"Waiyieer begirmeiv-wordt aangekondigd trapt 8. J. C. af en gaat onmiddellijk goed ecnibineerencl op bet Leidendoel af, waar elecht-s met moeite weggewerkt kan wor den. Het spel gaat snel heen en weer. Het binnentrio van S. J. O. met Th. v. d. Berg aan het hoofd werkt verdienstelijk. Vele aanvallen worden door dit trio onderno men bij een waarvan de Leiden-verdediging een overtreding begaat en een penalty aan 8. J. C. wordt toegekend. Eenige span ning bij de S. J. C.-supporters. Thomas plaatst zich achter den bal. schiet, doch het leder gaat, langs den verkeerden kant van de paal. achter. Dit wordt Leiden te machtig. Herhaalde aanvallen worden door den Leiden-aanval nu ondernomen. Een kopbal van Toon wordt door Thomas goed gehouden. Giibels schiet, hoewel geheel vrij staande, jammerlijk naast. Een free- Kickbal, buiten het beruchte gebied, door Leiden genomen gaat achter. Hierna weer een snellen uitval van S. J. C. doch Bek kering. werkt goed weg. Daarna worden weer een paar kansen door Leiden gemist, door naast te schieten. Hierna is de S. J. C.-aanval weer aan het woCd. Een goed schot wordt even keu- iig gehouden. Even later schiet Theo juist naast. Goed combineerend gaat Leiden er ■weer van door. een schot van Toon gaat rakelings over de lat, doch even daarna, bij een ni's^en van den linksback van J- C. is X Bekkering er bij. hij schiet en de bal verdwiint in den doelmond (I—0). Lei den heeft de leiding. 8. J. C. laat zich niet ontmoedigen -doch $alt fanatiek aan. Een goede aanval volgt besloten door een prachtig schot, wat even keurig door Barneveld uit den rechterhoek -wordt gestompt, docli de bal gaat corner, welke door -S. J. C. genomen, door de Lei den-verdediging wordt weggewerkt Leiden trekt dan weer ten aanval, waarbij Tho mas eens verdienstelijk redt. door een hard schot van Zandvliet, te houden. Nadat. nog een tweetal corners door Leiden zijn ge forceerd, welke niets opleveren en bij een fi. X C.-aanval een keurig schot van den linksbuiten goed door Barneveld wordt ge houden. gaat de rust in met 1—0 m het voordeel van Leiden. Ha de thee is Leiden weer het eerst aan- vallend. De aanval strandt op buitenspel en bij een tweeden aanval gaat de bal corner, welke goed genomen door Leiden naast wordt geschoten. S.- J. C. zet alle zeilen bij en weet het spel te verplaatsen op de Leidenhelft. Een corner op het Lei dendoel levert niets op. Bij een volgenden aanval van S. J- C. ketst de bal van de bovenlat in het veld terug, waarmee zij een beetle pecli hadden. S. J C. blijft fanatiek aanvallen, waai-bii hun een tweetal corners worden toegekend, welke niets opleveren, en waarbij eenige echoten over en naast gaan. Dan weer een prachtkans voor S. X C. voor open doel doch hij wordt niet benut, want de bal gaat naast. In deze periode weet. S. J. L nog een corner te forceeren, maar er beurt, niets bijzonders. T.^rlpn komh weer opzetten, en ontleg tp doelpunten, daar de schoten genoiKlen of naast, eraan. Bij een hands yan een de, aehterspelers van S. J. C. krijgt Leiden -een penalty te nemen, welke door Meers hoek goed genomen, in een doelpunt wordt omcezet. (20). S. J. C. wijzigt, eenigszins haar opstel ling. en bij een goeden aanval weet Adr. v. d. Berg voor S. J. C. de eer te redden, door in buiienspelpositie het leder in de touwen te jagen. (2l). Ha nog eenige wederzijdsche aanvallen, welke niets opleveren voor beide partij" breekt einde aan en heeft. Leiden in een gpannenden strijd de overwinning weten te behalen op de sympathieke S. X C.