Derde Blad.^ Het eerst nooMeliike in het der Ontwapening. Vrijdag 24 October 1924 til iet len 1 Goddank er komt langzaam meer klaar zet in het vraagstuk der ontwapening of de vredesbeweging. En wat nog meer er komt eenheid van zienswijze en eenheid van actie onder de Kalho- En dat is ook hoog noodig. Want verwarring was nog voor «enige maan- groot, dat men het spreken ver onafwendbaarheid van len oorlog misdadig achtte en ederen toek'omstigen oorlog oor onrechtvaardig en on edel ijk wilde verklaren. Waarheen wij met zulke tkeoriën nog Het is toch eene waarheid en een 'eit dat er in de afgeloopen tijden recht vaardige offensieve oorlogen geweest zijn; 'elfs oorlogen door God bevolen, door hei- igön gepredikt, aangemoedigd en zelfs on- ffernomen. En ook in de toekomst zullen [oker niet alle oorlogen afwendbaar zijn; in evenmin onrechtvaardig. Ja er kunnen iffensieve oorlogen ontstaan, welke een [iscli zijn van rechtvaardigheid, harmhar- jgheid en liefde. Stellen wij maar eefTs iet geval, dat in België de Vlamingen op lens bolsjewiki werden en alle Walen bcigden te vermoorden of omgekeerd. Zou j iet dan niet een werk van rechtvaardig-, ïeid, barmhartigheid en liefde zijn, de lanvallers te beoorlogen en den ondergang fan een volk te beletten? Hier zou het .niet oorlog voeren'\ de door de {erk vérworpen stelling van „non-intor- rentie" of „niet beletten" eene misdaad fijn. Het is eene natuurwet, zoowel voor ndividu's als voor volken, het kwaad toch illen. als-pb'cht of liefde het verlangt en in staat is het te doen. En zou het orns niet geoorloofd zijn koppensnellers, annibalen of mensch en eters offensief te ijf gaqg. zelfs als 't moest met gif- assen, om de uitrotting van geheele volks tammen te^en te houden? Dat alles neemt ibter niet weg. dat in het verleden verre peg de meecfe oorlogen hadden vermeden nnnon worden, en dat zij ook in de ïecste gevallen onrechtvaardig waren. En loo zal bet nok wel in de toekomst blijven; rant de menseben zullen altijd mensehen lijven, gene'gd tot bet kwaad. En zoo lof- vaardig het is dronkenschap en zcdeloos- Jeid te bestrijden, evenzoo dwaas zou het lijn te meenen dat. men dronkenschap en édeloosheid geheel zou kunnen uitroeien f afschaffen. Nog dwazer echter zou het zo lijn zich te verheelden in de toekomst alle •br orlop en te kunnen voorkomen of af te jliaffen, geliik men eene kermis afschaft; miners dronkenschap en zedeloosheid zijn dlijd kwaad; oorlog daarentegen kan vo echtvaardig en geoorloofd zijn. Dwaas en onzinnig is 't dus te roepen n te preeken op allerhande vergaderingen h congressen: „Weg met den oorlog"; kep met het leger"; „geen man en geen lee ent". Dat alles is wel goedkoop; maar Ji lelpen zal het niets. En het kan in som- gevallen onrechtvaardig zijn. Im- wrs de oorlog is niet altijd een kwaad; ilj kan zelfs een eisch zijn van rechtvaar digheid en liefde. Nog minder is het leger f de soldatenstand een kwaad. Beide zijn elfs noodzakelijk; en de soldatenstand is :e't ien.levensstaat oven eerbiedwaardig als iciÉen andere levensstaat: Onrechtvaardig en patuurlijk is alleen de dwangdienst of lenst dwang, waaruit ontstaan is het „te otf oei van soldaten" do gedwongen soldaten if met andere woorden het „militairisme". Het militairisme met zijn dienstdwang dan ook de eigenlijke oorlogskweeker en on voortdurend gevaar voor den vrede )at militarisme met zijn dienstdwang was lok de oorzaak van de algemeenheid, uit lui 'estrekthe'd en alle andere gevolgen van en laatsten oorlog. 