Tweede Blad binnenland ET OPSCHIETENDE KOREN oeüsdag 5 November 1924 Mr. BOMANS SCHRIJFT.... tfjj lezen in „De Volkskrant": t Kamerlid mr. Bomans, die zich meer getroepen acht het woord te en, schrijft thans in „De Maasbode" it blad plaatst het niet als artikel, maar dt bat voorzichtig in met: „Mr. Bomans hrijft ons"), dat, al meene men dat het nker wordt om ons heen, het lichtpunt eenheid der R. K. Kamerfractie. En zoo hopen wij allen, zegit de heer i, dat onze glorie in 1925 zal zijn, katholieke Kamerleden aan de he kiezers te kunnen voorhouden i en ondeelbaar". deze uiting beschouwd worden als o._de raad, dien mr. Bomans aan het iviseerend College wensc'ht te geven? dan komt hij er minstens ite vroeg e0 en kon hij zijn beurt afwachten tot gevraagd werd. De R. K. Middenstandsvereeniging te Haarlem Nog niet tot opheffing besloten R. K. Middenstandsvereeniging te larlem hield Maandagavond een druk- jochte vergadering, o.m. bijgewoond verscheidene eerw. heeren geestelij- d en den directeur van het Centraal -Bureau' den heer Chris Jansen, ter spreking van het bestuursvoorstel, itot heffing der vereeniging over te gaan. voorzitter, de heer P. J. M. van Tete- sprak een inleidend wooid, waarin hetste den financieelen nood der ver- óiging en de geringe belangstelling welke or haar besitaat. Na er op gewezen te hoe de pogingen van het nieuwe stuur, om de vereeniging töt nieuwen iei to brengen, hadden gefaald, merkte op, dat de hoofdbeschuldiging trof die geen lid werden, hoewel zij voor in aanmerking kwamen, maar dat oude besituur op sommige punten >ke moesten worden gesteld. Ten- tte merkte spr. op, dat, zoo hot be- jursvoorstel, om tot opheffing der ver over te gaan, niet werd aan ge nen, het bestuur zou heen gaan, omdat niet langer de verdere verantwoorde- ;heid op zich kon nemen. Uit het financieel overzicht van den iningmeester bleek, dat het oude be ur een schuld had nagelaten van 3; thans is de schuldenlast IÖ60.47. Op het gebouw rusten hypo- icaire lasten van f 37.250. her het bestuursvoorstel ontspon zich langdurige discussie, waarbij velen ie vergadering er zich tegen verzetten aar niet de helft der leden aanwezig kon geen besluit worden genomen, oten werd, dat in de komende veertien gen het bestuur met de woordvoerders de vergadering zal confereeren, terwijl i een nieuwe ledenvergadering zal wor- bestuürsvooTstel tot liquidatie der 'eeniging blijft gehandhaafd. Huldiging Prof. P. Groenen De Unie van R. K. Studentenvereenigin- in Nederland zal iter gelegenheid van zilveren priesterfeest van haar mode- lor, prof. Groenen, op a.s. Zaterdag 8 ivember om 4^ uur in „Hotel des Pays Janskerkhof te Utrecht, een huldi- igsvergadering beleggen, waar den jubi- tevens namens deze Unie een hulde- jk zal worden aangeboden. Daarna besitaat, eveneens in „Pays Bas", egenheid prof. Groenen te complimen ten tot omstreeks 6 -uur, om welken feestdiner een aanvang neemt. Wij gelooven zeker, dat velen deze ge- gaarne zullen aangrijpen, om studentenvriend en zielzorger bij Istek, hunne persoonlijke gelukwenschen komen aanbieden. „Tijd." Het Spoorwegpersoneel Conferentie met de directie Omtrent de Maandag gehouden confe rentie tusschen de directie der Nederl. Spoorwegen en de vertegenwoordigers van de vijf personoelorganisaties vernemen wij dat in verband met een voorstel van den Nederl. Bond, „St. Rapaël" en den Prol Ghr. Bond inzake de indeeling van het treinpersoneel te Rotterdam volgens an ciënniteit, de directie heeft toegezegd, dat zooveel