Je LeSscfcCouranr Tweede Blad Dinsdag 23 October 1924 UIT DE OMGEVIHG BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Zaterdagmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorz. ia de heer P. >fiatelaan, loco-burgemeester. Aanwezig Alle leden. De notulen worden na lezing Onveranderd vastgesteld. Ingekomen is van jj.M. de Koningin een dankbetuiging voor telegrafische golukwensch op 81 Aug. yan Ged. Staten o.a. de goedgekeurde ge wijzigde Geaneenterekening over 1922. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingediend wordt het procesverbaal van kasopname, waaruit blijkt, dat is uit gegeven f 137.042.74 H en ontvangen f 138.256.107, zoodat In kas moest zijn I 1213.36 welk bedrag inderdaad aan wezig was. Ingekomen is een adres van de afd. Bodegraven der S.D.A.P., onderteekend door de heeren den Uyl en van Noord. Waar bedoeld stuk ongezegeld is, stélt de Voorz. voor dit stuk ter zijde te leggen. De heer Beijen vraagt toestemming om naar aanleiding van dit stuk bij de be handeling der begrooting iets te mogen zeggen hetgeen wordt toegestaan. Van de Schietvereeniging .Willem Teil" is een verzoek ingekomen de oude Fran- solie school voor een schietbaan in te rich ten en daartoe te verbouwen. B. en W. hebben hiertoe het advies van den ge meente-opzichter gevraagd; deze merkt op dat een prijs van f 600 als te laag moet worden beschouwd. Overigens is deze van oordeel dat het gebouw door aanbouw zeer ontsierd zal worden. B. en W. stellen dien tengevolge voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. De heer B. Batelaan aoht het moeilijk aan de hand van het rapport van den gemeente-opzichter, gunstig op het verzoek te beschikken. Toch zou spr. het niet zonder meer willen afwijzen, doch de vereeniging de raad willen geven een nieuw plan in overleg met den opzichter samen te stellen. De Voorz. merkt op, dat de Schietvereeniging reeds gratis een lokaal van de gemeente gebruikt, doch om nu te gaan verbouwen daar voelen B. en W. niet veel voor; vandaar het afwijzend advies. De Voorz. acht het 't beste, dat zij maar uitzien naar een nieuw geschikt lokaal. De heer Hortensius acht het een gtëVéarlijk procédé ten opzichte der an dere sportvereenigingen; de zweminrich ting acht spr. iets geheel anders. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aan genomen. De commissie voor het brandweerwezen heeft' een rapport ingediend om te komen tot wijziging der politieverordening, zulks in verband met de in diensts telling der nieuwe brandweer. B. en W. hebben geen bezwaren, die veranderingen in de ver ordening aan te brengen. Eveneens is er csn voorstel tot het vaststellen der nieuwe instructies voor or -orbrandmeester etc. De heer Beijen brengt een. woord van hulde aan de samenstellers van dezo verschillen de nieuwe bepalingen. Voorts vraagt de commissie tot aanschaffing over te gaan van rubberplaten ter bescherming der spatborden van de motorbrandspuit, waterdichte jassen voor de bedienings- manschappen en twee paar handschoenen voor de chauffeurs, waarvoor een bedrag van ongeveer f 200 noodig is. B. en W. zijn van oordeel, dat de bediening der motorspuit in orde moet zijn. B. en W. stellen dan ook voor een crediet van f 200 beschikbaar te stellen. Z. h. st. wordt hier toe besloten. De heer v. d. Marei merkt op dat dit bedrag nog wél uit de besc'hi'k- baargestelde f 6000 voor een groot ge deelte gevonden zal kunnen worden. De commissie meende evenwel de Raad hierin te moeten kennen. Ingediend wordt een voorstel tot wijzi ging van de heffing op leges bij het vol trekken van huwelijken. Tot heden was de huwelijksvoltrekking op Vrijdag vrij, ter wijl op andere dagen f 10 moest worden betaald. B. en W. stellen thans voor art. 4 als volgt te wijzigen: op werkdagen van 10 tot 1 uur f 10; op werkdagen van 8 tot 10 uur en van 1 