Tweede Blad Vrijdag 3i October 1924 In 's Lands dienst. j OVERIGE INKOMSTEN. 1 DE SCHULD. Voor speciale diensten Niet ge heel zijn eigen gangetje Op zwart zaad Steeds bepaald Drijven de en vaste schuld Waar geen sprake van kan zijn Blijft schit teren In de laatste tientallen jaren Hij tracht er af te komen Wij betoogden reeds de waarschijhlijk- I Éeii. dat Vader Staat van onze belastingen alleen geen kracht genoeg ontvangt om op de been te blijven. Maar, gelukkig I foor onze portemonnaie I zijn vorsohend i ontdekte dra andere bronnen van Inkomsten. Want, vraagt hij voor de' be hartiging der algemeene belangen aller bijdragen, hij meent toch terecht, dat voor speciale diensten aparte vergoedingen mogen gegeven worden. Als Mr. Dr. A. pjn zoonlief universitaire studiën wil laten maken, juicht elk weldenkend rnensch dit edel plan toe. maar alleszins billijk is het feit te achten, dat voor dit onalledaagsch J onderricht college-geld wordt betaald. Welnu, dit soort gelden vormt een extra- Aimmctjo voor 's Rijks spaarpot. Zij .wor den retribution genoemd, omdat men door dergelijke gelden den Staat iets teruggeeft voor den bijzonderen dienst, dien hij ons bewijst. Echter kan het Rijk in het bepalen van de op te brengen soifi niet geheel pjn eigen gangetje gaan. Want heffingen voor liet gebruik van Rijkswerken en inrichtingen moeten bij een wet worden vastgesteld, voor zooveel de regeling ervan niet aan den koning is voorbehouden. (Art. 175.) Met dit voorschrift dient derhalve reke ning gehouden te worden bij tal van andere inkomsten, welke de Staat genirtt. We kunnen die hier niet allemaal opnoemen, maar algemeen bekend is, dat een aardig I bedragje getrokken wordt (of tenminste I kan worden) uit domeinen, wegen en vaarten, u't Spoorwegen. Post. Telefoon, Telegraaf, Staatsloterij, als rente en terug betaling van voorgeschoten kapitalen enz. enz. Voor een nuchter buitenstaander, in Triens huis schraalhans keukenmeester is, Ï6 het een onbegrijpelijkheid, hoe, niet tegenstaande al die inkomsten, de Staat nog op zwart zaad zit en zelfs uit gebrek aan kasgeld zijn toevlucht-moet nemen tot uitgifte van schatkistpapicr. Dit. sohat- kistpapier woTdt uitgegeven in den twee- jjfoudigen vorm van schatkistbiljetten en schatkistpromessen. Tusschen schatkist- lijk een onderscheid, welk onderscheid lijk een ondercheid, welk onderscheid hoofdzakeiljk hierin bestaat,, dat de rente (het disconto) der promessen reeds dade lijk bij de uitgifte worden verrekend. Bij de biljetten wordt de rente op den verval- I dag betaald. Het bedrag, dat aan schat- kislpapier in omloop mag gebracht wor den. is steeds bepaal! Zoo lezen wij in de wet van den 4den April 1924, tot aan wijzing van de middelen, artikel 3: „Ter I voorziening in kasbehoeften kunnen des- gowensckt schatkistbiljetten of schatkist- promessen worden uitgegeven en schat kistbiljetten worden beleend tot een zoo danig bedrag als noodig is ter verkrijging 'Van eene som van ten hoogste twee-hon- flerd-vijftig-millijoen gulden." De uitgifte van het schatkistpapier bewerkt de zoo genaamde tijdelijke, drijvende of vlottende fichuld van den Staat. Vaste schuld heeft de Staat gemaakt door tal van leeningen, welke hij, hetzij ter onderneming van groote werken, hetzij ah gevolg van buitengewone omstandig heden, aanging en waarvan hij geregeld rente en aflossing aan zijn schuldeischers Jnoet betalen. Over onze vaste, ook wel nationale Khuld genoemd, zou een aardig historietje zijn te schrijven, maar voor onze lezers te (leze kennis voldoende, dat men bij ordelijke toestanden