Prilsw@rlagiftg met werk van den R.-K. Volksbond. Raar blijft men liever izelfs-ta-ndig werken. De heeren Verweij en v. Stralen zeggen dat de politiek er buiten zal blijven, maar het «ou toch gewenscht zijn dat de Raad in zage kreeg van het programma, waarop, naar spr. meent, ook politieke onderwer pen voorkomen. De heer Knuttel wil de bespreking beperken tot de Gentr. Gomrn. v. Arb.-ont- wikkeling. Wanneer verschillende candi- dalen die f 1000 moeten deel en, «al het weinig resultaat hebben. De heer S ij ts m a wijst op het vele dat andere dan roode inrichtingen voor de algemeene ontwikkeling doen, zooals de wijkvereenigingen, het Leidsche Volks huis enz. Wanneer allen moeten deelen, wordt de beteekenis nihil. De heer Wilbrink vraagt zich af, wie de heer Verweij heeft bedoeld. Hij «preekt van volwassen arbeiders. De heer Eerdmans: Neen, alleen van volwassenen. De -heer Wilbrink: Nu ja. De heer Eerdmvans: Nu ja, maar ik ben ook volwassen (hilariteit). De heer v. Ro smalen zal geen spe ciaal subsidie voor de Soc. Commissie steu uen, daar hij vernomen heeft dat de Ghr. arbeiders geheel met eigen krachten op dat terrein zullen doorwerken. De heer Zuidema merkt op dat men aan de overzijde in de laatste dagen blijkbaar bang word't om er de politiek bij te halen. Spr. heeft in „Het Volk'' wel eens verslagen van dergelijke avonden van de Centr. Comm. v. Arb.ontwikkeling ge lezen en daaruit heeft hij altijd een ande ren indruk gekregen, waarom het hem ge noegen doet dat men thans deze zaak uit «en breeder oogpunt gaat beschouwen. Echter wil spr. er dan op wij'zen dat de arbeiders die van de hier genoemde in richtingen gebruik willen maken, ruim schoots terecht kunnen bij inrichtingen als door den heer Sijtsma genoemd. Dat kunnen ze gerust wagen. Vooral van Ghr. zijde wordt op dit gebied heel veel gedaan Uit „Het Volk" is spr. ten slotte gebleken, dat. de belangstelling der arbeiders in Soc. kringen niet altijd zoo groot is, als door den heer v. Stralen voorgesteld wordt. Weth. M eij n en bestrijdt het voorstel- Verweij en beroept zich daarbij in hoofd zaak op wat. de heeren Sijtsma, v. Rosma len, Spendel, en vooral de heer Zuidema in het midden hebben gebracht. Ten slotte noemt spr. eenige punten van het programma der „Gentr. Comm.", zoo als: „economische mogelijkheid van het Socialisme", en „de proletarische levens beschouwing", enz. enz., wel een tiental zuiver Socialistische onderwerpen. De heer V er w eij ziet er niet de nood zakelijkheid van in, dat de ontwikkeling uitsluitend in neutralen geest plaats heeft De heer Spendel laat uitkomen dat stoffelijke steun maar een klein onderdeel vormt van hetgeen er noodig is voor het ontwikkelingswerk onder de arbeiders. Men moet maar eens een lesje nemen bij de rechterzijde. De heer Witmans steunt het ver zoek van de -eerste commissie. Met het oog op het groote rumoer, dat er geduren de spr.'s speech heerscht, protesteert spr. tegen den last, die men hem aandoet. Spe ciaal de heer Wilbrink maakt 'them altijd las Li g door zijn interrnmpties. Je moet hier maar een olifantshuid aantrekken, meent spr. D© heer Wilbrink:: Ik geloof dat u nu een jongedameshuid hebt aangetrok ken (hilariteit). Spr, kan geen vrijmoedig heid vinden om van gemeente de propa geering te doen steunen van beginsels, dio hij verderfelijk acht voor het sociale, maatschappelijke en geestelijke leven. De heer v. Stralen bestrijdt de mee- ning als zouden de ontspannings- en ont wikkelingsavonden van de controle-com missie allen door moderne arbeiders wor den bijgewoond. Spr. stelt ten slotte voor, ten behoeve van de ontspanningsavonden voor werk- loozen en hun gezinnen, vanwege de con trole-commissie een bedrag van f 250. beschikbaar te