„De Leidscite Couranf Tweede Blad )onderdag27 Movemberi924 STATER-GENERAAL TWEEDE KAMER. Avondvergadering van Dinsdag. (Vervolg.) Staafsbegrcoting voor 1923. Hoofdstuk X (Arbeid, Handel en Nijverheid). De heer Sohokking (Chr. Hist.) bo- epreekt de logementsvergimningen en vraagt hoe de Minister daarin, wijziging ^il brengen. In de tweede plaats bespreekt hij de ver- jeening van steun bij woningbouw. De Minister gaat soms te ver in zijn afwijzing van steun. Er zijn kleine burgeTS, die in verband met den teruggang van hun in komsten moeten uitzien naar een meer be scheiden woning. De Minister moet bij het aemen van zijn maatregelen met deze soort personen rekening houden. Onder de amb tenaren komen deze personen ook voor en 't gaat niet aan om hen af te wijzen. Hij hoopt, dat de Minister zijn aandacht op deze 'gevallen zal gevestigd houden. Inzake de Huurwetten merkt spr. op, dat zij crisiswetten zijn en geen consequen tie van de Woningwet. De regeering moet bij het terugnemen van die wetten voort gaan op den ingeslagen weg, n.l. door op heffing der Huurcommissie. Er ligt een kunstmatig element in die commissie en mon moet de Huurwetten niet aan de Woningwet vastkoppelen. De regeering moet rekening houden met de toestanden in de groote gemeenten. De heer Schaper (S.D.A.P.) be spreekt het Rotterdamsche plan voor wo ningbouw. Herziening van het vergunningsrecht krachtens de Drankwet acht hij zeer noo- dig met een overgangsbepaling voor de pachters. De heer Smeenk (A.-R.) vraagt den Minister het plan van den Cenlralen Woningraad nog eens ernstig te overwegen Minister Aalberse zegt, dat het*Voor- loopig Verslag begon met de opmerking, dat de begrooting niet van zuinigheid ge tuigde. Vanavond is juist het tegendeel be weerd. Het is een ondankbare en onaan gename taak, die spr. heeft om de bezui nigingen te verdedigen. Inzake de samenvoeging der inspectie voor kinderhygiëne en tuberculose-bestrijding sluit spr. zich aan bij den heer Weykamp, die zijn partijgenoot© mevr. de Vries Bruins afdoende heeft beantwoord, Alle medische inspecties moeten zooveel moge lijk tot één dienst vereenigd worden. Reeds is dat geweest in onderzoek bij een commissie onder leiding van dr. Sikkel. Spr. licht eenige subsidie-vermindemgen toe. Accountants hebben onderzoek inge steld bij vele sanatoria en het bleek, dat sommige geen steun noodig hadden. Nopens de Drankwet zegt de Minister, dat het gebruiken van vergunning om ze lo verwachten wel terdege moet worden tegengegaan, Een wetsontwerp itot wijzi ging der Drankwet inzake de logements vergunningen en te verpachten van ver gunningen is reeds bij den Raad van State Spr. heeft de Woningwr/f altijd be schouwt als een middel tot verbetering der Volkshuisvesting en niet als een mid del om den woningbouw aan particulie ren te onttrekken en bij de gemeenten te brengen. Voorts diende zij om die sociaal- achterlijken aan woningen te helpen. In den crisistijd is de toestand tijdelijk ver anderd, maar dait was "geen crisismaatre gel. De Staat gaf toen grooten steun, om dat het niet anders kon, maar het was abnormaal en de politiek der regeering was er op gericht den normalen toestand terug te brengen; die opvatting heeft spr. altijd gehuldigd en hij is die blijven hul digen. Het stelsel van premies is bedoeld als een overgangsmaatregel gelijk thans Ook dl> vsrleening van tweede hypotheek FEUILLETON HET OPSCHIETENDE KOREN door t RENé BAZIN, s Lid der Fransche Academie p (Eenige geautoriseerde vertaling) 86) r-— Ik zal hem niet beweenen. Dat