Tweede Blad n DoRuertiag20uoveRsjerl924 BïhiK*'l?SJ-£të3 De Ra'anwet. W i j z i g i n g. In Stgbd. 488 is opgenomen het wetje jot wijziging der Radenwet. In het eerste lid van art. 97 dier wet, juidende: „De leden en plaatsvervangende )eden van den Raad van Arbeid treden le eerste maal af op den eersten Dins- /ag van October van het jaar, volgende »p dat, waarin zij 5 jaren zitting hebben gehad", wordt in de laatste zinsnede het woord „vijf vervangen door het woord wa c h t" De film „Adoro Te"? Verbode nl Men schrijft uit Hengelo aan het „Hsgz": Met het oog op mogelijk brandgevaar heeft de brandweer-polLtie alhier gemeend de opvoering van de film Adoro Te te moe ten verbieden. Niettegenstaande reeds twee maanden op verschillende plaatsen in ons land de zelfde film is vertoond, is toch over het aanwezig zijn van brandgevaar met dit toestel tot nog toe geen opmerking ge maakt. Hat hoofd der politie te Hengelo heeft echter gemeend dat brandgevaar niet uit gesloten was. Kwade tongen zeggen, dat het argument gezocht is De Rijwielhandel Eerste Jaarbeurs. De Bond van Rijwiel- en Motorhande laren (B.R.H.N.) organiseert voor zijn leden, ter gelegenheid van zijn 21ste jaar vergadering, een Jaarbeurs voor den rij wielhandel op 25 en 26 November a.s. in Gebouw ,.De Harmonie", Rozengracht 207 213, Amsterdam. I De afd. Haarlem van „De Hanze". Voorstel tot liquidatie' roorloopig teruggenomen De R.-K. Middenstandsvereeniging te Haarlem had Dinsdagavond een tweede vergadering belegd, waarin het bestuurs voorstel, om tot liquidatie der vereeniging te besluiten, wederom werd besproken. In de eerste vergadering kon geen besluit ge nomen worden, omdat een niet voldoend aantal leden aanwezig waren. Naast bet liquidatie-voorstel had het bestuur thans nog de volgende voorstellen ingediend: a. Het Gebouw en het Bureau worden op 30 November a.s. definitief gesloten, zoodat de schuldenlast na dien datum niet meer kan aangroeien; b. Na bekomen machtiging van hypo theekhouders wordt onmiddellijk overge gaan tot het doen verkoopen van het go- bouw; c. Alle roerende goederen der vereeni ging, behoudens het vaandel en het archief worden eveneens ten spoedigste op de meest voordeelige wijze verkocht d. Aan de Trustee der Houders van Hy pothee. Obligation i.e. de N.V. Hanzebank te Delft, zal worden verzocht onmiddellijk een vergadering van houders van hypothee, obligation te beleggen. Deze vergadering zal moeten besluiten: 1. af te zien vau het hypotheekrecht; 2. idem van verschuldigde rente en uit lof ing; 3. er in te bewilligen, dat de Hypothe caire Obligaties worden ingewisseld tegen rentelooze Inkomst-obligaties. die niet op- eschbaar zijn, ook niet bij overlijden; 4. De vereeniging zal zich moeten ver binden jaarlijks 1/3 van haar batig saldo te besteden aan uitloting dezer Inkomst- •jligatiën, met dien verstande, dat In- komst-obligaUën van overleden houders den voorrang hebben boven die, welke zouden uitloten. e. Met de crediteuren een a cc oord aan gaan voor zoover mogelijk; f. De voor de afwikkeling der opeiseh- bare schulden benoodigde gelden, zullen voor zoover noodig, door vrijwillige bij dragen der leden moeten worden gefour neerd; g. De vereeniging begint op 1 Januari a.s. baar geheel en al georganiseerde in richting''. Indien al deze vooratellen aangenomen werden aldus zette de voorzitter, de heer P. J. M. v. Tetering, in een inleidend woord uiteen, en de uitvoerbaarheid er van kou blijken, eerst dan trok het besituur zijn voorstel