Tweede Blad] luchtvaart Vrijdag so October 1924 ■f, i .Lams!"» ©ia TaiisaEbess®? ONZE TUINBOUW. Een vergelijking meS 1923. Versche grcenlan f28 millioen iegen f8» millicen in 1923. De fijd, dat onze Nederlandsche tuin bouw in zak en asch zat, omdat voor den afzet der producten geen gebied te vin den was en dus ook geen prijs bedongen kon worden, welke de productiekosten na- iderde, ligt nog versch in ons geheugen. I Het was de tijd, toen bet betaalmiddel 'onzer Oostelijke naburen, ziin waarde zoo goed als geheel bad verloren en toen de Nederlandsche exporteur er voor bedank- 'te de vodjes papier langer in ontvangst te nemen in ruil voor zijn komkommers, bloemkool en andere tuinbouwgewassen. Het was de tijd, toen langs de vaarten Sn onze tuinbouwcentra de groenten lagen opgehoopt, om onder den invloed van weer en wind tot bederf over te gaan; toen de vaten met ingemaakte kool en jboonen huizenhoog lagen opgfsjapeld, om bij verkoop slechts een gering deel op te brengen van hetgeen de ledige vaten heb ben gekost. Het was de tijd, toen de zorg stond tg Üezen op bet aangezicht van eiken teler, 'omdat hij ondanks noesten vlijt en sober leven, zag verloren gaan, hetgeen bij in betere tijden had overgehouden. Deze tijd ligt nog versck in ons geheu gen. Maar gelukkig aldus de Telegr. waaraan wij het volgende ontleenen hij ligt voorloopig altkans achter ons. Ondanks den roep van armoede en ge brek, welke van Duitschland uit over onze grenzen klonk, is in dat land met de sta biliseering van het betaalmiddel de koop kracht, «f althans de kooplust terugge keerd. En ondanks dien roep van armoe de en gebrek blijken er in dat land genoeg kooplustigen te zijn overgebleven, die de groenten en vruchten, de bloemen en plan ten willen betalen tegen een prijs, waar voor do Hollandscbe huisvrouw de han den in de lucht slaat'. Wij vragen thans niet: kan dat worden Volgehouden, maar wij constateeren het feit, en i gedenkend den tijd, welke nog Eoo versch in ons geheugen ligt con stateeren wij dat feit met groot genoegen, omdat het komt op een oogenblik, dat een deel van onze meest arbeidzame bevolking öp het punt stond, den strijd te moeten .opgeven om financieel onder te gaan. Ofschoon de uitkomsten van het tuin bouwbedrijf niet geheel zijn af te meten aan het bedrag, dat de uitvoer zijner producten te zien geeft, zeggen toch de cijfers in dezen heel wat. Het is daarom fjvel van belang, daarop, nu de oogst nog aan den gang is, den blik eens te slaan. Hoewel 1923, ten gevolge van geringe productie en vermeerderd binnenlandsck gebruik, niet zóó ongunstig was als bet daaraan voorafgaande jaar, moet bet voor onzen tuinbouw, en speciaal voor .de war- moezerij, toch nog onderN de kwade jaren worden geteld. Alleen in het "Westland en enkele andere stroken van Zuid-Holland, waar de tomatenteelt een groote vlucht 'genomen heeft, was het bedrijf eenigszins loonend; overal elders moest nog met ver lies gewerkt worden. Het jaar 1924 echter zette terslond goed ui; de bewaarkool, in de koolschuren van 'Noord-Holland opgestapeld, kon tegen liooge en steeds stijgende prijzen worden verkocht. De jonge groenten, onder glas geteeld, brachten prijzen op, als zelfs uit den besten tijd van hoogconjunctuur niet bekend zijn. Toen, later dan anders in den voorzomer de vollegrondsgroenten aan de markt kwamen, bestond de vrees, dat een sterke prijsdaling bet gevolg van den vergroot en aanvoer zou zijn. Deze vrees bleek grootendeels ongegrond; ofschoon een daling intrad, bleven de prijzen zeer bevredigend en liepen verder in bet sei zoen nog op. 1 Wel moest menig gezin hier te lande zich de jonge groenten