tot 5 uur f 25. Vrijdag blijft kosteloos. Op de extra-uren, waar voor f 25 moet worden betaald, zal dan tegelijkertijd wat meerdere luister ten toon worden gespreid door het leggen van een looper en het aanbrengen van een paar bouquqetten. Met dezelfde luister kunnen ook zij die van 10 tot 1 uur wen- schen te trouwen gebruik maken, echter moet dan eveneens f 25 worden betaald. De heer Turkenburg zou ook op Vrijdag de gelegenheid tusschen 8 en 10 uur kos teloos willen openstellen dit ten gerieve der Katholieken. De heer Kelfkens merkt op dat de Katholieken op Vrijdag nimmer huwen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Aan de orde komt de behandeling der begrooting, dienstjaar 1925. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. De commissie van onderzoek der begrooting brengt bij monde van den beer B. Bate laan haar rapport uit. Spr. merkt op dat de begTooting met de grootste nauwkeurig heid is samengesteld. In het algemeen zijn er geen op- of aanmerkingen. Bij enkele der posten hoopt spr. enkele vragen te stellen. Hierna wordt met de artikelgewijze behandeling aangevangen. De jaarwedde van den Burgemeester wordt vastgesteld op f 3900 zijnde het minimum, zulks in verband met de komst van eenen nieuwen burgemeester, die wederom met het mini mum aanvangt. Bij de post: „Brandblusch- middelen" merkt de heer v. Baaren op dat irier geen post op voorkomt voor de aan schaffing van brandkranen. Spr. brengt in herinnering, dat reeds in een vroegere zit ting werd besloten om te Nieuwerbrug 2 brandkranen te plaatsen. Spr. acht dit be drag daartoe te weinig vooral, zegt spr., als men bedenkt, dat darbij ook .stand pijpen en slangen moeten worden aange schaft. De Voorz. merkt op, dat reeds voor geruimen tijd besloten*was, ieder jaar één kraan te plaatsen. Nieuwerbrug is voor gegaan; reeds één werd or dit jaar ge plaatst. terwijl het volgend jaar wederom één zal worden geplaatst. Doch slangen en ander materiaal is iets waarmede de ge meente zich niet behoeft te belasten. Bij de brandspuit te Nieuwerbrug zijn van zelfsprekend ook slangen, doch die worden door de brandweer te Nieuwerbrug bekos tigd. Nieuwerbrug, zegt spr., moest de plaatsing der standpijpen waardeeren. Spr. acht dit een minder 'kostbare wijze om een goede brandbestrijding te verkrij gen. De gemeente is ovenwei niet verplicht voor slangen te zorgen. De heer v. Baaren bestrijdt deze meening. Spr, acht het juist een voordeel voor de gemeente, omdat de kosten voor 2/3 vergoed worden door Bodegraven - bij brand te Nieuwerbrug. Spr. acht het voorts een voordeel voor Bodegraven, dat de brandschouwerij te Nieuwerbrug steeds 2 spuiten heeft ge had, anders had er altijd een spuit, gesta tioneerd moeten worden. Spr. vindt dit tegenstrijdig, anders had Bodegraven zelf voor de blusc'hmiddelen daar moeten zorgen. De Voorz. merkt op. dat de brandschou werij zelf de spuiten exploiteert. De brand schouwerij heeft haar eigen brandweer hetgeen zij destijds zelf heeft voorgestaan, omdat daar 4 gemeenten in elkaar zijn. Nieuwerbrug moet zelf voor zijn materiaal zorgen. De heer B. Batelaan merkt op dat in de finantieéle commissie, die zaak ook be sproken is. Het is voor spr. dan ook niet vreemd, dat deze zaak hier opnieuw be sproken wordt. Spr. staat tegenover den heer v. Baren. Spr. acht dit een verzoek waaraan de Raad niet kan voldoen. Nieu werbrug heeft zich doelbewust van) Bode graven afgescheiden, zij hebben het heb ben van materiaal steeds afgewezen en alleen wordt 2/3 der kosten bij brand door Bodegraven vergoed. Bodegraven heeft in die organisatie als de Brandschouwerij niet de minste medezeggingsschap. De kranen zijn aangebracht, maar Bodegraf- ven kan geen materiaal daar gaan aan brengen, want het overige materiaal is eigendom van de brandschouwerij. Zou Bodegraven besluiten, dan