iiiseSe Abdijsiroop Vserds Blad. ■Ir .Uil Zaterdag 18 October 1824 r, In 's Lands Dienst DE DIRECTE BELASTINGEN. Tot 's Levena Koddigheden. s Ondoenlijk. r— Als op zijn fun damenten. Nog niet van go- ihoord? Kohieren. Om pre cies te weten. Niet zoo heel dom. Men mag toch blij zijn. In de bekende kous. Als de kippen er bij. Over 't algemeen is de menscli tamelijk slim, maar misschien is hij toch op geen enkel punt zoo vernuftig, als wanneer het gaat om centen uit andersman zakken te kloppen. Ook de middelen, welke de Staat heeft uitgevonden om aan zijn geld te komen, bewijzen vaak groote oorspronke lijkheid en konden, als ze niets kosten, tot 's levens koddigheden worden. Wie had voor eenige jaren kunnen droomen, dat de kaarten, -Waarmede je pandoert en het lekker bakje troost, dat ge erbij drinkt, zoo ongenadig zouden worden belast? En is het geen komiekig- heid, eiken Nederlander met oen gebande- rolleerde sigaar op een gobanderolleerde tweewieler te zien voortpeddclen? Ondoenlijk is het, elke belasting afzon derlijk te bespreken. De papiernood van tijdens de mobilisatie zou, vreezen wij, terugkeeren en belastingen zijn trouwens zoo onderworpen aan het wisselvallige Yan dit ondermaansche, dat ge vandaag niet weet, of ze morgen nog in denzelfden vorm zullen bestaan. Een beeld van 'smenschen leven! In dit artikel zullen we daarom de algemeene grondslagen behandelen, waar op ons belastingstelsel als op zijn funda menten rust, terwijl wij bij de meest-be- kende belastingen eenige merkwaardighe den zullen vermelden en wat nadere ver klaring zullen schenken. Een goede 100 jaar geleden - men schreef 12 Juli 1821 verscheen de wet, houdende de grondslagen van het stelsel van 's Rijks belasingen, welke ondanks haar grijze oudheid thans nog geldend is Volgens dit product der Nederlandsche legislatuur worden de belastingen verdeeld in lo. directe belastingen, 2o. indirecte belastingen, 3o. accijnzen, 4o. rechten. Vooreerst hebben we dan de directe be lastingen. Wae heeft daar in onze dagen nog niet van geboord? Wordt niet te pas en te onpas verzekerd, dat deze oneven redig zijn opgevoerd? Wat hebben we er dan eigenlijk onder te verstaan? Het woordje: „direct" geeft ons de verklaring, Directe belastingen zijn belastingen, die direct, regelrecht, onmiddellijk, recht streeks, dadelijk van elk belastingschuldig persoon afzonderlijk worden geheven Geheel de vervoegingsvorm: Ut betaal zooveel, gij betaalt zooveel, hij betaalt zooveel enz. kan bij dit soort opbrengsten gebruikt worden. Bij directe belastingen worden daarom langere of kortere lij6ten, kohieren genaamd, opgesteld, waarop de namen van personen met de door hen te betalen sommen staan geboekt. Het uit treksel, dat de aangeslagene daarvan voor zich ontvangt, is het alom bekende aan slagbiljet. De eerste der directe belastingen luistert naar den naam van grondbelasting. Ieder, dio een stuk grond (vast, onroerend good) heeft, moet naarmate der belastbare op brengst en ongeacht zijn overigen finan- cieelen toestand, betalen; 't komt er na tuurlijk niet op aan of dit bebouwd (b.v. met huizen) of onbebouwd (b.v. lande rijen) is. Om precies to weten, bij wien men voor een bepaald stuk grond met het aanslagbiljet terecht moet komen, wordt gebruik gemaakt van het in 1833 voltooid kadaster. Geheel het land is namelijk ver deeld in kadastrale gemeenten, welke na tuurlijk heelemaal niet behoeven samen, te FEUiLLSTOf* DE NIEUWE DOKTER Naar het Fransch van JULES PRAVIEUX. 