STflPSHiEUWS Volksbond-nieuws. '""üe"as. ledenvergadering. Ter aanvulling van he.t reeds medege deelde omtrent de ledenvergadering van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden, kan nog worden bericht, dat aan de orde zal 'komen het in 't levenroepen van een com missie voor Winterprovisie. Wel is waar is er voor de leden gelegenheid geweest en is cr nog gelegenheid, brandstoffen te be- 1 stellen tegen zeer billijke prijzen, doch het bestuur is van meening, dat op dit ge bied nog meer gedaan kan worden, dan tot nog toe gedaan werd, en dat ook andere Kaken brandstoffen te betrekken zouden K)jn. Ook zullen mededeelingen gedaan wor den omtrent plannen, die het bestuur heeft ten aanzien van eenige verbeteringen in het Bondsgebouw en waarschijnlijk zal 'kunnen worden medegedeeld of er al of niet een St. Nicolaasfeeat voor de kinde ren der leden zal kunnen worden gehouden. Leden bezoekt do vergadering. Prof. Albert Verwey. Naar aanleiding van de aan het „Vad." ontleende mededeeling, dat het initiatief tot de benoeming van Albert Verwey tot hoogleeraar te Leiden zou zijn uitgegaan van Minister De Visser e-n dat de faculteit zich er ten slotte bij zou hebben neerge legd, kan het „Hbld." uit zeer goede bron rnededeelen, dat dit absoluut onjuist is. Met ingang van 1 December 1924 is aan den onderdirecteur van 's Rijks-museum van Oudheden alhier eervol ontslag ver leend in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Het ligt nu in het voornemen van den Minister om dit ambt onvervuld te laten en de werkzaam heden te verdeeleu over de aanwezige we tenschappelijke assistenten. Dc twee bedoelde wetenschappelijke as sistenten zouden daarom met ingang van 1 Januari 1925 zijn te bevorderen tot con- eervator, waardoor een verlaging wordt verkregen van f 5300.aldus lezen we in de Memorie van Antwoord, bcgrooting On derwijs. In dé Memorie van Antwoord, begrooting Onderwijs, aan de Tweede Kamer, lezen we (wat reeds eerder is medegedeeld), dat liet. Rijk in onderhandeling is om de Riiks- Normaallessen alhier met de Gemeentelijke Kweekschool samen te doen smelten. St.crt. no. 227 bevat, de Koninklijk goed gekeurde gewijzigde statuten van de N.V. Leidsche Hypotheekbank voor Nederland, alhier. Door de examencommissie „Boerhaave" werd het Diploma Algemeene Ziekenver pleging uitgereikt aan de Zusters: P. Groe ne veld, M. van Holland, W. A. van der Vrede. J. C. Delfos, J. van der Wiel, P. M. Christiaans'ë en Dubbeld van liet Aead. 'Ziekenhuis; Aan Zuster M. Schumacher van Hop, Wallon; en aan de Zusters Hugolina en Josina van het St. Elisabetli-Gesticht. Vier candidaten van het Acad. Zieken huis werden afgewezen. 21 December a.s. zal bet 25 jaar geleden zijn. dat dr. L. Mulder alhier aan de Leidsclie Universiteit tot arts bevorderd werd. Door de Rechtbank te 's-Gravenhage is beëedigd tot Makelaar van Roerende Goederen de beer A. G. Hooijer, taxateur, alhier. Het Sludenleninuziekgezelsckap Sempr& ""vescendQ geeft Donderdagavond 4 Dec. onder leiding van den heer F. A. E. Koe berg. een concert in de Stadsgehoorzaal Uitgevoerd worden de 4de symphonie van Beethoven en de ouverture Melusine van Mendelssohn. Als solist zal optreden de Spaansche pianist Iturbi, die ten geboore zal brengen het pianoconcert d. kl. t. van Mozarl en de Hongaarsche fantasie voor piano van Von Liszt. Op uitnoodiging van de vereeniging voor Staatkunde zal Donderdagavond kapi tein B. van Slobbe van den Generalen Staf, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool, in