„Be Lcite Courant" Tweede Blad ■wisten d>e deelnemers een stukje van het Dui tse he Reich swald te veroveren, om (daar d'e iinleiddng van prof. dir. Brom ovetr de bekeering van Nederland 'te aanhooren. De lezing van Brom was heefl gewoon, d. w. z. zooals Brom altijd is: subliem. De moeilijkheden van het Irékeeringshverk kwamen terdege naar voren; moeilijkhe den, gemaakt door onze tegenstanders, maar ook moeilijkheden door een onvol doend elkaar begrijpen in eigen kamp. Prof. De Langen Wendels bleek volop berekend voor zijn taak, ons de leier te schilderen van Sitnt Thomas ten opzichte van het drankgebruik. De geleerde inlei der schetste achtereenvolgens de opvat ting van zijn beroemden ordebroeder om trent de matigheid voor bepaalde 'klassen van menscben. De avond van dien dag bracht alweer nieuw geestelijk genoegen door de mooie gedachten, ontwikkeld door mej. Stans Kiiller over .Geluk en Genot". Ofschoon de laatste dag der bijeenkomst al in liet teeken van afscheid stond, tooh wist paleT G. van "Woesik S.J. de hoor ders nog te boeien mot zijn lezitng over ..De inwerking der genade op ons cla(ge- Jijk.seh leven". Het bleek wel, dat het woord „daaelrjkscTi" geen' overbodig or nament in bet onderwerp der lezing hvas. Geheel ging de vergadering aocoord met de beschouwing van den sprekeT over „ge nade-cultuur" in tegeristeUing met .per soonlijk heidscultuur".. Deze lezing was zeker een waardig sflot in de rij der spre kers en liet enthousiasme op deze verga dering werd nog verhoogd, door de tegen woordigheid van onzen Uniemoderator pref. Groenen en onzen Uniesecretaris ir. L. Feber, die daarmee te kennen gaven, lioe hoog zii deze zomerbijeenkomst ach ten als studenfenwerk. Had niet de missiecursus vele studen ten naar Tilburg geroepen, dan ware het afscheid van liet St. Domm;cu>s-college ons haast to zwaar gevallen, want har'te- l 'jke vriendschap hadden we daar gevon den. Seineiiigita Berichten Ernstig ongeval. F. en doode en drie gewonden. Woensdagavond toen met een verhuis wagen van den expediteur B. de inboedel van de.n chemiker Klasen zou worden over gebracht naar diens nieuwe woning aan de Veldkampstraat te Ensohdé brak op den Wooldriksweg de voetplank van den bok, waarop gezeten waren de voerman K. van Oyink, de arbeider Schreurs, 2 zoontjes van K. en een zoontje van zekeren de Haas. Allen vielen naar beneden, terwijl tot over maat van ramp de paarden op hol sloegen. Heb 12-jaig zoontje van Klasen werd door den zwaren wagen overreden en was direct dood, terwijl zijn broertje een been brak. De voerman bekwam een wervelkolom-frac tuur en werd naar liet R. K. ziekenhuis Overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De arbeider Schreurs bekwam een beenfrac tuur en het zoontje van dé Haas eenige ontvellingen. De voetplank is door de po litie in beslag genomen. Onder een stapel hout bedolven. Twee meisjes gedood. Te Westzaan geraakten Woensdag na middag omstreeks 5 uur de twee eenige dochtertjes van den heer Rot, houthande laar aldaar resp. 5 en 7 jaar oud, bij liet spelen onder een omwaalenden stapel hout bedolven. Men miste de meisjes des avonds pas toen zij niet thuis kwamen. Om 8 uur eerst werden zij gevonden." Eeider borst kas was ingedrukt. De dokter kon slechts den dood constateeren. Hoog water 'Achter Tcrapel, te Haren-Ems, zijn tengevolge van het doorbreken van twee dijken alle landerijen onder water gezet en kunnen vele ingezetenen niet van huis komen. Militaire hulp is ingeroepen. Men meldt uit Winschoten d.d. 10 September: Gisterennacht is liet Dollardwater over de dijken geslagen van den Carel Coen- laadpolder met liet gevolg, -dat het indij- kingswerlc gisteren stil lag. D velg arbeiders werden belast met het UIT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond t* hooren Is 6.05 uur SFR (Radio-Parfa) 1780 Litéraire voordracht. 