Tweede Blad Dinsdag 23 September 1824 het provinciaal concilie. Gistermorgen heeft in de Kathedrale Kerk te Utrecht het Provinciaal Concilie een aanvang genomen H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Nederland, alsmede de internuntius werden achter in het kerkge bouw afgehaald door de leden van het Utrechtsche Kapittel, vergezeld van dehoo- gere en lagere assistenten hij 't op te dra gen TI. Misoffer, alsmede vijf assistenten der bisschoppen n.J. dr. W. van ICoevor- den (Haarlem), dr. v. d. Bergh (Roer mond), kapelaan Reyers (Breda), kape laan Mulder (Den Bosch) en rector Lau- waert (Internuntius) terwijl als kapelaan van den Aartsbisschop aanwezig was diens secretaris de weleerw. heer Scholte op Reimer. Bij het binnentreden werd den kerk vorsten het „Ecce Sacerdos" toegezongen. Nadat een adoratie had plaats gehad bij het Sacramentsaltaar ving de H Mis aan, die werd opgedragen door Z. D. H. den Aartsbisschop met de volgende- assis- tentfe. Presbyter-assistens was Mgr. dr. A. C. M. Schaepman, diaken Mgr. J. van Schaik, subdiaken kanunnik pastoor J. G. H. Jansen, troondiaken Mgr. B. de Wit en plebaan G. Starink en ceremoniarius de eerste secretaris van Z. D, H. den Aarts bisschop, de weleerw. heer Scholte op Reimer. Onder de H. Mis werd gezongen liet twee-stemmig gemengd „O Crux .ave" van F. Neekes en Aa de H. Mis „Decora lux" zesstemmig gemengd van Winnubst. Na do H. Mis ving onmiddellijk het Concilie aan. Gedurende dit Concilie zullen assis tentie verleenen de Utrechtsche kap. Th. v. Wyk, L. 'Feldbrugge, J. Reuling en P. "Wïrtz en als -ceremoniarius Mgr. J. A. S. van Schaik. Het Concilie wordt bijgewoond door de vijf Bisschoppen van Nederland en den Internuntius. Verder van ieder kapittel twee afgevaardigden, dan alle gemijterde abten van de Hollandsche kerkprovinciën, en van alle hier te lande gevestigde orden en congregaties de oversten of dier plaats vervangers en afgevaardigden. Het Concilie zal hedenmiddag met een prachtig „Te Deum" worden gesloten. Dit bericht van de samenstelling van het Concilie, ontleend aan de „Mébd.M, wijkt af van een vroeger gepubliceerde me- dedeeling. Oosiersche missiedag Celebratie van Mgr. S. Dabitch Aan een verslag in de „Msb." ontleenen we het volgende: Oostersche missiedag, zoo mogen wij den dag van Zondag wel betitelen, al bleef het program dan ook beperkt tot een enkele, zuiver-kerkelijke plechtigheid. Te half elf werd in de kerk van den H. Ignatius aan den Westzeedijk te Rot terdam een plechtig misoffer opgedragen volgens den Oosterschen ritus. Reeds geruimen tijd voor den aanvang was het ruime kerkgebouw vol belangstel lende geloovigen uit alle deelen der stad. Ter zijde van het priesterkoor, aan den rechterkant, was het zangerskoor opge steld, hetwelk onder leiding van den Wel Eerw. heer J. Strotmann dé liturgische ge zangen zou uitvoeren. Vóór de H. Liturgie een aanvang nam, tokken de assistenten de Weleerw. Pater Lod. Regaert, diaken, de Eerw. heer J. F. Th. Perridon, subdiaken, de Weleerw. Pa ters H. X. -Borst Pauwels» S. J. en Th. Wils S.J. assistent-priesters en de Wel èerw. heeren J. C. Schiphorst en J. C. Vijverberg, assistent-diakens, allen gekleed in de ruime Oostersche gewaden, versierd met het Grieksch9 Kruis, naaT het kerk portaal om daar den archimandriet, mgr. Serge Dabitch, af te halen en in processie naar het priesterkoor te geleiden. Daar nam de liturgie een aanvang met den ritus der kleeding, waarna de cele brant, getooid met de Grieksche mitra en den pastorale-staf in de hand, naar de voet van het altaar schreed. Vanaf den kansel gaf de Zeereerw. Pater P. van Keulen C^.s.R. uitleg van de plechtigheden, zoodat de geloovigen ge