zou dat "mate riaal onder toezicht van Bodegraven moe ten blijven en dan zou het ook door Bode graven bewaard moeten worden. Eerst wanneer de brandschouwerij opgeheven zou worden, dan beeft de gemeente voor bluschmiddelen te zorgen. De heer v. d. Marei meent, dat de zaken door elkaar worden gehaald. Het eerste is het plaatsen van de kranen en het tweede het aanschaffen van standpijpen, slangen enz. §pr. meent evenwel dat voor de jaar- li jksch te plaatsen kraan geen bedrag is uitgetrokken en dan dient dit bedrag in derdaad te worden verhoogd. Overigens acht spr. het te dier zake gewenscht met de brandschouwerij overleg te plegen. De heer Hortensius is van gevoelen, dat het Middeneeuwsch instituut van de brandschouwerij de oplossing dezer zaak in den weg staat. Echter is spr. van oor deel dat de gemeente geen douceurtje kan geven aan een organisatie, die er is ten voordeele van 4 gemeenten Men heeft overigens zelf inkomsten door de heffing van rechten van tol en brug. Men zal dan moeten beginnen, zegt spr., met de inwo ners van deze doorvaartreebten en brug gelden vrij te stellen. Verschillende spr.'s, als de heeren v. d. Marei, B. Batelaan, Burggraaf en van Baren voeren nog het woord, waarna wordt besloten de post onveranderd te laten terwijl de brandschouwerij desge- wenscht zelf kan adresseeren om subsidie. De post „straatverlichting" is geraamd op f 3500 v. j. f 2600. Do heer B. Bate laan merkt op, dat het de aandacht der commissie heeft getrokken, dat op deze post f 900 booger is geraamd. De Voorz. zegt, dat dit zijn oorsprong vindt in het feit, dat gebleken is, dat de gemeente te weinig voor de straatverlichting betaalde waarna de prijs van 20 op 25 ct per K.W. is gebracht. De heer B. Batelaan vraagt, wanneer deze post is verhoogd. De Voorz. zegt, dat deze verhooging op 1 Jan. is tot stand gekomen. De heer B. Batelaan kan zich niet indenken, wanneer er een raads besluit tot deze verhooging is genomen. De Voorz. merkt op, dat dit huiten de Raad om is gegaan. De lieer Batelaan acht het gewenscht, dat de Raad voor een derge lijke verhooging het besluit neemt; thans is reeds geruimen tijd een verhooging be taald waarvan de Raad geen kennis droeg De Voorz. merkt op. dat de Raad de uit gaven van B. en W. goedgekeurt; thans is evenwel nog niet gebleken dat meer is uit gegeven dan werd toegestaan. Na een korte discussie tusschen de Voorz. en de heer B. Batelaan wordt de vergadering eenige minuten geschorscht. Na heropening wordt het bedrag op f 3500 onveranderd vastgesteld. Bij de post: subsidie Burgenvacht f 150 drukt de heer v. Baaren er zijn spijt over uit, dat déze post verlaagd is. vooral ten opzichte van de Burgerwacht "te Nieuwer brug. Spr. wees op den internen toestand van deze vereeniging, en stelt voor bet be drag voor de Burgerwacht te Nieuwerbrug van f 50 op f 75 te brengen. De Voorz. zegt, dat er nog een strooming was om dezen post nog ineer te verlagen, doch ten slotte is deze zoo gebleven. Het voorstel van den heer v. Baaren wordt niet ge steund en komt niet in stemming. Bij de post: bijdrage in de kosten van tuberculucwj-besTTijüing f-300 Komt een adres in behandeling van de vereeniging tot bestrijding der t. b. c., waarin een bij drage groot f 350 wordt gevraagd. Beslo ten wordt dit bedrag op f 300 te hand haven. Bij de poet keuringsloonen merkt do heer v. d. Marei op dat in 1926 in deze aangelegenheid een verandering zal komen Waar wij hier ook een gedeelte export slachterij hebben, welke men "dient te be houden, geeft spr. in overweging te dezer zake urgent te blijven, wil men de slach terij voor export niet verliezen. Da Voorz. zegt toe, dat B. en W. te dezer zake urgent blijven. Bij de post: subsidie Zwemvereeniging f 250 komt in behandeling een adres dezer vereeniging, waarin wordt aangevoerd dat door bijbouwing een