stellen. De heer Zuidema wijst op een mis verstand. De gemeentelijke overheid heeft geen geld. Waar de burgers indi vidueel hebben getoond niets voor deze zaak te voelen, heeft de overheid geen recht, er een deel van het belastinggeld voor te (bestemmen. De heer V e r w e y trekt zijn voorstel in Het voorst el-van Stralen wordt met 19 *—12 stemmen verworpen. Vóór links met uitzondering van de heeren van Hamel en Eerdmans. Bij de post: „kosten voor ziekenverple ging" wijst de heer Eerdmans op het verschijnsel dat felkenjare de geraamde kosten sterk worden overschreden, een ge volg hiervan dat men zich niet meer strikt •houdt aan de oorspronkelijke verordening, die de verpleging van minvermogenden re gelt, en waarmee de raad tegenwoordig blijkbaar niet meer op de hoogte is. Het dagelijksoh bestuur overschrijdt voortdu rend rijn bevoegdheid. De patiënten wor den tegenwoordig al in andere riekeruin- richtingen ondergebracht, zonder vooraf ter observatie in het Acad. Ziekenhuis te zijn opgenomen. Volgens contract moet bet Acad. Ziekenhuis alle sladspatiënten opnemen, «oodra het motief van ruimte- gemis hier niet geldt. Dit gebrek is inge slopen bij het optreden van den gem. ge neesk. Dienst. Het komt de gemeente jaar lijks te staan op f 10.000 extra. Eigenlijk wordt dit geld aangevraagd onder valsche voorwendsels. De V o o r z. herinnert aan een raadsbe sluit, waarin rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat er in het Acad. Zie kenhuis ook voor verpleging in eerste in stantie, geen ruimte was. De heer Groeneveld noemt het een onzinnige maatstaf die do heer Eerdmans wil invoeren, n.l. die waarhij alleen inge schrevenen bij den geneesk. armendienst Voorden opgenomen, terwijl dit alleen de aUer-armsten rijn, die zelfs een kleine fondspremie niet kunnen betalen. De heer Wilmer heeft den indruk dat door de thans gevolgde tactiek de gem. geneesk. dienst een verpleging .heeft mo gelijk gemaakt zonder te vervallen in de noodzakelijkheid van het stichten, van een gemeentelijk ziekenhuis. Het laatste zou de heer Eerdmans toch zeker erger heb ben gevonden dan de formeels bezwaren die hij thans aanvoert Weth. M eij n e n weerlegt de door den heer Eerdmans in het sectieverslag ge7 noemde bezwaren. Ook de toeneming van uitgaven voor de verpleging in particulie re inrichtingen, wordt door spr. uitvoerig verklaard. Persoonlijke wensohen, en omstandig heden, benevens do aard van de ziekte rijn meermalen aanleiding voor directe opne ming in particuliere inrichtingen. Aanvan kelijk had dr. Horst, dir. v. d. gem. ge neesk. dienst opdracht, de stichting van een gem. ziekenhuis voor te bereiden. Dr. Horst ziet in, dat volstaan kan worden met een verpleeginrichting op eenvoudiger voet, wat niet anders dan toegejuicht kon worden. De heer Eerdmans merkt op, dat hier motieven zijn blootgelegd, die den Raad totaal onbekend waren. Er heersch- te een zekere mate van geheimzinnigheid die de Gemeentewet niet toelaat. Uit een oogpunt van gemeenterecht is deze toe stand niet toelaatbaar. Weth. Meijnen: Wat geeft, een con tract wanneer het ziekenhuis geen plaats heeft? De heer Eerdmans: Het ziekenhuis neemt altijd op. Weth. Meijnen: Dit is volkomen on juist. U heeft zelfs het geval genoemd van een roodvonk-patiënt, die moest worden afgewezen. De Voorz herinnert er aan, dat de klacht over te weinig plaats in het zieken huis even oud is als de verordening, 't Is echter inderdaad een fout dat daarmede in de redactie van de verordening niet is gerekend. In zooverre zou dus de heer Eerdmans gelijk hebben. Maar de Armen wet schrijft echter voor, dat de gemeente verplicht is om te zorgen voor de genees kundige behandeling van de armen, en de normen daarvoor zijn heel