makkelijk het geheele verloop dor- H. Litur gie konden volgen, te meer daar ditmaal tusschen priesterkoor en kerk niet de iconostasis of beeldengalerij was opge richt. Na het evangelie hield Pater van Keu len een toespraak, waarin Z.Eerw. na een schildering van de toestanden in de Ooster sche Kerk, krachtig aanspoorde, om met alle ons ten dienste staande middelen te steunen de pogingen door Paus en Ro- meinsche congregaties in het werk gesteld tot hereeniging van de afgescheiden Ka tholieken in de Oostersche kerken. Die steun kan niet beter tot zijn recht komen •dan door ons lidmaatschap van het Apos tolaat van de Oostersche kerk, door de Pausen zoo bijzonder aanbevolen. Aan het einde der plechtigheid besteeg mgr. Dabitch don kansel en hield in het Franseh eene toespraak tot do geloovigen. Mgr. wees er met groote duidelijkheid op, dat de Oost er so he kerken zooveel mil- lioenen christenen tellen, die het katholie ke geloof bezitten, doch helaas door de af scheiding van Rome toch huiten de groote Katholieke eenheid staan. Wat zoovele eeuwen vruchteloos is gebleven, schijnt nu echter hoopvolle werkelijkheid te worden. Echter nog oneindig groot zijn de moei lijkheden voor die vereeniging en wij moe ten met alle middelen die strooming naar de eenheid ondersteunen. Z. H. de Paus geeft ons het hooge voorbeeld door dage lijks in het H. Misoffer die hereeniging der Russische Katholieken in do taal de zer katholieken van God af te smeeken. 'Steunt gij, die ik als goede christenen en katholieken heb leeren kennen, dat gebed, zoo vroeg Mgr. Dabitch zijn gehoor en spoorde het aan vooral het Apostolaat der "Oostersche Kerk te begunstigen. Na afloop van deze toespraak gaf Mgr. vanaf het priesterkoor den geloovigen zijn 'hoogen zegen. Hierna begon een wisseling tusschen priester en koor, het polychronion of de zegenwensch. Hierbij spreekt de priester heilavenschen uit op den Paus, den Bis schop, de Vorstin, terwijl het koor telkens antwoordt met een driemaal „nog velo ja ren^. Waar het H. Misoffer werd opgedra gen lot intentie van het Katholieke dag blad „De Maasbode", volgde hier aan het slot der heilwenschen er ook een op de di rectie, redactie, verder personeel en lezers van dit blad. Na afloop van het polychronion trad Mgr. Dabitch naar de afsluiting van het priesterkoor. Alle geloovigen kwamen daar het Kruisbeeld vereeren, dat Mgr. in de hand hield. Ter weerszijden van Mgr.ston den de twee assistent-diakens, die aan de geloovigen de „antidora" of gewijde brood jes uitdeelden. Hiermede was de grootsche Liturgie ten einde, welke ongeveer drio volle uren tijds in beslag nam. Als resultaat van de opwekking tot bet lidmaatschap van het Apostolaat der Oos tersche Kerk, gaven bijna vier honderd personen zich als lid op. Pater J. B. Marijnissen SS. R. f Zondag is de weleeTw. pater J. B. Ma- rijnissen uit het klooster dor eerw. paters Redemptoristen te Amsterdam (Keizers gracht) na een langdurige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden in den ouderdom van 59 jaar overleden. Joannes Marijnissen werd geboren te Hoeven 6 September 1865 en priester ge wijd .8 October 1897. Terug naar de missie Per „Flandria" zullen 1 October a.s. naar de missie der Paters Carmolieten in Brazilië terugkeeren de Eerw. Paters Ganisius Mul Ier mans, Rapbaël Wilens, Benignus Dissel en Patritius v. Heivoort, die vier maanden met verlof in het va derland hebben doorgebracht. -X- üst de mi&Emtm NIEUWKOOP. Gemeenteraad. (Vervolg). Aan de orde komt de herstemming ovör ihet voorstel van B. en W. om die jaarwed de van den ambtenaar tor secretarie* te bepalen op f 1300, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen staak ten. De