de Sociëleiit Minerva" een lezing houden over liet weerbaarheidsvraagstuk. Na afloop is er gelegenheid tot debat, waarna de volgende vraagpunten in stem ming zullen komen: lo. Is het vraagstuk van ontwapening van principieélen aard; 2o. Moet Nederland het onlwapenings- ▼raaga'.uk van nationaal of van internatio naal standpunt, dus als lid van den Vol kenbond, beschouwen? Aan Burg. en Weth. is het volgend adres verzonden: ..Geven met verschuldigden eerbied te kenuen: Ondergeteekenden, allen bewoners van den Ouden Singel vanaf de Turfmark-tsbrug tot aan de Lakenhal, dat de op iederen Vrijdag van v.m. half S lot omstreeks 9 uur plaats hebbende keu ring van het ter markt aangevoerde rund vee op een zoodanige wijze geschiedt, dat huns inziens hierin dringend verandering dient te komen. Tol nadere toelichting diene, dat, door- da i de dieren stuksgewijze aan den in- irang der markt gekeurd worden, een on vermijdelijke doch niet minder aangename opeenhoping van vee met des-zelfs gevol gen. vu en stank, plaats vindt. Door deze opeenhoping kunnen eerstens de heuoners gedurende dien keuringstijd leyii.'cuwernood de huizen verlaten, .doch z in zo levens genoodzaakt, indien het hun - g' liik' is zich een weg tusschen de koeien door fe hebben gebaand, door de faecalien te Joopin, terwijl bovendien die opeen hoping het verkeer nagenoeg onmogelijk maakt. Zij geven Uw geacht College in over weging het daarheen te leiden, dat de die ren op de boot zelve gekeurd worden, waardoor ze na hot verlaten der booten ongehinderd en zonder verder oponthoud, ter markt kunnen worden aangevoerd. (Volgens de handteekeningen van 13 be langhebbenden.) Mej. Glas, die zich gedurende eenige maanden alhier gevestigd heeft, zal hier een cursus geven tegen zeer billijken prijs in Italiaansch handwerken. Men ga eens kijken Nieuwe Rijn 28. Men kan zich er dan van overtuigen, hoe met behulp van vrij eenvoudige middelen de prachtigste voorwerpen kunnen worden gemaakt, zonder veel moeite. Men kan ook bloemstukken loeren ma ken; om een keurige Sint-Nicolaas-surpri- se lo bereiden, bestaat bij mej. Glas gele genheid. "Wij vertrouwen, dat zij veel belangstel ling zal hebben. Gisterennamiddag omstreeks 6 uur werd de bierbrouwersbediende A. de T., toen hij met zijn fiets de Janvossensteeg uit kwam, op de Haarlemmerstraat aangere den door een auto bestuurd door J. J. Z. Het rijwiel werd vrij ernstig beschadigd Do schade zou worden Bij een vechtpartij op het Rapenburg werd gisteren zekere G. Seh. door F. H. bloedend aan neus en mond verwond. Te gen den dader is proces-verbaal opge maakt. PATRONAATS ARBEIDSBEURS. Pancratius-Patronaat - Tel.456-Hooigracht Aanmelding: Donderdag van 8—9 uur. Aanbieding: 1 Manufacturier be diend© (leerling); 1 Timmermansleerling; 1 Brood- en Koekbakkersleerling. De Witte Zuster. In liet Luxor Theater gaat deze week een filmwerk van de Astra-Metro, geti teld: „Do Witte Zusters", een grootscb werk uit niet minder dan elf acten. We zullen niet den gehcelen inhoud ge ven, omdat zulks te lang zou worden. We volstaan met te zeggen, dat Donna Angela, de dochter uit het tweede huwelijk van een Italiaansehe markies, na baars vaders dood door haar zuster uit het eerste hu welijk het huis wordt ontzegd.Zij had liefde opgevat jegens kapitein Giovanni Severi, doch deze werd naar Afrika gezon den, om een expeditie le leiden. Op zeke ren dag kwam het bericht, dat de kapi tein was vermoord. Na langen tijd ziekte besluit