anders dan die voor andere vormen van ondersteuning. Weth. M e ij n e n merkt op, dat juist door den invloed van dr. Horst een eind gemaakt is aan de tactiek van het Acad. Ziekenhuis, waarbij formeej werd voldaan aan het contract, door de patiënten voor «en paar dagen op te nemen, en ze dan weg te sturen, doch niet aan de wezenlijke bedoeling van liet contract werd voldaan. De bespreking vaai dit punt wordt beëin digd. 4 De vergadering wordt dan geschorst tot Donderdagmiddag 2 uur. Land- en Tuinbom VEILING EN ZEGELWET. Men schrijft ons uit Kart.wijk aan den Rijn: In tuinbouwkringen en bij de blocm- bollenkweekers die hun producten steeds aan de veilingen verkoop en kan als ta melijk bekend worden verondersteld dat sinds eenigen tijd van de zijde der re gistratie nauwkeurig wordt toegezien dat de Zegelwet 1917 stipt wordt nageleefd hetgeen de ambtenaren, met het toezicht hierop belast, voor dien twijfelachtig voorkwam. In Sept. 1.1. werd in een schrijven aan alle veilingbesturen in de ze omgeving hiervoor ernsrtig gewaar schuwd Deze waarschuwing werd van de zijde der veilingbesturen ten zeerste op prijs gesteld. In andere streken, het Westland b.v., paste men een andere tac tiek toe. Daar vroeg en verkreeg men, niet overziende de gevolgen hiervan, inzage der veilingadministratie om daarna vol ijverig ongehoorde boeten toe te passen. Het was deze veilingen geenszins te doen geweest om de wet te ontduiken doch sinds jaren was deze betalingswijze ge volgd, geheel onbewust dat men niet gaf den keizer wat des keizers was. Natuur lijk vraagt iedere tuinder, lid van 'n vei lingver eeni ging, hoe zal, nadat intrekking dezer vorderingen gevraagd is, dat afloo- pen. Toepassen in z'n volle zwaarte gaat natuurlijk niet; geheele dorpen zouden ten onder gaan. De organisatie, het Cen traal Bureau voor de Veilingen in Ne derland, Javastraat 80, Den Haag, met haar wakkeren voorzitter, den heer F. V. Valst ar, heeft zich deze zaak aangetrok ken. Wat dan wel het geval is? Zooals bekend, worden de producten der tuinders geveild, en door verschillende koopers gekocht die hierna, na betaling bij den veilingmeester van deze gezegeld bewijs van betaling ontvangen. Van dit geld wordt dus zegel betaald. Dit geld wordt eenmaal per week, na aftrek van veilingkosten, aan de tuinders uitbetaald. De veilingmeester is dus zooveel als tus- schenpersoon, hij ontvangt de gelden van den koopers om zo aan de tuinders uit te betalen. Nu heeft bijna algemeen de meening post gevat dat van dit geld bij overma king aan den tuinders geen zegel behoeft te worden betaald. Immers de kooper be taalde reeds zegelkosten en het geld werd niet meer verhandeld. Echter het veil ingbeat uur alhier was hiervan niet zeker en het was ook daarora dat de veilingmeester aan het kantoor aan de veiling de koopers zegel liet betalen doch Zaterdags bij de uitbetaling aan de tuinders de bewijzen van ontvangst ook zegelde. Toen echtèr na informatie bleek dat geen enkele veiling deze opvatting deelde en men alleen of de factuur® der koop lieden of de ontvangstbewijzen der tuin ders zegelde, toog men uit om inlichtingen. Immers men is verplicht te doen wat de wet voorschrijft doch ook niet meer. Het Centraal Bureau was van oordeel dat slechts eenmaal zegel behoefde te worden Waald. Meerdere veilingen waren reeds groote doozen /f& WYBERT ük TABLETTEN 'M P| Bi) Apothekirt tfl ffl en Drogistea. tbI«A van ditzelfde oordeel en werden hierin gsterkt doordat de Ontvanger der Re gistratie in hun rayon deze wijze van handelen goedkeurde. Van geheel andere opvatting was de Ontvanger der Registra tie te Noordwijk die aan het veilingbestuur alhier mededeelde dat zoo wel de factuur die aan den kooper wordt ter hand gesteld