Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 15e Jaarqanq. DINSDAG IS SEPTEMRSft 1924 No. 45G4 SeScid^clieSoiiA^mt DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 eent per week 12.50 per kw&rt&al. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. jFranco per post 8 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver* fcrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct,, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone a d verten t!8n 30 eent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet a dubbele van het tarief berekend. a Kleino advertontfon. van ten hoogate 80 woorden, w. betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hunr en huur, koop en verkoop 80.50* tyft nummer bestaat uit twea bladen. De Troonrede. Een hoopvol en moedgevend geliïid klinkt op uit de rode, die H. M. do Ko ningin heden ter opening van de Staten- Generaal heeft gehouden een geluid, dat ons wijst op het aanbreken van betere tij den! Toch kan dó aanhef van dezen passus hij den aanvang der Troonrede ons inziens zóó worden gelezen, dat hij wat al te mooi klinkt! Wie toch zegt: „schoon alle zorgen nog niet zijn weggenomen" doet daar door vermoeden, dat de meeste en zwaarste zorgen dan toch wèl zijn weg genomen. Maar uit wat. op deze zinsnede in de Troonrede volgt, blijkt toch wel dui delijk, dat hier deze verklaring niet zóó mag worden verstaan, want wij mogen nog' slechts hopen, dat de oeconomische crisis thans haar diepste punt heeft be reikt, en er is nog maar een geringe op leving in handel, landbouw en nijverheid, en voor 's lands financiën is nog alleen maar hot onmiddellijk dreigend gevaar af gewend. v.. Zeker alle verschijnselen, die ons dankbaar, ja blijde stemmen en de zorgenla-st verlichten. Maar zéér zorgelijk is de toestand toch zeker nog! En wij doen ons inziens heter de betreffende zinsnede aldus te lezen: „Schoon alle zor gen nog niet zijn weggenomen". Op welk woord H.M. zelf hij 't uitspreken der Troonrede den nadruk heeft gelegd, is ons bij het schrijven van deze beschou wing niet hekend. De passus over 'a Lands financiën klopt geheel met wat al daaromtrent bekend was, voornamelijk ook uit de radio-rede van mi nister Golijn. En het gerucht, dat daarna in de pers heeft gecirculeerd, als zouden dit jaar de gewone uitgaven en inkom sten nog niet gehéél in evenwicht zijn, wordt voorzichtig tegengesproken. Aan de reeds meermalen door den minister van. financiën gemaakte opmerking, dat de directe belastingen te zeer drukken, blijkt deze nu een daad te zullen voegen: „verla ging van sommige te zeer drukkende direc te belastingen" is in voorbereiding, Over wat hier bedoeld wordt onder „sommige" «n hoe die verlaging zal zijn laat de Re geering onze belangstelling gespannen. Eveneens over de belasting op weelde-ver- teringen, die er zal komen. (Zal o.a. belas ting voor de radio-liefhebbers, welke het partijblad van den minister, de „Rotter dammer", al heeft bepleit, in voorberei ding zijn.2) De Minister van Arbeid kan ook dit laatste jaar van de regeeringsperiode aan den arbeid gaan: nadere regeling van do verplichte ziekte- en ongevallenverzeke ring van arbeiders, herziening van de (ge heel e) sociale verzekering. Er wordt weer een „Vlootwet" aange kondigd. Wij kunnen 'ons voorstellen, dat de regeering zich verplicht gevoelt, om vóór haar heengaan de maritieme landsverdediging te regelen, zooals zij1 meent, dat deze geregeld moét worden. Maar, indien zij zich daarbij niet te vo ren als 't ware verzekerd' heeft de mede werking van do meerderheid der Staten- Generaal dan moge do Regeering.de uit voering van dit voornemen tot aan het einde der legeslatieve periode uitstel len. Zóó zal de zaak toc'h niet dringen, dat er niet nog ruim een half jaar zou kunnen worden gewacht. En de a.s. ver kiezingen doen tóch haar onzakelijken in vloed al op de behandeling van zulk een ontwerp gelden, ook al zou het zoo gauw mogelijk aan de orde komen. Opnieuw een scheuring tusschên Regeering en Kamer midden in dit laatste Regeeringsjaar zou natuurlijk buitengewoon te bejammeren 2ijn en zeer nadeelig voor Viands belang. Werd het vorig jaar gezegd, dat do in