BERICHT. 15e Jaarqano. WOE^SOAG 24 SEPTEMBER 1924 No 4571 9e Scidócive Sou^omt DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week fl 2.50 per kwartaal. jBij onze Agenten 20 cent per week I2.G0 per kwartaal Franco per post I 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad ii voor de Abonné's ver» fcrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- nitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. pit nummer bestaat tót tureo bladen. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zoih en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 v POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawone advortentlBn 30 conl par A'j4 Voor Ingezonden Mededeelinmo wordt brt s dubbels van hst tarief Berekend. a Kleine adverfcntlën, nn ten hoogste 80 woorden, wurbï betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hoor en rsgs huur, koop en verkoop f 0.50, Zij, die zich per I October a.s. „H „De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De slechte tijd. ,De Residentiebode" wijst op een mede deling in „Het Volk" over „bet groote plan der typografen", die een weekend (van Vrijdag tot Maandagavond) naar Engeland willen maken. AI? zulke tochten mogelijk zijn, dan zal men toch moeten erkennen, dat de tijden nog niet zoo slecht zijn concludeert het pad hieruit. ,De Volkskrant" wijst op de gunstige opbrengst van 's Rijks Financiën in de maand Augustus en speciaal op de divi dend- en tantième-belasting, die omstreeks 2 millioen hooger is dan in dezelfde maand van 1923 en circa 3 millioen hoven de raming uitgaat. En dit blad concludeert hieruit, dat „al. 'de jeremiades over het bedrijfsleven, dat er zonder winst en dikwijls met verlies ge kerkt moet worden, over het algemeen ge nomen, niet zonder meer kunnen worden, aanvaard." Dit zijn twee pers-uitingen, welke ons wel wat kunnen leeren. Voorop zij gesteld, dat men met conclu sies, als daar getrokken, wat voorzichtig moet zijn. Als er eens 'n groepje arbeiders uitgaat, kan men daaruit nog niet beslui ten, dat hèèl do arbeidersklasse zooveel verdient, dat er gemakkelijk dergelijke iiitstapjes van af kunnen worden genomen. En een stijging van de dividend- en tan- itième-helasting zou ook als oorzaak kun nen hebben een opbloei van slechts betrek kelijk weinige zaken en een weer er hoven opkomen van ondernemingen, die eerst heel laag hebben gestaan. Naar aanleiding van het bovenstaande willen wij er dus eerst nog 'ns opmerk zaam op maken, dat voorzichtigheid in het oordeel hij dergelijke verschijnselen eisch van redelijkheid is. Hoe vaak h.v. maakt men zich schuldig aan de allerdwaaste se- deneering, dat de arbeiders tegenwoordig zooveel verdienen, dat ze eiken avond naar 'de bioscoop kunnen gaan, omdat.men 's avonds wat arbeiders, voor 'n groot deel dikwijls ongehuwden, uit de bioscoop beeft zien komen. Dit vooropgesteld, mogen wij echtgr naar aanleiding van het bovenstaande ook wel opmerken, dat inderdaad over de ma laise te vaak ongegrond wordt geklaagd. Er is veel ellende in arbeiderskringen door werkloosheid en ook, hier en daar, door te lage loonen. Maar voor zegr velen is do toestand toch beter dan voor den oor- ilog waarvoor men dankbaar be- hoort te zijn, inplaats van ontevreden! Er is in meerdere zaken malaise, zoodat kapitalen Worden ingekrompen en o; slorpt. Maar velen kunnen zich, blijkbaar, veel beter „roeren" dan voorheen waar voor men dankbaar behoort te zijn, inplaats van mokkend! We mogen gerust zeggen, dat het de jalouzie is, die in