is een j burger, die ihier invloed zal krijgen. Hij de menschen wijs te maken, dat hij ben genegen is. Als hij zijn gras met de r 'eis laat maaien, zal hij nog een tiental s menschen aan zich verplichten. Hoeveel beeft hij je geboden? ~4 Drie francs. De twee ouden hebben bet aangenomen. Doch ik heb geweigerd; 'ij waren kwaad, jj Uitstekend. Supiat begon te lachen en stak zijn neus pj Vooruit als een dier, dat den wind op- Nuift. Dus, Durgé, is de zaak tegengeval- I leu? o! Sapristie, dit kwam ik juist mede delen. Ik zal den dommen Ravoux wel het 1 °°fö op hol brengen door hem te spreken r over uitzuiging en rechtvaardigheid; hij i ®oel Cloquet en Dixneuf, uit naam van li d organisatie verbieden te werken tegen .Q Priji van drie frank; hij zelf moet den "gonaar gaan spreken, die zal toegeven... 1 Ik antwoord je, dat hij gezegd heeft j te zullen toegeven. dezelfde strekking heeft. Het resultaat mag gezion worden. Den woningnood zijn wij, behalve ill die groote steden, te bo ven. Do heer Sch aper (S. D. A. P.) Och koml De Minister zegt, dat 51.500 wo ningen zijn gebouwd of ir>, aanbouw zijn zonder overheidssteun. Tegenover den ver koop van met Rijkssteun gebouwde wonin gen staat spr. niet moer afwijzend. Een tweede hypotheek voor woningen op erf pacht ondervindt geen bezwaar meer. Eenige beslissing over intrekking van de huurwetten is niet genomen. In den Gezondheidsraad is de meening zeer ver deeld en dus moet spreker nog ernstig overwegen. De motie-van der Waerden kan de minister niet precies beoordeelen. De regeering zou dus eerst advies aan de Kamer moeten vragen. De heer van der Waerden zou moeten voorstellen de Huur wetten te wijzigen, want die dragen de regeering op te beoordeelen of opheffing gewenscht is. Het is staatsrechterlijk on juist, dat de Kamer daarin vooral gekend moet worden of zou kunnen worden. Ten slotte beantwoordt spr. nog eenige detail punten. De verdeeling der patiënten over de sanatoria maakt een punt van onder zoek uit. De kleine sanatoria hebben ook him voordeel. Den heer Fruytier ant woordt spreker dat het door hem aange voerde onderwerp moeilijk is. Inmiddels wordt aan de totstandkoming van een voorziening gewerkt. De VJ >eschkeurings- wet heeft moeilijkheden opgeleverd, zeide die heer Van Rappard. Spreker zal gaarne de geopperde bezwaren overwegen. Over de motie wordt Donderdag ge stemd. De vergadering wordt te 11.30 ver daagd tot Woensdag 1 uur. ti; Algemeens Beschouwingen. Staatsbeglooiing van 1S25. Vergadering van gisteren Aan de replieken ontleenen we het vol gende. De heer Wijnkoop (G.P.) zeide, dat hij nog niet ziet gebeuren, dat de eenheid in de Katholieke Partij zal verdwijnen. (Hij ziet toch wel 'ns goed!) Alleen door de communistische bewe ging zal de Katholieke partij uit elkaar spatten. (Gelach). Ten slotte verdedigt hij zijn houding te genover de boeren, die eindelijk zullen in zien dat van de communisten alleen hulp hebben te verwachten. De heer Troelstra (S.D.) zegt dat het hem een groot voorrecht is den voor zitter van den Ministerraad zijn oprechten dank te betuigen voor de welwillende woor den tot hem gericht Dat ondanks de felle oppoeietie, die spr. vaak voerde, een derge Iijke sympathie ontstond, verheugt hem zeer. Ook den heeren Schaper en Matchant betuigt hij zijn dank voor de vriendschap pelijke woorden. Vervolgens bespreekt hij nog eens het punt in eerste instantie aangevoerd, n.L de formatie der partijen in de Kamer. De Christelijke coalitie heeft veertig jaar be staan. Een dergelijk