Tweede Blad Vrijdag 5 December 1924 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. (Vervolg). Bij post 456 komt in behandeling een '(niet in de secties behandeld) voorstel van den lieer Knuttel, om het subsidie aan <5^ Stedelijke Werkinrichting van f 10.983 brengen op f25 000 teneinde de loonen der te-vverkgestelden te kunnen verhoogen. Be heer Knuttel licht zijn voorstel .toe. Be heer Witmane ziet zich door dit voorstel in een moeilijkheid gebracht. Spr. is bestuurder van deze inrichting, maar hij is niet precies op de hoogte met de loonen. Be heer Knuttel: Bat hadt je moeten "weten. Be heer Wit mans: 'n Mensch kan (niet alles weten. Spr. weet wel dat de uit- keeringen niet boog zijn. Spr. kan zich op dit oogenblik niet voor bet voorstel uitspreken. Weth. Sanders heeft het voorstel Za terdag pas ontvangen, en door de vele raadszittingen geen gelegenheid gehad voor onderzoek. De heer v. Stralen weet ook dat de loonen in de inrichting te laag zijn. Spr. acht het echter beter, dat het bestuur van de inrichting zelf een voorstel indient. Dp heer Knuttel trekt zijn voorstel in. Bij de post „werkverschaffing" wordt if/handeeld het voorstel-v. Stralen om B. en \V. uit te noodigen, plannen te ontwerpen voor de ophooging van het Schuttersveld en verbetering van den Haagweg vanaf de [W'tfe Poort tot de Vink. Weth Mulder zegt dat verhooging van het Schuttersveld niet afdoende zou helpen. B. en W. stellen zich voor dienaan gaande eerstdaags met een ander voorstel te komen. Wat den Haagweg betreft, die is in onderhoud bij de provincie. B. en W. zouden ze7f graag den toestand anders heb ben. vooral bij het Rijn en Schiekanaal en de Spoorhaven, maar het is niet* anders. De gemeente beeft slechts over 'n klein gedeelte zeggenschap en daaromtrent zijn p'annen voor verbetering in studie. De heer v. Stralen trekt, nadat ook de V oorzitter er z>jn meening over heeft gezegd, zijn voorstel in. De heer Wilbrinik maakt aanmer king op den gemeentelijken electriciteite- winkel, die nog steeds onder den naam van „toonkamer" op de Hooigracht wordt .gedreven, tot schade van de winkeliers. Uit enkele, door Spr. aangehaalde gevallen blijkt hoe men daar den -winkelier soms het brood uit de handen neemt Spr. protes teert er tevens tegen, dat het hoogst ver derfelijke stelsel van afbetaling daar nog wordt toegepast. Behalve dat het de mo raal bederft van die er gebruik van ma ken bemoeilijkt het ook de broodwinning van ve1© belastingbetalers. Ook keurt Spr. het af, dat de gasfabriek kleine gasfitters-werken door particulie ren Iaat opknappen, doch zelf graag de nieuwe le;dingen levertv Den heer Baart bestrijdt den heer .Wilbrink. Weth Sanders deelt mede dat in overleg met de middenstandsorganisa ties reeds eenige afdoende schikkingen ge troffen zijn om de concurrentie met par ticulieren te beperken. De onderhandelin gen worden nog voortgezet. Be bespreking over dit punt wordt ge sloten. In behandeling komt dan het 'voorstel- Svtsma. tot reorganisatie van de gemeen- tereinigïng om te komen tot bezuiniging. Ben heer Sytsrna is uit het gedocu menteerde antwoord van B. en W. geble ken, dit belangrijke bezuinigingen, van een reorganisatie niet zijn te wachten. Echter is Spr. van meening, dat best een paar_ opzichters konden worden gemist. Zoo is het ook met 'n paar, schilders en stalknechts die er ioopen. Een ^ader on derzoek zou Spr. wel geweuscht achten, daar B. en W. zich nu vrijwel