tot liquidaitie in. Zoo dit niet het geval was, werd het liquidatie-voorstel ge handhaafd en zoo dit werd verworpen, zou bet bestuur en bloc aftreden. Op voorstel van den penningmeester, den heer Klein Schiphorst, wordt eerst Punt f (inzake de direct benoodigde gel den) behandeld. Gevraagd wordt, hoeveel geld er noodig zal zijn. De penningmees ter becijfert, dat er f 3100 zal moeten zijn. Opgemerkt wordt, dat 140 leden bereid waren, dubbele contributie te betalen, doch de penningmeester verklaart, dat dit be sluit vervallen is. De heer Paul van Deurzen meent te kun nen becijferen, dat met f 1600 directe extra inkomsten zou kunnen worden vol staan. Laten de nu aanwezige leden (50) gezamenlijk besluiten, zoo noodig voor dat bedrag te zorgen. De penningmeester zet uiileen, dat deze berekening niet opgaat. Een bedrag van f 750 aan nog niet gestorte obligaties kan vooralsnog zeker niet bij inkomsten ge rekend worden. Boos* de koude worden Uw handen ruw en gesprongenUw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. 8162 £ij apothekers en drogisten. De heer van Liemt, vice-voorzitter, waarschuwt opnieuw tegen lapmiddelen. De heer Paul van Deurzen adviseert op nieuw een dubbele coiftributie te heffen, maar de voorzitter zegt. dat ditt practisch niet uitvoerbaar zal zijn. De heer J. J. Braakman dringt er op aan, spijkers met koppen te slaan en staande de vergadering een vrijwillige in- iteekening te houden. De penningmeester zegt, dat dit ook in de bedoeling heeft ge legen. Besloten wordt die inteekening aan stonds te houden. De penningmeester deelt na een pauze het resultaat mede: er is ingeteekend voor goed f900 (applaus). De voorzitter zegt, dat we er nu nog niet zijn. Minsrtens f 1000 moet er, buiten al de andere punten, nog nader bijeengebracht worden. De heer J. Hoet stelt voor die nadere inzameling door parochieele comité's te doen houden. Dit wordt onder instemming aangenomen. Op slechts drie na stellen al le aanwezigen zich voor deze parochieele actie beschikbaar. Punt a. wordt aangenomen met wijzi ging in den datum op: uiterlijk 31 Decem ber. Alle overige punten worden aangeno men. De voorzitter deelt mede dat het be stuur zijn voorstel tot liquidatie nu voor- loopig terug neemt, in afwachting van het welslagen der uitvoering van de aangeno men voorstellen. De heer Ghr. Jansen sprak een woord van gelukwensch en opwekking de geeste lijk adviseur rector Kok voegde daar een hartelijk woord bij waarna de vergade ring om half 12 uur gesloten werd na een woord van dank aan den heer Aalbors ad ministrateur en zijn bediende, den heer Nieuwenhoven. R.-K. Politiebond St. Michael. De examens! Voor het door bovengenoemden Bond onlangs te Amsterdam gehouden examen hadden zich 311 candidaten aangemeld Het diploma verkregen 226; diploma met aanteekening 44 candidaten, terwijl 99 candidaten werden afgewezen en 42 niet waren opgekomen. Ned. R.-K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Veenarbeiders. De Ned. R.-K. Bond van bloemist-, tuin en veenarbeiders, St. Deus Dedit, houdt 26 en 27 December a s. zijn jaarvergadering te Utrecht. Besprekingen zullen worden ge houden over de ongevallen- en ziektever zekering. waarna prof. J. D. J. Aengenent een inleiding zal houden over Bedrijfs organisatie en medezeggenschap der arbei ders. Bij enkele candidaatstelling is het Tweede Kamerlid A. J. Loerakker her kozen als voorzitter van den bond en als redacteur van het vakblad. Tot leden van den bestuursraad zijn reeds aangewezen de heeren: Joh. Brouwer te Blauwhuis, G. F. van Os te Erica, H. Meurs te Bom mel, H. Kooien te Deurne, Jac. v. d. Klundert te Standaardbuiten. P. Roozen- daal te Heen, E. v. d. Acker te Terhole, J. v. d. Tol te Alphen, C. Zandvliet te 's-Gravenhage, G. v. d. Berg te Lisse. K. Lamboo te Hoofddorp, J. Driehuis te Vin- keveen en J. Kok te Wervershoof. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. Vftrg.adering van gisteren Staatsbegroting 1925. Algemeene Beschouwingen. Voortgegaan wordt met de behandeling der algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1925. De hoer Van Gijn (V.B.) vergelijkt de millioenennota's 1923, 1924 en 1925. Hij keurt de financieele politiek van den Mi nister af. Aanvankelijk was het do be doeling dat de nieuwe belastingen sluit post zouden zijn. Van die opvatting is de minister afgeweken want als dat zoo ware hadden de meevallertjes moeten dienen om belastingen te verlagen. Thans echter zijn nieuwe belastingen ingevoerd en zijn de ambtenarensalarissen sluitpost geworden. Spr. keurt dit stelsel af. Van de kapitaalvorming belemmerende belastingen zal worden afgestapt, maar andere daarvoor in de plaats, zijn reeds aangekondigd. Spr. betreurt echter het voornemen om de verdedigngsbelastingaf te schaffen, daar dit de eenige kapitaal- vormende belasting is, omdat zij strekt tot af loss ing van de crisisschuld. De heer Nolens (R.-K.) zal alleen spreken over het Kabinet zooals het in 1922 is opgetreden, over het Parlement in zijn geheel en in het bijzonder over spr.'s eigen partij. Over verdiensten eg. tekort komingen van het Kahinet zalspr. niet uitweiden. Het oordeel dezerzijds zal wel verschillend zijn, want de rechterzijde, die er nog is, bestaat nu eenmaal uit groe pen, die het niet altijd geheel eens zijn omdat zij nu eenmaal zelfstandige groe pen zijn. Vandaar dat niet ieder alles ver wezenlijkt ziet wat hij wil. Het minst daarover te klagen heeft de oppositie om dat de scherpe kanten dikwijls worden afgevijld van wat zal kunnen heeten par tijpolitiek. De hoofdtaak van dit Kabinet was het herstel van het financieel even wicht. Dit is het nuchtere feit, waarop de heer Wijnkoop zich zoo graag beroept. (Gelach). Er is een sluitende begrooting verkre gen, waarnaar men verlangd heeft. Van verschillende zijden is erkend dat althans Aoor dit Kabinet iets goeds is bereikt. In de meeste sTaten, dikwijls als voorbeeld gesteld, zat men met dit vraagstuk nog lee lijk in de maag. Wij kunnen constateeren welke de funeste gevolgen zijn van het n iet-sluitend op den duur zijn. Of het slui ten blijvend gewaardeerd zal worden be twijfelt spr. Het begint nu al en men spreekt al denigreerend over 't bereikte: er was geen gevaar voor den gulden, zegt men dan! 't Is nu gemakkelijk te zeggen en spr. voorziet, dat deze verdienste eerst later op prijs gesteld zal worden. Na den oorlog sprak men ook declineerend over defeusie. Voor het herstel der financiën zijn diep ingrijpende maatregelen genomen, die ver schilleaode personen ernstig troffen. De Regeering, die maatregelen noemt welke zij noodig acht, weet dat zij zich en. haar medewerkers niet tot populariteit brengt. Alleen de steun van een vaste medewerking kan haar helpen en spr. brengt een woord van hulde aan hen, die de Regeering steunden. Gebrek aan idealisme op internationaal gebied is de Regeering verweten. Dat ver wijt is ongegrond. Op dit gebied is altijd gevaar voor overdrijving en deze schaadt juist hier spoedig. Het overdreven