ten deele ontzeg gen of zich met tweede of derde kwaliteit tevreden stellen, maar de Hollander, aan 't gebruik van groenten gewoon, bleef toch koopen, toen de aanvoer ruimer werd. En geland en België bleven bij andere jaren niet ten achter en.... bet' leek wel of Duitschland zijn achterstand wilde inha len. Dit laatste bad tot gevolg, dat gedu rende de eerste, zeven maanden van -dit jaar do uitvoer van versche groenten zoo enorm steeg, dat de waarde daarvan, vol gens de Maandstatistiek van bet Centraal Bureau voor de Statistiek, een bedrag ver tegenwoordigt van 28.066.000 gulden, te gen 8.471.000 gulden in het overeenkom stige tijdperk van het jaar 1923, terwijl in het geheele jaar 1923 de waarde van den uitvoer 18.599.000 gulden bedroeg. Het verschil wordt nog grooter, wan neer men zooals in den tuinbouw ge woonte is 1—ook de aardbeien onder de warmoezerijgewassen rekent: de uitvoer van dit product bedroeg toch tot 31 Juli 1.689.000 gulden tegen 44.000 gulden in de eerste zeven maanden van 1923. Ook de vroege aardappelen, mede een product van den tuinbouw, speciaal in Noord-Holland en Friesland, vonden ge makkelijk hun weg over de grenzen, zoo dat daarvan voor 12.868.000 gulden werd uitgevoerd tegen 4.248.000 gulden in het vorige jaar. Het lezen van cijfers vermoeit en ver veelt daardoor spoedig; daarom bepalen wij er ons hier toe te constateeren, dat de totale uitvoer der genoemde warmoezerij- gewasen in de eerste zeven maanden van dit jaar een som vertegenwoordigt van niet minder dan 42.6 millioen gulden te gen 12.7 millioen gulden in het vorige jaar. -:J De lepziekte. De heer J. H. van Straaten van Nes te Boskoop schrijft aan de N. R. Crt.: Naar aanleiding van het bericht over een proef die genomen wordt langs den rijksstraatweg DevexiterBijssen, tegen de Iepziekte, stel ik er prijs op ook mijn proefneming openbaar te maken. Twee jaar geleden liet ik bij een 3Ó-jari- gen iepenboom, die reeds enkele jaren ziek was, twee meter rond den stam den grond diep losmaken en gedeeltelijk verwijde ren. Ik vulde deze opening aan tot 20 cM. boven den grond met goede vette bagger- aarclo vermengd met oxiden koemest. Ik ging namelijk van de veronderstelling uit, dat de ziekte van den iep ontstond door dat de onderste wortels dood waren, en de boom alleen te redden was door den bo vensten nog levenden wortels nieuwe voe ding te geven, en een nieuw wortelgestel te laten maken. Ik kan mededeelen dat ik daarin volkomen geslaagd ben. Verleden jaar wa-s de boom reeds veel beter, bloeide nog wel overvloedig, doch dit voorjaar ontwikkelde do iep zich zoo goed, dat dezen zomer van de ziekte niets meer te bespeuren was, de boom niet meer bloeide en weer volmaakt gezonde blade ren kreeg. Ik liet den boom in bet voorjaar behan delen, doch voor -den winter is zeer zeker nog beter, daar dan de boom in bet vroege voorjaar reeds van den yerscben grond kan profiteeren. De Nederland—Indië-vlucht. Een telegram van v. d. Hoop. Het Haagscbe Anetakantoor beeft van den heer Van der Hoop uit Plovdiv op het aan hem gezondexi telegram van deel neming en bemoediging het volgende tele grafisch antwoord ontvangen: „Dank deelneming. Bemanning wenscht niets liever opnieuw te beginnen. Houdt stemming Holland warm". De Indische pers. De „Javabode" schrijft de mislukking van de vlucht toe aan koopjesmanie, de Fokker VII is de eenige van zijn klasse. Er zijn geen depots, geen reserverdeelen, geen reservemachines. Met groote moeite heeft men het zoover gekregen, dat met ïucktschipperen' en' geïuk' atfes wel zou zijn losgeloopen. Deze speculatie is verkeerd uitgevallen, waardoor een grootsche natio nale onderneming is gecompromitteerd. Het psychologische moment is aangebro ken, om spontaan een telegram naar Bul garije te zenden, dat een bankcrediet wordt geopend, om de op apegapen lig gende nationale eer te redden. Het „Bat. Nieuwsblad" zegt, dat de te genslag van Philippopol een groote teleur stetlling is, meer niet. Het blad dringt er op aan, dat men niet zal lamenteeren, maar overdoen, een tweeden, desnoods een derden keer. Groeiende belangstelling in N e d.