1 life Eilll" ]Y^_ Derde Blad-1 standpont in bet vraagstuk dsr „Ontwapsniag". enland nEmrzRKEm Vrijisag I 7 October 1924 a w 3 r get Katholiek standpunt in het vraag stuk der „Ontwapening." De ideeën marcheeren en zij marcheeren ilfs.in haastig tempo. En tegen de ideeën, iJ0 zeiden de ouden, strijden zelfs de on sterfelijk® goden vergeefs. De idee der ont wapening heeft tegenwoordig niet alleen het eene of andere volk of land; maar ge- ieel Europa; ja de wereld omstrengeld. De lonlwapeningsidee is een wereldvraagstuk -eworden. Nog voor kort schreef „De Maasbode jierover „Het ideaal is voor den geest der vereld getooverd, hoe beter de volken in nen, welke de heerlijkheden van de ver wezenlijking er van zijn, des te krachtiger [ruk zullen zij uitoefenen op de regeer- om naar dat ideaal te streven." In brochure „Ontwapening volgens den Stoel" (Leiden, Futura 1920) schreven •ij reeds: ,,De idee der ontwapening is leods algemeen geworden en zal eenmaal ;ot werkelijkheid worden of door de man- an gezag en orde of door de mannen [er omwenteling." Het zal derhalve wel iet overbodig zijn in deze dagen van spanning en hoop ons af te vragen, welk standpunt de Katholiek in dit zoo helang- ijk vraagstuk moet kiezen en waaraan zich moet houden. Goddank, wij behoeven niet lang te zoe- [on of te twijfelen. Het Katholiek stand- sunt kan geen ander zijn dan het stand- ot sunt, dat de H. Stoel in dit zoo gewichtig raagstuk inneemt. Dat standpunt, zelfs n details uitgewerkt, ligt reeds sedert 7 aar voor ons klaar, duidelijk, eenvoudig, [echtvaardig en gemakkelijk uit te voeren. !e wat het voornaamste is, de grondslag ran alle ontwapening, waaraan de heeren fan Genève nog niet schijnen te denken, n waarover ons de meeste ontwapenaars u 't duister laten, is hier voor 't eerst iideli/jk gepracciseerd en geformuleerd. Ziehier liet ontwapeningsplan volgens en H. Stoel: t. Afschaffing van den dienstplicht vooj Ie landen; 2. Oprichting van een arbitragehof; 3. Algemeen boycot tegen de natie, welke en dienstplicht weer zou invoeren,'of zich het arbitragehof niet zou willen on er vrer pen. Volgens de meening van Denedictus XV ad de opheffing van den dienstplicht het ;ajjprste artikel van het vredesverdrag moe- in zijn. Het voorbeeld der naties, die gedwongen dienstplicht hebben, rordt aangevoerd, om de praktische uit- oerhaarheid van dat systeem te bewijzen, n de H. Stoel houdt dit stelsel voor het pnig mogelijke en rechtvaardige om tot oplossing van het militaire vraagstuk in tot ontwapening te komen. Inderdaad, werkelijke, doelmatige ontwapening onder afschaffing van den dienstel wang is ndonkbaar en zelfs onmogelijk; en eene ntwapening zonder afschaffing van den ienstplicht zou ons niets helpen en het orlogsgevaar niet verminderen. Dienst waag en ontwapening te samen zijn een dal nding. Hoe zou een ontwapening met oe ienstdwang kunnen bestaan? En waar- er. oor zou de dienstdwang nog dienen bij irplichte arbitrage? En wat zou ons zelf 9 bevrijding van allen oorlog helpen, als ori "i het slavenjuk van den dienstdwang verder moesten dragen? De H. Stoel oernt de dienstdwang „do ware oorzaak -ellenden, welke sedert meer dan en eeuw de maatschappij hebben getrof- Om het gevaar voor een nieuwen orlog zooveel mogelijk te verwijderen, is n blijft het eerst-noodzakelijko de af- chafffing van den dienstdwang'. Een eco- lomisch herstel van Europa zal zonder fschaffing van dienstdwang ook niet ïogelijk zijn. Vergeten wij verder niet, dat volgens len H. Stoel de algemeen© dienstplicht de oorzaak van sociale staatshe- oeringen zal worden. De dienstweigering an het individu zal van zelf ten