,0e lette Eaiinf Tweede Blad Zaterdag 18 OctoLer 1924 In de wereldruimte. IV. T Een kind, dat nog geen begrip van af standen heeft, grijpt met z'n knuistjes naar de maan en als het er niet bij kan, ordt moeder er op attent gemaakt, dat de jonge heer of jonge dame dat voorwerp tegen eiken prijs wil bezitten. Naderhand begrijpt men, dat niet elk verlangen voor verwezenlijking vatbaar is. Sommige idea- llen ztijn buiten iemands bereik. Maar (hoever de maan en de sterren buiten ons bereik liggen, daarvan heeft een gewoon mensoh nog geen begrip, ook al is hij de wieg ontgroeid. Wanneer wij op 'n avond volle maan zoo groot en duidelijk zien opstijgen aan de kim, dan lijkt zij niet zoo heel ver weg. Toch ligt er nog de res pectabele afstand van 384.000 K.M. tüs- schen; dat is voor iemand, die de pas erin weet te houden en 5 K.M. per uur aflegt, een tippel van rond 77.000 uur of 'n kleine 10 jaar loopen achter elkaar, dag en nacht. De zon is nog een beetje verder weg, immers de maan kan royaal tusschen de aardo en de zon in staan, de oorzak van de zonsverduisteringen. De afstand tus- eclien de zon en de aarde bedraagt maar liefst gemiddeld 150 millioen K.M. Beken maar eens uit, hoeveel duizenden jaren dat locpen zou zijn. Wanneer men zich die afstanden tusschen aarde, maan en zon eens goed indenkt, begrijpt men, dat deze verhoudingen bezwaarlijk op papier naar waarheid kunnen nagete9kend worden. Immers, de zon moet dan ongeveer 500 maal verder van de aarde afstaan op de teekening dan de maan. Voeg daar nog bij, dat de middellijn van de zon 110 maal grooter geteekend moet worden dan middellijn van de aarde, terwijl die van de maan weer veel kleiner is dan de aardmiddellijn. Probeer dat maar eens in de juiste verhouding te teekenen. Wan neer men de afstand aardemaan op 1 c.M. stelt, moet men de zon circa 5 me- ter(!) verder teekenen. In dezelfde ver houding moet dan de aarde een* cirkeltje ijn met een middellijn van 1/3 millime ter, de maan een heel klein stipje, terwijl de zon met zijn middellijn van 1.391.000 K.M. op de teekenmg een cirkel mag zijn met een middellijn van '11 35 c.M. onge veer. Men moet dus minstens een papier van 5 Meter lengte hebben om de maan in de juiste verhouding te kunnen aanbren gen zóó, dat het ding nog juist met het bloote oog zichtbaar is. Zooals men weet, loopt de aarde in een kring (een ellips) rondom de zon. Als men derhalve deze kringloop wil uitstippelen, moet men een papiertje hebben van min stens 10 Meter in het vierkant en dat om de-loopbaan van een holletje van 1/3 mil limeter middellijn aan te duiden! Men zou op dat stukje papier dan ook eenige andere planeten er hij kunnen teekenen, tenminste de z.g. binnenplaneten dio niet zoover als de aarde van de zon afstaan. Maar wil men de baan van Nep- tunus, de verste tot nu bekende planeet, er ook nog bij teekenen in de juiste ver houding, dan moet men een papier ne men, dat 30 maal zoo lang en bijna even breed is, dus 300 meter in" het vierkant. Vischmarkt en Botermarkt bij elkaar ge nomen zijn nog slechts schraal 300 Me ier; de Haarlemmerstraat van de Prin- sessekade tot de Hartebrugskerk is royaal "T0 Meter. Dat geeft cenig idee hoe groot een vel papier moet zijn, waarop men ons plane tenstelsel zóó kan afbeelden, dat de maan er nog juist zichtbaar op kan worden aan gegeven. Men ziet hét, er is ruimte genoeg aan den hemel. Maar nu hebben wij alleen nog maar de afstanden bekekejj tusschen de aarde, de maan, do zon en de planeten. Deze afstanden zijn reeds enorm. Wan neer men echter weet, dat iedere ster op zich een zon is, welke het centrum uit maakt van een eigen planetenstelsel, dat iedere ster van de duizenden aan den he mel dus zich vrijelijk beweegt met de- eelfdo aanhang als onze zon, dan begint ïaen