huwelijk kan geluk kig zijn, maar, als de echtgenooten genoeg van elkaar krijgen, is het toch niet goed. Spr. is bij den heer Nolens op kond schap uitgeweest. Het antwoord op zijn •vraag voor samenwerking, is niet afwij zend meer geweest In zoover had spr.'s verkenning dus succes. Thans komt de vraag, omtrent samenwerking op een pro gram gelijk dr. Nolens gaf. Bedacht moet worden dat er sprake zal zijn van een program voor niet langer dan vier jaar, zoodat verwezenlijking van bepaalde wen- schen slechts in étappes kan geschieden. Na de verkiezingen zal eerst van een pro gram sprake kunnen zijn. Het is mogelijk, dat samenwerking in de practijk onmoge lijk blijkt. In concreto kan alleen beslist vorden als de tijd daar is en de S.D.A.P. zal dan op een buitengewoon congres moe ten beslissen. De moeilijkheden met de vakorganisa ties moet men niet overschatten. De heer Nolens (R.-K.) meent dat het al heel veel is als ieder zijn stand punt kan duidelijk maken. Van overtuigen kan geen sprake zijn. De heer Dresselhuys heeft zich in spr.'s opvatting eenigermate vergist. Spr.'s eerste rede was niet alleen bestemd voor gegadigden van links. Wie dat denkt, vergist zich. En koopt de kasteelheer zijn maai- chines Dan zal mijnheer de Meximieu nog een beetje meer veracht worden. Toe, oude, 't gaat goed. Ik ga voor den laatsten keer mijn het uitwerpen.' En de daad bij het woord voegende, wierp hij zijn netten uit bij een kromming, overschaduwd door de neerhangende twij gen van een knotwilg. Na een tijdje kwam hij terug, veegde het slijk van zijn klompen en klopte Du* gó op den schouder: Durgé, daar is nog een kameraad, met wien wij kort recht moeten maken. Je weet wel, wien ik bedoel. Die oude ke rel, een sluwe vos, is in staat om een nieuwe partij te vormen. Ik heb hot van georganiseerden vernomen, van jongeren zelfs, die ik ihem vroeger gegeven heb Je bent dus niet op de hoogte van de laatste nieuwtjes? Wat dan? Zijn dochter is geheel geruïneerd. Bij meer dan twintig inwoners van het dorp en de stad heeft zij schulden. Binnen een maand hoeft zij den deurwaarder in huis. Goed en wel. Daarom is de man nog niet uit den weg. Zijn dochter, dat betee- kent niet meer dan een eek hoorntjes nest in een boomstam: dit doodt hem niet Durgé sohudde met het hoofd en luister de even met gespitste ooren, alvorens verder te gaan. Nochtans zijn er schulden, die hem erg hinderen, volgens zijn eigen zeggen. De twee mannen gingen één voor één door het bosch. Het water van den vijver van Vaux, dat door het inwerpen en uit halen van het vischnet een tijd gerimpeld Na de verkiezingen rijst pas de vraag omtrent de vorming van een Kabinet. Spr dacht het eerst aan de partijen van rechts Een andere vergissing van mr. Dressel huys was te danken dat spr. vóór bindend verklaring van collectieve arbeidscontrac ten was geworden. Dat was een kaarsje op het altaar van Sint Michaël, meende hij. Maar dat kaarsje brandde al lang, omdat Sint Michel in dezen vorm bestond. In het program van 1922 staat dit punt reeds om trent de collectieve arbeidsovereenkom sten opgenomen. Over eventueele samenwerking heeft spr alles gezegd, wat hij te zeggen had. Nu wordt er weer gevraagd. Hij acht dit niet meer noodig en hij kan niet op alle vragen antwoord geven. Er zijn grenzen, mis schien niet aan don weetlust, maar wel aan spr.'s-mededeelzaamheid. Zijn stand punt is niet veranderd sedert 13 Mei 1923 hij de vaststelling van het program. Spr. sprak niet alleen over samenwerking met de S.D.A.P., maar in ihet algemeen