8'eautor is eerde vertaling.) Maardat is al te sterk, zei me- Wjuw Ghanteau uit het veld geslagen, ter wijl zij in haar ontroering haar vederstof fer op den vloer had laten vallen. Zoo iets is niet mogelijk. Een man, die u verzorgd heeft alsof ge zijn vader waart, die bij uw ziekbed heeft gowaakt des daags en des nachts, die u het leven heeft gered. p Het leven heeft gered, gromde de dokter. Daar begint het oude deuntje weer; dat is vooreerst nog niet afgeloo- Pen, hoorWelnu, vervolgde hij met een vastere stem, ik herhaal het dat ik aan mijn weldoener, aan mijn redder verbied, hier weer te verschijnen. Hij umg niet doorgaan een huis te betreden waarin zich een meisje bevindt. Dat druischt tegen alle vormen in, tegen re gels en tegen de voorzichtigheid. -Nu nog mooier, riep mevrouw Chan- 63-11 uff- U «nel, voegde zij er aan to 9 op een toon van een vrouw, die op het punt staat een grooten slag te slaan door een Pzienharende onthulling, ge zult het hart diet hebben, neen, ge zult het hart niet Den halsstarrig aan dokter Bravières e huis te verbieden hij bemint Fran- 2p1S6' uujnheer pastoor heeft het mij ge- £d en ook mevrouw Poncet. Mevrouw Poncet, grinnikte de dok- ha, ba, de jonge Bravières weet vallen met de burgerlijke gemeenten. Elk van dio kadastrale gemeenten is onderver deeld in sectiën, (gedeelten), elke sectie in nummers. Door vermelding van gemeen te, sectie en nummer kunuen de verschil lende stukken grond of perceeleu uiter mate nauwkeurig worden aangegeven. Trouwens alle perceelen worden ten over vloede nog op kaarten (kadastraal plan) gebracht, terwijl in een register, dien zoo- genaamden kadastralen legger, de grootte van elk eigendom, de belastbare opbrengst en de naam van den eigenaar worden in geschreven (gekadastreerd). Bij wien de belastingambtenaren dus terecht moeten komen voor het betalen der grondbelasting, is welhaast met onfeilbare zekerheid te bepalen. De nertto-opbrengst dezer belasting wordt voor 1925 geraamd op f 19.126.000. Een andere bekende directe belasting is de personeele belasting, weflke zich re gelt naar de min of meer weelderige leef wijze van bepaalde personen. Do wetge ver redeneert en niet zoo heel dom dat, als ge er luxe paardjes, motorrijtui gen en pleziervaartuigen op na houdt, als een rijk meubilair en zelfs biljarten in uw buis, van hooge huurwaarde, uw rijkdom klaar bewijst, als ge lakeien, chauffeurs, dienstboden en werkvrouwen een boter ham kunt doen verdienen, dat er in die gevallen voor de schatkist naar deze zeven grondslagen wel een apart duitje af kan. Voor 1925 wordt van deze belasting op een sommetje van f 25.150.000 gerekend. Een weelderige levenswijze kan men zich niet rechtvaardig permitteeren, als er geen groote inkomsten zijn. Ook naar die inkomsten moet men het zijne bij dragen in directe belasting nummer 3, de inkomstenbelasting. Wat onder zuiver in komen wordt verstaan, vertelt ons de wet op genoemde belasting. Inkomen is name lijk de som van hetgeen in geld of gelds waarde, zuiver genoten wordt als op brengst van le. onroerende goederen, 2e. roerend kapitaal, Se. onderneming en arbeid, 4. rechten op periodieke uitkeeriugen welke van het leven afhankelijk zijn. Hoe vervelend belasting-betalen is, ten slotte mag men toch blij zijn, dat men voor de inkomstenbelasting zijn geld mag offeren. Want het bewijst, dat men ten minste niet straatarm ia. Deze belasting wordt immers geheven naar het z.g. pro gressieve stelsel, waarbij lage inkomens "worden vrijgelaten en men een geringer .of hooger percentage betaalt, naar belang het inkomen