cemgsains te beseffen, dat do tot nu toe genoemde afstanden nog niets zijn in vergelijking met de afstanden tusschen da sterren onderling. De ster, welke het dichtste bij ons staat, is maar eventjes 2 millioen maal verder van ons verwij derd dan de zon. Dat is een afstand, waarvan men duizelt, welke men zich op Seen stukken na kan indenken. Een snel trein zou 1000 millioen jaren noodig heb ben om er te komen. Stel u voorl Daar kan zelfs een Zeppelin niet tegen aan, al vloog hij nog veel gauwer over den Oceaan dan de Z. R. Hl. En dat is nog slechts een ster, welke keel dichtbij staat. Er zijn massa's ster na, welke veel en veel verder weg zijn. |Ion kan die onmetelijke afstanden niet moer in Kilometers uitdrukken. Daarvoor gebruikt men z.g. astronomischo eenhe den, n.l. de afstand aarde—zon als eenheid Pok deze eenheid wordt echter spoedig te «lein (het is maar(?) 150 millioen K.M.) dn dan gaat men rekenen met „lichtjaren" Een lichtjaar is de afstand, welke een hehtstraal in een jaar kan doorloopen. En at is een heel eindWant het licht heeft een snelheid van 300.000 K.M. in de se inde, dat wil zeggen, dat het licht in één fonde 7 maal de aarde rond kan vlie- •*en, terwijl de Amerikaansche vliegers ongeveer 7 maanden éénmaal rond de <r«o vlogen' Maar zij hadden meerma Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Koest Gebruik hiertegen Anga-Siroop, f 1.75. Bij Apothekers en Drogisten 21243 len pech, wat het licht nooit heeft. Dat blijft met dezelfde vaart doorvliegen één jaar lang en die afstand is een bruikbare maatstaf in de sterrenkunde. Zoo is bij voorbeeld de Groote Beer 72 lichtjaren van ons verwijderd, de Pleiadcn zelfs 170 lichtjaren. Dat wil dus zeggen, dat, wan neer op het oogenblik de sterren van de Groote Beer plotseling uitdoofden, wij nog gedurende 72 jaren het licht zouden zien en pas na al die jaren zouden bemerken, dat een groote hand de domper op die sterren had gezet. En zelfs dat is nog niet eens zoo héél ver. Men heeft sterrenhoo- pen en sterrennevels,welke 37.000, G0.O00, 100.000 lichtjaren van ons verwijderd zijn. Zoo ligt b.v. de z.g. grcolo Kaapsche Wolk op een afstand van 110.000 lichtja ren. Een afstand, welke men niet anders dan met „onmetelijk" kan aanduiden. In een volgend artikeltje zullen wij na gaan, hoe do 'sterrenkundigen, dat zoo netjes kunnen uitrekenen. BIHBEfiSLflESP R.-K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem. De Jaarver ga dering. De jaarvergadering van het R.-K. Juve naat in het Bisdom Haarlem zal op Dins dag 21 October 1924, in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem, Smedestraat 23, wor den gehouden. Te half 11 uur wordt door den voorz. in de kerk van den H. Josef (Jansslraat) een H. Mis opgedragen voor de zielrust van den overleden secretaris Rector van Reijsen. Op de sectie-vergaderingen aanvangen de dm half 12 uur precies, worden de vol gende oiiilCiv,- n behandeld: le. Stadspatronaten, onder leiding van het bestuurslid, Rector van Adrichem Spreker de WelEerw. heer W. G. G. M. van Alphen uit Gouda over: „De inrich ting van een Oudersavond." 2e. Dorpspalronaten, onder leiding van het bestuurslid, den heer Beekelaar. Spre ker de WelEerw. heer A. J. van Schaick te Berkel over: „Eenigo gedachten en wenschen omtrent jeugdorganisatie en ont spanning op het platteland." Se. St. Franciscus-Liefdevteifk, onder leiding van Rector van Kampenhout. Om half twee begint de algemeene ver gadering. De agenda bevat o.m. de ver kiezing van bestuursleden ter voorziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van den Z.Eerw. heer Rector van Reijsen en wegens periodieke aftreding van den heer W. v. Schaick. (Het, Bestuur dringt beloofd bij de Patr. Comm. aan om de candidaatstelling niet aan het Bestuur alleen over te laten, maar onderling reeds te voren geschikte candidaten vast te stel len en dezer namen vóór de vergadering schriftelijk aan den w.n. secretaris te doen toekomen.) Verder een inleiding van den heer A. J. van Goethem, leeraar te Amsterdam, over: „Het nut van handenarbeid in onze patro naten" en een inleiding over: „De adminis tratieve inrichting van een patronaat". Door het nog uitblijven van pl.m. 30 antwoorden verschijnt het jaarrapport iets later. De R.