Tweede Blad Maandag 3 November 1924 HET OPSCHIETENDE KOREN Het Christelijk Getuigenis der Catacomben. Geven de Catacomben een Christelijk, 4. w. z. Roomsch getuigenis? Dit is de •groote strijdvraag. In andersdenkende kringen heersehit de meening, dat bet Pro testantisme bet zuiverst ■weergeeft bet ge loof der eerste Christenen en dat de Kar- itliolieke Kerk de schat van bet ware ge loof niet ongeschonden beeft bewaard. En wat zeggen ons nu de opgravingen an de Catacomben? Dat de eerste Christe nen oprechte „Roomschen" waren. Bij iedere nieuwere opgraving komt bet ge loofsleven der jonge Christenheid beter tot uiting. Voor ons, Katholieken, is er daar om veel aan gelegen, de catacombe-opgra vingen te steunen. Maar helaas, ook hier is geldgebrek de groote hinderpaal.* Pater Hendrichs, die hier ter stede reeds cursussen voor andersdenkenden heeft gehouden, is volijverig naar Rome getogen, om onder leiding van wereldbe roemde geleerden, Wilpert e. a., de teeke- ningen en inschriften op de donkere wan den der Catacomben te hestudecren. De eere-lezing, die Pater Hendrichs dezer dagen in Den Haag'» hield, en die 18 Jan. In Leiden zal gehouden worden, is de ipupht van deze studie. welk een heerlijke vrucht 1 Is er beter geloofsverdediging denkbaar, dan met recht „zwart op wit" te bewijzen on- wederleghaar te bewijzen, dat onze anders denkende, broeders in Christus dwalen. Roe duidelijk bleek uit de lichtbeelden, dat de eerste Christenen geloofden aan het leergezag, aan het primaatschap van Petras, de kinder- en nooddoop toepasten, geloofden aan het vagevuur en in de ge meenschap en vereering der heiligen. Zij eerden hoog ook Maria ,,de reine maagd,, die de „Visch zal vangen uit de bron" (ïertullianus). De Visch beduidt Christus. Visch is in bet Grieksch: Iohthus, de eerste letters van de woorden: Jésous Cbréstos, Theou Uios Sotér (Jezus Christus, Zoon Gods, Verlosser.) Hoe treffend wijzen de lichtbeelden uit, dat de eerste Christenen evenals wij be seften de heerlijkheid der Godsgave, - de H. Eucharistie, de proefsteen van het Ka tholiek geloof. Wie zou er nog aan twij felen, als hij de Visch (Ichthus, Christus) ziet, zwemmende met een korf brood en een fleschje bloed op den rug. Als hij Daniël ziet in de leeuwenkuil, hier niet ge voed idoor moes, zooals de Bijbel dat ver haalt, maar door brooden, waarin het -Ohristushnonogram geprent staat. Toch ge'ven do Catacomben geen volledig beeld van 'het geloof der eerste Christenen.' Wat hier is afgebeeld, ia uitsluitend Taf- kunst. En evenmin als wij tegenwoordig op bidprentjes of grafmonument zetten: hij is goed gevormd, hij heeft trouw gebiecht, evenmin de eerste Christenen. Maar in de boeken der oude kerkelijke 6ckrijvers, van Origenes, Cyprianus, Ire- naeus, de Didache-schrijver en vele an deren wordt aangevuld en uitgelegd, wat hier ontbreekt of duister is. .Door talrijke teksten uit deze schrijvers en uit de Bijbel vult Pater Hendrichs dan ook aan, wat door de lichtbeelden alleen geen overtui gingskracht geven zou. 18 Januari houdt Pater Hendrichs deze lezing in de Stadsgehoorzaal. Wijs uw an dersdenkende kennissen op deze Apologe tische lezing. Wie weet is het voor hen niet de eerste stap op den weg naar het Ware Geloof t Hier zij er ook herinnerd, dat Pater Hendrichs a.s. Vrije! a ga vond weer een apologetischen cursus aanvangt in de. St. Petruskerk. Hef lagere postpersoneel. De nieuwe loonregeling. Indertijd is medegedeeld, dat de lagere langen van het postpersoneel uit het Be zoldigingsbesluit zouden worden gelicht en overgebracht naar de loonregeling voor de werklieden in