vele hoofden de voorstelling van den oeconomischen toe stand verwringt tot vèèl schever verhou dingen, dan deze we geven dit, natuur lijk, onmiddellijk toe inderdaad onder verschillend opzicht in onze dagen heeft. BUITENLAND Volkenbond. Hei or.twerp-proiokol Benesj. Eenige wijzigingen. Het door de Derde Commissie aan de Volkenbondsvergadering voorgelegde ont- verp-protokol vertoont eenige afwijkinzen siot het tot nu too geldende. Het ontwerp is speciaal krachtig geba seerd op het denkbeeld der ontwapening, soodat het eerst, te zamen mét het besluit wan, de ontwapeningsconferentie, van Tracht zal worden. Het is cch'ter minstons «Yen krachtig gebaseerd op het denkbeeld v'an arbitrage, voor walker doorvoering de panctiès slechts dó middelen zijn. Het prqtókpl stelt voor, art. 12 van het Völkenhohdspact als volgt te wijzigen: „De leden van den Volkenbond komen overeen, zij in geen geval oorlog mogen voeren fftren een ander lid van den Bond, behalve °IÜ z!?'1 verdedigen tegèp een aanval, of zij handelen mei toestemming van' den, Raad of van de Vergadering van den Vol kenbond". In art. 2 wordt het verplichtend karak ter van arbitrage door het Permanente In ternationale Gerechtshof vastgelegd. In art. 3 zijn bepalingen vervat over de bemiddelingsactie van den Raad en over de instelling van een arbitrage-commissie. In art. 4 wordt gezegd, dat op de beslis singen van den R.aad niet kan worden te rug gekomen en dat de leden verplicht zijn, de uitspraken van den Raad in goe de trouw uit te voeren en dat, ingeval een staafde verplichting, welke hij aanvaard •heeft, niet opvolgt, de Raad zijn invloed moet aanwenden, om de navolging dier ver plichting te verkrijgen. Indien de Raad hierin niet slaagt, dan zal gehandeld moeten worden, zooals be paald is in de laatste alinea van art. 13 van het Pact en de sancties worden toege past, zooals die zijn vastgesteld in art. 16 van het Volkenbondspact, op don staat, die, zonder op -zijn verplichtingen te letten,toch een oorlog aangaat. Art. 6 bepaalt, dat het Intern. Gerechts hof geraadpleegd moet worden, indien een partij beweert, dat het conflict haar bin- nenlandsche wretgeving betreft. Art. 7 behandelt de verhindering van oorlogsvoorbereidingen en zegt, dat, indien een der onderteekenaren oorlogstoerustin gen in een anderen staat constateert, hij het recht heeft de aandacht van den Raad daarop te vestigen. Art. 8 is gewijd aan de bepaling van het begrip „aanvaller". Volgens dit artikel geldt als aanvaller iedere onderteekenaar van het protocol, die lo. met inbreukmaken op de verplichtin gen van art. 8 overgaat tot een oorlog, b. v. indien, hij weigert zich te onderwerpen aan artt. 13 en 15 van het Volkenhonds- pact, welke bij dit protocol aangevuld wor den, of weigort zich bij de scheidsrechter lijke uitspraak neer te leggen; 2o. een oorlogsdood verricht, met in- breukmaken op do besluiten van den Raad, welke ten doel hebben, iedere uitbreiding van de strijdkrachten te land, te water of in de lucht, op te schorten, 3o. een oorlogsdaad verricht, met in- hreukmaking op de voorloopige maatrege len, welke de Raad hangende het scheids- rechtelijke onderzoek, heeft uitgevaardigd. Iedere inbreuk op een gedemilitariseerde zone wordt beschouwd als te zijn een oor logsdaad en deze oorlogsdaden worden be dreigd met sancties. Art. 9 bepaalt, dat de staat of de staten, welke geen lid van den Volkenbond zijn, eventueel zullen worden aangemaand, zich aan de door de onderteckènaars van het Volkenbondspact aanvaarde