6.5 K.M., enkele zijn er die 7 KM. moeten loopen. Wat den toestand van den weg betreft, dit is slechts een kwestie van appreciatie. Do weg wordt goed onderhouden, maar de ondergrond dr-^f niet en dai rdoor wordt hij bij nat weer zoo zacht, dat hij niet te boloopen is. Verder voert spr. aan, dat de gemeente ■weliswaar bereid is tot vergoeding in de vervoerkosten, maar hij vraagt zioh af, of daarmede de voorgestelde bezuiniging wel zoo groot zal zijn. Ten slotte zegt spr., dat de onderhoudskosten van de school f 268 per jaar bedragen. De school is kort ge leden nog goedgekeurd door den inspec teur der volksgezondbei. Hoewel Zevenho ven, aldus spr., op het oogenblik geen be laag heeft bij de opheffing, het volgende jaar komen er twee kinderen voor die school in aanmerking. Hierna hield de burgemeester der ge meente Nieuwkoop, de heer P. A. Th. v. d. Weijclen, een heioog ter verdediging van het besluit u de gemeenteraad. Spr. begint met erop te wijzen, dat in dezo kwestie verkeerd is gerapporteerd. De gemeente Nieuwkoop zou volgens het rapport bereid zijn van de geschatte waarde der gemeenschappelijke school, vergoedingen aan de gemeenten Zevenho ven en Wilnis te betalen. Uit het verband valt op te maken, dat indien besloten zou worden de gemeenschappelijke regeling op te heffen en de school alleen voor Nieuw koop zou blijven voortshes taan, dat alsdan Nieuwkoop daarmede accoord zal gaan en aan Zevenhoven resp. 29 en 17 van de geschatte waarde zou willen uitbetalen. Spr. meende liet tegendeel te kunnen zeggen, n.l. dat. Nieuwkoop zoo goed als zeker niet bereid is de school alleen voor eigen rekening te nemen, want dit zou niet anders dan tot haar nadeel zijn. Overigens heeft spr. met genoegen opge merkt, dat Nieuwkoop hiertoe niet ver plicht zou kunnen worden. Wat spr.'s bijzondere aandacht heeft getrokken is het advies van de Inspectie. Daarom wordt toegegeven, dat de school to Noorden als gemeenschappelijke school geen reden van bestaan meer heeft, doch wel als school, uilsluitend voor de gemeen te Nieuwkoop en wel om de navolgende xeden: lo. De school zou thans 15 leerlingen tellen. De Inspecteur houdt er echter geen rekening mede, dat van deze 15 kinderen 6 wonen binnen den kring van 4 Kilome ter verwijderd van de O. L. School in het dorp Nieuwkoop en overigens, wat van het grootste belang is, dat de dag der ophef fing geldt en geen andere datum. Toen waren op de school ingeschreven (wonende buiten den kring van Nieuw koop) 6 kinderen, terwijl op den dag van de opheffing nog een 7de kind ingeschre ven werd. 2o. Bij opheffing zouden deze kinderen 2 m. daags van 3* tot 7 K.M. moeten" af leggen langs een weg, die althans in den winter tot de slechtste wegen van zijn in spectie behoort. Inspecteur van As heeft dien weg op een regenachtigen dag geloo- pen, zonder wind en heeft toen den indruk gekregen, dat het onverantwoordelijk zou zijn langs'dezen weg kinderen van 6 tot 13 jaar 2 m. daags heen en weer te doen gaan. Dit is een motief, waaraan spr. zich ge ërgerd heeft. De Inspecteur heeft dien weg éénmaal geloopen; welnu, spr. is hem als geboren Nieuwkooper te voet en per as en onder alle omstandigheden wel 1000 maal en meer gepasseerd en hij houdt vol, wat ook B. en W. in hun toelichting schrijven, dii. het een goed onderhouden grintweg is en hij durft er bijvoegen, dat hij een der beste wegen van Zuid-Holland is. Na strenge vorst, bij dooiweer, is