over samenwerking. Het is goed dat er verschil lende partijen nu en dan aan het bewind komen, opdat de ontevredenheid eens ver plaatst wordt. (Gelach). De krachten in de partijen moeten eens de gelegenheid krij gen om te toonen wat zij kunnen. Mis- schiep was het eens goed, als de linker zijde eens onderling trachtte tot meer een heid te komen en dan eens een parlemen tair kabinet te vormen. (Gelach). Er ia gesproken over democratische vleugels. Ter rechterzijde heeft men geen vleugels. (Gelach). Als iemand eens bij een stemming afwijkt, zegt dat nog niet dat er een bijzondere vleugel bestaat. Spr. merkt op dat er vier partijen zijn in de democratie. De vierde is de Christe lijke democratie. Spr. verwijst naar de encyclieken, waarin de grondbeslinselen van do Christelijke democratie worden meegedeeld. De linkerzijde moge die ook eens ter harte nemen. Den heer "Wijnkoop kan spr. in zijn perspectieven moeilijk volgen. Dat de Ka tholieke partij boven de klassen zou staan, acht spr. een compliment. Hij hoopt, dat de heer Wijnkoop gelijk zal krijgen, dat het niet zal gelukken den klassestrijd in dö Katholieke partij te brengen.. De heer Rutgers (A.-R.) betoogt nog maals dat tegengaan van de scholen-split- sing niet veel voordeel zou opleveren. Zon derling is het dat de Vrijheidsbond tegen vergrooting der klassen heeft gestemd en nu tegen de kleine scholen ageert. Naar spr.'s oordeel is reeds veel bezuinigd op do scholen door splitsing tegen te gaan en door de bouwkosten te verminderen. De houding der Regeering tegenover de autonomie der gemeenten heeft hem niet bevredigd. De heer Schokking (C.-H.) be tuigt dat de wetgeving, indien mogelijk, met zooveel mogelijke samenwerking tus- schen alle partijen tot stand gebracht moet worden. De financieele kant van het ontwape- ningsvraagstpk is nn wel duidelijk gewor den. De beteekenis daarvan is uiterst ge ring gebleken. Het gansöhe lager onderwijs weer op de helling te brengen acht spr. niet ge- wenscht. Ten slotte wenscht spr. nog een enkele opmerking over de partijgroepeering en wijst de bewering af dat de rechterzijde eigenlijk liberaal regeert. Do Minister van Binnenlandsche Zaken, de her Ruys de Beerenbrouck, en de Minister van Financiën, de heer Go- 1 ij n, repliceeren kort. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagt tot he den één uur. UIT OE PERS R.-K. STAATSPARTIJ EN „ST. MICHAEL". De Maasbode schrijft: Hetgeen 't hoofdbestuur van „St. Mi chael" via het Haagsche correspondentie- bureau wenschte wereld-kundig te maken, biedt stof tot velerlei nabeschouwing. Het lijkt ons voor het oogenblik ge was, weerkaatste nu het sterrengoflonker Op de ihoeven was alles stil. Het gekwaak van huiseendon lokte wilde eenden, die hoog in de luoht voorbij wiekten. Gilbert Gloquet had zich ter ruste hegeven; Michel de Meximieu las in het half geopende ven ster een boek. Hun beide namen werden stil uitgesproken, doch bij deze stille ge sprekken laaide de haat op van een der slechtste bewoners van Fonteneilles. VH. De hooioogst. Het maaien zou aan Gilbert ontgaan. De machine was reeds gekocht. Op het ein de van Mei had men ze gezien met haar rood geverfde raderen en zitstoel, haar scherpe messen, baar distelboom, dragend in groote letter het fabrieksmerk; men had ze op een grooten wagen als een beeld in een optocht aangevoerd langs de akkers, die altijd alles opmerken en meestal zwij gen. Dan had de daglooner, wien de onder gang van Marie Lureux slapelooze nach ten bezorgde, gevraagd om mede te mogen werken