is tar m Tweede Blad' D iidaraag 23 October 1924 Raad van Sla*3. Openbaar vervolgonderwijs. Ia de gisteren gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o.a. voorlezing gedaan van de volgende Koninklijke be sluiten: Met vernietiging van besluiten van Ged. Staten van Zuid-Holland, zijn, uit over weging, dat bij de hierna te noemen ge meenten niet binnen 30 dagen zijn inge komen van Gedep. Staten of een bericht, houdende verdaging van die beslissing, alsnog goedgekeurd de besluiten van de gemeenteraden van Strijcn, Alp hen aan den Rijn, Meerkerk, W a d d i n x- veen en Vlaardingen tot opheffing van het openbaar vervolgonderwijs in die ge meenten. Het Georg. Gverleg bij het Rijk. De critiek in. de afdeelingen der Tweede Kamer. Naar de „Tel." verneemt, werd bij de behandeling van de Staatsbegrooting in de afdeelingem van de Tweede Kamer van verschillende zijden aandacht geschonken aan het georganiseerd overleg en zelfs leden, die van oordeel waren, dat de in gevoerde salarisverlagingen terecht waren toegepast, achtten de wijze, waarop deze verlaging is tot stand gekomen niet be vredigend. Men meende, dat met het oog op Artikel 40 van het tegenwoordige Be zoldigingsbesluit het georganiseerd ovei"- leg een heel ander karakter had moeten dragen, dan onder normale omstandig heden en voorts dat van de zijde der re geering met de grootsto voorzichtigheid had -moeten worden opgetreden. Betwijfeld werd 't verder of de voor dit overleg aan gewezen minister wel over do daartoe ver- eischte hoedanigheden beschikte. Do regee ring heeft, zooa-ls men weet, het georga niseerd overleg afgebroken. Zij verklaarde, haar eigen weg te zullen gaan en», heeft door haar afzonderlijke besprekingen met bijzondere groepen 't georganiseerd over leg verzwakt. Men meende, dat de onder vonden moeilijkbeden zouden kunnen wor den voorkomen door een andere samen stelling van de Commissie van G. O. Zoo lang do regeringsvertegenwoordigers niet hun individueelö meening te kennen kun nen geven, kan deze Commissie niet aan haar doel beantwoorden en heeft alles, zoo werd betoogd, weinig beteekenis. Men wenscht dan ook een veel kleinere commis sie, waarin eenige regeeringsvertegenwoor- digers de inzichten der regeering zelf zou den kunnen toelichten. Het Kamerlid Stulemeijer. Zijn opvolger. Naar bet ..Ctr." uit goedo bron verneemt, zal de heer Stulemeijer, thans Burgemeester van Bergen op Zoom, vermoedelijk bin nenkort bedanken voor zijn lidmaatschap der Tweede Kamer. Hij zal dan als zoo danig worden opgevolgd door den heer Dr. B. J. J. Huijbets, Gontroleerend Genees kundige der Rijksverzekeringsbank te Rotterdam. Mr. Dr. J. van Best. In tegenspraak met een bericht, dat de heer mr. Van Best. oud-Kamerlid en oud- wethouder van Eindhoven, uit België, naar Eindhoven zou terugkceren en zijne advocaten-practijk weer hervatten, weet de correspondent van het „Hbld." aldaar mede te deelen, dat dit bericht uit de lucht is gegrepen. De heer Van Best zal zich n.l. niet in Eindhoven komen vestigen FSUELLETQfli DE NIEUWE DOKTER Naar het Fransch van JULES PRAVIEUX. (Eenige geautoriseerde verlalmg.) De eerw. heer Tharot was nog geen vijf minuten bij zijn kapelaan en den eerw. Jieer Maillange teruggekeerd, toen Annet te kwam mededeelen dat mevrouw Ro- 6oir mijnheer pastoor verlangde te spre ken. 1 Maar ik kan toch niets doen voor kaar twee dochters, vooral nu niet, zei de deken met een lichte beweging van spijt. Ik weet niet of ik ze wel kan ontvangen. Deze vrouw maakt mij bang. 1 En wie is toch deze vrouw, zoo ge ducht zij den deken doet sidderen? vroeg de eerw. heer Maillange. 