Abdijsiroop Tweede Blad] VLensoag 22 October 1924 PTENHUIS TEGEN DE „DEMOCRATIE." voorzitter van het Nederlandsch (Verbond van (Socialistische) Vakvereeni- teiiigen, Stenhuis, schrijft in „Eet Volk": ïn 'het parlementarisme moge de stem lyaii de juffrouw, wier werkzaamheid be- ptaat in het driemaal daags uitlaten van [haar hondje, hetzelfde gewicht hebben als flie van den zwarten zwoeger in den Lim- iburgsohen bodem, de laatste zal, als hij 'tot bet besef zijner heteekenis is gekomen, Liet bereid zijn van voor hem noodzake lijke hervormingen af te zien, omdat de (juffrouw of twee van zulke juffrouwen er Jegen zijn." I De Tijd teekent hierbij aan: ,In den grond der zaak heeft Stenhuis gelijk, Be tot de uiterste consequenties doorgevoerde heerschappij van het getal is onzinnig. Het standpunt, dat recht is ;wat de meerderheid eischt, dat_ een wet in zich goed is, omdat de helft T>Tus één baar wil, ia niet te verdedigen. Wij ves- (tigen op deze uitlating van Stenhuis dan Ook de aandacht, niet omdat het zulk een geniale vinding is, maar omdat deze erkenning uit zijn pen wel merkwaar- jüg ia- Immers, de sociaal-democraten spelen met het algemeen kiesrecht een dubbel spel. Ben" oenen keer zeggen zij, dat de etemmen niet geteld, maar gewogen moe ten worden; een andere maal hoort men weer, dat de Regeerdng iets moet doen of iets moet nalaten, omdat de meer derheid der kiezers er voor of er tegen is. Ook de Vrijzinnig-Bemocraten en de Viijkaidsbonders borduren wel eens op flat stramien. Be eerste beweren bijvoor beeld, dat de Regeering tot nationale ont wapening moet overgaan, wanneer mocht blijken, dat de helft plus één van de stem gerechtigden *"%voor is. Be Vrljheidsbon- ders houden dat de Regeering de Tariefsherziening tot na de verkiezingen Imoct uitstellen, omdat daarna pas kan blijken of de meerderheid er voor of er iegen is. Deze houding is de toepassing van Rousseau's idiote stelling in zake de „vo- lonté générale", de absolute heerschappij van de meerderheid. De consequente uitvoering van dit libe raal beginsel heeft men nergens aange durfd. Zelfs in de landen, waar het ver plicht of facultatief referendum is inge- voerd, zijn de belasting- en militie-wétten daarvan utgeslüten. Terecht, want met zulke wetten is het directe belang der kiezers zóó zeer gemoeid, dat een objec tieve uitspraak over de vraag, wat het landsbelang eischt, van die zijde niet is te verwachten. De vragen: tariefsherziening of niet, landsverdediging of ontwapening, kunnen niet door een eenvoudige meerderheidshe- filissing worden opgelost. Vrijheidsbonders, Vri j zinni g-B emoe rap ten en Socialisten mochten hun gescherm met, „de meerderheid is er tegen" of ,,de meerderheid wil dit of dat" gerust achter wege laten. Het kan interessant zijn te weten, wat belangrijke volksgroepen wen- 6chen; maar de wil van de helft plus één S!f is geen rechtsgrond." Ril BINNENLAND DE R.