Tweede Blad pe RKT )ben- omm uren Oc- mid- Woensdag 17 Sept. 1924 UIT DE PERS ler- DE TROONREDE. De bladen zijn sober in haar commen taar betreffende de Troonrede wat ook DE win of meer voor de band ligt. ARK- De Maasbode wijst voornamelijk op de Vlootwet-passus en zegt: „Waarschijnlijk zal de aankondiging ken- van nieuwe voorstellen aangaande de zee- nacht (een nieuw ontwerp-Vlootwet) hier ■tober en daar verwondering 'wekken. Toch de verrast deze mededeeling niet. Immers in neenohaar verklaring van 15 Januari, bij haar )laats eerste wederverschijnen in de Kamer na ag 1de Vlootwet-crisis, heeft de Regeering en veeds zich in denzelfden zin uitgesproken, Toen toch bleek, dat de Regeering zich des bij de uitspraak der Kamer wilde neerleg gen, dat zij in zekeren zin dus de opvat ting-De Geer overnam, volgens welke de bezuiniging of liever het sluitend-maken der begrooting zoo absoluut mogelijk voor- op moest. „Deze, bereids beraamde, maat- de regelen ter genezing van het ziekte-proces, dat 's Lands financiën doormaken, staan thans op den voorgrond". Aldus de Regee ring in Januari. Reeds toen echter deed eij er op volgen: „Middelerwijl zal de Re geering de verzorging van de maritieme verdediging opnieuw ter hand nemen. Zij behoudt zich voor dien aangaande spoedig nadere voorstellen in te dienen". Wie zoo positief het financieel herstel voorop schofo, kon eigenlijk, logisch blij vend, over nieuwe vloot-voorstellen zóó algo niet spreken. Doch een verstaander be- Sla- grijpt, dat zulk een staatsstuk als een Troonrede of een eerste regeeringsverkla- krij- ring niet aus einem Gusz tot stand komt, maar dikwijls de kenmerken van zijn sa- van menstelilng draagt. 'a-tor Twijfelen, dat het herstel van ons bud- 3 B getair evenwicht niét geheel vóór zou gaan, deden wij in het begin des jaars niet. En dus ook thans nog niet. Wilde de Bageering in Januari haar geweten ont- lasten door aankondiging van nieuwe vlootvoorstellen, ook thans is aan haar ver klaring o.i. niet veel groctere beteekenis te hechten. Zij zal aan de door haar een maal aangenomen volgorde moeten vast houden. Eerst budgetair evenwicht, dan nieuwe vloot-voorstellen. Dat evenwicht is in aantocht. Wij nemen het gaarne aan. Maar veiliger is het te zeggen: eerst zien". D e T ij d zegt dat het aangekondigd pro gram kan verloopen zonder partijstrijd: „H. M. de Koningin heeft heden de ge wone zitting van de ÖtErteir-Generaal ge opend met een Troonrede, tyelke omtrent de plannen der Regeling in het komende parlementair jaar niet den minsten twij fel laat bestaan. Het vraagstuk van het financieel en economisch herstel blijft op den voorgrond; ontwerpen met een sterk religieusen kant, waarover een principieele strijd, zou kunnen ontstaan, worden niet direct aan de orde gesteld. Tariefwet en tabaksbelasting, noodig voor het sluitend maken van de Staatsbegrooting; voorstel de len tot regeling van de sterkte en de sa- Jen menstelling der zeemacht en tot verdeeling ^au- de Marine-uitgaven tusschen Neder land en Indië, om de veiligheid van de overzeesche gewesten naar menschelijke krachten te verzekeren; belasting op weel- de-verteringen, verlaging van sommige te zeer drukkende directe belastingen, ver plichte ziekte- en ongevallen-verzekering, bet zijn allemaal zakelijke onderwerpen, die, mits de goede wil aanwezig is, in een nationale sfeer zonder partijstrijd kunnen worden opgelost". Hot Centrum besluit: „Alles tezamen genomen een Troonrede, die zonder overdrijving en effectbepag een niet ontmoedigend beeljl geeft van den huidigen stand van zaken en stemt tot ver