15e Jaargang. PO&OERDACS m SEPTEMBER 1924 No. 4566 gjeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal gij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post 2.95 per kwartaal Pat Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cl per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cl, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone a d verton tlën 30 eenl per regel Voor Ingezonden Mededeeüngen wordt hoi 3 dubbele Tan het tarief berekend. a Kleine advertentiëiif van ten hoogste 80 woorden, wasfa betrekkingen worden aangeboden o£ gevraagd, huur en vtfe huur, koop en verkoop 10.50. i Jit nummer bestaat Bit twee daden. De belasting-wetgeving. Het Federatiebestuur van de Algem. R- Werkgeversvereeniging en het bestuur in het R.-K. Verbond van "Werkgevers- upikvereenigingen hebben aan de Tweede .(tamer verzocht het wetsontwerp tot be- p ordering" van de richtdge heffing van de i® [verse belastingen te verwerpen. v.n dit verzoek is uitvoerig geargumen.- 9 Jerd, waarbij ook wenken worden gegeven an positieve strekking, critiek dus van pbouwenden aard. Zoo wordt er de wensch uilgesproken, at de Wetgeveif zal terugkeeren tot het p riejaarlijksche stelsel der Wet op de Be- rijfsbelasting. En wij°kunnen-dezen wensch volkomen nderschrijven en zien de billijkheid, die Q edoeld stelsel voor heeft 'op het huidige ysteem, duidelijk is. Er worden echter ook wel opmerkingen het adres gemaakt, die niet de minste 'v< ositiêve aanwijzing bevatten louter af rekende critiek zouden kunnen worden iel enoemd. Zoo lezen we: ..Die werkelijke belastingknoeiers zijn iet de ondernemers, op wié het ontwerp et oog heeft. De minister moet die zoeken ,a mier lien, die met geraffineerde slimheid iun boeken vervalshcen. Wanneer de mi- lister daartegen afdoende middelen zou (linnen heramen, zou Z. Exc. zich van de [ankbaahreid van het Nederlandsche volk jverluigd kunnen houden". Maar kan adressant dan niet den minis in deze een of andere aanwijzing ge- in? Do minister weet óók wel,-dat voor de .rlijke menschen de belastingwet niet be- ïoeft. te worden gewijzigd en dat alleen le „belastingknoeiers" het bem moeilijk „Jnaken. En de bedc#ing van de wetswijzi- Vl >111? is dan ook, om die knoeierij tegen te ;aan; waarbij dan volgens adressant ook ie conscientieuse belastingbetalers op een mbillijke manier worden getroffen. Wat tok wij betreuren waarom wij het bo- animeren, dat adressant er niet op wijst "V1 ij 't dan in vage trekken hoe z.i. de belastingknoeiers" kunnen worden gepakt o n d e r het den anderen zoo lastig te ma- lèïken, als de nieuwe wetswijziging het wil t b ioen. Met een terugkeer naar het vroegere va Iriejaarlijksche stelstel alléén komt men er niet. BUITENLAND ESi. Volkenbond. Arbitrage, sancticc en onjwapsning. Een exposé van Bcnesj. De besprekingen van de vierde subsom- inisise (de commissie van twaalf) der der- do commissie, welke, onder leiding van riesj werd gehouden, zijn thans*beëindigd, Bcnesj heeft daarover de volgende verkla ring afgelegd: Om de verspreiding van alle overdreven of valscke berichten te voorkomen, komt het mij juist voor ophel- 3r' doringen te geven over den huidigen stand .Tan onzen arbeid ten aanzien van de drie problemen arbitrage, veiligheid en ontwa pening. Het ontwerp behandelt ten eerste de ar bitrage. Dit punt behoort tol de gedachten- visscling van do eerste commissie en zal ,ook door die commissie worden besproken. Zoodra wij dit deel van. den arbeid der eer- aèto commissie hebben ontvangen zullen wij dat invoegen in het geheel, waarop wij ons plan geheel kunnen gereedmaken. Behalve de arbitrage bevat het ontwerp de kwestie der sancties. Men overweegt op welke wijze zij toegepast kunnen worden 2U hoe zij doorgevoerd moeten worden. Er is rekening gehouden met de opvatting van bet mecrendeel der delegaties der vergade- sing, dat de sancties zich moeten aanpas sen aan het kader van den Volkenbond. De Verschillende landen zullen den Raad kun nen mededeelen, welke krachten zij tegen over den aanvaller kunnen stellen en zul len stellen. Ondanks deze sancties over weegt