520 5WA (Cardiff) 350 M Cow cert. 5.20 Brussel, 265 M. Concert. 8.15 ff PCGG (Den Haag) 1050 M.' i Kurhausconcert van SchcveV 1 ningen. 8.20 2LO (Londen) 365 M. Com; eert en zang. 8.20 5IT (Birmingham) 475 M Uit-i? voering van een tooneelspel in 1 1 4 bedrijven. 8.20 5WA (Cardiff) 350 M. Pijpu-, laire muziek. 8.20 2ZIJ (Manchester) 375 M. Concert, zang èn voordracht. 8.20 5NO (Newcastle 400 M. Cow cert. 8 20 5SC (Glasgow) 420 M. PI aw tage-liedjes eh voordracht. 8.35 Brussel, 265 M. Nieuws en concert. 8.50 JpD (Aberdeen) 495 M. .Voor- uracilt en opera-concert. 8.50 Berlijn, 430 en 500 M. Con cert. 9.20 2ZIJ (Manchester) 375 M. Kamermuziek. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M,; Concert. 10.20 SFR. Dansmuziek. oppompen van het water, dat hoog boven de dijken stond ter afvloeiing naar den Dollard, opdat weer kan worden voortge- werkt aan den indijkingsarbeid. Nu het water op de Gélde.rsche hoofd rivieren langzaam wegzakt en de weilan den en bouwlanden weer watervrij komen* staat de boer voor een nieuw nadeel. Het weiland zit onder bet slik en zal vooreerst weinig voordeel brengen. Het overstroom de of doorregende bouwland met aardap pelen of kool staat deels te rotten. Op sommige akkers stond nu al weken lang de gemaaide haver te drogen, deze is nu wel deels verrot^ op sommige plaatsen schoot ze door. Doordien men te Aalten de waterkee- ringen had doorgestoken, om den hoogeni watervloed, die het. dorp teisterde, kwijt te raken, is het dorp Varsseveld. naar de „N. R. Crt." meldt voor een groot deel overstroomd. Eenige bewoners van het dorp moesten uit hun woning vluchten. Vele akkers met aardappelen, bieten, ha ver, enz., zijn vernield. De commissaris der Koningin in Gelder land en bestuurders van heb waterschap zijn ter plaatse geweest om den toestand, in oogenschouw te nemen. Moordaanslag. Vanochtend heeft de 24-jarige electriciert J. T. uit Blerick op den Herunge.r weg te Venlo een moordaanslag gepleegd op de 20-jarige Margaretha Münten te Venlo. Het meisje, dat den man, met wien zij omgang heeft gehad, wilde ontwiiken. avcs den winkel van de coöperatie ,.De Hooi" ingegaan. T. volgde haar echter en los1.»» drie revolverschoten op haar. Het meisje werd aan den rug in de zijde en aan da linkerhand verwond, echter niet levensge vaarlijk. Zij is te voet naar het hospitaal gegaan. De dader is in hechtenis genomen. Bloedvergiftiging Te Harenkarspel is een 47-jarige m-n. aan bloedvergiftiging overleden. De bloed vergiftiging was ontstaan bij het uittrek ken van een distel. Treinroovers. De politie te Bloemendaal heeft de da ders weten op te sporen van den diefstal van een rijwielplaatje, een tooneelkijker rn eetwaren, die een paar weken geleden 's gepleegd, in de tenten van padvinders aan het Bloemendaalschè strand. He.t zijn twrs Haarlemsche jongens van 16 en 17 jaar. Zij hebben bekend én "zijn in arrest gesteld. Gevaarliike heeren. Toen een 16-jarige bakkersknecht la Beekbergen 's morgens tusschen 4 en 5 uur naar de woning van zijn patroon ging, weid. hij voor de cleur van die woning gegrepen, door twee personen, die hem bonden en een zakdoek in den mond stopten. Zij ent- Vrijdag 12 Sept. 1924 IMfeiiBEHLfllBD Salarissen Rijkspersoneel Een rechtsvordering tegen den Staat De Ned. R. K. Bond van Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus" heeft aan mr. D. A. Schretlen, advocaat ien