Tweede Blad' Vrijdag 24 October 8924 BIEaHEHLAHD f7 j; MAL VERTOON. 1 Het orgaan van de Hervormd (Gerefor- meerde) Staatspartij geeft in bet offi- /iLieel gedeelte van bet blad van de vorige week een nieuw wapen, dat door 'de Geuzen gebruikt kan worden in bun êirijd tegen Rome. D0 lezer luistere *S Jfededeeling aan de l^fdeelingsbesturen. Waarde Broeders f Vanaf heden kunnen de groote afdeelin gen op verlangen tijdelijk geuzenpenningen in depot krijgen, zulks ter vermijding van administratie- en portokosten, alsmede strikjes en coeardes. Vdi^er zullen binnenkort ook verkrijg- ,,-u paar zijn: Zijden Zakdoekjes,, in twee .75 soorten: namelijk met een Oranje-Blanje- Bleu-rand en met twee gekruiste vlaggen .lü en in het midden een origineele geuzen- ,9J vlag er op. Deze doekjes worden naar ver langen geleverd met geborduurd opschrift: ,Kerk Oranje en Vaderland", of wel zon- •a der opschrift. De Commissaris Voor de - Geuzenpenningen lm Naast de Geuzenpenningen, de strikjes en de coeardes, zegt de (Protestantsche) SG Waarheidsvriend, komen nu ook dd de zijden zakdoekjes. Of Some voor al deze dingen op don Wil loop zal gaan, betwijfelen we. Het is een mal vertoon, waaraan de Broeders" worden verzocht mede te doen. e R.-K. Centrale Raad van Bedrijven. Een nieuw Instituut van Overleg. Boven ons jongste bericht, waarin we mededeellen, dat een grondslag was ge- waarop de vier groote R.-K. groepen, 'werkgevers, middenstanders, boeren en .era zeer binnenkort tot hervatting dor verbroken samenwerking kunnen plaatsen we als titel ,,de R.-K. Centrale Raad van Bedrijven." Hierdoor werd de indruk gevestigd, als of deze aanstaande bernieuwe samenwer king zou geschieden in eenig verband met vroegeren R.-K. Gentralen Raad van Bedrijven. Naar men ons uit werkgverskringen meldt is zulks echter geheel uitgesloten, kwestie der bedrijfsorganisatie staat el buiten het nieuw te stichten insti tuut, dat alleen bedoelt te zijn een orgaan van overleg, dat de volgende kenmerken vertoont: het treedt niet naar buiten op liet kan geen enkele verplichting opleggen aan hen, die bij het instituut zijn aange- :en, terwijl bet een zuiver adviseerend karakter beeft eu alleen concrete onder- Werpen van actueel belang behandelt. „Msbd.1" Sigaren, Sigaretten en Tabak. Het verbruik. Door de invoering van de Tabaksbelas ting, in verband waarmede geen sigaren, sigaretten of tabak verkocht mogen wor den zonder vermelding van de waarde, zijn thans gegevens bekend omtrent de door het Departement van Financiën afgi leverde banderolles over 1923. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft nu samengesteld uit de verantwoor- ten, volgens welke de totale klein handelsprijs van allé over 1923 gebande- golleerde sigaren bedroeg f 9.921.358, die 'ir sigaretten f 36.084.805 en die van de bak f 28.918.828. Behalve 16.962 kistjes met assortiments verpakking werden gehand er oil eerd: 1.058.094.075 sigaren, 1.997.671.800 siga retten en 12.855.103 K.G. tabak. Bijna 4 millioen sigaren zijn gehande- rolleerd voor één cent, meer dan één mil- voor 1cent, ruim 200 millioen voor 2 cent, enz. Het hoogste aantal is verkre gen bij de banderolles voor 10 ets. sigaren n.l. 227 millioen stuks; dan volgen in aan tal die van 8 ets. (218 millioen), 6 ets. sigaren (187 millioen), 5 ets. sigaren (144 millioen), 4 ets. sigaren (53 millioen). duurste der 23 soorten zijn 11.825 a, ter waarde van 2 4 gulden per "Stuk. meeste sigaretten zijn gebanderol- voor 1 ct. (643 millioen