0, zei de eerw. heer Monié, het ls een collectante. Zij colecteert om een schoonzoon te krijgen. En haalt zij nogal wat op? vroeg de pastoor van Saint-Martin-sur-Sauve. Tot nog toe niet, antwoordde de heer Monié. En toch verdienen haar dochters aanmoediging. In afwachting van haar nuwelijk wijdden zij zich aan de verple eg der rijke famililes, der personen die Aangetast zijn.door millioenen. Voor haar wordt het gebod der naasteliefde filechfs verplichtend vanaf twintig dui dend franks op zijn minst. Zij verzorgen 'bat toewijding de kwaal der verveling en STJIT TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren De Voorzitter deelt mede, dat de Centrale Sectie besloot Vrijdag 31 Octo ber in de afdeelingen te onderzoeken eeni- go ontwerpen, w.o. de Indische Begroo ting. Conform besloten- De beer Schaper (S.D.) vraagt wat na de Tariefwet behandeld zal worden. Hij meent dat de salariskwestie niet on besproken kan blijven tot de algemeene bo schouwingen over de Staatsbegrooting. Een van spr.'s partijgenooten js voorne mens een interpellatie daarover aan te vragen en daar is baast bij. De Voorzitter zegt, dat do Kamer na de Tariefwet do Tabakswet zal heb ben te behandelen. Binnenkort zal er wel oen Koninklijk besluit komen over do sa larissen en daarop moeten wij in elk ge val wachten. De heer Schaper (S.D.) wil juist vóór dit besluit verschijnt, besprekingen houden, omdat zij anders nutteloos zijn. De Voorzitter wenscht in elk geval de interpellatie-aanvrage af te wachten. De heer W ij n k o o p (G.P.) vraagt zijn interpellatie, Dinsdag toegestaan, 'spoedig aan de orde te stellen. De Voorzitter zegt nog niet met dén Minister van Koloniën gesproken te heb ben en dus geen voorstel te kunnen doen. De nieuwe Tariefwei. Voortgegaan wordt met do behandeling der Nieuwe Tariefwet. De Minister van Financiën, de heer C o 1 ij n vervolgt zijn gisteren aangevan gen rede. Allereerst het verband tusschen den fi- nancieelen toestand des land en het on derhavige ontwerp. Is dit ontwerp noodzakelijk uit finan cieel oogpunt? Zoo neen, dan is het onge- wensckt, omdat iedere wijziging in do be lasting ongewenscht is. Het moet dus voor spr. vaststaan, dat dit ontwerp nood zakelijk is uit financieel oogpunt. Velen hebben het niet niet noodig geacht omdat het gat in de be.grooting al gestopt was. Men beeft spr. genoemd den Minister van de meevallers. Die meevallers zijn niet zoo heel belangrijk. Verleden jaar zijn do uitgaven gedaald met 62 millioen en do inkomsten gestegen met 51 mill., waarvan 32 uit nieuwe middelen en 19 als gevolg van de stijgingen. Die 19 millioen zijn dus meevallers, zegt men, en er was geraamd een daling in plaats van een stijging der middelen. Dat er in 1923 op een daling werd gerekend, is niet vreemd geweest, maar in Februari 1924 was de toestand anders geworden. Spr. heeft zich in den loop der middelen niet zóó vergist als de heer van Gijn veronderstelt. De begrooting is ingediend met tekort van f 15 millioen, dat nog iets zal stijgen en wel tot f 20 millioen. De Regeering dien de dit ontwerp in, dat 15 millioen op brengt, en dat op de tabaksaccijns, die 5 millioen zal opbrengen, totaal dus 20 millioen gulden. Er was dus alsnog 20 millioen gulden noodig. Wie meent, dat het niet zóó is, moet bewijzen dat de ra ming der inkomsten te laag is of de uit gaven te boog. Het laatste zal niemand beweren; er is een beroep gedaan