Vierde Blad. Zaterdag 25 Octolier 1924 In 's Lands Dienst. BELASTINGEN. "t Indirecte Belastingen Accijnzen r— Rechten Een oogje in het zeil Niets voor niets Wat directe belastingen zijn en welke éoorten er toe behooren, hebben we in ons vorig artikel behandeld. Wat hebben we nu te verstaan onder indirecte belastingen? Niet zelden worden daartoe ongeveer allo overige belastingen gerekend, wat feitelijk niet juist is. Want met indirecte belastin gen worden althans in *t geldènd staats recht die belastingen bedoeld, welke het Termogen treffen, niet zooals het daar ligt in safe of kluis of kous, maar zoodra het van de ecne hand in de andere over gaat, bij bepaalde handelingen of gebeur tenissen derhalve, of zooals de geijkte term luidt, wanneer het in verkeer wordt gebracht, waarom ze ook wel verkeers belastingen worden genoemd. En in deze beteekenis behooren tot de indirecte be lastingen het zegelrecht, het registratie recht en het successierecht. Betalen van het zegelrecht is men o.a. verplicht bij quitantiën boven een bedrag van 10 gulden, bij akten van huur en verhuur enz. De regisfratiewet stelt voor tal van act en (b.v. huurcontracten) de verplichting dat zij geregistreerd, in een register opgeiee* kend worden. Voor die registratie is, zoo dit bepaald is, een recht verschuldigd: ziedaar het registratierecht. Successierecht wel bekend is o.a. verschuldigd, als men erft of een legaat en in bepaalde gevallen een schenking ontvangt. De derde groep van belastingen wordt gevormd door de accijnzen. Accijnzen zijn belastingen op voorwerpen van gebruik en worden ook wel verteringsbelastingen genoemd. Zij worden geheven op suiker, wijn, binnenlandsch en buitenlandsch gedistil leerd, zout, bier, het geslacht, de tabak, terwijl men in zeker opzicht, ook er toe kan rekenen de belasting op speelkaarten en de rijwielbelasting. Als laatste belastinggroep zijn te be schouwen de rechten, waartoe vooreerst wie weet het in onze dagen van tarief- wetspoken niet? de rechten van invoer behooren. Als men n.l. artikelen invoert uit het buitenland, ten verbruike in Neder land. dan moet ter stijving der schatkist een bepaald percent worden betaald. Men noemt dit wel fiscaal recht. Voorstanders van den vrijhandel houden zich met hart en ziel aan dit ide9 vast, en willen met het toestaan van invoerrechten absoluut niets weten van z.g. protectie Toch. wer ken invoerrechten noodzakelijkerwijs wel een weinig protectionistisch, 't Kan toch niet ontkend worden, dat als b.v. buiten- ïandsche manufacturiers voor hun jasjes en jurkjes eenige percentjes invoerrechten moeten betalen, onze confectiemakers daardoor een weinig makkelijker kunnen concurreeren. Nu kan het gebeuren, dat men uit Duitschland goederen koont om zo later in België te verkoopen. ïn dat geval zijn geen invoerrechten verschuldigd, maar opdat een oogje in het zeil kan ge- houd enworden, moeten artikelen met een dergelijke bestemming in entrepots worden Naar de waarde van ingevoerde goede ren, die na opslag in entrepots tot verblijf binnenlands, alsook van goederen, die ten uitvoer worden aangegeven, wordt het statïstiekrecht geheven. Eindelijk is voot den staat nog een bron van inkomsten het recht op den waarborg van gouden en zilveren voorwerpen. Opdat n.L het publiek bij het koopen van gouden GA zilveren voorwerpen geen imitatie goud cr zilver in de handen wordt ge duwd, moeten vervaardigers, bewerkers, handelaars enz. dergelijke producten laten voorzien van een riikskeurmerk. Naar het FEUILLETON HET OPSCHIETENDE KOREN DOOR RENE BAZIN, Lid der Fransohe Academie (Eenige geautoriseerde vertaling). De gang der houthakkers zon ging onder. De oostenwind be vochtigde de heuveltoppen, speelde met de ritselende gevallen bladeren en bedekte de boomstammen, het kreupelhout, het Spichtige gras met een stevig vernis, go- bjk aan dat van het getij, over do steile kusten. Nochtans was de zee ver en waaide de wind van elders. Hij was over de bos- Echen van Morvan heengevaren, het