heer Koole vraagt nadere inlichtin gen. i De voorz. deelt de motieven mede, in de vorige vergadering tot uiting gebracht ter verdediging van het voorstel, terwijl de heer Stam vervolgens toelicht de bezwa ren van hen, die tegen hét voorstel van B. ten W. stemden. De heer Splinter wcmscht atjaoig «te zeg gen, waarom hij tegen het voorstel van £5 en W. heeflt gestemd en ook niet kon meegaan met het voorstel van den heer Breed ijk, dat een salaris beoogde ran f500 en hij toen terlloops de opmerking maakte, la Is zou naar zijn meeoTing een salaris van t 850 voldoende zijn. Spr. acht den arbeid van den ambtenaar tcT secretarie een zuiver arlmi nistrat'even, ofwel lichamelijk en arbeid. Do gemeenie- (lijke overheid, aldus spr. moet als werk geefster tot voorbeeld gesteld kunnen wor den van de plaatselijke part'culi-ere werk gevers. Het hoogste loon in de particuliere (bedrijven ?s 55 ets. per uur. vermenigvul digd met de werkuren voor den ambtenaar Ier 'secretaris word't f 6§6.40 per jaar, plus circa f 100, omdat de Gemeente een voorbeeld moet geven, wordt m'uns de pensioenbijdrage een inkomen van f 850, ofwel 62 ots. per nur, ongeacht nog de venaslii itende risico's in particuliere werkkringen. Spr. hekelt vervolgens den briefschrij ver in de Nieuwkoopsche Courant, die hem een Volkslxmdsraads'id noemde. Spr. Eeg't gekozen te z'jn als lid van de R.-K. partij en niet van dén Voflksbond, waaT- van 'hij geen lid is en ook nimmer ge weest is en vertaalt den naam van spec tator in: Ideismaier. -Indien het voorstel van B. en W. ver worpen wordit, -S'.elt spr. voor het safaris •te bepalen op f 850, mede in bet bellang der be'as t in g betalende gemeentenaren, daarbij overwegend, -dat -de particuliere «locrnen gestaag dalen, het inkomen van véle middenstanders met reuzen-schreden achteruitgaat e<n in den land- en tuin bouw telkens perioden optreden, welke verre van rooskleurig zijn, waarom het •gemeenLelijk inkomen daalt, de belasting druk Zwaarder gevoe'd wordt en de ge meentelijke uitgaven niet hooger mogen opgevoerd worden, dan rechtvaardig en hiliijk is. De Voorz. zegt er zich over te ver bazen, dat de heer Splinter hét werk van dien ambtenaar ter secretarie niet kan rangschikken onder geestesarbeid en dat hij admiinilstratieven arbeid gelijk stelt met lichamelijken arbeid. De heer Splinter noemt het scheppen vaai ideeën geestesarbeid, doch het uit voeren daarvan Lichaamsarbeid, en maakt bij belt voeren van correspondentie bijv. onderscheid in ontwerpen en uitvoeren of vermenigvuldigen, bij het oprichten van een gebouw in het maken van een plan en hét uitvoeren daarvan, enz. Bij laatsten moet ook de geest meewerken zegt spr., doch het is ntetitemin lichamelijke arbeid De heer Breedijk noemt hot onderge schikte arbeid en ten slotte usance-werk. De Voorz. noemt dit geheeel onjuiét en wijst er op, hoe in tal van gemeenten de eerste of ee.nige ambtenaar een salaris ge niet, gelijkstaande met 2/3 van dat van den secretaris, tot welk salarispeil de heer (Splinter aldus spr. indertijd ook •heeft meegewerkt. De lieer Splinter zegt, dat loen in een geheel anderen tijd en ondier geheel an dere •omstandigheden ter secretarie, het salaris bepaald is en een vergelijking mét andere gemeenten niet door te trekken is, omdat deze jaarwedden zeer ongelijk z:jn. De Voorz. zegt, dat er toch een zeker,e norm is, terwijl de secretarie n!et gebaat is met iemand zonder vakkemnifs of be hoorlijke roultine. De heer Breedijk meent^ dat deze rou tine in één maand verkregen is. De heer Stam noemt als voorbeeld de werkkring aan het hulppostkantoor en aan bet kantoor van den rijksontvanger, waar het salaris evemjpin booger is. De heer v. Leeuwen