-I n d ië. De voorzitter van het Indiscli Vliegco- mite verklaarde in een interview met Aneta, dat nu juist alles gedaan moet wor den, om de voortzetting van den tocht mo gelijk te maken. Hij noemdo het verblij dend, dat het Medansche comité heden in deaxzelfden geest seinde. Het moment is aangebroken, dat Indië's burgerij blijk moet geven van belangstelling door finan cieele bijdragen. Tot nu toe bracht Indië in totaal slechts f 5000 op. Het Indische Nieuws van den Dag open de een inschrijving en ging voor met f 500 waaraan het Persbureau Aneta toevoegt f 500, en de N.V. Reclamebedrijf Aneta f 100. Het Comité Vliegtocht NederlandIn dië schrijft aan het Haagschc Aneta-kan- toor'over de rxit Indië geseinde persstem men, welke aan het comité waren voorge legd: Het stemt tot groote voldoening, dat van Indië rxit warme belangstelling wordt ge toond nu de vlucht naar Indië, althans voorloopig, is vastgeloopen. Waar vóór den aanvang van den tocht slechts weinig steun uit Indië moclxt worden verkregen, wordt nu met grooten ijver een campag ne voor bet inzamelen van geld begon nen. De „JavabÖde" doet zulks onder het ma ken kan verwijten, welke door onvoldoen de kennis van zaken gee.n juiste beoordee ling toont. Op vier plaatsen waren schroe ven en banden gedeponeerd, terwijl bet vliegtuig voldoende reservedeelen aan boord bad. Het stationneeren van moto ren op de route werd te kostbaar, met bet oog op de fondsen van het Comité; wel werd te Rotterdam een motor bedrijfs klaar gereed gehouden. Laat men geduld oefenen, tot bet Comité den toestand kan overzien op grond van de rapporten uit Philippopel, die nog steeds uitblijven, en laat men overtuigd zijn, dat het Comité niets zal verzuimen, om het voortzetten en slagen van den tocht te bevorderen. Het vertrek van de Z. R. III. Nogmaals uitgesteld. Yoor de zooveelsto maal is het vertrek van de Z. R. III uitgesteld, thans tot Za terdag en wel omdat gisteren de laatste proefvlucht wegens den sterken wind niet kon worden gehouden. Er zijn niet alleen uit Duitschland, maar ook uit Nederland en Zwitserland duizen den belangstellenden te Friedrichshafen aangekomen, die het vertrek zullen bij wonen. In de kleine hal van de luchtscheeps- werf wordt reeds ijverig gewerkt aan den houw der voor Spanje bestemde kleine proef-Zeppelin. Vliegongeval. De Parijche redacteixr van de „Msbd." meldt: De manoeuvres van Fransche vlieg tuigregimenten, die in de omgeving van Rambouillet worden gehouden, zijn slecht ingezet. Bij het vertrek van enkele lucht- escadrilles uit le Bourget is een der toe stellen naar omlaag gestorten zijn de beide inzittende vliegeniers gedood. Brand. Woensdagmiddag is een uitslaand© brand ixitgebroken in een dubbel huis aan het Spoorlaantje te Apeldoorn bewoond door J. A. Lazefc en mej. E. Arink, die tijdens den brand afwezig was. D© brand ontstond in bet gedeelte door L. bewoond. Toen de ze bezig was epek uit te braden sloeg <3e vlam in de pan. In een ommezien stond bet vertrek in lichtelaaie en de vlammen deelden zich ook mede aan de andere ver trekker^ en den zolder der dubbele, wo ning, die geheel is uitgebrand. J Overreden. Woexxsdagavond geraakte de heer S. te Beemster onder de stoomtram naar Alk maar. Hij werd deerlijk verminkt aan hoofd en schouders opgenomen en overleed kort daarna. - Motorfiets-ongeluk'. De beer 'A. van Ewijk te Tiel is oxxder Best (N.