trouwen in de toekomst." De Nieuwe Rott. Crt. geeft deze goede noot: „Menigmaal is do troonrede in het laat ste jaar eener legislatieve periode mis bruikt, om er een soort van verkiezings manifest van te maken. Het kabinet sprak dan. over de Statenr-Generaal heen, tot de stemgerechtigde burgers: kiezertjes, kie- zertjes, lik, lik, lik, o, wat eene zoete re geering ben ik. Gelukkig heeft de regeering ®ich dit jaar van dit weinig elegante ge bruik gespeend". Hetzelfde merkt Het Volk op, welk blad overigens, natuurlijk, over „reactie" scheldt: „Deze troonrede is de inzet van het. ver kiezingsjaar. In verhand daarmede is zij uiterst soher gesteld. Er worden geen nieu we, nog onbekende punten van wetgeving aan de orde gesteld; zij zouden in het laatste jaar vóór de verkiezingen toch niet meer behandeld kunnen worden. Het voor rijden van paradepaarden, zooals door vo rige kabinetten in de laatste troonrede vóór een verkiezing vaak geschiedde, is niet naar den geest van den heer Colijn". Het Handelsblad Is in één opzicht teleurgesteld: „In één opzicht stelt deze Troonrede to-; leur. Die van verleden jaar bevatte een Z0er belangrijke uiting de belangrijk ste van alle, dacht ons toen oveï de dringende noodzakelijkheid voor de ge- beele menschheid, om de internationale .Vraagstukken tot oplossing te brengen. Nu j&ad men toch mogen verwachten dat_ de kroonrede van 1924, uitgesproken kort na conferentie van Londen, met eenige woorden had gezinspeeld op de toch onmis kenbare, zij het dan ook nog maar aan vankelijke verheldering van den toestand, die ook op dit punt het belangrijkste in vergelijking met verleden jaar is waar te nemen. Doch hieromtrent wordt geheel gezwegen. Verzuim? Of overmatige voorzichtigheid?" 't Lijkt niet belangwekkend genoeg den lezer nog meerdere uitknipsels uit pers- beschouwingen voor te leggen. BINNENLAND Ziekte- en Ongevallenwet 1923. Een adres van "Werkgever s-V akvereeni-» gingen. Het R.-K. Verbond van Werkgevers-Vak vereenigingen en |de Algemeene R.-K. Werkgeversvereeniging hebben aan den Hoogen Raad van Arbeid een schrijven ge zonden, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „Hij zij Minister, werkgever of arbei der, voor geen van wie een goede regeling der ziektegelduitkeering na aan het 'harte ligt., zal de wijze, waarop de wettelijke re geling dezer materie haar gang door de wetgevende vergaderingen, de departe menten en advieslichamen heeft gemaakt, tot onverdeelde voldoening kunnen strek ken. Wanneer dan ook thans eindelijk een voorontwerp van Wet aan het oordeel van Uwen Raad wordt onderworpen, nadat door U eerst over de hoofdbeginselen zelve der wettelijke voorziening van voorlich ting is gediend, dan kan het bezwaarlijk anders, of de Algemeene R. K. Werkge vers-V ereeniging en het R. K. Verbond van Werkgevers-Vakvereenigingen hebben met de grootste belangstelling en zij het met onverdeelde met groote waar deering kennis genomen van hetgeen ten slotte tot een wetsontwerp is gegroeid en gerijpt". Na uitvoerige bespreking van bet ont werp luidt het verder o.m.: Onder deze omstandigheden is het voor ons dan ook ondoenlijk ons zonder meer voor dit wetsontwerp uit te spreken. Wij achten ons niet verantwoord mede te wer ken aan de tot standkoming eener wet. waarvan de geldelijke gevolgen niet zijn te overzien. Wat wij in ons besluit van 11 Januari 1920 voorop hebben gesteld, heeft helaas nog in beteekenis gewonnen; immers is de economische positie van de Nederkmdscbe nijverheid door tal van omstandigheden buitengewoon slecht ge worden. Ondanks onze herhaalde en drin