tjhkten; 0m daarmee voort te gaan! Heeft een paar jaar zijn diSten gecontroleerd kfde slechte, de minderwaardige, dooran- et|L uit eigen foR of door aankoop o jlvangeu, da.n denke men niet er te zijn, elf verdere kosten te kunnen besparen. Men n,fent vol te houden, om zich voor schade :,'l behoeden. Men hebbe. geen 'koe in zijn i'.l] waarvan nlen niet weet', wat hij op- 5rIJngt- Al zal in volgende jaren doordat snt slechtste exemplaren zijn opgeruimd en betere fokproducten daar- in de plaats zijn gekomen de stij- ijLg c,n dus het voordeel niet zoo groot 'dlin als in de eerste jaren, toch zal men bed doen den zekeren weg te bewandelen nfa door een voortgezette controle zich de fcordeelen daarvan te verzekeren. Terecht r,fesiuit de heer Jansen zijn mededeelingen :enet den raad: „Voer de productiviteit en kwaliteit van uw veestapel, die toch voor ntelen de voornaamste bron van inkomsten zoo hoog mogelijk op!" C. B. Wijziging van de Boterwet. j De méening der margarine- fabri kante n. Vijftien margarine-fabrikanten in Neder hebben aan den minister van binnen- zaken en landbouw geschreven, ftfeat zij dezer dagen samen te Amsterdam vergaderd om de vraag te be-spre- ••fecn, die aan eenigen hunner door de di- pcctie van den landbouw is voorgelegd, of hun noodzakelijk voorkomt, de Boter- öp eeniigé punten te wijzigen. Hun een- parige meening is, dat een wijziging van s Ide Boterwet op dit oogenblik als onnoodig |en derhalve als ongewenscht moet worden Beschouwd. 1 Adressanten bestrijden verder het advies »van c!en_Algem. Nederl. Zuivelbond. tot wij 1 jzigiug van de Boterwet inzake gescheiden en gescheiden vervoer van boter 1 Pen margarine, het verbod van benamingen, I opschriften, reclame, handelsmerken, enz. Ivoor margarine, die aan de zuivelbereiding I zijn ontleend of daarmede in verband staan, i j Het gebruik van opschriften, die ten on- rechte den schijn zouden wekken, dat een I bedrijf hij de boter-controle is aangesloten, I m dat liet verbod van het gebruik van be- namingen voor artikelen van bakkerij en restauranwaarin het woord boter voor- komt, in' bij de vervaardiging van die f artikelen bot er-surrogaten zijn gebuikt. U!T HET LEVEN EN STERVEN VAN EEN RQCMSCHEN KONINGSZOON. ..De dood breekt scheptors en kronen, de dood maakt allen gelijk". Was dat het lied der klokken uit de liooge torens, toen den 12den November J916 door de hoofd straten der Beiersche hofstad Münehen, de koninklijke wagen reed, de wagen met een lijkkist, door duizenden met ontdekten hoofde begroet? In de lijkkist rustte zijne Koninklijke Hoogheid Prins Heinrich van Beieren. Bij het uitbreken van den wereld oorlog was de jonge, slank gebouwde prins met millioenen strijders naar bet oorlogs veld gelogen, nu deed hij zijn laatste reis naar de graven zijnor voorvaderen in de hofkerk van den H. Cajelanus. Op de slagvelden in Zevenburgen had hem een vijandelijke kogel getroffen en met een ontelbare schaar ^.adestrijders naar den troon yan den eeuwigen Rechter geroepen. De kille hand des d^ods ontroofde aan .een edele, moeder den trots baars levens, de vreugd haars bestaans, den troost van haar ouden dag. Prins Heinrich genoot in 'l huis zijner ouders met zijn broeder Ar- nnlf en zijn zuster Teresia, een zorg zame christelijke opvoeding De wederkee- rige liefde tusschen ouders en kind kwam in later dagen vaak treffend tot uiting. Toen de jeugdige Prins tot luitenant vau het