- ploeg. Een gelijk spel ware de juiste ver houding geweest. Hierna verzamelden spelers en publiek iich op het speelveld, waar Dr. Walen kamp met een kort speechje den beker aan den aanvoerder van Leiden overhandigdfc. f!pr. zeide. geheel onvoorbereid voor' deze taak geplaatst te zijn om het woord te voeren, daar hij, meenende dat de presi dent-commissaris aanwezig zou zijn, diens plaats moest innemen. Zulks nam echte' niet weg. dat hij gaarne zich van zijn taak kweet. Spr. feliciteerde Leiden met (Met behaalde succes, door voor de tweede maal den beker te bemachtigen, en. hoewel hij gaarne een andere vereeniging ook het be zit ervan gunde, spoorde hij Leiden aan, het volgend jaar zijn best. te doen om den beker te winnen, waardoor deze het eigen dom der vcreeniging Leiden zou worden. Aanvoerder Meershoek dankte namens Leiden voor de hartelijke woorden en be loofde zijn spelers aan tc sporen dit het volgend jaar te bewerkstelligen. Hierna, nam de secretaris van de Rege ringscommissie voor den „Leidsehe Cou- ranf'-beker het woord dankte Dr. Walen kamp voor zijn bereidwilligheid om voor de tweede maal den beker uit te reiken en bracht dank aan allen, voor hun be langstelling. Spr. overhandigde aan den aanvoerder van Leiden een herinnerings medaille..als winnaar van de Finale en een idem aan den aanvoerder van S. X Cs als herinnering aan den strijd om den beker in 1924, tegen Leiden gestreden. Ha nog een woord van dank te he.bben gebracht aan' scheidsrechter Righart van Gelder voor zijn leiding bij <3ezen wedstrijd, werd een driewerf hoera voor De Leidsehe Cou rant. uitgebracht, waarna de spelers het kleedlokaal opzochten, en de belangstel lenden huiswaarts keerden. j Seriewedstrijden te Oegsigeesf. Gis (eren zijn de, door de Oegstgeesfer Voetbalvereniging O. V. V. uitgeschreven seriewedstrijden gehouden, waaraan werd deelgenomen door A. V. V. (Veur), Blauw Zwart (Wassenaar), Voorhout en 0. V. V. Werkte het weer bij den aanvang niet mede, in den verderen middag was het zeer gunstig. Om twaalf uur traden A. V. V. en O. V. V. in het veld. Beide vereenigingen speel den een vrij goede partij. Als scheidsrech ter trad op de heer J. v. d. Berg, uit Kat- *ük, die het spel pitstekend leidde. J)o 1 wedstrijd eindigde met 21 ten gunste van i A. V. V. Te half twee had een ontmoeting plaats tusschen Blauw-Zwart en Voorhout, welke elkander duchtig bekampten, want toen de voor deze vereenigingén opgetreden scheids rechter Hoogervorst het einde aankondigde was de stand 3—3. De heer Hofman, voorzitter van O. V. V. gelastte daarom 2 X 7* minuut doorspelen Voorhout wist in dien tijd .den bal nog maals in het net te krijgen en werd zoo doende winnaar. Ha de rust traden de twee winnende clubs uit de matchen: A. V. V. en Voor hout, weeier in het veld. Als scheidsrechter trad op de heer Hofman, voorzitter van O. V. V., die tot tevredenheid van heide par tijen het spel uitstekend leidde. Deze wedstrijd eindigde niet gelijk spel: 1—1, zoodat een loting om eersten