land jVftu de fonteinen, waar hij nieuwen adem inschept had, over de wouden van Mont- j&auche en Montreuillon en die van Blin; gierde en waaide verder over de uit strekte dennen- en beukenbosschen van troncay, Crux en Sint Tranc'hy. De lucht beider, doch in de verten, boven het eupelhout, hij den zoom van afgekapte omen, in de holte van kronkelpaden, auwde de lucht als verre opwalmende ïook. Je zeker, Renard, dat de eik honderd zestig jaar oud is? hiT j ^eer Sraat bij draagt zelfs zijn !rraoiu lu zijn schors; ziehier de acht Q strepen; ik zelf heb ze er bij het W Van boomstammen, ingegrift. ik ja> i® hebt hem gered en nu zou vonnis moeten uitspreken? tfeuard, ik kan liet niet.. Honderd gewicht der artikJcn moet voor deze operatie een bepaald bedrag gestort wor- deD. Mocht bij de keuring blijken, dat de stukken niet van echt goud of zilveT zijn, dan is men natuurlijk tot betaling van dit recht niet gehouden. Maar, daar de Staat het beginsel huldigt: niets voor niets, is men dan een essaailoon (een keur- en toetsloon) Verschuldigd. Uit alle genoemde belastingen ontvangt de Staat een groot deel van zijn inkomsten; zij vormen do gewone middelen. Maar omdat deze menigmaal niet voldoende bleken om de uitgaven van het groote huishouden te dekken, worden niet zel den zoogenaamde opcenten geheven, waar door feitelijk de belastingen op verkapte wijze worden verzwaard. Opcenten zijn n.L centen, die op eiken gulden van de reeds te betalen som worden gesteld, een of meer percentjes, die men bij de be staande voegt. Maar ook met dezen noodmaatregel blijft de Staat nog magerman. Om aan te groeien, dik te worden gebruikt hij nog andere versterkende middelen. - Fr. CUNIBERTUS SLOOTS O.F.M. Weert. Buiten!. Weekoverzicht. Dit weekoverzicht wordt een praatje over verkiezingen. Men zou kunnen beweren, dat er meer interessante onderwerpen zijn om over te schrijven. Dat is ongetwijfeld jusit. Maar men moet niet vergeten, dat er weinig ge beurtenissen zijn, welke zulke aardige surprises met zich kunnen brengen als juist verkiezingen. Wat een saaie boel zou de internationale politiek worden als de ver kiezingsi-Sin ter klaas niet van tijd tot tijd zijn verrassingen kwam uitdee- len,Van verwachting klopt (nu) ons hart, wie de koek krijgt, wie de gard!" Wat er aan voorafgaat in het versje, past hier niet bij. Want het „eerlijk- zul len wij alles deelen''zijn de partijen allesbehalve van plan. Zij willen integendeel van de stemmers- koek ieder zooveel hebben als ze maar even opkunnen, terwijl iedere partij de andere een reuze-pak voor z'n broek van harte toewenscht. In Engeland zijn ze al geducht bezig om dat in daden om te zet ten. Er worden daar slaande argumenten geleverd op de propaganda-vergaderingen. Maar laten wij beginnen mei onze Oos telijke buren. De Rijksdagontbinding Ein delijk is het er dan toch van gekomen. Na lang sukkelen heeft rijkskanselier Marx het besluit genomen, om de crisis radicaal op te lossen, het parlement uit elkaar te gooien en opnieuw èn naar te hopen is, beter te laten opbouwen. Het begin van de crisis dateert al van den tijd, toen de bekende Dawes-wetten meesten worden aangenomen. Men herinnert zich, hoe de Duitsöh-natirnalen toentertijd in trigeerden. O, ze zcuden allen tegen de wetten stemmen, want die wetten waren verderfelijk voor het land, een schande voer de Duitsche eer, enz. enz. Tenslotte maakten zij de aanneming toch mogelijk in ruil voor eenige concessies. Eén daar van was de beruchte nota over de schuld kwestie van den oorlog, welke nota maar wijselijk in de doofpot ls gestopt. Een andere concessie was, dat de Duitsch-na- tionalen aandeel in de regeering zouden krijgen. Op hevig aandringen van Stre- mann en diens partij, heeft rijkskanselier Marx toen geprobeerd om dat klaar te spelen. De democraten hebben evenwel hardnekkig geweigerd aan deze uitbrei ding mede te werken en op dezen tegen stand is het plannetje gestrand. Jammer voor de Duitsch-nationalen, want het was voorloopig hun