-K. CENTRALE RAAD VAN BEDRIJVEN. der hervatting der verbroken samenwerking aanstaande. In de Maandagavond te Utrecht gehou den vergadering van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond, welke werd bij gewoond door den Aartsbisschop van Utrecht, deelde het Tweede Kamerlid, dr. L. Deckers mede, dat op initiatief van den lie Boerenbond, na het uit den weg ruimen van vele misverstanden, een grondslag ia gelegd, waarop de vier groote groepen hoe ren, werkgevers, middenstanders en ar beiders zeer binnenkort tot hervatting der verbroken samenwerking kunnen komen. „Msbd." De werktijd In het Bakkersbedrijf. Een internationale conferentie. Maandag heeft te Brussel een conferen tie van leden uit het bakkersbedrijf plaats gehad. Vertegenwoordigd zijn zeven lan den o.m. Nederland vertegenwoordigd door Stable, benevens Ulrich en van der Meer, resp. voorzitter en leden van den Nederlandschen bakkersbond. Be bakkers zijn niet tevreden met de be slissing van het internationaal Arbeids bureau van Genève betreffende de afschaf fing van den nachtarbeid aldus het ver slag in de „Bernière Heure". Zij beschou wen het als onmogelijk om den arbeid wet telijk vast te leggen. Be gebruiken en ge woonten der verschillende landen leenen zich niet voor algemeene regelen. Gisteren werden twee zittingen gehou den. In den namiddag werden de conferen tie-deelnemers op hot stadhuis ontvangen Hedenmiddag werd het congres gesloten. Dc salarisverlaging van hét Rijkspersoneel Beperking tot 10 pCt. voor de gehuwden? Naar de „Tel." zegt uit goed ingelichte bron te vernemen heeft bet departement van Financiën aan alle andere departe menten verzocht op te geven, wat de kos ten zouden bedragen, als de aangekondigde salarisverlaging voor hot Rijkspersoneel voor de gehuwden tot 10 pGt. beperkt zou blijven. ONDERWIJS R.-K. UNIVERSITEITSVEREENIEING. Onder voorzitterschap van Prof. Br. Jos. Schrijnen had dezer dagen te Nij megen een vergadering plaats van het be stuur der Nijmeegsche Uniiversiteitsver- eeniging. Beze vereeniging heeft ten doel naast het verleenen van moreelen steun aan de St. Radboudstichting en aan de commissdën, door haar belast met het bij eenzamelen van gelden voor .de instand houding en uitbreiding der R.-K. Univer siteit en mor bepaaldelijk, in samenwer king met de daarvoor aangewezen organen de belangen der Universiteit en van haar studenten te bevorderen. Zij tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg en wel door het beschikbaar stellen van gelden voor het doen houden van universitaire lezingen en voordrachten en alle verdere wettige middelen, die het aanzien der Uni versiteit kunnen verhoogen. Be Statuten der vereeniging werden goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 23 Mei 1924 No. 44 en de vereeniging telt reeds een 28-tal leden. Het vereenigingsjaar loopt van Septem ber tot September. Het lidmaatschap be draagt f 2.50 per jaar. Het Bestuur stélt zich voor in de maand November een openbare vergadering te houden, waarvoor een vooraanstaand persoon als spreker zal worden uitgenoodigd. Beze vergadering zal voor alle belangstellenden toegankelijk zijn, terwijl op deze vergadering de voor zitter het doel en streven der vereeniging nader zal uiteenzetten. In Februari daar aanvolgend zal Prof. Louis de la Vallée Poussin uit Gent, de bekende sansteditist en godsdiensthistoricus, op een tweetal achtereenvolgende avonden een voordracht houden over het Boeddhisme. Op deze Bestuursvergadering kon de Rector- Magnificus, Prof. de Langen Wendels 0. P. de verblijdende mededeeling doen, dat da rij van giften was geopend door een onbekenden gever, die welwillend f 100 aan deze vereeniging heeft geschonken. iSEHHlgETOfg De zeen van den stichter van het Zionisme Be redactur van de „Msb." te Londen schrijft d.d. 20 October: Gisteren (Zondag)-middag .was ik met nog een