ternationale* toestand onzeker was, thans San v/orden medegedeeld, dat de betrekkin gen, welke wij met de andere mogendhe den onderhouden, van den meest vriend- Schappelijken aard zijn. BUIVEIiLAÜ® Volkenbond. Instituut voor inlelicciueele samenwerking. Fransclie invloed gevreesd. t De beraadslagingen der tweede commis sie (technische organisatie) van den Vol kenbond stonden onder den invloed van de bezwaren, die de Engelsche gedelegeerde als rapporteur der commissie ten berde Ibeeft gebracht omtrent de mogelijkheid -dat het instituut voor intellectueele samen werking, dat te Parijs zijn zetel zal heb ben, een Fransch instituut zal worden, in dien de door de Fransche regeering be schikbaar gestelde gelden niet onder het beheer van den Volkenhond komen en de leiding onder den Volkenbond komt te itaan. De verzekeringen, door den Fran- schen gedelegeerde gegeven met betrekking tot het internationale karakter van dit in stituut konden deze bezwaren niet geheel ontzenuwen, waarop de zitting werd ver daagd. Men verwacht dat intusschen een vergelijk lot stand zal komen of dat de be handeling van dit netelige vraagstuk aan een subcommissie zal worden opgedragen. De controle in Oostenrijk. Voorloopig geen wijziging. De financieele co-mmissie van den Volken bond is met de Oostenrijksche delegatie overeengekomen, dat de uitgaven van de Oostenrijksche begrooting tot 495 millioen kronen mogen gaan. In de financieele controle komt geen wij ziging, zoolang in de financleelen toestand van Oostenrijk geen wezenlijke verbetering is ingetreden. De Moscel-kwestie En geland tegen een plebisciet. Fathi Bey is te Gonève aangekomen aan het hoofd van de Turksche missie, die het standpunt van Turkije in zake de grens van Irak hij den Volkenbondsraad zal be pleiten. Volgens de „Times" zal Engeland zich verzetten tegen het denkbeeld van een volksstemming, daar dit in beschaafde ge meenschappen al zoo veel moeilijkheden heeft opgeleverd, dat het hij de primitieve bevolkingen in de streek van Mosoel vol komen onuitvoerbaar moet worden geacht. Bovendien wijst men er aan Engelsche zij de op, dat het hier niet betreft de toewij zing van het heele viajet Mosoel, maar uit sluitend de afbakening van de Noordgrens Volgens een nader bericht uit Genèvezal de Mosoel-kwestie waarschijnlijk niet in deze zitting van den Volkenbondsraad worden afgedaan. De Raad zal een specia le commissie rapport over de zaak laten uitbrengen, in dier voege, dat de beslissing tijdens de December-zitting kan worden genomen. Onrust in het Noorden van Mosoel. In de twee Noordelijke districten van het Moscel-gehied is de staat van beleg af gekondigd wegens de aanvallen van Tur- sche ongeregelde benden. De aanvallers werden door vliegtuigen verdreven. Estlandsch voorste! tot inkrimping der Oostzee-vloten. De Estlandsche delegatie heeft, naar uit Reval aan het „Berl. Tageblatt" wordt ge seind, bij den Volkenhond een plan inge diend tot vermindering der bewapening in de Oostzee. Volgens dit plan mogen de groote Oostzee-staten een zeemacht van 100.000 ton handhaven, waarbij de maxl- mum-tonnenmaat van groote oorlogssche pen op 10.000 ton wordt gesteld en het maximum-kaliber op 25 c.M. De 'kleine sta ten Zouden slechts schepen voor bewakings diensten mogen houden. In Estland meent men, dat, in verband met de vermindering der Russische bewa pening, het ontwapeningsvraagstuk in de Oostzee thans rijp is voor behandeling. Duitschland. De schuldkwestie. Geen tweedracht in het R ij k s k a b i n.e t? De geruchten over diepgaande mee- ningsverschillen in den boezem van het rijkskabinet worden tegengesproken door het Wolff-bureau, dat gemachtigd is te verklaren, dat de rijkskanselier, dr. Marx, en de minister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemann, het volkomen eens zijn over allo kwesties van de buitenlandsche politiek. Zoowel van de besprekingen met de leiders van de Duitschnationale Volks partij als ook van de verklaringen, die Stresemann nopens de kwestie van de schuld aan den oorlog heeft afgelegd, wa ren de rijkskanselier en het geheele kabi net op de hoogte. De door de linkschc bladen geuitte mee ning, dat het de bedoeling van