ons plan verder, dat de politieke on afhankelijkheid van een aanvaller niet aangetast mag worden. Het laatste en derde deel betreft de ont wapeningsconferenties en stelt de verschil- ^sde moraliteiten voor do bijeenroeping daarvan vast. Bcnesj voegde hieraan nog toe: De arbeid aan dit ontwerp is laine- iijk ver gevorderd, zoodat wij 20 dezer mot het werk gereed hopen te zijn. Groote principieele bezwaren bestaan er niet meer voor ons, hoewel deze natuurlijk sltei's opduiken kunnen. Oostenrijks herstel. Verklaringen van M r. Zimmerman. Mr. Zimmerman beeft aan de vertegen woordigers der' Nederlandsche pers ver klaard, dat het door den Volkenbondsra&d bezegelde nieuwe accoord lusscheu de vol kenbondsorganen en de Oostenrijksche re geering het best mogelijk is, dat diege nen, die een succesvollen eindafloop der olkenbondsactie voor Oostenrijks finan- cieelen wederopbouw eerlijk wenseben, kon den hopen. Zonder gezonden economischen toestand is geen behoud der hooge staatsinkomsten te verwachten, zooals mr. Zimmerman steeds heeft betoogd. Hij is daarom bijzon der ingenomen met den eisch naar afschaf fing of vermindering van eenige belastin gen, die de kapitaalvorming tegenhielden en den toevoer van buitenlandsche kapita len afschrikten. Ook het groote belang cener verstandige bankpolitiek is in het nieuwe accoord duidelijk. Indien de raad gevingen van liet financieele volkenbonds comité en van mr. Zimmerman zelf wor den nageleefd door de Oosfenrijksche re- geering, dan mag men hopen op versterkt ertrouwen van het buiterland, waardoor de Oostenrijksche nijverheid buitenland sche kapitalen zal kunnen verkrijgen, die noodig zijn om de industrie te ontwikkelen of althans op het tegenwoordige peil te houden. Mr. Zimmerman verklaarde zelf met vol komen vrijmoedigheid het initiatief te heb ben genomen tot de mogelijkheid van een erzacht volkenbondstoe zicht in de naaste toekomst op de in het accoord aangegeven voorwaarden. Indien inderdaad de ge- eischte hervormingen worden aangebracht en de uitgaven zich binnen de thans toe gestane hoogere maxima houden, dan zal die verzachting volkomen gerechtvaardigd zijn. Een algehèele beëindiging van zijn werk zaamheden verwacht mr. Zimmerman ech ter niet voor het einde van het volgend jaar. De Paus en de Volkenbond. I Een merkwaardig Anglikaansch oordeel. Wij lezen in het „Hhld": Het orgaan der Engelsche Staatskerk, de „Church Times", vermeldt met instem ming dat de Roomsch-Katholieke partij in Duitschland, tot welke de rijkskanselier dr. Marx behoort, vraagt, dat de Paus als hoofd van de Roomsche kerk arbiter in in ternationale geschillen zal worden, alsme de dat Duitschland weigren zal toe te treden tot den Volkenbond zoolang niet eveneens het Vaticaan is uitgenoodigd om lid te worden. Wij juichen zonder eenige reserve deze eisclien toe, zegt het Engelsche orgaan. „Wij hebben herhaaldelijk betoogd, dat de Roomsche kerk de eenige macht is, die in staat is om aan Europa de eenheid te brengen. Wanneer Europa opnieuw over wegend Roomsch geworden is, dan zullen zoowel het gevaar van oorlog tusschen de Europeesche naties als het gevaar van bui ten de Europeesche beschaving beide on eindig 'veel kleiner worden. En inmiddels in afwachting van dezen toestand stemmen we er geheel mee in dat het arbiterschap van den eersten bisschop der Christenheid in elk geval de kans zou hebben zoowel aannemelijk als effectief te zijn. Doch zou do Paus zulk een geweldige taak wel wil len ondernemen?". Maori's in jle Voikenbcndsvsrgadering. De Volkenbondsvergadering te Genève ontving Maandag bezoek van. ongeveer 40 Maori's van Nieuw-Zeeland, allen in groot tenue, met oorlogsbeschildering en veeren- tooi, en dezen vormden aldus een kleurige afwisseling van het overigens stemimige aanzien van de Salie de la réformation. Het zijn volgelingen van Ratana, een Maori-medicijnmeester, .en het doel van hun bezoek was de beslissing over hun beweerde rechten in bepaalde streken van Kieuw-Zeeland aan den Volkenbond op te dragen. Do verre bezoekers beklaagden zich over de kou, die zij gedurende hun rondreis door