hij, evenals de mooiste grintweg, zacht en moeilijk te passeer en. Eenige kinderen uit Noorden die de Christelijke school bezoeken te Nieuwkoop, volgen toch ook tweemaal per dag dezen weg. De heer Van As heeft blijkbaar nimmer goede wegen gezien en spr. zou hem daar om willen uifnoodigen de polderwegen eens te komen zien, welke de kinderen van de Katholieke- en Christelijke school te Noorden op een afstand van een uur en verder ook tweemaal op een dag moeten passeeren. En wat is er voor kinderen meer gezond, dan loopen? Men dringt aan op sport en terecht, want wat zijn de gezondste kinde ren op de scholen? Zij, die eiken dag door weer en wind een flinke wandeling moe ten maken. Die worden gehard en gestaald, de spieren worden ontwikkeld en de her sens helder gehouden: zaken, waarvoor ze Aau gene zijde tier Alpen. II MILANO. De aankomst in Milaan is, zooals in bij na iedere groote stad, leelijk. De voorste den zijn de zelfkant onzer metropolen, uitmuntend in wansmaak, eentonigheid en ergerlijke vervuiling. Ik begreep tenminste niet. hoe de Paus, in onderscheiding kon ©preken van „de koepels van Ons Mi lan n." Nu wel! Milaan is een „fijne" stad. ,,Mein Mailand lob' ich mir, es iet ein klein Paris." Breede straten, mooie huizen, nette mensehen. Daartegenover staat-, dat het de minst-Italiaanesche der zeven groote steden des lands is. Het heeft geen eigen karakter: een mengelmoes van Ita- liaansch op Franschen achtergrond (door het langdurig Fransch regime, weet u.) De marmeren dom. de grootste gotische Kathedraal ter wereld, maakte helaas uit wendig weinig indruk op mij. Adama van Seheltama noemde hem ,,een platte goti- »che pudding met suikertierelantijntjes" do tierelantijntjes zijn de twee duizend beelden en pinakeltjes, die het gebouw Bie ren. Het onbenullige bovenstuk van de voorgevel en de magere koepelspits beder- "'ven de boel. Maar inwendig is de hooge. •ombere kathedraal na het Münster van Btraat-sbuig de heerlijkste kerk, die ik ooit gezien heb, mooier dan Keulen of Pa- ïüs. De hemelhooge en zware zuilen doeze- hun geheelen leven dankbaar kunnen zijn Tenslotte is terecht reeds opgemerkt, dat desnoods in deze toepassing kan vinden, het bepaalde bij art. 7. eerste lid sub b der Leerplichtwet; vooi-al voor die kinde ren, die 7 K.M. van de school verwijderd wonen. Al zouden ze alleen slechts hij on gunstig weer thuis gehouden worden. Ook kan in toepassing gebracht, worden art. 13 der L.O.-wet en eenige tegemoetko ming voor het vervoer worden verstrekt, hoe dwaas spr. het ook zou vinden van ouders om te verlangen dat de kinderen per as vervoerd zouden worden en hoe dwaas hij het ook vindt, dat vergoeding hiervoor verleend wordt. Indien alle ouders van kin deren in Nieuwkoop, verder van hun school verwijderd wonende dan 4 K.M., dergelijke vergoeding vroegen, dan konden. B. en W. er werk van krijgen. Noch thans, de Wet geeft het aan en de Raad heeft zich in beginsel bereid verklaard desver- langd een tegemoetkoming te verleenen. 