hebben ge houden aan het rapport van den directeur, die natuurlijk wel alleen op de lichtzijden zal hebben gewezen. Weth. Mulder ontkent dat er teveel personeel is. Men moet ook reken;ng hou den met den Ontsmettingsdienst die eraan verbonden is. Spr. zal er gaarne nog eens met den heer Sijtsma over spreken. Inkomsten. Be Voorzitter geeft den heer v. d. Heuvel in overweging, zijn voorstel, om de tarieven v^n de beide gem. Zwemin richtingen gelijk te maken, voorloo- pig terug te nemen, daar deze heele zaak nog besproken wordt bij het praeadvies van B. en W. dat ten deze in bewer king is. Be heer d. Heuvel gaat daarmede aocoord. Bij de post „opcenten op de vermogens belasting" komt in behandeling het voor stel-v. Eek om de opcenten van 15 op 100, en een van, de B. P. om ze op 50 te bren gen. Be heer Witmans vindt het piet meer dan billijk dat 50 opcenten op de ver mogensbelasting worden betaald, gezien de opcenten op Se inkomstenbelasting. Be heer v. Stralen acht het voorstcl- v. Eek van genoeg bekendheid, dan dat hij er veel over zou behoeven te zeggen. Be heer Knuttel betoogt dat het heel wat heter is om wat meer te halen van het kapitaal, dan het te gaan leenen tegen een hooge rente. Be heer Heemskerk gelooft niet dat het be^ng der gemeente een verzwaring van dezen post eischt, gezien het voorstel tot afschaffing van de zakelijke bedrijfs belasting. Weth. Sanders noemt bet betoog van den heer Heemskerk juist. Bovend'en heeft verhooging der opcenten tot gevolg dat ge goeden de gemeenten verlaten of er in geen geval zich komen vestigen, wat misschien nog erger is. Voor menschen die van de rente van een klein vermogentje moeten leven zou verhooging der opcenten nood lottig kunnen worden. Het voorstel-v. Eek wordt verworpen mot 226 stemmen. Voor de heer Knuttel en de S. B. A. P Het voorstel-Witmans-Mevr. Bietrich wordt verworpen met 1810 stemmen. Voor S. B. A. P., de communist, de demo craten en de vrijz. democraten. Bij post 506 bestrijdt dc heer v. S t r a- I e n het voorstel van B. en W. tot ophef fing van de zakelijke belasting op het be drijf. Mevr. v. It all ie zal voor de ophef fing stemmen, omdat de belasting geen re kening houdt met de omstandigheden van het bedrijf. Be heer Witmans sluit zich aan bij wat mevr. v. Itallie heeft gezegd. Be heer Beum er zegt dat het voorstel van B. en W. tot opheffing dezer belas ting met vreugde is ontvangen en geeft verschillende redenen aan, die pleiten voor de opheffing. In stemming komt een amendement-v. Stralen, om de post zakel. bedrijfsbelas ting niet te schrappen. Het wordt ver worpen met 226 stemmen, die van do S. B. A. P. en den heer Knuttel. Be heer Spend el verdedigt zijn voor stel, om het Vischbureau op te heffen. Het bureau is indertijd mede opgericht om het publiek te leeren visch-eten. Bat hier in genoeg voorzien is, bewijst wel de sterk toegenomen vischhandel. Dikwijls kan men bij de particuliere handelaars goed- kooper terecht dan bij het Vischbureau. Het bureau heeft ook een telefoon, maar die wordt allerminst gebruikt door hen voor wie het bureau bestemd is. Be con currentie in den handel is te groot,dan dat het bureau nog regelend zou behoeven op te treden. Vooral als man van rechts wil spr. protesteeren tegen de zich uitbrei dende overheidsbemoeiing. Be gisteren uitgesproken verklaring van weth. Meijnen dat de gemeente alleen zou optreden bij 6chaarschte en hooge noodzaak, gaf hem hoop op medewerking van