extra-uitgave groot f 1000 is gemaakt terwijl door de minder gunstige weersomstandigheden het seizoen niet goed was; hierdoor is een tekort van f 831.94 (mtstaan; zij vragen voorts een subsidie van minstens f 250. Waar door vaststelling dezer post reeds aan het adres was voldaan, wordt dif voor kennisgeving aangenomen. Bij de post f 1400 garantie voor water leiding vestigt de heer B. Batelaan er de aandacht op, dat deze post is ontstaan, door de garantie, welke de gemeente heeft Miohel belet iets te hooren. Ditmaal ving hij de geluiden op. In de bosschen links zongen jonge krachtige stemmen de „In ternationale". De woorden gingen meestal verloren in de beboschte eenzaamheid; slechts enkele werden duidelijk. Het canaljevolk, zei de generaal. Mag men die akelige dingen zingen? Zij zijn dronken. Het is een ondeugd te meer. Haat heeft men deze kerels met drup pels ingegoten. Doch hoevelen hébben al leen het etiket gezien. Het was mooi.... Je vindt dit? De moord van oficie- ren? Neen, de broederlijkheid. I—1 Luister 1 De boutbakkers naderden. De wind droeg bun gezang op zijn koude vleugels. Nu eens zou men gezegd hebben, dat zij kerkelijke lofzangen aanhieven* dan we der klonk wraakgeroep. Opeens kwamen eenige mannen uit het bosch, bijna op de plaats, waar de Mexi- mieu en zijn zoon samen waren. Zonder orde_ liepen zij vooruit; voorop ging een trompetblazer, achter heen volgden eenige lui met knuppels op den schouder. De hoofdman van Ravoux, de voorzitter van het syndicaat der houtbewerkers van Fonteneilles, een mager man met zwarten baard, een drift-kop, een theoretiker. Ach- tre hem kwamen twee jongelignen, die uit volle borst zongen.Dén volgde Lureux met een langen paal en een twaalftal anderen, ouden en jongen, gekleed in hun werk pak, het hofd versierd met bladeren. Toen zij aan den kruisweg kwamen en de twee burgera zagen, weifelden zij een oogen- moeten geven voor het doortrekken der lei ding naar Nieuwerbrug. Spr. wil thans evenwel vragen, wanneer komt nu een voorstel tot verplichte aansluiting. Het adres van Nieuwerbrug, waarin om aan sluiting werd gevraagd, telt verschillende namen van personen, welke tot heden zelf nog niet aansluiten. De Raad is volgens spr. niet verantwoord daarvoor een bedrag van f 1200 op de begrooting te brengen. De overige f 200 is garantie voor de doortrek king in Oud-BodegT-aven. Spr. wensoht vooral de verplichting op te leggen voor die personen, welke hebben gevraagd om water, en thans voor het er ia, niet willen aansluiten. Ook de heer Beijer ia voor ver plichte aansluiting. De heer v. d. Marei voelt zich teleurgesteld, dat nu tegelijker tijd geen voorstel ia ingediend. Besloten was dat in October deze zaak onder de oogen zou worden gezien. Spr. wil dan ook thans spoedig de Raad voor een be slissing plaatsen. De heer r. Baren meent te weten, dat verschillende aanslui tingen in de laatste tijd nog hebben plaata gehad en zou daarvan willen vernemen, hoeveel dat aantal! thans bedraagt. De Voorz. merkt op, dat 8 maandélijksch een opgave van de directie der watterleiding wordt ontvangen. Spr. kan ook het juiste getal niet opgeven. Overigens wil spr. er de aandacht op vestigen, dat deze post slechts een raming is. Het heeft met de verplichte aansluiting niets te maken, er wordt slechts zooveel uitgegeven als in derdaad noodig is. Spr. is persoonlijk tegen verplichte aansluiting. Spr. releveert het destijds gevoerde proces op de Zuid zijde. Toen, zegt spr., betrof het hoofdzake lijk het dorp met sloppen en stegen, waar inderdaad wantoestanden waren. Overi gens is volgens spr. het in de vorige ver gadering genomen besluit vaag, aangezien daarin slechts werd besloten om voor 1 October nog een laatste schrijven aan de niet aangeslotenen te richten. Echter is in dat besluit niet omschreven wat dan moet plaats