idealis me heeft geleid tot de onhoudbare leuze van nationale ontwapening. De propagan dist mag bijzaken verwaarloozen en leuzen eventueel aanheffen; de politicus, vooral in buitenlandsche zaken, moet over alle details voor de psycho-analyse beschikken Den propagandist wordt veel vergeven. De Re-geering moet in de porseleinwinkel van de buitenlandsche politiek met groote omzichtigheid te werk gaan. Meer geest drift bij buitenlanders houdt verband met hun aard. Deze regeering spoort hij eer aan tot omzichtigheid dan tot het geest driftig getuigen voor groote gedachten. Het is een internationale sport geworden om te spreken over de crisis en de in po pulariteit van het parlementiere stelsel. Een der leden van dit parlement is heftig uitgevallen tegen het Parlement, maar spr. vraagt of die spreker zijn egen deel alleen op het oog had. Gebreken heeft het stelsel maar is er nu reden voor de soms kinder achtige aanvallen op het Parlement? Er zijn menschen die hun zin niet kregen of door maatregelen werden getroffen die zij niet aangenaam vinden; anderen, vooral jongeren, onder indruk van wat in andore landen plaats heeft, voelen zich aangetrok ken tot exotische nieuwigheden, die altijd op de een of andere dictatuur uitloopen, omdat men zelf dictator wil zijn. Voor verandering van stelsel bestaat geen aanleiding. Het Parlement is het produot van de kiezers en het is mogelijk dat er in het kiesstelsel fouten zijn, die hersteld moeten worden. Overigens wat de Tweede Kamer be treft, meent hij dat deze in haar geheel genomen een vergelijking met andere wat betreft degelijkheid en wijze van werken gerust kan doorstaan. Peu si je me consi- dère, beaucoup si je me compaire. De partij groepeering heeft haar grond slag in de geschiedenis. Het groote ver schil ligt gewoonlijk dieper dan in tijde lijk verschil van inzicht in belangen. Men kan daarin nu wel willen grabbelen en maken een andere indeel ing naar conser vatisme o." vooruitstrevendheid, maar daar mode is men er niet. Die begrippen zijn relatief en onze communisten hebben er al weer een heel anderen kijk op Eigen lijk wil men de Katholieken in twee groe pen indeelen. Niet te veel uitzicht daarop bestaat echter, omdat het in strijd is met de Katholieke partij. Sommige jongeren verkeeren nog in een Sturm- und Drang periode. Over de eenheid in de R.-K. par tij maakte de heer Schaper zich onge rust en hij vergeet zijn eigen partij hee- lemaal, waarin ook wel eenig verschil schijnt te bestaan. Het doel van de R.-K. partij is het algemeen belang, opgevat in den zin als omvattend de veelzijdige be langen van alle groepen van de maat schappij. Daarmede is niet uitgesloten dat andere partijen ook niet het algemeen belang wil len bevorderen. De Katholieke partij is een volkspartij en daarmede heeft zij zelf het meest rekening te houden. De kiezers hebben daarmede te rekenen; voor hen al len is plaats in de R.-K. partij. De aard van de partij moet bij de ver kiezing zooveel mogelijk tot uitdrukking komen, opdat alle leden zich als één ge heel hebben te gevoelen en hetzelfde doel hebben. Dat niet altijd de menschen het allen met elkaar eens zijn, ligt voor de 'hand, want zij zijn niet minder onvol maakt dan alle andere menschen. In on derling overleg dient het algemeen belang afgewogen te worden. Het standpunt heeft zijn moeilijkheden, maar de oplossing daarvan is te vindon als men het algemeen belang voorop stelt. Verschillende stroo mingen moeten daarbij tot uiting komen. Bij do