met de wiedsters van Fonteneilles Deze liepen langs de smalle vooren, tus- schen de bezaaide akkers; zij gingen heel langzaam, nauwkeurig acht gevend om de opgeschoten halmen niet te vertrappen, met gebogen lijf, een hand op den rug met een bussel onkruid, met de andere in het deinende korenveld een distil, een ko renbloem, een wikke, een klaproos of bol derik grijpend. Hij verdiende weinig. De meesten scherbten en gekten mot hem; wenscht, ons tot één enkele opmerking te bepalen. Deze nJ., dat het acuut karak ter, hetwelk thans de crisis in de Katholie ke Staatspartij heeft aangenomen aller minst van zakelijken maar louter van per soonlijken aard is. Het ligt niet op onzen weg, in dit con flict een uitspraak te doen, al schijnt het ons welhaast niet voor bestrijding vat baar, dat van de zijde van den bondsvoor zitter taktischer optreden gewenscht ware geweest. Intusschen de conclusie ran St. Miohaëls- hoofdbestuur, hetwelk „geen verdere on derhandelingen met den heer van "Wijn bergen te voeren" wenscht en hieruit voor zich de gevolgtrekking maakt: dat nu ook alle verder overleg tusschen Landsbestuur en Michaëlisten als geëindigd moet wor den beschouwd, i— lijkt ons voorbarig en onjuist. Eenigszins komen wij onder den indruk dat men die conclusie wat el te bereidwil lig heeft go! rokken en zich wellicht niet voldoende rekenschap heeft gegeven van de gevolgen. En toch mag het o.i. niet gebeuren, dat ten gevolge van een persoonlijk feit de po litieke eenheid der Katholieken in de waagschaal wordt gesteld. St Michael mag zich op dezen grond niet onttrekken aan den plicht alsnog te trachten tot over eenstemming te komen, al ware het dan dat de heer Van Wijnbergen aan de ver dere onderhandelingen niet zou deelno men. Wij geven den moed nog niet op, dat een voortgezet overleg tot bevredigend re sultaat zou kunnen leiden, wanneer al thans St. Michaël afzien wil van voorstel len als nu weer in het persbericht worden geformuleerd en die opnieuw het auto noom karakter van den bond in den hond accentueeren. Hoe het zij, wanneer de Michaëlisten het verwijt ontgaan willen, een troefkaart te hebben benut welke huq als het ware in de hand werd geduwd, zullen zij niet zon der meer hnns weegs mogen gaan. Dit en zoo mag het einde niet zijn anderen wareu nijdig op hem, die de vrouwen het brood outnam. Hij voelde de zen, tijdelijken achteruitgang; doch hij werkte duchtig door en verbeuzelde zijn tijd niet als de vrouwen, die na iedcren gang zich oprichtten, praatten en giechel den en telkens naar het uur vroegen; hij werkte vlijtig door, zich zelfs beschaamd neerhurkend tusschen het wiegende en ruisohende koren. Hij dacht vooral aan zijn dochter en aan de schande, die over hem was neergeko men. Doch hij kende zijn geheele leed nog niet. De vrouwen waren ervan op de hoog te. maar geen harer durfden hem zeggen: „Gilbert Cloquet, je hebt slecht gewaakt over je kinderen op de Doornenhoeve. Want de deurwaarder is den laatsten dag van Mei met zijn papieren in de stallen en in de schuren geweest; doch een gedeelte van het vee was reeds voor zijn komst weggebracht en werd dus niet opgeschre ven. Je hebt ze niet ontmoet, Gloquet, doch alleman wist, dat ze in het bosch waren; drie vaarzen, een mooie merrio en vier sohapen. Deze werden er door een jongen bewaakt. Je schoonzoon en je doch ter hebben gezworen, bobben gezworen, dat ze niéts verborgen hielden, maar het zijn leugenaars en bedriegers en „weldra, als de verkooping zal plaats hebben, zul len het dieven zijn. Hij wist het niet Hij was niet meer op de hoeve geweest, sedert zijn dochter hem weggejaagd had. Zij was hem wel vergif fenis en weder geld komen vragen. Doch wijl hij niets meer dan vergeving kon schenken, had zij niet meer naar hem om gezien. Het was Juni, als de natuur het UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is. uur Radio-Paria 1780 M. Concert 8 20 Brussel 265 M. Concert. 