vrij veilig zijn pen ningen. in Staatsstukken kan beleggen. Krachtens artikel 177 der Grondwet im mers worden ,,de verbintenissen van den Slaat jegens zijne schuldeischers gewaar borgd" en „de schuld wordt jaarlijks in 'overweging genomen ter bevordering der belangen van de schuldeischers van den plaat." Uit dit artikel blijkt tevens, dat in Nederland nooit kan sprake zijn van &n gedwongen conversie der Staatsschuld Wat hebben we onder die conversie le torstaan? Een eenvoudig voorbeeldje zal bet duidelijk maken. De Staat heeft van oon kleinen rentenier 1000 gulden geleend tegen 5 pCt. Nu kan de Regeering niet op een mooien dag zeggen: goede man, 'k betaal je voortaan maar 3 pCt rente. .Wel kan zij onzen baas eieren 'voor zijn Celd laten kiezen: wat -wilt ge liever: ik u de geleende duizend pop terug- jpf, of dat ik u voortaan in plaats van PCt. slechts 3 pOt. uitkeeT? Wanneer J®ze rentenier tevreden is met twee pcr- Wotjes minder, dan blijft zijn naam en de jte®. dio hij uitgeleend heeft, schitteren oo „Groothoeken der Nationale Schuld", Waarvan de administratie wordt gevoerd {Joor het agentschap van het Ministerie pa Finanoiëtn te Amsterdam. Sommige ankierskantoren zijn echter ook bevor- ^e|d tot administratie-kantoren van de a'ionale schuld, wat gemakshalve is ge- oiird. Omdat namelijk elke inschrijving vei-h Grootboek op naam staat en het Pandelen ervan, vooral wat het over- Sw Ven op een anderen naam betreft, l 0mhaal meebracht, ontvingen deze toren de macht om van hun inschrij- i 2 111 de grootboeken certificaten of van deelgeving aan toonder uit te *cten Niet all^ schuld van den Staat is echter in de grootboeken opgeteekend. Want vooral in de laatste tientallen jaren geeft men bij voorkeur obligaties aan toonder uit, dre door enkel overgave in een ander mans eigendom kunnen overgaan. Natuurlijk tracht de Staat langzamer hand van zijn schulden af te komen, waar toe hij verplicht is en wat trouwens aan zijn credietwaardigheid ten goede kornL Gedeeltelijk geschiedt dit door aflossing, door namelijk de nominale waarde van 2 obligation aan de houders ten volle uit te betalen. Gedeeltelijk ook tracht hij de schuld te verlagen door amortisatie, door handig en bijtijds de stukken in te koopen naar den koers, waartegen ze aan de beurs verhandeld worden. Niettegen staande echter blijft de schuld zwaar en zijn de belastingen hoog. Wie weet er echter raad op? Fr. CUNIBERTUS SLOOTS O.F.M. Weert. Buiten!. Weekoverzicht. De verkiezings-Sinterklaas heeft inder daad z'n best gedaan, hij heeft verras singen meegebracht in Engeland. Maar helaas geen aangename voor degenen, die hem hadden uitgenoodigd. De Labours, die deze verkiezingen hebben uitgelokt, hebben er allerminst zijde bij gesponnen. Op bet oogenblik, dat wij dit schrijven, wordt het meer en meer duidelijk, dat de conservatieven een groote overwinning hebben behaald, zoo groot als niemand in Engeland durfde voorspellen. Wel hield men er rekening mee, dat de con servatieven eenige zetels vooruit zouden gaan, maar een absolute meerderheid, daaraan geloofde niemand. Men had ook aan de Labours wol een klein voordeeltje toegedacht. Tenminste, dat deden de vrienden; de vijanden van de Labourregeering konden niet genoeg verzekeren, dat zij van een nederlaag van Mac Donald c.s. overtuigd waren. Waar die winsten van conservatieven en la bours vandaan moesten komen? Natuur lijk van do liberalen, waarvan men alge meen dacht, dat zij wel het loodje zouden loggen. Nu, deze verwachting is tenminste waarheid geworden. Ook wij hebben in ons vorig overzicht