-K. Hanze in de Bisdommen Den Bosch en Breda. Donderdag is te 's-Hertogenbosöh de jaarlijksc.be vergadering van de R.-K. Hanze in het bisdom Den Bosch gehouden onder leiding van den heer Jos. Meijring, die uitvoerig den achteruitgang van de vereeniging beschreef. De rekening van den penningmeester wees een nadeelig slot aan van f 1744, ter wijl er nog f 4000 schuld is. Oorzaak daarvan ia hoofdzakelijk het stopzetten van de groote bijdrage van de Hanzebank Het bestuur hoopt geleidelijk da schulden af te kunnen doen. Als bestuurslid werd herkozen de heer Gremers, te Oss en gekozen de heer v. d. Waea-den uit Nijmegen. Hierna werd een buitengewone aigeonee- no vergadering gehouden tot behandeling van de voorstellen van Tilburg en Den BosCh tot schrapping van het woord H a n z Hit den naam van den Bond. De voorz. zeide, dat de organi satie zich niets te verwijten heeft. Om tac tisohe redenen adviseert het hoofdbestuur echter, afstand te doen van den naam Hanze. Daartoe werd ten slotte met 526 tegen 114 stemmen besloten. De vereeni ging zal vootraan heeten R.-K. Midden standsbond. Eindhoven stolde voor/het mandaat van den vertegenwoordiger van den hond in do Zuiderbank niet te hernieuwen. Het hoofdbestuur acht een crediet-inistellling ten behoeve yan den middenstand noodig, Wijl do kleinere middenslandescredieten als regel in hefr geheel niet of slechts te gen uitert bezwarende voorwaarden bij particuliere banken kunnen worden on dergebracht. Er dient zijs inziens een los contact te bestaan tusschen do organisa tie en de bank om voor hel behoud van het eigen karakter van zoodanige mid- denstandscredietinstelling te waken. De heer Th. Speetjens, directeur der Zuiderbank, lichtte dit punt toe. De orga nisatie moet natuurlijk zorgen, dat zij niet deelt in de klappen, welke een bank zou krijgen. De Zuiderbank wensoht ook niet af te hangen van de inzichten der organisatie op bank gebied. Do organisatie mag daarom ook niet de g'evolgen van eventueel slecht beheer dragen. Spr. is het met het boofdbes-tuursvoorstel geheel eens. Hij ontkende, dat op de Zuiderbank eenige verplichting tot overneming van credieten, die bij de Hanzebank onderge bracht zijn, zou rusten. Het bedrijf van de Zuiderbank heeft met dat van do Hanze bank niets te maken. De Zuiderbank eischi voor de verleening van een creiliet, dat het goed gedekt is en niet het karak ter van een vasto léening beeft. Uit hare winsten zal een bepald bedrag worden be schikbaar gesteld om de crediteuren van do Hanzebank, die aan haar oprichting hebben meegewerkt, schadeloos te stellen voor het verlies, dat zij door het faillisse ment van de Hanzebank zullen blijken ge leden, te hebben. Dividend-betaling en re servevorming zullen echter aan déze uit- keering moeten voorafgaan. Later zeide spr. nog, dat er geen con- Iractueele bezwaren zijn tegen het ver breken van de relatie van de Zuiderbank met de Incassobank, indien dit noodig mocht zijn voor het behoud van het ka rakter der bank, doch dat deze verhou ding er een is. van hoogst vriendschappe- Jijken en nuttigen aard. Op de vraag naai de verhouding van de Zuiderbank tot de zaken van den lieer mr. Van Best, ver klaarde spr. zonder voorbehoud, dat noch de heer Van Eest, noch eenige zaak, waarin deze mocht betrokken zijn, eenige, hoe geringe schuld ook aan