mogelijk aan do bezwaren van deze organisaties zal worden tegemoet gekomen Aan de volgende heeren zal verzocht worden, de functie van voorzitter van het scheidsgerecht op zich ite nemen: prof. Ta verne, oud-minister De Geer, Henri Polak, prof. Kranenburg, Ter Haar, oud-wethou der van Amsterdam, mr. Koster, secreta ris-generaal van koloniën, ir. Albarda, ir. Damine, Thijssen, wethouder van Haar lem en ir. Dufour, directeur der firma Figee te Haarlem. Omtrent de benoeming van schrijvers tot bureel-ambtenaren deelde de directie mee, dat het ingestelde onderzoek heeft uitqe- wezen, dat 77 schrijvers belast zijn met het werk van bureelambtenaren, en 33 bureel-ambtenaren belast zijn met schrij verswerk. Van «deze laatsten zijn er reeds 12 in bureel-ambtenaren werk geplaatst. Als de 11 anderen eveneens geplaatst zijn, kan overgegaan worden tot benoeming van de 54 schrijvers, indien zij aan de in het R. D. V. gestelde voorwaarden voldoen. Bij de besprekingen inzake den perso- neelraad deelde de directie mee, dat de kenbaar gemaakte wenschon alle veel ver der gaan, dan zij bedoeld heeft. Zij is bereid, eventueel aan een personeelraad alle inlichtingen te geven omtrent verschil lende bedrijf saangelegenheden, maar'wil in geen geval medezeggenschap aan de organisaties toegekend zien. De directie heeft haar hoofdambtenaren, die zij als deskundigen op ieders speciaal gebied beschouwt, en de adviezen van de organisatievertegenwoordigers z'jn in het gunstigste geval toch niet van meer betee- kenis dan, de adviezen van haar hoofd ambtenaren. De heer Hellemons (St. Rapaël) zag de zaak zoo, dat door. den personeelraad de organisaties haar leden zullen kunnen op voeden. Hij wilde den personeelraad niet vooraf in een harnas gesloten zien; daarom was „Sit. Rapaël" in zijn br'ef zoo vaag. De directie gaf toe, dat het antwoord „St. Rapaël" de meeste kans geeft om tot overeenstemming te komen. De directie stelde (tenslotte vast, dat daar twee organisaties (Bond van Ambtenaren en N. B.) in geen geval dezen personeel raad wenscfoen, daardoor haar voorstel van de baan ia. Bij de rondvraag werden eenige per soonlijke zaken besproken, waarna ge vraagd is, of spoedige behandeling van de wijzigingen in de pensioenregeling zou plaats hebben. "De directie deelde mee, dat zoo spoedig mogelijk, na ontvangst van do opmerkingen van de organisaties, een bijeenkomst zal worden uitgeschreven. STftTEK"BEKEBIMlL TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren De nieuwe Tariefwet. Voortgegaan wordt met de behandeling der nieuwe Tariefwet. Over no. 41 (garens enz.) wordt de discussie voortgezet. De heer Snoeck Henkemans (G. H.) verdedigt nogmaals zijn amendement en tevens het gewijzigde artikel der Regee ring, dat thans zóó is, dat 'het buiten twij fel stelt dat de artikelen, voor zoover zij grondstof voor de industrie zijn, zullen zijn vrijgesteld. De heer Boon (V.B.) blijft bezwaar houden tegen Ibet amendement-Snoeck Henkemans, dat de geheele branche blijft belasten. Hij heeft daarom een amende ment gereedgemaakt, dat de hoofdgedach te van het amendement-Snoeck Henke mans overnam maar het percentage op 5 wil brengen. De Minister van Financiën, de heer C o 1 ij n, gaat de diverse amendementen nog eens na. De heer Boon licht de com pensatie uit het amendement-Snoeck Hen kemans en daardoor daalt de opbrengst zeer. Dat kan spr. dus niet aanvaarden. De Kamer moet nu maar kiezen tus- soken ihet amendement-Snoeck Henke mans en bet voorstel der Regeering. De heer Van Vu uren (R.