-B.) met zijn motorfiets tegen een vrachtauto gereden. Hij werd in bewuste- loozen toestand met gebroken linkerarm en gewond rechterbeen opgenomen. Nadat na ee-nige uren bet bewustzijn was terugge keerd, werd bij naar Tiel vervoerd en in het R.-K. Ziekexxhuis opgenomen. De motor werd geheel vernield. De 20-jarige duo-rij der J. Weyenberg kwam er zonder ernstig letsel af. Ongeluk Gistermiddag bad op de mandenfabrxek der firma II. R. te Roosendaal een ernstig ongeval plaats. De 19-jarige H. van O. werd door een drijfriem gegrepen, tengevolge waarvan zijn arm werd gebroken en ernstig ver minkt. Hij werd naar bet Ziekenhuis ver voerd. Beenwonden Hoe lang sukkelt U nu al met dat open been? Doe daar nu eens Akkers Kloosterbalsem op, die zal de kwade stoffen eruit trekken, pijn en jeuk ver- Ij drijven, een nieuwe sterke huid doen groeien. Begin vandaag nog 1 Akkers Kloosterh&lsem heelt alle wonden Een pak papier op het hoofd. Op de papierfabriek van de firma Yan Gelder en Zonexx te Renlnim heeft een ern stig ongeluk plaats gehad. Op de fabriek waren eenige arbeiders zware pakken, pa pier aan bet laden. Door onoplettendheid van een der arbeiders schijnt een der pak ken vaxi een takel te zijn losgeraakt, met bet noodlottig gevolg, dat een pakp papier van 200 Kg.'zwaarte op den arbeider v. d. P.. wonende t© Benkum. terecht kwam. Ernstig verminkt werd bij naar het zieken huis te Arnhem overgebracht, waar hij is overleden. De ongelukkige laat een vrouw en één kind achter. Zijn vader opgesloten. Woensdagavond om 11 uur x-iepen bewo ners van een pand in de Nieuwe Haven straat te 's-Gravenbage, een paar agenten van politie te hulp, omdat uit een aan grenzend perceel hulpgeroep van een,ouden man geboord werd. Het betreffende buis werd geopend en daar wex-d. in een kamer gevonden een 79-jarige man, die daar des morgens vroeg door zijn zoon was opgeslo ten. De zoon bad den geheelen dag xxi politie- bewaring gezeten, doch was om 8 uur des avonds ontslagen. De man is naar een logement aan de Ammixnitiehaven gebracht. In de duinen verdwaald. De politie te. Zandvoort trof zwervende aan twee minderjarige jongens uit Amster dam. Zij waren bij een tocht door de dui nen verdwaald. Een „humane" behandeling. Over de ontvluchting van Briedé, een der directeuren van de Brusselsche Bank, uit de sti'afgevangenis te Bonn, deelt de Tel. het volgend© mede:' In den aanvang toen Briedé en De Jong naar de strafgevangenis werden overge bracht, plaatste men hen in afzonderlijke cellen. Het duurde echter niet lang of zij werden samen in één cel ondergebracht. Deze cel werd bovendien na eexxigen tijd in een meer ccnfortabel vertrek herschapen. Zoo werden er bijvoorbeeld twee bedden geplaatst, terwijl de kribben er uit verwij derd werden. Des te verder de tijd vorderde, des te aangenamer werd het verblijf in de gevan genis gemaakt. Het tweetal kreeg een op passer, wien het vergund was boodschap pen in dë stad te verrichten. Ongeveer een maand geleden werd zoowel Briedé als Ö<3* Jong de z.g. bewegingsvrijheid toegestaan] Deze Strekt zich' zelfs uit tot in den tuiijï die het gebouw omgeeft. Het is in elke gevangenis voorschrift daft de directeur de uiigaande brieven; van' 'zij J arrestanten naleest;'dezelfde censuur wórdtij toegepast op de ingekomen brieven'. IriO Bonn was hiervan later geen sprake. In- èxi[] uitgaande correspondentie bleef gesloten Ca? kwam in dien toestand in de handen van de