rijksdienst. Het ontwerp voor de desbetreffende regeling is thans verschenen en de postale commissie is ter zake op 3 en 4 Nov. a.s. bijeengeroepen. Overgebracht worden de rangen: werk man 2e kl., waaronder magazijn-werk man, magazijnbedienden aan het maga zijn voor postzegels, werkman le kl., waar onder magazijn-werkman, portier, telefo nisten 2e kl. bdj den lokalen dienst, be stellers, kantoorknechts, zaalwachters, vakwerkman 2e kl., stoker 2e kl., vakwerk man le kl., stoker le kl., monteur 2© kl., instrumentmaker 2e kl., expediteur, maga zijnopzichter, vakwerkman-voorman, sto ker-voorman, monteur le kl. en instru mentmaker le kl. Het minimum-salaris voor al deze groe pen wordt uitbetaald op 23-jarigen leef tijd (wat was 21) en voor personen onder de 23 jaar is een. afzonderlijke regeling gemaakt, De nieuw-voorges telde loonen komen op het volgende neer: Werkman 2e kl. bij aanstelling (per week) f24 in gemeenten le kl., f 22.08 in gemeenten 2e kl. en f 19.20 in de 3e kl., na 5 periodieke ver hoogingen per jaar worden de maxima bereikt ad resp. f28.80, f26.88, f24. Magazijnbedienden werkman 1© kl., en portier, resp. f25.44, f 23.52, f 20.04; f30.24, f28.32 en f25.44. Bestellers: f26.88, 124.96, f22.08; f31.68, f29.76, f26.88. Kantoorknecht, zaalwachter, vak-werk- rnan 2e kl. en stoker 2e lel.: f28.80, f26.88 f 24; f 33.60, f 31.68, f 28.80.e Vak-werkman le kl. en stoker la kl.: f31.20, f29.28, f26.40; f36, f34.08J f 31.20. Monteur 2 e kl. en instrumentmaker 2e kl.: f31.20, 2e en 3e klas-gemeenten: f29.28; f36, f34.08. Expediteur: f24.92 en na 12 dienstjaren maximaal f38.34. Magazijnopzichter, vak-werkman-voor man, stoker-voorman: f 33.60, f 31.68, f28.80; f38 40, f36.48, f33.00 (na 5 jaar) Monteur le kl. en instrumentmaker le kl.: f 35, 2e en 3e kl. f33; f40 en f38. Telefonisten 2e kl. bij den localen dienst per maand: f83.33, f76 60, f66.66; maxi mum na 14 dienstjaren: f125, f115 en f 100. Van al deze loonen moeten in minde ring worden gebracht 8i pensioenstor ting en het kleedinggeld. De hierboven vermelde nieuwe loonen beteekenen in vergelijking met de op 1 Oc tob er j.l. geldende voor de le klas-plaat sen in 't algemeen een kleine verhooging, voor de 2e klasplaatsen inhet algemeien een bestendiging van de bestaande toestan dén, voor de 3e klasse een zeer sterke ver De nieuwe regeling voor het personeel onder de 23 jaar komt op een niet onaan zienlijke ve.rlaging der loonen neer; de bestellers op 20-jarigen leeftijd ontvangen bijvoorbeeld thans f21.61 en krijgen f 19.20 per week. De voorgestelde ^salarissen voor ambte naren die in het Bezoldigingsbesluit ge handhaafd blijven en niet vermeld werden in het reeds gepubliceerde overzicht van dit besluie, komen voor de voornaamste posten op het volgende neer: Schrijver f 1100—f 1700 na 12 dienst jaren (thans f 1080f 1800); Kantoorbediende 2e kl. f 1100—f2000 (thans f1170—f2070); Conducteur, assistent, enz f 1400 f2100 (thans f 1260—f2160). De postchèque- en girodienst. De heropening. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post rekeningen, behoorende tot de 10e, 11e en 12e groep, bedoeld in lid IH, onder b, van de beschikking van den minister van Wa terstaat d.d. 24 September j.l. (de num mers 90.000 en hooger), de poslchècrue- en girodienst weer wordt openges l eid met ingang van 10 November. De RijwielboSasting^ Voorloop ig Verslag. Vri'j algemeen is in de afdeelingetn der Tweede Kamer - blijkens (hert voorloopig verslag over de begrooting van Financiën 1 geklaagd, over de wijze van heffing der rijwielheÜaSting. Over de rijwielmerken zal ongetwijfeld reeds