op de stijging der middelen, maar de raming is al 19 millioen 'hooger gesteld voor 1925. Spr. weet dat dit niet meer hooger op kan Zelfs zijn er al die vreezen, dat deze ver hoogde raming te optimistisch is. De heer Dresselhuys maakte zich heel gemakkelijk van de vraag af en wilde bijv. de Maaska nalisatie op „buitengewoon" brengen. He laas valt die daar al onderI (Gelach). Het niet storten in het Invaliditeitsfonds was redelijk, omdat er geld genoeg is; bet Ouderdomsfonds komt geld lo kort en kan do 12 millioen niet missen. De beer Oud (V.D.): Mijn opmerking gold voor d i t jaar. De Minister: Ook dit jaar is er een tekort. Den heer Kersten antwoordt spr., dat de wet deze storting eisckt en uitstel is onmogelijk. Do bezuiniging op de miliaire departe menten is een perspectivische bezuiniging, al de kwalen der ziel mits de ziel in een lichaam huist dat fijn gekleed is en wan neer dit fijn gekleede lichaam een huis be woont dat veel geld oplevert, op een goede hoogte ia gebouwd en fraai gemeubileerd is. Zij Ioopeu de kasteelen uit den omtrek af, tenminste die kasteelen waar men haar wel wil onthalen, ten einde et zich nuttig te maken, en onmisbaar, om er de droevig heden te verwijderen en met muziek de triestige stemming te sussen. Daar eten zij gebakjes van medelijden, drinken thee van lankmoedigheid- Kijk, op dat oogenblik zijn zij in beslag genomen door de muzikale zorgen, die zij aan mevrouw Poncet besteden.; zij verlichten baar keupjicht, trachten baar in slaap te wie gen op golven van harmonie en verlaten niet meer de heidevelden. Mevrouw Rosoir brengt ze bij welgestelde'zieken, die aan getast zijn door besmettelijken rijkdom in de hoop dat ook zij de kwaal te pakken krijgen. Zij en haar dochters vormen te Brenav de Congregatie van do Zusterkens der Rijken. Toe, toe, zei de deken zaokt, spaar toch mijn parochianen eerw. Ik zie dat ge het begrepen hebt op de dames Rosoir omdat zij geweigerd hebben, u baar mede werking te verleenen voor uw liefdewer ken, voor de loterij van Kerstmis, die aan de arme kinderen speelgoed moet bezor gen, voor de collecte die ten doel heeft bij gelegenheid van de eerste H. Commu nie de kinderen van behoeftige families kleederen te verschaffen. O, ja, riep de eerw. heer Monié uit, iederen keer,wanneer ik haar vToeg mij te helpen, hebben zij geantwoord dat zij haar precies als bij Onderwijs en dus telt ze voor dit jaar niet mee. De stand van den middelenstaat dient men niet alleen in het algemeen te be schouwen, doch ook in onderdeelen, want van de belasting 19241925 is pas een klein deel ontvangen. In een vergelijking van dezelfde periodes 1923 en 1924 bleek dat zaj feitelijk 9 millioen zijn achteruit gegaan. Spr. stelde de raming toch 5 mil lioen hooger, omdat de resultaten der con trole steeds beter worden. Er zijn wissel vallige inkomsten, bijv. de rentebetaling door Duitscliland, de winst op de mijnen, waarvan het twijfelachtig is, of wij ze zullen houden. Het vraagstuk der Zuider zee zal uit do gewone middelen ook wel iets vragen; de pensioenregeling voor de spoorwegambtenaren eveneens. Het zijn alle omstandigheden die do begrooting eer slechter dan beter maken en spr. beeft dus absoluut 15 millioen gulden als nieuwe post noodig. Het kan meevallen. Natuur lijk. Dan zal in werking treden de toe zegging dat de directe belastingen moeten worden verlaagd. Het eigenlijke bezuinigingswerjc moet nu aanvangen. Wat spr. tot nu toe deed, was grabbelen hier en grabbelen daar om het ergste gevaar af