'Als wij dus vrede willen, oorlogsgevaar oorkomen, en oorlogsuitgestrektheid be ierken, moet op de eerste plaats de dienst wang weg. De dieDsfdwang moet weg en wel op de- Ste'plaats omdat hij een kwaad is in zicli zelf, een onrecht en eene slavernij; 2. omdat hij -de hoofdoorzaak van den oor log was en is; 3. omdat hij de oorzaak is van de algemeenheid en uitgestrektheid van den oorlog met al zijne gevolgen; 4. omdat do dienstdwang medeoorzaak is van het financieel bankroet der meeste lan den, zoodat zonder afschaffing van den dienstdwang het economisch herstel in Europa niet mogelijk zal zijn; 5. omdat de dienstdwang ten slotte tot sociale- be roeringen zal leiden, gelijk Paus Benedic- tus XV duidelijk heeft gezegd. En einde lijk ten 6e de dienstdwang moet weg om dat daardoor ontelbare roepingen tot priester- en kloosters la at verloren gaan. En deze laatste omstandigheid weegt in vele landen van Europa zelfs het zwaarst. Ten slotte willen wij nog eene laatste oorzaak bijvoegen, waarom de dienst dwang weg moet, en dat is, (lacht niet) omdat wij zonder' afschaffing van den dienstdwang geen betrouwbaar leger meer zouden krijgen, maar een leger van .sol daten, waarop in tijden van gevaar niet meer gerekend kan worden. Willen wij dus vruchtbaar strijden voor een groot doel en eenheid van actie ver krijgen en verwarring vermijden, dan moeten wij op de eerste plaats dat be strijden wat een kwaad" een onrecht, een gevaar is, en wat strijdig is tegen de natuurwet, en dat is enkel de dienstdwang Dus niet het leger, niet de soldaten, en zelfs niet den oorlog, waar hij rechtvaar dig of noodzakelijk kan zijn. En op deze wijze zullen wij meer voor den vrede doen, dan al de dwaze schreeuwers van „"geen man en geen cent." Hoe het ook zij, of iemand op de eer ste plaats wil werken voor de vredesbe weging. of voor de ontwapening, of voor vermindering van oorlogsgevaar, of voor bezuiniging en financieel herstel van Europa, of eindelijk sociale beroeringen wil tegenhouden, dan zal men toch de af schaffing van den dienstdwang als het eerst noodzakelijke moeten betrachten. Om -dus tot een eenheid van actie te koihen in do vredesbeweging en het ontwapenings- vraagstuk moesten wij trachten alle ver warring uit te sluiten door als eerste punt op te stellen de leuze van Benedictus XV: „afschaffing van den dienst plicht voor alle land en." Wij weten" het heel goed, dat wij in ons vaderland betrekkelijk het. militairisme en dienstdwang nog in een land van belofte leven, en dat moeten wij met dank erken nen. Priestercandidaten en religieuzen zijn van dienstplcht vrij en ook voor het overige wordt de dienstdwang nog al soe pel toegepast. Immers zij die de vooroefe ningen met goed gevolg hebben medege maakt, komen er met 6 weken dienstdwang nog al goed af. Doch in de meeste landen moeten allen, ook de priestercandidaten, 2 jaar in vieze kazernes doorbrengen tus- schen atheïsten, communisten, vuilspre kers en godslasteraars. De vredes-actie moet echter internatio naal zijn evenals de ontwapening en af schaffing van dienstdwang internationaal moeten zijn volgens den wil van Benedic tus XV. Wij mogen dus in de vredesbe weging en het ontwapeningsvraagst.uk niet alleen aan de toestanden van ons eigen land denken, maar ook aan de veel treuri ger verhoudingen in de overige landen. Doch er komt in den laatsten tijd niet enkel klaarheid, en eenheid van actie in de vredesbeweging, maar men stuurt ook reeds meer doelbpwust naar het eerst noodzakelijke in dit zoo belangrijk en ac tueel vraagstuk van ontwanening; men doelt reeds op „een v r ij w i 1 i g e r s lege r." Twee artikelen in „Tijd" en „Maas bode", dus in onze twee Katholieke hoofd- bladen verschenen, zijn reeds hoogst be langrijk en wijzen duidelijk naar 't groote doel. In het artikel „Tucht" van den des kundigen kan it ei n Alting von Geusau lezen wij dezen zin. .In stede van een behoor lijk geëncadreerd en geoefend leger, li eb ben wij thans een troep slecht geoefende, tuclitelooze lieden." Zoo in „De Tijd" van 21 Oct. 1924. Dat. zal toch wel waar zijn, als 'f, zoo iemand als Alting von Geusau schrijft. En wij voegen enkel dit er aan toe; „Zou de onnatuurlijke en onrechtvaardige dienstdwang niet de hoofdschuld daarvan zijn?