hebben. De Secretaris doet voor lezing van het betreffend gedeelte der notulen Hieruit ontstaat een levendige discussie, aangezien verschillende leden van oordeol zijn dat uit de verdere be sprekingen in die vergadering voldoende is gebleken wat de maatregelen zouden zijn De heer v. d. Marei verlangt thans een uitspraak van den Raad en dient een motie in. waarin B. en W. worden nitgenoodigd, een voorstel tot verplichte aansluiting in te dienen. De Voorz. acht dit bet werk voor den nieuwen burgemeester, die als hoofd der politie de verordening heeft uit ie voe ren. De heer v. d. Marei is van meening, dat de Raad hier de besluiten heeft te nemen en de Burgemeester voor de uitvoe ring daarvan zorg heeft te dragen. De heer Beijer merkt op, dat de meerderheid van B. en W. voor verplichte aansluiting is, doch de vaagheid der notulen was oor zaak, dat men heeft gewacht met het in dienen van voorstellen tot de Raad zich heeft uitgesprok Nadat nog gedurende eenigen tijd over deze zaak is gesproken wordt do motie in stemming gébracht en aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren P. Batelaan en v. Baren. 11 et geraamue neuros worun goedge keurd. (Wordt vervolgd") NIEUWVEEN. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Na opening door den Voorz., werd door den secretaris het gebed, gelezen, waarna de notulen, welke zonder aanmerking zijn vastgesteld. Allereerst werd door den Voorz. ter ta fel gebra-cht de fout welke door den heer Hoogervorat in de vorige vergadering besproken n.l. vaststelling van loon bij de brandweermannen, hetwelk door B. en W. i* bepaald op f 1 per uur. De raad kan zich hiemede vere enigen. Hierna doet de voorz. mededeeling, dat de gemeente Mijdrecht, behoudens eenige opmerking over d© hulpverleening bij brand, vrijwel accoord gaat met door het Nieuwveen gedaan voorstel van f40 per uur. Mededeeling van den directeur van den Keuringsdienst te Leiden, dat 1054 keurin gen hebben plaats gehad, dat 7 monsters werden afgekeurd; één wegens ondeugde lijke samenstelling; 12 winkeliers werden bezocht. Een schrijven van den heer K. v. Rijn, betreffend aanslag hondenbelasting, dat maar één hond 1e klas in zijn bezit blik. Het gezang hield op. Maar nu zette Ravoux het gezang weer in en de ande ren zongen na. Een vreugdestraal verlicht te de oogen der mannen, die er heime lijk behagen in schepten hier hun tegen stander te tarten en te beleedigen. Zij gingen voorbij. Bijna allen namen hun hoed af, ook Ravoux. Eenigen zelfs hiel den op met zingen en zeiden „goeden avond, heeren." Zij verwijderden zich in de richting van het dorp. Nu volgde een talrijker groep. De koppen kwamen uit de schaduw te voorschijn. Zij komon uit mijn bosschen, zei de Meximiou en zij beleedigen hem, die hun brood op de plank geeft. Kent ge deze kerels? AUen, antwoordde Michel. De mannen stapten zingend of zwijgend voorbij, groetend en niet groetend. De jongen noemde ze naar gelang zij vooruit gingen: Lompoignant, Tripard, Dixneuf, Bilisoire, Paradis, Supiat, Gil bert Cloquet deze draaide den kop naar het bosch maar groette toch Ton- trouable, Michin. Padoran, Ourgé, Gan- dlhon.... Gandhon? Maar dien ken ik ook.... Dat is een mijner oude ruitere. Je zult zien wat ik er mee ga beginnen. Gandhon. Uit de bende trad een groote rossige ke rel vooruit. Dat ben jij, Ghandhon, de ruiter eer ste klas van hot 8e escadron te Yin oen- nes, nietwaar, ik herken je? Al naderend had de jongeling zijr pet afgenomen. Ja, generaal. was, en de andere hond van ,3 maanden vrij was. De Voorz. zegt hierbij, dat de hond wel ouder is en dat v. Rijn zich ver giet, zoodat niet 6 maanden maar 2 maan den vrij i» ©n hij daarom B. en W. geadvi seerd heeft de aanslag te handhaven, waar toe werd besloten. Zend schrijven van Ged. Staten, mededeelende dat zij hare goed- keurig geeft om