Donna Angela haar leven voortaan te wijden aan de lijdende mensckheid en wordt zij opgenomen bij de Witte Zusters In hetzelfde hospitaal, ïvaar zij werk zaam is, wordt later prof. Severi, een broer van den kapitein, opgenomen, die door zijn langdurige bestudeering van den Vesuvius ziek is geworden. De film voert ons dan naar Afrika, waar we kapitein Severi gevangen zien. Hij weet te ontvluchten en komt in het hospi taal, waar hij Donna Angela terugziet. Hevig is do strijd tusschen beiden, de kapitein weet haar later zelfs op slink- sclie wijze in het laboratorium van zijn broer te krijgen maar Angela blijft stand vastig en hij laat haar gaan_ Onder tus schen rommelde de donder, de aarde tril de, de Vesuvius begon zijn verschrikkelijk werk. Kapitein Severi acht het. zijn plicht de bevolking te waarschuwen en bij het redden van de vluchtelingen sterft bij, Angela belandde in de kapel, waar even te voren hoar zuster stervend was aange komen en daar verneemt Angela, dat haar zuster het testament van haar vader heeft verbrand. Het stuk eindigt met een dank zegging der bevolking als de vulkaan weer tot bedaren is gekomen. De hoofdrol wordt vervuld door Lilian Gish, die vaak zeer mooi spel te zien weet te geven. Het geheele filmwerk is grootscb van opzet. Het begin is vrij "ingewikkeld, daar de tekst niet altijd genoegzaam te hulp komt. Bijzonder mooi zijn de natuurtafe- reelen, waarin de werking van den Vesu vius zoo getrouw mogelijk nagebootst wordt. Onder den indruk van de buitengewone filmtechniek vergeten we, dat het drama, hetwelk vertoond wordt, wel wat hèèl erg gedramatiseerd is, zoodat het ons, wan neer wij het moesten lezen, zeker niet zou bevallen; terwijl ook hier en daar de vertooning niet vrij is van pen onnatuur lijkheid en sentimentaliteit, dio wij op het tooneel niet zouden willen aanva-arden. Vooral bij de "Witte Zusters hinderde dat ons nu en dan. Erkend moet echter wor den, dat do figuren van den priester en de Zuster overigens volkomen waardig zijn gehouden. Do muziek van het dubbel mannen- kwartet is imponeerend. Vooral de „Libe ra me" bij de uitbarsting van den krater en de verwoesingen in de stad en het „Te Deum" aan het slot. maken indruk. Het bij-programma is heel aardig en we gelooven, dat het. Luxor Theater deze week uitverkocht, zal zijn. Het Gemeentelijk Vischbedrijf. Zal het gemeentelijk vischbedrijf te Leiden verdwijnen? "Wanneer men kennis neemt van de ver schillende stukken op deze zaak betrek king hebbende, dan lean het. antwoord wel niet anders dan toestemmend luiden. Aan het verslag omtrent het Distributie bedrijf van vleesch en visch over 1923 is toch et volgende ontleend: ..De wein'g bemoedigende woorden waar mede het varig jaarverslag werd aange vangen kunnen thans. met. nog meer re den van bestaan, worden herhaald. Indien do cijferg van den omzet een afspiegeling geven van de belangstelling die voor de ge- inrenle-visclnvinkel bestaat, dan moet lieiaas, worden geconstateerd, dat de inge zetenen van Leiden op het bezit van hun winkel blijkbaar weinig prijs stellen. Uit den hierbij gaanden staat, houdende overzicht van de verkochte hoeveelheden en soorten visch, blijkt dat in totaal wer den afgeleverd 76563.7 pond versche zee- risch, 3176 stuks gezouten haring en 4829 pond mosselen, tegenover een verkoop over 1922 van 163869 pond versche visch en 6034 pond mosselen. Als oorzaken die tot vermindering van den omzet hebben geleid, kunnen genoemd worden, verminderde belangstelling