Brusselsche Bank-dire,ctie. Tal van Amsterdamsch© vrienden en zan kenrelaties werden tot de gevangenen toe gelaten. Zoo konden de broeder van Briedé' alsmede de procuratiehouder van dc Brus-1 selsche Bank vrij toegang tot de logeerka^ mer in de gevangenis krijgen. Hetzelfde1 was het geval met de echtgenooten van het tweetal, die in e.en hotel aldaar haar intrek hadden genomen. Op 31 Augustus boden Briedé en D'e> Jong ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin een fuifje aan hun lotge- nooten aan, <}ie het overigens niet zoo pretL tig hadden als de Hollanders. Er werd op ham, worst en gehakt getrac- teerd, terwijl ook voor de bewakers dezei dag niet geheel onopgemerkt voorbijging. Er zijn in Bonn echter meer Hollanders! én spoedig waren deze feiten bekend. Ook' te Amsterdam werd door de vrienden vanJ de beide arrestanten de loftrompet op uit-* buixdig© wijze gestoken over de humand wijze, waarop de Duitsche justitie in dezen' den Hollanders tegemoet kwam. Het spreekt vanzelf, dat het gebeurde ter1. >re kwam van de justitie bier tei' stede'. Deze drong aan op een strengere controle over de. beide gevangenen. Ongeveer terzelf der tijd werd te Amsterdam bet gerucht' erspreid, dat het tweetal binnenkort zou duchten. Dit gerucht werd gisterenmiddag bewaarheid, toei Briedé plotseling spoor- verdween. Vei wacht wordt dat ook De Jong or> de vlucht zal slaan indien nieti an hoogerhand door den Dnitscben Minis ter van Justitie wordt inge.yrepen. Ook wat betreft d° xiitleverins: schiinti ts niet in orde te zijn. De usa-ntiele ter mijn die ongeveer zes weken duurt, is reeds! verstreken en nog steeds worden tö Bonn geen aanstalten vemaakt'-bet tweetal; erheen te expedieeren. Zijn wij wel ingelicht, dan is van Hol- landsche zijde het laatste woord in dezei zaak nog niet gesproken en kunnen verderë officieele stappen verwacht worden. Azolla. Men jneldt aan de ,.Msb." uit Laugeife dijk: Een jaar of drie geleden kwam in de slooten, die in zoo groot aantal tusscben- uitgestrekte groentevelde.n liggen, de azolla. oor, ook wel rood kroos genoemd. Yoor dien tijd was het hier nooit gezien, maar toen het zich eenmaal in de wateren had genesteld, heeft liet zich zoo uitgebrend, dat in korten tijd vele slooten er zoodanig mee waren bedekt, dat de scheepvaart, die hier uit den aard van 'het bedrijf zooveel wordt uitgeoefend, er grooten last van on dervond. Toen in den drogen zomer van 1921 heel.wat water in de slooten was geloosd, is het plantje verdwenen. Maar ongeveer een maand geleden is het ve.er komen opdagen en in die korte spanne' tijds heeft, het zich dermate vermenigvul digd, dat het alweer de scheepvaart ten zeerste hindert. Wil men dezen hinder doen verdwijnexi dan zullen de slooten door af scheppen moeten worden gezuiverd. Al» meststof schijnt dit plantje waarde te heb ben. Onveilig strand. De volgende week zal bet strand tussóherü Scbevenixxgen en Wassenaarsche Slag on veilig zijn wegens bet schieten met geschuti op Woensdag, Donderdag en Yrijdag. tel kens van 10 tot 2.30 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dati bet strand slechts dan weer voor het pu bliek toegankelijk is, wanneer de vlaggen', waardoor de onveiligheid van het strandi wordt aangeduid, zijn ingehaald. Buitenl. Berichten Het spoorwegongeluk te Santa Margherita* Het aantal gewonden tot 30 gestegen. Uit Rome wordt gemeld: Het aantal ge-J wonden bij bet spoorwegongeluk te Santal Marglxerita is tot 30 gestegen. De oorzaak is xiog niet bekend. FEUILLETON l DE NIEUWE DOKTER a Naar bet Fransch van JULES PRAVIEUX. A CEenïge geautoriseerde vertaling.) l{ ^ran5°iso wierp een verwijlenden - 'tbk op haar moeder die deze begreep. Zij fwxlde baar laatsten zin terugnemen en verbeterde: ik wou zeggen, dat bij minder over u gespróken heeft, dokter. Maar mevrouw, verklaarde de jon ge man, geloof mij dat ik niet bier ben om complimenten in ontvangst .to nemen, maai' om. u nuttig te zijn.als bet in fiUiin vermogen ligt. .t> .Pot i?