garderegiment werd benoemd, plaatste hem zijn vader in de rijen der officieren met de woorden: „Mijne Hoeren, ik geef TT hiermede het kostbaarste wat ik bezit." De zoon beloofde bij de baar zijns ge- Jlorven. vaders, dat hij al de vermaningen, floor zijn vader hem gegeven, immer trouw zou opvolgen. Idéaal was de verhouding tusschen moeder en kind. De moeder gaf aan den Prins het getuigenis: Hij was in elk op zicht een ..eenige" zoon. Gedurende den oorlog schreven zij dagelijks aan elkan der. Toen de moeder den heldendood haars zoons vernam, spoorde zij onmiddellijk- naar Hermannstadt, om zijn lijk te ha len en op de terugreis naar Münehen bad ij uren lang bij haar gestorven Itiud. Groot als de liefde tot «ijn ouders, was de trouw des Prinsen jegens koning en va derland. Aan Beieren en zijn vorst hing hij met al den gloed-zijner jonge ziel. Met de soldalen, die hij als zijn broeders be handelde en voor wier lijden en ontberin gen hij steeds 'n medevoelend en medelij dend hart toonde, deelde hij elk gevaar vii ten slotte den dood. Allerdiepst wortel- do in zijn hart de katholieke godsdienst, ui zijn paleis te Miinchen had hij eene «apel met het Allerheiligste, die hij dage lijks bezocht. Te velde zag men hem bij iedere godsdienstoefening aan het hoofd zijner soldaten en vooraan bij het naderen lot de H. Tafel. Als er gevaar dreigde, zorgde hij er voor, dat een geestelijke in de onmiddellijke nabijheid zijner troepen verbleef, opdat de stervenden de H. Teer spijze zouden kunnen ontvangen. Aan een ziellogenden Tiroler-soldaat reikte hij zijn eigen doodstrijdkruis over. Met zijn adju dant was hij overeengekomen, dat zij in geval van zware verwonding elkander ■vrijuit de waarheid zouden zeggen en den priester roepen Deze weldaad bewees -dan ook de trouwe adjudant aan zijn hoogen zwaargewonden meester, en na de H.H. Sacramenten der stervenden te hebben ontvangen, gaf de edele Koningszoon zijn riel aan God weer. Daags vóór zijn vertrek naar het oor logsveld, den 3den Augustus 1914, had hij rijn testament gemaakt, een gedenkstuk, dat verdient door allo Roomsohe harten en Roomsche gezinnen te worden bewaard Het begint met deze indrukwekkende Woorden: „Ik sterf als trouwe, gehoorzame zoon der heilige Rcomsch-Katholieke Kerk, als soldaat en onderdaan van Zijne Majesteit den Koning van Beieren, wien mijn laatste bloeddruppel behoort; en in onbeperkte liefde en dankbaarheid jegens mijn innigst, geliefde en heilige moeder." Met bijzondere warmte gedenkt de geval len held zijn lieve moeder. In den avond zijns levens blikt hij terug naar den mor gen zijner kinderjaren en ziet daar' hij zijn wieg een wonderlijke gestalte, zijn lieve moeder, die hem met zegenende hand op de wegen der aarde ten hemel leidde. De vrome moeder dat is de verklaring van den vromen zoon. Zulk een moeder daarom zulk een kind. We hebben gemeend, goed te doen in deze tijden van verachting en omverwer ping van alle gezag de oogen onzer lezers en lezeressen te vestigen op dit heerlijk voorbeeld van eerbied en liefde voor ouderlijke, wereldlijke en kerkelijke mach ten. ONZE HOLLANDSCHE MOLENS. Woensdag heeft de Algem. Nederl. Mo- lenaarsbond te Deventer zijn najaarsver gadering gehouden, onder leiding van zijn vice-voorzitter, den heer C. Rezelman, uit Wielingerwaard. Deze hield namens den voorzitter, den heer J. Das Dz., te Utrecht, die verhinderd was de vergadering bij te wonen, een