van de zijde van het vischetend publiek, zeer hoo- ge prijzen der visch en buitengewone con currentie van de zijde der Katwijksche venters en ventsters. i Vooral ten gevolge van de in 1923 in Katwijk heerschende werkloosheid heeft gedurende geruimen tijd een overtdroo- ming onzer stad plaats gehad van dit soort visch verkoopers. Niettemin is de achteruitgang van den visclvwinkel voor een belangrijk deel te wijten aan de ingezetenen zelve. Met name géven de meeste huismoeders er de voor keur aan de benoodigde visch aan de deur te koopen. Ik kan hiervoor geen andere verklaring vinden dan dat zij of tegen de moeite opzien óf door huiselijke omstan digheden verhinderd zijn hunne inkoopen aan dé Gemeen te-winkel te doen. Ook van de gelegenhe'd om visoh telefonisch of schriftelijk te bestellen wordt een ve?I te gering gebruik gemaakt. Een en ander valt' te betreuren, omdat zonder medewerking van een groot deel der ingezetenen het vischbedrijf een kwijnend bestaan moet lij den. en onmogelijk in staat in bet nuttige doel op deze wijze na te streven. Intusscben mag worden vastgesteld, dat nog steeds een aantal gez;nnen belang stelling voor den winkel bl;jft toonen, door daarvan geregeld gebruik te maken. Zoo'ang de omzet nog zoo groot as; dat de kosten, verbonden aan de exploitatie worden gedekt, zal het voort'^staan van bet bedrijf waarschijnlijk zijn verzekerd. Dat neemt echter niet weg dat. afgezien van de finantioele repul'aten, een geringe verkoop niet bevorderlijk is ban een ge- Tegelden aanvoer van diverse soorten ver sche visch. Ondanks do weinig bloeiende toestand van het bedrijf, mag toch vaststaand wor den aangenomen, dat de dagelijks ter ken nis van het publiek gebrachte prijzen een maatstaf vormen voor het vischetend pu bliek. waarmede andere visch verkoopers vernliclit zijn rekening te houden. Het groote nadeel van een event nee1 e op- heff-'ng van den Gemeente-winkel zal naar miin meen'ng niet zoo zeer gezocht moeten worden dn een onvo'domde aanvoer van visch, als wel in een zeker te verwachter, niet te moMveeren. stijging der prijzen" De ingezetenen b'ijken dus op bet bezit van 'dit. bedrijf geen prijs te 'stellen, wat ook'blijkt uit den sterk verminderden om zet. Als we 'li'erbij in aanmerking nemen dat naar het oordcel van B. en W. bemoeiing met de levensmiddelenvoor ziening a)?een gereetilyaardiofetófS teneinde ongemotiveer de prijscpdviiving tegen te gaan, dan kan er geen enkele reden zijn om d't kwijnen de bedrijf nog langer te handhaven. B. en W. Wiil'en met de opheffing wach ten tot de exploratie nadeel' gaat opleveren voor de gemeente; Verstandiger schijnt ons echter dit oogenblik niet af te wachten, maar per eers'e gelegenheid aan dezen door niets ge- motiveerdén gemeentelijken vischverkoop een einde te maken. ACADEffiEE-ftlEUWS LEIDEN. Geslaagd voor het: Doctoraal examen Romaansche taal- en letterkunde mej. M. C. Corheau (Rotter dam),. cum laude; Doctoraal examen Wis- en Natuurkun de de heer J. H. A. P. v. d. Valk (Scheve- ningen) DdCtoraal examen Plant- en Dierkunde mej. J. H. Bijtel (Leiden). Apothekers-assistenten-examen. Groep XI. Opgeroepen 6 candidaten. Afgewezen 5. Geslaagd mej. G. Achttien (Rotterdam) l'IT DE OHIGEVI^G WOUBRUGGE. Uit de historie_ Van den weg welke ons dorp met den Rijn verbindt een his torisch verhaal te geven, is het doel van dit schrijven. Nu aan dien weg zooveel wordt gebouwd, komt ze veelmalen den arad ter sprake en zal het zeker nut hebben, dat het verleden meer