6.20 Eiffeltoren 2600 M. Concert 7.20 Alle Epgofsche stations: Tijd-T sein Big Ben e® nieuws. 7.50 Londen 365 M. Chelmsford 1600 M. en andere stations: Concert om. Ouverture In der Natur (Dvorak), Divertimento Mozart), Introduction en Cor- tège dos Nooes uit Le Cocq d'Or (Rimsky-Korsakov)daar* na voordr. 7 50 M Berlijn 500 M. Concert. 8.38 Brussel 265 M. Concert.' 9.20 Radio-Paria 1780 M Concert. Penningmeester is Notaris A. van Gla* ren beek, NoordbTaak 79b, Rotterdam. Een huldiging van Mgr. N.ilens. Eenige Limburgsche vrienden nebben als blijk van vriendschap en waard ering zich spontaan vereenigd om aan den Mi nister van Staat mgr. prof. dr. Nolens, die sedert meer dan 25 jaar Limburg in de Tweede Kamer heeft vertegenwoordigd zijn door A. van "Welie geschilderde beel tenis aan te bieden. Tot dat doel hebben de Limburgsche vrienden zich j.l. Maandag ten huize van het lid der Kamer, ir. Bongaerts te 's-Gra- venhage, vereenigd ter aanbieding van dit huldeblijk, na afloop waarvan de heer en mevrouw Bongaerts hun gasten een feest maal hebben aangeboden Het portret is een dusgenaamd kniestuk De gelijkenis is frappant en mgr. Nolens is weergegeven in het ambtsgewaad van protonotarius apostoHcus met den purpe ren mantel. Aan den maaltijd heeft mgr Nolons in hartelijke bewoordingen zijn vrienden be dankt voor deze onverwachte attentie on den schilder van Welie, die eveneens lot de gasten behoorde, goomplmmntoerd voor de artistieke uilvoering van de beeltenis mooiste is. Rondom Fonteneilles en op de heuvelkammen en op de dubbele hel lingen, die afdaalden naar het meer en die zich nauwelijks openden, als vergeten boeken, rijpte hot gras, waar een heldere beek doorzilverde. Op een avond liet Mi chel de Meximieu zijn werkbaas roepen en toonde hem het lange weiland, dat zich naar het zuiden uitstrekte tusschen. den rand van het bosch en de heg van een haverland, zeggende: Dit zal voor morgen zijn. Gij zult er twee mannen heenzenden om de doornen af te snijden vóór vijf uur. De laatste dag was voor het gras ge komen. Helder was de morgen. De groote weide begon op dertig meter van het kas teel, glooide zachtjes, volgde de kromming van het bosch en zakte dan aan den an deren kant van den berg voorhij een af i knotte lijsterbes. Geen zonnestraal goud de door den boom, noch door do eiken, die als trouwe wachters bij don boschzeoni omhoog en breeduit hun takken spreidden Doch het gras had de dagklaarte ge voeld; een wonderbaar zwijgend leven richtte het omhoog; do boterbloemen open den baar bladeren, dio de nacht had toe gevouwen; de madeliefjes, die de nacht niet sluit, dra'aiden hun kopjes waar -le opkomende zon; oen waraio ademtocht bracht in do ontelbare korrels, in de hal men, in de trossen en de kelken, in do schermen en doppen de geurende olie om* hoog, die de kiem omhult. De zachte wind, die de halmen als een kalme zee deed d»-i— Den, verspreidde 't stuifmeel der b'.oe^ seins* die welriekend geurden door de lucht (Wordt vervolgd). BlUNENLAHD Het Christelijk getuigenis der catacomben Voor een absoluut uitverkochten grooten schouwburg heeft pater Hendrichs S.J. Zondagmiddag te Rotterdam de eei\ste van zijn reeks lezingen gehouden over boven gaand oud - -> >n d- h»r v.