-In de „Maasbode" wordt er dadelijk echter een oplossing gevonden in het zeer belangwekkend artikel „Nu of nooit" van M. H. Jansen, dat wii met de grootste in stemming gelezen hpbben. Daar wordt eens duidelijk gezegd waar heen 't moet. „Wij moeten hebben vrije mannen, beroepssoldaten' .die er-een eer in stellen het vaderland te dienen, om «on wel den binnenlandschen als buitenland- schen vijand het hoofd te bieden. Wij moeten e-n kunnen hebben een vrijwilligers leger." En ziet, dat is 't wat nu de leuze zijn moet in de algc- meene vredes- en ontwapeningsactie. Dat moet, dat kan, en het kan reeds dadelijk gebeuren, het kan ge- schieden zonder het land weer loos te maken, en het zal maar weinig kosten. Deze 6 punten hopen wij in een volgend artikel te bespreken en te bewijzen. J. M KEULERS, Pastoor, ong. Karmeliet, Groenendijk, Octaaf van St. Teresia. UIT DE OS8IGEVBN6 KATWIJK. Gemeenteraad. Dë raad dezer gemeente kwam gisteren, in openbare vergadering bijeen. Voorzit ter was Burgemeester J. H. de Waal Ma lerijfc. Afwezig met kennisgeving do heeren P. Meerburg, D. C. van Leeuwen en A. Jt van Walsem. De notulen der twee vorige zittingen worden goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van Ged. Sta ten meldend dat de schoolgeldvcrordening is goedgekeurd doch slechts tot 1 Jan. 1926. Goedgekeurd tevens de raadsbeslui ten van 10 Jan., 12 Febr., 4 Maart, 11 April en 9 Mei waarbij de gemeentebe- grooting is gewijzigd. Bericht van Ged. Staten dat tot zetters bij de belastingen zijn benoemd do heeren M. v. d. Bent, J. Verloop en J. Minnee. Bericht is ingeko men van de besturen der Ned. Koninklij ke Automobielclub en van den Alg. Ned- Wielrijdersbond dat zij ieder f 250 zullen bijdragen in de weg verbetering hoek Com- mandeurslaanKarne-melksbuurt. Een dankschrijven zal aan beide besturen ge zonden worden. De Oranje vereerd ging te Katwijk aan Zee welke f 250 subsidie krijgt voor het organiseeren van kinder feesten bij Oranjefeesten vraagt wegens het'-steeds grooter wordend aantal kinde ren. dat hiervan profiteert en de hoogere prijzen der te koopen ingrediënten ver hooging dezer subsidie tot f 750. Wordt in handen gegeven van B. eii W. voor prae advies. De Voorz. deelt mede dat sinds 18 Jan. 3916 de gemeente in erfpacht heeft het stukje grond bij den tol waarop de zie kenbarak is gebouwd. Hiervoor wordt f10 per jaar betaald. Opzegging kan ten alle tijde geschieden mits 6 maanden t-e vo ren. B. en W. stellen voor in verband met den bouw van het ziekenhuis der Kat wijksche ziekenverpleging de erfpacht per 1 Mei 1925 op te zeggen. Hiertoe wordt, besloten. Voorts dat met den heer W. Tom is gesproken over de verbetering van het terrein bij genoemde Tom waarover in de vorige raadszitting is gesproken. Behou dens goedkeuring van den raad zal de heer Tom zorgen voor het in orde brengen van het talud, terwijl de gemeente voor de af heining zal zorg dragen. De onder houdskosten kernen voor rekening der ge meente. Nadat eén en ander in orde ge bracht is zal van gemeentewege aldaar een trottoir worden aangebracht. De kos ten zijn