zóóveel ter oore van den minister zijn gekomen, dat men zich ontslagen meende te mogen achten van do vermelding van de daartégen bestaande grieven. Alleen wilde men wijzen op ieta, dat, naar men meende, het nieuwste is op dit gebied: het verhuren van rijiwielplaat- jcfi tegen een klein bedrag, bijv. 10 cent per dag. Eenige leden zouden nummering van de rijwielmerken willen aanbevelen. Een an der lid gaf in' overweging allo rijwielen te laten nummeren en dan i.n de belastingre- gisters de nummers te doen aanteekenen van de rijwielen, waarvoor de belasting betaald is. Sfaatsfoegirooting 1925 Financêên. Voorloopig Verslag. Verschenen iis het voorloopig verslag over Hoofdstuk VTI Financiën. Wij ont- Ieenen er het volgende aan: Eenige leden waren van meeniing, dat de zeer boog© accijns, welke thans gelheVen wordt, ten gevolge heeft, dat de. smokkela rij en de clandestiene fabricage een bui tengewoon grooten omvang nemen. Dit is niet alleen nadeekg voor de schatkist, doch brengt ook moreel© nadeelen met zich afgescheiden nog van het feit, dat de ge smokkelde en clandestien gefabriceerde drank in den regel van minder goede hoe danigheid ds en niet zelden gevaar voor de gezondheid oplevert. Gevraagd werd, of de minister bereid is, opnieuw te overwegen, of 't niet mogelijk is den accijns ©enigszins te verlagen, het geen de eenige manier schijnt om de bo vengenoemde fraude met alle daaraan verbonden iradeelige gevolgen tegen te gaan. Een verlaging van den acci jns zon naar hun meeniing jir'ist door vermindering van de fraude de opbrengst van den accijns ni°t aanzienlijk dfoeh teru gloop en. Twijfel weid uitgesproken aan het nut en de bezuiniging aan de voorgenomen opheffing van betaalmeesterskantoren ver bonden. Sommige leden stelden in dit verband de vraag of de m mi's ter wel zóó overtuigd is van de onfe;lbaarheid van den gereor ganiseerde postcheque-' en girod:ernst, dat hij de al geheet© ophoffm? van de betaal meester skan toren aandurft. Sommiee leden achtten uitbreiding van de Staatsloterij gewenecht. Andere leden gaver als hun meening te kennen, dat bet niet de taak der overheid is, de gelegen heid tot het bevredigen-van een verkeerde netg"'ng te verruimen en de speelzucht te bevorderen. Z;J spraken de hoop uit. dat d e Sta afsl o teri j spoedt g zal verdw' j nen Vpiischeidene' leden voerder hiertegen we derom aan. dat de afschaffing der Staats loterij de uri threading van particuliere vaak mindeT soliede loterijen zou bevorde ren. Bovendien maakt haar bun oordeel de toestand van 's lands fvnanc'ën een af schaffing der Staatsloterij op dit oogen- bKk zeer weinig aanbevelenswaard. Enkele leden drongen aan op afschaffing betrekkmg dir. registratie en domein en, althans op 'n aanzienlijke inkrimping van- het aantal' ambtenaren ih. dezen Tang. Sommige leden hadden met verwonderting vernomen, dat verschillende ontvangers der reg'strati© als advocaat en procureur werkzaamheden verrichten. Met klem werd er op aangedrongen, dat zal worden voor komen, dat deze combinatie regel Wordt. STADSNIEUWS De lustrumfeesten van hat LeitUsch Studentencorps. Men zendt ons heit volgend communi que: „In de Donderdagavond gehouden verg. van het Leidsch Studentencorps zijn de plannen voor de viering van het 350-jarig heslaan der Leidsche Hoogeschool,' zooals deze door de. lustrumcommissie zin ont- worpen, goedgekeurd. De lustrumfeesten zullen plaats vinden van Maandag 22 tot en met Vrijdag 26 Juni 1925. De korte inhoud van het programma der feestelijkheden is als volgt: Maandag 22 Juni. Feestelijke ihhaliing der reünisten. Opening van de lustrum week