slotte tot de dienstweigering der massa, font alles, wat op dwang en geweld he ust en tegen de natuurwet indruischt, "raagt de kiem der verwording in zich. Dat echter de' gedwongen dienstplicht e?en de natuurwet is, wordt zoowel door 'e gezagvolste rechtsgeleerden en door w{ïijna alle moralisten erkend. Wie daar- "n niet overtuigd is leze maar eens de «handelingen over het militairisme van 'en geleerden Dr. Stöckl of onze brochure °P De ontwapening volgens den H. Stoel." Set verblijd ends te resultaat van de Vob- enbondsvergadering is zeker de verplichte P'trage. Daarmede is nu ,de weg ge- iaand tot de eigenlijke ontwapening, vi' faarna de volkei'en der geheele wereld snakken. Doch nu zal ook de allergowich- JSste vraag van zelf komen opdoemen: Dp welken grondslag moet de 'ntwapening worden geves- Jgd? De H. Stoel zegt 't kort en duide- ir Jk: „Door afschaffing van den Ienstplicht." Als men dus van „ontwapening ^Igens specifie k-K atholiek 'andpunt" wil spreke®, dan zal het oen wel zeker het standpunt moeien zijn, al ons hoogste Katholiek gezag hierom- fent inneemt. Buitendien ziet de H. Stoel a dit systeem alleen de mogelijkheid tot de twee groote doeleinden te ge- ten: namelijk „vermindering van ff®wapening en vermindering _att_0flrlogsgevaar" Do H. Stoel Preekt nog van andere geweldige voor- °o!en welke een duurzame vrede ontwapening zal brengen. En hierbij neemt hij (wee- bijzonders: t. fi nancieel herstel van Europa, en 2. de sociale staatsberoeringen te beletten, die anders ongetwijfeld zullen volgen. En, om de praktische uitvoerbaarheid van dit sy steem aan te toonen, wijst de H. Stoel op het voorbeeld van Engeland en America en andere landen waar men geen dienst plicht kent. Dit bewijst dat de vrijwillige krijgstdienst het noodige contingent op levert om de openbare orde te handhaven. De H. Stoel spreekt dan nog de overtui ging uit dat de dienstplicht eenmaal af geschaft, nooit meer zou worden ingevoerd, vooral wegens do smarte lijke ondervinding, in den grooten oorlog opgedaan. Denken wij hier nog aan de duidelijke woorden door den H. Stoel ge bruikt, meor dan een jaar vóór het sluiten van den vrede: „De opheffing van den dienstplicht moest het eer ste artikel van het vredesver drag zijn." Naar dien nu de Apost. Stoel zoo klaar en eenvoudig ons zijne ziens wijze nopens de ontwapening heeft te ken nen gegeven en die oplossing (afschaffing van den dienstplicht) voor de eenig moge lijke en rechtvaardige houdt, moesten alle Katholieken daarnaar streven déze oplos sing als de ideale, de beste op hun pro gram te zetten en daarvoor te werken in woord en schrift en daad. Dat die afschaf fing g e 1 ij k t ij d i g zal moeten gebeuren, verstaat zich wel van zelf. maar als nie mand een begin zou willen maken, zou 't misschien nooit mogelijk worden. De kleine staten, die, naar een plan van Gods Voorzienigheid, door de jaloerschheid en ijverzucht der groote staten beschermd en verdedigd worden, kunnen, het eerst een begin maken. Treurig zou 't zijn, wan neer Katholieken het aan de vijanden van den godsdienst zouden overlaten, de af schaffing van den dienstplicht, het project van de H. 'Stoel, meer te bevorderen, dan zij, die door den II. Stoel toch 't eerst geroepen zijn, do maatschappij van dat ontecrende si venjuk, den dienstdwang, te bevrijden. J. M. KEULERS, Ong. Karmeliet. Groenendijk. 