noemt hét geen zui vere econom'ische bezuiniging en een maatregel, welke voor de arbeidende klasse ongunstig werken zal. Hét voorstel van B. en ,W. komt dn stemming en wordt met 6 tegen 4 $tem- men verworpen. Voor de heeren v. Leeu wen, Verhaar, Wildenburg en Mourits, tegen de heeren Augustinus, Zwart, Koole Breedijk en Stam en Splinter. Bij hét voorst el-Splinter om het sala ris te bepalén op f 850 slaken wederom ide stemmen, zoodat over dit voorstel in een volgende vergadering opnieuw gestemd moet worden. Voor de heeren Augusliaus, Zwart, Breedijk, Stam en Splinter, tegen de heeren Koole. v. Leeuwen, Verhaar, Wildenburg en Mourits. Aan de orde komt een voordel van B. en W. tot aankoop van een inschrijving op hét Grootboek van dien Nederlandschen •schuld, ter belegging van een bedrag van f 500, ontvangen wegens verkoop van grond aan Gebrs. Leliveid. Gedep. Staten kunnen er zich nle't mee vereenigen, dat dï't geld wordt aangewend Int aflossing van een geldleeoiing, daar belt als ver mogen van de gemeente behoort behouden ■te blijven. Na eeniige bespreking wordt conform het voorstel hes'oten. Tent lid van de Scliooicommissie wordt jin de vacature-W. Monris benoemd de. heer J. FseHerseoa Szn. Aanbevolen werden No. 1: de benoemde, No. 2 W. Kooiijman In behand-el'og komt een verzoek, voor zien van 1-95 handtekeningen, tot weder invoering van de kermis, op grond, dat •aan diverse neringdoenden een belangrijk voordeel is ontnemen en aan breede lagen der bevolking een zeer gew-enechte ont spanning. De Kerk er aden der Nederl. Her v.- en Gerei. Gemeenten d'enden een verzoek in daaraan geen gevolg te geven. In hun prae-advios geven B. en W. te kennen, dat bij besluit van 24 Juni 1920 de kermis is afgeschaft, nadat zij reedis 5 jaren was geschorst ais gevolg van den oorlog, en een gunstige gelegenheid voor afschaffing^ aanwezig werd geacht. Als «motief werd toen aangevoerd, dat de ker mis-élke veredelende ontspanning mist en een .veelvuld'g drankmisbruik tengevolge beeft, terwijl' do aanwezigheid vaA zoo vele woonwagens en woonschepen ge durende d en tijd in vele gevallen een on- -veilige en onhebbelijken tog Stand schept. B. en W. zijn van oordeel, dat nog de zelfde redenen aanwezig z'jn en stellen voor de kennis, waar zij nu reeds sedert 9 jaren niét meer bestaat, ook niet weder in te voeren. De heer Breedijk meent, dat het aan tal handtekeningen nog niet opweegt leren die van die Kerkeraden. De heer Zwart geeft toe, dat de kernris veredelende ontspanning mi&t en weet ook (niét wat men er aan 'heeft, doch meent overigens, dat het kwRad daarvan etrgel wordt gemaakt dam het is, en de kernra dndert'jd alhier steeds een ordelijk ver loop had. De heer Stam is zeer verheugd over liet prae-ad'vies van B. en W. Het principe' van spreker is in lijnrechten fftrijd met (kermis en hij ncb't haar in strijd mot lallen godsdienst. De heer v. Leeuwen zegt, dat van de kermis geen opvoedende kracht uiécaat <?n zij schade doet aan de zedelijk cultu- ireele opheffing van -dén arbeider, terwijl •het streven, om tot weder-invoerloig te komen, z. i. meer uitgaat van belangheb benden dan van belangstellenden. Vervolgens wordt met 9 tegen i stem afwijzend op het verzoek beschikt. Voor istemde de heer Zwart. Ingewilligd wordt een verzoek van de Zangvereeniging Amicr&a om de beschik king over een lokaal der dorpsschool voor het houden der wekelijksche repetien, on der voorwaarde, dat geen schade aan lo kaal of meubelen veroorzaakt wordt. Overeenkomstig voorstel van B. en W. worden op de voordracht voor het colkge van zetters geplaatst de heeren P. Pie- teree en A. Lekkerkerk (aftredend) en N. 