en twee den prijs moest plaats hebben, waarbij Voorhout den lsten prijs verwierf, A. V. V. nam echter geen genoegen met deze lo ting, ten eerste om de wijze waarop geloot was, ten tweede omdat de aanvoerder niet bij de loting tegenwoordig was. De Wel- eenv. heer Kapelaan Beune, geestelijk ad viseur van O. V. V., trad in liet geschil be middelend op en deed twee voorstellen, n.l. door een onpartijdig albiter doen uitmaken het al dan niet geldig zijn der loting, of een. nieuwen wedstrijd houden op neutraal teirein. A. V. V. zal deze week wel mede- deeling doen, welk voorste! zij aanvaardt. Inmiddels was reeds de laatste wedstrijd begonnen tusschen Blauw-Zwart en 0. V. V met als scheidsrechter de heer Th. Ba der uit Warmond, welke eindigde met 2—1 ten gunste van Blauw-Zwart. Al moest onze club: O. V. V., als verliezer uit den strijd komen, toch is deze wedstrijd in derdaad een goede oefening geweest, daar door 0. V. V. lang geen onverdienstelijk werk werd te zien gegeven. De prijsuitrei king werd met een toepasselijk woord ver richt door Kapelaan Beune, waarop de Voorz. van Blauw-Zwart met een kort woord dankte. Wij zouden zeer onvolledig zijn, indien we niet met een kort woord meldii\g zouden maken over de sinds korten tijd opgerichte Gvmnastickclnb, die ons gedurende de rus ten eenige keurig uitgevoerde oefeningen liet ziin- j Den leider, den beer J. W. v. d. Post, komt voorzeker een woord van lof toe. Hog zij vermeld, dat de belangstelling in vergelijking met andeTS zeer goed mag genoemd worden. Men schrijft ons uit Voorschoten: Gistermiddag speelde op het terrein van S. L. C. Wilhelmus II van Voorburg met S. L. G. I van hieT een wedstrijd, waarbij Wilhelmus II den wedstrijd won met 2—0. R. K. Sport-Vereeniging „Lisse" Secr. J. v. d. Zwet, Julianastraat Uitslagen van gisteren: Lisse I—St. Gerardus Majella- I (Heem- ^l^cm^agmiudag werd onder leiding van den heer C. Broekhof een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld tusschen Lisse I en St. Gerardus Majella I. Voor rust was de stand 21 in het voordeel van Lis: Ha de rusten jristen beide clubs nog twee keer te doelpunten, zooda/l Lisse dezen zeer geanimeerden wedstrijd won me-t 1 43. De leden worden er op attent ge maakt dat morgenavond de vergadering plaats heeft in den R. K. Volksbond om acht uur. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND De competitie'begonnen. Het- Zuiden heeft- gisteren de competitie ingeluid, terwijl de overige afdeelingen volgenden Zondag zullen volgen. Van de vier wedstrijden zijn drie der uitslagen we! opvallend. Immers N. A. C. zette het sei zoen met een groote overwinning in. ter wijl een der oude concurrenten zich met een gelijk spel tegen Eindhoven móest te vreden stellen. Daarnaast vallen de verrich tingen van De Valk te roemen, de welis waar tegen een der zwakste clubs uitkwam, maar niettemin een schitterende overwin ning behaalde. Ook M. V. V. moest zich met- een gelijk spel tevreden stellen, zoodat twee gelijke 6pelen en twee groote over winningen werden geboekt. In het Westen werden de wedstrijden om den Zilveren Bal te Rotterdam gehouden en ditmaal zal het toch weer een van de beste eerste klassers zijD, die den bal in bezit, krijgt, daar H. B. S. Feijenoord den eindstrijd bereikten. De uitslagen. Competitie. [AFDEELING IV. Ie Klasse. Tilburg: Willem IIEindhoven 11 Breda: N. A. C.