Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN BygTEHLAHD 15e Jaargano. DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1924 No. 4560 JDeABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Sfoor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. (Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné*s ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen l TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAQTi Gewono advertantlSn 30 «aal per rageC Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 3 dubbele van bet tarief berekend. s a^v®r'ön"®n» van ten hoogste 80 woorden, waar <sf betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en 19 huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V De wurmende vrijdenkerij. 1 Do Vrijdenkers, die zich do woelde kun nen veroorlooven, er maar op los of in het •geheel niet te denken zij hebben, naar men zich herinnert, na de weigering van de Koninklijke goedkeuring op hun statuten, besloten, een groote actie te |be- ginnen tot het leegpompen der kerken. Dat is de wraak van „De Dageraad" genoemdI Van de leegpomperij is nu de eerste statistiek verschenen, die over 2'A maand loopt. Daarop staat bovenaan do Ned. Herv. Kerk, van wie zich in dien tijd 448 leden zouden hebben afgescheiden ten gevolge van de „Dageraad"-actie, dan de Roonisch-Kath. Kerk met 163 leden Of we niet bevreesd zijn, dat de Katho lieke Kerk in ons vaderland zoo langza merhand door de Vrijdenkers zal worden leeggepompt"? 't Is een droeve actie voor hen, die ze uitvoeren'- Wij kunnen dat gewurm van „De Dageraad" kalmpjes aanzien -al hebben wij ook medelijden met degenen, die door het domme materia lisme worden gevangen. De paar honderd Katholieken, die „Do Dageraad" bewerkt heeft, zijn_ natuurlijk menschen, die er al lang „niet meer aan doden", die naar een bekend woord eigenlijk reeds door den Paus zijn uitge wied. Intusschen is er in „De Dageraad" zelf al groote ruzie! Er zijn enkele denkendep. in het gezelschap, die het met de actie van den laatsten tijd niet kunnen eens zijn en met scheidingsplannen rondloopen! Met de Hijnlandsche Processie naar Kevelaer. f Kevelaer, Dinsdagavond, 9 Sept. 1924 Do mensohenkenner Paulus zegt in zijn lsten brief aan de Korinthiërs: „Toen ik kind was, dacht, sprak en oordeelde ik alsf een kind, maar nu ik man geworden bon, heb ik afgelegd, wat des kinds is. In toegepasten izin zal menigeen onder óns dit woord van den apostel al vaak hebben moeten nazeggen. Hoevole denk beelden, maar ook koevele kindervreugden hebben wij bij onzen groei naar dien man- nelijken leeftijd niet prijsgegeven? Bij bet klimmen der jaren ging van sommige genoegens het mooi er zoo gauw af. Wij ■hadden er een teer weefsel van heerlijk heid omheengedroomd. Maar de realiteit van het dikwerf nuchtere leven scheurde die weefsels stuk, en geen liefderijke 'hand. - vermocht ze weer toe te vlechten. We wer den menschen van de koude praktijk. Doch niet immer heeft het ruwe leven die macht! Elke mensdh blijft gedurende ziijn bestaansloop een reeks onomstootbare vreugden behouden, welke hij van jongsaf tot aan zijn uitgang mag koetseren. En <ot die genoegens behoort ook een.reis je naar Kevelaer! Naar Kevelaer! o wanneer je als jon gen daarheen mocht, was ;het heele jaar goed. Welke roomseke jongen uit drie kwart onroomsche stad zag ooit het ka tholieke leven zóó op de openbare straat gebracht, als ginds in dat verre genade oord, waar een wadem van romantiek over ademt, en dat met zijn mengeling van geestelijke godsvrucht en onschuldige blijdschap hem herinnerde aan de middel- eeuwsche kerkmissen, waarvan hij dn mooie boeken las? Ja, bij mijn thuis