inleiding ter bespreking van het onderwerp: Reorganisatie van den Hol landsclien molen en den molenaarsbond. Hij wees daarbij op de beweging, die in den laalsten tijd gaande is om den bestaan den windmolen te verbeteren. De vereeni- ging „De Hollendschc Molen" heeft zich met den bond in verbinding gesteld en zal in onderling overleg een prijsvraag uit schrijven. De vice-voorzitter meent, dat ook vanwege liet Instituut van Ingenieurs te Delft een prijsvraag wordt uitgeschre ven, welke voor c-en groot deel over dezelf de beginselen loopt als die van de vereeni- ging de Hollandsche Molen. Het dagel. be stuur van den bond besloot, een bijdrage te schenken aan de vereeniging de Hol landsche Molen, om in de kosten van .de vrijsvraag eenigszins tegemoet te komen. Bij de discussie aver de^e inleiding wees de heer J. W. E. Schrijver, uit Nijbroek, op de klachten in de pers over het vermin ken van de molens, welk verminken tot schade van het aanzien van het landschap leidt. Zelden of nooit wordt, zoo zeide hij, bierbij gewezen op de oorzaak van de ver minking: de motor is trouwer knecht, dan de windj, die onzeker en gevaarlijk is. Nie mand gaat de verminking yan den molen meer aan het hart dan den molenaar zelf, die evenwel een zeker boven een onzeker bedrijf moet kiezen. Voor den windwater molen geldt, ongeveer hetzelfde. De wind molen wordt in zijn bedrijf belemmerd door arbeidswetten-en veiligheidsvoorschrif ten, door allerlei belemmeringen, die den molen den wind uit de zeilen nemen be plantingen, die bij den molen worden aan gebracht) enz. Spr. bepleitte samenwerking van den Molenarsbond met de vereeniging De Hollandsche Molen om den molen voor liet landschap te behouden en om Neder land. te doen blijven het land van de molens Daarbij is nooöig, aldus spreker, dat dén molenaars niet onnoodig voorschriften worden opgelegd, die het hun onmogelijk maken, de molens in hun oorspronkelijke» vorm te behouden. Het bedrijf moet onge twijfeld worden gereorganiseerd, maar dat behoeft niet te gaan ten koste van den mo len zelf. Spr. herinnerde er ook nog aan, dat op de Veluwe vele molens, gedreven door waterkracht, verdwijnen. De waarnemende voorzitter zeide, dat in de grootcre bedrijven de windmolen het eerst verdwijnt en plaats maakt voor mo torkracht. die grootere productie waarborgt en voordeeliger bedrijfsresultaten. De vei ligheidsvoorschriften zijn omvangrijker bij windmolens dan bij motorkrachtwerktui- gen. Voor kleinere bedrijven kan de wind molen zijn plaats behouden. De windwater molens zijïi gedoemd te Verdwijnen, omdat hun werk, het bemalen van polders, goed- kooper wordt verricht met behulp van motorkracht (electrische bemaling). De bondssecretaris, de beer Ambrosius, uit Rotterdam, betreurde de bier vernomen •pessimistische uitingen omtrent liet behoud van de windmolens en riep de volle medewerking van de molenaars in voor het in wezen houden van liet windmolen- bedrijf. De lieer J. A. Wansink, uit Hollen, zei de, dat de windkracht voor menig molen- bedrijf nog nuttig en voordeelig is te ge bruiken en groote personeelsbesparing kan geven, mits de molens zoo practisch moge lijk worden ingericht. Groote bedrijven zullen aangewezen zijn op andere dan windkracht. Windwatermolens zul len evenwel zeker verdwijnen bij de tech nische bedrijfsontwikkeling. Het feit, dat bij gebruik van een practische molen in richting (aanwending van elevators, enz.) minder