stuks), voor ct. (315 millioen stuks), voor 2 K ct, (295 millioen stuks), voor 2 ct. (250 mil joen stuks), voor 1 Yt ct. (143 millioen stuks), maar er zijn ook 3600 sigaretten gebanderolleetrd ter waarde van 20 ct. per en meer dan een millioen stuks ter hr wui 10 7 Va ct. Verlenflfög van den termijn genoemd in art. 88 a der Tabakswet. Een wetsontwerp. -buuicuu in fttjj. yy üujlwj.i, yv oi i» v<m bovengenoemde strekking. Van verschil- le zijden is op den minister drang uit- tot verlenging van den termijn, welken de ingevolge art. 88a Tabakswet verleende ontheffingen zul- staat, dat zo met de uit- van de wet belaste ambtenaren, w*60!- die in de grootere steden, het be- 1 van de kleine fabriekjes, waar- bier gaat, afkeuren, omdat zij tön een bron van fraude zien. Dit on- oordeel wordt onderschreven °r tal van fabrikanten, zoo grootere als «nere en ook de praktijk heeft be- zen' &at er onder ben, aan wie een ont heffing is verleend, vele elementen schui len, die zich aan ernstige fraude schuldig maken. Ware hier dan ook uitsluitend rekening te houden met de eischen van den fiscus, dan zou de minister niet aarzelen art. 88a te laten vervallen. Er zijn echter klein- fabrikanten, die de wettelijke voorschrif ten getrouw naleven en die, ondanks bun pogingen om zich ten aanzien van huu werkplaats aan de wet toe te passen, daar in niet geslaagd zijn. Bovendien verkee- ren verschillende dier fabrikanten op dit oogenblik in te slechte financieelö omstan digheden, dan dat zij zich de opoffering van een of eenige guldens per week zouden kunnen getroosten, die het huren van een op zich zelf staande werkplaats zou mede brengen. Op dien grond is de minister van oor deel, dat de termijn gedurende welke bij bevoegd is ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 23 tweede lid, en art. 40 der Tabakswet moet worden verlengd. Hij acht een verlenging van dien termijn met meer dan één jaar niet raadzaam, doch één jaar tevens voldoende om bun, die on danks bun pogingen om zich aan te pas sen daarin nog niet geslaagd zijn, tege moet te komen. De Zomertijd. Het rapport van de commissie, ingesteld om do quaestie van den Zomertijd te on derzoeken (de Tijdcom-missie) is aan den minister van BinnenTandsche Zaken aan geboden. R.-K. Poütievakschool fa Utrecht. Naar de „Volkskrant" verneemt, is do stichting van een R.-K. Pqlitievaksokoo'l te Utrecht, als af deeling van de R.-K. Pólitie- vakschool te 's-Hertogenbosch, verzekerd. Zeer waarschijnlijk zal zij reeds op het einde der volgende week kunnen worden geopend, aanvangende met een twintigtal deelnemers (burgers) uit Utrecht en om geving. Als leider zal optreden de heer K. Swertz, inspecteur van politie te Utrecht. rëchtzakeh, HAAGSCHE RECHTBANK. Hazardspel en wcdcrspanniglieid. Gisteren heeft terecht gestaan L. H., 35 jaar, koopman in Rotterdam, gedetineerd, wegens het gelegenheid geven tot hazard spel en wegens wederspanningheid. Uit het getuigenverhoor bleek, dat bekl. -op Zondag 10 Augustus op den Waals dor - perweg onder Aalsmeer gestaan heeft met een miniatuurrspeeltaf eitje*, waarop 3 halve notedoppen en een balletje. Het balletje werd- onder een der doppen ge schoven, de doppen werden vervolgens door elkaar geschud, en het publiek kou dan raden, onder welke dop het halletje lag. Ried men mis, dan was men zijn in zet kwijt, en anders kreeg men het dub bele terug. Toen het spelletje een tjid lang geduurd had en een der omstanders reeds f 40 verloren had, greep een politie-ambte- nar in en hield den bekl. aan. Deze ver zette zich hiertegen, welk verzet evenwel niet van ernstigen aard was. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. Vervolgens is geëischt tegen: den 20-jarigen schipper W. v. d. B. uit Wilnis, gedetineerd, wegens diefstal van een fiets te A1 p h e n a. d. R ij n, 3 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Belemmeren van marechaussees. De koopman J. van T., uit K a t w ij k, stond terecht wegens het belemmeren van een ambtshandeling. Op 19 Juni j.l. wa ren marechaussees onder Wassenaar, bij den Deyl, bezig met het controleeren van snelheden van motorrijtuigen. Békl. heeft toen den bestuurder van een aankomenden auto, die kennelijk te hard reed, een tëe- ken gegeven om zijn snelheid te vermin deren. De marechaussees waren daardoor niet meer in de gelegenheid, de snelheid van den auto op te nemen. Do bestuurder van den auto zeide den bekl. niet te kennen en hem ook op den bewusten dag niet op den weg te hebben zien staan. Hij was uitsluitend langzamer gaan rijden, omdat degene, die naast hem zat, hem er op attent heeft gemaakt, dat ter plaatse een maximum-snelheid bestond Eisch: f25 boete subs. 25 dagen hech tenis. Uitspraken over 14 dagen. VOETBAL. De gebrs. Harburger zullen voortaan de kleuren van Unitas te Gorcum verdedigen. Ze komen reeds a.s. Zondag tegen A S.G. in het veld. „N. R. Crt." Spelregalwijzigingen. Daar de spelregels sinds korten tijd eenige belangrijke wijzigingen hebben on dergaan, meenen wij goed te doen, deze hier onder de aandacht der spelers te brengen en, voor zoover Aoodig, eenige toe lichting op deze wijzigingen te verstrekken Het feit, dat thans rechtstreeks dus zonder dat een tweede speler den hal heeft aangeraakt uit een hoekschop (corner) gedoelpunt mag worden, is nu wel alge meen bekend en behoeft o. i. geen nadere toelichting. Een andere wijziging is de volgende: Een speler mag den scheidsrechter naar zijn beslissing vragen, maar heeft niet bet recht door woord of gebaar te toonen,i dat hij het met zulk een beslissing niet eens is. De scheidsrechter moet over treding van deze bepaling als wangedrag aanmerken. Ook hier lijkt ons commentaar over bodig, de regel spreekt voor zichzelf. De volgende verandering is, dat: Indien volgens de meening van den scheidsrechter een speler ernstig is go- kwetst, moet het spel gestaakt worden, de speler terstond van het speelveld wor den verwijderd en het spel worden hervat. Indien een speler .sléchts licht gekwetst is, mag het spel niet onderbroken worden, totdat de bal zich buiten het speelterrein bevindt. Dit is een o i. allesbehalve geluk kg ge nomen beslissing. Het lijkt ons het best, om, ingeval een scheidsrechter de een of andere kwetsuur „te licht" bevindt en dua laat doorspelen, den bal zoo spoedig moge lijk buiten het speelveld te trappen. Moést, voordat deze wijzigingen in traden, een overtreding in het strafschop gebied van art. 9 der spelregels (ongeoor loofd duwen etc., spelen van den hal met de hand), steeds met een penalty bestraft worden, thans mag zulks alleen geschie den, wanneer de bal in het speelveld is. De buitenspelregel, welke ik hieronder nog even laat volgen (duidelijkheidshalve .in A, B en G gesplitst), is niet veranderd. A. Wanneer een speler den bal speelt, is iedere speler van dezelfde partij, die zich op het oogenblik van spelen dichter bij zijn tegenstanders doellijn bevindt, buitenspel. B. en mag den hal niet aanraken, noch op welke wjize ook