Stresemann zou zijn geweest dr. Marx een beentje te lichten, wordt hiermede dus tegengespro ken en men kan uit de verklaring van het Wolff-bureau opmaken, dat de rijksregee- ring voorloopig vasthoudt aan het afzen den van de nota inzake de schuld aan den oorlog en nog niet voornemens is een ver zoek inzake toetreding tot den Volkenhond in te dienen. Engeland. Het Biitsch-Russische verdrag. De verdeeldheid onder de liberalen. Lord Beauchamp, de leider der liberalen in het Hoogerhuis heeft in een rede te Nuneaton verklaard, dat alle klassen van liberalen het Engelsch-Russische verdrag met instemming begroeten. Hij zeide dat allen verlangend zijn de betrekkingen met Rusland van vóór den oorlog heTsteld te zien. De bladen vergelijken deze verkla ring met de onlangs door Lloyd George ge publiceerde, waarin hij zegt, dat de libe rale partij de uitdaging moet aannemen, die de Labour-regeering heeft gedaan door het Engelsch-Russische verdrag te sluiten. De Labour-minister van gezondheid, Wheatly, verklaarde, dat het goed zou zijn, indien de leening aan Rusland nimmer zou worden terugbetaald, daar deze leening aan de werkloosheid in Groot-Brittannië tege moet zou komen. Lloyd George heeft het verdrag aangevallen doch Labour is niet hang voor hem, aldus Wheatley. Als antwoord aan Wheatley heeft Lloyd George verklaard, dat Wheatley blijk geeft de zaak te begrijpen, indien hij verwacht dat het geld dat eventueel aan Rusland ge leend zal worden volkomen verloren zal gaan, doch als hij "zegt, dat dit geld geheel zou worden uitgegeven aan den inkoop van Britsche goederen, weet hij niets van de uitlatingen der Russische gedelegeerden, óf misleidt het publiek. Lloyd George voegde hieraan toe, dat zijn aanval op het Britsch-Russisch ont werp-verdrag is goedgekeurd door Asquith en de leden van de liberale partij in -het parlement en het'land. Italië Fascistische heethoofden. Katholieke part ij dag afgelast De aartsbisschop van Udine heeft den partijdag der katholieke vereenigingen in zijn diocees moeten afgelasten, daar de overheid wegens de dreigementen van de fascisten het dragen van witte vlaggen of witte insignes, de kleur der katholieke volkspartij, had verboden. De Osservatore Romano schrijft in verband hiermede, dat men voortaan ook het verschijnen van re genbogen zal moeten verbieden, omdat daarin kleuren voorkomen, die den een of ander wellicht onaangenaam zijn. Geschil met Egypte. Uit Cairo wordt aa» de „Daily News" gemeld, dat volgens berichten in de Egyp tische pers bet geschil tusschen Italië en Egypte over de westelijke grens in een ern stig stadium, is getreden en dat Italië be sloten heeft de plaatsen, op welke het aan spraak maakt, te bezetten en de Egyptische ambtenaren te gelasten onmiddellijk te ver trekken. Bulgarije. Politieke moerden in Bulgarije. Macedonische leiders het slachtoffr. De Macedonische leider, Fodor Alexan- drof, een merkwaardige persoonlijkheid in den Balkan, is op 31 Augustus vermoord door Macedoniers die in dienst stonden van de bolsjewiki. De Bulgaarsche legatie te Londen heeft verder bericht ontvangen, dat Aleka pasja en kolonel Athanasof, twee leden der Macedonische revolutionaire or ganisatie in Z. W. Bulgarjie eveneens zijn vermoord. Ook zijn twee leden van de Ma cedonische federatie te Sofia om het leven gebracht. Rusland. De opstand in den Kaukasus. Omtrent den opstand in Daghestan wordt gemeld, dat de bergbewoners, voor het grootste gedeelte Mohammedanen, hardnekkigen tegenstand bieden aan de roode colonnes, welke met spoed er heen zijn gedirigeerd, ten einde deze beweging te onderdrukken voordat zij grootere uit breiding heeft verkregen in deze voor een guerilla-oorlog uitermate geschikte land streken. Spanje. De strijd in Marokko,. De terugtocht def Spanjaarden. Het officieele communiqué van gisteren deelt de ontruiming mede van de stellin gen Cobadarah, Sjeroeda, Kisgarin, Izoertan, Sedoen en Lomaroja. De terug1- tocht geschiedde zonder incidenten. In den sector van Kausa is een levens middelencolonne van Kalba in de stellin gen gedrongen na een gevecht met de bajonet. In den sector van Larava had een vijandelijke aanval plaats, waarbij