laatste kans. Zij hadden geprofiteerd van de politiek van Poinca- ré en van de Roerbezetting, die massa's verbolgen Duitschers in hun gelederen dreven. Poincaró werd evenwel een been tje gelicht en de Roerpolitiek ging op de flesch. Er bestaat dus alle kans, dat de Duitsch-nationale partij een flinke verma geringskuur zal moeten ondergaan. Het is •dan ook niets te verwonderen, dat de rechtsche partijen hoegenaamd' geen en thousiasme toon en voor de komende ver kiezingen. Des te meer de sociaal-demo craten, die een zoet winstje hopen te fok ken. Maar ook de midden-partijen, zooala 'het centrum en de democraten, kunnen met vertrouwen de verkiezingen tegemoet zien. Er is immers reden genoeg om te gelooven, dat de voorstanders van een ge matigde regeering na alles wat er in den laatsten tijd is gebeurd, talrijker zullen zijn dan in welke période na den oorlog ook. Als de verkiezdngs-Sinterklaas (de verkiezingen in Duitschland zullen inder daad omstreeks dien tijd plaats hebbenI) nu maar geen, roet in het eten gooit, doch voor Duitschland een splinternieuw en de gelijk werkend parlement meebrengt liefst niet uit Spanje, want daar is het ook huilen' De oude rijksdag was een paskwil, een publieke vermakelijkheid, waar de Völki- schen en de communisten om het hardst schreeuwden en de boel op stelten zetten. Men behoeft om zijn ontbinding niet rou wig te wezen. De communisten, voor het meerendeel lieve jongens, die met de „Po lizei" nog een appeltje te schillen hadden, 'hebben gemaakt, dat zij het land uitkwam men, zoodra door de ontbinding hun on schendbaarheid van volksvertegenwoordi ger ophield. Valsche passen konden zij in elk gewenscht formaat krijgen bij hun valsche-passencentrale. Toen de politie naar hen kwam kijken, waren ze juist over de grenzen geëclipseerd, behalve 'n paar trage broeders, die tegen de lamp lie pen. De Roerontruiming. M Als in termezzo een enkél woord over de ontrui ming der Duitsche bezette gebieden. De economische ontruiming is nu met kracht ter hand genomen .Douane-posten worden overgegeven aan de Duitschers, de kantoren voor belastingen op steenkool en steenkoolproducten opgeheven, in- en uit- voerbelastingen opgeruimd en de controle over de staatsbosschen opgeheven. De mi litaire ontruiming gaat daarmede in gelij ken tred. Nu hier dan daar trekken de Franschen en Belgen weg. Het is voor de bewoners een heele opluchting. Huizen, gebouwen en kantoren komen vrij, en dat er heel wat gerequireerd was, heeft men kunnen lezen o.a. in een bericht uit Dortmund. Waar de Franschen uit de huizen wég- trokken, hebben zij overal de eigenaren een stuk laten teekenen, waarin deze ver klaren, dat er niets beschadigd was. Ve len moeten zich slechts noodgedwongen aan deze schriftelijke leugen bezondigd hebben. Bij deze liquidatie van de Roerbezet ting is generaal Degoutte zijn soldaten voorgegaan. Niet zoozeer om als goed ge neraal zijn getrouwen een voorbeeld te ge ven, dan wel omdat hij het met deze ver- andorde Roerpolitiek niet eens was. Verkiezingen in Engeland. *-■ De Britten, anders zoo flegmatiek, zijn door het dolle heen als zij verkiezingen hebben. Zij schelden en tieren dat het een lieve lust is. Maar daar blijft het niet bij. In sommige districten hanteert men pootiger methodes. Daar maakt men het den sprekers eenvoudig onmogelijk om te spreken of men houdt een formeele klop partij. De meeste herrie wordt geschopt in de vergaderingen waar een liberale of conservatieve candidaat spreekt Dat wijst er dus wel eenigszins heen, aan welke kant de onruststokers gezocht moe ten worden, ofschoon de leiders der La- bourpartij alle verantwoordelijkheid daar voor van zich afschuiven. Wie het zal winnen in dezen strijd, is niet te voorspellen. Men kan vooral met het Engelsche kiesstelsel (één afgevaar digde uit ieder district, gekozen met groot ste aantal stemmen) op allerlei verrassingen rekenen. Toch verwacht men weinig ver andering in de onderlinge verhouding der partijen, tenzij misschien een