Engeland, Duitschland en Frankrijk hadden geleden en verklaarden, dat zij blij zouden zijn, als ze weer thuis waren. België. De slaking in de Borinage. De uitslag van het referendum Volgens de laatste berekening hebben bij hot gisteren gehouden referendum 15.747 mijnwerkers zich vóór en 2300 zich tegen de voortzetting der staling in do Borinage uilgesproken. Een definitief besluit werd na deze uitspraak nog niet genomen. Duitschland. Het dementi van Stresemann. Een Engelsche loochening. Stresemann's démenti betreffende be sprekingen te Londen tusschen Lord Par moor en de Duitsche delegatie over Duitsch lands toetreden tot den Volkenbond heeft in do kringen der Britscbo delegatie te Genève groote verontwaardiging gewekt. Lord Parmoor en professor Gilbert Mur ray hebben eensluidend en thans gespecifi ceerd verklaard, dat op liet buiten van lord Parmoor de rijkskanselier Marx en de ministers Stresemann en Luther en do Duitsche gezant te Londen een half uur lang gesproken hebben over dit onderwerp met Lord Parmoor on Gilbert Murray, waarbij vooral Murray en Stresemann grondig alle punten behandeld hebben. Parmoor en Stresemann hebben niet rechtstreeks met elkander gesproken, doch door tusschenkomst van den Duitschen gezant als tolk. Het is duidelijk dat het Britsche vertrouwen in Stresemann na diens met de waarheid strijdige verkla ringen bedenkelijk geschokt is. Een geheime haudgranatenfabriek ontdekt Do politieke politie te Renchen, (Baden) is er in geslaagd ten huize van den com munist Bechtle een werkplaats tot het maken van handgranaten te ontdekken. Daar Bechtle waarschijnlijk den reuk van kien overval had gekregen, werden in de werkplaats zelf slechts 3000 lonten gevonden, doch uit een plas, niet ver van zijn huis gelegen, werd een groot aantal volledige handgranaten opgehaald. Rechtle werd gearresteerd. Een dwangsyndicaat in de Roerkolen- industrie. In de gisteren gehouden vergadering van mijneigenaren, waarin de kwestie van toetreding der overgebleven mijnen tot het syndicaat werd behandeld, is men niet tot overeenstemming kunnen komen. De rijksminister heeft daarna besloten do buitenstaande mijnen dwangsgewijze bij het syndicaat te voegen. Denemarken. De' verkiezingen Geen noemenswaardige wijzigingen Bij de Dinsdag gehouden voorverkie zingen voor bet landsting de Deensche Eerste Kamer ter verw.Ilimr -"-an 28 zetels, kreeg de sociaal-democratische re- geeringspartij 678 stemmen, tegen 528 bij de voorverkiezingen in 1920, de radicalen •bleven op 171, de links-liberalen kregen 443, tegen 492, en de conservatieven 375 tegen 357. Voor zoover te voorzien valt, zal de regeeringspartij twee a drie zetels winnen en de links-liberale er twee verlie zen. Door dezen uitslag zal de regeerings partij in het Landsting toch nog slechts een vierde van alle zetels bezetten. Spanje. Spaansche vredesvoorstellen G eb i eds af s t and aan de rebellen Het Spaansche directoire wenscht in directe onderhandeling te treden met Abd El Krim, in de hoop tot een overeenkomst te geraken. De correspondent van de „Times"#mcent reden te hebben aan te nemen, dat de Spaansche voorstellen vrijwel gelijklui dend zullen zijn aan die, welke in Juli 1923 werden gedaan, terwijl bovendien nog afstand zal worden gedaan van een zeer groot gedeelte der Spaansche zone. Spanje is bereid aan Abd El Krim een groote mate van economische en admi nistratieve onafhankelijkheid toe te staan voor dat gedeelte van het Riff-gebied en voor het geheele gebied der Jibala-stam- men, dat buiten do voorgestelde verkleinde Spaansche zone zal vallen. Hiertegenover vraagt het directoire de erkenning, zij het ook alleen in naam, van den Sultan van Marokko en van zijn Ka lief to Tetoeon, alsmede de erkenning van liet Spaansche protectoraat. De Spaansche regeering zal echter tege lijkertijd aan de mogendheden kennis ge ven, dat zij geen van de verdragsrechen op dit vrij te geven gebied van do Spaan sche zone, zal opgeven. Bulgarije. De politieke moorden. Bloedige gevolgen gevreesd. De „Reichspost" meldt uit Belgrado: De Joego-Slavische regeering treft maatrege len