—P. S. V. 5—1 Maastricht: M. V. V.B. V. V. 11 Roosendaal: Alliance—De Valk 3—6 Om den „Zilveren Bal.' D. F. O.—H. V. V. 2—2 (H. V. V. wint bij loting) H. B. S.-S. V. V. 4- A. D. O.—(Wilhelmina 02 FeyeaioordBredania '10 Demi-finale. H. V. V.-H. B. S. 1—1 (H. B. S. wint bij loting). Feyenoord—Wilhelmina 2—0 Buiten de Competitie N Bremen: Noord-Duitschland— Noord-Nederland. 20 Amsterdam:' Amsterdam—Duisburg 1—1 Zaandag: Z. F. O.—Alc. Vitrix 5—0 A'dam: BI. Wit IIQuick (A.) 10 Arnhem: VitesseiBlauw Wit 11 Leiden: A. 6. C.Lugdunura 3—3 Vriendschappelijk Alphen: 'Alphen I—V.U.C. (Den Haag).l—'1 GOUDSCHE VOETBALBOND. Ie Klasse Alphia IBodegraven II 0 Denemarken—Noorwegen 3—1. De gisteren te Christ-iania gehouden lan- denwedstrijd Noorwegen—Denemarken ein digde niet een 3—1 overwinning der gasten. De Noren speelden in den beginne slecht. Een der Dcensche doelpunten ontstond uit- een strafschop. Oostenrijk—Hongarije 2—1 De landenwedstrijd OostenrijkHonga rije is gewonnen door Oostenrijk met 21. De stand bij de rust was 11. „De Crt." GOLF. Wedstrijden te Noordw'jk. De hoofdwedstrijd van Vrijdag, die op het programma stond, was die om den Snouck Ilurgronje-beker, een medalplay met handicap voor dames. De beste score die werd ingeleverd, was die van mevr. Mispelblom Beyer (30), met netto 68. Om dat zij in de morgenuren heeft gespeeld, werd zij gedisqualificeerd., daar de andere dames in de middaguren speelden en de weersgesteldlied voor allen dezelfde moet ziju. Om dezelfde reden werd ook mevr. Smalt gedisqualificeerd. Met een handicap van 14, had zij 78 netto. De beker viel ten deel aan mevr. Del- court (20) met 69, de tweede prijs aan mevr. Noorduin (26) met 72. Verder hadden goede scores: mej. A. v. Tienhoven (9) met 74, mevr. van Wave- ren (20) met 76, Baronesse van Tuyl van Serooskerken (20) met 77, mevr. Sommer- lioff (20) met 78 en mej. B. van Tienho ven (7) met 79. De verdere uitslagen van den Palace-Ho- telbeker-wedstrijd luiden: 4e ronde: G. van der Sandt slaat van Hinloopen Labherton met 3 en 2. Halve eindstrijd: van Visser slaat C. van der Sandt met. 5 en 3. Gonsolatie-wedstrijd Palace-Hotel-beker, 2e ronde: mr. Everwijn slaat J. L. Dudok van Heel op de 21e hole. 3e ronde: F. Cremers slaat mr. Ever wijn met 4 en 3. De Approach and Putting competition, die Donderdag niet gespeeld kon worden wegens tijdgebrek, kon ook heden nog niet beëindigd worden. ROEIEN. Cm den Holland-beker. Gisteren werden te Arasterdam de wed strijden om den Holland-beker gehouden. In tegenstelling met de gewoonte, dat het bij roei wedstrijden op de Amstel re gent, was bot dezen'Zondag ideaal weder voor roeiwedstrijden. Het eerste nummer was de le heat jon ge sciff A, waarvoor aan de start versche nen Alofs (Willem III) en v. d. Kuip (Am- stel). De Willem Ill'er is hij de start het eerst weg, vergroot zeer regelmatig zijn voor sprong om ondanks de pogingen van v. d. Kuyp zeer gemakkelijk met vele lengten Ie winnen. 