verdere achteruitgang van de liberalen, die tus- schen de conservatieven en labours fijn- geknepen dreigen te worden. De volgende week Woensdag .zullen de verkiezingen plaats hebben. Noorsche verkiezingen. *-» In Noorwegen is de strijd voor een groot deel gegaan rondom het drankverbod. De can- didaten en partijen, die vóór afschaffing van dat drankverbod waren, zijn er wèl bij gevaren. De samenstelling van het nieuwe Storting ie nu: 54 Conservatieven, 23 Boeren, 32 Radicalen, 6 Communisten, 24 leden der Arbeiderspartij, 9 Socialis ten en 2 Radicale-Volkspartij. De nederlaag der Moskou-communisten ls verpletterend; hun stemmenaantal daal de van 190.000 tot 45.000. China. Al maken de Chineesche langstaarten gebruik van moderne Euro- peesche moordtuigen en al spreken ze evenals wij van operaties aan Noordelijk en Zuidelijk front enz,, toch blijkt zoo nu en dan, dat zij er nog vóór-historische methodes op na kunnen houden» Zoo b.v. het sensationeelo verraad te Shanghai. Zóó was de gouverneur van Tsekiang nog aan de winnende hand en den volgenden dag was hij reeds op de vlucht. Een „ver- ra j er" ln 't spel! Genees Uw heest words? het te kat is!! Hoesten is een verschijnsel van den 6trijd, dien het lichaam voert tegen alles wat de ademhaling belemmert. Zuiver Uw luchtwegen en kom de natuur te hulp met de elijm- oplossende en ontsteking genezende Nauwelijks had de regeering te Peking met maarschalk Woe Pei Foe als opper bevelhebber een paar flinke successen be haald op Tsjang Tso Lin, den gouverneur van Mantsjoerije, of plotseling bereikt ons bet bericht, dat Peking geïsoleerd is, dat een maarschalk de stad bezet heeft en de lijfwacht van den president Tsao Koen ontwapend heeft. De president is ge vlucht of opgesloten in zijn paleis. De maarschalk, Feng Joe Sjang heet-ie, wil dat de burgeroorlog gestaakt wordt. In Moekden, de residentie van de tegen partij, moet een zelfde staatsgreep op touw zijn gezet. Zou het werkelijk alleen te doen zijn om den lieven vrede? Wij zijn er benieuwd naar. In ieder geval is het verdacht, dat de Sovjetregeering den laat sten tijd zoo bijzonder vriendelijk zich is komen mengen in de Chineescho aange legenheden. Het zou niets te verwonderen zijn, als daar meer achter zou zitten. PORT VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Overzicht Morgen begint eindelijk de eersfce-kla-s- competitia met een drietal wedstrijden, waarvoor we naar het programma verwij- i Voor de tweede klasse H moet V". E. P. ,uit Woerden naar Den Haag. om op hei Sportpark Graaf Flcris V te bezoeken, ter wijl D. O. N. K. naar Montfoort moet. Da Woerdenaars zullen na de eerste overwin ning van vorigen,Zondag het beste beentja wel voorzetten maar of liet gelukken zal d$ overwinning t« behalen? i Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste Klasse. 1 iRapicLR. K. M. S, V, v. Neerden Caesar—T. A. O. De Loo ,ChèvTemontPalemig Knipschildi Overgang A. Noviomagum—Keizer Karei Akkerman» GennepConstantia H. Jansen Overgang C Volharding—Tukkers J. Leydekkers P« LLA. B. O. N. J. Strikter Overgang D. VooruitFortitudo J. Draaijer» Bo FairR. K. B. V. G. Kruyver Overgan g E. .GelerH. B. C. N. van Wijif Tweede Klasse H. Graaf Floris VV. E. P. J. Rii§hart van Gelder Montfoort—D. O. N. K. G. Starren DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Overzicht. 'b Blijkt zoo langzamerhand meer en meer, dat, S. J. een woordje om hét kampioenschap in de le klas D. H. V, B. gaat meespreken Tot nu toe zijn er nog slechts d.rie onge slagen clubs, waarvan S. J. O. zeker do slechtste niet is. Weliswaar blijkt de voor hoede der Noordwijkers niét- zoo productief als dip van T. Y. B. B. en Concordia, maar daartegenover staat, dat de aehter- hoede uitmuntend werkt, getuige de blanke tegenscore. Morgen zal er echter wel eenige veran- dering waarneembaar zijn. waar twee de.r drie concurrenten voor de eerste maal elkaar zullen ontmoeten nl. Concordia I en S. J. C. I. liet Sportpark op Treslong kan van een interessante