procureur te Utrecht, aldus de „Utr. Courant", opdracht gegeven een aclie te leiden lot uitbetaling alsnog aan leden can dien bond van hét onverkort salaris. Deze actie zal worden ingezet met de Montering van een der leden van genoem den bond. Binnenkort zal daartoe de Staat der Nederlanden worden gedagvaard om bij procureur te verschijnen ter terechtzitting der de Arr. Rechtbank te 's-Gravenliage, [teneinde, aangezien gedaagde van den len Mei 1924 af eischers jaarlijksch tractement heeft teruggebracht, zonder dat eischer zulks heeft goedgevonden, van f 2700 tot op f2570 en hem dienovereenkomstig uit betaald 1/12 gedeelte van f239145, zijnde het gereduceerde van f 2590 na aftrek van f37.35 voor hjjdrage pensioen voor we duwe en weezen, zijnde f 199, terwijl aan eischer uit voorschreven hoofde een maandelijksch voorschot toekwam van f200, als een gevolg waarvan de eischer jtoen f 10 te weinig ontving; aangezien gedaagde over de maanden 'Juni en Juli 1924 wederom aan den eischer aanbood als het hem toekomend reglementair voorschot van 1/12 gedeelte van zijn jaar-tractement een bedrag van f 199 in plaats van f 209, welke betalin gen als zijnde onvoldoende door eischer niet zijn aangenomen geworden: aangezien gedaagde over de maand 'Augustus 1924 wederom slechts f 199 in plaats van f 209 als maandelijksch sala risvoorschot heeft uitbetaald; aangezien eischer zijne rechten op het te weinig aan hem uitbetaalde tractement als voormeld, uitdrukkelijk heeft gereser veerd; aangezien eischer derhalve gerechtigd is tegen den gedaagde een rechtvervolging in te stellen tot uitbetaling van het te weinig en niet ontvangen tractement, als voorgeschreven, zijnde een bedrag van f458; mitsdien bij vonnis uitvoerbaar bij voorraad gedaagde zal worden veroor deeld om ter zake voormeld tegen kwij- ting aan dén 'eïsch'ër te betalen een be drag van vier honderd acht en dertig gul den, verhoogd met de rente van 5 pet. 's jaars te rekenen vanaf den dag der dagvaarding tot aan dien der voldoening, mot veroordeeling van den gedaagde in de kosten dezer procedure. De film „Adcro Te". Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roer mond, heeft ook voor zijn diocees zic-h het alléén-vertooningsreoht van de film „Ado- ro Te" verzekerd. De film zal geëxploi teerd worden ten bate van nieuwe en ar me kerken en andere liefdew.erken in Lim burg. De exploitatie' zal geschieden door de Aalmoezeniers van den Arbeid, ieder voor eigen district. Voor het Bisdom Breda beeft Mgr. Hop mans het alléén vertooningsrecht verkre gen. Hier is met de exploitatie belast prof. v. Meel. Betalen met gepast geld. Do Nederlandsche Spoorwegen hebben de volgende instructie aan het slations- personeel uitgevaardigd: In den laats ten tijd wordt door bet pu bliek herhaaldelijk erover geklaagd, dat personeel van reizigers- en bagageloketten kortweg betaling eisebt in afgepast geld en, ook indien -de reiziger daartoe niet bij FEUILLETON DE NIEUWE DOKTER Naar het Franseh van JULES PRAVIEUX. '(Eenige geautoriseerde vertaling.) 6) r M- Neen, neen, juffrouw, zei de pastoor, met verheffing van stem, zoo nieuwsgierig bon ik niet. Ik heb een ander doel, heel iets anders. Periculosa Valde. r Valde, Valde... herhaalde de pas toor, terwijl hij zijn blikken over de met boeken gevulde planken liet gaan.T. Periculosa Valde, wat zijn dat toch voor lui? dacht juffrouw Renard, die pas toor heeft slechts behagen in werken van onbenullige schrijvers, schrijvers zonder naam, boeken, die 'heelemaal onbekend zijn, zooals de romans van Valde en Pe riculosa. Nooit van mijn leven heb ik zoo'n (itel gehoord. Mijnbeer pastoor, zei zij, ik heb in mijne verzameling nog nooit de geschie denis gehad van de liefde van Valde en Periculosa, maar ik heb. wel die van Ro- hiéo en Juliette, van Daphnis en Chloë, Paul en Virginia, ik beloof het u, ze zul ten u tranen doen schreien. 