18 Sept. 1924. Bovenstaand artikel kan naar onze be scheiden meening, misschien hij sommige lezers de meening vestigen, alsof de ge achte schrijver zou zijn voor een radicale afschaffing van het leger. Dat is pastoor Keulers echter niet; hij wil het leger van gedwongen dienstplicht vervangen door een van vrijwilligers in de veronder stelling dus dat ook zoo een aan zijn doel beantwoordend leger het best zou kunnen worden gevormd 1 Red. De terugkeer der Koningin. Men meldt uit Hamburg: Do Koningin en' Prinses Juliana zijn gisteravond om 8 u. 27 in Altona aange komen. Om 10 uur 48 zijn ze van Ham burg naar Apeldoorn vertrokken. De Prins is in Schweria gebleven. Consul Sommer was in Altona, consul-generaal Flaes in Hamburg op het perron aanwe zig. De Koningin naar Spitsbergen? De ,,N. R. C." deelt mode, dat volgens „Tidens Tegn" Koningin Wilhelmina. het volgende jaar een bezoek zal brengen aan Spitsbergen en de Nederlndsche nederzet ting Barentszburg aldaar. Ministerraad. Gisteravond zou. naar men aan do ,,Rsb." mededeelde, wederom een Minister raad gehouden zijn. Dinsdagochtend werd ook een Ministerraad gehouden. Men brengt deze vergaderingen ia verband met de salaris-quaestie. Naar aanleiding van dit bericht herin nert het Éaagscho Correspondentiebureau dat er eenige malen reeds op werd gewe zen, dat in het houden, kort na elkander, van vergaderingen van den raad van mi nisters niets ongewoons behoeft te worden gezien. De ministerraad toch komt eenmaal per week vast bijeen, doch indien de werk zaamheden in die bijeenkomst niet be ëindigd kunnen worden mag in dezelfde weck een tweede gehouden worden om daarin de agenda verder te doen 'afwerken. Een motie van R. K. Postpersoneel. De Haagsche afdeeling van oen Ned. R. K. Bond van P. T. T.-personeel ,,St, Petrus" heeft in haar gisterenavond in „Veritas" gehouden vergadering do vol gende. motie, aangenomen: „Do It. K. Vereeniging ,,St. Antonius van Padua", afdeeling 's-rGavenhage van den Ned. R. K. Bond van P. T. T-personeel ,,St. Petrus" in spoedvergadering bijeen op Woensdag 15 October in het gebouw Veritas; gehoord de besprekingen over do salaris sen welke thans aan het P. T. T.-personeel worden uitgekeerd, van oordeel, dat door deze Christelijke Regeering deze salaris sen op een peil zijn gebracht, waarvan een middelmatig gezin niet bestaan kan en derhalve de Christelijke rechtvaardig heid, uitgedrukt in de „Encycliek Rerum Novarum" niet wordt nagekomen; van meening dat deze onchristelijke da den het opzeggen van heb vertrouwen in deze Regeering volkomen wettigen, constateert dat de politieke gevolgen welko daaruit kunnen voortvloeien, geheel voor rekening komen der Regeering, en dat do R. K. kamerleden hieraan mede schuldig zijn, omdat zij het vervullen van hun plichten als R. K. volksvertegenwoor digers hebben verwaarloosd; en gaat over tot de orde van den dag." ÜÊeuws üitpvea. „Mei", geïllustreard tijdschrift voor Katholiek Jong Nederland Uitgave: Drukkerij Gcbrs. Janssen, Nijmegen. We moeien eerlijk bekennen, dat het ons spijt, dat het mooie tijdschrift „Mei", be stemd voer de jeugd na zeven jaren den strijd om het bestaan heeft moeien op geven. 't Was, zeker te mooi, waardoor het wat duur was. Jammer! Het beeft on getwijfeld veel beschavend en katholiek- opvoedend werk gedaan en het had nog veel meer kunnen doen. Gelukkig is zijn taak overgenomen door een gelijknamige nieuwe uitgave, die vooral voor M. U. L. O.