen en gebracht op de begTooting van 1923, ware dit niet ge schied, dan zou de begrooting over 1923 totaal ontwricht zijn en had men over 1923 met een belangrijk tekort gesloten. Immers dan zou het batig saldo over 1922 f21734.97 geweest zijn en over 1923 een nadeelig saldo ontstaan zijn van f 7337,92*. Wat is nu de roden, dat 1923 een zoo klein saldo heeft opgeleverd of een zoo ongunstig resultaat? Eerstens is voor 1923. gezien de uit komst over 1922, het percentage of ver- houdingscijfer voor de belasting naar hest inkomen met 1/3 verlaagd, wat normaal berekend, teveel was>, doch bovendien: 1923 was het bekende droege jaar voor de veehouderij, hetwelk als gevolg het belastbaar inkomen zeer nadeelig be ïnvloedde. Immers de primitieve raming voor 1923 van den post: belasting naar het inko men was f31093.30 en de opbrengst, welke op dien dienst verantwoord kon worden, was slechts f24018 of f7000 minder. We danken het aan verschillen de andere gunstige factoren, anders had 1923 een nog veel schadelijker uitkomst opgeleverd, waarbij ook aan hot volgen de gedacht moet worden. Voor de instandhouding van de bijzon dere scholen moet de gemeente aan de be sturen dier scholen, tot een maximum van 80 pet. voorschot uitbetalen. HiervooT ie in de begrooting voor 1922 een post in uitgaaf gebracht van f 4500. Volgens de toenmalige voorschrif ten voor de begrooting en rekening moest diit bedrag weder als terugontvangen op hot zelfde jaar verantwoord worden, om dan de volle 100 pet. te verantwoorden in de rekening van 1923. zijnde het jaar, waarin eerst juist bereknd kon worden, naar de basis van het openbaar onderwijs welk bedrag in dit geval, ingevolge art. 101 der wet op hert L.O., aan bedoelde schoolbesturen moest worden betaald. De nieuwe, voor het geheele rijk ge lijkluidend gemaakte voorsohriften, be palen echter, dat het voorschot niet naar een volgend jaar verschoven mag wor den. Zoodoende moest in de rekriing 1923 dit bedrag worden ingehaald en drukt een post van f 4500 die rekening, zonder dat hij het jaar 1923 ten goede kwam. Hij kwam ten goede aan 1922. Het spreekt vanzelf, dat deze ongunstige eind-uit komst over 1923 zich wreekt op de be grooting voor 1925. Allerminst staat echter vast. dat het hooger geraamd belasting-bedrag ook werkelijk moet inkomen of dat het ver houd ingscijf er moet worden verhoogd. Het is best mogelijk, dat 1924 een zoo danig gunstig resultaat oplevert, dat een gedeelte van het vermoedelijk batig saldo ten goed gebracht kan worden aan 1925, waardoor de verhooging, welke thans in de begrooting is genoteerd, mogelijk ge heel teniet wordt gedaan. Eerst in Mei van het volgend jaar moet het verhou- dingscijfer voor 1925/1926 vastgesteld, worden, dus is het geenszins uitgesloten, dat dit berekend kan worden naar een ontvangsrt, gelijk staande met 1924. Thans is van de uitkomst over 1924 nog niets hekend, dus heeft men op het oogenblik de cijfers eenvoudig te nemen, zooals zij zich voordoen. 1 Ten slotte, gesteld eens, dart het ge raamde bedrag intact moet blijven, dan nog staat het zeer te bezien of het ver- fa oudingscijfer verhoogd moet worden Dit hangt geheel af van het totaal aan belastbaar inkomen. Indien vóór 1 Mei a.s» geen bijzondere onheilen in de veehou derij opkomen, staat het reeds vrij vast dat alsdan geen verhooging noodig is. Naast de groote voordeelen, welke de overgang van de inkomstenbelasting naar het Rijk, voor do gemeenrte heeft op geleverd. is dit het bijzonder nadeel, dat nimmer bij behoorlijke benadering eep verh'oudingscijfer is te berekenen; met dit noodwendig resultaat, dat de belasrting opbrengst de raming kan overtreffen, maar daarbij ook veel ten achter kan blijven en zoodoende het gemeentelijk comptabel beheer geheel kan ontwrich ten. Volgt thans de vraag: Wat te zeggen van deh