1 Daar de eerwaarde heer Tharot niet Antwoordde, vervolgde madame Renard: uT ^u' za* voor u ^eus doen van kleine, lieve romannetjes. Vertrouw op Sr zult er geen spijt van hebben. ■Natuurlijk zal ik het werk van den pries ter Constantin van Ludovic Halévy niet target an, dat spreekt, yam .zelf* Jtlt machte is, weigert zelfs ronde bedragen als tien cents, één gulden enz. terug te geven. Ernstig vermoeden bestaat, dat in vele gevallen de weigering niet voortspruit uit gebrek aan de noodige betaalmiddelen. Het personeel mag zeer zeker bevorde ren, dat het publiek in afgepast geld be taalt, maar is de reiziger klaarblijkelijk hiertoe niet in staat, en is in do kas het voor de terugbetaling noodige geld aan wezig, dan mag bet recht, om krachtens art. 6 A. N. V. betaling in afgepast geld te eischen, niet worden uitgeoefend. Van de reizigers kan niet gevorderd "worden, dat zij steeds het door hen te be talen bedrag vooraf nauwkeurig bereke nen, wat hun trouwens in vele gevallen niet mogelijk zou zijn, en het personeel moet hun dan ook bij de door ben te ver richten betalingen zooveel mogelijk ter wille .zijn en tegemoet komen. De Internationale pcslzesfiltentconstalling in Den Haag. Do belangstelling voor de postzegel!en- toonstelling is doorloopend enorm. Het stroomt bezoekers. Buitengewoon blijkt de attractie te zijn van de serie postzegels, die men op zijn toegangskaart en uitslui tend op die wijze aan het ter tentoonstel ling ingerichte postkantoor kan koopen. De stellen vliegen weg. Vele bezoekers koo pen een aantal toegangskaarten tegelijk om zich, zoodoende, meer stellen te ver schaffen. Dit gaat zelfs zoover, dat, naar men van den beambte in bet postkantoor gehoord heeft, aankoopen van honderd en meer toegangskaarten tegelijk geen uit zondering zijn. Eén persoon heeft zelfs vijfhonderd toegangskaarten genomen, om daarmee op 1000 stellen tegelijk de hand te leggen, verscheidene anderen driehon derd toegangskaarten. Wanneer het zoo doorgaat zal de voorraad postzegels wel licht niet eens toereikend zijn voor den duur der tentoonstelling. Bond van Nederlandsche Schilders- patroons. De Bond van Nederlandsche Schilders patroons heeft zijn algemeene jaarverga dering op 9, 10 en 11 dezer te Apeldoorn gehouden. Medegedeeld werd o.m. dat het ledental in September 1922: 1613 met 58 afdeelin- gen en in 1923: 1401 met 52 af deelingen bedroeg. Als hoofdbestuursleden werden herko zen de lieer W. G. van As, voorzitter met 723 en de heer A. van Reekum uit Rotter dam met 708, en gekozen W. E. Walraven uit Amsterdam met 560 en C. van Willi- genburg uit Bloemendaal met 358 van de 765 uitgebrachte geldige stemmen. De bei de laatsten ter vervanging van de beeren J. Dooyewaard uit Amsterdam en D. Scheer uit Haarlem, die niet herkiesbaar waren. Nerf. Stucadoorspafroonsbond. Woensdag en Donderdag hield de Ned. •Stucadoorspatroonebond te Nijmegen" zijn 22ste jaarlijksche algemeene vergadering in de Vereeniging. De Voorz., de heer J. A. de Moet uit 's-Gravenliage, wierp in een rede een te rugblik over het afgeloopen jaar en zeide dat dit een proefjaar was in verband met het niet afsluiten van een landelijk collec tief contract. De afdeelingen Assen en Deventer wer den geroyeerd met 17611 stemmen. De volgende jaarvergadering wordt ge houden in Leiden. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de voorzitter, de heer J. A. de Moet, te 's-Gravenhage, en het bestuurslid, de heer A. A. Meijer, te Amsterdam, werden herkozen. In de plaats van den heer H. G. Vermeer Sr. te Rotterdam, die voor een herbenoeming had bedankt, werd als 2e secretaris gekozen de heer J. Martinus le Groningen. De lieer Vermeer, die 22 jaren bestuurs lid van den bond is geweest, werd gehul digd. Na uitvoerige discussie werd verworpen met 177 tegen 25 stemmen een door bet bondsbesluur ontraden voorstel-Amster- dam, strekkende om geen mindering te brengen in het percentage dor G. V. B.- verplichtingen, doch een limiet te stellen tot een bedrag van f 10.000. De beslaande regeling blijft -dus gehandhaafd. Juffrouw Renard nam toen van de boekenplank een half dozijn werken, over handigde ze aan den pastoor Tharot, die haar tien frank betaalde. De pastoor nam ze mee naar zijn pastorie en las drie dagen lang. Daarna sprak bij tegen den kape laan zijn oordeel uit: Domheden, domheden, zei hij. Als dat toch zoo maar geoorloofd is.Weet go wel dat die Constantin, niets anders dan een uilskuiken is Welnu, daar maken die letterkundigen hun beroep van Dat men romans maakt, goed, dat zou ik op slot van rekening kunnen begrijpen. Er zijn zonderlinge mensclien met zulk een wonder temperament, dat zij nergens voor dettgen dan om kletspraatjes te schrij ven. Maar dat iemand die producten leest, dat gaat boven mijn verstand. Men weet immers toch dat bet niet gebeurd is, dat liet allemaal verzinsels zijn. Ha, een werk van godgeleerden als Billuart en Gousset is heel wat degelijker, krachtiger en gezonder voor den geest. Enfin, ik heb drie dagen van mijn leven verspild. Ge hebt me om den tuin geleid, zooale ik trouwens wel verwachtte, heb ik in geen enkel van die romans eenige nuttige vin gerwijzing gevonden ten behoeve van het geval, dat ons bezig boudt. Een jongen en eon meisje, zij kennen elkander niet en toch is bet absoluut noodzakelijk, dat ze elkaar krijgen. Een oude dokter, de vader van bet meisje, loopt ben in den weg, of liever gezegd, moet dat doen. Wij willen dat zij trouwen. Dat is toch het probleem, dat wij moeten oplossen, nietwaar? Hoe zullen wij bet nu aanleggen, om ons doel to bereiken? Natuurlijk zouden dg fabrikanten van romans hierbij piet ïn de gisterochtend voortgezette verga dering is in behandeling gekomen een voorstel van het bondsbestuur om stappen te doen bij de besturen van den Nederl. Aannemersbond en den Bond van Nederl. Architecten, teneinde te geraken tot een arbitrage-overeenkomst. De afgevaardigde van Rotterdam zeide, dat de architect Van Doorn, te Rotterdam de bepaling toepast, dat de laatste twee termijnen niet betaald worden, voordat de aannemer heeft aangetoond, dat bij zijn onder-aannemers en leveranciers heeft betaald. Spr. beval navolging van deze regeling aan. Nadat nog verscheidene afgevaardigden het woord hadden gevoerd, werd het voorstel aangenomen. Het denkbeeld van den afgevaardigde van Rotterdam zal na der door bet bestuur worden overwogen, waarna eventueel stappen zullen worden gedaan om de besteksbepalingen met het bedoelde voorschrift uit te breiden. Met de leveranciers en architecten zou hierover, zoo meende do afgevaardigde van 's-Gra venhage, alvast in overleg kunnen wor den getreden, voorloopig echter niet met cle aannemers, van wie velen er nog tegen zijn. In zijn slotwoord dfong de voorzitter er hij de afdeelingen op aan, haar stand punt te overwegen, ten aanzien van de wenschelijklieid en de mogelijkheid, het volgende jaar wederom te komen tot af sluiting van een collectief arbeidscontract Sludenlen-cursus. Aan een