3o. Betwijfeld wordt of de opheffing grooie besparing van kosten zou brengen. Dit is ook al even dwaas! Het is toch wel overbodig dit motief in cijfers te weerleg gen. Het onderhoud van een school met drie lokalen en speelterrein, plus de ver warming, meubileering en leermiddelen, de onderwijzeres voor nuttige handwerken; vervolgens de naar deze uitgaven bereken de vergoeding voor de bijzondere scholen, met haar circa 400 leerlingen in de ge meente en twee vakonderwijzeressen, zou niets te beduiden hebben f En tegenover de bewering, dat de jaar wedde van het hoofd met het oog op het wachtgeld geen gewicht in de schaal legt, is reeds geheel juist gesteld de verwach ting, dat hij zeer spoedig een. nieuwe be trekking zal hebben. Temeer omdat het hoofd amper 45 jaar oud is en dus in de kracht van zijn leven. De ouders van de kinderen die thans de betrokken school bezoeken zouden haar lie ver behouden; spr. kan zich dit indenken. Doch met een weinig goeden wil is er veel te bereiken. Zoo zijn <3e twee kinderen, die het verst verwijderd wonen, n.l. 7 K.M., in do gelegenheid de Katholieke school te Noorden te bezoeken. Het geheele gezin staat in de bevolking ter Secretarie be kend als Katholiek en het zal ongetwij feld bij de laatste volkstelling zich als zoo danig hebben opgegeven. Drie kinderen van zekeren Immerzeel behooren thuis op de Christelijke school te Noorden; voorheen gingen zijn kinderen er steeds, doch om een conflict met het hoofd dier school hebben de ouders hen op de Openb. school geplaatst. Een der kinderen is het dochtertje van het hoofd, die 't kind huisonderwijs kan geven. Resten er nog drie; één van een ser geant-majoor op wachtgeld, die leder oogenblik elders aangesteld kan worden en tweo van een postbeambte. Voorts rijdt van Nieuwkoop naar Noor den 4 maal daags heen en terug een auto bus, waarmede ongetwijfeld een voordeer lig vervoer mogelijk is. Blijven er tenslotte nog bezwaren over voor de belanghebbenden, dan worden zij overvleugeld door de voordeelen, ook voor hen, aan de opheffing verbonden: het beter gehalte n.l van het onderwijs. De inspec teur der inspectie, de heer Van As, beeft spr. moeten toegeven, dat de ophef fing voor het onderwijs ten behoeve van de kinderen, een zegen zou zijn. "Wanneer spr. zich tenslotte refereert aan eenige Koninklijke besluiten uit den jongsten tijd, dan wijst hij eTop, dat on gegrond verklaard werden een beroep voor een school ie Eimnen, gemeente Dalf- seu. met 19 leerlingen, te Gendoren met 22 leerlingen, te Ane, gemeente Gramsbergen met 16 leerlingen en te Poeldijk met 22 leerlingen, dan houdt. spr. zich overtuigd, dat het College van Ged. Staten zal Inzien met de 22 van de 24 Raadsleden, die tot het besluit medewerkten, dat de school zoo spoedig mogelijk verdwijnen moet. Op 'een vraag van den president ant woordde de burgemeester, dat het besluit tot opheffing door den Raad te Nieuwkoop met 92 stemmen, te Zevenhoven en Wil nis met algemeene stemmen was genomen De heer J. T. Ekering, afgevaardigde van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, wijst erop, dat het aantal leerlingen thans 15 bedraagt, dat deze school de eenige openbare is in de gemeente Wilnis. Wat den weg betreft zegt spr. blij te zijn er heelhuids te zijn afeekomen. Wat het mo tief betreft, dat de Kath. kinderen ook zoo ver naar school moeten loopen, zegt spr., dat deze niet gedwongen worden zulks te doen, deze kinderen echter wel. Ook het motief, dat er kinderen op de Christelijke of Kath. School thuis hooren zegt niets. Immers de ouders hebben alleen daarover te beslissen. Weth. Mourits, hierna' het woord ver krijgend, deelt mede dat hij den heer Im mer zeel op den man af gevraagd heeft, of hij er iets op tegen had, zijn kinderen naar de Christelijke school te sturen, in dien de openbare school werd opgeheven. Deze' antwoordde