groot is, opklimt (progredi- tux). De raming voor het volgend jaar wordt gesteld op eventjes f 85.000.000 Al heeft men betrekkelijk weinig in komsten, dan kan men b.v. in de be kende kous toch nog een aardig vermo gen bewaren. Aan te raden is echter niet, het bedrag geheim te houden, omdat men anders wel eens met den kous op den kop kont huiskomen. Want naar het vermogen moet belasting betaald worden in de ver mogensbelasting; de wetgever heeft ech ter deze billijkheid betracht, dat hij do kleine luiden van deze belasting heeft uit gezonderd. Van de vermogensbelasting verwacht de minister een bedrag van f 10.500.000. Een vijfde en laatste directe belasting is de dividend- en tantième-belasting met een opbrengst van ongeveer 12.000.000 gulden. Wanneer uitzonderingen daar gelaten binnen het Rijk gevestigde naam looze vennootschappen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöpera tieve en andere vereenigingen en onder linge verzekeringsmaatschappijen dividend of tantième uitkeeren, is de Staat er als de kippen bij om ook een peulschilletje te ontvangen. Kunnen we het hean kwalijk nemen? F$. CUNIBERTUSSLOOTS O.F.M. Weert. Buitenl. Weekoverzicht. Met groot enthousiasme is de Zeppelin Z. R. HI te New-York ontvangen, na 'n prachtige vlucht over den Atlantischen Oceaan. En inderdaad, het was een schit terende prestatie. Zondagmorgen opgeste gen aan het meer van Consfanz", vloog de wel aan wie hij zijn geheimen toever trouwt. Hij kan ze net zoo goed met een oproeper door de' heel stad laten uitbazui nen. Wanneer een jonge man een meisje liefheeft, dan behoort hij niet aan dames van het slag van mevrouw Poncet, zijn geheimen te vertellen, maar aan de ouders van het meisje. Aan mij zou hij het hebben moeten zeggen. Gij hebt mooi praten. Welk een on4- haal zoudt ge bereid hebben aan dokter Bravières, indien hij u was komen pra ten over dergelijke zaken. Gij hebt hem alle mogelijke beleedigingen naar bet hoofd geslingerd, ge hebt hem om zoo te zeggen uit het huls gejaagd door hem uit te maken voor „uilskuiken". Nooit hebt ge een beschrijving van hem willen aan- hooren; wanneer ge over hem spraakt dan verlaagdet ge hem zooveel als het in uw vermogen lag. Haha, het zou hem niet ge raden zijn geweest in uw tegenwoordig heid zijn hart te luchten. Weet dan wel, hernam de dokter, dat nu hij niet meer behoeft te komen onder het voorwendsel mij zijn zorgen te wij den, ik het huis aan dokter Bravières ontzeg, zoolang hij geen andere beweeg redenen heeft om er te verschijnen, zoo lang hij geen toestemming verkrijgt van ons. en van Frangoise. Is dat alles? riep mevrouw Chan- teau uit. Als g9 mij dan alloén maar be loven wilt dat ge hem niet aan de deur zult zetten. Want ge moet weten, dat ge alle dagen niet gemakkelijk zljt, wan neer ge eenmaal aan den gang zijt, dat weet ge zelf goed, Karei. Maar zeker zal ik bom aan de dour zetten, uw Bravières» ik zal hem naar Zeppelin in de middaguren over Frankrijk en 's avonds werd het reeds gesignaleerd boven de Golf van Biscaie. Met een flink gangetje ging het over den Ooeaan langs de Azoren naar New-York, waar het luchtschip Woensdagmiddag half 3 Am- sterdamsche tijd landde op Lakehurst. Eenige minuten later was het feit van de gelukkige landing reeds naar Berlijn ge seind en een half uur daarna wist de re dactie van „De Leidsc-he Courant" het nieuws ook al. Sneller dan welk lucht schip ook hadden de draadlooze golven het succes van de Z. R. III overgebracht, De draadlooze heeft trouwens aan de Zep pelin zelf ook