personeel voor liet malen noodig is, geeft hoop op behoud van den verbe terden windmolen, mits de molenaars hun medewerking aan die verbetering niet ont houden. De personeel-besparing behéerscht het vraagstuk van het behoud der wind molens. De heer Boons tiran, directeur van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen, deelde moe, dat genoemd station adviezen verstrekt tot verbetering van de molens op de goedkoopste en meest deskundige manier, mot behoud, zoo mo gelijk, van het uiterlijk van den molen. Het raampje open of dicht? Metingen in trein cn tram. De eeuwige strijdvraag in den spoorweg coupé, of het raampje open moet of niet, zou op eenvoudige wijze opgelost kunnen worden door een instrument, dat in Enge land gediend heeft om te weten, welk ^af koelend" vermogen de luchtstroom in trei nen en trams onder de meest uiteenloopcn- de omstandigheden bezit. De regeling van de menschelijke lichaamstemperatuur door middel van de huid hangt af van voort durende toevoer van versche lucht, die de huid door middel van verdamping van transpiratie doet afkoelen. Maar de rege ling van dezen verschen luchtstroom door het openzetten van ramen, het laten draaien van ventilatoren, waieren en heb afleggen van kleeren geschiedt „op het gevoel". Een lid van het Britsch Instituut voor medisch onderzoek.' de heer Leonard Hill, beschrijft in „Nature" een apparaat, dab men uitgedacht heeft om heb „afkoelend vermogen" van lucht met nauwkeurigheid te meten. Een gewone thermometer kan daarvoor niet dienen. Deze wijst de temperatuur van de omringende lucht aan en de beweging van die lucht b.v. door middel van een waaier verandert den stand van den ther mometer niet. De „Kata-thermometer" is het nieuwe instrument, dat aan dit bezwaar tegemoet moet komen. Het heeft een bol, die tot even boven de gemiddeldo tempe ratuur van den men-sek wordt verwarmd, waarna men meet met welke snelheid het toestel vijf graden in temperatuur daalt en wel van ICO tot 95 graden. Als eenheid van meting is' het aantal milicalorieën pej se conde genomen. In kamers, die frisch en warm genoeg worden gehouden voor zittend wede, be draagt het afkoelend vermogen ongeveer 6, in bedompte kamers 4 of nog minder, in vrij koude vertrekken 8. Buitenshuis, als er wincl staat-, is het afkoelend vermogen veel gooier, b.v. 10 op een aangename» zomerdag, 20 op zachte winterdagen^ 40 op koude winterdagen. Voldoende afkoeling is noodig. omdat daardoor de opwekking van lichaams warmte wordt aangewakkerd, 't zenuw stelsel wordt gestimuleerd en een gevoel van welbehagen, met verhoogden eet fast en meer arbeidsvermogen wordt gewekt. Een gepaste vermeerdering van de afkoeling verhoogt de warmte-productie van het lichaam met 50 tot 100 percent. Soldaten in de loopgraven leden veel minder aan catarrh dan de achtergeblevenen in de steden. De soldaten vatten geen „kou" in de loopgraven maar wel als zij met verlof in de stad waren. In Amerika is het ge woonte om in de huizen veel te hard te stoken: eatarrhale aandoeningen zijn er aan de orde van den dag. Heb sterftecijfer aan longontsteking is niet in die mate teruggegaan als dat van andere ziekten. Daar de spoorweg-coupé het klassieke slagveld is waar de strijd om de benaming „tocht" en „frissche lucht" wordt uitge streden, zijn er met den Kata-thermometer proeven genomen in Lond.ensche treinen, trams en bussen, met- ramen open en dicht, cp het