verkiezingen gaat het niet om een Kabinet; 't laat spr. koud, of do heer Ruys weer terugkeert. De lust om Minister te zijn is niet altijd buitengewoon groot en in spr.'s partij zeker niet. De bezorgdheid van sommigen dat Minister Ruys weer zal t-erugkeeren, is vleiend voor den heer Ruys Eerst als de verkiezingen zijn afgeloopen, dient overwogen te worden wat gedaan moet worden, als niemand de meerderheid heeft. Spr.'s partij wil met eigen zelfstan digheid samenwerken met hen van wie de meeste medewerking is te wachten. Wil men spreken van een manage de raison, dan is dat spreker goed als men wil er kennen, dat de trouw bijzonder hecht is geweest, als zij straks veertig jaar heeft bestaan. (Gelach). Mocht de samenwerking met de twee an dcre rechtsche partijen onmogelijk wor den, dan zou voor de Katholieke partij de tijd komen om te overwegen of zij met eenige andere groepzou kunnen samen werken. De logica zou haar tot die beslis sing brengen. Eventueele gegadigden mo gen W6ten, dat met handhaving van het program van 13 Mei 1922 op den voor grond moeien komen de volgende punten: Vergemakkelijking van de echtscheiding wil hij niet, maar handhaving van het Christelijk gezin is zijn wensch. De onderwijskwestie eischt eenige oplos sing, maar het openbaar onderwijs mag niet achtergesteld worden; handhaving der gelijkstelling blijft de grondslag. Wat de financiën 'betreft, moet het doel zijn het voortgezet herstel van het even wicht, verlaging van eenige belastingen die te zwaar drukken of kapitaalvorming tegenhouden, met meer aftrek voor groote gezinnen. Inzake de buitenlandsche politiek is vermindering van bewapening daarbij het streven geweest. Medewerking van ons land aan het Protocol is ook noodig. Na rijp overleg zullen wij hebben te beslissen. Voor de Katholieken is richtsnoer hot woord van Benedictus XV van Augustus 1917 en zij wensohen dus krachtige mede werking met de plannen van den Volken bond tot geleidelijke en gelijktijdige ver mindering van bewapening. Do eerste schrede is daartoe gezet; de volgende schre den zullen zijn de ratificaties en daarna de vermindering der bewapening. Van de ratificaties hangt af de kans voor de ver mindering. Zoolang het eerste niet is ge schied, kan van de rest geen sprake zijn, omdat het Protocol dit verhindert. Preg nante uitdrukking van een leuze is heel fraai maar kan verwarrend werken. Na- tionalo ontwapening werkt verwarrend omdat er allerlei restrincies bij in acht genomen moeten worden. Al te idealistisch aangelegden, jongere, soms ook ouderen, gaan te ver en dat geeft maar last. (Ge lach). Ieder wil graag vermindering van bewapening; hoe dat moet gaan, weet hij niet, want hij heeft allerlei stelsels in den loop der jaren hooren verkondigen. (Ge lach). Daarover moet dus nog eens ge praat worden (Gelach. We moeten een leger hebben, binnen de grenzen der even tueele internationale regelen gesteld). De sociale wetgeving. Samenwerking tusschen werkgevers en werknemers acht spr. onmisbaar. De grondslag daarvan is. het arbeidscontract.. Naar meer intensie ve samenwerking is thans een verlangen ontstaan, in het belang van den werklust en de productie. Een betere regeling is on getwijfeld mogelijk, maar het terrein is uitgebreid en biedt gelegenheid voor vele stelsels. Voorzichtigheid is daarbij ver- eisehte. Hoever moet die samenwerking zich uitstrekken; hoe moet zij gaan, onder iiemingsgewijze of bedrijfsgewjze; moet de wetgevende macht er bij behulpzaam zijn? Al dergelijke