gende vertoogen laatstelijk met allen klem op ons Reconstructie-Congres van Decem ber 1923 herhaald, en demonstratief aan de publieke belangstelling voorgelegd, bleef het bedrijfsleven in de ongunstige positie, waarin het door oorzaken van bui ten en van binnen was geraakt.. Wij zullen ons dan ook noodgedwongen en nog in sterker mate dan wij deden in Januari 1920 krachtig blifv&n verzetten tegen elke vermeerdering der financieele lasten, die op het bedrijfsleven drukken. Nu de ]\Iinister omtrent den financieelen kant der verzekering geen licht wist te verspreiden, hebben wij zelf. getracht ons een oordeel te vormen van de kosten, die een regeling der ziekteverzekering door bedrijfsverenigingen met zich zal mede brengen. Wij hebben daarbij niet alleen gedacht aan de kosten van het ziekengeld zelve, doch eerder aan de onproductieve administratiekosten, die noodzakelijker wijs aari een wijdsgeregelde ziekteverze kering verhonden zullen zijn. Wij zouden zonder meer niet durven be weren, dat bij invoering der Ongevallen en Ziektewet 1925 de administratiekosten der ziekteverzekering in dezelfde evenre digheid zullen stijgen. Wel meenen wij, zonder gevaar voor betichting van over drijving te mogen stellen, dat de meest goedkoope uitvoering van het aan Uwen Raad voorgelegde ontwerp zeker 25 pet. van de betaalde premie zal vorderen." Het schrijven eindigt als volgt: „Het voorontwerp lijkt op verschillende punten voor verbetering vatbaar. Vooreerst moeten wij ons blijven verzet ten tegen de handhaving der Raden van Arbeid als organen, die mede met de uit voering der Wet zullen worden belast. Het garantiefonds van de Proeve-Post'huma- Kupers lijkt ons verre te verkiezen. Wordt dit onderdeel van de Proeve door den Minister niet gevolgd, dan achten wij gelijkelijke premiebetaling door werkge vers en werknemers de eenig juiste ge dragslijn. Worden de werkgevers uitslui tend met de premiebetaling gelast, dan bestaat er geen enkele aanleiding om de Bedrijfsverenigingen, bedoeld in art 12, uitsluitend uit werkgevers bestaande, slechts als overgang te dulden. Deze vorm van bedrijfsvereniging zou dan het normale tijpe moeten uitmaken, conform de Proeve Posthiune-Kupers. Bovendien zou boven eiken twijfel vast moeien staan,, dat goed-functioneer en de fabrieksziekenkassen kunnen gehandhaafd blijven; noch de betro'kken werkgevers noch de betrokken arbeiders verlangen de opheffing van deze kassen." Bouw van Engelsche ^chepen in Nederland Een opdracht aan A m is t e r-< damsche en Rotterdamsche firma's. De redacteur van de „Msbd." te Londen seint d.d. gisteren: Naar de „Daily Express" verneemt, heb ben Amsterdamsche en Rotterdamsche fir ma's opdracht gekregen tot het bouwen van zes petroleumschepen voor de Shell Transport Cy. In elk der beide steden zul len drie schepen worden gebouwd. De totale kosten bedragen meer dan 1.200.000 pond. De order is bij inschrijving gegeven. Alle mededingende Britsche firma's bleven duizenden ponden per sohlp boven bet Hollandsche aanbod, ofschoon veie barer alle winst hadden laten vervallen. In het contract' is voorzien, dat alleen Britsch staal zal mogen worden gebruikt voor den bouw der schepen en dat Duitsche machinerieën zullen zijn buitengesloten. Reclame op poststempels. Het vereenigd verkoopkantoor Beterbo- maatschappij beeft aan den directeur-ge neraal der posterijen geschreven, dat zij ten behoeve van den verkoop van haar margarine wekelijks duizenden circulaires per post verzond; dat haar laatste zendingen steeds wer den voorzien van de reclame ten behoeve van een concurreerend