^ ev- keurig stel lichtbeelden, waarbij vele af beeldingen van de jongste opgravingen, heeft de zeer wetenschappelijke en vlotte causeur het zoo gemengd publiek 3 volle uren weten te boeien met dé ontvouwing van dien schat van symbolik in de cata^ comhen vervat. Zooals we van pater Hen drichs gewoon zijn, gaat hij in'zijn apos tolische cursussen uit van de rechtstreek- sohe bewijsvoering. Hij wil geen polomiek maar bepaalt zich slechts tot een uiteen zetting van het geloof. En waar ware tref fender bewijsmateriaal te vinden voor de stelling dat ons Roomsche geloof na twin tig eeuwen van voortdurenden strijd te gen ruw geweld en kuiperijen nog oven frisch en verjongd blijft glanzen in zijn onverwoestbare schoonheid van éénleerig geloof en reine liturgie, dan.in de plaat sen waar de <^rste christenen geleefd heb ben en ons nu nalaten liet stralend be- woijs, hoe wel door de hervorming een wanstaltig misproduct van het ongeloof is verkregen, maar dit ongeloof zelf - daar door zijn onverwoestbaren staat toch niet aflegde. Dit is dan ook de groote kracht, die er van deze lezing uitgaat. Zonder het te zeggen, houdt pater Hendrichs in zijn wetenschappelijk en heldere uiteenzetting een pleidooi voor de Unam sanctam catho- licam ecclesia m". Naar aanleiding van deze zoo druk be zochte lezing waarvan een reprise reeds in uitzicht is gesteld, heeft zich een comi té gevormd tot inzameling van gelden voor de verdere opgravingen, van de cata comben vooral van San Sebastiaan, Pam- filus en Callixtus. Daar liggen nog apolo getische schatten in den grond. Wie roomsch denkt en voelt, moet wel gemak kelijk meevoelen met de Pausen, die geen geld hebben gespaard om de catacomben te ontginnen, aldus pater Hendrichs. Uit het meubelbedrijf. Het collectief a rb e i d s- contract. Naar „Ons Vakblad'.', het orgaan van den Algem. Nederl. Bond van meubelma kers, behangers en aanverwante vakge- nooten, meldt, heeft, na overleg met de ver tegenwoordigers van do christelijke en ka- holieke bonden, het landsbestuur beslo ten, indien de bondsleden er zich accoord mee verklaren en met de confessioneel© organisaties overeenstemming verkregen wordt, de thans beslaande collectieve ar beidsovereenkomst op te zoggen Men fteent dat de tijd gekomen is om vooj nieuwe verbeteringen in de regeling vav de arbeidsvoorwaarden actie te voeren Geen Gesneentawiukcl. Bij de behandeling van de begrootinj heeft de gemeenteraad van Leeuwarri n het voorstel-W. de Boer omtrent oprich ting van een gomeenfewinkel voor den ver koop van electrische appara.en verwor pen rnot 12 tegen 11. stemmen. Gemengde tSericEiten Op hol. Nabij Lotxsduinen geraakten Dins dagmiddag een tweetal paarden, be spannen voor een vrachtwagen, op hol. De dieren renden in woeste vaart voort, den hevig slingerenden wagen achter zich voorttrekkrnr. De voerman N. B. uit Delfb, ziende dat hij de beesten niet meer tot staan kon brengen, wist van den wa gen te springen. Nabij den Loswal liep de wagen vast in het zand. De dieren waren nu spoedig tot kalmte gebracht. Doodelijke val. Te Noord-Soharwoude is een drie-j.irig kind van den heer H., van de zoldertrap gevallen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Terecht De gymnasiast Bink, die sedert Zondag avond vermist werd, is blijkens een" tele gram, van zijn vader aan den commissaris van politie te Tiel. te Nijmegen aangetrof fen. L1

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3