tot beveiliging van de grens tegen Bulgarije. In verband met de vermoording van Alexandrof, den stichter van het bende wezen, neemt men aan. dat voor Bulgarije een tijd van zeer bloedige .gebeurtenissen zal aanbreken. t Arabië Ds overval der Wahabieten Mokka nog niet bedreigd De laatste berichten uit officieele bron omtrent den toestand in Arabia melden, da de "Wahabieten Voorbij Taif weinig vooruitkwamen, terwijl de hoofdmacht van hot leger van Hedjas zich samentrok aan weerszijden van den weg Taif Mekka. De Wahabieten schijnen niet naar Mekka op te rukken. China. De burgeroorlog l'c'geeriags troepen terug geslagen Naar gemeld wordt is bij een algemeene aanval van regeeringstroepen op die van Tse Kiaug, welke ten doel had de toe gangswegen tot Sjanghai te bezetten, afge- Amerika. De strijd in Brazilië Een overwinning der revolutionairen De Braziliaansche revolutionairen heb ben de havens Guayra en Mendoz aan de boven-Parana-Panama-Rivier in Zuid-Bra zilië genomen, waai-bij alle federale solda ten werden gedood of gevangen genomen, met uitzondering van den commandant en 14 minderen, die naar Argentinië ont kwamen. Volgens mededeeüngen van vluchtelin gen is West-Parana in handen der rebel len. bi ëkssilund R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. De Advies-Ccrmr/issie. Bij de Leidsche R. K. Kamer-Centrale, welke Woensdag a.s. vergadert voor het opmaken der voordracht van drie perso nen voor de Advies-Commissie, zijn hier voor candidaat gesteld door bestuur en af- deelingen (alphabetisch) de boeren: Prof. J. D. J. Aengenent, Warmond. 0. C. J. Hendrikx, Wolfden. M. Heijker, Hazerswoude. Dr. A. C. A. Hoffman, Gouda. Prof. Dr. W. H. Ke»«om. Leiden. J. Kortekaas, Lisse. W. v. d. Laan. Voorhout. J. D. Wesselingh, Hazerswoude. 3Z<>aiSo mrc.üdaFpn hebber» bedankt. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Een winst van ruim 5.7 millioen. Ingediend is een ontwerp van wet tob regeling van de inkomsten en uitgaven van de Pesterijen, de Telegrafie en Telefonie voor 1925. In do Memorie van Toelichting uit de Minister zijn voldoening, dat de voor loopig bekende bedrijfsuiikomsten over 1923 en de exploitatie-ontvargsten over de eer ste maanden van 1924 duidelijk er op wij den, dat bij dit Staatsbedrijf verschijnse len aanwezig zijn, welke goede hoop voor dtf toekomst wettigen. In bet bijzonder geven de ontvangsten over d© eerste maanden van 1924 reden tot tevredenheid, zoowel bij de Posterijen als de Telegrafie en de Telefonie. Hoewel het binnenlandsch telegraafver- keer nog steeds terugloopt, wordt de min dere opbrengst als gevolg hiervan in niet onbelangrijke mate overtroffen door de ont vangsten uit het stijgend buitenlandsch ver keer. Tot den teruggang in het binnen- landsch telegraafverkeer dragen ongetwij feld bij de verbeteringen in de telefoonge meenschap, welke de laatste jaren zijn tot stand gekomen; de gunstige resultaten daarvan spiegelen zich" af in de stijgende ontvangsten van de Telefonie. Met de stijging der opbrengst in 1924 gaat ge,paard een inkrimping, waar moge lijk, der explotatie-uitgavenals resultaat hiervan rekent de Minister er op, dab de exploitatie over dat jaar winst, zal ople veren, maar hij wijst er nadrukkelijk op. dat geen rekening is gehouden mei de be- drijfsuitkomstan van den postclièque- en girodienst. De over dezen dienst opgenomen cijfers moeten slechts als zeer voorloopige be schouwd worden, In verband met deze omstandigheid moet het geraamde winstcijfer ad rond f 5.7 mil lioen, waarin begrepen plan. f 4.4 millioen voor 10 pet. aftrek op tractementen voor vast en aijdelijk personeel, met voorbehoud worden gelezen. De exploitatie-inkomsten voor de drie diensten zijn geraamd op f S0.934.930 of f 3.955.930 meer dan voor 1&24; meer voor Posterijen f 1.144.500, Telegrafie f 846.200 en Telefonie f 1.964.330. Voor de Posterijen worden ze nl. ge raamd op f 54.003.300, voor de Telegrafie op f 6.915.600 e.n voor de Telefonie op f 19.961.030. Uitgaven: In de begrooting voor 1924 werd voor exploitatie-uitgaven toegestaan f 81.344.387 waarvan voor gewone uitgaven f 