belastingdruk in deze gemeente. Als regel heemt de Regeermg bij het verleenen van onderstand aan noodlij dende gemeenten als doorslaggevende factor het gemiddeld heffingspercentage. Dit is nJ. de verhouding van het belast baar inkomen en de opbrengst van de plaatselijke inkomstenbelasting. Gemeen- rten met een percentage, dat boven 10 uitgaat komen nog steeds niet in aan merking voor onderstand en worden dus nog niet als noodlijdend beschouwd. Over het loopende belastingjaar 1923- 1924 is het bekende belastbaar inkomen alhier f 1.215.092, zoodat het percentage ongeveer 3 is, dus nog verre van noodlij dend. Vervolgens is geraadpleegd een offi cieels statistiek over het belastingjaar 1923-1924 toen ons verhoudingscijfer dus nog 1/5 hooger was dan thans. Achttien hoven betaalt minder, doch daar is geen rekening mede gehouden. In Znid-Holland zijn 184 gemeenten, waarvan zijn genomen de, zuivere inko mens van f 1000 tot en met f 5000, in 5 rubrieken dus. Van al deze inkomens is de belastingdruk voor elke gemeente bere kend van een gezinshoofd met 2 minder jarige kinderen Nog geen 6 pet. van alle helastingplichrtingen is voor hooger inko men dan f 5000 aangeslagen. Nieuwkoop maakt hierbij een zeer goed figuur, alleen met uitzondering van de inkomens tot f 1000, omdat alhier de aftrek voor levensonderhoud slechts f 500 bedraagt. Wij betalen f 11.83 en 161 ge meenten betalen bij dat inkomen minder en slechts 22 meer. Doch bij een inkomen van f 2000 be taalt men hier f 42.90, in 65 gementen minder, in 118 meer, het hoogste is f 111.12 of f68.22 meer dan Nieuwkoop. Bij een inkomen van f3000 bertaalt Nieuwkoop f 76.44; 45 gemeenten betalen minder, doch 138 gemeenten meer, de hoogste f219.87 of f 143.43 meer dan Nieuwkoop. Bij een inkomen van f 4000 beV^alt men hier f 116.42; 45 gemeenten betalen min der, doch 1388 gemeenten meer, de hoog ste f347 82 of f231.40 meer dan Nieuw koop. Bij een inkomen van f 5000 be taalt Nieuwkoop f 163.54; 40 gemeenten betalen minder doch 143 gemeenten meer, de hoogste f 512.97 of f 349.43 meer dan Nieuwkoop. Nu staat Zuid-Holland nog lang niet aan de spits, integendeel. Zuid-Holland staart bekend als en der rijkste provincies' met dus over het algemeen een hoog in- komstcijfer. Trekt men de vergelijking door met andere provincies, dan komt men grootendeels rtot nog verrassender resultaten. In Friesland is geen enkele gemeente, behalve bij een inkomen van f 1000, waar minder betaald wordt, dan in Nieuwkoop. In de 43 gemeenten, welke Friesland telt, betaalt men bij een inkomen van f 3000 gemiddeld f 138, tegen in Nieuwkoop 'f 76.44. Bij een inkomen van f 3000 betaalt men in de Provincie Groningen gemiddeld f 146 of f 70 meer dan hier. Van de 57 ge meenten aldaar zijn er 55 met hooger aan slag. In Drente hebben alle 35 gemeenten een hooger aanslag, in Overijsel 48 de 59, in Utrecht 38 van de 72. in Noo Holland 99 van de 129, in Gelderland van de 112, in Zeeland 109 van de 1$> in Noord-Brabant 114 van de 164. j Limburg 56 van de 120. Vervolgens moet ook rekening gehoij. den worden met hert volgende: Bij de wet van 30 December 1920, 923 is het gemeentelijk belastïngtcrrem belangrijk verruimd. Het aantal opcenten op de gronrlbelas. ting zoowel voor gebouwde als ongebouw. de eigendommen kon worden verdubbel! De opcenten op de personeele belastin} konden worden verhoogd. Geheven kondec worden opcenten op do hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting op die der ver mogensbelasting. In het leven kon wordei geroepen eeD zakelijke belasting op het drijf, een belasting op tooneelvertoonin. gen en andere vermakelijkheden; een 1* lasting op de verzekering tegen brand, schade van in de gemeente zich bevinden de onroerende en roerende goederen ot eenovereenkomstige verzekering, vooi zooveel die goederen niet