hierop beslist ontken nend en zeide het adres onderteekend te hebben op aandringen en omdat hij het hoofd der school geen kwaad gunde. "Wat de kwestie van den weg betreft, zulks noemt spr. een mooi praatje. "Wethouder P. Augustinus wil het ook over den weg hebben en noemt het onver antwoordelijk kinderen des winters dezen weg te doen begaan. Wijl niemand hierna meer bet woord verlangde werd de zitting gesloten. De uitslag zal later worden bekend gemaakt BOSKOOP. Bloemenhandel. In de afgeloopen week werden de afgesneden rozen uitstekend be taald. Ophelia 5084, Golden Ophelia 54 —99. Hadley 70—130. Columbia 69—115, Butterfliy 54110. Pernet 60150, Mar- chal Roger 68—110, alles per 10 stuks. De aanvoer van buitenrozen is vanwege het drogere weer der laatste dagen wel iets beter, toch zijn de prijzen niet hoog en varieeren van 1630 per 10 stuks. Dah lia's liepen van 1625 per 10 stuks en Gla diolen 14-25. Chrysanthemums worden nog slecht betaald, en worden zulks heele mooie verkocht voor 10 cent per stuk. Hei zal dan eok wel, zoo zijn als ander jaren. Zoolang er nog flinke aanvoer is van mooie Dahlia's drukken deze de prijs van de Chrysanlheum. Boomen en Plantenhandel. Dat er heel wat te doen zal zijn in voornoemden han del blijkt uit alles. Reeds gedurende de maand September worden er dagelijks wagonladingen planten naar Duitschland verzonden, en nu is het nog maar een voor proefje, want in October begint pas de drukte. Het weer leent zich voor de ver zending uitstekend, want, ware het warm weer, dan zouden verschillende artikelen of wel de moeste het benauwd krijgen in de wagons. De prijzen zijn over het alge meen hoog te noemen, wat den producen ten zeer ten goede komt, want voor. velen viel het dc laatste jaren niet mee om er den moed in te houden. Middenstands-tentoonstelling. Deze tentoonstelling zal gedurende een week ge houden worden in de maand Januari a.s. in het Vei lings gebouw aan de Zijde, aan welk gebouw door aanbouw zal worden getracht over flinke expositieruimte te be schikken. Er is reeds flinke deelname daar op enkele stands na de beschikbaar te stel len tentoonstellingruimte van pl.m. 400 vierk. M. \s benut. -Vpor een te stichten waarborgfonds werd druk geteekend. Als tentoonstellingshëstüur zijn gekozen de heeren: D. v. d. Geür (voorz.), Jac 'Spruyt, J. de Mol, J. de Bruijn, G. J. de Ruijter en "W M de Vos, welke hoeren voor uitvoering der plannen, bijgestaan door een 4-tal com missies zullen hebben zorg te dragen. "Gemeenteraad. Woensdag 24 Septem ber 1924, des nam. 7 uur, komt de raad onzer gemeente in openbare vergadering hijeen. Schietwedstrijden. Door de Boskoop- sche Burgerwacht zijn op een drietal schietwedstrijden een aantal mooie prijzen behaald: Bij den schietwedstrijd te Woer den op 13 September 1.1. uitgeschreven door den bond van den Vrijwiltigen Land storm in de afd. Burgerwachten en schiet- v er een i gin gen: Een le prijs voor korps marga: gouden medaille bij den schiet wedstrijd te Leiden, uitgeschreven door de jubileerende schietver. „Willem Teil". Een 2e prijs voor korps marga: verguld zilveren medaille bij den Provincialen wedstrijd voor Zuid-Holland, uitgeschre ven door den Nederl. Bond van Burger wachten op 19 en 20 September te 's-Gra- venhage; door korps B marga een derde prijs hornzen medaille met 44-0 punten, ter wijl op deze wedstrijd nog de volgende persoonlijke prijzen werden behaald: In