- en kweekscholen bestemd is, en door den lagen abonne mentsprijs op meer lezers kan rekenen. Het blad verschijnt elke 14 dagen en zal naast de gewone rubrieken ook telkens en verhaaltje in de drie moderne talen bevatten. De zeer bekwame redactrice, mevr. Steenhoff-Smulders, zal ook dit jeugdtijd schrift als zoodanig wel spoedig op hoog peil weten te zetten. STATEÜ-SE^ERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. De nieuwe Tariefwet. Voortgegaan wordt met de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling een er nieuw Tariefwet. De heer Hiems tra (S.D.) ziet in deze wet allereerst een verzwaring van den druk op de financieel-zwakkeren. Mot kracht blijft spr. zich tegen deze wet verzetten en hij hoopt vurig dat ze verworpen wordt. De heer v. Ravesteijn (C. P.) meent te mogen constateeren, dat na den oorlog in alle landen een groote geneigdheid tot protectionisme valt waar te nemen. De heer De Boer (Platt.-partij) be treurt het dat de Regeering met dit ont werp niet heeft gewacht tot na de verkie zingen. Hij citeert tal van adressen uit land- en tuinbeuwkringen om te doen zien dat men in die kringen tegen deze wet is. Verwerping van dit ontwerp acht spr. in het dringend belang van land- en tuin bouw. De heer E b e 1 s (V.D.) gaat de betee- kenis van dit ontwerp voor land- en tuin bouw na. De ontwikkelingsgeschiedenis van het landbouwbedrijf doet zien dat vrijheid van ruilverkeer één der grondslagen van dit bedrijf is. De heer Dresselliuys (V. B.) zal na bet betoog van den heer van Gijn kort zijn. Is er hier nu bescherming of niet? Het is niet twijfelachtig, meent hij. De regeering heeft .naar een bron van inkom sten voor de schatkist gezocht en die ook gevonden in het tarief. Land- en tuinbouw krijgen niets, maar zullen voor een belangrijk deel het bedrag moeten opbrengen. En dat alles wordt ge camoufleerd door dit ontwerp. Het Ned. Landbouw-Comité heeft zich unaniem tegen dit ontwerp verklaard. De heer Weitkamp (G.-H.)Het ia tegen de protectie geweest en niet tegen dit ontwerp, want dat was niet aan de orde. De heer Dresselliuys (V.-B.)Het was naar aanleiding van dit ontwerp, dat do beslissing viel en het is onnoozel dit ontwerp geen protectie te noemen. Het ontwerp is vivisectie op den land en tuinbouw, Spr. wijst op het gebeurde in Amerika, waar land- en tuinbouw kwij nen als gevolg van de protectie. Goncludeerende zegt spr., dat deze wet een der zwartste en zwakste plekken in de gsc'nidenis van dit Kabinet zal zijn. De lieer L o v i n k (G.-H.) wil toegeven, dat dit ontwerp op vele punten inderdaad beschermend ig in den zin van de opvat ting die Het Vrije Ruilverkeer daarvan heeft. Zuiver fiscaal is het ontwerp ook niet. Het ware beter geweest het ontwerp als een gewone herziening van bet tarief aan te 'kondigen en los van alle verdere bescherming. Nederland blijft wat pro>- tectie betreft ver achter bij andere landen en bet zal wel zoo'n vaart niet loopen. Spr. begrijpt niet hoe eenig land in dit voorstel aanleiding zou kunnen vinden om maatregelen tegen ons te nemen. Het leven zal inderdaad duurder kun nen worden, maar zeker is dit niet en voor het volle bedrag van het recht zal bet stellig niet gebeuren. Op dit punt dient men af te wachten en eventueejl' kan er gewijzigd worden aan het tarief De heer Eb els (V.-D.): Dan is het te laat. De heer Lovink (G.-H.) meent, dat hot ontwerp alleen strekt voor versterking der schatkist en dat het onmisbare artike len niet aantast. Spr. ziet er dus geen overgang tot bescherming in. TIPSIt VOETBAL. De Zuid-Afrik, tegen Willem II. Op 1 November zal bet Zuid-Afrikaan- sche elftal niet togen Zuid-Nederland spe len. Daarvoor in de plaats komt nu een wedstrijd tegen Willem II, aldus de „Sportkroniek". DIOG. HAARL. BOND. Scheidsrcchter-commissia. Naar men ons mededeelt is de secreta ris-penningmeester van be district Lei den, de heer D. Kaverkorn, door het be stuur van den D.H V.B. benoemd tot lid der Scheidsrechter-coinmissie. Deze commissie bestaat thans uit de heeren C. Bassant (Rotterdam), H. de Bueger (Den Haag), D. Haverkorn (Lei den), H. J. v. Tol Jr (Haarlem)' en F. J. van Veen (Amsterdam). WIELRENNEN. Een gsslaagde reenrdpogirig. Dinsdag hebben de geLr. Ovoid:vest te itü verri Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is 08 Grayter's Koogfijne Melange, slechts 80 ets. per pond, PJanfenboter slechts 60 ets. per pond. Aüéén in De Gruyter's winkels! 