verplichtin gen, te onderwerpen. Art. 12 plaatst den aanvaller, nadat hij tot aanvaller verklaard is, buiten de wét en behandelt de sancties, wélke overeen komstig art. 16 van het Pact onmiddellijk in werking zullen treden. In 'tegensteUing met het sanctie-artikel van het eerste ontwerp, is hier verder be paald, dat de staten alle in hun macht zijnde maatregelen moeten nemen, om de veiligheid ter land en ter zee van den aan gevallen staat te waarborgen. a Art. 15 legt den aanvaller de kosten der geheele militaire operatie op en ook het herstel van alle schade en zulks wel tot aan de uiterste grens van zijn betalings capaciteit. Art. 16 bepaalt, dat de ontwapeningscon ferentie van den Volkenbondsraad uiter lijk o? Maandag den 15den Juni 1925 te Genève hijeen geroepen moet worden. Ook 'alle staten, die geen lid zijn van den Vol kenbond, zullen tot de conferentie worden uitgenoodigd. De inwerkingtreding, van het huidige protocol wordt opgeschort tot na de aan neming van het ontwapeningsontwerp door de ontwapeningsconferentie. Art. 17 bepaalt, dat ieder c'oflict over de uitlegging van het protocol naar het Per manente Internationale Gerechtshof moet worden verwezen. Daarentegen is de vroegere bepaling ge schrapt, volgens welke conflicten over de ten uitvoerlegging van het protocol tot de competentie van dén Raad bohooren. Duitschland. DE TOETREDING TOT DEN VOLKENBOND. „Halve besluiten". Bereid om toe te treden, maar eerst informeeren. Gisteren heeft de groote kabinetsraad onder voorzitterschap van rijkspresident Ebert, waarin over bet.al of niet toetreden van Duitschland tot dén Volkenbond: zou worden besloten, plaats gehad. In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat er eenstemmigheid heersclit ten aanzien van de Avenschelijkheid, ore zoo spoedig mogelijk lid van den Volken hond te worden. Vóór men echter oen des betreffend verzoek naar Genève zendt, t l de regeering door bemiddeling van h departement van B.uitenlandsche Zaki Lij de verschillende in den .Volkenbond ver. tegemvoordigde mogendheden laten infor meeren, of do voorwaarden, waaraan Duitschland zijn toetreden heeft afhanke lijk gemaakt, vervuld zijn; m.a.w. de Dnit- sche regeering verklaart zich in principe bereid, tot den Volkenbond too te treden, maar wil zich eerst zekerheid verschaf fen, dat Duitschland inderdaad gelijkge rechtigd zal zijn en een zetel in den raad van den Volkenbond zal krijgen. De mees te bladen drukten gisteravond dit commu- niqué zonder eenig commentaar &f. Het lijdt geen twijfel, dat deze beslissing van den kabinetsraad in alle kringen, behalve natuurlijk in de rechtsche en communis tische, met instemming zal worden be groet. Het is dan ook ongetwijfeld een schrede op den goeden weg. Slechts half voldaan schijnt men in sociaal-democrati sche kroingen te zijn. De „Vorwarts" zet tenminste boven het communiqué het op schrift: „Halve besluiten". Daarentegen beschouwt men in democratische en in centrumkringen de besluiten van het ka binet als een stap in de goede richting". Frankrijk. Herriot aan den dood ontsna;.t. De moordenares miste den moed. i Op hetzelfde oogenhlik, da,t Herri.ot gisteren den ministerraad te R ambo ui liet verliet, heeft*zich een vrouw, die ten prooi scheen aaq. hevige opwinding, aangemeld aan den politiepost van het kasteel. Zij liet uit haar samengeknepen hand een revolver vallen, welke geladen bleek mét vijf 'kogels. Het wapen werd. dadelijk in slag genomen. Bij do ondervraging beeft de onbekende verklaard, dat