-K.) zegt niet met het amendement-Snoeck Henke mans te kunnen meegaan. Hij zal ook aan do andere amendementen zijn stem ont houden en meegaan met bet voorstel der regeering. De amendementen-Vliegen en Boon worden verworpen met 47 tegen 31 stem men. Het amendement-Snoeck Henkemans wordt verworpen met 52 tegen 28 stem men. Vóór de sociaal-democraten en chr.- kis-torischen. Het „onbeschadigde" art. 41 wordt goed gekeurd. Art 1 der wet wordt goedgekeurd. Art. 18. De discussie over art. 18 en het amen- dement-Dresselhuys wordt voortgezet. De heer Dresselhuys (V.B.) heeft zijn amendement eenigermate gewijzigd, zoodat het verband houdt met art. 43. Voorts is bepaald, dat de uiterlijke ken merken duidelijk aanwezig moeten zijn en bij visitatie vertoond worden. De heer Monte Verloren (A-R.) voorzitter der Commissie van Rappor teurs, zegt dat de Commissie tegen dit amendement is, omdat het te veel zal kos ten. De heer Van Vuuren (R.-K.) ver klaart zich ook tegen het amendement, dat een wijziging brengt in art. 43 en daaraan een uitbreiding geeft. Verschillende artikelen komen vrij die opzettelijk zijn belast; en dat kan spr. niet goedkeuren. De heer Van der Waerden (S.D.) meent dat het amendement bedoelt het beginsel der wet te handhaven, n.l. vrij te stellen wat dienstig is voor de industrie. Er zit dus geen onkel bezwaar in om te gen verkeerde toepassing te waken. De Minister wijst op het gevaar van een bepaling als in dit amendement is vastgesteld. Niet alle bezwaren zijn uit 't amendement weggenomen. Het betreft een beperkt terrein, waarop vrijheid van handelen wordt gelaten. Die vrijheid wordt weer eenigszins beperkt door art. 43 Alles wat valt onder vigueur van art. 43 valt buiten het amendement. Vandaar dat het amendement feitelijk een uitbreiding geeft aan art. 43, maar daardoor ontstaat het gevaar van ongelij ke behandeling van producten. De artike len die onder art. 43 vallen zijn er slechter aan toe dall degene die daarbuiten vallen maar een beroep kunnen doen op dit amen dement. Dit is niet billijk. Het amendement wordt verworpen met 44 tegen 33 stemmen, rechts tegen links. Art. 43 luidende thans: Zoolang daaromtrent geen wettelijke regeling bestaat, zal van de door Ons bij algemeen en maatregel van bestuur aan te wijzen goederen waarvan tot aan het in werking treden dezer wet een invoerrecht werd geheven, doch welke volgens het bij deze wet behoor end tarief niet aan in voerrecht onderworpen zijn, het vroegere invoerrecht gehandhaafd worden. Voor goederen-soorten die bij het vroe gere tarief slechts voor een deel aan in voerrecht onderworpen waien, kunnen voor een doelmatige aanduiding van be laste goederen, bij bovenbedoelden alge- meenen maatregel van bestuur tevens ge- wichtsgrenzen of andere onderscheidin gen worden vastgesteld. Het eerste lid zal niet mogen worden toegepast op goederen, waaromtrent in het bij deze wet behoorend tarief is bepaald, dat zij vrij van invoerrecht moeten wor den toegelaten of welke daarin van het volgens een juist verschuldigd uitvoerrecht uitdrukkelijk zijn vrijgesteld en evenmin op goederen welke bij het in werking tre den dezer wet hier te lande niet worden vervaardigd. Omtrent de samenstelling van den in het eerste lid bedoelden algemeenen maat regel van bestuur zal vooral het gevoelen worden ingewonnen van de Tariefcommis sie. Voor de tot dit doel te houden ver gadering der commissie worden al haar leden opgeroepen. De heer Dresselhuys (V. B.) zal tegen dit artikel stemmen omdat het een verslechting ia van deze wet. Veel te veel hangt hier af van den Minister en er is te veel gevaar voor ongelijke behandeling. De heer Vliegen (S. D.) vraagt den Minister dat artikel met overleg toe te passen en alleen dan te gebruiken als is aangetoond dat toepassing onvermijde lijk is. De heer Oud (V. D.) acht dit artikel in strijd met de grondwet op het stuk van belastingwetgeving. Er wordt bier belas ting geheven volgens inzicht van den Mi nister en niet volgens een wet. Dat is niet toelaatbaar. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) meent wel dat een wetteljke basis aanwezig is, omdat het aanwijst, welke artikelen deze bepaling kan treffen. Mis schien ware bet beter in den eersten zin weg te laten de woorden ,door Ons bij alg. maatregel van besituur aan te wijzen". Dan vallen alle artikelen er onder die nu onder de oude wet vallen. De Minister begrijpt het zwaar wichtige grondwettelijk bezwaar van den heer Oud niet. De algemeene heffng geldt een groep artikelen die omlijnd is maar die bij alg. maatregel van bestuur een na dere omschrijving zal krijgen. De bepaling is noedig om alle verwarring en moelijk- heden te voorkomen bij de vraag of het oude of nieuwe tarief geldt. Alle conflicten zullen voorkomen kunnen worden door de ze bepaling. Goederen die op diit oogen- blijk vrij zijn, kunnen niet belast worden; goederen, die belast zijn, zullen belast blijven, behoudens eenige uitzonderingen, die de Minister kan maken. De bezwaren van den heer Oud zijn hersenschimmig. De heer Oud (V. D.) handhaaft zijn bezwaar maar stelt voor in de eerste ali nea de woorden „door Ons bij alg. maat regel van bestuur aan te wijzen" te schrappen. Dan zijn de artikelen waar over het gaat aangewezen. De heer v. d. Waerden (S. D.) achit dit artikel volkomen in strijd met de gan- scho wet. De Minister herhaalt zijn opvat ting, dait deze bepaling de-moeilijkheden 'wegneemt. Er zijn 23 posten, die wel za kelijk zijn opgenomen, maar niet met na me, en daarvoor is deze bepaling noo- dig. Het amendement-Oud wordt verworpen met 42 «tegen 30 stemmen reChts tegen links. Art. 43 wordt goedgekeurd bij zitten en opstaan. Det wet is afgehandeld; er heeft een itweede lezing plaats. De Voorzitter deelt mede, dat er een wijziging heeft plaats gehad bij art. 91, de naaimachines, de nu alle zijn be last, hetgeen net de bedoeling was. Spr. stelt oor de beraadslaging over art. 91 te heropenen om dit te herstellen. De heer IJzerman (S. D.) stelt voor de zwaardere soort naaimachines alsnog vrij te stellen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De eindstemming zal plaats hebben 12 November aldus stelt de Voorzitter voor. De heer W ij n k o op (C. Fr.) wenscht dat die stemming in elk geval pas zal plaats hebben na de interpellatie-Gerhard. Dit voorstel wordt niet voldoende onder steund. Tabaksaccijns. Aan de orde is het wètsontwerp tot ver hooging van den accijns op tabak. De heer IJ z e r m a n (S. D.) heeft be zwaar tegen deze verhooging. De tabaks industrie is nog niet eens aangepast bij de vroegere accinsheffingen en kan dus een neuwe verhooging niet dragen. Spr heeft niet zulke zware principieele be zwaren tegen een belasting op tabak, maar hi gevoelt er niet veel voor. Hij betreurt het, dat de sigaren uit dit voorstel zijn genomen; daardoor s de kans op aanne ming vergroot. De accijns drukt nu op de rook- en pruimtabak, die juist het meesit door de kleine luyden worden gebruikt. Spr. herinnert er aan, dat de tabaksac cijns altijd veel verzet heeft gewekt. Thans zijn wij op den slechten weg en wij gaan steeds verder. Laat het nu uit zijn. De vergadering wordt verdaagd tot he den één uur. gedachten De moordaanslag te 's-Gravenhage. Het „Vad." had een onderhoud met heb UIT DE RADIQ-WERELD. Wal er vanavond te hooren fc>. f 5.05 uur: Radio-Paris. 