met een rede van den praeses colle gia van het Leidisch Studentencorps en een rede van den praeses der reünisten in het groot auditorium der universiteit. Daarna optocht naar de sociëteit Minerva. Colla tion en reunistencliner. Dinsdag. Wedstrijden van de Studenten- Gymnastiek- en Schermvereenigang Arena Studiosorum. Des avonds openluchtspel, voorstellende een historisch feit uit den oorlog tusschen Spanje en Holland, op het feestterrein aan den Zoe'terwoudschen Sin gel Woensdag. Matinee van het studenten muziekgezelschap Sempre Crescendo onder leiding van F. A. E. Koeberg. Deis avonds tweede opvoering van het openluchtspel. Donderdag. Schaakspel op den Burcht, met levende schaakstukken, door de leden Van het 'studentenschaakgenootschap Mor- phy,_ gevolgd door een thé dansant op de sociëteit M'nerva. Des avonds uitvoering van het Le'disoh studententooneel gevol'gd door een bal. Vrijdag. Diner dansant in het Casino te Noordwijk. Voorts zijn er de gebruikelijke diners, dejeuners en recepties. Do korte inhoud van het openluchtspel, dat door ebctrische schijnwerpers zal wor den beschenen, is als volgt: Een hagepreek wordt door de Spanjaar den verstoord. De predikers worden ge vangen gepomen en door den Bloedraad ter dood veroordeeld. Het volk, dat tever geefs om genade heeft gevraagd, komt steeds meer in verzet en roept om wraak. Er groeit een opstand, welke uitloopt in een beeldenstorm. Ecdfreigt echter gevaar. Alarm sign aW weerklinken en Alva is op komst.. Het volk wordt omsingeld/ doch slaat de<n aanval af, ten koste van veel verliezen en uitputting. Het beleg duurt voort. Kleine, snelvarende roeibootjes, van lantaarns voorz'eh', omsingelen de Spaan- eche kampen en hun groote schepen, Een bloedige zeeslag volgt. Hier bereikt het spel zijn grootste le ven dighei'd Langzaam wijken de groote schepen, waarna het volk zjjn redders toe juicht De vrTjhei'diSzon gaat op. De stijl van het. spel is met het spelen in het donker geheel aangegeven. Suggestie en legendarische behandel:ng staan np den voorgrond. Zoowel de schrijver, Herman Ten-Hack, als de regi-sseur. Joh. de Mees ter Jr., zien in opvoeringen als deze groot- sche perspectieven voor de toekomst. Meer dan met een voortgaan in ch richting van het modern mysteriespel denkt de heer Tierlinek op dezen weg een volkomen ge acheveerde toepassing te bereiken van zijn nïeuw-gevonden dramatische princi pes. Over den componist., decorateur enz zullen binnenkort nadere médledeelidigen w.orden gedaan: De hi erboven weergegeven korte inhoud is. als dit noodig mocht bHï: Ren, voor wijziging vatbaar. De Corpsvergader-'ing gaf baar toestem ming voor het heffen van den benoodig- den hoofdelijken omslag". Het onderwerp schijnt ons heel erg zon- derlijk voor een openluchtspel. Historisch in ieder geval eenzijdig, zoo het niet onwatr zal zijn. Maatschappij van Weldadigheid. Donderdagmiddag hield de Leidsche Maat- schappij ter voorkoming van Armoede in het Nutsgebouw hare jaarlijksche alge- meene vergadering onder voorzitterschap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Tot hoofd bestuursleden werden herbenoemd de hee- ren mr P. A. Pijnacker Hordijk en J. L. le Poole LGzn. Tot dames-mede-werker» werden be noemd. mevrouw van Spalk mevrouw Royst-Vreeburg, mej M. O. de Bruyn en mej. C. van Vollenkoven. Aan het jaarverslag dat door den secre taris den heer Kouman werd uitgebracht ontleeneu wij" dat het ledental constant is gebleven. Tegenover ben die door den dood of door vertrek ontvielen, traden weder eenige nieuwe leden -toe. Aan wijlen dr. i 5.05 5.20 5.20 6.00 7.20 7.50 8.35 9.20 UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hoeren is uur. Radio-Paris, 1780 M. Concert, uur. Brussel, 265 M. Concert, uur. Hamburg. 