de Zuiderbank heeft, en dat deze laatste niet het minste verlies geleden heeft of lijden zal. Besloten werd, dat het bestuur zal zoe ken naar een vorm van samenwerking, waardoor voorkomen wordt, dat de orga nisatie den terugslag zou ondervinden van mogelijke verliezen van de Bank. Te Roosendaal is Donderdagmiddag do 20ste algemeene vergadering van de Dio cesane Hanzevereeniging in het bisdom Breda gehouden. In deze vergadering, de eerste na de IIanzébankdcbaclezijn vrij uitgebreide en hoogloopende besprekingen gevoerd over de financieele verhouding van deze middenstandsvereeniging tot de gefailleerde credietvereenigirug De Hanze bank. Door deze bank bleken verschillen de bedragen, te zomen groot f 11.281, aan genoemde vereeniging cadeau gedaan te zijn. Toen evenwel de curatoren van het faillissement dezen post in de boeken von den, zonder dat daarbij bleek, dat dit een geschenkn was, wenschten zij zulks ook niet te erkennen en eischlen zij van deze vereeniging de volle terugbetaling van dit bedrag. Aangezien de geldmiddelen van de Hanze, vooral door den teruggang van het getal leden, er piet zoo rooskleurig uit ziet, kon niet direct aan deze disch wor den voldaan. Nu werd voorgesteld f 3000 aanstonds uit geleende bedragen to vol doen en verder 10 jaar lang per jaar f 1000 te storten voor verdere aflossing en rente. Gebeurte dit. niet, dam zou faillisse ment niet kunnen uitblijven. Na urenlange discussies heeft de ver gadering dit voorstel aangenomen. De af- deeling Breda stemde tegen. In de vacatures in het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren Van Turnhout, te Breda; Lookefeer,. te. Hulst, en Van Mans- feld, te Bergen op Zoom. Voorloopig blij ven de vacatures Frencken, te Oosterhout, en Lan/tain Thewes, te Breda, bestaan. Eerelszing van „Hei Christ. Getuigenis der Catecorn'oen." Pater Hendrichs verzoekt ons, de R.-K. Geestelijkheid van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Om- streken (onder „omstreken" te ver staan: de plaatsen, die de de s b e t r e f- fende circulaire van hem ont vingen) te herinenren, dat zij in haar geheel is uitgenoodigd, bij de Eere lezing, die hij over bovenstaand onder werp geeft, 24 October (Rotterdam); 26 October (Amsterdam3; 28 October IDen Haag.) De invitatie is echter persoonlijk, dus zonder introductie en b e p a al 11 zich tot de plaatsen, waarheen hij de uitnoodi- gingscirculaire gezonden heeft. De Rijwieibelask Bepalingen. Ter kennis van de ambtenaren der Rijks- en gemeentepolitie is gebracht, dat de Minister van Financiën de onderstaan de mededeelingen heeft gedaan in verband met vragen aangaande de toepassing der Rijwielbelas ting wet. Transportrijwielen, al of niet met af neembaren bak (z.r carriers), zijn volgens het spraakgebruik als rijwielen te beschou wen en vallen onder de toepassing der wet. Indien het stuur dezer rijwielen niet uit oen buis bestaat en de inrichting van het i-ijwiel niet toelaat op de voorgeschreven zichtbare wijze het rijwielmerk aan de ballioofdbuis of de bovenhuis aan te bren gen moet het belastingmerk niettemin aan dat stuur bevestigd worden. Driowielige rijwielbrancards kunnen ge lijk gesteld worden met van belasting vrij gestelde rijwielen. Wanneer een op de voorgeschreven wjze aangebrach» rijwielbelastingmerk bedekt is door een kleedmgsfuk, mand of ander voorwerp. behoort het opmaken van proces-veibaal te worden nagelaten, doch den berijder van het rijwiel moet worden "opgemerkt, dat hij het aan zich zelf te wijten heeft, ii.d:en hij tot stilhouden mocht gedwongen zijn. Zoolang het tegen deel niet is beslist, moet evenwel worden aangenomen, dat een rijwielbelastingmerk, dat bedekt is met een laag lak (veroor zaakt. door bet lakken van het rijwiel) waardoorheen ue kleur van het merk