'Vink en G. Bodegraven (plaatsvervangers) De heer Stam, lid van dit College, maakt de aanmerking. dat nimmer vergaderd wordt en keurt het af. dat de betrekkelijke •staten door een drietal leden geteekend UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 5.06 uur SFR, (Radio-Paris) 1780a M. Con cert oa. Sonate P-athótique. 5,20 uur Brussel 265 M. Concert. 7.20 uur 2LO (Londen) 365 M. Tijdsein Big Beu. 7.50 uur 2ZY (Manchester) 375 M. Con cert. 8.20 uur 2XO (Londen) 365 M. Opvoering" van „The making girl", opéra in 3 acten en pen proloog. 8.20 uur 5IT (Birmingham) 475 M. Ka- na ermuziek. 8.20 uur 5NO (Newcastle) 400 M. Oud© Engelsche muziek. 8.20 uur PTT (Postechool Paris) 458 M. Causerie en ccwncert. 8.35 uur Brussel 265 M. Kamermuziek. 8.35 uur 6BM (Bournemouth) 385 M. Con cert van het St-edelijk Orkest. 8.50 uur Berlijn 500 M. Concert o. a. fragm. uit Carmen en Barbier van Sevilla. 8.50 uur 2BD (Aberdeen) 495 M. Zang en concert. 9.uur 2NO (Newcastle) 400 M. Frag» meuten uit ,Tbe Tempest". 9.20 uur SFR (Radio-Paris) 1730 M. Zang cursus, waarna Soiréö Litéraire. 10.50 uur 2LO (Londen) 365 M. Balletmu ziek. worden, zonder in vergadering hiervoor bijeen te komen. De Voorz. zeglt, dat hét CoTlege van Zetters weinig mept te bsteékewn beeft, (daar het sedert 1 Januari 1920 enkel nog werkzaam i-s voor dé grondbelcsfng, doch •spr. zal het houden van vergaderingen ■nader overwegen en onderzoeken. B. en W. stellen voor art. 19 van de Be- ,keersv er ordening voor hét el eet r:c Hé'Hs- •bedrijf zoodanig te wijzigen, duit mot meer behoeft te worden afgeschreven, dan van de geld leening, te beginnen over 1925 wordt afgelost; de afschrijvingen te be kekenen naar den kostprijs d°r activa, vermeerderd mét d'en van later uitbrei dingen -en verbeteringen. Ds percentages van afschrijving moeten dan tekenjar-e bepaald worden door B. en W. na inre- iwonnen advies van den accountant van Ihet bedrijf. (Wordt vervolgd.) De schoolkwestie Door de gemeenteraden van Nieuwkoop, Zevenhoven en "Wïlnis werd onlangs be sloten tot -opheffing der openbare lagere school te Noorden. Een 2-tal raadsleden van Nieuwkoop stem den tegen dit voorstel en met enkele be langhebbenden werd besloten tegen dit be sluit bij Ged. Slaton in beroep te gaan. Naar aanleiding van deze kwestie werd gistermiddag in het gebouw der Provin ciale Staten, Korte Voorhout te 's-Graven ihage, een openbare vergadering gehouden van Ged. Staten, alwaar belanghebbende» werden gehoord. De zitting werd gepresideerd door mr de Wilde, die na de opening het woord ver leende aan mr. A. Rutgers, rapporteur ia deze kwestie. Deze ging in korte trekken na hetgeen door verschillende belanghebbenden als mede door de onderwijsinspectie naar aan leiding van deze kwestie was naar voren gebracht, om ten slotte mode te deelen dat bij Ged. Staten de vraag is gerezen, of de ze school voor Nieuwkoop niet behouden moet worden in het belang van de buurt schap Noorden. Verder of het aantal leer lingen en de door de kinderen af te leg gen afstand van dien aard zijn, dat het besluit goedgekeurd kan worden Hierna was hot woord aan den heer W. van Diezen, lid van het hoofdbestuur van Volksonderwijs gemachtigde namens «le ouders. Spr. herinnert aan het besluit tot ophef fing, waarin wordt medegedeeld, dat het aantal leerlingen zes genoemd wordt, ter wijl op den dag der opheffing nog ec-n leerling zich aanmeldde en dat er daaron der vier zijn, die binnen de 4 K.M. van do gemeente Nieuwkoop wonen. Spr. begrijpt niet hoe men komt aan die 4 K.M.