komst in de „griffermeerde" stad na mijn eerste hezoek aan het. gerenommeerde genade-oord waar hlijft de tijd? had ik even gaarne terstond daarheen terug willen gaan, als een jongen weer naar buis wil, die in een pensionaat of zoo is weggestopt. Dat Kevelaer met zijn pro cessies en godsvruchtsoefeningon zoo maar op den openharen weg, met. to'n pret- tigen aanleg van plein en straten, z'n ge zellige winkels en hotels, z'n fraaie ker ken, waarin zoo mooi gezongen werd en je maar ongestoord je gang kon gaan, Ke velaer met z'n drukte van honderden ge moedelijke allerhande vreemdelingen, die hij prachtig zomerweer vaak 's avonds iaat nog de straten vulden, Kevelaer met z'n duitsch stedenstempel, dat ik van oude platen in de Katholieke Illustratie had af gekeken, gaf me oen verwondering gelijk iemand ondervindt, die een liefelijken, maar haast onmogelijken droom heusche werkelijkheid ziet geworden. Ja, het was do vervulling van een gedachtebeeld, dat ik in gepeinzen had opgebouwd, en waar aan, eemnaal gerealiseerd, we. maar al fe spoedig werden ontrukt. Ik had toen juist pen paar fraaie novellen van Von Eiohen- dor ff gelezen, in wien de literaire duit- ccho romantiek wel haar hesten vertegen woordiger vond, en aankomend in de lus tige, drukke straten van het kleine zou- Overstroomde stadje Keyelaer waande ik He Florio uit Das Marmobild, zooals hij, fij) reis naar Lucco^ ^ich daar plots be vond voor een blij feestterrein, dat hem het doel zijns weegs deed vergeten. Runx- putte, Maria's genade-oord in Kennemer- land, je bent lieflijk als een pastorale van Beethoven, en gij, Kevelaer, ge zijt be koorlijk als een romantische novelle van Von Eichendorff Alles goed en wel, maar het eigenaardi ge van Kevelaer is dunkt me dit, dat het ook later zijn charme niet verliest. Ja, wij kennen onder geestelijken en leeken er menigeeh, die het als een fortuintje beschouwt, als hij daar nog eens heen mag gaan. En zoo was het ook mij_ oen genoegen, toen ik hoorde, dat het lot mij aanwees, met een 90-tal parochianen als afdeeling van de Rijiilandsche processie op Dinsdag 9 September naar het aantrek kelijk genade-oord te mogen optrekken. Alvorens af te reizen hebben we do ge schiedenis van Kevelaer or nog eens op nageslagen. Wat is ze simpel en tegelijk wat is ze vreemd! Hendrik Buschmann, een koopman to Geldern, maakt in den winter van 1641 een zakenreis in de huurt van Kevelaer en hoort bij (zijn drievoudig bezoek aan die plaats in do nabijheid ervan een stem die hem aanspoort, daar een kapelletje to bouwen. Buschmann ziot daarin een wenk van hooger hand en besluit er voor te ;aan sparen. Och, welke zaken zijn in een roomsoh land gewoner dingen, dan devo tie-kapelletjes, die je er immers bij de vleet ziet? Tot nu toe is de geschiedenis nog vrij eenvoudig, maar nu komt het vreemde. Buschmann's vrouw Mecktildo krijgt een droomgezicht, waarin zij een wonder baar glanzend kapelletje iziet en in dat kapelletje een prent met de beeltenis van O. L. Vrouw van Zeven Smarten. Zij her innert zich nu dit plaatje gezien te heb ben in handen van oen paar soldaten, die het haar onlangs 'hadden willen verkoo- pen, maar tevergeefs, want het was haar te duur. Na lan^-pnxteu weet meen tilde haar man te overtuigen van de echtheid van haar visioen en met zijn toestemming tracht zij het prentje in handen te krij gen. Zij slaagt er in en geeft het haar man, die het op een plankje liet vastma ken, teneinde het op die wijze in het ka pelletje, dat ondertusschen zijn voltooiing naderde, te kunnen ton toon stellen. Busch miann gaf het plaatje dus aan een plank jesmaker, maar- toen de Zusters Carmeli- tessen van Geldern, woonplaats der