1780 M Concert» 5.20 Brussel. 265 M. Concert. 6.20 Ei ff el toren. 2600 M. Klassieke muz-'ek, 6.50 Berlijn. 500 M. Werken van Oscar Wilde. 7.20 Alle Enge'lsche stations: TijdM •sein Big Ben en nieuws. 7.20 Hamburg. 32 M. Voordr. en concert. 7.50 Londen.365 M., Chelmsford 1600 M. Kamermuziek en zang. 7.50 Birmingham. 4-75 M. Concert 7.50 Cardiff. 350 M. Tooneel en concert. 7.50 Manchester. 375 M. Concert. 7.50 Newcastle. 400 M. Werken van Delius en W:'liams. 7.50 Aberdeen. 495 M. Dansmuziek. 7.50 G'asgow. 420 M. Voordr. en concert. 7.50 Berlijn. 600 M. Cabaretmun ziek. 8.20 Bournemouth. 385 M. Concert. 8 35 Brussel. 265 M. Voordracht en opera-cohcert 9.20 Radiio-Paris. 1780 M. Opera-» concert. 10.25 Alle Engelse he stations: Dans-i muziiek van het Savoy Hotel te Londen. meisje uit de Kritzingeratraat, dat Maan dagavond op het kantje af aan den dood ontsnapt was. Omstreeks vijf uur Maandagavond, zoo vertelde ze, werd er gebeld. Wij wonen op een verdieping. Het huis heeft een por tiek. Moeder ging open doen. Ik stond bo ven op de gang en toen ik gillen hoorde, vloog ik naar beneden. Ik kende mijn zwager niet, zag hem nu voor het eerst, maar ik voelde dat er iets niet in den haak was» Daarom dacht ik maar nietlang na, en vloog hem metéén aan. Ik greep hem bij zijn hoofd, en dacht nog een oogenblik, als ik zijn oog er maar niet uitduw, duw de hem achteruit, en gooide de deur in heb slot. Intusschen was mijn vader beneden gekomen. Mijn zwager riep: ik zal schie ten. Vader zei: Daar ben je te laf voor. Ik zag hem door de klep van de brievenbus kijken; toen zag ik zijn met een revolver voor het raampje komen een knal, een vuuistraal, meteen een klap tegen mijn hoofd, ik dacht dat, ik sterven zou. en fiel bewusteloos. Zooals we weds gemeld hebben is het meisje naar het Ziekenhuis gebracht. Ze was spoedig bij. De* wond had niet veel te beteekenen. De kogel is langs haar voor hoofd gevlogen. Gisterenmorgen was ze al weer monter. Buren hebben den dader na gezet. Maar omdat hij nog steeds de revol ver in de hand had, durfden ze hem niet te naderen. Zoo is hij ontkomen. Bij het po litieonderzoek is gebleken, dat de dader naar een kennis is gegaan om raad te vra gen. Hij zei dat hij wat op zijn kerfstok had, en gaf de revolver in bewaring. De kennis heeft de revolver weer aan een an der gegeven die ze op hefc politiebureau in de v. d. Vennestraat deponeerde. Het wapen was nieuw en in een Antwerpsche courant gewikkeld. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om den dader, die pog voort vluchtig is. op te sporen. Commissaris Kra- me.r verzoekt ieder die aanwijzingen geven kan, hem in te l'chten. De dader is 18 December 1898 te Leiden geboren. Zijn beroep is stoker-bankwerker. De zgn. „oplichting" te Hengelo. De vorige week is gemeld, dat een kape laan te Hengelo door iemand was opge licht, die verklaard had R. K. priester te zijn, afkomstig uit Rusland. Deze werd la ter te Tilburg aa-nsreboude^ pti in verboor genomen. Uit het ingestelde onderzoek is echter gebleken dat de aangehoudene werkelijk R. K. priester is. De kapelaan meende meb een oplichter te doen te hebben, wijl hij op zijn verzoek om inlichtingen het