erop gewezen, dat de liberalen waarschijn lijk tusschen de twee groote partijen zouden worden fijngeknepen. Dat de voorspelling, welke in het woord „fijngeknepen" ligt, zóó letterlijk vervuld zou worden, hadden wij nauwelijks verwacht. Van een nederlaag der labours waren wij nog minder verzekerd. Wel hebben wij in een onzer overzichten gewezen op het gevaar van een nederlaag. Vooral noemden wij het een leelijk ding voor de Labourregeering, dat men haar kon ver wijten, dat onder haar regiem de werk loosheid was toegenomen. Dat is funest voor een arbeidersregeering, die met de leuze: „Wij alleen hebben de remedie te gen werkloosheid" de vorige verkiezingen is ingegaan. Dat heeft trouwens iedere regeeringspartij bij verkiezingen tegen, dat teleurgestdden haar niet-nakoming van kiesbelofteu kunnen verwijten. Maar niet alleen de arbeiders hadden zoodoende grieven tegen de regecring, ook de industrieelen verweten haar, dat zij door de aanvaarding van het Dawes-plan de Engelsche industrie geschaad had. Dat alles ware misschien nog wel te bo ven te komen, als het fatale Russische verdrag met de gegarandeerde leening er maar niet geweest was, want de oppositie heeft natuurlijk niet nagelaten daarvan een royaal gebruik te maken en het voorge steld alsof die leening niets anders zou zijn, dan geld in het water gooien. Waar van een leening aan Russische heeren, die niet het beginsel van den privaten eigendom op gespannen voet leven, dan ook bedenkelijk veel weg heeft. Eb last not least kwam de publicatie van den geheimen brief van Zinovjef de deur dicht doen. (Zooals men weet, bevat te deze geheime instructies van Moskou aan de Engelsche communisten inzake bolsjewistische propaganda). Dat was dan ook wel een eigenaardige historie. Men. kent de geschiedenis van de publicatie uit de ook door ons weerge geven uiteenzetting van Mac Donald". Deze deed het zoo'n beetje voorkomen alsof de ambtenaren van bet ministerie van bui- tenlandsche zaken eigenlijk wat te voorba rig geweest wareneri zonder voldoende be wijzen aangaande de echtheid van den brief een scherpe nota aan Rusland had den gezonden. Maar in plaats van nu zijn ambtenaren een flinke reprimande te geven, gaat hij toch weer verdedigen door te zeggen, dat zij volkomen te goeder trouw geloofden in de echtheid van Zinovjeffs brief. Maar hoe men de zaak ook opvat, hoe men ook denkt over de echtheid van den brief, er is in ieder geval een blunder ge maakt. En bovendien moest deze zaak altijd nadeelig uitvallen voor de Labour regeering. Want als de brief echt is, is dat geen aanbeveling voor het Britsch-Russi- sche verdrag. Is de brief niet echt, dan heeft de Labourregeering een groote fout begaan door een scherpe nota aan Rus land te sturen zonder voldoende zeker heid. Al deze factoren bijeen genomen, kan men zeggen: Hot is dus wel te verklaren dat de Labours den nederlaag geleden heb ben. Vooral de vrouwen, die zwaar gestemd hebben, hebben flink meegeholpen om den conservatieven de overwinning te bezor gen. Haar argument was vooral: „tij dens de regeering der Labours zijn de prijzen der levensmiddelen gestegen; der halve moeten wij de conservatieven steu nen." Het is echter, tusschen twee haakjes, zeer de vraag of dio levensmiddelen- duurte wel de schuld was van de La bours! Wat nul 'Men kan zich nu afvra gen: Wat gaat er nu gebeuren? De groote overwinning dor conservatieven zal er hoogstwaarschijnlijk wel toe leiden, dat er een conservatief ministerie wordt ge vormd. Whnt al heeft een der leden van het Labourkabinet Thomas, meenen wij vóór de verkiezingen