merk; dat zij zich, zoolang deze reclame op door haar te verzenden of te ontvangen stukken wordt geplaatst, geen circulaires meer per post wenscht te verzenden, en dat zij zich voorbehoudt, te bevoegder plaatse wegens bovenbedoeld feit een eiscb tot schadevergoeding in te stellen. De Elfde Nederlaidsche Jaarbeurs. Er is weinig met. zekerheid te zeggen van het beloop van dezen jaarbeurs, maar de algemeene indruk, dien zij maakt, is niet slecht. Het aantal bezoekers, dat men in het hoofdgebouw op het voorterrein ziet, is tamelijk groot, de stemming van de deelnemers is over 't algemeen opgewekt Cijfers over het dagelijksch bezoek worden tegenwoordig niet meer verzameld en wij kunnen deze dan ook niet geven. Naar wij van eenige deelnemers hebben vernomen, zijn er dezen keer wel wat meer buitenlan ders geweest dan de vorige. Morgen is het weer inpakken en verhui zen. De beurs behoort dan weer tot het ver leden. Comité universiteit Tokio. In het begin van dit jaar heeft zich, gelijk men zich zal herinneren, een comi té gevormd, dat zich ten doel stelde, aan de universiteitsbibliotheek te Tokio; wel ker wetenschappelijke verzameling bijna geheel vernietigd werd door de aardbeving van het voorgaande jaar, een collectie Ne- derlandsche werken aan te bieden, opdat de leemte in dat opzicht in de verzame ling van de bibliotheek door de ramp ont staan, zou kunnen worden aangevuld. Dit comité is thans met zijn werkzaam heden grootendeels gereed gekomen. Het heeft steun mogen ondervinden van bijna alle wetenschappelijke en regaerings- en gemeente-instellingen in Nederland en ook in de koloniën, die voor de door het comi té bijeengebrachte collectie belangrijke gif ten aan boeken hebben gedaan. Het aantal bijeengebrachte boeken,- waaraan ook van particuliere zijde veel medewerking is ver leend, overtreft ruim de 10.000, de collec tie, door het comité samengebracht, mag wel worden gerekend de Nederlandsche wetenschappelijke en economische littera tuur te vertegenwoordigen. De collectie is, door bemiddeling van den consul van Japan te Rotterdam, den heer H. P. van Vliet, alhier samengebracht, en wordt verpakt om naar Japan te worden verscheept. In verband hiermee heeft bet bureau van liet comité _Kemeend._thans_jle__.iiizenr ding van boeken te moeten afsluiten. Hooge.hoeden-proletariaat. De Koningin heeft het bij .,Het Volk" verbruid. Onder den pakkend-en titel „Koningin en gemeenteraad" maakte het blad melding va-n een pijnlijk conflict. Zaterdag werd te Amsterdam met eenig ceremonieel de voltooiing van de Coen- haven, gevierd. s,Omdat de arbeiders daarbij belang hebben", is het natuurlijk, dat de raads leden daartoe worden uitgenoodigd. Ook de Koningin is genood. Zoolang zij hoofd van den Staat is. mag dit. Maar wat niet mag is dit ergerlijke, waarvan „Het Volk" in deze woorden ge wag maakt: „Wat echter minder begrijpelijk is, is dat in een democratischen tijd als deze. bij een gelegenheid, waarbij een gToot, spe ciaal Amsterdamsch belang op den voor grond staat, door haar tegenwoordigheid den anderen autoriteiten zekere dwang wordt opgelegd. Of dat van de koningin zelf is uitgegaan, of dat van andere zijde daarop invloed is geoefend, een feit is, dat voor de uitgenoodigde raadsleden althans, kledingsvoorschriften zijn gegeven, die het van meerderen hunner onmogelijk maken van hunne belangstelling te doen blijken. De vertegenwoordigers der,bur gerij moeten zich onderwerpen aan voor schriften, die steunen op gansch verouder de opvattingen van etiquette, opvattingen die niet meer van dezen tijd zijn en die thans de vertegenwoordigers van bijna de helft der burgerij hinderen in de uitvoering van hunne volle taak." ,,De Rotterdammer" (A.