- uw" vermogen, mijnbeer •Bravières, riep Frangoise uit, temeer nu .'Papa gehoor heeft gegeven aan de be woordingen van zijn vriend dokter Dau- jP°Js. Gij zijt zijn geneesheer. Wij beve- i onzen dierbaren zieke aan, en voor üBiarna en voor mij is het de beste reden: «en. genezing te verhoopen, wanneer wij ,em aan uw handen toevertrouwd weten. Dames, hernam de dokter, ik' ver- euw u d© verzekering van mijn algehee- toewijding. Hetgeen ik voor een vriend ou doen, voor mijn broeder, voor mijn oeder, zal ik ook voor mijnbeer Ghan- doen, en met Gods hulp zullen wij hom. redden. i,|' Dokter Bravières maakte plots een einde lw ^ankke^msiugen waarmee zij hem overstelpten en vroeg om den! zieke te gen zien. Voorafgegaan door mevrouw en' prancoise beklom,' hij den trap naar de eerste verdieping, waar de kamer van den' ouden dokter gelegen was Pierre vond den zieke tamelijk terneer ge slagen en stelde hem eenige vragen, waar op bij zonder veel 'bereidwilligheid axit- woordde. Daarna, na nog een beknopter onderzoek dan dat van den morgen en na de temperatuur van den zieke opgeno men te hebben, zette bij hem koppen in den rug. Nadat liet bloed op deze wijze was op getrokken, sneed bij heel oppervlakkig met de punt van een lancet in de huid, doch ondanks deze smartelijke kleine operatie, vertrok dokter Cnanteau geen spier. Hij wilde aan dezen kwajongen eens laten zien, dat de ouden de smart met een stoïcynsobe kalmte «weten te verduren. Hij scheen gelaten alles te aanbooren, alles to zien, kortom de belofte te houden, die bij aan zijn vriend Daubois bad gedaan, namelijk den jongen collega niet de deur te wijzen. Dokter Chanteau' maakte een beweging van ongeduld, die liij oximid- dellijk onderdrukte toen bij Pierre de voeding boorde aanbevelen van iets dat tegenstrijdig was met de medische ge woonten van den ouden geneesheer. Pier re stelde een recept op, le'gde zijn voor schriften uit en verliet de kamei*, verkla rende dat hij den volgenden morgen en zelfs vroeger izou terugkeeren wanneer men hem kwam ontbieden. Toen' hij ver trokken was, liet dokter Chanteau zich bet recept brengen. Toen bij bet doorge lezen had, haalde hij de schouders op: Geen iperacnanha, murmelde hij, geen borage. Allemaal middeltjes op ine: dat is de mode heden ten dage. Een ingewik kelde* longontsteking van Bravières: Jk zou niet veel voor mijn huid willen ge ven. Gedurende twee dagen volgde de ziek te een normaal verloop, zonder dat een enkel symptoom van een verwikkeling dokter Bravières kwam verontrusten. Des morgens en des avonds kwam hij, onder zocht den zieke, lette zeer nauwkeurig op bet hart, dat bij niet erg vertrouwde. Hij veranderde niets aan zijn voorschriften, beval steeds versterkende middelen aan om de zwakheid te bestrijden; liet bij zijn vertrek de dames Chanteau gerust gesteld en hoopvol, maar baar angsten begonnen weer, wanneer hij niet meer in baar nabijheid was. En toch hield dokter Chanteau woord; hij gehoorzaamde blin delings als iemand, die vertrouwen stelt in zijn doktei*, hetgeen hem niet belette zonder ophouden te brommen: dat zat in zijn natixur, zooals dokter Daubois zeide. Toch was bij verplicht aan dokter Bra vières een eervolle vermelding toe te ken nen. Den avond van den derden dag ver klaarde Pierre, dat bij den volgenden morgen een groote trekpleister wilde leg gen op de hoogte van de opgedrongen plek. Toen hij vertrokken was, drukte dokter Chanteau voor den eersten keer 'zijn voldoening uit: Eindelijk, zei hij, neemt ook hij zijn toevlucht tot de trek pleisters, die al die wijsneuzen verachten. Ha, ha, ze zijn wel verplicht te bekennen, dat de geneeskunde der ouden wel iets goeds bevatte. 