balcon en binnen. Do temperatuur van de lucht werd eveneens opgenomen. Voor de stoomtreinen kreeg men in een dichten coupé cijfers van 5tl; stond bet raam open dan kreeg men op een achter uit-rijdende plaats 712 en op de vooruit- rijdende bank 919 als cijfer van de af koeling. Dc Molukken. "Weinig bekend is die scboone, interes sante, imposante eilaudcnwei e'd bij den doorsnee Nederlander. Ik ge'oof, dat ve e lezers zich u t hun schooltijd nauwelijks dezen naam herinneren. Om degenen, die zich de moeite willen geven een blik te werpen op de kaart van Ned. Indië, even terecht te helpen, zij hier verme'd, dat men tot de Molukken rekent die eilanden, d e ten Oosten liggen van Celebes. In den tegenwoordigen tijd is het om zoo te zeggen, slechts een peulschilletje, om eene réis naar de Molukken te maken. Men gaat heden ten dage te Batav'a of te Soerabaya aan boord van een der uit stekend ingerichte sioomors van de Ko ninklijke Paketvaart-Maa!schappij. Dit is een der -grootste scheepvaart-ondernemin gen, waarop Nederland Irolscli mag zijn. In eenige tientallen van jaren is de vloot van deze Maatschappij aangegroeid tot het respectabele aantal van ongeveer 100 zeeschepen, waaronder er zijn van aan zienlijke grootta en die, wat uitrusting be treffen, aan de hoogste eischen voldoen. Het is waarlijk een genot, om met deze schepen te reizen. De echt oud-Hol- laudsche zindelijkheid en degelijkheid komt in alles uit. Hoofdzakelijk ingericht, voor vrachtverkeer, zijn toch de verblijven voor de passagiers zoo naar de eischen ingericht, dat ze voor die op de groote mailsloomcrs met onder doen. In den tegenwoordigen tijd is het waarlijk een pleizie reis zoom tocht naar de Molukken Maar ieder, die de reis een paar malen gedaan heeft, kan zich toch wel eenigs zins indenken, hoe dat iu vroeger tijd ge gaan is, toen de kleine schepen der Oost- Indische Compagnie den steven wendden naar deze gewesten, om de kostbare specerijen te halen. Waar men nu van Holland uit Indië in ééne maand tijds be reikt, deden in de 16e én 17e eeuw de zeilschepen menigmaal 200 dagen er over. Werd de reis dan verder oostwaarts voort gezet tot de Molukken, dan waren daar mede meestal weder een paar maanden gemoeid. Stel u dan even het leven aan boord dier zeilschepen voor. Menigmaal bleef door gebrek aan voedsel en vooral nan water slechts het kleinste dool der be manning in leven. Gevaarlijk ook was de vaart, want de zeekaarten waren niet zoo tot in de puntjes in orde als heden ten dage. Daarbij waren vooral in den eer sten tijd de Portugeezen en Spanjaarden in deze gewesten Tie heerschers en moest stap voor stap, naar de opvatting dier dagen, dat begeerde gebied voor den Nederlandschen handel en scheepvaart veroverd worden. Ten tijde van de Oost-Indische Compag nie was bet deni Nederlanders vooral te doen om do kostbare specerijen machtig te worden. Nootmuscaat, kruidnagelen en peper, ze groeiden in groot en overvloed op de specerij-eilanden, de Molukken. Hoezeer deze eilanden op don voorgrond stonden, blijkt wel hieruit, dat de eerste Gouverneur-Generaal niet op Java was gevestigd, maar in de Molukken, op het zeer kleine eiland Tidore. Omstreeks 1610 vestigde zich de eerste Gouverneur- Generaal. genaamd Pieter Both, te Tidore, waar hij het fort Mariko op de Spanjaar den ve-overd had. Ook 'zijn opvolger Gerard Reynst hield zich den moesten tijd hier op. De reiziger, die zich te