onschatbare diensten bewe zen door het op de hoogte te houden van de weersgesteldheid in Europa zoowöl als op den Oceaan en door het behulpzaam te zijn bij het bepalen van de juiste plaats, waar het schip zich bevond. Een omstandigheid^ welke veel zoo niet alles tot het weslagen van de tocht heeft hijgedragen, was de aanwezigheid van,... talismansII De talisman van de Z. R. III zelf was een kanariepietje, dat gedurende de heele reis vrooïijk gefloten heeft. Verder waren er een paar Teddy beren, een opgezette papegaai en kleine muizen in ivoor. De eerste machinist had. els talisman een oude grijze jaquet, die hij steeds aantrekt boven zijn leeren pak. Bovendien was er zorgvuldig tegen ge waarschuwd, dat het luchtschip niet op een Vrijdag zou vertrekken. Aan deze wij ze raad is gelukkig gevolg gegeven' 't Ls wel eigenaardig te zien, hoe de we reld in sommige opzichten met reuze- schreden vooruitgaat, terwijl daarnaast symptomen van achteruit/gang worden waargenomen. Met de buitenlandsche politiek gaat het net zoo' Kijkt men den eenen kant op, dan nadert het vredesindeaal met rassche schreden, kijkt men naar de andere zijde, dan schijnt de strijd tusschen de volke ren nu pas voor goed te gaan beginnen. De crisis te Berlijn. Om te beginnen is daar de strijd tusschen de pai-tijen. Als er in eenig land partij-ge- knoei en partij-gekonkel is, dan is het Duitschland wel. Gevolg is natuurlijk de eene crisis na de andere in die mate, dat men op bet laatst niet meer weet of deze crisissen tot de buitengewone omstandig heden behooren, dan wel gerekend moeten worden tot de dagelijksche gang van za ken. In ieder geval zijn ze aan de orde van den dag. Men weet, hoe deze crisis is ontstaan, n.l. door de plannen der rijksregeering om een breederen basis onder baar voelen te maken. De regeering wilde naar links èn naar rechts uitbreiden, maar als links erbij komt, wil rechts niet meewerken en als rechts erbij komt, trekt links zich te rug. Dat moest mislukken. De kans was evenwel niet gering, dat een uitbreiding naar rechts plaats zou hebben, vooral om dat de Duitscbe Volkspartij er zoo op aan drong en het Centrum verdeeld was en scheen te zullen zwichten. Het Centrum manoeuvreerde echter „handig" om de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven en alles te laten aankomen op de uitspraak der Democraten. Deze laat- sten hebben absoluut geweigerd om in een kabinet zitting te nemen met de Duitsch- nationalen. Daarna heeft ook het Gentrum zich er tegen uitgesproken, zoodat de on derhandelingen zijn afgebroken. De regee ring behoudt zich nu haar gedragslijn voor. Zij weet nog niet wat zij doen zal. Blijven zitten en een motie van vertrou wen vragen van den Rijksdag over haar politiek, of den Rijksdag ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Verkiezingen in Engeland. Ook in Engeland woedt de partijstrijd met groote hevigheid. Over en weer wordt met groote woorden gesmeten als met handgranaten. De eene partij kaffert de andere uit en men knoeit en intrigeert om den zegepraal te behalen. Tusschen conservatieven en liberalen zijn hier en daar partieele verdragen van samenwerking tot stand gekomen om z.g. driehoeks-verkiezingen te vermijden. Vol gens het Engelsche kiesstelsel n.l. vaardigt ieder kiesdistrict één afgevaardigde uit. Zijn er nu 3 candidaten in één district (er zijn immers 3 groote partijen, conserva tieven, liberalen en labours), dan kan het voorkomen dat het grootste gedeelte van de kiezers b.v. den labour-candidaat niet wil afvaardigen, maar