thans voor afzetten f 25, terwijl de ba zultstukken totaal f 60 zullen kos ten. Z. h. st. aangenomen. B. en W. stellen voor do verlichting in de Voorstraten te Katwijk aan den Biin en Zee te versterken met 2 lichtpunten in iedere lantaarn, een voor 's nachts en voor den avond beide lichtpunten. Mede om~~op enkele andere plaatsen de lampen te versterken. Ook hiermede kan de raad zich vereenigen. Punt 2 der agenda: Benoeming leden der Commissie van Plaatselijk toezicht op heb L. O. Benoemd worden hiervoor de heeren J. Raadsvelrl en R. Varkevisser. Benoeming commissarissen Gemeen te- Spaarbank. Benoemd worden de heeren P. Haasnoot Jac.zn.. A. Wassenaar en C. Haasnoot Dzn. Benoeming bode gemeente-spaarbank. Eerst wordt eervol ontslag verleend aan den heer B. van Velthoven en het voorstel om hem na ontslag toch zijn salaris te la ten genieten, aangenomen. Daarna wordt tot bode benoemd de heer W. Lagemaat, gemeen teb ode. Volgt voorstel disrensatie art. 22 der Bouwverordening. De heer L. v. Druiven- bode wenschb in de Zuidduinen een kamp- hut te plaatsen. Hiervoor wordt door dën raad, toestemming gegeven. Punt 6. Verzoeken om voorschot op de vergoeding overeenkomstig art. 101 der li. Onderwijswet 1920 (kosten van instand houding der scholen, behalve salarissen.) Voor de Leidsche Buitenschool wordt met 47 leerlingen gevraagd f 426,10, voor dë met 1 Aug. geopende Gereformeerde school met 103 leerlingen! f 432,74. 'Als voorschot wordt gegeven 80 der genoem de bedragen. Punt 7. Voorstel tot het aangaan van een geldleening voor den bouw van een Ziekenhuis. Aanvankelijk was dë raming hiervoor f 24000, bij de inschrijving werd dit verhoogd met f 25400, terwijl voor en- kele andere dingen als gasverwarming (kachels enz.) nog ongeveer f 3000 noodig zijn zal waarom B. en W. voorstellen een leening aan te gaan van f 28000 tegen een rente van 6 1/4 met een aflossing van f 1400 per jaar. Besloten. In verband met het aannemen van punt 7 moet wijziging der begrooting dienst 1924 plaats hebben omdat in de vorige raadszitting f 24000 benoodigd scheen voor den bouw van het ziekenhuis terwijl dit thans voorloopig tot ruim f 28000 ver hoogd is geworden. Ook dit .wordt goed gekeurd. Laat U niet meer kwellen, door spierpijn, stramheid, rheumatiek, spit in den FUg Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterbalsem het heerlijk verwarmende wrijf middel dat direct een heha&glijke verlichting geeft en afdoend geneest. Komt aan de orde voorstel tot wijzi ging der verordening, regelende de wed den van het politiepersoneel. De Voorz. zegt dat in de thans bestaande regeling wel wordt aangegeven dat bet hebben van ©en politiediploma vergood wordt met f 100 doch van oen diploma voor den in specteur wordt niet gesproken. B. en W. stellen thans voor de regeling aan te vul len met de zinsnede dat aan den Inspec teur van politie voor 't hebben van een di ploma een vergoeding van f 500 wordt toegestaan. Dit ingaande 1 Nov. 1924, als de nieuw te benoemen inspecteur in func tie treedt. Do heer v. d. Zwan zegt het be drag ontzettend hoog te vinden. Ambtena ren krijgen voor een diploma f 100. Spr. zou liever verhooging van salaris willen. De heer Houwaard is van hetzelfde gevoe len. Het hebben van een diploma moet iets gewoons ziin. Het moet dienen als aanbeveling. Zulk een functionaris moet een belooning hebben naar zijn prestatie doch niet een diploma vergoeden, althans niet met f 500. De heer v. Tongeren acht ook het bedrag veel to hoog. Een onder wijzer krijgt voor 5 acteu slechts f 500. Mochten B. en W. iemand op heb oog heb ben die voor heb vastgestelde