Soerabaya in scheept voor do reis naar de Molukken, ziet daar op de reede vail die havens lad een groot, aantal schapen liggen. Vooral Hollandsche, maar ook ettelijke sfoomers van allerlei nationaliteit doen deze .ge zochte haven aan .Door kostbare haven werken wordt het der scheepvaart gemak- ke'ijk en aantrekkel jk gemaakt'. Tot. voor enkele jaren moesten de stoomers op de rede hunne goederen lossen en laden, maar thans meren de schepen der gere gelde lijnen aan de goed ingerichte kaden. Blijde het drukke en warme Soerabaya een tijd te mogen verlaten om de zuivere versterkende zeelucht in te ademen, klimt de re:ziger aan boord van het schip, dat hem voor geruimen tijd zal herbergen. In no time zijn zijn koffers door rappe han den aan boord gedragen en in do ruime hut geborgen. In de keurige badkamer kan do reiziger, die daaraan behoefte ge voelt, en dat is na den warmen en stoffi ge» tocht van de stad naar de haven ge woonlijk wel het geval, zich heerlijk ver- frisschen, om daarna op zijn gemak het aardige tooneel van de afvaart te geme ten. Een prettig gezicht, die bedrijvigheid in de havens en op de reede. Talrijke zeil bootjes en zwaar mat goederen beladen prauwen varen af en aan. Vlugge motor bootjes ijlen door het zilte nat, zoodat de golfjes darle' uitspatten. De neede, de ha vens, de kaden, de pakhu'zen en de bui zenzee der groote Stad, alles is overgoten door den gouden gloed der tropische mor genzon. Het statige schip glijdt weg door de diepblauwe wateren van 't Teeds van ouds bekende Oostgat. Nu gaat het tusschen Java en Madoera doc. Men kan haast den blik niet afwenden van het wonderschoone 1; ndsehap, dat zich links en rechts en voor en achter, aan hef oog •ontrolt. Rechts d-omineerem de machtige gestalten van -Java's vu'kanen. Weelde en liefelijkhe'd sluimeren daar aan den boe zem van ongebonden en ongemeten kracht. Daar weet ge de rijke plantage's en de vruchtbare sawa's op de hellingen der ber gen en in de rijk bevloeide vlakten. De nimmer falende proe'kracht, door God h'er gegeven, voedt de vele millioenen in woners. .0, wonder land, o. gezegend oord. De zon, de goudene, gloeiende zon, die uw aarde verwarm', trekt de dampen op uit de ii omringende zeeën. TJw lichtbegroeide bergen trekken de wolken tot zich en do neernla-sonde ïvgon. stort om Isa er, moevoe rende naar d? laagten, nw tot vruchtbare klei verpu'vend resfeente. En de vlijtige hand, ge'è'd en gesteund door het genie, ontleen' aan uw bodem rijkdom en over vloed. Het oog wordt niet terzad'gd van de schoonheid die ge te aanschouwen geeft. Hoe begrijpelijk is hét heimwee naar uw bergen in de harten van uw be woners. wanneer het lot hen gevoerd heeft naar den vreemde. L'nks trekt zich liet ePand Madoera, langgerekt "Under boog zijn hier de her gen. aan wier voet en op wier hoPineen een prachtig, maar ons'u'nvg volk woont. Onversaagd zijn deze kustbewoners, die ook de overhand hebben in hef Oostelijk deel van Java. waar de Madoereesche taat de hcf-rschende is. TTren'ang vaart do boot tusschen Java en Madoera door. Straks du:kt achter ons in het Westen do zon onder in den nauw- bewogen zeespiegel. Dan valt de avond. Maar de heldere maan stijgt dan reeds statig op het Oosten en baar zilver licht glanst over de zee en over het berg'and aan beid'1 /"don, /oodat de bergtoppen duide' lk z'elitbaar blijven. Wetenschappelijke Berichten Een nieuwe uitvinding. In het Soufchampfconsche