-R.) spot met dit komiek geval als volgt: „We hebben direct gepoogd inzage te krijgen van d© uitnoodigingen, die de druk kend© en tyrannieke bepalingen bevatten. Het is ons gelukt. Ziet hier wat is voor geschreven: „Dames: wandelcostuum; Hee- ren: wandelcostuum met hoogen hoed, ambtscostuum of uniform (groot tenue)". Nu begrijpeni we aanstonds dat bewuste proletariërs tegen een ambtscostuum of uniform en dan nog wel groot tenue on overkomelijke bezwaren hebben. Dat riekt naar bet militairisme! Maar een wandelcostuum mag ook. Daar tegen bestaat toch van marxistisch stand punt geen bezwaar. Ook Marxisten wande len, ook Marxisten dragen daarbij een cos- tuum. Dies gaan zij in hun marxistisch wandelcostuum. Makkelijker kan bet al niet. Het kapitalistische en reactionaire ad dertje kan dus alleen zitten in „de hooge hoed", die voor beeren is voorgeschreven. Is dit niet te eng gedacht? Óok onder een hoogen hoed kan schuilen een schrander proletarisch brein. Reeds onderscheiden we in de rangen van het proletariaat een' petten- en hoeden proletariaat waarom zoudep wij ook voor het hooge-hoeden-proletariaat geen plaats inruimen;?" i KERKNIEUWS Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den Zeereerw. heer B. P. Velt- huijzen, op diens verzoek, om gezondheids redenen eervol ontslag verleend als pastoor deken te Sneek en heeft benoemd tot pas toor en deken aldaar den Zeereerw. heer J. van Galkom en tot pastoor te Rumpt den Weleerw. heer J. H. Lukens. Voorts heeft Z. D. H. den cursus van de Philosophie van het Seminarie Culemborg naar het Seminarie Rijzenburg overge bracht en dezen cursus met één jaar uit gebreid (professoren B. F. Overmaat en dr. I. J. M. van den Berg). Vervolgens heeft Z. D. H. benoemd tot Ieeraar aan het- Seminarie te -Culemborg den Weleerw. heer J. Galama; tot kape laan te Groningen (H. Hart) den Weleerw. heer G. Engelen; tot kapelaan te Ulft (H. Antonius) den Weleerw. heer Ch. C. J. Bachg (priester van het Seminari); tot as sistent te Doornenburg den Weleerw. heer H. W. M. van den Bergh (priester van het Seminarie) en tot- assistent te Weerselo den Weleerw. heer H. A. Schuring (priester van het Seminarie). Land- en Tuinbouw Landbouwtentoonstelling te Hoorn. De directeur-generaal van den landbouw, dr. P. van Hoek. heeft gisteren de land bouwtentoonstelling te Hoorn geopend, na een welkomstwoord van den voorzitter der afdeeling Hoorn van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, den heer Best, bur gemeester van Be.rkhout. Dr. van Hoek ge. waagde van den vooruitgang op allerlei gebied en dit belangrijk tuinbouwcentrum van Noord-Holland. Daarop sprak de hee.r D. de Boer. van Srompetoren. voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw. Verder heeft nog het woord gevoerd de burgemeester van Hoorn, mr. G. J. Bisschop. Heden is de minister van binnenlandsche zaken en landbouw officieel te. Hoorn ent- vangen. Hij heeft daar de vergaderingen van de Holl. Mij van Landbouw en de Po- mologische Vereeniging bezocht. Hoorn is in feesttooi. Gemengde Berichten De zgn. militairerelletjes te Breda. Van de meest bevoegde zijde wordt me degedeeld, dat van ongeregeldheden onder de voor herhalings-oefenïngen opgekomen militairen te Breda geen sprake is geweest. Enkele soldaten die bij het opkomen on der den invloed van sterken drank verkeer den en zich minder behoorlijk gedroegen, zijn door de militaire politie gearresteerd. In de binnenstad is het uiteraard druk geweest