ontmoeting ge tuige zün. Wie de sterkste zal binken dur ven we zoo ra?1* ni<»t rondweg zegiTPa, maar als de achterhoede "ran S T. O. con stant. snee.lt zal zü haar club wel voor pen nederlaag Kchnp-den. Dp derde renm-rent voor de eerste plaats zal haar inveslacren rerrrrri wel bunnrn handhaven wijl de Haa-rlemschp %wnl"Ti-pn ook dit. jaar weer geen bijzondere diu^-^n doen. Wij rékenen dan ook op een overwin ning van de Yellow Black Boys. hetc-pen de spanning in deze afdpé!;n<? zphc- 7aJ verhootgen Lisse verloor Zondag jl. met den oner°n goal van Concordia-, doch krijgt- mor een gelegenheid den achterstand wee.r wat in te halen,tegen de club uit Santpoort die van eenzelfde gehalte schiint- te ziin als R. K. V. Z De puntjes zullen dus wpl in Lisse blijven. De Leiden-reserves spelen morgen ^pü derden wedstrijd. De twee eerste leverden slechts één puntje op. Wel een mager re sultaat! Of het er na morpetimiddac beter uit zal zien? We hopen in ieder geval dat er met meer animo gespeeld zal worden, dan teeeai E. M. 8. en dat. er dan ook werkelijk getracht zal worden te doel punten. De Leidenaars moeten naar Srho- ten, waar een van'de zwakste zusjes h^n wacht. Maar dit is geen rede.n. om de zaak te licht op te vatten, wan*" dan word't er ongetwijfeld verloren. Aangenakt du<?! E. M. 8. is de eenige club, die tot he den nog geen enkej punt verloor en we ae- looven dat de jongens van Braun dit sei zoen er wel in -slagen zullen het kampioen schap t-e behalen. Maar dan moet er ste vig vastgehouden worden. Een overwinning op Geel Wit achten we zoo goed als zeker. In Voorhout komt Teylingen op bezoek. De Sassenheimers hebben nog niet veel ge speeld, doch hun eerste resultaat tegen Concordia II was niet onbevredigend. Voor hout zal dus op moeten passen, om niet te verliezen. Leiden m ontvangt de E. M. S.-reserven, die tot nu toe maar steeds gelijk speelden. Zal het morgen weer zoo zijn? Als de Lei denaars volledig zijn, kan het wel een klei ne overwinning worden voor de thuisclub. De bezoekers zullen dus wel oppassen* S. J. C. II speelt een middelmatig par tijtje en zal morgen tegen Concordia II zestig jaar. Hij heelt vijf geslachten der familie Meximieu gezien. 't Is er een meer, die aan de bijl ont- napt. Doch op dezen leeftijd en in dezen mageren grond wordt de eik niet dikker meer. Enkel rijpt hij nog. Nochtans kan de graaf vrij doen wat hij wenscht; hij behoeft zich maar te verstaan met den heer markies. De boschwadhter zweeg. Zijn rood kaal geschoren gezicht drukte minachting uit voor het ontvangen bevel. Hij zette zijn beenen, gehuld in een bonte fluweelen broek, wijd uit en hield op zijn dikken buik een notaboekje geopend. „Stand der oude boomen op het landgoed van Font- noilles". Met gloeiende oogen keek hij naar zijn meester, die tegen den reuzeneik met zijn bonkige takken opzag en fluister de: „Goede oude boom, je bent gered, ilk zal weer paar je komen zien, als je je weer met nieuwe bladeren getooid hebt. Zie je, Remard, hernam Midhel de Meximieu, ik houd van mijn boomen; zij vragen mij niets en ik ken ze van mijn prille jeugd af; van uit mijn venster be wonder ik him wuivende kruinen; ook zijn zij trouwer vrienden dan zij, die ze Die houthakkers, mijnheer de graaf, dat ls me een goedje; een volk van leeg- loopers, stroopers en nietsdoeners, i t—Neen, mijn .vriend, neen. Als ze an ders niets deden dan mijn wild het licht uitblazen, dan zou ik hen gaarne verge ven. Doch evenals zooveel andere men- schen, hebben zij geen hart meer, geen edele gevoelens. En dit juist wilde ik zeg gen. rj Wel verduiveld, de stroopers storen degenen niet, die niet op jacht gaan; doch ik hen een jager, zei Renard halfluid. Zijn meester scheen dit gezegde niet te hooren. Hij hield in zijn linkerhand een scheip bijltje om de boomen te merken, die omgehakt moesten worden. Eenige stappen verder stak hij het in de lederen schede, die aan zijn zijde hing. Hij schouw de over de tien hectaren bosch, waar de werklieden druk in do weer waren om het hout op verschillende lengten door te za gen en opeen te stapelen. Tusschen de stapels hout liep een smalle doorgang. Renard, ik heb genoeg van dit vuile werk. Keer naar het kastel terug en zeg aan mijn vader, dat ik langs den kruis- weg van Fonteneilles naar huis kom, 1 Goed, mijnheer de graaf. 