deze candidaat tooh een numerieke meerderheid krijgt boven ieder van zijn beide mededingers, omdat de stemmen van de grootste helft verdeeld zijn. Dat noemt men driehoeks-verkiezin gen en ter vermijding daarvan willen li beralen en conservatieven in een district, waar dat gevaar bestaat, samen slechts één candidaat stellen tegenover den la bour-man. Wat bet resultaat van deze verkiezin gen zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Mao Donald houdt blijkens een redevoe ring al rekeningmet een eventueel© ne derlaag van de Labourpartij. Natuurlijk -beeft een partij, die zoo pas aan het bewind geweest is, zich altijd vij anden gemaakt. Want het is heel gemak kelijk gouden bergen te beloven, maar als die verkiezingsbeloften in daden moeten worden omgezet, komt de ontgoocheling. Wel lean Mac Donald wijzen op een wel geslaagde internationale politiek, maar er zijn heel wat Engelscben, die maling heb ben aan internationale successen als deze niet tevens nationale successen beteekenen Eén van de ergste grieven, welke aan de Labours worden verweten, is, dat onder hun bewind de werkloosheid is toegeno- is de vastzittende slijm het grootste gevaar. Geef daarom Uw kleine de slijmoplossende men. Of dit verwijt gegrond is of niet ge grond, het blijft voor een arbeidersregee- ring een leelijk ding in een verkiezings tijd. M o s o e I. In de Mosoelkwestie be gint de strijd tusschen de twee opponenten een gevaarlijk karakter aan te nemen. In- plaats van min of meer gewichtige argu menten, per brief of nota uitgewisseld, stu ren Engelschen en Turken elkaar troepen- afdeelingen op het dak. Het ging er voor eenige dagen beslist ongunstig uitzien, doch het ergste gevaar schijnt nu gewe ken, daar de Turken hebben voorgesteld, de zaak door den Volkenbondsraad te doen behandelen, welk voorstel door de Engelschen natuurlijk is aanvaard. Zoo doende "is de zaak voorloopig in der min ne geschikt. De kwestie waarom het gaat is er een van dat soort, waarvan men zooveel leest, dat men op den duur niet meer weet, waar het eigenlijk om gaat. Mosoel is een stukje gebied op den grens van Turkije en Irak (Irak is een protectoraat-gebied van En geland). Nu zijn beide mogendheden erg gebrand op dat stukje grond, omdat er petroleum in zit en beiden voeren al ja ren strijd er om. Het .lapje grond staat nu onder toezicht van den Volkenbond en beide partijen hebben hun vingers thuis te houden. De Turken kunnen er evenwel niet goed afblijven en stuurden eenige dagen geleden weer teveel troepen naar dien kant, waarop. Engeland hetzelfde deed. Over en weer verwijten Engeland en Turkije nu mc-kaar, dat zij het gebied ge schonden hebben. Zoo als gezegd, moet de Volkenbondsraad nu maar zien, dat hij er een mouw aan past. B e s s a r a b iö.Een ander gebied op den Balkan dat tot veel strijd aanleiding beeft gegeven en nog steeds gevaarlijk blijft als een vaatje kruit, is Bessarabië. Bessarabië is in 1918 door Roemenië als oorlogsbuit van Rusland afgekaapt, onder Francois© sturen en haar mening verne men. De kleine zal moeten beslissen. Dan.dan.sprak mevrouw Chan teau, wier slem door verbazing en ontroe ring trilde en di9 moeite had haar ooren te gelooven, dus Karei ge wilt weL Haar man buiten gevaar. Dokter Braviè res die haar schoonzoon ging worden. FrariQoise, die genezen zou zijn van haar sombere kwaal. Al die narigheden die een einde gingen nomen. Al die gelukkige dingen, die thans gingen beginnen. Dat was te.veel vreugde op een dag. Niet be kwaam. woorden te vinden om haar