een tegenstander hin deren, of het spel beïnvloeden, totdat de hal opnieuw gespeeld is, tenzij er op zulk een oogenblik van spelen, tenminste 3 zijj- ner tegenstanders zich dichter bij hun eigen doellijn bevinden. G. Een speler is niet buitenspel bij het inwerpen, bij het nemen van een do-el- of van een hoekschop of wanneer de bal het laatst door een tegenstander is gespeeld of wanneer hij zich op eigen speelhelft bevindt. Alleen heeft de scheidsrechter, aan wiens inzicht over hinderen etc, men eer der vrijwel geheel was overgeleverd, zich nu aan een - duidelijker officieele beslis sing te houden. Deze beslissing luidt: Een speler begaat geen'overtreding van dezen regel door het enkele feit van bui tenspel-staan; slechts dan wanneer hij, buitenspel-staande, zich met een tegen stander of het spel bemoeit heeft eep. overtreding plaats. Wanneer een buitenspel-staand speler naar een tegenstander of naar den bal toeloopt en daardoor invloed op het spel uitoefent, behoort hij te -morden gestraft. ATM LET! EK. Veldloop om het kampioenschap van Nederland. Zondag 16 November a.s. zal worden ge kampt om het veldkampioenschap van Ne derland over 10 K.M. Deze veldloopen, die door Graaf Willem II, aid. athletiek zijn uitgeschreven, worden gehouden op bet landgoed van den her A. L. Prins te Wassenaar. Begin- en eindpunt lig gen op de renbaan van genoemd landgoed Aan don winnaar van het parcours over 10 K.M. wordt door Gr. Willem een, zil veren beker aagehoden, die tweemaal ach ter elkaar of driemaal in het geheel moet worden gewonnen om in definitief eigen dom van den houder over1 t9 gaan. Vóór nieuwelingen' zal op dienzelfden dag een cross-country worden gehouden over 5 K. M. Hiervoor zijn beschikbaar gesteld 10 fraaie kunstvoorwerpen of me dailles. Ieder, die het parcours binnen den vastgestelden tijd aflegt, zoowel over 10 K.M., als over 5 K M., ontvangt het of ficiële N.A U.-diploma. Reeds zijn inschrijvingen uit het ge- heelo land ingekomen. Eventueele in schrijvingen -voor 1 November, Arnhem- scbestraat 48, Scheveningen. PAARDEN. De afstandsrit DevenisiBreda. Gisteren is de derde etappe verreden óver het parcours Den BoschBreda (55 K.M., uursnelheid 13 K.M.). Er zijn 13 ruiters gestart, daar Mata Hari van luit. Feist te hooge temperatuur had wegens kouvatten en Htochi van luit. Stoffels kreupel is. De volgorde van -den derden dag luidt: 1. Jhr. de Marees van Swinderen met Wi se Fish. 2. Lt. Pahud de Mortanges met Black Diamond. 3. Kapitein Dekker met Pepita. 4. Lt. Cool met Cariza. 5. Lt. van Mierlo, met Flory H. 6. Kapitein Schil ling met Allah. 7. Lt. Momma met Ali Baba. 8. Lt. Steenkamp met Spinnekop. 9 Paardenarts Haytinê. mot Raizi. 10, Lt. Jhr. Michiels van Kessenich met Bob. 11 Kapitein Haitsma Muller, met Sweet Pep per. 12. Kapitein Brasser met Corrie. 13. Lt. Grósjean raet Wizzie. f3agë'tL©§ii. Oe^lsüifesa Brand in een Londenscho filmfabriek. Een hevige paniek. Soho, de dichtbevolkte West-Londensche vreemdelingenwijk, raakte gisterenmiddag in hevige beroering door een feilen brand, die uitbrak in de ateliers van de Ideal Film Cy. in Wardour Street, het hoofdkwartier der Engelsche filmindustrie. Veertig man nen en meisjes waren bij de vervaardiging van films in het hooge gebouw werkzaam toon eensklaps vervaarlijke vlammen hoog uit het dak sloegen. De brand begon op de eerste verdieping en had in enkele minuten het dak bereikt. De Ifcaliaansche inwoners van de buurt ren den door een paniek bevangen hun winkels