bij de betaling a.ls de kwitantie die door den tuinder aan den veilingmeester wordt afgegeven zegcl- plichtig is daar beide stukken vallen on der de bepaling van art. 34 der Zegelwet 1917: „aan een vast recht van 10 ct. zijn onderworpen o.a.: de eenzijdig opge maakte stukken vermeldende de ont vangst of overneming van gelden." Alleen een uitdrukkelijke vrijstelling zou hiervan ontheffing verleenen. Waar geen enkele veiling die vrijstelling heeft, zouden volgens deze opvatting vele vei lingen niet aan de voorschrften, vastge legd in de Zegelwet 1917 voldoen. Het ligt voor de hand dat deze toestand zoo niet kan blijven voortbestaan. Meer dan gewenscht is het dat van hoogcrhand eens een definitieve uitspraak wordt gedaan. Niet uitgesloten is, dat voordien eerst nog een of meerdere veilingen in moeilijkhe den zullen worden gebracht. Mogelijk dat het Centraal Bureau een procedure aan hangig zal maken en alzoo een definitie ve uitspraak zal uitlokken. De twijfel moet weg. Ambtenaren met dezelfde be voegdheden doen ieder voor zich een an dere uitlegging van het desbetreffende wetsartikel met voor enkele veilingen zeer ernstige gevolgen, althans groote moeilijkheden. Tot heden werden meerdere veilingen ernstig beboet: Pijnacker met 1671 over tredingen itot f 167.50 zegelkosten en f 1670C0 boete, Wateringen met 6925 overtredingen tot f 692.50 zegelkosten en. f 692500 boelen en nog dezer dagen Hon- selersdijk met 8000 overtredingen tot f800 zegelkosten en f 800.000 boete. Het Centraal Bureau heeft rich intus- schen na de twee eerste gevallen te Pij nacker en Wateringen met een schrijven tot den Minister gewend waarin de kwes tie uitvoerig uiteengezet wordt en ver zocht wordt, het daarheen te willen leiden dat de vorderingen van den Ontvanger te Delft op de Veilingverenigingen te P. en W. worden ingetrokken. (Na dien is Hon- selersdijk nog beboet). Op heden is men dus nog overgeleverd aan de opvatting van het wetsartikel doer do ambtenaren. Met spanning wordt in tuinbouwkringen uitgezien naar het stónd punt hetgeen de Minister in deze zal innemen. Mocht het in ongunstige zin uitvallen dan zal de vei- lingorganisatie met zekerheid een proces aanhangig maken over deze kwestie. Voor de veilingen is het echter zaak om, zoo lang hierover geen, definitieve uitspraak is gedaan, 2 maal te zegelen.En waar het algemeen bekend is dat bijna geen enkele veiling dit doet, in de meening verkeerende hierdoor geen wetsovertre ding te begaan, zal het lezen van boven staande regelen veel moeite en kosten kunnen voorkomen. Men kan dan zijn maatregelen nemen. Het Centraal Bureau voor do Veilingen zal intusschen deze belangrijke kwestie wel tot een einde brengen. Qemengsüs Bspichtera DE AARDBEVINGEN OP JAVA. Uit Weltevreden wordt gemeld: Modjo- tengah is bedolven, het aantal dooden is onbekend. De herstelde verbindingswegen zijn weder vernield. E'r zijn vluchtelingen- barakken opgericht. Te Wonosobo worden nog drie militairen vermist. Do dessa Nangtjoloredjo, welke 125 be woners telt. is vernield. Slechts 35 van hen hebben zich aangemeld bij het bestuur. De scholen te Wonosobo zijn gesloten en het herstelwerk is gestaakt. De drie vermiste militairen zijn gevonden. De moedermoord te Peperga. In verband met de aanklacht wegens moedermoord, welke door J. O. te Peperga verleden jaar zou ziju gepleegd, vermeldt de Leeuw. Crt" o.m. nog de volgende bij zonderheden Verleden jaar 3 September was het kermis in de buurt, van Peperga. De 38- jarige J. C., vroeger timmerknecht en landbouwer, wilde graag kermis vieren, waarvoor het noodige geld hem echter ont brak. In Bless e woonde zijn moeder, die een boerderijtje hield. Ze had veel met haar zoon te stellen, waarom zij dan ook