ziele- toestand te uiten, begon mevrouw Ghan teau te schreien. Dat was de zondvloed van vertecdering dien dokter Ghanteau voor zag en dien hij duchtte. Een oogenblik keek hij zijn vrouw aan, die haar zak doek met tranen bevochtigde, daarna, ter wijl hij zich naar den muur omkeerde, sloot hij de oogen en zei met doffe stem: *-* Ik hei) slaap, laat mij met rust. vin. Dus, mijnheer pastoor, overmorgen moeten we de kleine schotels in de groote zetten? Juist, Annette, wij zullen den door- luchfigen aartspriester van de kathe draal op het ontbijt ontvangen, zijn zus ter mevrouw Bravières ,en mijnheer de dokter Bravières zijn neef. Moet ik het groote blauwe servies voor den dag halen dat de kinderen u ten geschenke hebben gegeven bij gelegen heid van de plechtige Eerste H. Com munie? Ja Annette, het groote blauwe servies En moet ik de grijz9 kip slachten? 1 Ge moet de grijze kip slachten. En moet ik busgroenten koopen? 1 Go moet busgroenten koopen.. Op een avond in het begin van Januari ontspon zich in de eetzaal van de pastorie van Brenay dit gesprek tusschen den pastoor-deken en Annette, da oude huis houdster, staande voor do tafel, de han den op de heupen. Het diner was afge- Icopen. Do eerw. heer Tharot had zijn servet opgevouwen en do kapelaan, de eerw. heer Monió, rolde tusschen zijn vin gers kleine bolletjes kruim van witte brood, die hij naar Arius, het pikzwarte hondje van mijnheer pastoor, wierp. Ée,n aartspriester, is dat meer dan een bisschop? vroeg de huishoudster. Annette, zei de pastoor glimlachend, sedert do vijftien jaren die ge in mijn dienst hebt doorgebracht, hebt go nog maar weinig vorderingen gemaakt in de wetenschap van het kerkelijk recht Luister dus, voegde hij er op een erusti- gen loon aan toe. Al heeft de aartspriester den voorrang boven al de priesters, toch is de bisschop rechtens en daadwerkelijk het hoofd van al de aartspriesters. Het zou wat moois zijn bijvoorbeeld, wanneer een aartspriester het durfde bestaan zich aan het gezag van zijn bisschop te ont trekken. Pallavicini, in zijn geschiedenis van het concilie van Trentemaar kom, hier gaat het niet om, ge zult uw grijze kip slachten, Annette, en ge zult bus- groenten koopen bij mijnheer Picot. Een aartspriester moet met zeer veel eerbied behandeld worden. Heilige St. Joris, zei Annette, van die dingen heb ik geen benul. Ik vroeg er belofte dat het land autonomie zou krljU gen. Daar is in tusschen weinig van ten rechtgekomen. Nu laat Moskou natuurlijk geen. gelegenheid voorbij gaan om Bessan rabië weer Russjsch te maken. Het stook* met alle macht en doet zioh voor als de vriend van de bevolking door bij Rocmo* nië aan te dringen, nu eens eindelijk di« beloofde autonomie te geven. Waar Roe* menie onder deze omstandigheden al zee? weinig voor voelt. Opstanden onder de boeren, aangestookt door de Sovjets, dra* gen er toe bij, dat Roemenië met nog straf* fer hand de teugels strak houdt. Sinds kort heeft de Sovjetrepubliek e* iets anders op bedacht. Er is een Molda- vische Sovjetrepubliek gesticht in Rusland vlak naast Bessarabië. Dat is een lok* eendje. Onder den naam van Moldaviër* moeit ook de bevolking van Bessarabië zich daarbij aansluiten. Dat is een vrede* lievende maar niettemin zeer krachtig* voortdurende actie. De Roemeniërs zullen' wel niet geneigd zijn om in den eersten tijd over te gaan tot het verleenen van autonomie. Marokko en China. In Noord-Afrika en Oost-Azië blijft de strijd voortwoeden. In Marokko is de bekende rooverhoofdman Raisoeli weer opgestaan tegen de