bekend heid krijgt. Wij Woubruggers. noemen daet gebaand pad „Smolen aars weg", de raad te Alphen aan den Rijn, meende het „Woubrugsche weg" te moeten noemen, historisch is die naam niet. In de oude stukken wordt z-e „de nieuwe Uytweg" genoemd. Vóór het jaar 1738 had ons dorp maar één rijweg naar den Rijn, welke van hier oostwaarts liep langs de ,>van Woudes- laan" en Heerenweg. Het veenen van den ,.Vievambaclitspol- der" raakte ten einde, de landerijen la gen na het uitmalen van liet water in 1742 ongeveer 3 nieter lager dan genoemde we gen. De van Woudeslaan liep van hier recht op liet thans opgericht monument en liardsteenenbank. 1) Geen wonder dat men hier, na het uit- veenen, uitzag naar een kortere verbin ding met Leiden. Langs de oostelijke oever van de Hei manswetering onder Oudshoorn, lagen de landerijen van gebroeders van Leeuwen, van Kalkhoven Abshoven en van Oos- trurn, alsmede het erf van Lelivelcï, waar de kalkovens op stonden, (op een deel van dit erf kwam later de ascliscliuur van Oudshoorn.) De landmeter Bolstra had een „Fyqura- tieve kaert" gemaakt van den te maken weg Den 29e April 1738 kocht het Am baehisbestuur vaii Woubrugge van ge noemde eigenaren zooveel land, als voor den weg noodig was. Den llen Januari 1736 verleende de Staten van Holland octrooi tot liet leggen van de nieuwe Uytweg en 14 Juni 1738 verleende Rijnland consent. Genoemde Bolstra. de landmeter, die den polder ,,Vierambaeht" inkavelde, was ook de man die dezen weg technisch be handelde. Den lOen December 1740 schreef hij: „verklaare ik ondergesclireven land meter van Rhijnlandt gemeeten en afge- royt te hebben de nieuwe Uytweg van Smolenaarsbrng op Woubrugge oover en langs de Erven van Jan Muserij en Cons. (Pannenfabriek) volgens acort van 30 Ju- nij 1738". Dat accoord luidde: dat genoem de eigenaren ,,op hunne costen met be hoorlijke en goede specie den weg langs hun fabriek aanleggen, mitsgaders haare successeurs off regtverkrijgende, alt-oos gehouden ende verpligt sullen sijn, de bo vengenoemde en op de voorzeide kaarten geteekend, wel een behoorlijk met goede ende bequaame specie effen en gelijk te onderhouden tot volkomen genoegen van scho-ut en ambachtsbewaarders van Esse- lijker en heer Jacobswoude." De koopsom was bepaald op f 550 met verplichting van het ambacht jaarlijks voor het onderhoud vijf gulden te beta-, len 2) en zij vrijdom van tol op den weg zullen erlangen. Ter voltooiing van den weg- moest nog een contract worden gemaakt met Fijmon van der Helm. Deze- had op het erf, thans bewoond door den heer Grobbe. nabij de Smolenaarsbrug een houtkooperij opge richt. Dit contract luidde: „Op heden 30 December inplaats van het smalle bruggetje te doen maaken en steeken een suffeeanten brug bequaam om met Paar den en Wagen te Passeeren. Den tweeden Comparant (van der Helm) aan voornoem de eerste comparant (het Ambaehbestuur) hadde verzogt dat tot dienst ende gemak van sijne houtcooperij de bovengemelte nieuw te maken brugge, op zoodanige wijtte, hoogte en diepte mogt© werden ge maakt en onderhouden dat hij dezelve met gelade en ongelade ijkervaartuigli na en van zijne voorzeide houtcooperij soude kunnen passeeren: met aanbiedinge (in consideratie van de groote dienst, die hem daar door zoude geschieden ende verzwa- ringe van 't onderhoud, ten laste van eer ste comparant, zoude werden veroorzaakt) voor die gunst zon vander Helm voor „veel minder golds" de brug maken n.m- voor 600 gulden. „Mitsgaders dat zij eerste