dok is Zaterdag een nieuwe uitvinding op succesvolle wijze beproefd. Zij berust op de mogelijkheid, uit met- olie vertroebeld water dc olie af te scheiden. De voor dit doel geconstrueerde machine was aangebracht in een stalen lichter en bracht een voortdurende, snelle, automati sche afscheiding teweeg. Naar verluidt, is het apparaat uiterst eenvoudig; het werkt automatisch cn ver- eischt niet veel aandacht. De proef werd genomen met een met olie vermengd ballastwater van hefc stoomschip „Leviathan". Het voornaamste voordeel van deze nieu we uitvinding is. dat nu li Pt water van ha vens, zeeën en rivieren niet langer door olie vertroebeld zal zijn en zoodoende de mas savergiftiging van vissehen en vogels een einde zal kunnen nemen. BURGERLIJKE STAMP HAARLEMMERMEER. Geboren: Joseph, zoon van C. J. Schonhage eu M. C. Verheijden Maria Galina Hendrika, dochter van J. de Koo- ker en H. J. M. van Huizen Johanna Cornelia. dochter van H. Eveleehs en H. van Kerkhoven Gerrit, zoon van P. Krijgsman en J. de Smit Wilhelmina Catharina, dochter van G. Loogman en E. Schoonderwoerd Maria Johanna, dochter van P. J. Bens'en C. van Tilburg'h Ja cobus, zoon van G. van Huis en R. van der Pol levenloóza dochter van J. Bosman en G. M. F. van Krimpen levenlooze zoon van D. W. Zuijdam en C. A. Spruijt. Overleden': Teuntje Mittertreiner 7 maanden dochter van II. F. Mittertreiner en K. van der Bent Giel Gielen 30 jaar, gehuwd met C. Jongkind. SASSENHEIM. Geboren Josina Anna. dochter van E. J. van der Poel en J. J. P. dc Zwart Maria Gerda. dochter van J. van Weeren en G. Passchie-r Anna Magdalona, doch ter van B. dc Boer en J. v. d. Tang Wil helmina, dochter van W. Bruijn en M. M. Troost Jacoba Cornelia, dochter van A.' Eerkens en G. Lughart wonende te Amster dam. Overleden: Gerrit Edel £5 jaar wedr. van M. Vonk Johanna Maria Elbersc 4 mnd., dochter van Th. Elberse en A. Groe nen. Ondertrouwd: Petrus Hoogeduin 23 jaar en Maria Cornelia Meijer 20 jaar Wilhelmus Cornelius Johannes van Ha stè ren 29 jaar en Petronella van der Wie' 25 jaar. Gevestigd: J. L. van der Zwel, Fiorisschoutenslraat 15 uit Lisse C. van der Sleet en gezin, Leidsehe Vaart 2 uit Oegstgeest Mej. E. M. A. van der Voort. Boschlaan 12 uit Woensdrecht Mcj. W Bedeker. Zuiderstraat 3'7 uit Rotterdam P. G. M. Gouverneur, Hoofdstraat 30 uit Eindhoven J. F. van Andel, Hoofdstraat 141-uit 's-Gravenbagc Mej. 3. C. Smak man, Hoofdstraat 117, uit Lisse. V er trokken Mej. M. M. Oostveen van Hoofdstraat I7fi naar Leiden. Personen die zich te Leiden hebben gevestigd. H. J. Mcuvs en gezin, opperwachtm., Hee- rengraeht 62 Mw. J. M. "Waardenburg. verpleegster. Diaconessenhuis M. O. Boon von Ochssée, Haarlemmerstraat 52a - Mw. G. H. Boshuizen, onderwijzeres; Haven 24a Mw. E. van Veuren, Da Cos. 'castraat 11 Mw. Wede. E. C. Rïeke— Landweer, Witte Singel 29 Mw. P. Pa/- lingv. Leeuwen .Formosastraat 30a Mw. C. J. van Ewijkv. d. Kroft, Heercn- straat 33a Mw. I. J. Kolmus, "Wa-sstraat 28 H. W. Lubberhuizen en gezin, arts, Wannonderweg 17 P. B. de Ridder en ge-zin, banketbakker, Gasstraat 64 G. TL Aeyelts, Rijn en Scbiekade 126 Mw. R. \an den Brink, verpleegster, Acad. Zieken huis G. W. A. Prins, Drie Octoberstraat 14 F. van der Dussen, Sti^e Rijn 15 Mw. A. Groothelm, dienstbode,' Lage Rijn- dijk 47 N. Polanen, Timorstraat 24a Mw. Wede. A. v. d. MeeNieuwenhuysen Verlengde Nassaustraat 9 Mw. N. Ra- mak, dienstbode, Waardstraat 