zij naar Rambouillet was gegaan met het plan, den premier te doo den, maar dat zij er op het laatste ooge'ÏL blik den moed too had gemist. Omtr'ent den mislukten aanslag tegen Herriot wordt nader gemeld, dat de vrouw, die den premier wilde dooden, zich madame Bigol Perojean noemt, ge boren in 1870 en te Parijs als zaakwaar neemster werkzaam. Aan de politie verklaarde zij in haar particuliere belangen benadeeld te zijn. Verder deelde zij mede, dat haar echtge noot, van wicn zij thans gescheiden is, haar in 1912 had aangespoord Briand to dooden. Daarvan had zij échter niet willen weten, doch thans had zij Herriot willen neerschieten omdat hij de politiek van Malvy en Caillaux had gesteund. Toen zij Herriot, dien zij reeds tijdens zijn reis naar Lyon had trachten te na deren, zag passeeren, maakte hij op haar zulk een vriendelijken indruk, dat zij de daad niet ten uitvoer kon brengen. Spanje. De strijd in Marokko. Verbitterde gev echte Gemeld wordt, dat opnieuw hevig ge vochten wordt ten Oosten van Alozar aan de Westelijke kust, op de grens van de Spaansclie en de Fransch® zone. De „Rif-repub 1 iek". Het Parijsche „Journal" meldt dat reeds tot tweemaal toe, den eersten keer tusschen Malaga en Geuta, den tweeden keer aan net strand van Ain el Turck, hij Oran. een kist met bankbiljetten van de z.g. „Rif-republiek" is opgevischt. Op de roze biljcttan staan de woorden: State Bank of the Riff. De waarde bedraagt één „riffein", gelijk aan tien Engelsche pence of een goudfranc. Men vermoedt dat de zending voor Abd el Krim bestemd was, maar door het schip, dat haar vervoerde over boord is go- worpen bij het naderen van den „vij and". Bulgarije. De communistische agitatie. In September oen rev olu t voorbereid? De Bulgaarsche minister van Buitenland scho Zaken heeft aan persvertegenwoordi gers verklaard, dat de communisten sinds Mei het land door voortdurende woelingen in spanning hebben gehouden. Wij bezit ten talrijke bewijzen, zoo ging de Minis ter voort, dat zij voor de maand September de revolutie voorbereidden. Onder de roo- versbenden, dio de dorpen binnendrongen, bevonden zich communisten, die redevoe ringen voor de boeren hielden en hun zei den zich op de gebeurtenissen in Septem ber voor te bereiden. Uit do in beslag genomen documenten blijkt, dat op instructie van. Moskou groote geldsommen worden, uitgegeven ter berei king van dit doel. Do c ï.mmunistiscke agi tators ontvingen een maandelijksck sala ris van 10.000 leva en hun leiders 30.000 a' 80.000 leva, de leden van de benden 5000 leva en bovendien afzonderlijko premies voor eiken moord. Wat de Macedonischo beweging betreft, zeide de Minister nog, dat de' communis ten besloten hadden om op i5 September op twee plaatsen een inval te doen. Twee federalistische afdeelingen zouden gelijk tijdig Bulgarije binnenvallen, de eene van" Griekenland uit en de andere van Joego slavië uit. Het communistisch gevaar, be sloot de Minister, hebben wij kunnen af wenden. Rusland. De strijd in Georgië. De guerrilla duurt v o o r t. Het gezantschap van Georgië deelt het. volgende bericht mede, dat ontvangen is van het Georgische front: De strijd duurt in geheel Georgië voort. In de provincies Zwanethië^ Mingrelië en Abkazië hebben groote gevechten plaats. De opstandelingen, die zich in Koetais had den teruggetrokken, hebben zich veroenigd met de opstandelingen in Beneden-Zwane- thië en Kakathië. De guerilla duurt voorty Verscheidene divisies Russische troepen treden op tegen do opstandelingen. China. De