1. Alofs (Willem III) in 6 min. 56 sec. 2. v. d. Kuyp (Amstel) 5 lengten. Tio iivpmi.;» lip.it gaat tusschen H. Boers Uitslag: 1." H. M. Boers (Laag) b m 55 sec. 2. Th. Tromp (Laga) op 1 lengte. Jonge sciff B. finale. Hiervoor verschenen aan den start Alofs Willem HI) en H. v. Suylekoin (Nau tilus). Dit werd een spannende race. Van Suy- lekom weet door snel starten een l lengte voorsprong te krijgen, doch Alofs weet bij te spurten, zoodat reeds bij Schollenburg de booten gelijk liggen. Alofs houdt vol, neemt zeer gedecideerd de leiding, welke hij onbedreigd weet te behouden. 1. E: Alofs (Willem III) 4 min. 18 sec., 2. II. v. Suylekom (Nautilius) 3 lengten Om ruim 3 uur maakte Const. E. Pie- terse (De Hoop) een row over voor den Holland-beker. Zijn roeien was noodzake lijk om in het bezit le komen van het. kampioenschap. Met een kalmen slag roei de Pieterse zijn baantje, af en toe gecoacht door kamprechter J. J. Blussé. De offi cieel opgenomen tijd bleek 6 min. 47 sec. te zijn. Driemaal achtereen heeft C. E. Pieterse nu den kampioenstitel behaald. Double scull finale. Hiervoor trok Am stel met net beroemde koppel L. Gunther— E. v. Toomburg tegen De Maasmet M. G. Paauwe en G. J. de Paauw. Aanvankelijk leek het hier een spannende strijd te zul len worden en tot Schollenburg is er niets te zeggen, daar beide ploegen om beurten leiden. Dan echter werken de Amsterdam mers zich los, nemen met zekere regelma tige slagen de leiding en vergrooten hun voorsprong tot ruim vier lengten. 1. Amstel, tijd 6 min. 36 sec. 2. Maas (vier lengten). Jonge sciff A. In dit nummer, waarvoor aan den start verschenen Alofs (Willem III) en Boers (de Laak) behaalde de Aitf- sterdammer een zeer gemakkelijke over winning. In den aanvang gaf de Hagenaar goed partij, zelfs heeft hij de leiding, plots een inzinking, welke hem de leiding en de overwinnng kost. 1. Alofs (Willem III) 7 min. 5 sec. 2. Boers (vele lengten). In dit tournooi maakte de jeugdige Wil lem HPer Alofs, welke op de nummers Jonge sciff A en B. beslag wist te leggen, een zeer goeden indruk. WIELRENNEN Leidsehe Ren- en Toeristen-Vereen. „Swift" Gisteren hield „Swift" een betrouwbaar heidsrit, welke aanvankelijk over ongeveer 100 K. M. zou gaan. maar bij nader inzjen verkort moest worden. Nadat de renners Th. de Wilde, H. J. Jaspers, N. Kop, H. Vogelenzang, J. Brou wer, W, Hillebrand, A. Polanen en N. V'. gestart waren, gingen de heeren Kanbier in z'n auto en J. Laporte op de motor de renners achterna. Spoedig kreeg men den eersten achterblijver te pakken die N. V. bleek te zijn1, totdat onder de gemeente Koudekerk H. Vogelenzang de (terugreis reeds aanvaardde vanwege pech. Bij Alphen werd Jaspers ingehaald, die na een flinke aansporing z'n tanden op elkaar zette en -3a een fikschen sprint het geluk had weer bij Brouwer en Polanen te komen, die nu met hun drieëen ondanks den regen, hun reis voortzetten. Na nog eenigen tijd ach ter hen aangereden te hebben zou men op de kopstukken afgaan, die in Nieuwerbrug ingehaald werden, welke afstand door hen gereden was in 48 min. Onder de kopstuk ken bevonden zich de Wilde en Hille brand, die met een ongeveer 31 a 32 K.M. gangetje op het keerpunt, aanreden. Daar er een keerpunt prijs was uitgeloofd, moest daar controle w orden uitgeoefend. Lang duurde he.t niet dat de renners weg bleven, waarbij Hillebrand na '11 mooien sprint het eerst over de streep reedt, hier mede den keerpuntprijs winnende. De tijd in beiden