alles wat waarde had, voor hem moest wegbergen. Ook nu weer ging hij naar de ouderlijke woning om te probeeren geld los te krij gen. Bij zijn komst in den avond zat het oudje een geit te melken. Wat zich toen afspeelde zal den rech ter-commissaris waarschijnlijk spoedig blijken. Zijn aan klagers van thans beweren, dat hij zijn moeder met een houten timmerman shame-r een slag tegen het voorhoofd heeft toege- gebracht, waardoor een wond ontstond, die vermoedelijk doodelij'k zal zijn geweest. In ieder geval, was de vrouw bewusteloos geslagen. Kalmweg heeft toen de zoon de sleutels uit den zak van de vrouw geno men. een kast opengemaakt en daaruit een bankbiljet van f 10 en eenig kleingeld gestolen. Dit losse geld stopte hij weer in den zak der moeder, waarna, hij het lichaam met het hoofd naar beneden in een 24 voet diepen put heeft geworpen, waarin nog geen nieter water «tond. Met overleg zett© hij het emmer je, waarmee het water werd opgehaald, naa-st den opens taanden put, om op die manier den indruk te geven, dat er een ongeluk wa-s geschied. Vervolgens ging hij met de f 10 op «tap naar de kermis en hield het daar tot des nachts 12 uur uit. Thuis gekomen maakte hij luid misbaar, omdat hij zijn moeder miste, die 'hij toen even later zelf uit den put ophaalde. Algemeen werd aan een ongeluk gedadht, De dokter, die den doodachouw verrichtte ontdekte wel de hoofdwonde, doch schreef deze toe aan den val in den put. zoodat dan ook verlof tot begraven werd gege ven. In de buurt van Blesse staat een wit ge schilderde woonwagen. Daarin woont J. C. met een vrouw, Griet S., afkomstig uit Leeuwarden. D:t tweetal staat met andere, gelijk gestemde naturen in relatie. Op een zekeren dag schijnt een plan de campagne voor een diefstal te zijn bespro ken, waaraan een moord moest voorafgaan Een der bondgenooten schrikte daarvan te rug. Dit was hem te erg. Met bravoure moet J. G. toen hebben uitgeroepen„Durf jij dat niet? Voor f 10 heb ik mijn moeder wel van kant gemaakt" 1 Deze ongeloofelij- ke bekentenis bereikte den brigadier-ma- recfoaussée to Wolvega. De opperwachtmeester Stroowiruder ging op onderzoek uit. doch trof J. C. niet in d-en woonwagen aan. Deze ondergaat op hei oogenblik' nl, een maand gevangenis straf, wegens wederspannigheid tegen de politie, te Blesse gepleegd. Wel trof de marechaussée de vrouw aan, met wie J. C. woont. Deze vrouw verschafte, als ooggetui ge van het. misdrijf, waardevolle inlichtin gen. die van voldoende betee.kenis leken om de justitie met de zaak in» kennis te stellen. Maandag was op het kerkhof te Peperga waar de oude begraven is, de justitie aan wezig. De kist werd opgegraven en ge opend. waarna dr. Mieremet op de over blijfselen sectie verrichtte en hierbij con stateerde,, dat de hersenpan va-n <Je vrouw als het ware was ingeslagen. De mode vlag op de „Gelderland". Men meldt uit Helder aan de ,.Msïb.":' In den nacht va-n Maandag op Dinsdag heeft men op de Gelderland" de roode vlag ge'heschen, die daar gedurende den ge- h eel en nacht, gewapperd heeft. Bij het aan breken van den dag moet de v <ag weer zijn ingehaald. Van de daders is niets bekend. Tot nog toe is het niet mogen gelukken eenig spoor te vinden inzake de brand stichtingen, die den laat sten tijd op de marineterreinen te Helder hebben plaats gehad. Daartoe gemachtigd door den pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Am sterdam heeft de commissaris van politie thans f 300 uitgeloogd voor dengenc, die aanwijzingen geeft waardoor de daders kunnen worden veroordeeld. Doodelijk auto-ongeval. Gisteren heeft op den weg van Den Bosch naar St. Michielsgestel een ernstig auto- ongeval plaats gehad. J. Eyckemans, land bouwer te St. Michielsgestel, begaf zich