twintigtal genoodigden getuige van de toediening van heï H. Doopsel aan den heer Hans Herzl, den eenigen zoon van den beroemden stichter van het Zionisme. Het H. Sacrament werd den be keerling n de kapel van 't klooster van 0. L. Vrouwe van Zion, toegediend door Father Bay S.J., een der meest onver moeide workers in de missie onder Israël. In Katholieke kringen te Londen ver blijdt men zich zeer over de bekeering van den jongen Her zij aangezien bet toe treden van den zoon van een zoo beroem den joodschen vader tot de H. Kerk niet kan nalaten indruk te maken, zoowel op de bevolking van Whitechapel, die voor een aanzienlijk deel bestaat uit Joden, welke uit Oost-Europa hierheen zijn ge komen, als op het Joodsche intellect te Weenen, de geboortestad en woonplaats van den bekeerling. Merkwaardig is bet, dat eenlge maan den geleden de leekenpers een bericht pu bliceerde, volgens hetwelk Hans Herzl tot het Katholicisme zou zijn bekeerd. Van joodsche zijde te Londen meende men de juistheid daarvan te moeten betwijfelen, en de redactie van een der leidende jood sche weekbladen wendde zich tot het be stuur van de Catholic Guild of Israël om inlichtingen. Het bestuur stelde een onder zoek in, en het bleek, dati de van joodsche zijde geuite twijfel ten volle gegrond was. Het dagbladbericht was geheel uit den duim gezogen. Maar op hetzelfde oogen- blik, dat de Gatholio Guild haar onderzoek instelde, bezocht Herzl, die zich toen te "Weenen bevond, een doopsgezinden gees telijke in deze stad, en gaf dezen den wensch te kennen gedoopt te worden. Hij zwoer ten overstaan van dien geestelijke het judaïsme af en ontving den doop. Al dus was hij Christen geworden, met een instinctmatige neiging tot het Katholicis me, waarvan hij evenwel de dogma's nauwkeuriger wilde leeren kennen alvo rens tot onze Kerk toe te treden. Het is merkwaradig, dat Herzl, toen hij den eersten stap deed, volkomen onbekend was met de berichten, welke omtrent hem in de pers waren verschenen. Be „Gatholio Guild" stelde zich met hem in verbinding, en Father Bay, die met geestdrift de taak der onderrichting aan vaardde, vond in Herzl een ziel, die het begeerte-doopsel reeds scheen te hebben ontvangen. Be plechtigheid in de kapel van 0. L. Vrouwe van Zion was kort en eenvoudig. Be afzweringsiormules behoefden niet her haald te worden en alleen de doop werd opnieuw toegediend ter wille van de ze kerheid. Onder de aanwezigen, waaron der zich verscheidene bekeerlingen en eenige vreemdelingen, o.a. een Duitsch geestelijke en twee leden van de Fransche Aartsbroederschap van 't Gebed bevonden heensckte een zeer dankbare en blijde stemming. Z. B. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Apeldoorn den weleerw. heer A. J. Swarte; tot kape laan te Zevenaar den weleerw. heer A. E ten Berge; tot kapelaan te Jutfaas den weleerw. hoer H. Terpstra en tot kapelaan te Beek (bij Bidam) den weleerw. heer F. P. M. Mets (beide laalsten priester v. h. seminarie.) Lamda en T&sinlbeaMs Ned. Tuinbouwraad. r« algem vereeniging voor bloembollen cultuur, de Bond van bloembollenhandela- ren en het Hollandsch Bloembollenkwee- kers Genootschap zijn uit don Nederl. Tuin boaiwraad getreden, daar zij meenen, dat hun belangen bij zelfstandige organisatie, los van den Nederl. Tuinbouwraad. beter zullen behartigd kunnen worden dan in nauw verband met dien raad. Een gedenkboek der