en woningen uit en maakten een ontzettend lawaai, dat nog erger werd toen eenige meisjes op de eerste verdieping, ingesloten door den brand, met opgeheven armen voor de venstors versohenen en luide om hul o schreeuwden. Met levensgevaar drongen eenige mannen van de reddingsbrigade het gebouw binnen en brachten onder levendige toejuichingen van het opgewonden publiek de meisjes naar buiten. Enkelen haddon ernstige brandwonden en moesten met brancards naar het ziekenhuis worden vervoerd. De andere emplové's ontsnapten meerendeels langs de brandtrappen, enkelen sprongen J uit de ramen, waarbij verscheideneu wer den gewond. Veertig brandspuiten waren noodig om de belendende perceelen voor brand te vrijwaren. Da schade wordt geraamd, op verschei dene duizenden ponden, Poolvaarder gered. Drié jaren vermist. Na een avontuurlijke tocht naar het Noordpoolgebied, op zoek naar een ver misten Poolvaarder, is de Deensche schoe ner „Sokongen", te Aberdeen aangekomen. De vermiste, een Deen, Peter Freuchen geheeten werd gered, toen zijn levensmid- delenvoorraad bijna uitgeput was. Hij was in 1920 uit Kopenhagen vertrok ken en sedert drie jaar had. men niets meer van hem gehoord. Op de reis na-ar het Noorden had de „Sokongen" voorraden voor handelsneder zettingen op Groenland meegenomen. Na een voorspoedige reis bereikte zij Kaap Farewell, in het Zuiden van Groen land, en stevende naar Davis Strait. Zij had. zeer van slecht weder te lijden en kapitein Pedersen en zijn bemanning hadden groote moeite, zich een weg te ba nen door het ijs en de ijsbergen te ontwij ken. die naar het Zuiden dreven. Na een moeilijken tocht werd North Star Bay. één der Deensche nederzettingen, be reikt en werden daar eenige voorraden gelost. Van de Eskimo's vernemende, dat de Poolvaarder naar Baffin-Land was gegaan, zette kapitein Pedersen koers naar Ponds Bay. Zij vonden Frenchen bevangen door kou de en in een slechten gezondheidstoestand. Zijn teenen waren afgevroren, zijn voedsel voorraad raakte op en hij leefde van het vleesch van zeehonden walrussen, rendie ren en visschen, welke hii ving. Vier der Eskimo-helpers van den Poolvaarder wer den ook vermist, twee mannen en twee vrouwen. Met het oog op Frenchen's toestand wa ren de inboorlb ven met hondensleden op wev gegaan om te pogen hulp te kriigen. Hun plannen waren om het ijs van Lan caster Sound naar North Bevond over te steken. Vandaar zouden zij hun wee: kiezen over Jones Sound naar Ell es me re Island en tenslotte Zuidwaarts naar kaap York. Door den strengen winter werden hun plannen echter veriideld. Zij moesten te- rugkeeren en strandden aan den Noordkant van Bylot-eiland. waar zij door kapitein Pe dersen werden ontdekt, die hen en hun hon den en sleden "aan boord van den schoener nam. De eenige boot, die Ponds Islet aandoet, is een Canadeescb politievaartuig, dat eens per jaar daar komt om twee politieagenten en een sergeant van de Oanadeescbe bere den politie te landen en hen, die daar ver- bliiven. weer naar Canada terug te voeren. Do Poolvaarder was blijkbaar ziek- ge worden, nadat de boot was afgevaren en, daar zij niet terug zou zijn voor het vol gend jaar. en de politie waarschijnlijk ver der weg getrokken was, waren de Eskimo's er op uitgetrokken, om hulp te halen. 