overtollig kasgeld te be- leggen bij de bank van Ned. Gemeenten. Aan de^ orde wordt gesteld ruiling van grond bij de algemeene begraafplaat*. Door den landmeter is vastges'rid. dat op het eene punt de heg staat op grond van O. t. Dijk, doch op het andere punt ca. f M. er van af is. Wordt door B. en W. voorgesteld de grens evenwijdig te stellen van 1 M. afstand en daartoe een ruiling aan te gaan met v. Dijk, welke met dicht# beurzen kan geschieden. l>it voorstel vindt algemeene goedkeuring. Daarna komt ia behandeling het bouwen van een berg plaat* voor de motorspuit bij de wasscherfj van de Joh*. Stichting. Zulk* ie aanbeve lenswaardig voor droogte en voratvrijheid, door de voortdurende verwarming daar aanwezig. Aan B. en W. wordt machtiging verleend om dezen bouw uit te voeren^ mita de uitgang der spuit in de Muggen*- laan komt. Advies zal worden gevraagd bij den levejancic van de spuit, wat de beet# bouwstoffen .rijn: hout. steen of ijzer. Bij de behandel]]; Vii; dit onderwerp weird door den heer Hoo^>r7->i«L gevraagd, waar zich de sleutel zal w«&rop de heer Qwglle antwoordt. da+ -^-"erlangd I sleutels kunnen genxaaVt worden Vervol gens vraagt de heer Hoogervoret. wat met het oude spuitenhuis zal gebeuren De Voorz. zegt dat dit bestemd zal wor den voor bergplaat* van asch- en vuilnis kar en verdere gereedschappen, daar vroe ger een schuurgedeelte gehuurd wa-s. Vervolgene vraagt de heer Hoogervorst, of het niet mogelijk zou zijn een der oude spuiten bruikbaar te maken en die aan het Jaagpad te plaateen. Verleden week heeft men gezien bij den brand van J. van Tol hoe noodig zulks wezen kan, want eer de motorspuit aan het Jaagpad is is alles soms afgebrand, en die bewoners moeten ook hun belasting betalen. De heer Qwelle meent, dat, indien werkelijk noodzaak be stond een nieuwe spuit moest aangeschaft - worden al was bet. een klein model. De Voorz. zegt, dat in theorie de heer Hooger. vorst gelijk heeft, doch de jongste brand hee(£ geleerd, dat men met emmers water daar veel heeft verricht, dat een begin van brand daar, waar men overal rondom in het water zit nogal le stuiten is zonder snuit. Misschien is het mocrelijk later een klein model motorspuit aan te schaffen, wat bij eerste hulp voldoende is Hiertoe wordt be sloten. De Voorz. deelt mede. dat een bod is ingekomen van f RO.voor de boomen op de aschwerf. B. en W. worden gemach tigd dit te regelen. Bij de rondvraag vraagt de heer Hooger vorst inlichting over eenige on de rh oud sn os- ten. voorkomende in het verslag van 1923. De Voorz. zegt bij een volgende 1 vergade ring de gevraagde inlichtingen toe. De heer Riilaarsdam vraagt waar men bii brand zich moet vcrvoecen. daar zeker prijs op stellen als zulks gepubliceerd werd. De voorz. antwoordt dit zeker ve len weten dat er f 3.premie opstaat, voor diegene, die het eerst bii hem komt melden, dat er brand is. En vervolgens van ouds bij de brandmeesters. Niets meer aan de orde 4t de vergaderiner ge sloten on-rnvi.iKSRHOUT n-mnenteraad (Vervolg) In behandeling komt vervolgens het adres van H. Langeveld e.a., om den par ticulieren weg, loopende van Schippers- sloot naar de Leidsche Vaart, te verbree- den, te verharden en in onderhoud over te nemen. Over dit adres, dat in de vorige verga dering werd aangehouden en thans ten tweede male ter tafel komt, ontspint zicb een wijdloopende discussie. De rij der sprekers wordt geopend aoor den heer Th. Langeveld, die als bewoner der Leidsche Vaart en medeonderteeke- naar van het adres zich voor deze aange legenheid bijzonder interesseert. De heer Langeveld begint met wat wa ter in zijn wijn te doen. Spreker zegt het adres wel onderteekend te hébben, doch met den inhoud daarvan niet geheel ac- Dat is flink. Jij tenminste loopt niet voorbij gelijk die onbeschofte anderen. Ben je nu partijganger van