beweerd, dat het kabinet zich van den uitslag niets zou aantrekken, maar pas zou heengaan, als het nieuwe parlement tegen het nieuwe re geerihgsprogram zou hebben gestemd; nu de overwinning der conservatieven zóó groot is als zelfs de meest optimistisch en onder hen niet verwachtten, kunnen wij nauwelijks gelooven, dat de Labourregee ring dit plan zal doorzetten. Wij weten op het oogenblik nog niet, hoe groot do meerderheid der conservatie ven is. Bestaat deze uit slechts een paar zetels meer, dan wordt de toestand van een conservatief kabinet nauwelijks min der hachelijk dan die van het tegenwoor dige Labourkabinet !n dat geval zal veel 'afhangen van de koers welke de Liberalen zullen inslaan. Asquith is verslagen, maar hij trekt zich niet terug uit de politiek, of schoon zijn dochter dat vóór do verkie zingen verklaard had. Desniettemin kan men zeggen, dat zijn leiderschap uit is. Wat zal Lloyd George nu doen. Zullen al le liberalen zich achter hem scharen, of zal er een nieuwe splitsing in de liberale partij komen? Dat zijn vragen, waarop nu nog geen antwoord is te geven. En daarvan hangt voor een groot deel de koers af, welke de nieuwe regeering zal nemen. Het BritschRussische verdrag ,is nu natuurlijk van de baan. Rusland zal nu zijn hoop moeten vestigen op Frankrijk (Welke eigenaardige veranderingen bele ven wij tochl) Maar wat zal de terugslag zijn van deze verkiezingen op Frankrijk? Reeds schrijft een correspondent van de, Ti mes" dat in Parijs de algemeene indruk is, dat Herriots positie anmerkelijk is ge schokt, In hoeverre zal een wijziging in de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk een verandering met zich bren gen in de internationale politiek? Wij kunnen helaas niet in de toekomst zien, maar wij verwachten hetzelfde effect als een late nachtvorst teweeg brengit in de lente. De vredesgedachte is door het optimisme en krachtige idealisme "van Mac Donald en Herirot zeer in bloei toegenomen. Als Mac Donald verdwijnt, zal een groote stuwkracht gaan ontbreken; de oude krachten, die vroeger tevergeefs gewerkt hebben,szullen zijn taak weer moeten over nemen. Zullen zij het ditmaal klaarspe len? Eén omstandigheid is tenminste sinds hun vorig echec veranderd en dat is Poincaré. Maar als Herrriot ook een an deren koers moet nemen? En als de ver kiezingen in Duitschland beïnvloed wor den door den uitslag van de Engelsche? Wat dan? UIT EE OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. Schietwedstrijden. Evenals vorige jaren, zijn ook thans door de Schietver- eeniging „Nederland en Oranje" wedstrij den georganiseerd. Deze wedstrijden zul len gehouden worden op de Dinsdagen 4, 11, 18 en 25 Nov. en 2 Dec. a,s., henevens op de Zaterdagen 8, 15, 22 en 29 Nov. De prijzen zullen hoofdzakelijk uit kunst voorwerpen bestaan, die zullen worden uitgereikt uiterlijk een week na afloop der wedstrijden. Voor de regeling en in deeling dezer wedstrijden is een commis sie benoemd, bestaande uit twaalf perso nen, LISSE. Bioscoopvoorstelling. In het gebouw van den R.-K. Volksbond werd Woensdag avond voor een goed gevulde zaal een zeer aardige bioscoopvoorstelling gegeven door den heer van Genne, uit Den Haag. Onder de talrijke belangstellenden merk te we o m. ook op de pastoor en kap. v. d. Weyden. NOORDWIJKERHOUT. St. Isidorus. De leden van de R.