fami lie Buschmann, ervan gehoord hadden, wisten zij dien plankjesman te bewegen heel natuurlijk voor iemand, die met de gedragingen van eerw. Zusters 'n beetje op de hoogte is —i het prentje bij haar in 't klooster te brengen. Die goeie nonnen, die heelemaal geen bezwaar hadden tegen wat de moralisten pia fraus of vroom be drog- noemen, bleven den gansehen nacht geknield voor het plaatje bidden en wa ren den anderen morgen slechts met de grootste moeite te bewegen het aan Buschmann af te staan. Dit ééne feitje drukt het kenmerk der echtheid op de heele geschiedenis! Buschmann kreeg natuurlijk ten langen leste zijn zin en bracht het schilderijtje naar zijn woning, maar had daar rust noch duur vanwege de vele toostroomen- de vereerders. Hij gaf liet daarom aan de Capucijnen te Geldern. die het op hun beurt afstonden aan den pastoor van Kevelaer, die het op Zaterdag 31 Mei 1642 naar zijn pastorie overbracht en het 's anderen daags in hot door Buschmann gebouwde kapelletje ter vereering uitstel de. Va li dit o ogenblik af is Kevelaer zon der eenige moeite, in tegenstelling b.v. met. Lourdes, waar de verschijningen zoo veel strijd opriepen, het middelpunt van een groote vereering geweest, het doelpunt van een verbazende macht pelgrims. In 1905 bijv. bedroeg het aantal in proces sie georganiseerde pelgrims bijna 300.000 Een smakelijk regentje sausde vanmor gen neer uit de wolkige lucht, toen we op de boot stapten, die ons ruim een uur later te Alphen afzetten zou, vanwaar wo met den specialen trein om 9.16 naar Ke velaer vertrekken moesten. Het regende, ja, maar het. weer was zoel en er zat bre king in de lucht, reden, waarom we het beste dorsten hopen. Te Alphen was 't algemeene kennismaking. Behalve de pel grims van Bodegraven, die natuurlijk met hun pastoor pas na Alphen instapten, za gen we daar lieden uit Alphen, Kwakefl, Boskoop, Langeraar, Roelofarendsveen* Nieuwkoop, Leiden, Oud-Ade, Hazerswou- de, Aarlanderveen, Leimuiden, Rijnzater- woude, bijna allen vergelzeld door een of meerderen liunner geestelijken. Het meest van allen blonk natuurlijk uit de direc teur, pastoor Sprenger van Leimuiden, die den gouden keten droeg. Het sausde maar ongestoord voort, maar ziet, le Utrecht werd het droog en toen we het heuvelige, boschachtige, weelderige landschap tussch en, Utrecht en Arnhem gepasseerd waren, kwam 'opeens, even voorbij Arnhem, een zoet zonnetje heel den wijden ommetrek overglansen. Het was een lust.om te zien. En in de coupé's? Och, hoe weten wij, roomschen, door beur telings te bidden, te zingen en door on schuldige scherts ons toch goedkoop aan genaam bezig te houden! Zelfs de vrome liedjes verschaffen ons wel eens een leuk oogenblik, b.v. als onze coupé, een sa menstel van brave dorpsinenschen, izat te zingen van: „Weg, weg van hier, gij schandver- maken", of het hui'vrig-aandoenlijke „Gij trapt de maan, zoo lief, zoo edel; De- helsehe draak ligt plassend in zijn bloed". Wij wenschen zulk soort liedjes gaarne een verbeterde uitgave toe. In Nijmegen werd in het prettige sta tion om 12 uur een drie kwartier gepau- seerd, om na een hernieuwd ritje van an derhalf uur over Cranenburg, Gleef, Goch Weeze onder een zonnigen, maar wolki- gen en onvasten hemel in het geliefde Ke velaer aan te komen. De lang vervlogen il lusie uit vroeger-jaren keerde weer in mij terug! Ik (zag weer een middeleeuwtsche stad, die feest van kerkmis vierde, voor mijn verbaasde blikken herrezen. De heele stad vlagde, want de Bossche pro cessie was immers voor den 200sten keer in Kevelaer en had haar bisschop Diepen bij zich. De straten krioelden van het. roomsche volk, want behalve Den Bosch, dat met 1500 