stakers geworden? Neen, wij zijn niet in staking. Ik begrijp je goed, het is de staking niet, die ik zou ten kwade duiden; dit te je recht; mijn familie staakt ook. De houthakker schokschouderde al lachende. U wil schertsen, generaal. Maar neen. Het eenig verschil met u is, dat mijn familie sedert vier honderd jaar in staking is en dat zij er gebruik van gemaakt heeft om bijna kosteloos diens* te nemen In het leger, in de geestelijke orden en in de diplomatie. "Wij zijn van meester noch van gezag veranderd; 't 1* altoos Frankrijk. Maar jij herinnert je nog je regiment? 1 Ja, generaal. 1 Herinner je nog de groote manoeu vre# van September? En de aanvallen en de monsteringen? Was men slecht aange voerd, slecht gevood, slecht behandeld? De man docht eenige oogenblikken na, want hij voelde, dat hier de politiek in 't spel kwam. Hij antwoordde: Mijn generaal, men was er goed, ik heb mij heelemaal niet te beklagen. Je riet, Michel, je riet, hij werd in mijn school opgeleid; hij heeft gezond ver stand. Zeg, Gandhon, je hebt ongelijk je bij die opstandelingen aan te sin ten. Dat te de partij. Van wanorde. Mogelijk (Wordt Yer«olgdi« FEUëLLETON HET OPSCHIETENDE KOREN 4 DOOR RENE BAZIN, 'j Lid der Fransche Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) 8) t i t Hij herinnerde zich nn, dat hij op de fóarkt van Gorbdgny een paar weken gele den naar de prijzen gevraagd had aan een Jnacliinefabrikant. En hij begon te lachen. En dan bracht t gezegde van Grollin: Het zijn de klein- 6le vogeltjes, die het laatste zingen, hem weder terug op de gedachten, die hem 7oór deze ontmoeting bèzig hielden Inderdaad, het was het uur, dat het oschgezang vermindert- De hlooedvinken, W0 in Maart trekken, de vinken, de groen- pken, die den winter gevast hebben, flo- 'Jü' zonder hun gezang te verande- bet vertrouwen, dat de dag van orgen heter zou zijn. Tot weerziens, zon, ank voor de eerste gepikte knoppen. On er onze pootjes voelen we reeds den eer de. ^e,u&^&txoom kloppen, de bladeren van toekomende lente, die naar het licht |P willen, al het sap, dat overal in gis- J*' vreerziens, zon. Morgen, als fiidi, fi wat al geuren, wat al rappen 611 wat al vliegjes voor vlogen een voor een weg in het fLir/f j1' El1 zwegen; de zon iloffl G/i Westeridmme vuurrood. Dan ftan'L vo£eHjos hun laatste vaarwel toodhr f^arvenden dag. Het waren de rsfjes, de meezen, geheel de stam der boomkruipertjes, een heele bende mos- omwoel ertjes en schorsklievertjes, die nog een laatsten keer een scherp gefluit laten hooren, zoolang er nog een lichtstraal glinstert. Michel kende deze dingen. Hij voelde van uit den verren gezichteinder dezen adem van lauwen wind komen, dezen aard echen kus, die alles in de luchten op zwelt, over de bosschen en wouden en wei landen heenstrijkt, zich als frissche dauw over de velden verspreidt en overal op zijn doortocht nieuw leven wekt. Dan ver volgde hij rijn weg. Het licht gleed over de bosschen weg, toen hij aan den kruisweg van het bosch van Fonteneilles kwam, Ach vader, Is u er reeds. Ik ben toch niet te laat? Op het militaire uur, mijn zoon, als lk; ik kom juist aan. Hier op dezen kruisweg ontmoetten va der en zoon elkaar, volgens afspraak. Een weg leidde naar het kasteel, de ander naar het dorp Gorbigny. Mijnheer de Mexi- mieu, vader, generaal in het leger, was een flinke zestiger; hij had een rijzige gestalte, een energieken kop met levendige oogen. Nog droeg hij het morgencostuuin, waar mede de Parijzenaars gaarne pronken Lij him paardenritjes. De generaal leek erg be kommerd en keek met udtdagenden blik naar den kant vanwaar dozen morgen het stakingsgeschai gedreund had. M Je hebt het gehoord? vroeg hij. Wat? Wat ze zingen? Luister, ze komen hier voorbij. De wind, het heuvelachtig land hadden

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3