392 M. Concert, uur. Hilversum, 1050 M. Kinder uurtje. uur. Alle Engelsohe stations. Tijd sein, Big Ben en nieuws, uur. Londen, 365 M., Chelmsford 1600 M. on andere Engelsche stations: Oude populaire lied jes en voordracht, uur. Berlijn. 500 M. Concert, uur. Brussel, 265 M. Concert, uur. Radio-Paris, 1780 M. Muzi kale en letterkundige voor dracht. uur. Alle Engelsoke stations: Dans muziek van het Savoy Hotel te Londen. Lesly die van 1916 tot 1924 een der krach tigste werkers der Maatschappij is ge weest werd een weemoedig woord ter na gedachtenis gewijd. Aan contributies en b; id in «ren wcr.1 ont vangen een bedrag van f 1689, tegenover f 1624 in het vorige jaar. Het aantal on- d er steunden bedroeg 89 of 3 meer dan ic het vorig jaar. Het totaal bedrag aan on- - dersteüning bedroeg f3321.10, tegenover f 3232.64 een laar te voren. Van een ondersteunde werd onder dank betuiging voor den genoten steun mede gedeeld 'deze ivot. moer noodig to hébben. Aan personen, die door omstandigheden builen hun wil in moeilijkbeden waren g© raakfc en daaruit bonden worden gehouden door een firootere of kleine bijdrage werd dit jaar f 87uirgegeven tegen f 400 in het voorgaande jaar. Aan bijdragen voor de kosten in het on derwijs aan* leerlingen van ouders die deze niet geheel kunnen dragen-, en die de in richtingen Mathesis Scientiariuh Gene- fcrix, Kennis is Macht of andere inrichtin gen bezoeken, werd uitgegeven f 247, een bedrag vrijwel gelijk als een jaar te voren Evenals vroegere jaren werden ook nu weder personen, die chirurgische behander ling noodig hadden en deze zelf niet ot niefc geheel tonde', bekostigen bijgestaan echter alleen in overleg met den Gemeen telijken Geneeskundige,n Dienst, die steedr bereidwillig deze adviezen gaf. Zoo werden personen aan reebthoudexs kunstledematen of een kunstgebit geholpei Daarvoor werd uitgegeven f 886.69 tegen over f 1038.87 het vorig jaar. Het Informatie-bureau, waarvan vroegen een druk gebruik werd gemaakt, heeft-, nn- dafc de Armenraad deze informaties ver strekt, zijn recht- van bestaan verloren. Anders is het met de hulpbank die ied® ren Vrijdag zitting heeft en waarvan heJ Dag. Bestuur bestaat uit de heer en dr. C M. van Voorthuijsen, voorz.J. P. J. G van Blarkom, secretaris en P A van der Heijd penningm. Het aantal commissaris sen wer;d van 10 op 17 gebracht. De hee A- Cr>rne;t fqngeert als' boekt oud o r-ad mini strateur. Aa-n de leeners werd uitgekeerd in 1927 een bedrag van f 38625.60 en terugbetaald f 35835.67. Door het Hoofdbestuur is een overeen komst getroffen met Leidsche Bankim stelling waardoor steeds zoo spoedig nïogc-^ lijk een gedane aanvrage kan worden vol-^ daan. Nadat de voorzitter dén serretris dank had gebracht voor het uitvoerige en zake lijke verslag werd na rondvraag de verga dering gesloten. De Leidsche Winkelstand. Wie opent nu een winkel óp het p~ deelte van den Hooge woerd voorbij Kraaierstraab, vroeg men zich eenige ja ren geleden af. En? De vorige zaak, dit gevestigd was in no. 104^ 't kleedingmaga- zijn van den heer N. Trossel is dezer da gen verhuisd naar de overzijde, omdat uitbreiding noodzakelijk bleek! Vrijdag avond werd een nieuwe zaak in dit pand geopend: „Het babyhuis." De verkoops-ar- tikelen, jurkjes, mutsen, sokjes etc. lee- nen er zich bijzonder toe om een aantrek kelijke uitstalling te maken. Een etalage is ingericht voor baby-artikelen de ander» voor kinderkleeding van grooter maat. Het inwendige van de