-K. Land- en Tuinbouwvereen. „St. Isidorus" vergaderden Woensdagavond in het café Brama. De heer J. v. d. Voet, voorzitter, opende de bijeenkomst met den Chr. gr. en sprak een kort welkomstwoord, daar bij zijne teleurstelling uitend/e over de matige opkomst der leden. De notulen werden onveranderd vastge steld. Een 7-tal nieuwe leden werd ver volgens geïnstalleerd. De Voorz. opende daarna de besprekingen over de vernieu wing van het collectief contract. Na eeni- ge discussie werd besloten hieromtrent nog geen vast standpunt te bepalen, maar op deze aangelegenheid nader terug te ko men zoodra bekend zal zijn, welke hou ding de zusterafdeelingen in den omtrek zullen aannemen. Op voorstel van het bestuur werd in de vacature in den Bestuursraad, Kortekaas te Lisse, gesteld de heer L. Vink Jaczn. uit Noordwijk, terwijl den afdeelingen in den omtrek zal worden verzocht deren candidaat te steunen op de a.s. Bond- raadsvergadering. Vanuit de vergadering werd er op aangedrongen op de te Utrecht to houden Bondraadsvergadering ter sprake te brengen de afschaffing van den z.g. zomertijd, voor welk punt de afgevaardigde een vrij mandaat kreeg. Uit de discussies bleek, dat de meeningen over dit punt nogal sterk uiteen liepen Verder werd nog aangedrongen op het oprichten van een propaganda-club. Do Voorz. verwees den voorsteller naar den R.-K. Volkshond. Ten slotte werd nog voorgelezen een schrijven van het Hoofdbestuur, dat niet meer dan één week contributieschuld mag gemaakt worden, in welk geval geen werk loozcnuitkeering voortaan zal plaats vin den. Rheumatiek, Gewrichtspijn, Verkoudheid. Resultaat r wezenlijk prachtig en verfassen^, Pastoor J. Beelen, Geysteren (L.). schrijft: .,ïk heb Togal-tabl^ten gebruikt. Resultaat: wezen lijk prachtig eo verrassend. Sedert mijn longont steking begin juli 1. volgde er onmiddellijk op acute rheumatiek (poda gra) en tevens In de kale, (vooral pijn en stijfheid in de rechterknie) Ik kon ook later na genezing van longontsteking bijna niet meer knielen en tevens niet of slecht meer goed marcheeren. Na regelma tig gebruik van Togal- tabletten (ik heb 5 flacons ©a f 2.gebruikt), is die pijn. stramheid in de knie. geheel en al verdwenen, ik werd leniger en soepeler in al mijn ledematen en wandel bi) goed weer 2 3 uur in de bosschen net als vroeger voor mijn ziekte. Enfin kort ge zegd. ik ben over Togal uiterst tevreden, want dit werkt prachtig voor lijders aan rheumatiek." Duizenden vrijwillige dankbetuigingen, afkomstig uit alle landen der wereld, bevestigen dezelfde goede en snelle resultaten van* Togal-tablettén bij Splerrbeumatiek. en een even gunstigen uitwer king 6bij zenuwrheumatiek, gewrichtsrheumatiek. rheumatische knobbels, jicht, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, verkoudheid, influenza, griep \n slapeloosheid. Genezing en onschadelijkheid ge garandeerd. Verkrijgbaar bij aile Apothekers en Drogisten A f 0.80 en f 2.~. PASTOOR J.BEELEN Hierna sloot de Voorz. deze opgewekte vergadering. RGELQFARENDSVEEN. Biljartwedstrijd. Morgenavond zal In het café van den heer J. v. d. Geest alhier een biljart-scène worden gehouden door den heer G. H. Drost uit Amsterdam. Te gen hem zal kampen onzo bekende biljar ter J. van der Hulst uit Oud-Ade. Prof. G. H. Drost geeft op de 600 caramboles 300 voor. Na afloop zal door den prof. nog een voorstelling worden gegeven be staande in kunst- en fantasiestooten. Voor biljartlief hebbers zal het werkelijk de moeite waard zijn eens een kijkje te komen nemen. Jubileum. Gisteren herdacht de heer J. Houtman, stationschef alhier, den dag zijner 25-jarige ambtsvervulling bij de Ned. Spoorwegen. Door het personeel was een alleraardigste vliering ten huize van den jubilaris aangebracht, 's Morgens werd de heer Houtman door den heer J. Gerritsen, controleur