's-Gravenhage een poging ondernomen om het 50 K.M.-record op tandem te verbete ren. Dit record stond sinds 30 jaren op naam van M. Gordang-A. J. Jochems met 1 uur 28 min. en 51 sec. Hoewel nog niet speciaal hiervoor uit gerust, de tandem was o.a. met zware ijzeren wielen en draadbanden gemonteerd terwijl de afstand met keerpunt gereden werd op hobbelige klinkerwegen, mochten zij er toch in slagen de 50 K.M. te rijden in 1 uur 27 min. 32 sec. (gemiddeld ruim 34 K.M. per uur) Spoedig zal de poging ik^'hjaal'/d. kvorc^en en offolcaedl aan den Nederl. Wielerbond worden aangevraagd. Als tijdwaarnemer fungeerde de heer Hirschman, officieel tijdwaarioemer van den N.W.B. Een nieuw tandem-wereldrecord. Op do gemeentelijke wielerbaan te Vin- oennes hebben de Fransche renners Gho- cque en Barthélemy drie wereldrecords voor tandem verbeterd. Zij legden in 1 uur 45 K.M. 440 M. af; het oude record bedroeg 45 K.M. 15 M. Tevens werd. het record over 40 K.M., dat 53 min. 251/5 sec. bedroeg, op 52 m. 48 sec. gebracht en dat over 50 K.M. van 1 uur 8 min. 44 4/5 sec. op 1 uur 6 min. 11/5 sec. Onderwijzer centra schoolbestuur. Voor de Rotterdamsc.be Rechtbank is gisteren gepleit in de volgende zaak: Een onderwijzer (eischer) was vóór en tijdens de mobilisatie verbonden als leer kracht aan een R.-K. scboolvereeniging te Gouda (gedaagde). Eischer werd in Augustus 1914 onder de wapenen geroepen en voor de openge vallen plaats moest een voorziening ge troffen worden. Toen eischer luitenant werd en daardoor een behoorlijk salaris Is zoodanig ontving, drong het schoolbe stuur erop aan, dat hij bijdroeg in de kosten voor zijn vervanging. Eischer stemde toe in een jaarlijksche korting van f 550. Bij zijn terugkomst meende hij evenwel, dat men in zijn plaats geen betaalde tijdelijke leerkracht gesteld had, waarom hij het te weinig ontvan- gene terug verlangde. Het schoolbestuur weigerde dat, waarna de onderwijzer het bestuur in rechten aansprak. De kantonrechter te Gouda wees de vor dering toe en veroordeelde gedaagde tot terugbetaling van het ingehouden loon, plus in do kosten van het geding. Tegen deze uitspraak was gedaagde in hooger beroep gegaan. Voor gedaagde trad op mr. Hermans, te Rotterdam; voor eischer mr. M. Mondeis te Amsterdam. "oMDERWSJS Een zwaar getroffen greep ambtenaren. Door onbescheidenheid van wie dan ook, is sinds eenigen tijd bekend, boe de Regee ring in de naaste toekomst de salarissen der ambtenaren en onderwijzers denkt te regelen. Uit hetgeen na het. bekend worden van het geconcipieerde nieuwe Bezoldi gingsbesluit vernomen is omtrent de moge lijkheid van een ingrijpende wijziging van dit concept, mag veilig de gevolgtrekking worden gemaakt, dat geen al te groote ver wachtingen behooren te worden gebouwd op een gunstfgen eindtekst van het eerlang te verwachten Koninklijk Besluit. Het ge voel van ongerustheid in de kringen der betrokkenen is dan ook reeds geweken voor andere gevoelens, die al naar elks tempe rament varieeren tusschen ontstemdheid en verontwaardiging. Dat die gevoelens ook de onderwijzers bezielen al komt het niet zoo tot uiting in de Per3 het valt niet te ontkennen, als men kennis neemt van wat in particuliere gesprekken en brieven over het onderwerp van den dag wordt gezegd. Of"~er reden voor is? Het antwoord