winkel is weinig veranderd (de vakken zijn nu van gla FEUILLETON door RENé BAZIN, Lid der Frans obe Academie 7) (Eenige geautoriseerde vertaling) Zijn goede trouw was groot. Hij gaf toe om wille van kleine redenen en onder in vloed van zijn omgeving, wijl hij maar weinig liefde, en niet de moodige kracht be fcat, om zich in de goede richting te hou den. Zoo bad ihlj langzamerhand zijn be- zoeken naar FonteneiHes verminderd, ook Jrtd hij zijn gewoonte om Zondags ter serke te gaan, verleerd. De oude moeder vloquet wachtte te vergeefs eiken Zondag °P ziju komst, om met hem ter kerke te gaan. Zij bad en verouderde en God zou Wellicht voorzien. Gilbert vreesde de 'floschwachters niet, maar hij bad schrik |oor het onbekende staatsraderwerk, de dating, de plakkaten, de verordeningen, de gendarmen. Ook las ihij geen bladen, Soms^ een oud stukje van een courant, Waarin zijn boterhammen gewikkeld wa- ?en. Een enkele gedachte bleef helder in den verstompten geest van Gilbert: de ge dachte der rechtvaardigheid. Hij strek- fo deze enkel nit over de begrensde wa- |öld van zijn omgeving; doch in zijn be pakkingen van mensch tot mensch, in zijn Pffelijksch gedrag en in zijn manier om fleren te beoordeelen, toonde bij een rechtvaardigheidsbegrip. Wellicht "adden zijn voorouders dit beginsel ge huldigd; hij had dit begrip van rechtvaar digheid in merg en bloed zitten, ja dit begrip kon hem geweldig aanvuren, tot revolutie zelf. Zag hij een zijner vrien den slecht werk verirchten, dan kreeg hij een vïmrrooden kop en hij richtte zelf de ossen en den ploeg, want hij wilde een rechte Yoor. Als hij de daglooners van de Vigie of de arbeiders van Fonteneilles, allen houthakkers in den winter, er op hoorde jxichen, dat zij den meester in het houtmeten of op andere wijze bedrogen hadden, dan zei hij luidop: Die dit gedaan heeft, is een slecht werkman. Noch de spotlach, -noch het gegrom, noch de heleedigingen deden hem een an der oordeel vellen. Van bedreigingen, als zij stil gefluisterd werden, wilde hij niet hooren en ook had hij geen schrik, want hij had sterke vuisten, die men vreesde en hij durfde zijn tegenstrevers met een uit- dagenden blik in de oogen kijken. Om wille van dit ruwe vechtershumeur beleefde hij meer dan een kibbelpartij mét zijn meester, die bits zijn bevelen gaf en geen tegenspraak dulde. De knechts, veel jonger dan hij, wisten dan zijn heftigheid te prikkelen en hem te zeggen: Vertrek dan toch, Gilbert. En meer dan driemaal had hij geantwoord: ja, ik zal mijn mat ten oprollen. Maar iodteren keer deden hem de liefde voor de Vigie en ook de rechtvaardigheidszin van den opvliegen den meester blijven. Honoré, zei hij het ook niet uitdrukkelijk, toonde toch bij iedere gelegenheid, dat hij volkomen ver trouwen had in zijn eersten knecht. Meer dan eens werd Gilbert belast met groote verzendingen van ossen naar Lyon, Bel fort en Nancy, waarbij hij het geld moest innen. Zoo kreeg hij meer. moed en zin in het landbouwbedrijf, meer gezag over de andere dienstboden en een anderen kijk op de wereld. Op vier en twintigjarigen leeftijd werd hij, als zoon van een weduwe, van den militairen dienstplicht vrijgesteld. Gilbert ging door voor een rijk man. Hij kreeg sedert zijn zeventiende jaar groote loonen en verteerde niets. Bovendien bad hij nog een fraaie som van een oom uit Crux geërfd. De verwondering was groot, toen men vernam, dat Gilbert verloofd was met een dochter uit een klein kruidenierswin- ketlje in Fonteneilles. Het meisje, de dochter van een drank zuchtige, was niet rijk, zij had meer zin voor toilet dan voor werk; maar, als