B. en W. bij zijn voorstel, daar geen van beide motieven aanwezig zijn. Spr. hoopt dat gauw gezegd zal kunnen wor den: In dit door den Raad getimmerd kistje, ligt het Vischbureau, en niemand zegt: ik mis je (hilariteit). Be heer Groeneveld wil tegenover het mooie beeld, dat de heer Spendel van den vischhandel heeft opgehangen, stellen dat de vischhandelaren het publiek schan dalig hebben afgelegd in een tijd dat er honger was. Wat het vischbureau betreft wijst spr. erop, dat er nooit geld op toe gelegd is. Laten de vischhandelaars dan eens probeeren hot "bureau weg te concur- reeren. Maar juist door het bureau kan men niet die winst maken, welke anders op den prijs zou worden gelegd. Bevisch, welke het bureau leve-rt, is goed, getuige dat zelfs wethouders ze betrekken. Op heffing van het bureau zou een groote prijsopdrijving tengevolge hebben. Be heer Wilbrink concludeert uit de houding van B. én W. dat zij voor standers van overheidsbemoeiing zijn. Be heer Eerdmans meent dat alleen Katwijkers en Noordwijkers voordeel zou den hebben van opheffing van het bureau, en spr. heeft volstrekt geen behoefte dien menschen de hand boven het hoofd te houden. Be. heer Eikerbout bestrijdt den heer Spendel. Het bureau heeft wel doge- lijk nog een prijsregelende taak. Weth. Reimer inger sluit zich aan bij den heer Eikerbout. Be heer Bergers steunt het voorstel- Spendel.Spr. acht alle overheidsbemoeiing met particuliere bedrijven uit den booze. Het voorstel wordt verworpen met 228 stemmen. Vóór stemden de heeren Goster, Wilbrink, Huurman, Beumer, Wil- mer, v. d. Reyden, Spendel en Bergers. Be begrooting wordt hierna aangenomen met op éón na al gemeen© stemmen. Tegen stemt de heer Knuttel. 21o. Voorstel inzake de toetreding van de gemeente als lid van de vereeniging „T u inbouw-Onderlinge''. Be heer Heemskerk acht de voor gestelde toetreding niet voordeelig voor de gemeente, met het oog op het groote risico Be V o o r z. merkt op, dat het een zeer uitgebreide verzekering is, waarbij alle groote lichamen zijn aangesloten. Weth. Sanders zegt ook, dat de ri sico zeer klein is. 't Is in geen geval min der solied dan de Rijksverzekeringsbank. Het voorstel wordt aangenomen niet 23 5 stemmen. Tegen mevr. v. Itallie en de heeren v. d. Heuvel, Groeneveld, Heems kerk en Eikerhout. 22o. Voorstel tot intrekking van de ver ordening van 6 April 1893 (Gem.blad No. 3), op het verleenen van vergoeding aan werklieden in geval* van ongelukken. Aangenomen. 23o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het doen drukken van een nieuwen catalogus van do schilderijen in het Stedelijk Museum „Be Lakenhal". Aangenomen. 24o. Prae-advies op het verzoek van do Onderwijzersclub tot bestudeering van'het Dalton-onderwijssysteem, om het kosteloos gebruik van een gemeentelijk lokaal voor het houden ,van. gemeenschappelijke stu dievergaderingen. Wordt uitgesteld. 25o. Verordening op den verkoop van vuurwerk. Aangenomen. 26o. Bezwaarschrift van J. J. Paarde- kooper, tegen zijn aanslag in het gemeen telijk vergunningsrecht, dienst 1924/25. Aangenomen. 27o. Verzoek schriften in zake school geld Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 1923/24. Conform besloten. 