26 Mw E. Geisler, Haarlemmerweg 33 J. Wr. Hartgerink en gezin, arts, Haagwcg 18 J. G. B. van Heek, Vreewijkstraa-t 16 Mw. J. M. Mielialowska, huishoudster, Witte Singel 6 Mw. C. W. Meijer, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis H. W. var. Rijk, rijksklerk D. B., Noordeinde 8 A- de Boer, rijksambtenaar, Hooigracht 42 Mw. L. F. van SchreevenVogt, Rijns- burgerweg 50j Mw. Wede. G. v. d. Doornde Vries Oude Vest 119 Mw. Wede. D. Knoopv. Egniond, Hooigracht 38 Mw. J. Noort, dienstbode. Steen- schuur 3 Mw. A. G. Boschv. d, Broek enigezin, J. de Wittstraat 3 Mw. C. M. Meimanv. Houten, Kaiserstraat 3 Mw. M. Buurman—dien Hollander Cronestcin- ka-de 4 E. de la Rije, koopman, Heeren- straa-t 117 Mw. M. W. BatistVonk. Heereneteeg 25 Mw. G. M. G. Swart, Aalmarkt 2 Mw. J. Noort, dienstbode, Haarlemmerweg 63 F W. J. F. Collef smid, Vestestraat 9 Mw. E. H. M. Ber nard, Breestraat 145 Mw. J. H. Kuiper, Oe.gsigeesterlaan 15 Mw. J. C. de Goede Janvossenstecg 47a H. J. van Slagmaai en gezin, Lage Rijndijk 90 B Mw. S. G. Visser, Grceuhovenetraat 8 F. W. T, Himger, Hoogewocrd 111 Mw. G. G Verploeg, dienstbode, "Wannonderweg 18 Mw. H. H. Knapper, Kagerstraat 14 - P. D. Lar'lprl •-»- e 29 Mw M. Schaart, diers.,:- Personen die uit .eic'en z*'n veriroK*.en. Mej. J. ticheci, uoaegraven, Kerkstraat bij Teekers Mei. C. M. Hofstra,- Den Haag, Wésteinde 27 J. M. v. Graliijre, Scheveilingen, Pantierstraai 48 A. F. H. v. Troosten burg de Bruin, Den Haag. v. Stalkweg 15b Mej. M. J. van Egniond, Oegstgeest, Geversstraat 57 J. H. Kos ter, Batavia, Ind. ambtenaar J. van Doorn Oegstgeest, Juliaualaan 17 D. v. d. Lelie, Den Haag, Cypres straat 21 W- Brak, Den Haag, Rijswijksche weg 349 A. D. Timmerman, Oegstgeest, dc Kempe- naerstraat 44a Mej. M. Chr. de Graaf, Den Haag, Drebbelstraat 161 Mej. A. J. M. Bijmoer, Amsterdam, Nie. Beetsstr. 148 Abr. v. d. Walle, Oegstgeest, Poel geest boerderij bij Rakker M. Schenk, Nieuwe Wetering C 66 P. Nieuwenburg, Amsterdam, Meerhuiz-enstraat 3 III J- C. J. Nieuwenhuiis, Heemstede, Schomv- tjeslaan 36 Raden Soekarman, Rijswijk (Z.-H.) Regentessclnan 11 Fr. Sandberg, Den Haag, Joh. Camphuijsstraat 12 P- Laverman, Utrecht, Nachtegaalstraat 4 Mej. J. G. dc Niet, Den Haag, Beeklaas 356 Mej. E. de Niet, idem P. M. Roze- veldt Blavet, Voorschoten, v. Eden park 62 J. Herselman, Dinteloord. Steenb.- •weg P. A. v. d. Sman, Zegwaart, Molen- weg 67 b Ph. W. Twaalf boven, Den Haag, Daendelstraat 14 Fr, Th. M. Twaalf hoven, Den Haag. idem Er. do Haan, Nieuw veen no. 9 Mcj. L. Hofman Den Haag, Zuid wal Ziekenhuis Abr. Laet, Roermond, Willem II Singel 22 Mej. C. W. Vernes, Harlingen. Nrd. O i- tersingel 9 Abr. Stegehuis, Utrecht. Boomstraat 23 bis Mej. S. A. v. Eisen, Kerkrad©, Ursulinenklcoster H. van In- gen Zoeierwoiule, Hooge Rijndijk 163 F. M. Joseph, Delft, Molslaan 23 W. M. du Chattel, Schiedam, Stadh.-laan Mej. D. E. Langenberg. Buseum. Gt n 20 Mevr. Kampfraukh g©b. M 1 11 Haag. Goudsbloemstraat 12 A. cru bra-, Den Haag, idem Mei. J. W. M. Haak, Amsterdam, Leidscheplein 2 Mej. E. W. Haak Den Haag-Stcphensonstraab 4(5 Fred. P. J. v. d, Vcur, Don Haag, TeijIerstraat 72 Mej. Verweij, Haarlem, Kloppersingel 125 Mej. B. A. "Versteeg, Hillegom Haven 54 8. Boeier, Leider dorp, Dorpsstraat 45 W. P. Urbonekjc Voorschoten. Benvenutopavk 161 Mop M. Dvorakova. Warmond, Hee. nweg 28.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 9