salaris niet bereid is te komen tegen het gestelde sa laris, laten B. en W. dan voorstellen het salaris to verhoogen. De heer Wouda zegt te kunnen begrijpen dat ceu inspecteur moeilijk te kriigen is voor het aanvangs salaris. Spr. meenb echter dat er ia Né* deriand geen plaats is waar een! dergelijke vergoeding voor een diploma gegeven; wordb. Heb lijkt meer een kunstmatig om,* lioog brengen 'van het salaris. Spr. zoq, ook liever het salaris verhoogd Willed! zien. De Voorz!. zegt dat een schrijvortl van 'den Commissaris der Koningin aanleS* ding is geweest hiertoe te komen. De com1* missaris schrijft n.l. dab heb gewenschb ïffi met inspecteursbenoemingen zeker op heö hebben! van een' diploma të letten. 'Spfaf had ook liever salarisverhoogïng g& wenscht, doch heeft zich bij den wenscK van de wethouders neergelegd. !Als wél maar een goede inspecteur krijgen. Em hiervoor worden! tamelijk hooge eischehl gesteld. Kennis van verschillende talen; wiskunde, meetkunde, enz. enz. Zonder v^ii f dere discussie wordt het voorstel van 'B* f en W. aangenomen1. f f De wijzigingen in de verordening regë* lende de heffing der havengelden in dë i vorige vergadering aangenomen worden! j thans voorgelezen en vastgesteld. Dan punt 2. voorstellen betreffende vëfjJ betering van heb deel van den Zeeweg! vanaf de Kerksbraat (bij het Wittel paard") tot den Callaoweg. De voorstellen van B. en W. zijn: de boomenrij vanaf 1 ,.het Witte paard" tot aan' de woning vatü P. van Duivenbode Jr. rooien, vanaf liefj „Witte paard" tob aan den hoek Achter- kerkweg bij den heer v. Prooien oen trot toir aanbrengen, vanaf Achterkerkweg tot aan den heer v. D. Jr. den straatweg verbreeden tot 5 M. Bij den Calaoweg 2 boomen rooien en aldaar voor de fietsers een goede verbinding maken vanaf het rij wielpad op den straatweg. De heer v. d- Zwan zegt het jammer te vinden dat met het rooien der boomen langs de tram rails een deel natuurschoon moet verdwij nen. Hij zou zich willen bepalen tot het gedeelte Achterlcerkweg-Kerkstraat. Dë heer Houwaard spreekt in gelijken geest doch zou als het toch moet, vooral voor een goede afwatering gezorgd willen zien. Meerdere heeren voeren het woord hier over. Wethouder R. Ouwehand zegt dab het, uitgangspunt is geweest dat de toe stand van heden niet bestendigd kan blij ven. Zoo'n trottoir als er nu is daar heeft men totaal niets aan. De weg is te smal, het pad wordt voetpad. Spr. meent %to moeten ontraden om on het vori" boshut terug te komen, want dat zou men! toch, als gebeuren meet we do heer v. Tongeren wil, n.l. heb rijwielpad la ten cloorloopen tot de R. K. begraafplaats, om daar liet pad tc verlaten en op den straatweg te komen. Besloten is om hier van voetpad te maken. Een straat van 4 M. is aldaar te smal. Spr. zou daarom geen half werk willend oen doch do weg tot aan de Callaoweg op 5 M. brengen. Later kan de weg tob aan. Katwjilc aan Zee met 1 M. verbreed worden. De voor zitter licht de zaak nog uitvoerig toe. Do heer Wouda is voor algeheele afdoening aldaar. De weg is, vooral op den bocht bij den hoek Achterkerkweg veel te smal. Do heer v. Duyn zegt dat aan het verzoek van heb B. K. Kerkbestuur in vqrige zit ting is voldaan doch men nu weer niet moet gaan terugkrabbelen. En de veilig heid gaat bij spr. boven het natuurschoon. De heer v. Tongeren blijft zijn standpunt handhaven en acht ook in verband met de verbinding Achterkèrkweg de beste oplos sing de verbinding te maken bij het hek van de R. K. begraafplaats en het pad dat er nu officieel of formeel is, ook .