Spanjaarden, terwijl dezen van hun kant drie lichtingen hebben opgeroe* pen, waardoor zij de beschikking krijgen over 1.200.000 man. Nu of nooit, zal het directorium denken. En wij kunnen er bijvoegen: erop of eronder. Want men isi in Spanje het militaire bewind hartgron dig moe en ziet het liever vandaag dan morgen verdwijnen. Door de weinig glo rieuze Marokko-geschiedenis is de emmer tot aan den rand gevuld en er is maar één druppel voor noodig om hem te doen overloopen. In China is de regeering fortuinlijker. Daar is de gouverneur van Tsjekiang door verraad gedwongen den strijd op te geven, waardóór de regeering haar ban* den vrij krijgt tegenover den Noordelij ken vijand, Tsjang Tso Lin, den gouver neur van Mantsjoerije. Tot nog toe is de ze laatste aan de winnende hand ge weest, doch de allerlaatste berichten ge wagen ervan, dat hij achter de Chinee* sche muur is teruggedrongen. Ontwapening. Wanneer men zijn aandacht heeft geschonken aan den strijd en de verwarring, die er in boven genoemde en in vele andere landen heerscht, dan klinkt het haast ongeloof lijk, dat er nog landen zijn, die ernstige aanstalten tot ontwapening maken. Dene marken heeft zijn ontwapeningsvoorstel len hij het parlement ingediend. Het zal alleen een poliitie-legertje overhouden. Maar ook Zweden gaat ontwapenen, zij het dan niet zóó Tadicaal als Denemar ken. Branting, de nieuwe socialistische kabinetsformateur, heeft daarvoor te veel rekening te houden met zijn parlement, maar hij wil toch verschillende «millioen- tje3 op hel leger bezuinigen. SiST BE PEMB EEN WILLIGEN „VERDIEND." Het „roode" Vakverbond (N. V. V.) is thans achtmaal millionair en protst en trotst daar op als een geboren O. W.-erl Stenhuis heeft het zelf gezegd. Zondag in Den Haag, op de hakkersge zellen vergadering, zooals „Hét Volk" laat zien: „Het vermogen der moderne vakbewe ging is in 5 jaar gegroeid van 3 tot 3 millioen." Is dus 'n millioen per jaar. Voor menige „kapitalistische" kongsi* om van te watertanden, zoo spot Het Fr. Dagbl. (A.-R): „In theorie is dat nu 't eigen geld der arbeiders, maar als zij zich verbeelden, dat ze daar nu ook bij meerderheid van stemmen vrijelijk over kunnen beschikken, dan zullen ze dat in de practijk wel an ders leeren. Ü9 „bazen" toch houden het roer, Hoe prachtig ook zij de theorie Gelijk het in Twente wel bleek J u naar om te weten of een aartspriester recht heeft op eiwitschuim, Is dat zooveel als kanunnik? Leer dan, sprak de eerwaarde heer Tharot, dat de aartspriester titulair ka nunnik, deken van het kapittel, theologaal kanunnik is. Goede hemel, riep Annette uit, maar dan moet er een ammelaken gelegd wor den. Dan moet ik iets fijns klaar maken Kanunnik, aartspriester, theologaal De dienstbode van den eerwaarden heer Tharot dacht dat aan de hiërarchie van da waardigheden een hiërarchie der magen beantwoordde; wanneer de bisschop zijn herderlijke reis kwam maken, dan had hij recht op carameltaart met crème or omheen; een kanunnik had recht op eiwit schuim, maar van de wijs gebracht door het aantal hoedanigheden en de titels^ die de eerwaarde heer Perière, oom van dokter Bravières droeg, wilde zij alle par tijen bevredigen. We zuilen dien Gheologalen mi ju neer of zoo go hem noemen wilt, mijnheer pas toor, goed ontvangen. Hij krijgt eiwit schuim. Ik zal er bovendien oranjebioe* semwater hij doen, omdat hij aartspries ter is. Ga uw gang, zei do eerwaarde hoer Tharot, dio z.h haastte er een. ein an to maken.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 11