door L. T. (Delft) ons toegezon den vers'ag ontleenen we het volgende: Zooals gebruikelijk is, weid ook d)t jaar voor cn door de studenten een zomerbij eenkomst georganiseerd, die gehouden ,werd in het gastvrije St. Dominicus-colle- ge te Nijmegen. Het programma was op gesteld door de R. K. Draiikweer-mter- academiale.. Naast besprekingen van a'gc- meenen aard werd daarom ook aan het vraagstuk der R. K. drankbestrijding de aandacht geschonken. De openings vergadering, waarin de voorzitter Paul Kok in korte woordc-n het doel der b'jeerikomst uiteenzette, bracht ons al aanstonds volop in het debat door een inleiding van den student-spre ker Hans Muyser. Deze had als onder werp gekozen: „De sludenten-drankbe- strijding en wat er uit groeiende i's". Spreker deed ons gevoelen, dat de studen- ien-draukbeslrijding de goede richting uitgaat, nu niet alleen wordt gelet op ma tigheid in liet drankgebruik, tmaar tevens "wordt gestreefd het liuofd te bieden aan gevaren van bioscopen, cabarets enz. Maar naast deze negatieve zijde van de studen ten-actie wordt 'ér ook wel degelijk opbou wend positief werk verricht. Spreker stel de tot voorbeeld de Delft,sclie afdeeling, waar men ernstig streeft naar een voTVre beleving van ons rijke Roómsche geloof. He't strekt zeker den inleider tot eer, dat bij, wat hij bij anderen ziét, weet 'te waar- deeren en aa.n zijn medë-sfudenten als program, van actio -wil voorkonden. Met gr'poter optinr'sme dan He barome ter rechtvaardigde trokken den volgenden morgen de deelnemers naar buiten om in de openlucht de inleid og ovetr „Katholi cisme en economisch léven" te vo'gen. Rijker waren voor de cursis'ten de vruch ten, die 'hun newerden vanaf den boom, waarop drs. H. Kaag had plaats geno men voor zijn inleiding, dan de vruchten, die andere hoornen ons hadden todge- strooid. Spreker bracht ook in herinne- rng-.de artikelenreeks van Viator o'ver ..De beteekenis van het geld voor bet cultuur leven der katholieken". In menig opz'cht deed spreker ons de daar verdedigde princiepen beter inzien, al was hij het ook niet in alle opzichten daarmee eens. Een malsche regen deed ons omzien naar een veilige schuilplaats, waar nog üslnjg de gedachten-wisseling werd voortgezet. Dienzelfden avond sprak pater Marius Lamers O.F.M. over een:go anoraa'-prin- c'epen in verband met do katholieke drankbestrijding. Vooral stond spreker langen tijd stil bij het begrip matigheid, waarvoor bet Latijn drie afzonderlijke termen heeft: temperantia,abstinentia, sobrietas, zoodat wij ook in onze moeder taal rekening d'enen te houden met het geen door elk dezer driei termen wordt verstaan. Ondanks de versperringen van gewa pend beton, prikkeldraad en loopgraven met do handen in het haar zitten. Om de twee jongelui te laten trouwen, zouden zij den oude eenvoudig laten dood gaan. Een flinke ziekte, die zij hem op het lijf zouden jagen en alles was in orde. Het een is niet slechter dan het ander. Ik ken hun toeren nu wel. Maar we. zitten hier voor de werkelijkheid. Non Licét: (Dat mag niet). Ik wil den goeden dokter Chan- teau volstrekt geen kwaad doen en wensch hom een lang leven. Welnu, mijnheer pastoor, zei do ka pelaan, wij zullen er iets op vinden, om de zaak te regelen. Indien dokier Braviè- res in de streek zoo'u succes als genees heer krijgt, dat hij de klandizie van dok ter Ghanteau kan veroveren, dan zou deze vroeg of laat gedwongen zijn, zich ge wonnen te geven. Men zou dau een voor stel kunnen doen om alles in der minne te kunnen schikken. En die minnelijke schikking zou be staan in bet huwelijk van zijn dochter met dokter Bravières. f—1 