te wenden. Thans dient het werk stelselmatig te worden aange pakt. Nopens do salarissen heeft de heer Snoeck Henkemans een vraag gesteld, of de Regeering niet bereid is te overwegen de bezuiniging daarop te verminderen. Men kan de 15 millioen gulden uit de Ta riefwet niet voor iets anders gebruiken dan voor dekking van het tekort als zij daarvoor dienen moet. De nieuwe salarisregeling die dezer da gen zal worden afgekondigd zal in Jan. 1925 in werking treden. Toen de middelen f 7 millioen gulden hooger werden geraamd, heeft de Regeo- ring do gevolgen der regeling voor de in dienst zijnde ambtenaren getemperd. Toen voor enkele weken bleek dat de finan- cieele toestand nog iets gunstiger was dan bij de raming, heeft de Regeering be sloten de hoonere opbrengst der rijwiel belasting en do verminderde uitgaven bij het spoorwegtekort aan te wenden voor de gehuwden en de kostwinners. Verder kan de Regeering niet gaan. Verder reikten de middelen der regee ring niet en verder reiken zij ook thans niet. Valt de toekomst mede dan is de eer ste mogelijkheid belastingverlichting. Een ontwerp daarvoor ligt gereed en een paar andere zijn in voorbereiding. De directe belastingen kunnen niet wor den opgevoerd, omdat deze economisch te zwaar worden, gelijk spr. vaakt heeft be toogd. De bedoeling van geen protectie laat velen koud. Maar zij laat spr. niet koud. De bedoeling liceft beteekenis, omdat zij in zich een begrenzing bevat. Een tarief van 8 pCt. is naar het oordeel der Re geering de grens, waartoe zij kan gaan, zonder het fiscale karakter prijs te geven In de tweede plaats is de bedoeling ge bleken uit de vrijstellingen, want een pro tectionistisch tarief zou die vrijstellingen niet hebben kunnen geven. Dat dit een doorgestoken kaart is, is een opmerking, die spr. stilzwijgend voorbijgaat. Ten aanzien van retorsie heeft de Re geering uitgesproken dat deze niet in het tarief thuis behoort omdat die afbreuk doet aan het fiscale karakter. Alleen In protectionistische tarieven komt ze voor maar in fiscale tarieven hoort ze niet thuis. Voor ons land zou een afzonderlij- ko wet noodig zijn uitgaande van de Mi nisters van Arbeid en van Buitenlandsche Zaken. Over de vraag, of de Regeering ex tra bevoegdheid moet hebben tegen dum ping maatregelen te nemen, bestaat veel verschil van meening en daarover zal overleg gepleegd worden met de deskun digen, de commissie voor de Economische politiek en den Nijveiheidsraad. Do oppositie meent dat de verhooging wel zal drukken op het binnenlandsche product Spr. zal niet absoluut bet omge keerde beweren, maar wel beweren, dat er verschijnselen zijn, die hem eer gelijk geven dan de oppositie. We houden een voorsprong en die bepaalt of de invoer zal afnemen bij verbooging van het tarief. Een land, dat zoo'n voorsprong beeft, trekt de goederen uit het buitenland aan De buitenlander zoekt het laagste punt in den muur der tarieven en, zoolang Neder land een lager tarief-muur heeft dan an dere landen, zal de invoer hierheen komen Frankrijk, België, Denemarken, Noorwe gen, Hongarije hebben bun tarieven alle aanzienlijk verhoogd en heel wat meer dan Nederland doet met de verhooging van 5 tot 8 pet. De voorsprong, die Ne derland had, houdt bet. De heer Oud (V.D.): Niemand ontkent dat andere landen protectie hebben. De Mi n i s t e r zegt, dat hij de zaak relatief beziet en bij vergelijking met an dere landen Nederland in ziju gunstige positie laat, al verhoogt hij bet tarief. Marx heeft indertijd gezegd, dat vrij