onderwerpen moeien nog onderzocht worden en met. voorzich tigheid dient men er in door te dringen. Men zal er niet aan ontkomen dat op den duur een regelng dient te worden getrof fen. Voor die samenwerking moet ieder bereid zijn; plicht daartoe dient alleen opgelegd te worden als dit onvermijdelijk is. De uitvoering der sociale wetgeving dient zooveel mogelijk te worden opgedra gen aan de gemeenschappelijke organisa ties. De heer Van Rappard (VB) dringt er vooral op aan om de tegenstelling stad- plalteland te verzachten. De toestand bij den landbouw laat veel to wensehen over en de Regeering heeft haar aandacht daar aan te wijden. De heer Van Vuuren (R.-.K) spreekt zijn verbazing uit over de mededeelzaam heid der Regeering in zake de liquiditeit der Rotterdamsche Bank. Eenmaal zoo ver gegaan, had de Regeering zich niet achter het bankgeheim moeten verschuilen. Uitvoerig verdedigt hij de noozdakelijk- heid van kapitaalvorming voor den uit bouw van bet maatschappelijk leven en voor opvoering van productie. Het belang daarvan is een belang van eerste orde. ook voor den arbeider. De Regeering moet daarom zorgen dat kapitaalvorming mo gelijk is, o.a. door verlaging der directe belastingen. De regeering heeft op het on derwijs bezuinigd, maar geen enkel gebied daarvan heeft zóó geleden, dat het mis vormd is. Do persoon van minister; Aalberse is spr. waarborg, dat hoogere belangen vei lig zijn, al wordt tijdelijke afwijking van goede regeling gewenscht geacht. Voor spr. is het 't beste, dat er een mid dentoestand in kapitaalbezit bestaat. Wei nige maar groote kapitalen naast kapi- 'taalgemis lijkt hem ongewonscht. Vele maar kleine kapitalen is een beter sys teem, omdat daardoor de kleinere door sparen aan de kapitaalvorming kunnen deelnemen. Do staatsschuld is te groot en in elk ge val wenscht spr. niet meer te loenon dan er jaarlijks wordt afgelost, opdat do schuld niet aangroei e. De heer Ter Hall (V.B.) komt op voor de oud-gepensioneerden en herinnert aan zijn vroegere pleidooien daarvoor. De heer Vliegen (S.D.) vraagt in lichtingen over het Kroondomein en zijn opbrengsten. Voorts behandelt hij do rede van den lieer Wijnkoop, die de heelo wereld afreis de in zijn rede. Als spr. dit stel ziet zitten, denkt hij altijd aan Bulletje en Boonestaak Overigens trekko men zich vhn de redevoe ringen van den heer Wijnkoop niets aan. Verder bestrijdt hij eenige opmerkingen van den heer Van Vuuren. De vergadering wordt verdaagd tot he den één uur. 5.05 uur 5.20 5.50 6.20 7.20 7.20 750 7.55 n 7.55 ft 8.35 8.50 UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. Hamburg, 392 M. Concert. Eiffel toren, 2600 M. Concert. Allo Erfgelsche stations: Tijd* sein Big Bon en nieuws. Hamburg, 392 M Concert. Berlijn, 500 M. BlaasconcerL Londen, 365 M. Chelmsford, 1600 M. e. o- stations: Concert. Birmingham, 475 M. Zang, piano en bonjoeofi. Brussel, 265 M. Lichte muziek. Alle Engelsohe stations: Voor lezing van Bernard Shaw van' zijn tooneeistuk „O'Flaherty, V. C." Daarna concert. Radio-Paris, 1780 M. Concert RECHTZAKEN. GERECHTSHOF TE 'S-GRAVENHAGB, Het Hof heeft: O. L. P. P., monteur ter telegrafie té Wassenaar, door de Haagsche recht bank wegens verduistering veroordeeld tot' 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, vrijgesproken. O. O., stucadoor te Leiden, door dea Haagsohen politierechter wegens weder- spannigheid veroordeeld tot 14 dagen ge-1 vangenisstraf. vrijgesproken. L. W., koetsier te Leiden, door den Haagschen politierechter wegens rijwieldief stal veroordeeld tot 9 maanden gevangenis» straf tot dezelfde straf veroordeeld. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: P. J. Kok Jr., vrachtrijder, te Haan lem; cur. rnr. J. H. J. Simons. J. B. Kok, vrachtrijder to Haarlem* cur. mr. J. H. J. Simons. M. van Latum, vrachtrijder te Haarle*j cur.: mr. J. H. J. Simons. Handelsvennootschap o.d firma Kok en v. Latum, vrachtrijders te Haarlem: cur.: mr. J. H. Simons. A. de Ron, vrachtrijder te Hoofddorp—* Haarlemmermeer; cur. mr. T. A. M A. van I.öben Seis. Gemengde Berichten Voor de slachtoffers van Wonosobo. Een gift van f2000 van d Koningin. Wij vernemen, dat de Koningin naar aanleiding van de verwoestingen in Wono sobo. aangericht door de jongste aardbe ving op Java, een bedrag van f 2000 heeft doen silorten in het Smeroefonds, dat be stemd is tot leniging van den nood. ver oorzaakt. door dergelijke natuurrampen in tie Koloniën. Aneta. meldt uit Weltevreden: De heer Van nes Jagt wekt op tot het houden van ee.n collecte voor steunverle ning aan de slachtoffers van Wonosobo. Te SoeAibaja is den eersten dag f 2-1000 inge zameld. Het Smeroefonds remitteerde f 10.000. het Kloetfonds f25.000. In totaal is ar ongeveer f 70.000 noodig. Deelneming van vreemde Regeer ingen, Verschillende van de te 's-Giavenhag® geaccrediteerde gezanten hebben door een bezoek op het departement van Buitenland sche zaken deelneming betuied met de ramp welke midden-Java heeft getroffen door de aardbeving te Wonosob'o. Oudermoocd bij Bocholt. Uit Vaals wordt- aan de ,.Tel." gemeld: Vijf jaar geleden is bij Hemden bij Bo cholt het echtpaar NienhausMispelkamp vermoord. De politie aldaar heeft de laat ste dagen eenige familieleden van de ver moorden gearresteerd. De zoon van ge- meld echtpaar heeft thans bekend, zijn ouders te hebben vermoord, om in het be- zit van hun geld te komen. Kindermoord? Door de gemeentepolitie te Velp. is aan-i gehouden een vrouw, als verdacht van kin dermoord. Het lijkje is eveneens door do politie opgegraven e.n in beslag genomen, j terwijl de verdachte na verhoor gevanke- lijk naar Arnhem is overgebracht en ter j beschikking van de justitie gesteld. Een gulden ingeslikt. Het zoontje van den arbeider M.. te Zen deren, dat voor zijn moeder boodschappen moest doen, slikte onderweg een gulden in. De ontboden geneesheer heeft het knaapje naar het ziekenhuis alhier laten vervoeren. Autobussen in brand. Dinsdagavond, omstreeks 10 uur, is in d«.' Prinsestraat, te 's-Gravenhage een autobus' in brand geraakt. Er was een defect aam de benzineleiding en de chauffeur was bo-l 7.ig dit te verhelpen. Daar de reparatie nog. al lang duurde, waren de passagiers uiltre-| stapt en hadden op eigen gelegenheid hunj weg vervolgd. Een loopjoneen die naar hebj werk stond te kijken, wilde den chauffeur helpen en kroop met zijn brandende fiels- lantaarn onder den autobus. Eensklaps vatte benzine vlam en weldra stond dofj geheele bus in lichte laaie. Noch de clianf-, fcur noch de loopjongen werden gewond.; Met een straal op den motorspuit en eeoi; straal op de waterleiding bluschte de brand weer den brand. Dinsdagavond is aan den Dorcl;c 'ion Straatweg in Rijsoord (gemeente Rid '•■r-| kerk) een auto-omnibus van den auU bus* dienst RijsoordRotterdam door een drfoetf aan den motor in brand geraakt en letaal vernield. De chauffeur en de eenige inzit* lende passagier wisten zich bijtijds te red den. j

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3