zij Zondags over de groote markt stapte, ge kleed als een dame, speelde een gulle lach om haar rozige lippen en schitterden haar mooie blauwe oogen. En de dorpsjon gens erkenden allen, dat zij de schoonste van de streek was. Doch zijne moeder was erg bedroefd over Gilbert's keuze. Zij weende vele tranen, maar haar woorden konden niet baten om hem van keuze te do8n veranderen. En in de maand Juni leidde Gilbert de mooie Adè-le Mirette, dochter uit den kruidenierswinkel te Fon teneilles, naar bet'altaar. Alle dorpsmenschen stonden op den drempel hunner woning, om het mooie paar te bewonderen. Gilbert's moeder woonde de bruiloft bij en bad, ondanks haar gedwnogen lach, pijn en hartzeer. Zij overleefde haar jong ste groot leed niet lang. Twee maanden later stierf zij, overtuigd, dat haar zoon' in zijn gezin een ongelukkig leven zou hebben. Zij bedroog zich niet. De mooie Adèle was aanvankelijk een flinke huis vrouw in het huisje'? langs de "Wclven- gracht, maar het duurde niet lang. Daar Gilbert den ganschen dag van huis was, vond zij het er spoedig niet prettig meer. Na eenigen tijd bracht zij haar velen ledi gen tijd door met buurpraatjes, die ze in haar klein winkeltje had aangeleerd. Wat wil je, zei ze op zekeren dag aan Gilbert, die'zich beklaagde, Ik ben voor niets meer goed, wijl jij steeds afwezig bent. Zoo je in daggeld gingt werken, ge lijk overigens al de getrouwden doen, dan zou ik er genoegen in vinden om met je in den tuin te mogen medewerken tijdens de vrije uren en dagen en om bet huis netjes in orde te houden; doch Honoré Fortier laat je geen uurtje los, zelfs Zon dags niet. Me§n je, dat dit aangenaam voor mij is? Tot wat dient dan je geld? Gilbert deed of bij niets hoorde en ging met zijn moeien herdershond zijn vertrouweling Lahri, den weg op naar de hoeve. Adèle Mirette was niet slecht, maar van een huishouden kende zij geen zier. Aan den anderen kant was zij nogal hij- geloovig en had schrik voor den ouden bedelaar Grollier en zoogenaamde heksen. Het water holt den steen uit en de wind knaagt eraan. De klachten van vrouw Gloquet plooi den langzaam den wil van haar man. Hij wist, dat hij ongelijk had met de hoeve te verlaten, waarvan hij ieder stuk land met zijn zweet gedrenkt had. Ook de woor den van een vrouw, die hij lief had en die hij stil beklaagde, de herberggesprekken van een jonger geslacht, dat nieuwe ge dachten verkondigde, veranderden 't hart van den arbeider. In 1883 op het einde van den hooioogst, had Gilbert een hef tige woordenwisseling met zijn meester, hij zei in 't voorbijgaan van een nieuw grasland: U wilt, dat ik het gras maai, maai het is nog niet rijp. r—> Jawel. Ik weet wat is zeg, Gilbert; iï ben bier beer en meester. Ik ook, ik weet ook wat is zeg. En ik. zal het gras, dat niet rijp is, niet af maaien. Dit stoot mij tegen de borst. Honoré Fortier was misschien nooit zot geduldig geweest; hij antwoordde nie» meer en liet Gilbert met eên drietal ander, knechts hooger' opgaan. Maar 's avonds werd hij door Gilbert Gloquet ingehaald Je bent warm, Gilbert. *-> En nog wat anders. Wat dan? Dat ik met St. Jan de VIpt1 "citaat Honoré Fortier bleef stilstaan Zi jn gla4 geschoren gezicht kreeg kleur en hij spTak driftig. Dat is reeds den vierden keer, dat ermede dreigt, 't Is genoeg. Waarom ver trek je? 1 Om mijn eigen meester te zijn. Wees je eigen meester. Ik hen j* meester niet meer. Verga van armoede, als je wilt. Nochtans herinner je goed, wat ik je ga zeggen: noch heden, noch in je oude dagen, zal ik je weer opnieuw in dienst nemen. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3