28o. Prae-advies op het voorstel van den heer Groeneveld, Mevr. van Itallie van Embden en den heer Sijtsma, om langs de Breestraat trottoirs te doen aan leggen. Wordt aangehouden met de bijbehoo- rende amendementen van de heeren v. d. Heuvel en v. d. Reyden, veenals het „Bal- ton "-voorstel. Be Voorz. stelt voor, nu a.s. Maandag niet te vergaderen. Mogen de boterletters den leden maar goed smaken. Spr. deelt als zijn voornemen mede, nog vóór Nieuw jaar weer bijeen te komen, en wel op 22 Becember. Aldus wordt besloten, waarna de voor zitter de vergadering sluit. Gemengde Berichten DE AARDBEVING OP JAVA Het aantal dooden. Uit Weltevreden wordt gemeld: Het aantal dooden bij de jongste aardschui- vingen bedraagt 114. Er zijn 3 zwaar en 6 lichtgewonden en 1100 vluchtelingen. Tragisch Een brand in de woning van G. P. te Arcen tastte in een oogenblik ook de woning van S. aan. Toen deze bezig was te redden wat nog gered kon worden, kreeg liij het eensklaps te kwaad, kreeg een bloedspuwing en overleed in een kwar tier. Be verslagenheid was groot. Be wo ning van P. ia geheel uitgebrand. Doodelijk mijnongeluk In de Bomaniale mijn te Kerkrade ver ongelukte de 16-jarige M. S. Hij bekwam een schedelfractuur en was onmiddellijk dood. S. werkte pas drie dagen onder gronds. Twee personen gered Men schrijft aan de ,,Msb.": Bczer dagen waren op de schorren iti de Oosterschelde twee personen, een man en een vrouw aan het jagen. Zij werden door 'he,t opkomend water verrast en kon den, wijl 7ij het Scheldeterrein met zijn die.pe kreeken en geulen niet kenden, niet, meer aan den wal geraken. Ongetwijfeld zouden zij zijn omgekomen indien hun hulpgeroep niet. ware gehoord door den jager Adr. Cornelissen van Woensdrecht, die in zijn pontje op de een- denjacht was. Beze roeide onmiddellijk naar de ongelukkigen, die zich nog ter nauwernood boven water konden houden en bijna geheel uitgeput waren. Be jager heeft op dezelfde plaats reeds zes personen het leven gered. Dc knoeierijen in de kazerne te Maastricht In aansluiting op heb reeds vermelde, deelt men ons mede. dat het onderzoek in de knoeierijen met. de leveranties van levensmiddelen ten behoeve van het 13e Regiment Infanterie met kracht wordt voortgezet. Woensdag is aangehouden en ingesloten de slager W. wonende Brussel- schestraat, aldaar. Beroovingen. Woensdagavond werd aan het politiebu reau te Haarlem aangifte gedaan van een vermoedelijke berooving. Een inspecteur en vier rechercheurs trokken er op uit. meldt de „O. H. Crt." en haalden uit een café in de Tulpenstraat deQ 25-jarigen loswerk- man P. J. van der K. en C. D., 28 jaar, letterzetter, beiden wonende te Haarlem. Vast Btaat reeds dat beide aangehoude nen, na een tapperij op de Kampervest te hebben verlaten, daar een onbekend per soon, die in hét café verschillende malen getracteerd had, hebben opgewacht. Zij zijn toen met z'n drieën verder geloopen en op den Kampersingel heeft een van de beide werklui den onbekende een porte feuille uit den zak gehaald. Later is het tweetal naar de tapperij in de Tulpenstraat gegaan. Bij heb arresteeren werd geconstateerd, dat B. een portefeuille op den grond wierp. Bij fouilleering van het tweetal werd op hen gevonden en in beslag genomen een bedrag van omsteeks f 140 benevens eenige premie-obligaties. Be benadeelde is vermoedelijk zekere J. B., wonende to Ben Haag. Naar het huis van bewaring te Mid delburg zijn overgebracht een tweetal vee kooplieden uit Aardenburg en een uit Mal- deghem, die in een café te Aardenburg een Belgisch koopman geweMdadig van 5500 francs hebben beroofd. Een pier te Zandvoort? Eenige jaren geleden bestonden er plan nen om te Zandvoort een pier te bouwen Door verschillende omstandigheden hebben die plannen toen geen voortgang gehad. Thans vernemen wij. dat er opnieuw be sprekingen zijn gevoerd om te zien, of niet tot een uitvoering van het plan gekomen kan worden. Een postkantoor in .,De Bijenkorf." Na „Gerzon",.Be Bijenkorf". De ,,Tel." verneemt nl., dat binnenkort in het maga zijn ,,De Bijenkorf" een hulppostkantoor zal worden gevestigd in denzelfden geest als het op 1 dezer bij Gerzon in de Kalver- straat geopende. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is. 6.20 uur Brussel, 265 M. Bezoek van SK> Nicolaas aan het zendstation. Zang, voordr. en concert. 6.— uur Hilversum 1050 M. St. Nicolaae op de N, S. F. met mevrouw: v. Dijk. 6.20 uur Eiffeltoren, 2600 M. Concert. 7.20 uur Alle Engelsche stations: Tijd sein Big Ben en nieuws. 7.50 uur Londen 365 M. Chelmsford 1600 M, Concert. 7.50 uur Birmingham, 475 M. Concert. 7.50 uur Bournemouth, 380 M. Concert en zang. 7.50 uur Cardiff, 350 M. Mozart-avond. 7.50 uur Manchester, 375 M. Concert. 7,50 uur Newcastle 400 M. Concert. 7.50 uur Aberdeen, 495 M. Concert. 7.50 uur Glasgow, 420 M. Concert. 7.50 uur Berlijn, 500 M. Beethoven-avond 8.35 uur Brussel. 265 M. Concert. 9.20 uur Radio-Paris, 1780 M. Concert. Buitenl. Berichten VisSchersvaartuigen vergaan. 13 personen omgekomen. Nabij Sarkau heeft een ernstig scheeps- ongeluk plaats gehad. In den afgeloopcn nacht zijn vmr visschersvaartuigon tijdens een hevigen Noordwesterstorm omgeslagen. Dertien personen zijn daarbij om het leven gekomen. Het s.s. „West Post" in een hevigen storm. 70 Ford-auto's weggespoeld. Van boord van het Canadeesche schip „West Post" zijn op de reis naar Kopen hagen tijdens een zwaren Btorm aan de Schotsche kust vele stukgoederen, waar onder 70 Ford-auto's, weggespoeld. Botsing tusschen trein en auto. V ij f dooden, tien g eden Uit Detroit (Michigan"). gemeld f Bij een spoorwegovergang heefi een bofc- s-ng plaats gevonden tusschen een trein, en een vrachtauto, welke met vaten ter pentijn was geladen. De chauffeur en vie* vrouwen werden gedood, terwijl tien ern stige biandwonden opliepen, ten gevolge van het feit. dat d? vl*m had gevat. Groote vcrdu i... 4.0 jsrlijn. De kas van station Alexanderplatz bestolen. De ciimineele politie is een groote ver- dni8teringszaak op het spoor gekomen, wel ke reeds sedert maanden aan den gang v/as en waarbij het de kas van heb Ber- lijnsche spoorwegstation Alexanderplatz he trof. Men heeft hier te doen met een stel selmatige verduistering, vervalsehing en diefstal in grooten omvang. Vijf beambten van de kas. onder wie twee hooggeplaatste beambten zijn reeds gearresteerd. De massa-moordenaar Haarmann. Zijn proces begonnen. Gisteren is het proces tegen den Hanno- veraan Haarmann begonnen, den beruch- ten massa-moordenaar. Het proces heeft natuurlijk sterk de aandacht van heel Duitschland. Talriike getuigen, op het oogenblik reeds 200, Sri in daarvoor in Han nover aangekomen. Be acte van den rechter van instructie telt zestig banden, de aanklacht van het O. M. is een dik boek, waarvan de voorle zing alleen reeds twee dagen z.al vo deren. Eveneens bevat het ïapport van de dok ters verscheidene deelen. Zooals bekend zijn de artsen tot het resultaat gekomen dat Haarmann voor zijn dad"o aansprakelijk gesteld kan worden; Do aandrang van de pers is zeer groot. Honderden couranten, zoowel binnen- als buitenlandsche, hebben om een plaats-e