niet zich'fcaar is, niet overeenkomstig het voor schrift van art. 2 der wet aan het rijwiel is bevestigd. Evenmin is dit het geval, in dien het merk op een zoodanige wijze is bevestigd, dat het middengedeelte of een der helften door het fcevesligingsvoorwerp is bedekt. Een merk, waarvan eert stuk ontbreekt, moot uie: als geldig worden aangemerkt. Het is geoorloofd, het merk met een riempje, touwtje, metalen draadje of der gelijk hulpmiddel aan het stuur van het rijwiel te hangen, met het oogmerk het bij niet gebruik van het rijwiel gemakkelijk daarvan te kunnen verwijderen. Het grootg nieuws gaat thans van mor.d tot mond. Daar was eens een beroemd advocaat die beweerde, dat. men heb publiek alles, zelfs heb ongeloofelijkste, kon doen geloo- ven, mits men heb maar vaak genoeg her haalde. Indien deze rechtsgeleerde een za kenman geweest ware, zou ziin oordeel an ders, en tevens juister, geweest zijn. Want in zaken laat. het publiek zich niets op de mouw spelden. Wij kenden indertijd een straatfiguur, die honderden malen per dag op de hebzucht der Amsterdammers speculeerde met een quasi-tergend „Hodt je me maar!" en toch stelde niemand er prijs op hem te hebb'en. Zijn hardnekkigheid baattehem niet; hij werd alleen verschrikkelijk verve lend. En waarom? Eenvoudig omdat het geen hij aanboocl voor heb publiek geen waarde bezat. Waarde, daar gaat het om in de maat schappij. Wie een geoorloofd middel weet om guldens tob rijksdaalders te maken, mag Let gerust tot in het oneindige herhalen, zonder vrees dat iemand he.b hem kwalijk zal nemen. Daar heb je bijvoorbeeld „C. A. is toch voordeeliger". Bit is als 't ware een spreekwoord geworden. Het gaat van mond tot mond. Het begon in de kranten, vervolgde zijn weg op schuttingen en muurvlakten, en nu is het ook doorge drongen tot de bioscooptheaters, waar geen voorstelling compleet is zonder de verma ning „O. A. is tot voordeeliger". En de menschen? Zij lachen goedgeluimd en zij steken de vermaning in hun zak in let terlijken zin, want nauwelijks koopen zij bij C. A., of zij bevinden zich beter bij kas, gaan beter gekleed en loopen opge ruimd in hun moderne, degelijke kleeding langs 's heeren wegen met hun nog steeds zware portemonnaie. bedenkend, dat het leven met C. A. toch zoo kwaad niet is. Toen C. A. hun strijd tegen de duurte begonnen, waren er velen, die twijfelden aan hun succes, maar nu hebben C. A. heb pleit glansrijk gewonnen. Men heeft allerwege den ernst van hun streven leeren inzien en ieder heeft ervan geprofiteerd. Daarom 'hopen wij, dat C. A. nog langen tijd zullen voortgaan onze geldelijke zor gen te verlichten door er telkens en tel kens weer op te wijzen, dat zij „toch voor deeliger" zijn. En gij lezer, zult Uw op rechte vrienden kunnen herkennen wanneer zij, na den gebruikelijken morgengroet, in plaats van ..mooi weer vandaag", U op het hart drukken „C. A. is toch voordeeli- gex". (21292) Het uitleenen van merken is geoorloofd, behalve van die welke kosteloos zijn ver- strékt, deze mogen enkel door den aan vrager worden gebezigd. Buitenlanders, die in het bezit zijn van een kaart Rijwielbelasting No. 4, mogen daarmede herhaaldelijk de grens over schrijden, zonder dat zij haar geldigheid verliest. Er bestaat bezwaar tegen het doen afgeven hij elke binnenkomst-van een nieuwe kaart, daar de grensontvangers hierdoor noodeloos van ander werk wor den afgehouden. De geldigheidsduur van zoo'n kaart is niet beperkt tot het tijdvak van 3 maanden na den dag der afgifte; van een eenmaal afgegeven kaart kan, zoolang overigens niet de grond voor vrijstelling van belas ting is vervallen, het geheele kalenderjaar gebruik worden remaakt. Buitenlanders behooren met betrekking tot de uitvoering der Rijwielbelastingwet, zoo weinig mogelijk te worden