14.4i2 auto-ongelukken met doodclijken afloop In één jaar. Automobielen en andere motorrijtuigen (met uitzondering van de motorrijwielen), veroorzaakten, volgens de officieele statis tieken, in 1923. in de V. S van Amerika 14.412 ongevallen met doodelijken afloop. Eeri advccaten-staking In ItaÜë. De advocaten en procureurs bij de recht bank van Verona, hebben besloten te sta ken als protest tegen he.t. uitblijven van de vervulling van een rechtersvacature in de daardoor bij het college ontstanen achter stand. Een Jaarbeurs onder den grond. In Leipzig, wordt volgens ,Het Bouwbe drijf", he.t jaarbeursgebouw aan de Markt de z.g. .Reklamebrug" afgebroken en door een jaarbeurs onder den grond vervangen. Het zal een hal zijn van één verdieping hoog met een tentoohstellingsoppervlak van 1800 M2., waar stands van ongeveer 200 inzenders zijn. Voor dit werk moeten circa 18.000 M3. grond weggeyoerd worden. De gaheele con structie wordt uitgevoerd in gewapend be ton. Bijzondere zorg zal aan de luchtver- versching geschonken worden: de hal wordt met heet© lucht verwarmd. Verwacht wordt, dat de voorjaarsbeurs 1925.' al in deze onderaard sche ruimte ge houden kan worden. KERKNIEUWS HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PAUS LEO XIII. De overbrenging naar da S4. Jan van Lateranen. Een stille, indrukwekkende plechtigheid. Een particulier telegram uit Rome aan de „Msbd." meldt nader omtrent de over brenging van het lijk van Paus Leo XIII: In alle stilte en zonder eenig officieel vertoon heeft gisteravond om acht uur de overbrenging van het stoffelijk overschot van Leo XIII z.g. uit de voorloopige tombe in do St. Pieter naar het definitieve monu ment, dat in de St. Jan van Lateranen op gericht is, plaats gehad. Alle voorberei dende maatregelen waren zooveel mogelijk geheim gehouden, om te voorkomen dat een talrijke menigte, begeerig om den stoet te volgen, den weg zou versperren. Bij het vallen van den avond werd de machtige basiliek van St. Pieter gesloten. Alleen het personeel der kerk bleef achter om de noodige hulp te bieden. Eerst werd de sarcofaag in de vo^Wo- pige tombe opgelicht, waarna het stoffe lijk overschot van den grooten Paus naar de aangrenzende kapel werd overgebracht en voor het altaar geplaatst. Hier waren aanwezig de kardinalen. Merry del Val, Gasparri en Gagiano de Azevedo, talrijke kanunniken, hooge prelaten en hoogwaar- digheidsbekleedors der Kerk. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hoeren is. 5.05 uur Radio-Paris 1780 M. Lettoiy* kundige voordracht. 5.20 Brussel 265 M. Concert 6.30 Eiffeltyren 2600 M. Concert. 7.20 Alle Engelsche stations: Tijd*' sein Big Ben en nieuws. 7.50 M Londeu, 365 M. Programma'* van andere Engelsche stations. 7 50 Birmingham 475 M. Tooneehi uitvoering. 7.50 H Bournemouth 885 M. Opera* concert. 7.50 Cardiff 350 M. Concert. 7.50 Manchester, 375 M. Concert 7.50 Newcastle 400 M. Concert et zang. 7.50 Aberdeen 495 M. Schotsch* avond. 7.50 Berlijn 8500 M. Mozart-avond. 8.00 Hilversum 1050 M. Uitzending van de opera „Gaimen", welk* gegeven wordt in den Stads schouwburg te Amsterdam. 8.85 Brussel 265 M Nieuws en Con cert. 8.50 pp Parijsche Postschool 450 M. Nationale Hulde aan den Vol kenbond; sprekers o.a. Herriot, Bourgeois en Briand. 8.55 Glasgow 420 M. Concert 9.20 Alle B. B. C.-Station: Opening van het doorgeefstation te Bel fast. 9.20 pp Radio-Paris 1780 M. Concert. 