klasse A. Marga, maximum 50 punten in 25 sec. Th. de Jong Jen prijs met 50 pun ten in 26 seconden, waarbij werd toege kend als kampioen voor Zuid-Holland, de eereprijs gouden medaille; A. J. van der Meer, 2e prijs met 49 punten binnen 25 seconden met 2e kampioenprijs, zilveren beker, geschonken door den heer vice-ad- miraal Hocking Kolenbrander, comman dant der Haagsche Burgerwacht; J. Spaar garen met 48 punten, een luxe voorwerp. Klasse B. Marga, maximum 50 punten in S5 secondenf P. J Torken niet 40 punten, een luxe voorwerp, B. P. J. Tromp met 45 punten, een luxe voorwerp. Vaste haan, Marga, maximum 50 punten. H. A. Boek raad le prijs met 50 punten, luxe voor werp, A. J. v. d. Meer, met 48 punten, luxe voorwerp. ALPHEN A/ftl DEN RIJN. Lijst van onbestelbare brievcn en brief, kaarten ontvangen in d© eerste helft in de maand September, waarvan de afzenders onbekend zijn. Brievcn Binnenland: J. van der Heijden. Maartensdijk (Utr.); Inspecteur Dir. Bel. Alphen aan den Rijn; B. Verhoeven, 'Arn hem. Briefkaarten Binnenland: C. van Maa- nen. Arnhem; W. Kuijk, Lichtenvoorde. Briefkaart zonder adres. Karnen?? r'a Belichten Noodweer op de Zuiderzee. Gisterenmiddag is het klipperschip Hen- drika", schipper J. Visser uit Hasselt bij stormweer onder Enkhuizen omgeslagen. De opvarenden, bestaand© uit schipper, vrouw 5 kinderen ear één knecht, wisten zich in een sloep t© bergen. Door vletterlieden van Broekerhaven is de sloep opgehaald en zijn de opvarenden aan boord gebracht van 'het schip ,J)e Onderneming", schipper J. Snijders, eveneens uit Hasselt. De „Heu- drika" was ongeladen. Gistermiddag is 8 K.M. van LTrk in de richting Enkhuize.n door een rukwind omge slagen het tjalkschip „Twee Gebroeders" van Zwartsluis. D.e vermoedelijke naam van den schipper is Van der Kollc. Van de opvarenden is te Enkhuizen niets bekend. Zondag werd te Harlingen binnenge bracht door de sleepboot ..Stortemelk" de klipperaak „Dorothea", welke in den laat- sten storm bij Ameland was gestrand. Te Lemmer verkeerden gisterenmiddag drie schepen in nood. De sleepboot „Voor uit". kapitein Duiker, heeft te Lemmer bin nengebracht een schip „Nieuwe Zorg", schipper K- de Vries, met een lading grint op weg van den ÏJsel naar Groningen en het schip ,Luchiena'\ schipper FT. Henssen, ook op weg van den IJsel naar Groningen. Dezelfde sleepboot vertrok neg ter assis tentie van een schip, dat gestrand was ten oosten van Lemmer. De doodslag nabij Stadskanaal. Zooals we reeds meldden is Zondagnacht de 18-jarige Albert van der Laan, arbeider. te MusselkanSal, ot> het kermisterrein te Stadskanaal, doodgestoken. Omtrent het gebeurde verneemt „de Tel." nog het volgende: Op het kermisterrein, gelegen nabii het station Nieuw Buinen van de 8. T. A. R. lijn was het Zaterdagavond nogal rumoe rig. Eenige clubjes jonge kerels van 17 tot 20 jaar hadden schijnbaar iets tegen elkaar, wat uit d© vele scheldwoorden over en weer bleek. De politie hield een oogje in het zeil. zoodat de strijd eerst niet verder kwam. Tegen elf uur waren beide partijen plotseling uit. het kermisgewoel verdwenen. Wat. bleek? Op het donker© voet bal terrein naast. de kermis zou de veete even uitge vochten worden. Twee partijen, ieder vier man sterk sloegen met de vuisten op elkaar in. Plotseling trok Hendrik Smid een mes. hij gaf 'n zekeren Bos uit Vledderveen een flinke jaap ove.r diens arm, stak voorts naar diens broer, die op zij