bemoeilijkt In het algemeen kan een nauwgezette con trole op de naleving der wet worden be perkt tot die buitenlanders, waarvan be kend is, dat zij voor hun beroep of om andere redenen geregeld binnen het Rijk komen. SYATEK-&OER AAL TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren Interpellatie. De heer W ij n k o o p (G.P.) vraagt de Kamer verlof vragen- te mogen ricihlen lot den Minister van Koloniën in zake maat regelen der Indische Regeering tot heslrij ding van de volksbeweging der arbeiders en boeren in Indië, speciaal blijkbaar» de bestrijding van de Sarekat Rajat en van de Perserikatan Kommunist India (P.K.I) Over deze aanvrage wordt Dinsdag be slist Da (Nieuwe Tariefwet. Do heer Snoeck Henkemano (C.- H.) meent dat dit ontwerp over het alge meen kalm en met instemming in het land is ontvangen. Bij die kalmte staken de re devoeringen van de heeren DresselhuYS en van Gijn zeer af. Men kan tegen deze verhooging van het tarief zijn, maar dan moet men onmiddellijk aangeven waar men. de 15 millioen vandaan wil halen. De sociaal- en vrijzinnig-democratie geven een weg aan die spr. verderfelijk acht; de vrijheidshonders geven echter geen weg aan. Het voorstel verandert onze handelspo litiek niet en buigt die zelfs met om. Acht procent is nu plotseling geweldige protec tie' Gelooft in Nederland iemand dat wel? De heer Dresselhuys beweerde, dat hot Nederlandsche Landbouw-comité zich heeft verklaard tegen deze Tariefwet. Maar het prae-advies van den heer Van Weideren Rengers dateerde van Juni 1924. Eerst daarna verscheen de Tariefwet en in de Septembor-vergadering van het Landbouw Comité verklaarde de voorzitter, dat het comité geen uitspraak kon doen over de Tariefwet. Er is dan ook alleen gestemd over de vraag: Zijn in het algemeen be schermende rechten in het belang van land- en tuinbouw? Maar over de vraag of dit tarief; beschermend was, is niet ge stemd. (groot rumoer). Do heer Dresselhuys protesteert en roept: „Ik. was er bij!" De hoer Snoeck H e n k e m a n s: „Was do lieer Dresselhuys er bij, dan is het des te irger (Vroolijkheid). Spr. betoogt, dat het voorstel slechts fiscaal is én dat de herziening uit een technisch oogpunt dringend noodig was. Do Tariefwet was uiterst gebrekkig en herhaaldelijk opgelapt, zoodat het onrao. gelijk was geworden, daaruit wijs te wor den. Natuurlijk zijn er ook nu nog fouten en gebreken in de regeling en spr. geeft er eenige van aan. Op dit punt zal df Minister natuurlijk welwillend zijn. Spr heeft twee kluwen touw bij zich, de één wegende 100 gram, de andere 125 gramj de tweede zal vrij zijn, de eerste niet, om dat de gewichtsgrene in de Tariefwet 120 gram is. Dergelijke eigenaardigheden wil spr. vermijden. Ten slotte behandelt spr. den financi- eelen .toestand van het land. Hij acht die over het algemeen iets gunstiger dan ver leden jaar en daarom vraagt hij den Mi nister eenige pijnlijke bezuinigngen die hij voornemens is toe te passen, nog eens in overweging te nemen. Hierbij heeft spr o.a. het oog op de ambtenaren-^salarissen. De heer v. d. Heuvel (A.-R.) juichl dit ontwerp toe omdat het een der beste middelen is om het budget sluitend te mak ken. Verhooging der directe belastingen ia onmogelijk maar verlaging der successie-» belasting komt het eerst aan de orde. juist in het belang der landbouwers. On juist is het dat dit on werp den landbouw zal schaden. Misschien zullen eenige nevenverscuijnr selen optreden, dio den fabrikanten ten goede zullen komen, maar nadeel zal dr landbouw er niet door ondervinden. Geestdriftig is hij niet voor dit ont werp, maar als het een begin is van een poging om de successiebelasting te verla gen, is hij er vóór. Deze belasting toch ia zeer nadeelig voor de landbouwers met hun grondbezit, dat versnipperd