was 1 uur 30 min., 51/5 sec. Zonder eenig oponthoud keerden zij weer terug. Daarna kwamen Brouwer en Jaspe.rse aan in den tijd van 1 uur, 35 min., 15 sec. Ondanks hun achterstand gingen zij even rusten, in welken tijd Po lanen aankwam in 1 uur, 39 min., 53 sec. Direct keerde deze terug. Nu was de wacht nog op N. V.. doch daarop wachtten de controleurs niet. Eerst tusschen Woerden en Bodegraven haalde men Polanen in, die ondanks deze zware rit toch nog behoorlijk reed. Bij Alphen kreeg men Jaspers in 5t zicht, die bij Brouwer moest achterblijven en verder de rit alleen moest rijden. Nu ging het op het einddoel aan en daar dit dichterbij was geplaatst, kon de controle nog net de laatste sprint zien van vier rennerB, waarvan als no. 1 de eind streep passeerde, W. Hillebrand met ge ring verschil van X Brouwer en N. Kop; 4c was Th. de Wilde, 5 H. J. Jaspers, ter wijl Polanen na eenig tijdsverschil bin nenkwam. N. V. had het in dezen rit moe ten opgeven. STADSMIEUWS OVERDRACHT RECTORAAT UNIVERSITEIT. Heden namiddag heeft de aftredende ree- tor-magnificus P!r o f. Mr. H. Krabbe het rectoraat der Universiteit overgedragen aan zijn ambtsopvolger Prof. Mr. A. X Blok. De aftredende rector gaf bij deze ge legenheid in het Groot-Auditorium een overzicht van de lotgevallen der Universi teit gedurende den nu geëindigden leer- gang^ waarbij hij allereerst met een woord van leedwezen, gewag maakte van de onge steldheid van den curator, oud-prof. mr. X Oppenheim, lid van den Raad van State. Voorts herdacht spr. dat de samenstelling van den Senaat wijziging óndergaat door het uittreden van vier hoogleeraren, t. w. Dr. Kamerlingh Onnes, Nolen, Muller Sr. en Pijper de eerste twee wegens het be reiken van den 70-jarigen leeftijd. Prof. Muller om zich geheel aan zijn wetenschap pelijke onderzoekingen te wijden, Prof. rijper wegens den staat zijner gezondheid, "Van de'vier vacatures", dientengevolge ont staan, zijn er drie vervuld, t. w. die van Nolen Kamerlingh Onnes en van Muller, respect, door Dr. W. A. lvuenen,. buitenge woon hoogleeraar te Amsterdam, Dr. W. X J. AT De vacatures Kalf en Pijper zijn tot verre onvervuld. Daarenboven kwam veran dering in den kring der hoogleeraren door de benoeming van Prof. Dr. van Kan, tot hoogleeraar aan de rechlshoogeschool ie Weltevreden. De opvolger van wijlen Prof. Dr. J. P. Kuenen Dr. W. H. Keesoni aanvaardde zijn ambt met eene rede getiteld „Het be lang van den tocht naar het absolute nul punt." Van de oud-hoogleeraren overleden Dr. Hartman, Mr. van dor Hoeven en Dr. van Leeuwen. Aan hunne nagedachtenis werd een woord van weemoedige hulde gebracht, Nog overleed op 85-jarigen leeftijd de oud-pedel F. A. Dee, indertijd een bij uit stek populaire figuur. Voorts trad op als Bibliothecaris Dr. G. G. de Vries, die werd vervangen door Dr. F. C. Wieder Biblio thecaris van de Landbouw-hoogeschool te Wageningen. Dr. de Vries blijft echter als buitengewoon hoogleeraar in de Middel- Nederl. handschriftkunde aan de Universi teit verbonden. Ten slotte werd de Lector Dr. J. W. N. Kapteijn benoemd tot hoog leeraar aan de Universiteit te Groningen als opvolger van Prof. Dr. Sijmang. De Custos van het Academiegebouw H. J. van Katwijk is, na 32 jarigen diensttijd, op verzoek eervol