Leidsche Hoogescbool Be commissie van uitvoering van bet Leidsch Universiteits-Fonds heeft het ini tiatief genomen om, ter eere van het 350- jarig bestaan der Leidsche Hoogescbool, tegen 8 Februari 1925 een gedenkboek te doen verschijnen, hetwelk ten deele overzicht zou geven van de laatste vijftig jaar (18751925), ten deele een terugblik in ruimer zin zou werpen over het ver leden der universiteit: haar gebouwen, haar autonomie, de herkomst harer stu denten, haar aanrakingen met Indië, haar eeuwfeesten en h alve-eeuw-feesten. Be oommissie heeft voor haar doel alleiv wegen medewerking en sympathie mogen vinden. Het boek, geschat op 20 vel druks, zal verschijnen bij de fa. S G. van Boes- burgh te Leidon. Be titel wordt „Pallas Leidensis MCMXXV". Voorin komt het portret van Prins Willem I, den stichter der academie; verder geen illustraties. Het inleidend woord is geschreven door mr. A. R. Zimmerman te Weenen. Alle exem plaren worden gebonden, met het aca demie-stempel in goud op den band; ge streefd dis, er een goed uitgevoerd boek van te maken op zuiver papier en in sober en, aantrekkelijiken band. Be inhoud van „Pallas Leidensis MCMXXV" zal, na het inleidend woord van mr. Zimmerman, de volgende artike len bevatten: Be Academische Gebouwen door prof. J. Huizinga; Be Leddsohe Uni versiteit als zelfstandig lichaam, door prof. E. M. MeyersHerinneringen van een Theologant van vóór zeventig jaar, door prof. H. Oort; Be Oriëntalisten, a. Be Semietische School; Tiele, Kuenen, de Nacht-hoest die afschuwelijke kwelling verdwijnt snel en zeker met Goeje, door prof. A. J. Weneinók, b. Kern, door prof. J. Huizinga; Be Natuur- en Scheikunde, a. Leiden en de Natuurkunde, door prof. A. D. Fokker (Delft), b. Be Scheikunde, door dr. W. P. Jorisaen; Be Historische School: De Vries, Fruin, Acquoy, door prof. P. J. Blok; Cobet en zijn invloed, door prof. Vürtheim; Be Theologische Faculteit, door prof. K. H. Roessimgh; Be Sterrekunde, door prof. W. de Sitter; het Nakroost van Boerbave, door prof. J. A. J. Barge; De Rechtsge leerdheid na Thorbecke, dooT prof. C. van Vollenhoven; Be Wijsbegeerte, door prof. J. Clay (Bandoeng); De Hoogeschool en Indië, door prof. J. Haslinghuis (Den Haag); De Herkomst der Studenten, door prof. H. T. Colenbrander; Be Academie- Drukkers, door prof. P. G. Molhuysen (Den Haag; Eeredoctoraten; en, tot slot, Be Eeuw- en Halve-Eeuwfeesten, door prof. L. Knappert. Onder zeer groote belangstelling beeft gisteren op de voorplaats der Leidsche Universiteit bij den gedenksteen van dr. Herman Ooster eens leerling van de Leid sche Universiteit en praeses van het Leid sche Studentenkorps en sfcaateprocureur van Zuid-Afrika. d© herdenking plaats ge had van het feit., dat deze 25 jaar geleden in den Zuid-Afriksanscheu oorlog in den slag bij Elandslaagte is gesneuveld. Onder de talrijke aanwezigen waren o.m. de burgemeester van Leiden en president curator der Leidsche Universiteit, jhr. De Giiselaar. de secretaris van curatoren, jhr. Roddaert, de rector-magnificus, prof. A. J. Blok, en de secretaris van den Leidschen Academisdhen Senaat prof. "De Sitter, de burgemeester van Alkmaar, Coster's ge boorteplaats, d© beer Wendelaar en de wet houder dezer gemeente de beer "Ringera, alsmede de medestrijders in den slag bij Elandslaagte, de heeren mr. Kakebeeke uit Deventer, Groskamp uit Heemstede en Stiiling nit Amsterdam. Mr. J. O. Kakebeeke, van Deventer, voerde het woord namens d© leden van het Hollander-corps, oud-strijders van Elands laagte, ter herdenking van het feit, dat het heden een kwart eeuw geleden is, dat hun onvergetelijke luitenant dr. Herman Coster met meerdere leden van dat corps, op het sla gveld van Elandelaagte hun leven lieten. Vervolgens voerde het. woord ihr. mr. J. FEUILLETON ;n DE NSEOWE DOKTER Naar het Fransoh van, JULES PRAVIEUX. vertaling.)' 