door de opkomst van 4 lichtingen. Infanterie, maar behoudens de zooeven ge roemde gevallen van dronkenschap is" van onbehoorlijk gedrag of insubordinatie geen sprake geweest. Wat de legering aangaat zijn bijzondere maatregelen getroffen, o.a. door het ver strekken van meer lig^troo om va-n het ver blijf in de tenten ook bij vocht geen hinder te hebben. Indien het weder onverhoopt slechter wordt, en daartoe dus aanleiding geeft zal tot inkwartiering worden over gegaan. welke in voorbereiding is. Een kranige redding. Te Vlissingen geraakte Maandag een 4- jarig knaapje in het Dok. De 16-jarige Ma- rinus Midler sprong te water en mocht na een paar keer duiken er in slagen den knaap te redden. Doodelijk ongeluk. Het dochtertje van den arbeider J. in de gemeente Bedien moest de geit van het land naar huis brengen. Het kind kreeg een slag met de steekpen tegen het hoofd, waardoor het bloedend verwond werd. Het is aan de gevolgen overleden. Door een paard doodgetrapt. Het vijfjarig meisje van J. T.. arbeider te Leens, kreeg gisteren van 'n paard zulk een trap, dat het aan de gevolgen is over leden. Aulo te water, In de Haarlemmermeer is Maandag e.en auro nabij het fort Liede in de Ringvaart gereden, na eerst een ijzeren meerpaal te hebben vernield, In de auto zaten een heer ui*. Den Haag en een verloofd paar uit Am sterdam. De inzittenden raakten te water, maar konden zich, doordat de auto op zij in de vaart gevallen was, vrij gemakkelijk reuden. Ze kregen geen letsel, maar enkele kleedingstukken gingen verloren. De auto, die beschadigd werd, is naar Amsterdam vervoerd. Vevmoedelijk heeft de wagen met veel te groote snelheid een bocht genomen. Meisje in brand. Maandag was men in de keuken der fa milie v. Z., aan de Voorstraat te Roosen daal in een pannetje op de kachel terpen tijn aan het koken. Terwijl de 16-jarige dochter nabij de kachel stond, werd onver hoeds de keukendeur ope.n gedaan en sloeg door de zucht van den veroorzaakten wind de vlam in den terpentijn, waardoor ook de kleeren van het meisje vlam vatten.^ In vlammen gehuld vluchtte, het meisje naar huiten, waar een voorbijganger haar in het voor het huis gelegen veld rolden teneinde het vuur te doven. Intusschen had het meisje aan borst, hoofd en armen reeds ernstige brandwon den opgeloopen, waarom de inmiddels ont boden geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. In een vol. len deken gewikkeld werd het meisje door den behandelcnden geneesheer per auto naar Charita9 overgebracht, waar hij haar vervolgens heeft verbonden. Vermoedelijk zal het wel eenigen tijd du ren eer zij het ziekenlTuis zal kunnen ver laten. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is. 5.05 uur SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 5.20 Brussel, 265 M. Concert 6.35 FL (Eiffeltoren) 2600 M Con cert, OA. fragment uit Les Sal- •timbanques. 8.20 5IT (Birmingham) 475 M. Dansmuziek. 8.20 5N0 (Newcastle) 400 M. Con cert. 8.20 5WA (Cardiff) 350 M. Concert 8.20 2ZIJ (Manchester) 375 M Con cert, o.a. Ouverture Le Roi de Lahore (Massenet). 8.20 >f 5SC (Glasgow) 420 M. Con cert, o.a. Ouverture Sommer- Dachtstraum. 8.30 2LO (Londen) 365 M. Dansmu ziek van Covent Garden en voor zang en orkest. 8.35 Brussel, 265 M. Nieuws ei opera-concert. 8.50 6BM (Bournemouth) 385 M. „The cries of London", met 2ang en erkest. 8.50 2BD (Aberdeen) 495 M. Wer ken van moderne Britsche com ponisten. 8.50 Berlijn, 500 M. Concert o.a. Liebes tra unie (Liszt). 9.05 PTT (Postschool, Parijs) 450 M. Voordracht en concert. 9.20 SFR (Radio-Paris'! 1780 M. Werken van St. Saëns. 