verzocht. F-hter is slechts twee en twintig dit voorrecht toegestaan. Speciale telefoon lijnen zijn aangelegd, om van de rechtszaal uit het nieuws zoo spoedig mogelijk te kun nen verspreiden. Be zaal zelf is zeer klem en biedt slechts voor weinig personen rn:m te. Op een groote tafel zijn alle voorwer pen tentoongesteld, die gedurende d° v°r" handeling vertoond moeten worden, zoonis een kist beenderen, een vlecschmnchine, FEUILLETON HET OPSCHIETENDE KOREN door RENé BAZIN, ïdd der Fransohe Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) p3) 1 - Leve Fonteneijles. Ik ben even ge lukkig als u, mijnheer pastoor. Ik heb nog niet gegeten en ben sinds Tanmorgen niet in de kerk geweest. Vaar- ;wel. Dank u. Pastoor Roubiatix keerde naar het dorp terug. De avond begon te vallen, maar nog lag er warmte over het land, en de zachte wind bracht de geuren van hooi, 'klaver en bosschom mede. Be pastoor fluis terde: „Ik zal ziel en leven voor mijn parochianen zijn. Ik zal tot allen gaan, op ieder uur, op ieders verlangen, alleluia" Op den weg groette hem een gestalte. Goeden avond, Grollier. Waar ga je heen? Een nachtverblijf zoeken. Wil je bij mij komen? De bedelaar met zijn dikken knapzak ®P zijn rug, hield zijn baard vast en keek met spottenden blik. Ach, ach, wat zou Philomène zeg gen- Grollier op do pastorie overnachten. En de heele parochie zou er morgen over &chen.Dank u, mijnheer pastoor, ik tQoet nog een boodschap doen. Grollier zette zijn weg voort in de rich- •hig van de Vossengracht. Voortgaande, zonder dat iecmand hem zag, kwam hij aan de deur van Gilbert Gloquet. Ze was van binnen op slot. Het geheele gehucht was in rust; men hoorde slechts 't geschreeuw van een kind, dat door de moeder met een liedje gesust werd. De bedelaar liep om het huis en deed het tuindeurtje open. Baar zag hij een man op een boomstam zitten, het hoofd rustend in zijn handen, die nadacht of sliep. Hij floot Be schaduw richtte zich op. Wil je een slag op je kop, kerel? Zijn zware stem klonk door den tuin, maar bracht den bedelaar niet tot slaan, die zijn knapzak op den grond smeet. Vrees niet, oude, 't is Grollier, die je bezoekt. Liever een anderen keer, Grollier; dezen avond ben ik te verdrietig. Juist, ik moet je spreken over je ver driet. Grollier bleef op zijn stok leunen, ter wijl Gilbert weer op den boomstam ging zitten. Je dochter, waar de notaris morgen, de verkooping houdt. Ik zal er niet zijn.Spreek mij niet over haar en als zij je met een boodschap belast beeft, bestel ze niet. Laat mij in vrede. Ik heb er verdriet van.mijn dochter, de vrienden, het werk, mijn vrouw, die dood is.alles. Welnu, is het leven niet als de zee, die ik gezien heb, toen ik Hein was. Ze zeggen, hoe dieper men erin gaat, hoe zouter zij is. Ik kan je niet genezen, Clo- quet, doch ik ken je als een eerlijk, recht vaardig man. Welnu, waartoe dient mij dal? Om aan hen, die van je afhangen, niet toe te laten, dat ze andermans goed nemen. Gilbert richtte zich op en nam den arm van den bedelaar. Zeg dat niet. Ik verlies al mijn geld bij dien verkoop. Ik verlies de rust van mijn ouden dag. Wat wil je dat ik meecr geef? Laat mij los en-luister. Toon de deur waarder den laatsten dag van Mei op de hoeve is geweest, ineen je, dat hij toen al het vee van Lureux heeft opgeschreven? Zeker. '—Je vergist je. 1Wat dan niet? Hij heeft niet kunnen opschrijven wat in het bosch was. Verborgen? i—Ja, sapristie, iedereen weet het