10.20 Radio-Paris Dansmuziek. De vader van de draadlooze. Edouard Branly, de uitvinder van den „coherer", het buisje met ijzervijlsel, dat het eerst als detector bij de draadlooze telegrafie diende, vierde te Parijs zijn 80sten geboortedag. Hij ontving duizenden gelukwenschen. Ter eere van den „vader van de draadlooze" zal 6 November een feestmaaltijd worden gegeven De kanunniken van de St Jan van Late ranen overhandigden kardinaal Merry dei Val, den aartspriester van do St Pieter een eigenhandig geschreven toestemming van den H. Vader om het stoffelijk over schot van Zijn vereerden voorganger T.eo XIII naar het definitieve grof over te brengen, op do plaats zelve, welke door Leo XITI in de a artsbas Hiek van Latera oen uitgekozen was. Kardinaal Merry del Val had een-schrij ven van dezelfde strekking van den H. Vader ontvangen.- Alsdan ha-d de verificatie van de iepen houten lijkkist plaats, waarin twee ander kisten, een van lood, de tweede var cyprp.ssenhout vervat zijn Alle aanwezigen knielden eenige oogen blikken in gebed neer, terwijl docr dr deken van het kapittel der Vaficaansctn basiliek, Mgr. Leva, de absoute verrich4 werd. Het was een plechtig oogenblik, t.oèn 't stoffelijk overschot van Paus Leo XIIL dat bijna een kwart eeuw in de Vaticaan- sobé basiliek gerust heeft, door het per soneel der kerk, gevolgd door de kardi nalen en prelaten met brandende kaarsen naa-" do zijpoort welke op het plein van S. Maria uitkomt, werd gedraepn Bij de poort stond een statiekoets der Apostolische paleizen gerped welke voot deze bijzondere gelegenheid in een sta tin- lijkkoets was veranderd. De lijkkoets was geheel omhangen met zwarte rijde, om zoomd met gouden franje: boven op de koets was een kruis van zwart hout aan gebracht, terwijl op de hoeken zwartom- slu'erde lantaarns brandden. De sarcofaag, welke meer dan 600 kilo gram weegt, werd door middnl van een speciaal toestel met den groohten eer bied op de lijkkoets geheven en aan de kanunniken van de Pt. Jan van Lateranen overgedragen. Op het plem van S. Marie werd nog maals de absoute verricht, waarna de lijkstoet zich opstelde. Vooraf gingen twee statiekoetsen der Apostolische paleizen, waarin de hoogste prelaten hadden plaats genomen. Achter de statickoets volgden vijf auto's en drie andere riituigen van het Vatciaan Door de in duiterais gehulde straten van Rome trok de indrukwekkende stoet naar de aartsbasiliek van St Jan van La teranen en trok daar het Pauselijk paleis aan den kant van do Obelisk binnen. De lijkstoet met het stoffelijk overschot van Leo XIII werd door het kapittel van St. Jan ontvangen en naar de kapel van de H. Severina overgebracht, welke ge heel in het zwart gehuld was. Het lijk zal tot de eerste dagen van November, tot kort voor de plechtige vie ring van het zestiende eeuwfeest van de inwijding van de - aartsbasiliek van St Jan van Lateranen, in de kapél van de H Severina ubcecteld blijven. Bij de definitieve overbrenging naar het Pauselijk moonument zal een plechtige rouwdienst gehouden worden. BURGERLIJKE STUSIO HAARLEMMERMEER. Geboren Marietj-e, dochter van G. Planting en J. Smit Dina Helena, doch ter van Th. G. Lamers en M. W. Kroezen Marrijtje. dochter van A. van Winkel en A. G. Olij Jan, zoon van P. Dol en K. Willemstein Trijntje, dochter van- G. Snijders en A. Leiding E'leonore Vero- nika Eva-, dochter van M. Sclimittner en A. A. Minar Isaac, zoon van H. Leeman.® en T. de Groot Gusta Cornelia, dochter van A. D. de Paepe en O. S. Camaert. Overleden: Pieter Mantel 78 jaat wedr. van J. K. Goes ter Dirk Beets, 68 jaar wedr. van D. Hille. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: W. J. Koot 30 j. eni M. S. Warmerdam 28 j. Getrouwd: P. Kaaijk en J. J. Graaff.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 7