me,t. eenige kameraden per.fiets naar Den Bosch. Links van den weg rijdende wilde hij uitwijken voor een autobus der maat schappij Quito, doch hij werd gegrepen en gedood. Den chauffeur treft gegn schuld. De man laat vrouw en kind achter. Het verblindende autolicht. Dinsdagavond heeft het verblindende autolicht, weer een slachtoffer geëischt. Ter wijl eene bespanning langs de.n TJtrecht- schen weg bij Zeist reed met, drie jongen tjes achterop, kwamen van weerszijden t.wee auto's aanrijden. De tegemoetkomende auto hield het verblindende licht aan, na dat dp achteren rijdende chauffeur de zijne had gedoofd. Deze chauffeur zag door het, felle-licht niet, dat hij den bespannen wa gen achteropre,ed en kwam er mee in bot sing. De jongens spr on een er af. waarbij de m-jarige Doeser viel. Hij werd door den auto overreden. Eerst naar huis ver voerd. werd hij later naar Utrecht, overge bracht-. tijdens de noodzakelijke operatie overleed. Hongerstakers. Naar Het Volk verneemt, hebben zich in de bijzondere strafgevangenis te Scheve- ningen weer onaangenaamheden met- aldaar verblijf houdende dienstweigeraars voor gedaan. Eenigen van hen weigerden, naar de directeur het blad mededeelde, opdrach ten uit, te voeren, hoewel de wet het, uitoefe nen van werkzaamheden voorschrijft. Als straf werden de werkweigeraars in de cel opgesloten. Degenen, die op zaal bleven, zoowel als de gestraften weigerden hierop als protest voedsel te gebruiken. Maandag morgen is deze hongerstaking door tien dienstweigeraars begonnen. Thans blijven nog vier van hen voedsel weigeren. Een vrouwelijke strooper. Te Borne is door den Rijks vel tl wacht, de wed. P. bekeurd wegens het bemachtigen van een haas. Oneerlijke postbeambten. Reeds eenigen tijd verdacht de politie te Amsterdam eenige brievenbestellers van oneerlijkheid, zulks naar aanleiding van het, feit. dat het herhaaldelijk voorkwam1, dat brieven de plaats hunner bestemming niet bereikten. Een der verdachten werd deze week betrapt, toen hij brieven opliet hoofdpostkantoor in zijn zak stak. De tweede werd gisteren in zijn woning in het Staatsliedenkwartier gearresteerd. Deze man had de gewoonte brieven in groote,n getale naar huis te nemen en ze c^iar te openen. Het geld zoo dit er in zat nam hij er uit. Ook drukwerken, ais boeken enz. verduisterde hij. Een en ander werd in beslag genomen. Verduisteringen door een gemeente secretaris. Tn de te Veenendaal gehouden raadsver gadering is, op voorstel der commissie, be last met het onderzoek in zake 'het te-kort van ongeveer f 17000. in het beheer der militaire gelden, de gemeentesecretaris als zoodanig geschorst. Belangrijke diefstal In tren trefn. Zondag werd in het Centraal Station te Antwerpen ontdekt een belangrijke dief stal, in den internationalen trein Parijs- Amsterdam gepleegd. Do ingenieur M. Thurkow van 's-Grayenhagc was met zijn dame tijdens het oponthoud naar de.n res tauratiewagen gegaan. In de borgnetten had. 'hij haar pels en zijn valies geborgen. Toen hij weerkwam waren de mjfntel en het valies verdwenen. Het valies bevatte benevens allerhande voorwerpen twee credietbrieven, van 10.000 gulden van 300.000 Fransche franken en twee paarlen hemdknoopen. Dadelijk wer den natuurlijk de noodige maatregelen ge troffen opdat de gauwdief geen gebruik zou kunnen maken van de credietbrieven. De militaire knoeierijen te Maastricht. Na d« twee arrestaties, die te Maastricht in verband met, de militaire knoeierijen hebben plaats gehad, wordt nog een derde verwacht. De malversaties zijn ontdekt doordat een kapitein over geleverde aard appelen klaagde. Zigeunerplaag. In de Bommelerwaard zweeft een zigem nersbende rond. welke het vooral den ne> ringdoenden lastig maakt. In een