87) '-* Neen maar, dat is toch wel al te o&r, sprak hij, terwijl hij plotseling op stond on zich op het hoofd sloeg alsof de gedachten aan een te herstellen verzuim in 'hem opkwam, ik heb na het ontbijt nog ïuet mijn bloedwijn gedronken Louise, vervolgde hij tegen zijn vrouw, zoudt ge 'er mij niet aan hebben kunnen herinne- Die vrouwen denken ook nergens ftan. Ik ga eventjes mijn drankje innemen kom dan aanstonds terug. Nauwelijks bad hij het salon verlaten Of mevrouw Ghanteau riep uit: Ge ziet, dat mijn man doet alsof hij Vertoornd ia, hij spreekt zoo norsch; ik *0Q kern, dat doet hij om de waterlanders Jegen, te honden. j, ^oeii dokter Ghanteau vijf minuten ö^riia terugkeerde, had hij het opgelucht W ran een man, die het gevaar van iiabij gezien heeft en er aan heeft weten o ontsnappen. Op het oogenblik dat hij 'Orugkwain liep het gesprek over het vast- 7 en van don datum van het huwelijk. naer gevaar kon hij zijn meening uiten fWiruT8 op <*,0Z0 €en9 formule onveran- 40 i ^ezekfde: Maak vooral dat het niet M lang duurt. vriLnw1 na eQn tam0hjk lange conferentie 'stria iedereen zijn, meening .te kennen gaf en men over den datum van het huwe lijk was overeengekomen, verklaarde de aartspriester dat hij verplicht was met den eersten trein te Vernay terug te keeren om tegenwoordig te zijn bij de bisschoppe lijke vergadering, waarop Monseigneur voorname benoemingen moest doen. Ter wijl hij zich terugtrok bood de eerwaarde heer Perière aan mevrouw Chanteau, aan den geneesheer, aan Frangoise een bloem ruiker aan van beminnelijke woorden, ge plukt in do lusthoven van zijn rijke ver beelding van redenaar. Na bet vertrek van den aartspriester, richtte mevrouw Ghanteau het woord tot Pierre en Frangoise en sprak: Mijn kinderen l—zij vond een zoo groote zoetheid deze uitdrukking te bezi gen, dat zij er kwistig mee omsprong i—i indien wij heden opgeruimd zijn, laten wij niet vergeten, dat wij het aan den de ken en aan mevrouw Poncet verschuldigd zijn. Ons eerste bezoek moet hen dus gel- dep. Juist wordt mevrouw Poncet door haar heupjicht geplaagd sedert acht da gen en zij is niet bij machte haar ligstoel te verlaten. Wat zal die arme dame geluk kig zijn u weer te zien. Ik kan u niet ver gezellen. Ik begin met aan den uitzet te werken van nu af aan. Ik heb dus geen tijd te verliezen. Als soms mevrouw Bro- vières? Mevrouw Bravières haastte zich zich aan te bieden om de twee jonge lui te ver gezellen. Vijf minuten daarna verliet zij de woning van dokter Chanteau met baar zoon en Frangoise. Terwijl zij zich naar de pastorie begaven, en door de straat yan het Horenveld passeerden, maakte mevrouw Courotte er haar man er op merkzaam van: Aha, kijk, daar hebt ge de toekomsti ge gehuwden. Zij gaan naar de pastorie om de roepen te laten inschrijven. Wat zal de deken tevreden zijn. Zeker zal hij hun muscaatwijn aanbieden, ge weet wel Alfred dien wijn, dien hij gekocht heeft toen de