Juist. Dat is een goed idee, een praktisch idée. Men kan wel zien, kapelaan, dat ge geen romanschrijver zijt. Nu zijn we er, laten wij alle krachten inspannen om het succes van den jongen Bravières te ver zekeren. Hij verdient trouwens ook wel, dat wij ons eenige moeite getroosten om hem te helpen; hij is een goed christen en dat is iets zeldzaams in onze dagen, daar bij neef van onzen- aartspriester en te vens, daar ben ik van overtuigd, een be kwaam dok (er. Wij zullen tevens voor juffrouw Ghanteau werken. Dat arme kind zou in Pierre Bravières een ecb', genoot vinden* haaj wa&rdjjr en da xa&do me vrouw Ghanteau zou ons slechts kunnen danken. Wat een hartzeer, hoeveel tranen misschien zou ons plannetje haar sparen. Dat is zeker, stemde de kapelaan toe Kijk, zei do pastoor, die zich warm begon te maken voor zijn Mee. Morgen is, zooals ge weet, de dag van do dekenale conferentie; de veertien patsoors van het dekenaat vergaderen bij mij en eten met ons, na de zitting. Ik zal aan do heeren onzen jongen dokter voorstellen. Al onze confraters zal ik verzoeken hem in hun ne parochie aan te bevelen, We zullen dokter Bravières aan tafel vragen. Den volgenden morgen klokslag negen uur, kwamen de veertien pastoors van iiet dekenaat lo Brcnav aan, langs do drie wegen, die er heen leidden. Na de H. Mis en de conferentie, die bij den pastoor werd gehouden, begaf men zich naar de eetzaal. Dokter Bravières was er ook. Alvorens do „Benedicite" te bidden, stel do de pastoor zijn gast voor. Mijno heeren, zei hij, ik heb ge meend goed te doen, mijnbeer do dokter Bravières, neef van den eerw. beer Per- rière, onzen aartspriester, aan tafel te noodigen. Hij is te Brenay gekomen in do hoop er zich te vestigen. Wij wenschen van harte, dat het succes hem moge be moedigen om in ons midden te blijven. Dokter Bravières trouwens al wat noodig is om te slagen. Hij beoft uitstekende stu dies gemaakt, is bekroond door de facul teit, beeft de bronzen medaille ontvangen van den Openbaren Bijstand. Toen de heeren na bet bidden van bet „Benedicite" gezeten waren, zeide de pas- Dokier, ik wil open kaart mol u spe len, ge zoudt u vergissen, wanneer ge hier een festijn verwacht. Er zijn mis schien nog menscben die zich verbeelden,, dat wanneer geestelijken vergaderen er steeds een overvloedige maaltijd wordt gehouden. Een fabel, een legende. Zeker voor het dekenaat van Brenay. Wij heb ben niet gewild, dat deze bijeenkomsten oen ramp zouden worden voor do helaas niet dikwijls goed gevulde beurs van den pastoor, die ons ontvangt. En sedert da scheiding van Kerk en Staat hebben wij besloten, dat de meest strikte soberheid aan onze maaltijden in acht genomen zal worden. Het menu is volgens voorschrift opgesteld: vleesch, groenten en dc.sert. Degenen onder ons, dio verkwistend zijn of die een bewijs willen geven van vrij gevigheid, mogen er kaas bijvoegen. Ia alle geval, het is voldoende, Requirilur et sufficit. ('t Is noodig en voldoende) zei de eerwaarde heer Des- places, pastoor van Granbcau. Inderdaad, het is voldoende, hernam do pastoor en hygiënisch bovendien. Zeker is het hygiënisch, zeide dokter Bravières, ik vrees zelfs, dat het te hy giënisch zou zijn; als ik u bidden mag, mijn heeren, verbreidt uw reglement niet in d* rijke families van do parochies. Ge zoudt ons de patiënten voor den neus wegkapen. Goed eten en drinken zijn de beste hel pers der dokters; ze geven de. beste klan-* ten. Als iedereen bet in zijn hersens kreeg om de pastoors na te volgen, zou ik mij godowngen zien, spoedig mijn biezen te pakken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3