handel bet revolutionaire ontbindings proces verhaast (gelach). Rusland heeft dan ook een zeer hoog ta rief; huishoudzeep 66 pet. en havermout 125 pet. (gelach). De tarieftoestanden in andere landen pleiten voor de verwachting, dat d9 inter nationale handel den weg naar ons land zal blijven zoeken met geheel of gedeelte lijk dragon van het hoogere tarief. Spr. gelooft niet aan bet duurte-argument. In Engeland wordt 70, in Nederland 27 gul den per hoofd uit invoerrechten en accijn zen getrokken. Spr. verwijst naar Ame rika, waar na'een jaar werking van een hoog tarief bleek dat de prijzen waren ge daald. Spr. zegt niet dat een tarief de prijzen zal doen dalen maar met de sar- menwerking van tal van factoren zal ten slotCe blijken dat niet komt wat de oppo sitie vreest. Het argument aan represaille-gevaar ontleent, acht spr. zeer misplaatst; andere landen verboogen hun tarief met tiental len procenten; zou men dan ons kwalijk nemen dat wij er drie procent op doen? Resumeernde betoogt spr. dat dit ont werp niet afwijkt van de historische lijn die gevolgd is ten aanzien van het tarief. Nederland kan zich niet onttrekken aan zuiging die in geheel Europa bestaat. In 1878 is de Europeesche beweging van vrijhandel veranderd en meent men nu dat Nederland alleen die beweging kee- ren kan? (Geroep: En het is niet protectionis tisch!) Spr. beantwoordt die vraag ontkennend Dit tarief is niet protectionistisch. (Ru moer). De heer Dresselhuys (V.B.) repli ceert en klaagt nogmaals dat dit tarief voor altijd gelden zal en dat do# opbrengst dient om tijdelijk het tekort te dekken. De beer Oud (V.D.) komt op tegen de bewering, van den Minister, dat hij dit ontwerp niet overhaast aan de orde bracht De heer Vliegen (S.D.) betoogt, dat do rechterzijde dit ontwerp niet zoozeer als belasting-verbooging maar wel als pro tectie aanvaardt. De heer L o v i n k (C H.) ziet geen ge vaar voor den landbouw in dit ontwerp en zegt, dat hij nadeel daarvoor absoluut uitgesloten acht. De vergadering wordt verdaagd tot he den één uur. Lssïdl» TuMiilioaHB Algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur. B. en W. van Heemstede stellen den ge meenteraad voor, grond nabij Groenen- daal in erfpacht te geven aan de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur. Daarop zullen na de bloemententoon stelling in Groenendaal tentoonstellings gebouwen gezet worden, waarin de zetel der vereeniging gevestigd wordt. Vóór 1940 zullen deze houten, gebouwen door stecnen gebouwen vervangen moeten worden. Veiling te Lisse, op 21 October, van plantgoed per H.L., Onder Directie van Hollands Bloembollenhuis: Clara Butt f 20, Clio f 35, Cour d'Or f 70, Cram. Brillant f 50, Diana f 30, Du- chesse de Panna f 43, Flamingo f 95, Gele Prins f 63, Herman Schleger f 38, Keizers kroon f 110, La Gitadelle f45, La Reine f 22, La Remarquable. f 42, Le Matador f 60, Lord Beacensfield f 66, Mr. v. d. Hoeff f 250, Molière f 43, Moonlight f 22, armen hadden. Haar armen ken ik wel, bet zijn de rijken. Maar wai nu, zei Annette, die was blijven staan om dè orders van den deken af te wachten, wat moet ik aanvangen met de vrouw van den apotheker? Zij heeft niet veel geduld. Ik ben zeker dat zij nu reeds staat te trappelen. Zooals ik haar ken. Welnu, zeg haar, dat zij binnenkomt, antwoordde de deken met een gebaar van verlegenheid. MeVrouw Rozoir verscheen. Nauwelijks was zo binnengetreden of zij haastte zich te zeggen: Mijnheer de deken, een enkel woord, een heel enkel woord. Gij zijt in gezel schap van deze beeren en ik zou geen be slag willen leggen op uw tijd. Trouwens, ik zelf ben buitengewoon gehaast; me vrouw Poncet wacht ons, mijn dochters en ik, op het kasteel der Heidevelden. De arme dame is zeer lijdend: Yvonne en Bertha zuilen haar eenige stukjes spelen, wat zingen, dat zal haar goed doenIk kwam u een kleinen dienst vragen; mijn beer do deken. SpTeek, mevrouw, zei de eerw. heer Tharot. Ge weet, hernam zij, dat dokter Bra- vrières gaat trouwen? 