pelgrims gekomen was, waren er ook Haarlem, Westland, Aken," Keulen, Sit- tard, Etten, Arnhem.Aken telde maar eventjes 1400 pelgrims! Om van on ze processieT de Rijnlandsche, die 326 per sonen hij zich had, nog niet te spreken. En dat krioelde en had en zong en praatte maar door elkaar. Eerst even naar ons hotel Kölner Hof in de Hoofdstraat."Kijk daar komt juist Haarlem in vollen optocht van het station. Kruisen, vanen, vlagge tjes, bruidj es,_ ^jo&nien---lu^-ii?aKlna^n-nu-, ZieKT.Ja, wo zijn hier in een vrij land. Dan gaan we gauw naar het Kapel plein en brengen er een groet aan de boel- tenis der Madonna, die er nog even druk vereerd wordt als zooveel jaren geleden. In de overdrukke kaarsenkapel, wier hoo- go gewelven berookt zijn door de tallooze •kaarsen, die er telken jare branden, wordt aan het barokke hoofdaltaar een lof ge houden xoox Duitsohers van Keulen. Zij zingen fraaie duitsche liederen, bidden met hun allen het treffende Memorare van Bemardus en eindigen spoedig met Tantum Ergo en den Zegen, want op hen staan weer andere pelgrims te wachten. In de Basiliek houdt Bisschop Diepen met zijn honderden Bosschnaars een plechtig Lof. Een dameszangkoor zingt een mooi Te Deum, maar als dat uit is gaan we vlug naar het station, want een uur immers na onze aankomst zouden wij, Rijnlan ders, nogmaals naar het Spoorfiof gaan, om vandaar, alsof er niks gebeurd was, opnieuw de stad in te trekken, maar nu in plecktigen stoet. Onderweg komen we Aken tegen met zijn bisschop en dan gaan ook wij, even plechtig als we 't Haarlem hadden zien doen, door Kevelaer's straten, en do Mariakapel heen naar de kaareen kerk. Zij raakt stikvol van de Rijnlan ders. Pastoor Sprenger spreekt vanaf de kansel een woord van welkom, wijst er op, dat Maria in Kevelaer vooTal ver eerd wordt als de Troosteres der Bedroef den, spoort aan tot offer eiytebod en her innert er de pelgrims, voorals de jonge ren, aan, dat er een stemmige geest onder hen behoort te heerschen, die echter de roomscho blijdschap niet noodzakelijk uit sluit. Wo zingen een paar mooie liedjes, krijgen den Zegen met ons Heer en gaan 1 dan vrij-uit. Want het is onder al die bedrijven half 5 geworden en oni 7 uur zal 't weer Lof met preek in de Basiliek zijn. Het is buiten nog even druk, maar de zoele lucht dreigt met regen en nauwe lijks zijn we in ons hotel, of de regen klettert weer neer op het asfalt der sUta~ ten. Doch slechts voor een kwartier. Dan heldert do losse lucht weer, de regen stopt, maar do zon kómt toch niet meer te voor- schijn. H A UILEMANi Pr. Volkenbond. Dc besprekingen ter Volkenhonds- vergadering. Het Korfoe-geschil en het veiligheidsvraagstuk. Jonkheer Loudon heeft gisteren, na mens de Nederlandsche delegatie, in de volle volken'bondsyergadering het voorstel ingediend, dat het bekende juristenrap port over de rechtsvragen, die verleden jaar het Korfoe-gescliil had opgeworpen, naar de eerste commissie zal verwezen worden, opdat deze onderzoeke, welke punten nog niet ten volle zijn opgehelderd en dus een- nader onderzoek door juristen vereischen. Vermoedelijk zal dit voorstel aangehou den worden tot het volgende jaar, omdat de agenda der eerste commissie thans toch reeds overladen is, terwijl men bovendien een voordeel van uibstel acht, dat de aan gelegenheid dan nog meer een zuiver theoretisch vraagstuk zal zijn, zonder den voor Italië pijnlijken bijsmaak, dien het nu nog zou kunnen hebben. In de derde commissie werd de behan deling van het veiligheidsvraagstuk voort gezet onder een opmerkelifk betere stem ming dan verleden jaar. Men acht de redevoeringen van lord Parmoor (Engeland) en Paul Boncour (Frankrijk) wel ia staat, de