-grcns Deze wetsbepaling wordt hier in geheel verkeerd verband gebruikt. Sinds de datum van opheffing is het leerlingenaantal in middels gestegen 1ot 15. Het volgende jaar gaan er weiswaar twee af, doch er ko men er weer drie bij. .De af te leggen af stand wordt voor de kinderen minstens PEUiLLETOfj DE NIEUWE DOKTER Naar het Fransoh van JULES PRAVIEUX. (Eenige geautoriseerde vertaling.) 14) Meer dan eens hadden zij de afguns t opge- wijl de dochters aan zachte tinten de voor- met de vrouw en de twee dochters van den ftpotheker, voor hunne voorliefde voor be paalde klcurschakeeringen. Te dikwijls droeg de moeder helroode japonnen, ter wijl de dochter aan zachte tinten de voor keur gaven, zooals lila, licht blauw, crème. Om die reden kon men, wanneer mevrouw Rozoir des Zondags in het openbaar ver scheen in rood gehuld tusschen hare doch ters, gekleed in teere kleuren, niet nalaten kaar te vergelijken met een grooten aui- keramandei, geflankeerd door twee fon dantbonbons. Mijnheer Rozoir liet gewoonlijk zijn TTouw en zijne twee dochters volkomen de vrijheid om haar smaak te volgen en om zich te klceden alsof zij het oog van een suikerbakker wilde streelea. Maar sedert de komst te Brenay van dokter Bravières wisten zij geen jiaal en perk meer te stel len. Het verlangen, waarmede Yvonne en Bertha bezield waren, om zich door den dokter to doen opmerken, werd zóó kost- kaar, dat den apotheker de schrik om het part sloeg. Ongetwijfeld verlangde mijn heer Rozoir niet anders dan zijn dochters W te huwelijken, te meer daar hij niet staat was, haar een van die bruidschat ten mee te geven, die in de harten der jonge mannen de liefde doet branden: Yvonne en Bertha konden, om eene goede partij te doen, slechts rekenen op hare bevaligheid en op haar talent voor piano muziek, dat men in Brenay als buitenge woon wonderbaarlijk noemde. Mijnheer Ro zoir liet niet toe, dat zijn twee dochters onder het voorwendsel door de fijne sier lijkheid van haar toiletten de blikken van den jongen Bravières op haar te doen ves tigen, onder leiding van hare moeder, zijn kas plunderden. En deze vermeerdering van uitgaven viel juist samen met het hon gerjaar, waarin de influenza, die goede wel doenster van de apotheek, gestaakt scheen te hebben, zoodat de lente, om zoo te zeg gen niets had opgeleverd. De arme drom mel hoorde thuis slechts spreken over or ders aan groote magazijnen; hij kon het salon niet binnentreden, zonder dat hij vrouw en dochters zich zag overgeven aan de verrukkelijke geneugten van plaatjes kijken in de catalogussen van het seizoen: Louvre, Bon Marché, Pxintemps, Galeries het geheele Parijs der groote magazijnen lag op haar schoot uitgespreid. En dan kwamen er monsterachtige hoedendoozen, die den vorm en den .omvang hadden van Gryère-kazen, welke de omnibus van het station aan de apotheek afleverde tegen rembours. Op zekeren Zondag zag Brenay, niet zonder ontzetting de dames Rozoir voor bijgaan, ingebakerd in heel nauwe japon nen, die haar beenen in die mate gevangen hielden, dat men ieder oogenblik kon vree zen, dat zij als verzonken in geestverruk king op de knieën zouden zallen. DokteT Ghanteau die de dames niet kon luchten, riep uit: lederen dag kom ik gekluisterde dieren tegen, die op den berm van den weg loopen te grazen; maar ze spelen ten min ste geen piano. Mevrouw Rozoir liet haar man praten en bleef doof voor zijne klachten en waar schuwingen. Die jonge man moet een mijner doch ters huwen. Dat was het stopwoord van mevrouw Rozoir. Wanneer eenmaal het woord „moet" over hare lippen was geko men, dan vermocht niets ter wereld haar tegen te houden, zelfs niet hare nauwslui tende enge japonnen. Toen zij daarom den stap vernam, dien mevrouw Legros ge daan had, begreep zij het gevaar en besloot dan ook onmiddellijk den verderfelijken invloed van dit bezoek te neuti-aliseeren. „Aha, aha, baasje, ge verstelt