1Ik ben er niet onkundig van, gaf do deken ten antwoord. Daar zal 'een groote bruiloft gevierd worden, ging mevrouw Rozoir voort, eu er zullen veel menschen zijn, deftig volk; de familie Ghanteau zal do dingen groot scheeps willen doen, dat is iets wat zeker is. Mijn dochters zullen ook ui'genoodigd worden, ik weet het van mevrouw Ghan teau, die is te goed om baar te kwetsen om baar te weigeren op de bruiloft te mo gen verschijnen. Ik zou u willen vragen, mijnheer de doken} om met mijnheer Bra- vriöres te spreken hij is steeds van dienst, maar ge zijt Goddank ook goed voor hem geweest k- en hem te willen ver zoeken om op den bruilofsdag aan mijn dochters als cavaliers te willen geven twee dokters-uit zijn vriendenkring, die vanuit Brenay of elders de plechtigheid komen bijwonen; zij móeten zooveel mogelijk jong zijn, want in een bruidstoet moeten er paren zijn, die elkander passen, en bo vendien zooals ge weet, hebben getrouwde mannen zorgen zooals in hun positie, zij zijn minder vroolijk en mijn dochters hou den van vroolijkheid, van opgeruimdheid Zij ziju zoo openhartig. Trouwens ik be hoef ze niet op te hemelen, u kent ze wel. Met de opvoeding dio zij hebben genoten, haar relaties in de kasteelen, haar smaak In de kleeding, haar talent op de piano. Mevrouw, viel de eerw. heer Tharot haar in do rede, want bij werd bevreesd voor hoar woordenstroom, ik kan slechts aan den heer den dokter Bravières het verzoek overbrengen, dat u hem rioht. Ik zal het doen omdat u.het mij vraagt. O, dank u, dank u mijnheer de de ken, riep mevrouw Rozoir uit. Nu ben ik geruster. Ik zal nu meer op mijn gemak zijn om Yvonne en Bertha te helpen deze arme mevrouw Poucet te verstrooien. Zooveel mogelijk jong, nietwaar mijnheer de deken, ik hecht er zeer veel aan, voegde ze or haast smeek end bij. Zij nam bijna niet den tijd de drie UIT DE RADIO-WERElD. Wat cr vanayond (a hoeren is. 5.05 uur Radio-Paris 1780 M. Crncrt 5.20 Brussel 265 M. Concert. 6.20 Hamburg 392 M. Voordracht en concert. 6.40 Eiffeltoren 2600 M. Concert 7.20 Alle "ngelsche stations: T jd- sein B;g Ben en nieuws. 7.50 Manchester 375 M. 'n Tweetal tooneelui'voeringen. 7.50 Berlijn 500 M. Vroolijke kunst uit den Biedermeijer-tijd. 7.55 Londen 365 M. Chelmsford 1600 M. en andere B.B.C.-stations: U.'tvoering van de opera: „Hyghwayman's love". 8.35 Brussel 265 M. Nieuws en con cert. 8.50 Radio-Paris 1780 M. Zendproo- ven, waarschijnlijk aanslui ting opera. 9.20 R. Paris Dansmirek. Mon Tresor f90, Murillo f57, Pres. Lin coln f50, Princes Elisabeth f215, Rose Grisdolin f 50, Rosine f 72, Scarlet Duo f 78, Witte Due Max. f 35. Kwaliteit Murillo best; de rest van mid delmatig tot góed. Aanvoer pl.m. 500 H.L. Belangstelling en kooplust groot. RECHTIAttEg. KANTQNGERCKT TE LEIDEN. Overtreding Arbeidswet. H. W. T. Jr., H H. T. en A. H. D., di recteuren van de Venn. T. en D., conser venfabrikanten te Leiden, is ten laste gelegd dat zij elf arbeidsters in bun be drijf werk hebben laten verrichten, of al thans zulks niet belet, op