antwoord had ontvangen, dat er geen priesters van den naam B. bekend was. De aangehoude ne kon zich volkomen legitimeeren en uit zijn papieren bleek, dat hij R. K. priester was. De kapelaan heeft daarop terstond zijn aanklacht ingetrokken, waarna de aange houdene op vrije voeten werd gesteld. Van oplichting was geen sorake FEUILLETON door RENó BAZIN, Lid der Fransohe Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) len, die men sedert! een eeuw '°'l gehoord had, weerklonken tus- N het hakhout of tussrhen de hagen. sPrak over de algemeene belangen l kerklieden, niet meer alleen zijn en !]Ten> die enkelingen, de alleenstaanden W[zwak;.vereenigen wij ons om onze pten te handhaven..laat ons een fonds wij allen zullen een gedeelte van a storten. De klachten groeiden ai kan niet leven. De houthan&e- persen ons uit als een citroen. Geen Wrloonen meer. Hoe kan men vaneen np wjjftig leven? En de vrouw en de (leren? En de werkloosheid? en> het leven, het kind, het huis. f®. woorden eDL andere deden de borsten e en eri men bedreigde en men daagde handelaars en eigenaars der streek a koesterde zoete droomen van de .-pt, voor hoopvolle dagen op een menscliwaardig bestaan.Men hield moeringen in de open lucht temidden Jonge opbloeiende natuur. Men zei- 'Crat *O0k;oms''; boort het volk. De de- 110 £aat een nieuwe wereld schep pen. Het recht op brood, het recht op pen sioen, het recht op verdeeling. In geheel het bosch roerde het. De afge hakte takken mijmerden onder de eiken en spraken: Wij hebben, evenals het kreupel bout, recht op de ruimte. Gilbert Gloquet, met zijn rechtvaardig heidsgevoel, was een der eersten om voor een vereeniging te werken. Ongekunsteld sprak hij, met een voortdurende kracht, in den beginne stotterde hij een beetje, maar langzamerhand kwam dan de woorden- golf. Hij kende de toestanden van de streek en hij had bij de kameraden gezag en invloed. Hij reisde rond om voeling met de andere syndikaten te krijgen. Ook steldé hij de reglementen op. Gedurende maanden leefde hij, gelijk hij zelf fier zei- de: voor de rechtvaardigheid van allen. De onderwijzer van Fonteneilles her haalde: Deze Cloquet moet voorouders bij de communisten van Niverne gehad hebben. En hij sprak over de oude gilden der middeleeuwen, die aan de menschen welstand en rijkdom brachten. Gilbert beleefde een zekeren tijd van beroemdheid. Hij woonde den 4den Februari 1893 een vergadering bij van georganiseerde hout bewerkers en houthandelaars, bijeenge roepen door den burgemeester van Nevers Toen men aan de houthakkers om uitleg gingen over hun eischen vroeg, riepen vele stemmen: Cloquet' Cloquet! Mijnheer Cloquet, is hij hier? zei de burgemeester. De daglooner Gilbert Cloquet antwoord de: Present. En dit was de gelegenheid voor een eer ste succes. Daar stond de groote houthak ker rechtop, gesteund door de edele ge voelens, die hem en zijn kameraden be zielden, en hij ging voort: 1Men wil leven. Wij eischen geen for tuin; wij vergen brood en kleederen voor onze kinderen. Ik heb er een, dat groet wordt. WKj vragen dat de houthandelaars het nieuwe tarief aannemen, alsook de nieuwe metingen. Zoo de handelaars dit aannemen, keeren wij terug het bosch in; anders niet. Wij moeten de rechtvaardig heid hebben, die men uit het bosch ge jaagd heeft. Men juichte hem toe voor do warmte van zijn woorden,voor zijn edele gevoelens Het was een zege. Zijn kameraden hieven een geweldige „Marseillaise" aan en bege leidden hem zingend tot in zijn' woning. Op den drempel bleef