winkel t-e Rossum werd de lade gelicht en f 400 ont vreemd. De politie achtervolgde de bende en kon de dievegge arresteeren in Nijme gen. Eer» reuzen steen. In bosschen te Bergumerheide (Fr.) is een keisteen gevonden, waarvan de zwaarte op 5000 kg. wordt geschat. Buiteüi. BerieHten De roofmoord te Siegen, Directeur Angerstein zelf de dader? Het onderzoek der politie inzake den roofmoord nabij Siegen heeft een belang rijke wending genomen. Uit verschillende bijzonderheden zou gebleken zijn, dat, Angerstein, de directeur van de Haiger-steengroeven, zelf de af schuwelijke misdaad heeft bedreven. De' chemicus Poppe heeft verscheidene vingerafdrukken gevonden, welke van An gerstein afkomstig zouden zijn. De directeur zou belangrijke bedragen verduisterd hebben en nu door dezen moord zijn familie en zich zelf van het le ven hebiben willen berooven. Angerstein. die ernstig gewond is. wordt in het ziekenhuis verpleegd. De Directeur Angerstein bekent. Wolff seint uit Siegen dd. 3 dezer: De van het plegen van den achtvoudigen moord verdachte directeur Angerstein heeft hekend. de misdaad zelf gepleegd te heb ben. Er is een bevel tot in hechtenis neming tegen hem uitgevaardigd, doch voorloopig blijft hii in het ziekenhuis als gevangene in voorarrest. De. aanvallen op het huis waren door An gerstein gefingeerd. Men houdt de daad voor het werk van een krankzinnige. De verdenking was op Angerstein geves tigd, wijl men niemand het huis had zien binnendringen en wijl de treldkast volko men onaangeroerd was gebleven. Bovendie.n werden op de vermoorde per- nen vingerafdrukken ontdekt, die met die van Angerstein overeenkwamen'. De verwondingen, die hii zelf vertoonde heeft hij zichzelf toegebracht. Angerstein moet, verduisteringen gepleegd hebben wegens het mislukken van specu laties in bouwgrond. Bedorven water. 19 slachtoffers b ij Warschau. In de stad Henvykow nabij Warschau zijn eenige dagen geleden in een huis ne gen personen aan een geheimzinnige ziekte gestorven. In de laatste dagen zijn nog tien personen die in dit huis wonen, daar aan gestorven. Een geneeskundig onderzoek heeft uitgewezen, dat, de ziekte door he* slechte drinkwater werd veroorzaakt. Door paniek gedood. In een uit, vier verdiepingen bestaand buis, gelegen aan de 63ste straat, te New- York, brak brand uit op het oogeniblik dat de bewoners de-r verschillende verdiepin gen nog sliepen. Daar in het trapgat zich een dikke rook vertoonde, werden eenige bewoners, door angst aangegrepen en sprongen vol angst uit de vensters. Vijf vrouwen werden gedood, dertien! min of meer ernstig. De andere bewoners van het huis. 'hei hun koelbloedigheid bewaard hadden, wej- den door spuitgasten gered. Goed bewaard. In de omstreken van Dublin woonde eef bejaarde"vrouw, die in tien jaren tijds met groote moeite een bedrag van 14 pond ster. ling in biljetten van een pond en van 10 shilling had opgespaard. Dit geld had zij in een holte tusschpa het dak en den muur van een schuur die in haar tuin staat, geborgen. Dezer dagen nu bemerkte het oudje, car de schat" verdwenen was. Buren kwamen haar helpen bij haar nasporingen en ont dekten, dat er in de ledige „safe' een rak ten gat zat. Ze maakten dit grooter en belandden ter» slotte in een rattennest. waar het staipel i0 papiergeld onbeschadigd werd. teruggevon den. Do pseudo-wonc!erdoenster te Brussel, De TsjechoSlowakische vrouw, die de omgeving van Brussel een „tempel in den vorm een er huiskapel, had geopen zich voor wonderdoenster uitgaf, zal vo gens besluit, van het gerecht in een ki zinnigengesticht worden opgesloten, a gebleken is. dat zij niet volle ig cvei «gebruik harer verstandelijke vennOgeBs schikt.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4