vindt zijn grond in deze twee feiten: 1 Toen in 1920 de algemeene salarisherziening tot stand kwam, waren de onderwijzers heb laatst aan de beurten viachten daar door voor een deel achter het net. 2. Uit heb concept-Bezoldigingsbesluit blijkt, dat van hen in doorsnee de allerzwaarste of fers gevraagd worden. Zonder bewijs zal men deze stellingen ongaarne aanvaarden; het volgende moge dan tot toelichting strek ken. Toen in 1020 nft alb ambtenaren ook de onderwijzers aan de beurt kwamen om een plaats in bet B.B. te verkrijgen, werd door de Centrale Commissie voor Georga niseerd- Overleg bet gevraagde salaris van f 3200—4500 aanvaard. De Nederlandsche Pers, ook de katholieke, bleek deze eischen niet onredelijk te vinden. De genoemde ge tallen werden evenwel niet bereikt. Heb aanvangssalaris weid f 1000, het maximum f 3500 voor den volledig bevoegde. De Mi nister van O., K. en W. beriep zich toen reeds op den toestand der schatkist, die een gebiedend halt toerie.p, terwijl Z.Exc. bovendien verwees naar heb premievrije pensioen: de onderwijzers moesten de pen sioenpremie als een deel van het salaris beschouwen. Deze laatste opvatting belette echter niet, dat toen onder Minister De. Geer een eind werd gemaakt aan het premievrije pensioen, de onderwijzers toch mede de pensioenspremie moesten betalen: een nieu we teleurstelling I En thans komt de pas ontworpen rege ling het gebeurde in 1020 en '22 niet goed maken, integendeel ten derden, male wordt bet mes in het niet te hoog geacht salaris gezet. En op welk een wijzei Bedragen voor de niet-technisclie functies de kortin gen voor allerhande groepen tot hoogsteng f G00 (voor de hoogste salarissen, waarover het concept spreekt), op do regeling der onderwijzers worden allerhande kortingen toegepast. Het principe van het nieuw® B.B. is, de technische functies aan grootctj j salarisaftrek te onderwerpen, dan de niet* 1 technische. Nu kan met het beroep van den onderwijzer naar verschillende maatstaf beoordeelen, maar beweren, dat deze laat* 8te mec'hanisohen of zelfs technischen ar- S beid verricht, gaat niet op. De te bewerken „materie", de kinderziel, vraagt van detil onderwijzer meer dan louter werktuiglijken arbeid. Was dat niet zoo. dan zouden dtf Bisschoppen vanaf 1868 niet zoo herhaalde lijk en zoo nadrukkelijk gewezen hebben cp de beteekenis van katholiek onderwijs* Dan zou men thans niet in Frankrijk het» tekort aan priester-roepingen toeschrijven! aan heb gemis van een katholieke school. Waaruit dan wel deze conclusie gewettigdl is, dat ondanks alles de onderwijzer nieb' bovenaan moet staan als het kortingen op, het inkomen betreft en dat hij toch min* stens het recht heeft op gelijken voet be handeld te worden als de niet-technici. De achterstelling van den onderwijze# wil men tot een feit maken, door niet enkel te korten op het grondsalaris, gekort wordb op de .,hoofden"-marge, gekort wordt op heb bezit van akten, gekort wordt' op da ulo-marge, de mogelijkheid van het ver krijgen der geknotte ulo-marge wordt zelfg verminderd door het stellen van den eisch, dat men naast de hoofdakte 2 bijakten, of wel^ naast de hulpakte drie hijakten moet bezitten. Hoe onredelijk dez© laatste eisch1 is, blijkt hier, dat. de hoofdakte-bezitter, die bij het ulo werkzaam is en bijv. lagere' en middelbare akte Engelsch bezit, nieb' waardig wordt gekeurd om de ulo-margé te bezitten. De hoofden-marge, welke thans 700 en 800 gulden bedroeg, wordt terugge bracht tot 300. 