toenadering tusschen de uiterste standpunten tot stand te brengen, al staan nog heel wat moei lijkheden te wachten. Parmoors verzekering, dat Engeland be reid is, tot sanctiemaatregelen mede te werken tegen een staat, die weigert een geschil aan arbitrage te onderwerpen en den vrede verstoort, is een teefcen van toenadering, evenals Paul Boncours ver klaring, dat staten, die geen voorstandera van dienstplicht zijn en geen groot leger hebben, doch wel een machtige vloot, zou den kunnen volstaan met ter beschikking stelling van de vloot voor bloccade tegen den vredestoorder. Hierdoor blijkt, dat ^Frankrijk dus niet meer de toezegging van militaire hulp van Engeland op Europa's vasteland eischt. Grooten indruk maakte ook de rede van den Noor, Lange, dat een nieuw waarborg verdrag, dat op het beginsel van verplich te arbitrage gebouwd is en dus niet uit sluitend de veiligheid naar militaire maat staf beoordeelt, heel wat aannemelijker is dan het oude, vooral indien bovendien de zekerheid bestaat, dat zulk een verdrag in derdaad belangrijke bewapeningsvermin dering zal tengevolge hebben. n*_financieels controle in Oostenrijk. Voorloopig nog geen opheffing mogelijk. De financieele commissie van den Vol kenbond heeft zich gisteren bezig gehou den met het verslag over de Oostenrij'k- sohe financiën, hoewel een schriftelijk rapport van de naar Weenen gezonden commissie van onderzoek nog niet in in gekomen. Zooals men weet, vraagt Oostenrijk een verhooging van de begrooting der uitga ven ten einde de inkrimping van het amb tenarencorps te kunnen stopzetten en te kunnen beginnen aan de noodzakelijke uit •breiding van het bestuur. Ten tweede vraagt het land toeslemming tot gebruik van het overschot van de lee ning voor economische en cultureele doel einden. Ten derde verzocht Oostenrijk de con trole van den Volkenbond tegen het einde van dit jaar te doen ophouden. Over het resultaat van de besprekingen, welke einde dezer week of begin volgende week afloopen, kunnen thans reeds de vol gende mededeelingen worden gedaan: Aan het onder drie genoemde verzoek zal niet voldaan kunnen worden. De Volkenbonds organen staan -op het standpunt, dat vol gens het protocol van Genève van October 1922 de financieele oontrole eerst kan op houden, als de begrooting. in evenwicht is gebracht, niet slechts volgens de cij fers, maar als ook de economische voor waarden voor het in evenwicht hemden van de begrooting zijn vervuld. De Nederlandsche delegatie. Jhr. Loudon is benoemd tot voorziüei der belangrijke subcommissie voor de vloo the per king die voorts als ieden heeft De Jouvenel, Henderson, Sc'hanzer en voorts een Japanner, een Spanjaard en een Braziliaan. Ofschoon minister van Karnebeek voor loopig nog in Zwitserland blijft, zou hij gistermiddag Genève en de Volkenbonds vergadering verlaten en aan jhr. Loudon de verdere leiding der Nederlandsche de- legatio overlaten. De deelneming van Duitschland. Eon voorstel van Engeland te verwachten. In do middagvergadering van de derde commissie heeft lord Parmoor gister oen verklaring voorgelezen over de mogelijk heid van een spoedige toelating van Duitschland tot den Volkenbond.Hïj sprak den wensch uit, dat de Volkenbond ook zijnerzijds al het mogelijke daartoe zal doen. ook al zou het niet mogelijk zijn, dat Duitschland nog in den loop van deze zitting tot den Bond zou loetreden. In dit verband zeido hij, dat hij zich voorbe houdt namens do Engelsche delegatie to zijner lijd een voorstel te doen. "Wij vernemen, dat hiermede waarschijn lijk bedoeld is een voorstel om Duitsch land uit to noodigen tot deelneming aan de besprekingen van do derde commissie over do ontwapening, zooals