4 Ook moet je aan Baptis zeggen, dat hij de victoria inspant om den generaal naar den trein te Corbigny te rijden. De bosohwachter sloeg links in met zwaren snellen stap en een tijdje lang hoorde men zijn groote laarzen over het knepperende jonge hout. Micliel de Meximieu had moeten luiste ren naar een bevel, dat hem hard en verne derend voorkwam. In Maart, vele maanden na den boschverkoop aan een houthande laar uit de streek, had hij, op bevel van zijn vader, een groot aantal overoude boo men moeten merken en opofferen. Wel licht had hij er te veel gespaard, volgens Renard; doch hij, hij meende al te stipt en al te nauwgezet het bevel uitgevoerd te hebben. Michel was een jonge sterke man, maar leelijk. Op zijn overlange beenen rustte een kleine romp met een overdik hoofd. Geen regelmatigheid, ook geen harmonie in dit wezen, dat een Memlincksch wezen geleek; een laag voorhoofd onder pikzwarte zorgvuldig gekaande haren; lichtblauwe oogen, maar een beetje ongelijk; lange lip pen. Hij was geschikt om een redenaar te worden zoo de gelegenheid en de opvoe ding den zoon van markies de Meximieu gunstig waren geweest; eindelijk een hoekige kaak, die de woorden knauwden en snel toesloot als een bankschroef. Er lag niets bevalligs in dit wezen; doch wed sprak er een sterke wilskracht uit, die be proefd, geoefend gestaald was. Had hij met bekoringen, met opstand te kampen gehad? Het aangezicht is een boek, waarop al de oorzaken en redenen niet zijn neergeschreven. Enkel las men op 't gelaat van Michel de Meximieu: Ik heb gestreden; men kon gissen, dat deze jon geling, niet zooals zooveel anderen door het leven verblind was en dat hij zich een oordeel over het leven gevormd had. De glimlach alleen bleef bij hem alleen jong en hartelijk; doch deze was slechts vluchtig. Op dit oogenblik glimlachte Michel niet Zijn wenkbrauwen en oogleden vertrokken door de moeite, die hij zich gaf om in de verte tusschen de op- en neergaande lijven oen arbeider te ontwaren, dien hij vol strekt wilde spreken. Hij. ging het woord richten tot een socialistischen houthakker en hij dacht er heclemaal niet aan, zijn handschoenen uit te trekken. Hij wist, dat het standenverschil niet kwetst, maar en kel de hooginoedvan hen,die er prat op gaan Toen hij tusschen de talrijke arbeiders Gilbert Gloquet niet ontwaarde, dacht hij erover inlichtingen te vragen aan zijn schoonzoon. Tusschen de takken, stron ken en twijgen baande hij óch snel een weg. Een jonge man was bezig met mutsaar-» den bijeen te vlechten. Hij had den mees ter van verre zien komen en hoorde hem thans naderen. Maar hij deed juist alsof hij hem hoorde noch zag. Hij dacht, dai Michel de Meximieu als naar gewoonte het eerst zou spreken. De kleine wonde, die uit eigenliefde en miskende vriend schap bestaat, bloedt inwendig. Doch de stem verraadt niets. 1 Welnu, Lureux zal 'het dezen nacht vriezen als de wind gaat liggen? Een jonge koude stem antwoprdde: 1Hij zal niet gaan liggen. In den toon van deze woorden, in de manier, waarop hij drukte op het woordje „liggen", in den vluchtigen glimlach, die om zijn mond speelde, kon men raden, dat Lureux, al sprekende over den wind, aan een andere macht dacht, die niet zou toegeven. De houthakker, die dit dubbelzinnig antwoord gaf, was iets ouder dan Michel, 't Was een flink gebouwde kerel, met bel-» dere oogen, die een tegenstrever durfd' h bezien en aankijken. Hij voelde, dat de andere werklieden naar hem keken c-n toonde zich daarom onbeleefd, niet uit persoonlijken wrok, maar uit vrees, dat de anderen 'hem zouden beschuldigen, lief te doen tegenover burgers. I. (Wordt vervolgd). J

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 9