ontslagen. Tot privaat-docenten werden toegelaten Mej. Dr. M. E. Lulins van Goor, Dr. E. A. D. E. Carp en Dr. S Hogerwerff om onderwijs te geven respect, in het Pali, in de klinische Psychiatrie en in de Psycho logie. Voorts hebben de als privaat-docen ten toegelaten heeren Dr. J. H. O. Reijs en Dr. X G. de Lint respect, in de wetenschap van „de lichamelijke opvoeding" en in de „geschiedenis der geneeskunde" hunne les sen aangevangen. De verbouwing en nieuwe inrichting van het Natuurkundig Laboratorium gaat lang zaam voort_ terwijl de verbouwing van de Sterrewacht haar voltooiing nadert. Prof. Hertzssprung is in November 1923 naar Johannisburg vertrokken, alwaar hij aan den Zuidelijken handel zeer interes sante onderzoekingen en. ontdekkingen heeft gedaan. Hoezeer Leiden een centrum is voor de natuurkundige wetenschappen, bleek toen in September 1923, Prof. Eddington uit Cambridge eenige dagen op de Sterrewacht vertoefde en diens aanwezigheid tot het or- ganiseeren van wetenschappelijk© bijeen komsten leidde, waaraan Einstein en Lorentz en vele medici en astronomen uit Leiden en van elders deelnamen. Over den afbouw van het nieuwe Zieken huis is een beslissing .genomen.' In October 1923 is het gebouw, bestemd voor anatomisch laboratorium, geopend met een rede van Prof. Barge over „de Leidsehe anatomici herdacht" Bij de in stelling van het plan der in gebruikneming der nieuwe ziekengebouwen hebben de mi nisters van financiën en van onderwijs het gebouw No. VI beschikbaar gehouden voor de vereeniging voor misvormden", ge- GesneenfellIJEke AanSsondiig/jrtgy GEMEENTELIJKE VISCHVERK00P. Aan den gemeentelijken Vischwinkel ischmarkt 18 tel. 1225 is DINSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.20—f0 26 f0.36. SCHOL a f0 17—f0.35, VER- SCHE HARING a f0.13 per pond en NI EG WE HARING (ook 'voor den inleg) - f 0.06 per stuk. N. G. DE GIJSELAAR' Burgemeester. Leiden, 15 September 1924. Katholieke Sgesiaia LEIDEN. Dinsdag. „St. Deus Dedit". Ledenvergade ring. „St. Willibrord-Gebouw", 8 uur. Dinsdag Ledenvergadering van den Ned. R. K. Volksbond, Bondsgebouw, te 8 uur. Woensdag, Rechtsk. Bureau, Bondsgebouw, te 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Sep tember waargenomen door de apothe ken der heeren W. P e 11 e, Kort Rapen burg 12, Telef. 594, en 'D. J. v. Driesum, Mare 76, Teief. 406. te Leiden, met de bedoeling dat deze vereeniging het gebouw zou huren van het rijk*teneinde een orthopaedische kli niek te openen. Met den minister van financiën is reeds overeenstemming over do voorwaarden verkregen; met den minis ter van onderwijs zijn de onderhandelingen gaande. Eenig uitzicht bestaat dus op de opening eener orthopaedische universiteits kliniek als eerste en eenige gelegenheid in onzo universitieten, waar arisen zieh in de orthopaedie kunnen specialiseeren. Het instituut voor tropische geneeskunde en het laboratorium voor tropische hygiëne aan het Rapenburg is reeds in gebruik ge nomen. Prof. do Vries trad ook als directeur var het Prentenkabinet op; met 1 Januari 1921 is de conservator, Dr. J. J. de Gelder met het beheer over de instelling belast. In het bestuur der universiteit is nog geen verbetering gekomen. Het Leidsch Uni versi tietsfonds gaat voort zijn zeger rijken werkkring