tijden dat zulks niet geoorloofd was, en waarvoor hen geen vergunning was gegeven. Hot feit had plaats gegrepen op 18 Mei en volgende dagen. Terwijl de arbeidstijd 471 uur was, althans niet langer dan 55 uren, was door 1 arbeidster 60 uren, door 3 anderen 63 uren en door 7 zelfs 631 uur gewerkt. Door den als gemaohtigde optre dende mr. Trapman werden geen aan merkingen gemaakt op de dagvaarding, waarna als getuige werd gehoord W. de Vries, ambtenaar van de Arbeidsinspec tie, die zelf het feit niet heeft geconsta teerd, doch afgegaan is op de verklarin gen van de arbeidsters, en het procesver baal opmaakte. Getuige F. W. v. Santen bee nde dat de overtreding was begaan, doch voerde aan dat hier do noodzakelijkheid aanlei ding had gegeven tot de overtreding die plaats gevonden heeft in den „spinazie-* tijd" Om bederf der groenten te voorko men. is vlugge verwerking noodzakelijk. Van de arbeidstei's werden o.m. ge hoord de dames OnvleeFilippo en Noote- boomLek, die bekenden dat zij op de aangegeven uren gewerkt hadden, doch daartegen geen bezwaren hadden gehad, daar zij er voor betaald werden, en zij overtuigd van het noodzakelijke waren. Hierna werden gehoord als getuigen decharge W. Bink, Leiden, C. v. Vliet, Leiderdorp en G. de Heijer van L\-:s« burg, die bevestigden, dat de aanvoer wer kelijk enorm was geweest, een gevolg van den hu Her. gewonen groei, door de warme dagen Door den Arrb'T^.ar der Arbeidsin spectie werd nog aangevoerd dat dit be zwaar had kunnen worden opgeheven, door invoering van het tweeploegen-stclsel Do Ambtenaar, die de overtreding wet tig en overtuigend bewezen achtte, eischte 15 geldboeten van f 5, te vervangen eike boete door 1 dag. Do verdediger, thans aan het het woord komende, zeide dat deze zaak door hem verdedigd werd als rechtskundig adviseur van den Bond van Conservenfabrikanten, omdat dezo zaak voor allen belang heeft. De conservenfabrikant heeft twee perioden, in een jaar, dat hij in het belang van het bedrijf verplicht wordt de arbeidswet fe overtreden, wil bij niet het aangevoerde in den spinazie- en dorperwtenti.id laten beden'en en verloren gaan. Hpf beweren van den Arbeidsinspecteur, dat het twee- ploegenstelsel het bezwaar zou opheffen, kan mogelijk elders gaan, in Leiden met geestelijken te groeien, zooveel haast had zij om haar rijken te gaan helpen. Gelijk een vrouw die een zeer dringende bood schap heeft te verrichten, trippelde zij voor de voeten van den eerw. heer Monié en den eerw. beer Maillange, terwijl zij op haar korte mollepootjes rondsprong; zij rendde meer dan zij ging. Toen het nog ronddartelde in de steppen zou het Russische veulen, waarvan zij de huid over haar schouders droeg, niet meer be valligheid hebben kunnen ten toon sprei den. Welnu, zeide eerw. heer Maillange toen de dame het vertrek had verlaten, thans begrijp ik waarom deze collectante nog geen schoonzoon heeft kunnen op doen. Och, wat, zeide eerw. heer Tharot, de jongedames Rozoir interesseern mij niet Dat zij maar gerust trouwen als willen ze mot wien zij verkiezen, dat is baar zaak. Zij droomen de onmogelijkste dingen en daarom zijn zij te vecleischend. Zij vragen de zon. Juist, zei de eerw. heer Maillange, de zon, maar dat zal een toer zijn om er bij te komen. Daar is nog een ander meisje, her-* nam de deken, dat ik uit geheel mijn hart beklaagd en wier toekomst mij zorg in boezemt: mej. Laura Legros. Het is een braaf kind, dat niet gelukkig is. ilgO.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3