^moreel" te maken (Corr.) Wethouder Ouwehand wijst er op dat reeds in onderhandeling is getreden met de commiss:o voor den. straatweg en de verbinding straatweg fietspad bii Callaoweg geheel in orde kan worden gebracht. De gemeente zal ook voortaan den weg schoonhouden. Do heer v. Tongeren handhaaft zijn voorstel dab in stemming gebracht, verworpen wordt met 84 sl. Voor stemdendo heeren H. Parlevliet. L. v. d. Zwan, J, Houwaard en C. v. Tongeren. De aannemers der Otto Baron van Was- senaer van Catwijckschool hebben kwijt schelding gevraagd der opgelegde boete voor te late aflevering der school. In vo rige zitting al reeds behandeld. Op voor stel van B. en W. wordt dit thans zooda nig gewijzigd dat het totale bedrag der boete slechts f 86 blijft. Belastingreclames. De heer v. Duyn zegt er zijn verontwaardiging over te moeten uitspreken dat het mogelijk is dat iemand als de heer D. Taat, rceder te Katwijk aan Zee. bewoner cener pas ge- FEUILLETON DE NIEUWE DOKTER Naar het Fransch van JIJLES PRAVIEUX. (Eenige geautoriseerde vertaling.) Haar moeder oefent op haar een waarlijk «ispatisch gezag uit, maar het zal niet ge- kei ijk vallen om Laura uit te huwe lijken, de natuur heeft haar te stief moe ilijk bedeeld. Men zou een jongen man joelen vinden, wijs genoeg om slechts op ^^stoffelijke hoedanigheden te letten. Alaar die jonge man is zoo gevonden, .-eP eerw. heer Monié uit. Het is mijn eer Noccourt, de jonge notaris van Bre- aY; Twee honderd duizend frank als ruidschat. Hij zal verblind worden. En I lendien is hij bijziende. Ik heb er reeds over gedacht, ver- ia 0 eerw. heer Tharot; sedert doen S waarop het huwelijk van dokter Bra- fs, met Prangoise Ghanteau besloten is, schijnt mevrouw Legros eindelijk erzaken aan het idee een dokter als fe aon,zoon fe hebben. Zij is mij komen 0® dp6 Gn aan mijnheer Noncourt het te blazen om Laura ten huwelijk en ra^0n e! sterke vermoedens die ferpplr waar(* zijn, waardoor ik iomm to £ëIooven, dat hij zal in-' leib maar dan moet ik mij weer in laten met een huwelijksgeschiedenis. En ik heb mij vast voorgenomen niet weer te beginnen. A, mijnheer de deken, zei de eerw heer Maillange, wanneer men eenmaal op het pad der misdaad is Het onderhoud tusschen de drie pries ters duurden een half uur, toen twee sla gen op de deur weerklonken.- 1 Binnen, riep do eerwaarde heer Tharot. Het was dokter Bravières, die, terug van de Heidevelden, met den deken kwam spreken over den datum van het huwelijk die men thans vast kon stellen, nu men de meening wist van de familie Chan- teau, van mevrouw Bravières en van me vrouw Poncet, aan wie de jonge genees heer gedurende ^iet korte bezoek dat hij hij haar had, afgelegd, den lijd en dag had voorgesteld. Toen Pierre den eerw. heer Maillange groette, sprak deze tot hem: "VVelnu, dokter, heeft de kleine re clame, die ik voor u in mijne parochie heb gedaan, geholpen? Al mijn parochia nen willen slechts door uw hand sterven. Zi^'t ge tevreden? Of ik tevreden ben, mijnheer pas toor, riep dokter Bravières uit. U vraagt me dit vandaag nu het leven me slechts toelacht.... Nooit heb ik mij zoo geluk kig gevoeld op de wereld te zijn.Mijn heer. pastoor, ik heb het genoegen u mijn huwelijk aan te kondigen met. mej. Fran- coise Ghanteau. A, ais men mij dat was komen vertellen een maand geleden. Ik zou volstrekt niet hebben durven verhopen u vandaag oen dergelijke tijding te kun nen brengen. Mijn huwelijk was nog ver, bijwijlen stonden de kansen zeer slecht. Het feit is,, bevestgde dé deken, dat sommige dagen de lust mij bekropen te wanhopen. En de eerwaarde heer Tharot vertelde aan de eerwaarde heer Maillange de ge schiedenis van het huwelijksplan, dat