Chir.eesche burgeroorlog. Verliezen van Kiang Soe 'Alle berichten stemmen overeen, dat do Kiang Soe-troepen in de gevechten van Vrijdag zware verliezen hebben geleden. De hospitalen in aHe steden van Kuen San tot aan Nan King zijn overvol. Er zijn nog geen pogingen gedaan om de lij ken van de gesneuvelden te verwijderen of te begraven, hehalvo voor zoover het offi cieren betreft. Het is niet onnoodig te herhalen, dat noch voor het leven, noch voor het eigen dom van vreemdelingen eenig gevaar dreigt van het optreden der oorlogvoeren den. Niets is duidelijker in het huidig® conflict dan het verlangen van de militai re, Ieders aan heide zijden om tot het uiter st® leven en goed van vreemdelingen te eerbiedigen, opdat er in geen geval een reden voor interventie zou kunnen worden ofAvnndpn Een succes voor Tsjang Tso L i n. Volgens een bericht uit Tokio hebben twee divisies van het Mandsjoerijsche le ger (het leger van Tsang-Tso-Lin) na een slag die elf uur duurde, verscheidene Ghi- ïieésch.e' regimenten verslagen en een groe ten buit gemaakt. Het leger van Soen Y at Sen. Er loopen allerlei geruchten omtrent de positie van Soen Yat Sen te Kanton. Be weerd wordt, dat zijn troepen aan het muiten zijn geslagen, en ook wordt verteld., dat een aanslag op zijn leven werd be raamd. Zeker is echter alleen, dat Soen Yat Sen de grootste moeite ondervindt om expedities- naar het Noorden té onderno men. Hoewel officieel de sterkte van zijn leger 30.000 man heet te bedragen, is het getal in werkelijkhciod niet meeT dan 5000. Het ontbreekt hem aan geld om de troepen er toe te bewegen, de „vlezenpotten van Kanton" te verlaten. Amerika. De revolutionaire beweging in Ecuador. Volgens een bericht uit Quito vinden lus schen de revolutionairen en do regeerings- troepen voortdurend verbitterde gevechten plaats. ËfHNEMLAND MET WOORMAAH9STE NIEUWS* BUITENLAND Hei gewijzigde ontwerp-protokol van Benesj. Het Rijkskabinet heeft de wenschelijk- heid van Duitschlands toetreden lot don Volkenbond uitgesproken, doch wil e»rst nog Informeeren. Herriot aan den dood ontsnapt De strijd in Georgië duurt nog voort. BINNENLAND. De psnsioer.we'.ien zullen op 1 October, Do arbeidsvoorwaarden in het bloemhof lenbedrijf (2de blad). Adviezen van den Hcogen Raad Arbeid (2de blad). De regeling der deurwaarders-salaris sen. Behandeling voor de Haagsche Recht bank van een radio-zaak (Rechtzaken). Te 's-Gravenhage is overleden mr. A. (X Vïsiser van Uzerdocrn. 'Vergoeding en "schadeloosstelling aan d cu waard èrs. Eon wetsontwerp. Ingodiend is een wetsontwerp tot wijzi ging der wettelijke bepalingen betreffende aan deurwaarders t-oegekende vergoeding en schadeloosstelling wegens derving van inkomsten. Aan de Memorie van Toelich ting is het volgende ontleend: Daar voor zeer vele deurwaarders, strafzaken dienstdoende, de strijd om het bestaan zeer moeilijk is geworden, en voor- al'na de inwerkingtreding van de wet tot vereenvoudiging van de rechtspleging 'lichte strafzaken, voor tal van hen de toe stand onhoudbaar dreigde to worden, heeft do Minister overwogen op welke wijze aan den wensch, zoo dikwijls geuit, dat de ver betering in de positie dezer deurwaarders zoude worden gebracht, kan worden tege moet gekomen. Zullen, de deurwaarders, in strafzaken dienstdoende, een vast salaris ontvangen, zoo behoort gezorgd te worden voor een be hoorlijke arbcidsverdeeling en vóór beper king van heb aantel, tot hot strikt noodigc. Dit kan niet gesclnerch, zoo het recht van benoeming blijft