73.674.6S3, zoodat voor 1925 wordt minder aangevraagd f 7.870.204. Voorshands is bij de raming van het artikel betreffende het aandeel van den postcheque- en girodienst in _do uitgaven aangenomen, dat do voortzetting van den dienst gecentraliseerd zal plaats vinden, doch bij het ontbroken van e enigen maat staf omtrent de boe veelheid arbeid, welke in dezen exploitatievorm van bet kantoor personeel zal worden geëischt, is de raming voorloopig gesteld op de helft van het voor HET VOORNAAMSTE NIEUWS. buitenland" Verklaringen van mr. Zimmormann over Oostenrijks herstel. Lord Parmoor loochent het demenfti van Stresemann inzake het onderhoud omtrent Duitschlands toetreden tot den Volkenbond De Spanjaarden bieden aan Abd-el-Krim vredesvoorstellen aart. In Brazilië laten de rebellen weer eens van zich hooren. In Armenië bij Erzeroem heeft een ern stige aardbeving plaats gehad, ^»itenl. Berichten en. Telegr.) BINNENLAND. Een spoedige behandeling van de Tarief- wet te verwachten. De opbrengst van de rijwielbelastfng Valt mee (2de blad). Het begin van het verkiezingswed \n de R.-K. Kamer-Centrale Leider.: de candi- daatstclling voor het Adviseerend College. Een betere financieele toestand bij de post en bij de spoorwegen. LEIDEN De Dahlia-tentoonstelling. Een ver slag van de opening, hedenmiddag. 1 Een overzicht van het tentoongestelde. 1924 geraamd bedrag. Daarbij is rekening gehouden, dat de dienst zal bijdragen iade lasten, welke het bedrijf eventueel moet dragen voor personeel, dat overcompleet geraakt, als gevolg van de inkrimping van ■Jen kantoorarbeid voor dien dienst. DE EXPLOTATIE DER SPOORWEGEN. Uel toL-nrV verHwiint. Het verlies op de Spoorwegen, voor 1924 begroot op 22 millioen, wordt voor 1925 op 8 millioen dus 14 millioen minder geschat', voor 1926 wordt geen tekort meer ver wacht naar uit de millioenen-nota blijkt. De Tariefwet De behandeling ervan 16 October op Naar de „Tel." .uit parlementaire krin gen verneemt, zou de Tweede Kamer van 9 October af eenige wetsontwerpen in openbare zitting behandelen. Met de be handeling van de tariefwe zal waarschijn lijk op 16 October een aanvang worden genomen. De economische vooruitzichten van den Land- en Tuinbouw. De Studiecommissie o n tb ern den. Do Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 20 Mei 1919 ingestelde commis sie ontbonden, onder dankbetuiging voord0 als zoodanig bewezen diensten aan: den voorzitter der commissie, dr. P. van Hoek, •den secretaris J. de Jong Saakes en de le den dr. L. N. Deckers. J. Heemstra, I. G J. Kakebeeke, H. J. Kuigge, Th. J. Mars- bolt, J. C. M. Mensing, dr. J. Oortwijn Rotjes, O. Reitsma, J. Smid, C. van Spron- sen Azn., J. H. van Straaten van Nes, H. Trienekens, K. Volkersz, J. J. Winterman* en J. Wuite Jzn. Aan deze commissie was opgedragen: a. te onderzoeken, welken invloed de be langrijke wijzigingen in het economisch le ven, veroorzaakt door de buitengewone om. standigheden, gedurende de lactate jaren uitoefenen op het land- en tuinbouwbedrijf en op de richting, waarin deze bedrijven zich in het vervolg zullen moeten ontwik kelen, opdat zoowel het algemeen belang als de belangen van de land- en tuinl )u« wers worden gediend b. na te gaan, welke maatregelen van overheidswege moeten worden getroffen om aan de ontwikkeling van den land- en tuinbouw in de toekomst steun en leiding te kunnen geven. Do gemeenteraad, van Amsterdam heeft gisterenavond, na geheime zitting voor da tweede maal de voordracht tot hel instellen van een lectoraat in. de Röntgen ologie aan de universiteit alhier aanga- houden. Voorgedragen was, gelijk men wee» dr. N. Voorhoeve, alhier. De verwachting, dat op elk van de groote ontvangkantoren de.r directe belas tingen een klerk dpor plaatsing van een kasregister zou vrijkomen, is geen werke lijkheid geworden. De proef met een kasre gister aan het 1ste kantoor te Amsterdam genomen, heeft dit uitgewezen, zoodat op voorstel van de bezuinigingscommissie van verdere afschaffing van kasregisters voor den dienst der directe belastingen ie a tea-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1