sprong en er met. een schampwonde aan den buik af kwam. Daarna doorboorde de woesteling met een forsche stoot het hart van Albert van der Laan. die dood neerviel. Een der vechtenden waarschuwde de politie, die onmiddellijk den gevluchten dader nazeS te. Binnen een uur. waren allen gearres teerd. De 17-jarige dader Hendrik smid, heeft reeds bekend, de.n doodenden steek te hebbeir toegebracht. Het parket uit Win schoten kwam de zaak verder "onderzoeken. Een aanslag. Zondagmiddag is bij de wed. C. Vermee- ren achter de Krabbebosschen onder Prin- cenhage geheel naakt komen aanloopen een jongeman van 22 jaar. C. van E., uit Gin- neken. D© man was vreeselijk toegetakeld on bloedde uit hoofd en rug. Hij werd bij deze weduwe in een schuur gelpgd, terwij! de politie werd ontboden. Ter plaatse gekomen, gelukte het den beiden veldwach ters niet iets uit den man te krijgen, daar hij niet meer kon spreken. Ten slotte heeft hij op een papiertje geschreven dat hij aan het baden was en toen op eens een harden klap op zijn hoofd kreeg. Toen hij 1 weer boven kwam. was de persoon die hes den slag had toegebracht me.t zijn kleere* verdwenen. Ter plaatse hebben vandaag i 1 veldwachters een knuppel vol met b)oe(> 11 gevonden, waaraan ook hoofdhaar was. Dj man is pe.r brancard naar het diaconessen huis te Breda overgebracht. Men vree5t voor een hersenaandoening. Het onderzoek wordt voortgezet. (N R CM D' ld: Doodelijk mijnongeluk. se De gehuwde mijnarbeider B. Schunck 3e uit Nieuwenhagen, viel Zaterdagavond, ven !il moedelijk door een misstap, bij het opha. len van de lift, in de schacht der Öranj* Nassaumijn 2. Hij viel over een groote diepte omlaag en was onmiddellijk dood. Noodlottig ongeluk Te Schneider, een gehucht der gemeente Wylre was de smid H. bezig zijn dochte; de werking van een geweer te verklaren Plotseling gin.g het geladen geweer af, waardoor d6 dochter doodelijk werd troffen. Motorongeluk Zondag reeds zekeren M., klerk bij Not, v. Herm te Kaatsheuvel op ziin motor0! met een tamelijke vaart te Baardwijk b' waar hij woonachtig is, tegen de burrit* van een boeren kar op. zoo hevig, dat hij }i met. ingedrukte borstkas achterover werd F geslagen. Per brancard is hij naar het zie kenhuis vervoerd; zijn toestand is zorge lijk. Op een auto geschoten. Door den heer Zen dijk t© Deventer is bij de politie aldaar aangifte gedaan, da't e; Zondag onder de gemeente Barneveld zijn auto is geseholen, waardoor een vernield en een beschadigd werd. De inzit tenden kregen geen letsel. De politie doel* onderzoek. Autob-'s van den dük. Men mCidt uit Oss aan de „Msb.": Gisterennacht ;s de ruto van B. i t I. die met 9 passagiers van 's-Bosch kw-r.. doordat de chauffeur op een voor hem on- bekenden weg reed en de auto niet doende yerlicht was van dei dijk gei-an teld. De auto werd geheel vernield, de pas sagiers kwamen met eenige lichte-kwetsn ren en d- n schrik vrij. Relletje Men meldt uit Ve.nlo aan de „Msb": Bij de arrestatie Zaterdagavond om uur door de militaire politie van een mill tair, die wat veel i .1 Bachus g. offert had. doch het overivens niemand lasts maakte, liep het publiek, militairen en bur gers. te hoop en begon te schelden; zelf: werd met een steen naar de politie eewor pen. Het publiek drong op, naar men moedde om een poging te doen om arrestant te ontzetten. Toen gree.p de ma réchaussee in met den blanken sabel. Mili tairen en burgers liepen harde klappen