dien morgen bekroond was geworden. Hij schil derde hem de moeilijkheden, die over wonnen hadden moeten worden, de hin derpalen, die men had moeten ontwijken, den afgrond, dien men had moeten over bruggen. Hij verhaalde hem de angsten, die men had uitgestaan gedurende de 'ziekte van dokter Ghanteau, die gelukkige ziekte, die juist express gekomen scheen om: de ontknooping mogelijk te maken. Hoe alles toch terecht komt, riep de eerw. heer Maillange uit. Men moet zien om te gelooven. En dat loopt op een hu welijk uit. Zooals in de romans, dat heb ik reeds gezegd, zei de kapelaan. Maar nu ik er aan denk, oerwaarde heer Mail lange, u die geestig zijt, wees u dan toch het personnage waaraan de schrijver op dracht zou geven om het slotwoord te spreken en dat hij juist mot dat doel zou uitsrenoodigd hebben. De pastoor van Saint-Martin-sur-Sauve scheen een oogbenlik in gepeins te gera ken: iT.!',-- i Ik heb steeds geloofd, zei hij, maar wat ik sedert zes maanden gezien heb: uw succes als geneesheer, uw gelukkig huwe lijk, alles scheen mij in mijn opinie te bevestigen: dat het geluk slechts voor de schurken is weggelegd. Terwijl de deken, zijn kapelaan en Pierre over die mop lachten, voegde de eerwaarde heer Maillange er aan toe: En toch, aangezien mijn parochianen er niet hij zijn om te hooren, kan ik u wel de grondgedachte van mijn geest ver openharen: ik heb u steeds beschouwd als een bemin nel ij ken dokter, een rechtscha pen, geleerden en geestigen dokter, als den besten der toekomstige echtgenooten on die de edelmoedigste der menschen zal zijn als aan deze hoedanigheden hij die van vriend van den pastoor van Saint- Martin-sur-Sauve wil voegen. De eerwaarde heer Maillange drukte met kracht en overtuiging de hand van dokter Bravières. Door het voorbeeld meegesleept! nader den de deken en de eerwaarde heer Monié den jongen man en gaven hem dezelfde bewijzen van vriendschap: een ontroerden handdruk. Dat is wel de crisis van algemeeno verteedering waarmee een roman moet sluiten, riep de kapelaan uit. Wat zou ik graag romanschrijver zijn om deze ge schiedenis to verhalen. Sst., sst., sst, zei do eerwaarde heer Tharot, terwijl hij zijn wijsvinger op de lippen legde. Laten wij hierover niet spre ken. Stilte, stilte. Die letterkundigen heb ben den duivel in het lijf, steeds zijn zo op den uitkijk, liggen steeds op den loer en hebben onophoudelijk de ooren ge splitst. Daar is in do streek niet ver van hier, zeggen ze, een romanschrijver, die er behagen in schept om ons geestelijken op scène te brengen. Waarlijk, een vreemde manieren ut ita dicam, een beetje gek erbij. Als hij vernam, wat sedert ses maanden to Brenay is voorgevallen en welke rol wij in dit geval hebben gespeeld, geloof mij vrij, hij zou er wel profijt van trekken. Laten wij op onze hoede wezen. Ge zult ons, neen, ge zult ons in geen ge val romanhelden zien worden. En waar is- het goed voor om aan reëele feiten, die wij met onze eigen oogen hebben gezien, wantrouwen van een verdichtsel, het uiterlijk van een sprookje te geven? Welk belang zou er aan verbonden zijn om dezo gcvoelsgeschiedenis, die niets buitens©- woons om het lijf heeft, trouwens en dio zooveel andere geschiedenissen, moet gelij ken, in een hoek om te tooveren, gestoken! in oen geel, blauw of wit kleedje? Daar zouden misschien lui gevonden worden, die haar zouden lezen, maar ook. zouden er zijn die zich zouden verbeelden, omdat het een roman is door een romans schrijver geschreven, dat er niet van! waar is. En toch...", zei do ecrw^ardn -bee*- Monié. EINDE

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3