het kerk- linnen, zei zij, wacht een beetje". Den vol genden morgen vertrok ze naar Vernay. Eenige dagen daarna liet mevrouw Rozoir, meer suikeramandel dan ooit, zich aandie nen op de pastorie. Toen Annette, de dienstbode, aan den eerw. heer Tnarot had medegedeeld, dat mevrouw van den apo theker wachtte in ue spreekkamer, kon de pastoor een beweging van spijt niet onder drukken; Ik durf wedden, zei hij hij zich zelf, dat ook zij de scheur in het koorhemd gezien heeft. De eerw. heer Tharot had goed geraden Zij^had zelfs meerdere scheurtjes opge merkt, zoo fijn was haari gezicht. Bij de eerste woorden, die zij uitte, kon de pas toor er zich van overtuigen. 1 Mijnheer pastoor, zei zij, terwijl zij langzaam haar pak loswikkelde, ik breng u hier een rochet, dat ik zelf te Vernay heb gekocht. Het uwe komt mij wel wat ver sleten voor; ik meen zelfs gezien te hebben, dat het op meer dan één plek gescheurd is. Maar mevrouw, stamelde abbé Tha rot, dat is te veel goedheid.mijn koor hemd kon, als het versteld was geworden, nog verscheidene jaren meegaan.Ik ben u zeer dankbaar, bet is te mooi, te kost baar voor een cenvoudigen pastoor. Dat zon ik toch wel eens willen zien, riep mevrouw Rozoir uit. Elkeen in Bre nay zal weten dat u het niet hebt gekocht, maar dat het een geschenk is van een uwer parochianen. Ik kan u niet genoeg zeggen, hoe gelukkig wij zijn, mijne dochters en ik, n dit nederig geschenk te mogen aan bieden. Wees zoo goed uit mijn naam do jon ge damc-s- Bertha en Yvonne te bedanken. Hoe maken ze het? Dank u, uitstekend, zooals altijd. Goe de gezondheid, frisch uiterlijk, gouden hart, edel karakter, die arme schapen be zitten alles om hen gelukkig te maken, die ons om hare hand komen vragen.Wat dit betreft, mijnheer pastoor, ik had mij vast voorgenomen er niet over te spreken, vergun mij uw goed hart de toekomst"van mijn dochters aan te bevelen. Ik zie werkelijk niet in, antwoordde abbé Tharot, op welke manier ik u van dienst zou kunnen zijn. Toe, toe, mijnheer pastoor, sprak me vrouw Rozoir, op een toon van zacht ver wijt, u zult me toch niet willen wijsma ken, dat u niets voor ons doen kunt. Inte gendeel, u vermoogt alles. Do nieuwe dok ter i3 uwe beschermeling, hij heeft ver plichtingen jegens u en hij is uw intieme vriend. Deze dame, dacht de eerwaarde heer Tharot, is beslist een voorstandster van de methode, om den stier bij de horens to pakken. Eén woordje van u, ging mevrouw Rozoir voort, slechts écu enkel woord en doktor Bravières trouwt met een mijner dochters, degene van de twee, welke hij heeft uitverkoren.U beschikt over de mogelijkheid ons geluk te bevestigen. Ik zal God bidden, zei do eerwaarde heer Tharot, dat uwe dochters een echtge noot krijgen, die haar waardig is. Ik dank u recht hartelijk, hernam mevrouw Rozoir. O, - ik u bidden mag, kom ons ter hulp 'ut uw gebeden en ook anderszins door ïvê" -> jongen man le spreken, door in zijn te nwoordigheid den lof te verkondigen van mijne dochters, van hare talenten, van hare opvoeding; zonder vrees kan ik zeggen, dat er in geheel Bre nay, misschien zelfs in het geheel departe ment niemand is, die als zij, een muziek stuk kunnen ontcijferen, zich met smaak kleeden, een salon houden. Wij kunnen op u rekenen, nietwaar? Ach, als u toch mijnheer Bravières de voordeelen van oen •dergelijke vereeniging wildet doen uitko men. Een apotheker kan groote diensten bewijzen aan een jongen dokter, die zich pas in en stad heeft gevestigd. Op deze uitnoodiging gaf de eerw. hoor Tharot geen antwoord en mevrouw Rozoir moest dö pastorie verlaten zonder zelfs maar een vage belofte te kunnen mede ne men. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3