op met. het plat van den sabel. Daarna de arrestant in arrest gesteld. Bij een meer tactvol optreden der mili taire politie, had het heele relletje voorko men kunnen worden. Bedrieaeliike barkbreuk. Te Hilversum ziin de beide firmantei van een Heine tabaksfabriek te.r zake bedriegeliik© bankbreuk dezer dagen P°ar resteerd. In September werd hef failli ment uitgesproken, waarna het bleek, dal een aanzienlijke hoeveelheid goederen den boedel was onttrokken. Deze zijn kocht en niet in de boeken verantwoord Een tabakshandelaar te Amsterdam h: aan de. gefailleerde firma een flink crecli ceopend op voorwaarde van alleen-leveraii tie. Een belangrijke hoeveelheid ruwe ta- bak was dientengevolge geleverd, dat nie betaald werd. Middelerwijl werden o'mtren d©" Filversumsche firma door andere fa bakshandelarcn bij den leverancier infer maties genomen zoodat hef. bleek, dat, c aan d© a lie enle verin tie niet werd gek den. Hierdoor kwam de zaak aan het rol len. Nog in Juli werd door de gefaileerd firma een leening van f 5000 aan een broe van een der firmanten afeelost. Gisterenmorgen zijn beide firmanten te beschikking van de justitie gesteld. Spaarbankboekje vervalscht Door de politie te Doesburg is^ aange houden zekeren A. H. M., die zijn pos! spaarbankboekje vervalscht had. Hij ba: het bedrag te goed met vijfhonderd gaj den eigenhandig verhoogd ei zich op di verhoogde bedrag laten uitbetalen. Hi heeft reeds meerdere vonnissen achter de rug. De schoen van den inbreker In den nacht van Zaterdag op Zondaj is ingebroken in kapperszaak in len weg in het duister der gewelven en alle voorwerpen zijn gehuld in de geel en groene kleurengloed der vensters. Het was Sacramentsdag. Duizenden kaarsen vlamden in de schemering om het hoogaltaar waar het Allerheiligste wa# uit-' gesteld'. De Mihineezen verdrongen zich voor de koorafsluiting in aanbidding een mierenhoop in dit woud van pijlers. Het Lof begon, waarbij de aartsbis schop aanwezig was. Er werd overheerlijk gezongen door een jongens en mannenkoor. Aan de eerste pilaren van bet priesterkoor hoog in de duisternis der spitsbogen, wa ren de loggia's der zangers bevestigd helverlicht aan iedere zijde eenAl leen de zingende koppen der mannen in koorhemd en de rhytmische stek van den dirigent kwamen boven de balustrade uit. Wat zou Rembrandt de schilder van licht en donker genoten hebben 1 Het volk Btroomde op en af, van de wijdsch en wereldsche Piazza del Duomo naar het goudstralend Ons-Heer in de Ka thedrale. Vrouwen met waaiers, mannen met wandelstokken die Bcherp tikten op de steenien vloer en kindertjes, Italiaan- sche I Zij komen rechtdoor uit de Galleria, waar juist de schemerlampen voor de kof fiehuizen zijn aangedraaid. Daar schuife len zij eveneens in avond-costumes onder de glasbekapping van het heiligdom der straat, de Galleria-, de trote der stad. De Passage in Den Haa^j is er een bekrompen namaak van. Niet alleen is te Milaan de bouw luchtiger en vroolijker van kleuren, maar voor ©en dergelijke inrichting blijkt zuidelijke vroolijkheid noodig. D© Galleria loopt uit op de Piazza, del- la Scala, waar een standbeeld is opge richt voor Leonardo da Vinei ,,demanvan hoog© jaren, die door de verscheidenheid zijner talenten de wereld verbaasde." Toon kunstenaar, natuurkundige, bouwmeester, beeldhouwer, schrijver en schilder! Een groot deel van da Vinci's werken zijn ver loren gegaan of, zooals met het bekende .Laatste Avondmaal" het geval is, door den tijd onlierstelbaar beschadigd. In Pa rijs heb ik het mooiste schilderij van hem gezien „Mona Lisa" de vrouw met de we reld-begrijpende glimlach en de mollige handjes en hem daar leeren eereri, maar zijn ,,H. Maria en Anna met heit Goddo- lijke Kind" wekte juist het tegenoverge stelde van eerbied op. Het gaat mij, oningewijde in de kunst, boven begrip, hoe éénzelfde schilder soms zóó verheven, en soms zoo zinnelijk schil- dei'en kan, een vraag, die bij vele Itali- aansche grootmeesters aan den vluchten bezoekér opdringt Evenmin verste, ik de Italiaansche taal. In de groote steden kun je het echter met de drie moderne talen klaarspelen. Ein wat het Italiaanscho volk betreft, daarover wordt in Nederland zóóveel rond gekraamd, dat het mij meeviel, niet alle menscben als roovers en moordenaars te zien. Met een gerust ha-rt en geruste porte- monnaie heb ik 3e klasse gereisd in do nachttrein naar Florence. Mijn mede-reizi gers lagen als knakworstjes in de banken gerold, maar deze eerste nacht verbood Hollandsche statigheid zulk een houding. Het .was bovendien een heerlijke maan- verlichte nacht. De koepels en torens der steden langs de aloude Via Aemilia, Pia- cenza-Parma Bologna, staken pikzwart op uit de lichtende nevel. De nacht was koud, ©n mistdroppels vielen van de bladeren al- lorwege. Toch werd niets anders op de stations rondgevent dan gelati, ijs! 1) Op de landkaart lijkt Italië wat op een menschelijk been, waarvan Calabrië de 6choen vormt; de trein reed nu door de ,,kuit." Je vermoedt niet op de atlas, dat de afstanden in dit lichaamsdeel zoo groot zijn; van Milaan naar Florence acht uur sporen, van Florence naar Rome acht uur sporen, va-n Rome naar Genua twaalf uur sporen. Het was in de Apennijnen, toen rose wolkjes in de lichtblauwe lucht vertelden, dat boven de Povlakte de zon was opge gaan. Nu werd het mij te machtig in de pot-dichte coupé met het srorkend en knik kebollond reisgezelschap en op het balcon liet ik de frissche morgenwind door miju haren spelen. Ondanks deze veel bezongen wijding, die over de bergen lag uitgespreid, hebben de Apennijnen mij weinig bekooi'd en hoe meer de zon steeg en Florence naderde, hoe grooter mijn ontgoocheling werd. ren dat nu de paradijs-omstreken van df Bloemenstad? Dio kale bergen, met hier daar een versnoeic'-e cypres?.... Nu zijn er voor een eersten indruk ge«j ongelukkiger omstandigheden te bedenk» dan een nuchtere maag na een slapelooa nacht- ofschoon ieder Florence-bezoeM toe zal geven, dat de stad, hem, den allö verwachtende, bij kennismaking een tel™ btelling bereidt. Florence! is een naan een klank voor ons, West-Europeanci waar omheen wij zooveel liefelijks en zoi nigs fantaseeren, als in de werkelijkhö onmogelijk te benaderen is. Maar toch, ©en flink ontbijt had weldra de stad. i<j dommelend in het klare morgenuur, nnj hart gestolen! „Ick vont eens op een tijdt de'liefste zitten s'ar? Ick sagh haer rooden mondt, ick bleef er op staen g: ete Dies kreegli iek stelen3 lust. Maar wat een dieven Ick stal een kus vari haer, maer sy eca hert van unj (Cats.) 1) Op alle stations langs de lijn war' reclame-borden van Philips' Gloeilamp uit Eindhoven aangespiikerd, d© bekePj plaat: drie Vele edammertjes op dc reldbol. U begrijpt, hoe mijn borst van rechtmatige trots en vaderlandslic (Wordt vervolgd!

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4