500 en 700 gld., al naar dei grootte der school zoodat de meeste hoof den als zoodanig *00 gulden en 300 gulden achteruitgaan. Het bezit van bij-akten wordt-nog minder gewaardeerd dan in de voor-oorlogsche tiiden, daar de belooning biervoor met vijftig procent wordt vermin derd. Wanneer men naast dit alles in aan merking neemt dat de door niets gemoti veerde standplaatsaftrek van resp. 4 en 8' percent blijft bestaan en dat. de pensioens premie 8)4 ten honderd bedraagt, dan is het duidelijk dat bet werkelijk salaris soms 45 en 50 percent, van het nominale sa laris volgens liet B.B. 1920 bedraagt. Zeer zwaar worden getroffen de jeugdige onder wijzers, die niet bij hun ouder3 thuis zijn. ^oor de meesten hunner wordt de toestand zoo, dat zij of het. kostgeld niet meer kun nen betalen of slechts zeer enkele guldens in de maand overhouden. Enkele grepen uit de voorgestelde regeling getoetst aan. de werkelijkheid mogen dit bewijzen. Mert houde daarbij in het oog, dat, de salarissen in plaatsen welke tot de tweede en derde klassen behooren (en dat i3 de overgroote meerderheid der Nederlandsche gemeen ten!) met resp. 4 en 8 percent worden ver minderd. terwiil de 8)4 percent* bed r'1 «"t. Vr.dcr in 1920 rc;clin? 1525 pet 21-jarig onderwijzer 1600 1200 400 25 20-jarig onderwijzer 1550 1100 450 29 19-jarig onderwijzer 1500 1100 400 27 19-jarig onderwijzer inw. 1500 1000 500 33 18-jarig onderwijzer 1450 1100 350 24 J8-jarig onderwijzer inw. 1450 900 550 38 Bez. v. hulpakte m. 2 dj. 1700 1400 300 18 ide.m mefc 5 dj. 1900 1000 300 16 idem met 10 dj. 2200 2000 200 9 idem met 15 dj. 2500 2200 300 12 id. met max. en gehuwd 2900 2000 300 10 id. m. 10 dj. -f 2 akten 2400 2100 300 12 id. m. 10 dj. 1 akte 2300 2050 250 11 Bez. v. hoofdakte m.3dj. 2200 1600 000 27 idem met 5 dj. 2400 1300 600 25 idem met 10 dj. 2800 2400 400 14 idem met 15 dj. 3100 2700 400 13 idem max. en gehuwd 3500 3100 400 11 id. m. 10 dj. en 1 akte 2900 2450 450 15 id. m. 10 dj. en 2 akten 3000 2500 500 17 Hoofd m. 10 dj. I44leerl. 3500 2700 S00 23 id. m. 15 dj. 144 leerl. 3800 3000 800 21 id. m. 10 dj. 1 akte, 144 leerlingen 3600 2750 850 24 id.m. 10 dj. 2 akten, 144 leerlingen 3700 2800 900 25 id. m. 10 dj. 130-335 leerl. 3600 2000 700 19 id. m. 10 dj. 1 akte, 180—335 leerl. 3700 2950 750 20 id. met 10 dj. 2 akten 180—335 leerl. 3800 3000 S00 21 Ulo-onderw. met 10 dj. hoofdakte 2 bijakten 3500 300 500 14 idem met 15 dj. hoofdakte 2 bijakten ?»S00 3300 500 13 idem met 10 dj. hoofdakte 1 bijakte 3400 2450 950 28 idem met 15 dj. hulpakte 2 bijakten 2900 2100 800 28 idem met 15 dj. hoofdakte 1 'bijakte 3700 2750 950 26 Ulo-hoofd met 15 dj. en 1 bijakte, 60 leerl. 4300 3050 1250 20 Wie zonder vooringenomenheid deze cij fers beschouwt, zal moeilijk kunnen ont kennen, dat een dergelijke regeling funest is. Nu moge het waar zijn, dat over 1925 do korting maximaal 15 percent bedraagt pensioenspremie standplaatskorting) feit is, dat er geen enkele waarborg is, dat' na 1925 da regeling niet in volle gestreng heid wordt toegepast. Waar naast deze sombere vooruitzichten! de kosten van het levensonderhoud dag aan dag stijgen, de huren op platteland en! in steden abnormaal boog zijn en de belas tingen op den ambtenaar niet minder druk ken dan op wie ook. daar kan bet geea ijdele rhetorica zijn, dat voor de onderwij zers de toekomst somberder dan ooit is ea dat een beroep op bet Ministerie. onze volksvertegenwoordigers en het Nederland sche volk gerechtvaardigd is ten einde deze ■regeling niet worde een ramp voor de on derwijzers, inzonderheid de jeugdige leef krachten en de gehuwden. Het Bestuur der Fed. van Alg. Dioc. Var* voor R. IC. Bijz. Ond.in Nederland H. G. DE BOER. Voorzitter. E. J. LUIJF, secretaris. x

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3