bisschop gekomen is voor het H. Vormsel. Aha, dat is waar, zei de man, die ijlings kwam toeschieten. Hij heeft er een flesc'h van in het buffet in de eetzaal op de derde plank links. Hij zal hun dien wijn schenken in glazen met hoogen voet '—'Ja, ja, in de glazen met hooge voet, waarvan er nog maar zeven overgebleven zijn, Annette heeft de andere gebroken. Op de pastorie aangekomen en in de kliene spreekkamer binnengelaten, die als salon fungeerde, moesten mevrouw Bra vières en de twee jonge lui eenige oogen- blikken wachten alvorens de eerw. beer Tharot verscheen. Men hoorde stemmen gegons in de kamer van den deken, die naar Annette verklaarde, volk 'had. Wel dra verscheen de pastoor van Brenay en Piere Bravières nam het woord: Mijnheer de deken, zei hij, wij zul len u niet lang ophouden. Na u bezocht te hebben moeten wij ons naar mevrouw Poncet begeven, die'zeer lijdend is en de nacht daalt snel in dit jaargetijde. Zij weigerden de zetels die de eerw. heer Tharot hun aanbood. Wij hebben veel haast, bevestigde Pierre. Trouwens er is bezoek geloof ik. Het is een confrater, zei de deken, de 5.20 6.25 6.30 7.20 H 7.20 7.50 M 7.50 7.50 7.50 7.50 It 7.50 7.50 e 7.50 7.50 8.00 8.35 H 9.20 10.20 10.50 M UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. sein Big Ben en nieuws. Hamburg 392 M. Uitvoering van Sommeruaohtstraum. Londen 865 M. (Gbelmsfordi 1600 M.) Piano-soli en zang. Birmingham 475 M. Voor* dracht en concert Bournemouth 385 M. Concert. Manchester 375 M. Voordracht on zang Newcastle 400 M. Concert. Aberdeen 495 M. Zang en con* oert Glasgow 420 M. Causer, i e*g Concert. Berlijn-500 M. Licet-avond. Amsterdam 1050 M (Smith eflj Hooghoudt) Concert Brussel 265 M. Nieuws es8 opera-concert. Radio-Paris 1780 M. Opera* concert. R. Paris. Dansmuziek. Alle Engelsche stations: Danst muziek van het Savoy Hotel t0 Londen. „Carmen". Vrijdag a.s. te 8 uur mm. zal de Hii- versumsche Draadlooze Ohroep wederom een opera uitzenden welke gegeven zaj worden in den Stadsschouwburg te Amo sterd am. Ditmaal zal uitgezonden worden de bekende opera „Carmen". De daarop volgende week, Vrijdag 31 October, zal eveneens een opera uit den Stadsschouwburg van Amsterdam draad loos worden verspreid, welke opera id nog niet bekend A. de Jong uit Ben Haag 'namens hst Herman Oosterfonds. Vervolgen© hebben het woord gevoerd prof. J. W. Pont, namen® de Z.-Afr. Ver eeniging en do Z.-Afr. Voorsohotkas; mr» P. J. do Kantex, namens bet Alg. NedL Verbond; dr. J. W. Leyds, namens de ro- geering der Unie van Zuid-Afrika; prot mr. A. J. Blok, namens den Leidschen Se naat; een vertegenwoordiger van het be stuur van bet fonds ten behoeve van het Hollandsch onderwijs in Z.-Afrika, de heer Spielhaus, namens de Handelsvereenigintt voor Zuid-Afrika de heer Dudok van Heel als praeses van het Leidsch Studenten»- corps; de heer Philip Botha, namens d«f Zuid-Afrik. Stud Vereeniging in Amsteiw dam; de heer J. O. H. Verhoef, namen* het Dietsch Studentenverbond, en de heer Wendelaar, namens het gemeentebestuur van Alkmaar. Alle sprekers hechtten een grooten krana aan den gedenksteen. Met een kort woord sloot hierna mr. Kakebeeke de plechtigheid. UIT BE eerw. beer Maillange, pastoor van Saint- Martin-sur-Sauve. Aha, zei Pierre met een glimlach, dat is die beminnelijke pastoor, die in zijn parochie mij een reputatie heeft bezorgd van schurk om mijn patiënten