hij bleek staan, naast de schoone Maria, die op heit ge zang naar buiten gekomen was. Een der houthakkers, een jonge kerel, kwam voor uit en zei: i—Uw vader heeft flink en mooi gespro ken. Leve vader Gloquet. Dit was de tweede keer, dat men hem vader Cloquet noemde. Hij gaf er geen aandacht op, want hij was een beetje be dwelmd door den wijn en de glorie, alleen zeide hij: 11 Lureux, je moet niet schertsen, wijl ge jong zijt. Ik 'heb gedaan, wat ik moet.Ik hoop, dat wij zuilen slagen. Geef een glas wijn aan de vrienden, Ma ria en omhels mij. En Maria omhelsde hem, Maria met de mooie oogen en de rozige wangen. Lang nadat de menschen gedronken hadden en langs de wegen en bossohen waren verdwenen, bleven de vader en de dochter op den drempel der deur staan, luisterend naar de mannen, die riepen en zongen: Leve onze vriend Cloquet. De glorie was van korten duur. Reeds bij de eerste werkstakingen moest Gilbert het gebruiken van geweld door eenige jongeren afkeuren. Toen eenige houthak kers 's avonds ruzie maakten met den grooten houthandelaar Homus, wilden zij op eens den „uitzuiger" te lijf en zijn huis overrompelen. Hiertegen verzette Gilbert zich krachtig en voorkwam rampen. Een anderen keer wilden zijne vrienden de ■niet-georganiseerden van de werkplaats jagen. 1 Dit is niet goed, noch mooi, zei Gil bert; zij, die niet met ons zijn, hebben ook vrouwen en kinderen. Laat ze komen en verplicht ze niet tot staken. Het is erg zonder werk te zijn. Een derden keer had hij zich begeven naar een menigte werkstakers. Hij had te midden in het bosch een wilde bende ge zien, die eenige ni et-stakende arbeiders meegesleurd had. Deze kregen slagen en stompen. Gilbert Cloquet vocht als een leeuw tegen deze bezetenen. Hij stond echter een tegen tien. Moord en angstkreten gingen op, zoo luid, dat de menschen hun huizen snel dicht grendelden. Dien nacht keerde Gloquet erg laat naar •huis met verscheurde kleederen en het aangezicht vol bloed. En toen de bevende Maria den vader inlichtingen vroeg, ant woordde hij: Maak u niet ongerust; de anderen hebben meer pijn dan ik. Sedert dien had hij in het bosch hard nekkige vijanden. Zij, die van hem hiel den verdedigden hem slecht, toen een der aanvoerders, Suclat, voorstelde hem het voorzitterschap van het syndicaat der houthakkers te ontnemen.In plaats van Oil bert werd een onbeduidend man gekozen* Ravoux geheeten. Gilbert woode niette min de vergaderingen bij, die in Fontej neilles of in de naburige dorpen gehou den werden. Men hoorde hem wel aan, doch altoos stemde men tegen hem. De jongeren zegden: He hebt de machine in gang gezet; nu kun je ze niet meer stop zetten. Vele achtten hem nog, maar durf den hem niet volgen. Gilbert^ had een eenvoudig, eerlijk en broederlijk hart. Hij leed er niet onder, dat hij'op den achter grond kwam, maar alleen als zijn recht vaardigheidsgevoel gekwetst werd. 1 Het is zoo'n mooie zaak, zei hij, het gaat om ons brood, onze verdediging; zij hebben ze niet zoo lief als ik. Lang niet. Maria was langzamerhand een vrouw geworden. Zij ging links en rechts in do hoeven werken. Maar overal was zij het gauw moede en er vielen zelfs woorden op meer dan een plaats. Zij werd dan wej door Gilbert berispt, doch deze had den, moed noch de kracht om haar erg te be kijven of baar een anderen weg te doeni opgaan. Ook stemde hij toe in haar hu^ welijk met Etienne Lureüx, hoewel hij wist, dat deze een verkwister en een lui aard was. s (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3