comparant als voren verpligt sullen sijn aan de twee- d ecomparant ende sijne successeuzen of regtverkrijgende toe te staan een vrije doorvaart door de voorzeide brugge; alles ten opzigte van de voorseide onder hou- dinge opgemelte wijtte ©ij hoogte, mits gaders vrije doorvaart, soo lange en ge durende den tijd. dat de bij hem tweede comparant als vooren opgeregte houtcoo perij, 't zij door hem off door zijne suc cesseurs of regtverkrijgende aldaar bij continuatie en. gedurige aanhoudenheyd zal geexer ceert werden en langer niet. 3) Dat die brug enkel voor die houtkoope rij daar moest blijven bleek o.m. ook uit een briefje uit dien tijd, dat met een speld aan het contract was bevestigd, dat luidde: „Sedert May 1741 is het huys van Fymoii van der Helm gebruijkt bij den heer Gravia en geen houtnegotie daerin gedaen. En van November 1743 bewoond door den scjiout van Oudshoorn, hiervan bij gelegenheid een certificatie van 'e ge- regt van Oudshoorn te versoeken." Het vermoeden is niet ongegrond, dat Woubrugge ongeveer 180 jaren een brug heeft- onderhouden op een afstand van 2 Kilometer van het dorp onder een an dere gemeente waartoe z ij niet verplicht was. Nuttig is dus dat oude documenten op gespoord en geordend worden, zooals thans ter secretarie alhier geschiedde, en hoe noodig dat oud-Nec'erlandsch schrift, in ons tegenwoordig schrift wordt over geschreven. Volgens de genoemde kaart lia-d Wou brugge aan de Smolenaarsbrug voor den weg grond gekocht 24 voet breed, in 1789 verzocht Cornelis Leliveld daar vlak bij de brug een huisje te mogen bouwen. 4) Dit werd hem toegestaan op conditie dat hij den weg langs zijn te bouwen huis (de oprit) zou onderhouden en ook de oost vleugel van genoemde brug en een recog nitie van 2 gulden 's jaars. Dit werd hem vergund. Deze Leliveld was een gunste ling van het ambachtsbestuur van Wou brugge; hij bewoonde een huis aan den Smolenaarsweg eigendom van Woubrugge Het Oranjegezind bestuur schonk hein dat hui-s in 1789 „wegens het als wegwijzer gestrekt hebbende aan de Prinselijke troe pen, die de Patriotten, destijds gelegérd bij Nieuwer-Amstel, verslagen hebben." De Smolenaarsweg is zonder eenig eer- monieel in gebruik genomen. Wel prijkte in 175 2daar een prachtige eerepoort ter eere van den ambachtsheer, Mr. van der Aar den Sterke, die met rijtuigen bespan nen met vier paarden van Leiden dien weg passeerden en feestelijk hier inge haald, toen hij op 24 April van dat jaar zich hier in zijn landhuis, ,,'t Huys Ter Aar" ging vestigen. De eerste pachter der weg was Jan van der Marlc in 1765, dio den weg voor het jagen van schepen kreeg, voor f 10,50 per jaar Na hem was als pachter bekend, do familie Oosthoek, die daar 106 jaren heb ben gewoond. Om niet te uitgebreid te worden me- moreeren wij nog enkel een geschil om trent het onderhoud der kade, in 1771, heb ambachtbestuur werd opgedragen door Rijnland dit te doen. Moge dit stukje bijdragen tot verrij king van onze dorpshistorie. 