bij de Staatsspoor wegen gelukgewenscht en werd hem uit naam der Directie onder passende bewoor dingen een gesloten couvert overhandigd. Door velen werd dien dag de jubilaris ge lukgewenscht. In den avond bracht het bestuur der Julianavereeniging,bijgestaan door de Harmonievereen. alhier een sere nade, daartoe vooral aangespoord door 't feit dat de stationschef indertijd zijn ter rein gratis beschikbaar stelde bij dó Oranjefeesten ten behoeve van het feest vierend publiek van Roelofarendsveen. De Voorz., de heer Vergeer, wenschte den heer Houtman van harte geluk met zijn jubileum. Spr. schetste in passende be woordingen de bereidvaardigheid van den jubilaris en hoopte dat hij nog lange ja/- ren in de Veen zal mogen blijven. Na het 6pelen van eenlge vroolijke nummertjes noodigde de chef het muziek- gezelcshap en de Julianavereen. uit om een glaasje op zijn gezondheid te komen drinken. Het personeel kwam hem dien avond nog een zeer nuttig cadeau aan bieden in den vorm van een rooktafel. De chef dankte de Julianavereen., het mu ziekgezelschap en het personeel voor deze blijken van sympathie. Gaarne wenschen ook wij den heer Houtman van harte ge luk met dit amhsjub ileum. WASSENAAR. Jeugdige dief. Meermalen reeds had men bemerkt, dat het collectebusje, ge plaatst in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, niets of weinig bevatte. In den beginne sloeg men daarop geen acht, maar toen dit feit meermalen geconsta teerd werd, begreep men, met dieven te doen te hebben. De politie werd gewaarschuwd en deze steldo zich verdekt op. Donderdagmor gen omstreeks 8 uur zag zij de 13-jarige H. per fiets de binnenplaats oprijden. Het rijwiel werd tegen den muur gezet, de vent klom op het zadel en in minder dan geen tijd was hij door een luchtraampje verdwenen. Spoedig kwam hij terug, sprong op de fiets en reed natuurlijk in de armen van de politie. Hij beleende het feit en zeide, dit reeds 6 maal gepleegd te hebben. IsSïïsssïgdiQ Zware brand te Zevenaar. Een «choencrêmefabriek verbrand. Gisterenüamiddag omstreeks halfvier is een geweldige brand uitgebroken in de echoencrêmefabriek „Guttalin" te Zevenaar De fabriek is gevestigd in een oud, twee verdiepingen hoog gebouw, dab in vroeger jaren een kostschool herbergde, daarna eenige jaren leeg stond en 31 Aug. 1923 in gebruik werd genomen door de Ver. Ned. Schoencrème- en Poetsmiddelenfabriek „Gubtalin". De kelders van heb gebouw werden gebruikb als opslagplaatsen van eenige vaten terpetijn en ongeveer 5000 Kg. was. Toen men gisterenmiddag bezig was met heb ophijschen van een pot was van den kelder naar de eerste verdieping, brak een oor van dezen pot, met het gevolg, dat de pot omviel, de was zich over den vloer verspreidde en regelrecht, naar $en vuur pot liep. In een oogenblik tijds stond het geheel© vertrek in lichte laaie. De tien personen, die op dat moment in de fabriek werkten, wisten zich bijtijds in veiligheid te brengen. Nog e?n half uur na het uit— UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooien is. 5.05 uux Radio-Paris 1780 M. Letter* kundige voordracht. 5.20 Brussel 265 M. Concert. 7.00 Hilversum '1050 M. Rede van Prof. Heeriug. 8.00 Hilversum. Aansluiting met den Amsterdamschen Stads schouwburg, waar de Opera „Lucia van Lammermoor1^ wordt opgevoerd. 7.20 „Alle Engelsche stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. 7.20 Hamburg 392 M. Opvoering van de operette „Waldmeister' 7.50 Birmingham 475 M. en Bour nemouth 385 M. Zang, concert' en voordracht. 7.50 Cardiff 350 M. Concert. 7.50 Manchester 375 M. Avond vóór Allerheiligen. 