Duitschland HET VOORNAAMSTE NIEUWS.' BUITENLAND Besprekingen in den Volkenbond over; het Korfoe-geschil en het veiligheids-] vraagstuk. Engeland zal waarschijnlijk een voorstel; indienen inzake deelneming van Ouitsch-j land aan de commissie-besprekingen overi; ontwapening. De „productiviteit" van de Roer. De moordenaars van Chicago zijn tot; levertslange gevangenisstraf veroordeeld,'j (Buitenl. Berichten). Noodweer in Zuid-Duitschland. tenl. Berichten). (Bum) BINNENLAND. Er zou geen accijns-verlaging komecl. voor sigaren. Een goed verloop van de Elfde Jaar*) beurs. De Memorie van Antwoord op hei ent-j wêrp-tariefwet ook roods aan don arbeid van verschillen-1 de andere Volkenbondscommissies heeft] medegewerkt. Frankrijk. De „productiviteit" van de RoerbezeitintL Een slechte financieele j operatie. Bij de debatten in den Senaat over het; Ruhrgeboed verklaarde Poincaré, dat de! Fransc'h—'Belgische bezetting reeds vier] milliard Fransche francs per jaar had op-; geleverd en dat men dientengevolge, daar) het pand voldoende productief was, dit' moest behouden tot aan de verwezenlijki ng Op lasc van Herriot heeft het ministerie' van buitenlandsche zaken een juiste rekc-,' ning opgemaakt. De totalen zijn thans go-; publiceerd; zij vormen een tegenspraak; van de beweringen van den oud-premier, j Do bezetting en de exploitatie van het} Roergebied brachten drie en een half mil-.' liard francs op, maar in 18 maanden, het- i geen gelijk staat met zeven honderd vijf^i tig millioen gouden marken. Van deze, som kan, na aftrek van de kosten der be- zetting van het Rijnland en van het Roer-, gebied, alsmede van de uitgaven voor do exploitatie, op de rekening der schade-! vergoedingen slechts zeven honderd negen] en dertig millioen francs voor Frankrijk, en honderd dertig millioen voor België worden gebracht, welk laatste land, daar het rockt heeft op prioriteit bovendien hon j derd drie en zeventig millioen gouden mar; ken ontving. Er blijft zoodoende slechts; twee en dertig millioen gouden marken in kas. t, Uit deze cijfers blijkt, dat Frankrijk, uit do exploitatie vau het pand veel min der ontving dan het vóór de Roerbozotting. van Duitschland ontving uit hoofde der schadevergoedingen. De Roerbezetting was derhalvo een, slechte financieele operatie. Anti-Katholieke dwingelandij. Men schrijft aan de „Croix De directeuren der postkantoren nebben, officieelo instructies ontvangen om aan do brievenbestellers mondeling mee te doe len, dat zij hun kinderen van de christe lijke scholen naar do atheïstische staats scholen moeten overplaatsen. Men dreigt hen nog niet met ontslag, maar eischt van hen een ontiui ddvlli.i<c antwoord. Do instructie aan do postdirecteuren is vertrouwelijk gegeven met verbod voor da brievenbestellers om er over te spreken, waarschijnlijk met het doel om n te voorkomen. De order omvat al!:1 1 o rie 'n van ambtenaren. Zwitserland. Oc aclrt-urendag. De minister-confer ri I 1 o to Bern: Do „Vorwarts" begroet de overeens ming, die do ministers van arbeid Duitschland, Engeland. Frankrijk en giö te Bron bereikt hebben, maar maakt zich geen illusies, dat de acht: dag daarmede r.u ook ingevoerd is Hot blad verwijst naar do- resem de condities, die het Duitsche ™=n'; van arbeid aan het verdrag van Was: ton vastgeknoopt heeft. Ook is net r lijk. dat* art. 14 van dat verdrag :n band wordt gebracht met oe Du. verplichting herstelbetalingen te doei daardoor zou do achurendag opn.em gevaar zijn De „VorwaarU m- mt. dat deze tie do stof zal^ vormen vaor^flöi^ waarom dan gaat zal zijn vau Ias denw van Bet hel iron-* i en der ie si rijd 1 kern

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1