uit to breiden, dank zij ook eenige legaten en schenkingen, waar onder een beschikking van wijlen Mevr. do Wed. Buijs-Amtzenius, die haar nalaten schap aan het fonds heeft vermaakt. Tot twee nieuwe instellingen nam het fonds liet initiatief. Vooreerst werd in het leven ge- roejien een cursus voor elementair Latijn, gegeven door den lector Ds. C. de Boer, ten behoeve van een 50 tal studenten. En - -OcLnl-uir_192Q_bet ccisb te Rotterdam de Leidsehe Universiteitsdag door leden van het fonds georganiseerd, ten doel hebbend een band lo vormen tus schen oud-studenten der Leidsehe Hooge- school en tusschen deze oud-studenten in de universiteit zelf, opdat zij ook meet be reid" zullen zijn finantieel Let wetenschap pelijk werk der universiteit te stcunci: De studenten, aangenomen om zien te bekwamen voor wetenschappelijke ambten in Nederlandsch-Indië en die het vorige jaar hun studie moesten afbreken, hebben bericht ontvangen, dat zij de aanvanke lijk hun aangewezen studie konden voort zetten mits zij genoegen namen met wat minder zekerheid dan vroeger hun beloofd omtrent den aarcl van den hun aan wijzen werkkring. Voor sommigen kwam dat redres te laat, zoodat zij voor de Indische taalstudie ver loren gingen; anderen keerden, na onge- wenschte afbreking hunner opleiding tot die studie teiug. Voor allen was deze hou ding van het gouvernement 'een bittere levenservaring. De toepassing van de ...e voorschrif ten omtrent- de collegegelden bracht 1 den rector een uitgebreid© correspondentie mede. De hooge retributie schrikte af van het bezoek der universiteit van uit den vreemde. Het onderwijs in de arehaeologie van Nederlandsch-Indië is zeer gebaat door liet aan de Leidsehe Universiteitsbibliotheek in bruikleen afstaan van een belangrijke verzameling foto's en teekeningen van Nederlandseh-Indische oudheden, toebehoo- rend aan het Koninklijk Instituut vooi taal-, land- en volkenkunde van dNeder- landsch-Indië. Prof. Lorentz is bereid gevonden zijn Maandagsche voordrachten voort te zetten De kennis van de praktijk van kasrecht werd bevorderd o. a. doordat de privaat docent voor het arbeidsrecht, Mr. C. W. Je Vries met studenten excursies heeft onder nomen, naar industrie-streken in- het bui tenland en de staatsmijnen in Limburg. Met het buitenland onderhield de hooge- school verschillencffe besprekingen. Verscheidene professoren traden aan bui- tenlandsche hcogescholen op, terwijl hui- tenlandsclie geleerden aan deze universiteit voordrachten hielden. Na eenige woorden te hebben gewijd san de bezuinigingen, die ook het hoogeronder- wijs treffen en waarbij spreker wijst Jp deni overvloed van overheidszorg voor do natuurkundige wetenschappen, herdacht hij oen drietal overleden studenten t. w. de heeren C. S. Lcchner, L. ten Gate en P- Gelein Vitringa. Heb aantal ingeschreven studenten be draagt 1717 tegen, het vorige jaar 705. Het aantal promoties daalcle van 47 tot 41, symptoom van het ook uit de verkorting van den studietijd blijkend streven 0111 zoo spoedig mogelijk zich in de maatschappij economisch te doen gelden. Van de tien prijsvragen lokte slechts écrij gesteld door de faculteit van geneeskunde, twee beantwoordingen uit. Geen dezer kou

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2