's Anderendaags, den vierden dag van do ziekte, tegen acht uur in den morgen, was dokter Bravières op bet punt in zijn auto te stijgen ten eindo in een naburig dorp, een geval te gaan onderzoeken, dat hem verontrixstte, toen Jacques, de huis knecht van de familie Chanteau, aan den ingang van de binnenplaats verscheen en uitriep: Kom gauw, dokter,. haaSt ix, xnijn meester sterft; bij is reeds buiten kennis. Pierre sprong in zijn automobiel en twee minuten daarna trad bij do kamer van dokter Chanteau binxien. Hij vond er Frangoise en haar moeder als radeloos en in tranen badend naast bet bed. - Dokter, zei mevrouw Chanteau, mijn man beeft bet bewustzijn verloren. "Wij zijn er door verschrokken. Nu begint bij weer tot zichzelf te komen. Doodsbleek scheen do zieke in een toe stand- van uiterste zwakte, bij opende de oogen en sloot ze oogenblikkelijk weer. Pierre boog zich over den oixden genees heer en luisterde naar den barteslag: Het is een flauwte, zei hij. Hij deed zijn best de tweo verschrikte vrouwen gerust te stellen. Och, dokter, zei mevrouw Chanteau, bet schijnt mo toe alsof er niets kwaads kan gebeuren wamxeer gij hier zijt. Kon- dot ge meer komen, dan zouden we min der ongelukkig zijn.- Ob, zeker, dat is volkomen waar, voegde Frangoise or aaxi toe met een ac cent van bijna smeekende overtuiging, dat den jongen man oxxtroerde. Dames, zei bij, ik beloof u dat ik hij den zieke al de oogenblikken zal door brengen, waarover ik beschik. Alvorens afscheid le nemen trok bij ixit zijn zak een intrumentenkoker en diende den dokter een onderbuidsche inspuiting toe van cafeïne, die den lijder scheen op te wekken. i ^Terwijl bij met flinke vaart zich naar het dorp Meuleau begaf, daclxt Pierre _aanJ de zware verantwoordelijkheid, die hij op; zich genomen bad en die hem afschrikte.- Mevrouw Chanteau en Frangoise stelden! in hem oen zoo groot vertrouwen. En ató dit vertrouwen eens beschaamd werd? Zij' beschouwden hem als een redder. Ver diende bij wel een dusdanige achting?. Ging bij beur niet do wreedste ontgoo^ cbeling toebrengen? Zeker, hij was ten' volle bereid zijn toewijding, zijn dagen en' als bet moest zijn nachten ten dienste •te stellen om te trachten dokter Chanteau te ontrukken aan den dood, die op hem loerde als een volkomen prooi,maar Pierre dorgaans zoo zeker van zichzelf, beefde voor deze geduchte en verraderlijke kwaal waarlegen de geneesheer niet dan door een krachtdadig, energiek optreden kon in grijpen. Sxdert korten tijd oefende bij zijn beroep ixit, maar reeds had hij in zekere ernstige-gevallen uren van mach teloosheid gekend. Deze strijd, dien do dokter aanbindt tegen den dood, was voor hom nooit zoo hachelijk geweest. -Du vond zijn oorzaak in bet feit, dat dokter Chanteau geen zieke was zooals een an-., dere: bij was de vader van Frangoise. De jonge man herinnerdo zich soor ge- lijk» gevallen, die hij in het hospitaal' had meegemaakt, toen hij nog student was; hij raadpleegde zijn geheugen, ten einde zich de onderrichtingen van zijn- meesters voor den geest te roepon met het doel ze te kunnen toepassen. Hu zon ee nieuwe behandeling hebben willen uitvin-, den, een behandeling van uiterste energie om dokter Chanteau te redden. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 7