doo- den en gewonden vielen. Een onderhoud met Primo de Rivera. De correspondent van de Daily Tel. te Tetoean heeft oen onderhoud gehad met Primo de Rivera, die hem verzekerde, dat de algeineene terugtocht uitgevoerd was en een nieuw offensief kon worden voorbereid. Hij beklaagde zich zeer over de Engelschen, die volgens hem aan Abdel Krim hulp hadden' verleend. Hij zeide bewijzen in handen te hebben, dat 'n En- gelsch syndicaat aanzienlijke bedragen in geld en groote hoeveelheden 'goederen, o.a. telefoonmateriaal ter beschikking van Abdel Krim heeft gesteld. Britsch-lndië. Gandhi voorzitter van het Indisch Nationaal Congres. Do commissie van voorbereiding voor het Indisch nationaal congres, dat in De cember bijeenkomt, koos Gandhi tot presi dent. Deze keuze is belangwekkend in ver hand met het feit, dat Gandhi en zijn vol gelingen op het vorige congres in de min derheid waren, terwijl Gandhi's invloed sindsdien overschaduwd werd door die van Das. Eenige dagen geleden publiceerde Gandhi een program dat men beschouwde als zijn overgave aan Das en de Swarajistische po litiek. China. De burgeroorlog. Reeds 60.000 man door de regeéring gemobiliseerd. Volgens een draadloos bericht uit Lon den, zijn thans door de regeering te Pe king 60.000 man gemobiliseerd ten einde iederen aanval van den dictator van Mantsjoerije af te slaan. De troepen van Woe Pei Foe rukken op van Pao Ting Foe. Zij zijn goed uitgerust met artillerie, vliegmachines. Een firma te Tientsin heft order gekregen tot het vervaardigen van een groote hoeveelheid •gasmaskers. Uit betrouwbare bron wordt voorts ge meld, dat de spoorweg aan den Mantsjoe- rijschen kant van den Grooten Muur is opgebroken, ten einde de invasie van de troepen uit Tsjili te vertragen. Een merkwaardig manifest van Soen Y at Sen. Soen Yat Sen is van Canton vertrokken naar het Noorden om het expeditieleger aldaar te organiseeren. Voor zijn vertrek gaf hij een merkwaar dig manifest uit, waarin hij aan de prin cipes van de revolutie vasthoudt, doch er kent in jzijn administratieve hervormingen gefaald TeTiêbben, hetgeen hij echter toe schrijft aan tegenwerking door de bevol king. In dit manifest wordt aan Kwang-Toeng toegestaan een eigen regeering te vormen. Voorts wordt het gemeentebestuur van 'Canton gereorganiseerd en zal de burge meester door de bevolking worde gnekozen. Tenslotte zullen alle belastingen worden ingetrokken. Dit manifest wordt blijkbaar beschouwd als een wanhoopspoging van Soen Yat Sen om aan de bevolking in het Zuiden de be- teekenis bij te brengen van de ernstige gevolgen welke de oorlog in het Noorden kan hebben. 'Deze plotselinge hekeer in g van Soen Yat Sen wordt met eenige argwaan beschouwd met het oog op de sterk communistische in vloeden in zijn omgeving. Echter hebben reeds enkele minder populaire hoogere ambtenaren hun ontslag genomen. BINNENLAND Het bezoldigingsbesluit. Aan de organisaties toegezonden. Naar de ,,Tel." verneemt, heeft heb nieu we bezoldigingsbesluit, in te gaan op 1 Januari a.a., heb ministerie van Financiën verlaten. Het is als zeer vertrouwelijk aan de betrokken organisaties toegezonden, die binnen enkele dagen hun opmerkingen moe ten indienen. Wij vernamen aldus de „Tel." dat heb onderwerp, met handhaving van de pensioenkorting van 81 op vele punten belangrijk lagere salarissen vaststelt, dan die van 1 Januari 1924, verminderd met 10 terwijl bovendien de periodieke ver hoogingen over een veel langeren termijn worden uitgestrekt. Een vermindering van het aantal schalen wordt bereikt, doordat voor bijzondere ca- tegoriën een afzonderlijke regeling zal wor den opgesteld. Salarisregeling der onderwijzers. Overleg met do organisaties Naar het „Centrum" verneemt zijn de vertegenwoordigers der verschillende on derwij zersorganisaties in Nederland thans Vrijdag a.s. bijeengeroepen in het_ Depar tement van Onderwijs, om met Z.Exc. den: Minister van Onderwijs te confëreeren over de door do regeering voorgestelde wij zigingen in de salarisregeling. Het vredespaleis. Tot nadere aankondiging is het Vredes paleis voor het publiek ter bezichtiging opengesteld van 2 tot 4 uur n.m. op de eerste vijf werkdagen van