1) In 1745 werd de van Woudeslaan en Heerenweg uitgeveend door den pachter J. van Hees. G. Overpelb en gebroeder van der Linden. Gemeentelijke Aankondigt B. en W. van Leiden brengen ter a meene kennis, dat door hen vergunning verleend aan J. Spruyt en rechtverkrij; den, tot oprichting van een brood banketbakkerij in liet perceel Lage R, dijk no. 65, Kad. Sectie K. nos. 147o! 1471. Katholieke Agenda LEIDEN. Dinsdag. R. K. Volksbond, afd. LeiC Bondsgebouw, te 8 uur. Woensdag. Mariavereeniging, Bondsgek te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst apotheken wordt van Maandag 17 tot met Zondag 23 November waargenoa door de apotheken van de heeren Reyst, Steen straat 35, Telefoon 136 J. Donk. Doezastraat 31. Telefoon 131} Van Zaterdagavond 8 uur tot Maai^ morgen 8 uur nemen de volgende ba artsen den dienst waar: Dxi J. Bruming, Rapenburg 59. Tel; fó Dr» Niemer, Stationsweg, Tel. 500. Dr. Sr.hreuder, Hooigracht 09, -Tel. 301, Dr. Veldhuijzen, Hooigracht 84; Tel. 617, De Geneeskundige Zondagsdienst Oegst.geest. wordt van Zaterdagavond uur tot Maandagmorgen 8 uur waarj,; men door Dr. Timmermans, "Wilhelm! park, Telef. 390 2) In de raadsvergadering van 15 1871 werd besloten aan den heer J. Clant 30 Meter grond af te staan en viel de vijf gulden voor het onderhoud 3) Eet waterschap Woerden welke Rijnland de Smolenaarsbrug beheeren 6 Augustus 1738 verlof om op hun mede de brug te maken. 4) In 1869 werden de ambachtsbesti opgeheven en kwam ,,alle zakelijke persoonlijke rechten en werken aan gemeentebestuur GROENENDIJK. Diefstal. Gisterennacht, is door o schuivfng van een raam ingebroken 1 arbeider J. R. Het. is de bedoeling get om den muntgasmeter te lichten, wat wel gelukt is. De buit zal echter niets gevallen zijn. daar er ongeveer maar gulden aanwezig was. Van den dader geen spoor te vinden. LANGERAAR Verscheurd. Bij den landbou? P. J. v. R. werden 4 ganzen, bij C. 24 ganzen verscheurd gevonden. Vera worden hiervan eenige honden uit i rige gemeenten. Van den tuinier J. S.i den eveneens 8 konijnen afgemaa'rl vonden. Dit laatste wordt aail ratten geschreven. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. De Raad dezer meente kwam Donderdag in openbar? gadering bijeen B. en W. zullen, trachten het. cont met Leiden inzake electriciteits-léverin doen wijzigen, zóó, dat het gecontracle stroomverbruik vergroot worde. Bed wordt, dat B. en W. zullen trachten den tcekcDcursus te Noorden, alsni 1925 de noodige Rijkssubsidie te bekor De oude dorpsforen zal hersteld Het salaris van den ambtenaar ter S tarie is bepaald op f 850. SPORT WIELRENNEN. Lei rise he Ren- en Tcerislvereen. „S# Morgen zal er een 300 M. sprint ger worden, waarvan de te behalen samengeteld worden bij de wintered titie-wèdstrijden. De samenkomst plaats om 9.45 uur bij den lieer W zelijn. De start zal zijn om 10.15 LEEER EU ¥LO0ï Hel mariste-personeel. „Het Volk" verneemt: De Minister Marine zond d.d. 13 November een' aan de G. A. M. B. O., waarin bij deelt, in bet gebeurde tijdens de Hna! demonstratie aauleiding te vinden, zich van elk contact niet de tegenin ge hoofdbestuurders van de bij dit t té aangesloten bonden te onldiondeiv •lang zij niet'in woord en geschrift' hebben gegeven van een andero ine: feit.'Naar het blad thans verneemt1 deze brief aan de hoofdbestuurders den bond van onderofficieren en van1 der Marine-personeel aanleiding om af te treden. Do bedoeling is dc> in de gelegenheid te stellen desgew'- bun belangen in handen te geven hoofdbestuurders, die den minister1 vallig zijn. Eluiieifêl. Bea-iiclfoiejj De nood in de Oekraine. Uit Moskou wordt gemeld, dat een rapport van de centrale contf belast met de zorg voor dc dakloos deren in dé Oekraine, in het bong^ van de Oekraine op 10 Novene 486.000 kinderen rondzwierven, f worden 72.0000 in asylen ondergeDf* 198.000 door de plaatselijke coindf. steund. De overigen, die evenmin van bestaan hebben, moeten van l)C,r diefstal leven.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2