10.20 SFR Dansmuziek. 10.55 2LO (Londen) 565 M. Dans muziek van he! Savoy Hotel. Een meisje verdwenen. Uit "Enschedé meldt men aan het „Vad."r Sinds vijf dagen is te Bheine weer eer meisje' spoorloos verdwenen. Het betrefl dc dochter van een conducteur bij d; spoorwegen Lena Lammers genaamd, die if Bheine als leermeisje bij een modist> werkzaam was. Zij is na afloop van liaa» werkzaamheden Woensdag jl. naar huis ge gaan en sindsdien niet meer gezien. Dv politic doet ijverig nasporingen. Ernstige vechtpartij te Bussum. Twee woonwagenbewoners te Bussum, zekere v. V. en v. d. B. hadden reeds ge- mimen tijd ruzie. Maandagmorgen om ze ven uur ontmoetten zij elkaar en ze raak ten toen zoo hevig slaags dat v. d. B. aan v. V. een slag met een hard voorwerp toe diende, zoodanig dat v. V.'s linkeroog ern stig werd verwond, terwijl zijn neus ver brijzeld werd. In bewusteloozen toestand werd v. V. naar het R. K. Ziekenhuis vcr- /oerd. Zijn toestand is niet zonder levens gevaar. De dader v. d. B. is gearresteerd. Om een meisje. Twee 16-jarige jongens te Meerkerk kre gen twist om een meisje. De ruzie liep zoo hoog, dat de een den ander met een mes it* de borst stak. waardoor de longen geraakt werden en de knaap nu in zorgwekkenden toestand verkeert. De dader is naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht. Op de kermis. Te Marssum, waar het kermis was, zijo een man en twee vrouwen uit Leeuwarden aangehouden, die een boertje van zijn por tefeuille met f 270 hadden beroofd. Door een dokter gearresteerd. Uit de auto van Dr. Krijger uit Bussum staande op de Roelofslaan te Huizen, stal epn onbekend individu de tasch mot in strumenten en, dr. K., gewaarschuwd zette de.n dief. die een groot mes in dc hand had en daarmee de tasch opensneed na, wist met behulp van een voorbijganger hem te arresteeren en aan de politie uit te leveren. De dader bleek te zijn de Amster dammer J. de V.. die reeds 7 a 8 jaar ge vangenisstraf achter den rug heeft. BuitenL Berichten Groote petroleum-brand bij Bakoe. Een schade van millioenen. Een brand in de petroleuravelden van Bakoe heeft verscheidene bronnen vernield. De schade wordt geschat op millioenen roebels. De Georgische, legatie te Parijs deelt nog mede, dat de brand in het petroleumgebied van Bakoe, Welke vermoedelijk door de op- scandelingen is gesticht, reeds 35 torens heeft aangetast. Vreeselijk auto-ongeluk te St. Johns. Acht personen gedood. Te Si. Johns (Newfoundland), heef: ee?» vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad. Een auto die met 'n gezelschap van daar en twee officieren van den kruiser Constance van een bezoek van het Britsche ©skeeler terugkeerde, sloeg om. Alle 6 inzittenden werden op slag gedood. Voorts werden twee Canadeesche tfüd-officieren door den wagen aangereden. Zij liepen zulke ernsti ge verwondingen op, dat zij op weg naar het ziekenhuis bezweken. Nader wordt bericht, dat de auto met be.t gezelschap den wagen der twee oud-of ficieren aanreed, die juist wilden instappen. Door den schok sloegen de beide automo bielen onderste boven, met het bovenge melde treurige gevolg. Ernstig ongeluk te Dortmund. Drie arbeiders gedood en zeven zwaar gewond. Het „Oberbergamt" te Dortmund deelt mede, dat bij let verladen van sintels door neerstortende massa's drie man werden ge dood en zeven zwaar gewond. Twee man zijn nog bedolven. Inwijding Hotel „Jungfraujoch". Zondag iB in het Berner Oberland of luisterrijke wijze ingewijd het „Berg.tau* Jungfraujoch", het hoogstgelegen hote. val. Europa.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3