te bezor gen? Dezelfde, antwoordde de priester. Hij was gekomen in de hoop uw oom te ont moeten, den aartspriester, wiens kapelaan hij destijds is geweest. Ongelukkig genoeg is de eerw. beer Maillang9 te laat geko men. Mijnheer de deken, sprak dokter Bra vières, wij komen alleen om u de goede tijding te brengen van ons a.s. huwelijk en u bedanken uit geheel. s—Neen, neen, viel de eerw. heer Tharot hem in de redo, bedank mij niet. Ik wil niet dat ge mij bedankt: ik zal het niet dulden. Hetgeen ik gedaan héb, dat heeft niets te beteekenen dat hebt u voor u gedaan dokter, voor u die mij dierbaar zijt, voor mejuffrouw Frangoise die een goede Christen is, maar ook voor mij zelve heb ik gewerkt, dat wil zeggen, voor het welzijn van mijn parochie.Neen, ik verdien uw dankbetuigingen niet. f—11 En toch, zonder u mijnbeer de de ken, wierp Pierre tegen. '—'Ja, zonder u, steunde Frangoise. 1 Ik ben zeer gelukkig, zeer gelukkig, zei de deken, wiens stem een weinig trilde Hij vestigde een langen blik op de twee verloofden, die voor 'm stonden. Hij keek Frangoise aan die hij als kind had ge kend, die hij had gevolgd in al de tijd stippen van het leven, Pierre zijn bcscher meling, zijn dischgenoot,zijn vriend, deze ALKEMADE. Arbeidsbemiddeling. De correspon dent van de Arbeidsbemiddeling en de Werkloosheidsverzekering houdt binnen deze gemeente zitting iedere Dinsdag- en Vrijdagmiddag van 2 tot 3 uur ten Raad1* huize en is dan steeds voor belanghebbend den te spreken. Personalia. Het bestuur van deffi Drooggemaakten Veender- en Lijkerpol- der verleende aan W. Dongelmans op zijn verzoeg eervol ontslag als watermoienaa* en benoemde als zijn opvolger G. Borst, van Hoogmade, een zoon van den water* molenaar van den Vliotpolder aldaar. GRQENEDIJK. Te water. Zondagmiddag had den zoon van den beer J. B. Wesselingh ta Zoeterwoude alhier het ongeluk met paard en tiThry te water te geraken. Paard en tilbury waren weer spoedig op het droge. De inzittenden kwamen er met den schrik en een nat pak af. ■lji j.ii»uiu twee jonge lui die hij ook beminde om al de moeiten die hij zich had getroost om hen tot te huwelijk te voeren. Hij kon zeg gen dat hij in zekeren zin het werktuig was geweest van het onmetelijk geluk, dat hij in hun oogen kon lezen en alles wat in hem aan goedheid lag, aan ziele-' teederheld herleefde en een plotselinge opwelling van vaderlijke genegenheid deed een snaar van zijn hart trillen. Hij zou zoo graag eenige woorden willen zeg gen om zijn vreugde uit te drukken, maa* zijn keel werd dichtgeschroefd door een zaobte ontroering, die hem vreemd was: Mijne kinderen, sprak hij in vervoe* ring, terwijl hij hun rechterhand in de zijne nam, dat de goede God u zegene. Toon zij met mevrouw Bravières d* spreekkamer verlaten hadden, wischte de eerw. heer Tharot zich de oogen, waar een traan op den rand van de oogwimpers ■trilde: 1 Mits ik maar niet gelijke op den eerW heer Cons tantin, zuchtte hij. Alvorens terug te keeren naar den eerW heer Maillange nam hij zijn kerk almanak die hem als agenda diende en op een de*, witte bladzijden schreef 'hij op den datum, van den volgenden'dag: Heden Mis vaA dankzegging et pro Felicitate Petri et Franciscae 1), daarna vertrek voor het herderlijk bezoek aan Richardeau. (Wordt vervolgd.)] 1) En voor het geluk van Pierre e*, Frangoise.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3