vordt door de successiebelasting. De heer Hiemstra (S. D.) vraagt het woord voor een persoonlijk feit. De heer v. d. Heuvel heeft o.a. gezegd, dat spr. apekool verkoopt, als hij voor de klei ne boeren optreedt. Dit optreden vindt hij vlegelachtig. De heer v. d. Heuvel (A. R.) veran dert het woord apekool in roode kool. Het incident wordt gesloten. Mevr. Bakker-N o rt (V. D.) wil de stem der huisvrouw laten hooren tegen do Tariefwet. Als iemand het moeilijk zal hebben wanneer allés duurder wordt, dan is het wel de huisvrouw, die niet als de Minister van Financiën aan anderen nieuwe lasten kan opleggen. Spr. geeft eenige trieste gevallen van amroede die door den druk der prijsstijging nog ern stiger zal worden. Zij wijst o-p het adres der Ver. van Huisvrouwen, waarin de vrees wordt geuit dat vele artikelen duur der zullen worden. De heer Hermans (R.-K) gelooft dat do druk van dit ontwerp op den buiten- landschën producent zal neerkomen en niet op den binnenlandschen consument. Het verzet tegen dit ontwerp berust op de oude liberale beginselen van vijftig jaar ge leden. Alsof er sinds dien tijd niets is ge beurd, alsof er geen tolmuren van kilome ters lengte zijn opgericht, alsof men nog niet steeds bezig is deze uit te breiden. Het duurtc-bezwaar, tegen dit ontwerp aangevoerd, acht spr. zeer eenzijdig ge opperd. Eenzijdig en overdreven acht spr. liet düurtebezwaar. Verhooging van invoerrecht zou iden tiek zijn met verhooging van alle prijzen; spr. beroept zich op Roeper Bosch, die deze stelling krachtig heeft bestreden. Verhooging der productie is zeer gemak kelijfc te verkrijgen en onmiddellijk ge volg daarvan is dat de prijzen dalen. De daling is in het belang der consumenten en maakt tevens den export eerder mogelijk waardoor wederom den omvang der pro ductie wordt opgevoerd. In 31 jaar is het aantal arbeiders in de industrie verdub beld. Met eenige cijfers toont spr. aan dat de prijzen door den grooteren omzet zeer dalen en dat de huitenlandsche concurren tie den omvang beperkt en de prijzen hoog deed blijven. Nederland is het duurste land van Europa rne-ent spr. en dat in 't land van den vrijhandel. Uitvoerig gaat Spr. de ge volgen van het Schoenenwetje na, waar van hij vele goede resultaten heeft gezien Met een beroep op Roeper Bosch verde digt spr. de stelling dat de 3 pet. hooger invoerrecht niet op don consument wordt verhaald, maar dat de importeur of de huitenlandsche producent die zal betalen. In België zijn vaak de prijzen van artike len die van dezelfde producenten als hier te lande worden betrokken, lager dan hier Het kan niet anders of de producenten houden hij het berekenen van hun prij zen rekening met het land waar de pro- duoten heen gaan. Het dure Holland be taalt meer. In enkele gevallen zal de verhooging op de consumenten worden verhaald; waar tegenover staat dat er meer werk gelegenheid zal komen en de werkloosheid zal dalen. Wat de productie zelf betreft, de vrij handel heeft als belang daarvoor al lang afgedaan. De theoretische vrij handelaren mogen dien nog verdedigen; de practici weten al lang dat het anders is en dat betere arbeidsverdeling in de verschil lende landen noodig is Bescherming tegen de macht van trusts wordt door den meest verstokten vrijhan delaar niet verworpen. Spr. beroept zich o.a. op prof. Treub, die wel degelijk een bedrijf, dat hier een natuurlijken onder grond heeft, beschermen wil als het drevgt onder te gaan door do concurrentie van. het buitenland. Tenslotte zegt hij met genoegen de me dedeel ing te hebben vernomen, dat de Mi nister van Arbeid overweegt voor bepaal de bedrijven bijzondere maatregelen^ te troffen. Het algemeen belang daarbij in het oog houdend, meent hij te kunnen

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3