aan de rechterlijke celle ges. De benoeming en het ontslag der deur- waarders zullen dus aan een orgaan dienen toekomen en'wel aan den Minister van Jus titie. Mede ter beperking van het aantal en om verzekerd te zijn van de noodige waarne ming van zaken in geval van afwezigheid of ziekte van deurwaarders e-n bij vacatu res, wenscht de Minister de bevoegdheid van alle deurwaarders, in strafzakon dienst doende, uit te strekken tot het ge heel e arrondissement, waarin hun stand plaats. door den Minister aan te wijzen, is gelegen. Het salaris der deurwaarders hij de recht banken en kantongerechten zal bedragen' f 1000; voor hen. die standplaat-s hebben in' Amsterdam, Rotterdam of Den Haag f 1400 Yele deurwaarders verdienen echter veel meer dan f 1000 (of f 1400) uit bemoeiingen in strafzaken. Naar 's Ministers meening zal do toe- ge we-gens derving van inkomsten een billijke vergoeding moeten vormen, doch geen gift, in beteekenis het verlies te bo en gaande. 'Als toelage, boven het vaste salaris, zal worden toegekend 60 pet. van het verschil tusschen het 'vaste sala,ris en het gemfdd'eld inkomen, zoodab in het ver volg wordt genoten van dat inkomen de eerste f 1000 (of f 1400) geheel en van de Test 60 pet. Voor de deurwaarders, in dienst getre den voor 1 Juli 1921, wordt het gemiddeld jaarlijksch inkomen uit den dienst in strafzaken berekend over de jaren 1 Jul! 1917 tob ©n niet 30 Juni 1922. Yoor de wéinige deurwaarders na 30 Juni 1921 be noemd., zou de Minister heb daarna tot 1 Juni 1924 genoten gemiddeld jaarlijksch' inkomen voor de berekening der toelage in aanmerking willen zien komen. Niet alle deurwaarders, die thans in strafzaken dienst- doen. zullen een vaste aanstelling voor dien die.nst krijgen. Enke len, die een te hoogen leeftijd hebben be reikt om in vasten Staatsdienst te treden of wier diensten kunnen worden gemist voor wie de dienst in strafzaken totaal bijzaak was. zullen slechts een vergoeding ontvangen'. Deze vergoeding zou de Minis ter bepaald willen zien op 60 pet-, van heb gemiddeld inkomen, berekend als voor de deurwaarders, die van een vaste aanstel ling worden voorzien, tot een minimum, gelijk aan het vaste salaris dier deur waarders, en voor hen, die een gemiddeld jaarlijksch inkomen hebben, minder dan dat vaste salaris, op het bedrag van dat gemiddeld inkomen. De Pensioenwetten. De ze zullen 1 October ingaan. Naar we vernemen, ligt het in de bedoe- -ling van de regeering de wijzigingen dor Pensioenwetten, ook al worden dezo later door de Tweede Kamer behandeld, te doen ingaan op 1 October a.s. „Het Groene Kruis". Ziekentrans-portdienst in Z u i d-H o 1 1 a n d. Ten dionsto van ernstige zieken en zwaargetroffenen, voor wie oogenblikkclijk vervoer naar- en opneming in een zieken huis oen vraag van levensbehoud is, heeft de Zuid-Holiandscho vereeniging Het Groene Krui®, met welwillende medewer king van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie een ziekentransport- en mel- dingsdienst voor het geheele platteland van Zuid-Holland in liet leven geroepen. Hierdoor is hut mogelijk geworden, bo venbedoelde lijders zoo snel en doelmatig mogelijk, ook bij nacht, zelfs van do meest ach t e ra f g el e'géh gemeente naar hoofdplaat sén van een ressort waar groote zieken huizen zijn, over lo brengen. Een gids, dezen dienst betreffende is verschonen en wordt aan allo helanga eb benden kosteloos toegezonden. Daarin wordt o.a. aangegeven, tot welk van d®

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1