in Fonteneilles, behalve jij. Dieven, mijn kinderen dieven. Je houdt mij voor den gek, Grollier. Pas op. -"Je behoeft maar te gaan zien op de Doornenhoeve. Open den stal en gij zult er drie koeien minder vinden; ook vier schapen minder en de mooiste merrie is ook weg. En waar zijn die beesten? Be bedelaar draaide het hoofd naar links en rechts om aan te toonen, dat zij hier en daar in het veld verspreid waren. Zij wachten natuurlijk ergens veilig tot na den verkoop. Dan zullen zij aan vrienden verkocht worden. De schuld- eisohers weten er niets van, noch de no taris en de deurwaarder. En je schoon zoon, Gilbert, zal nog geld hebben om zich te vermaken De daglooner schudde ruwer den arm van den bedelaar. Bedrieg me niet, Grollier, of ik zal je in het bosch vinden en mijn rekening mot je vereffenen. Mijn dochter een die vegge. Het vee verstopt. Zeg mij de na men van do medeplichtigen, die het vee verborgen hebben. Grollier spreek en lk ga cr heen. Be bedelaar noemde zonder zich te ver roeren en zacht, want hij wilde door de buren, niet gehoord worden, de namen van de menschen en hoeven. Ban nam hij we der zijn welgevulden knapzak op den rug. Ik heb mijn bedje in het bosch; vaar wel Gilbert; het is een dienst, dien ik je bewijs, omdat je een eerlijk man bent. Als ik geen brood meer heb, dan zult ge miij wat geven. Gilbert was reeds naar binnen. Hij nam zijn houten stok en sloot de kast, waar eenige spaarcenten lagen. Toen hij buiten kwam, was do tuin verlaten. Een warme wind waaide door de pereboomen, over de hagen, akkers en bosschen. De maan kwam op. Men hoorde van verre het geblaf van een hond. Als waanzinnig liep Gilbert snel vooruit, sprong over ha gen en slagboomen in de weilanden en zwaaide met zijn stok door de lucht. Hij liep in de richting van de hoeve zijner dochter. "Weldra zag hij door den lichten nevel de hoeve liggen, waar morgen alles ver kocht zou worden. De man en de vrouw zouden wel slapen. Hij naderde nog dichter en legde zijn oor tegen de gesloten blinden. Dan voorzichtig voortgaande, opende hij den koestal, het varkenshok, den schapen- en paardenstal.. Ban, verzekerd van «do waarheid, riep hij uit al ziju kracht luide in den nacht, het. gelaat naar de woning gekeerd: Dieven, dieven. En hij liep hard weg door de velden rondom de hoeve van Marie en Lureux. TX De gerechtelijke verkooping bij Lureux. Daags nadat de deurwaarder beslag op de meubels van de Doornenthoeve had ge legd, was Lureux naar den notaris gegaan Deze was gewend aan dergelijke bezoeken van vervolgde schuldenaars. Eerst hoor de hij de prolesten bezadigd aan en >n zijn slimheid wist hij het goede oogenblik te kiezen om tusschenibeiden te kbmon. en te zeggen: „Gij hebt gelijk, u van dit hatelijk beslag zoo gauw mogelijk af te makenHet is niet aangenaam om tel kens uw naam met het woord „beslag' inb laden en op plakkaten te zienGe loof mij: verander dat beslag in een vrij- willigen verkoop. Zoo heeft het den schijn dat ge maar een boer zijl, die in tijdelijke verlegenheid is en in volle vrijheid zijn goed verkoopt. Welnu, mijnheer, ik vraag niets an* ders, maar liet middel - Heel eenvoudig. Gij geeft uw eigenaar volmacht om al uw meubels en voo te verkoopen; ik zal de kleine acte wel opstellen, en een weinig later, op een da* tum, dien wij in gezamenlijk overleg zul* len vaststellen, ga ik zelf tot den verkoop, over. Akkoord? (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3