verzekerd zijn een belasting van hen, die gedurende ten minste een week als logeergasten verton- ven in een hotel of pension binnen d« gemeente, eën belasting op openbare aan kondigingen, voorzoover niet door middd van tijdschriften of nieuwsbladen gedaan. Van al deze nieuwe belastingbronnen ij er geen enkele door de gemeente noj aangeboord. In Zuid-Holland bijv hof- fen van de 184 gemeenten niet minder dan 95 gemeenten opcenten op de ver mogensbelasting, waarvan 45 100 pet., 55 gemeenten heffen meer opcenten op dj personeele belasting dan Nieuwkoop, gemeenten in Zuid-Holland heffen op- centen op de rijksinkomstenbelasting, ent Had men hiervan een zuivere statisti sche berekening dan zou onze gemeend een nog veel gunstiger figuur maken. Zoodra de Wet op de Verruiming vaj het gemeentelijk belastinggebied was aan. genomen, reeds op 15 December 192! heeft de Raad ernstig overwogen nieuw» dekkingsmiddelen aan te gaan wenden en hebben B. en W. dienaangaande voor- stellen ingediend, doch met algemeen» stemmen werd toen besloten dit niet l» doen, van oordeel, dat een biüijk-progres- sieve belasting naar het inkomen de meer eerlijke belasting is. Wanneer men hier ten slotte nog tegen over stelt, dart de gemeente in on der hooi heeft zes scholen, een weg met 20.000 vierk. M. verhardingsvlakte en over het algemeen zeer drassigen, veenachtigen on dergrond, 6 krankzinnigen, welke voor rekening van de gemeente in gestichten verpleegd worden, terwijl het gemiddeld cijfer voor een gemeente als deze 3 is, dan mogen wij veilig besluiten, dat de fi nancieels toestand der gemeente kernge zond is en de belastingdruk zeer laag in vergelijking met de circa 1100 gemeenten in ons land. (Wordt vervolgd) goudrenetten f2.90 en prima Stoofperen f2.— per 50 pond. Adrea van ouds Papen- traat, telef. 836. 9788b WILT U BEZUINIGEN! j gaat dan koopen big C. VAN HALDEBEN, Lokhorststr. 18. Schoenmakersmessen 20 cent per stuk, üraspen 35 cL p. stok 4 bollen Was voor 5 ct.,Gummi- zooien vanaf 12 ct. per paar. Verder alle soorten Gummi zooien, Hakken; Rollen in alle maten. 9782b H.K T00NEELVEREENIG1NGEN Bij vroegtijdige bestelling wordt zonder prijsverhooging datgene gemaakt, wat niet voor radig is en toch noodig is voor Uw tooneeluitvoering. 9298 L KOOWEHBERE, Ged. Tooneoikapper, Norschstraat 33, Leiden. f6.- en f 10. per n Pathéfoons f 45.-, 155.-. f 75-, en duurder, ook Etectrische. Adres„De Huisvriend1, Nieuwe Rijn 49. 16431 Steont deKathoüokePeri Filiaal LEIDEN In verband met het ontslag van tenigen van ons Personeel, Boterhandel „Huize Ruimzicht", Depót te Leiden, deelen wij onze geachte Cliëntèle mede, dat de zaken op denzelfden voet voortgang heb ben, en dat dividend uitbetaald en eierkaarten geldig blijven, in tegenspraak met de geruchten, dat genoemde Maatschappij die verplichting niet na zou komen. Wij verzoeken onze Cliënten de boter uitsluitend van onze nieuwe bezorgers te betrekken. Worden eventueel eenige van onze Cliënten niet bediend, zoo verzoeken wij U beleefd, tegen vergoeding van porti, bericht te zenden. Aanbevelend, 9729b De Ondernemer, Fa. C. A. FRANCHIMOS (A. B. v. d. REEP), TELEFOON 1611 - HAARLEMMERSTRAAT 20< Port, rood en wit 75 ct. p.fl. 5amos 75 ct. y, fl Bordeaux 90 ct. Bloedwijn f 1.20 Vruchten ingem. f 2. - p. L. Inmaakwijn f 1.50 Bisschopwijn 90ct.P"' Alcoh.vp.Likeur 93 ct.n Bessenwijn SO ct. n Advocaat 12.30,, Zoete r. wijn fl.20p* Punch (reclame) f3.- 11 J WILT U BEZUINIGEN I - Koopt dan Uw Leder en Four nituren bij C. v. HALDEREN, Lokhorststr. 18. Stukken Zool leer vanaf 1.25 per pond, Veters *>er dozijn vanaf 16 ct., Amstel Schoencream 10 cent per doos, Koordvetera (zwart en bruin) 7 cent per paar, Inlegzoolen ▼anaf 5 ct. p. paar, 9733b jywiss BREN8EN WIJ IN DEN HANDEL

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6