7.50 Newcastle 400 M. Zang, oom* cert en piano-soli. 7.50 Aberdeen 395 M. Sühotschf avond. 7.50 Glasgow 420 M. Causerie en concert. 7.50 Berlijn 500 M. Concert en ko» mische voordrachten. 8.35 Brussel 265 M. Concert. 9.20 Radio-Paris 1780 M. Césaf Franck-avond. 10.20 R. Paris Dansmuziek. l Voor Zaterdag. 1.05 uur Radio-Paris 1780 M. Tzigane* orkest. 5.05 R. Paris Concert. 5.20 Brussel 265 M. Concert. 7.50 Londen 365 M. Chelmsford 1600 M. Concert. 8.05 R. Paris 1780 M. Uitzending van de opera „Siegfried" van Wagner uit het theater des Champs Elysées, door de Co- opera-tie onder leiding van den heer Albert van Raalte. 10.20 Alle Engelsche stations: Dans muziek van het Savoy Hotel t* Londen. Voor Zondag. 1.05 uur R. Paris 1780 M. Orkestmu* ziek. 4.05 R. Paris Concert. 8.00 Hilversum 1050 M. optreden van den heer J. H. Speenhof! uit Haarlem, mevr. Speenhoff en den heer Speenhoff Jr. De volgende lieden zullen ten gehoore worden gebracht: De bedelaar. Vrouwenplichten, Apenklieren. J. H. Speenhoff Sr.; Vous êtes si jolie. Verla ten Grootje, Hartje op de hel, Mevr. Speenhoff; Leelijke kind je, Kellners, Vrijgezel, J. Speenhoff Jr.: Arbeid, Joopie, J H. Speenhoff Sr.: Adh mijn Arie, Mevr. Speenhoff; Minister nood, J. Speenhoff Jr. Tusschen de liederen in houdt de heer Speenhoff Sr. een klei ne conférence Verder zal medewerken: Mevrouw. J van der Wal—» Wind uit Hilversum, viool. Het programma luidt: 1. So nate (F. duT) van Gorelli; 2. 4e,Concert van MozaTt. viool met panohecol el<fin RADS© Complete TOESTELLEN en voer draadSooze telegrafie-telefcnie teqen concurreerende prijzen. Zie onze étalanes 6764 v.h. R. GEERAERTS-REUTER MARE 70 -- TEL. 1118 - LEIDEN breken van den brand was het. gebouw e.eni vuurgloed, waar tegenover de brandweer met haar gebrekkige bluschmiddele.n abso luut. machteloos stond. De Zevenaarsche brandweer beschikt© over vier handspuiten, die eigenlijk in een museum thuis behooren. De slangen werden in de achter het gebouw gelegen oude gracht gelegd en met voortdurend pompert wist men een bescheiden straaltje te voor schijn te brengen. Het is te begrijpen, dat het geheele ge bouw een. prooi de.r vlammen is gewbrden. De verdiepingen zijn ingestort, evenals do kelders, en van de vier muren zijn even eens groote gedeelten naar boneden geko men of omver gehaald. Aan het gebouw .grenst een twee verdie pingen hoog perceel, waarin de kantoren en laboratoria zijn ondergebracht van de inktfabriek van de. firma Gimborn, en waar in de chemist dr. Schumann woont. Ook dit. gebouw vatte op dP bovenverdieping vlam, doch het. is aan burgers, die zich met. levensgevaar in het. gebouw begaven, gelukt om het vuur in eerste ^a&rleg te stui ten. Ook vlogen de vonken in een dichtbij gelegen prieel van de R K- Pastorie, dat eveneens gedeeltelijk verbrandde. Om 7 uur waren de vlammen vrijwel ce- bluscht al brandden bier en daar nog fel de overblijfselen van potten was. Door opstiigende gassen vergiftigd. Gisterenmiddag zijn aan.de Gist- en Spi ritusfabriek te Sappemeer. bij het reinigen; van een grondbak, twee arbeiders door op- stijgende gassen bedwelmd geraakt. Ondanks onmiddellijke hulp. is eén vm* hen, J. Mulder, bezweken^ de ander, die wee.r bijkwam, hoopt men in het leven te houden. Een Poolsch meisje op zoek naar haar vader. Op het politiebureau te Vlissingen ver toeft thans een Poolsch meisje van 14-jaar, dat nadat haar moeder overleden was, ge.ert familie meer in haar geboorteland had eni nu op weg was naar Engeland met als doe*

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3