de week, op den tweeden en vierden Zaterdag en den eer sten en derden Zondag van de maand. Reclame op poststukken. Mr. L. S. G. don Hartog te Amsterdam HET VOORNAaiHSTE NIEUWS. BUITENLAND De Volkenbondscontroie over Oostenrijk blijft voorloopig ongewijzigd. Naar het Wolff-bureau meedeelt bestaat er geen verschil van meening tusschen Marx en Stresemann. Verdeeldheid der liberalen in Engeland omtrent het Britsch-Russisch verdrag. BINNENLAND. Opening der Staten-Generaalr De militaire manoeuvres. Opstootjes te Utrecht, Bergen op Zoom en te Breda, (Gemengde Berichten). zal, optredende voor de hofstede Oud-Bus- sum, die handel drijft in boter met het rijksmerk, den staat in kort geding voor den president van de Haagsche rechtbank In de dagvaarding wordt o.a. gezegd, dat de eisckeres door de handelwijze van den staat schade ondervindt in haar be- drij f. De ontvangers van haar brieven ontvangen n.l. tegelijk met een in de en veloppe gesloten aanbeveling van het ge bruik van boter met rijksmerk, een aan-) beveling voor het gebruik van margarine. Op verzoek van de Vereeniging voor zui velindustrie en melkhygiëne heeft nir. II A. Nypels dato 13 September na een be spreking den volgenden brief gericht tot het hofdbestuur van de posterijen en tele grafie Mjjn cliënte, de Vereeniging voor zuivel industrie en, melkhygiëne, gevestigd Laan van Meerdervoorb 18. 's-Gravenha-ge, be klaagde zich erover, dat brieven verzonden, door en aan haar en evenzeer door en aan haar leden, worden bestempeld met de woorden: Koopt heden Blue "Band versch gekarnd. Wij zijn van meening, dat deze hande ling van het postbestuur is onrechtmatig, en voor cliënte en haar leden grievend en schadelijk. Vandaar, dat ik u namens cliënte som meer om deze onrechtmatige handeling ten spoedigste althans uiterlijk Woensdag a.s. te staken. Mocht ik alsdan niets van u ver nomen hebben, dan neem ik aan. dat u aan deze sommatie geen gevolg wenscht te geven en zal cliënte zich genoodzaakt zien de hulp van den rechter in te roepen. Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Na de rijtoer zijn de vorstelijke bezoe kers gisteren te half acht weer aan den trein, station Delftsche Poort, gearriveerd. Foor het Taam van haar salonrijtuig on derhield H. M. zich nog een wijle met den kamerheer in buitengewonen dienst, baron Sweerts de Landas en met den burgemees ter, mr. Wytema. Bij het vertrek stond de Politie-Harmo- uie-vereeniging weer op het perron. Onder de tonen van het Wilhelmus rolde de koninklijke trein weg. Hofberichten. De Koningin-Moeder beeft het voornemen zich in het begin der volgende week voor eenige Lichtverandering voor -ongeveer drie weken naar Wildungen to begeven. Daar heen gaande zal Hare Majesteit een korb bezoek brengen aan haar zuster, de Vor- stin-Moeder van Bentheim en Steinfurt te Burg Steinfurt en op de terugreis aau haar broeder, den Vorst van Weideck en Pyr- inonb te Arolsen. Het gevolg zal" bestaan uit de hofdame Baronesse Van Ittersum en den grootofficier Jhr. Schimmelpenninck. Alvorens naar de residentie terug te lcee» ren, zal de Koningin-Moeder nog enkele dagen op heit Loo doorbrengen. De nicht van Hare Majesteit, prinses Elisabeth van Bentheim en Steinfurt, is enkele dagen op Soestdijk geweest en ver trekt heden. De Prins is voornemens zich Donder dag 18 dezer naar Zwitserland te begeven om daar korten tijd te verblijven. Volgens aankondiging op het stad huis te 's-Gravenliage, zal de burgemees ter, mr. J. A. N. Patijn a.s. Woensdag te Laren in het huwelijk treden met jonkvrouwe E. W. M. de Brauw. De a.s. echtgenoote van den burgemeester is 42 jaar (de burgemeester is 51 jaar) en lid van een bekende Haagsche familie. De heer A. P. F. Duynstee, inspec teur der posterijen en telegrafie^ te Maas tricht, wordt van 16 dezer af tijdelijk be last met de waarneming van de functus van hoofdinspecteur der posterijen en tele.grafi0 te 's-Gvavenhage, aan wieni meer in het bijzonder het algemeen toe zicht op do exploitatie van den dienst der poserijen 13 opgedragen. Deze functie is vacant geworden door 'het eervol, ontslag van jhr. A. E. ^an Fcrcest.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1