Tweede Blad Dinsdag 9 September 1924 KONINKLIJK BEZOEK Aan Voorst, Zutphen en de Graaf, schap. Gisteren heeft de Koningin aan Voorst, Zutphen en eenige gemeenten in de Graaf schap, n.l. Warnsveld, Vorden, Hengelo, Hummelo, Doesburg en Dieren een b mek gebracht, De koninklijke stoet kwam 's middags fe 2.20 van het Loo langs den Rijksstraat weg te Voorst. Daar werd H.M. ontvangen door den burgemeester, mr. A. C. baron yan der Feltz, die met de wethouders van Voorst aanwezig was ter begroeting. Van een officieele ontvangst ten Raad- huize kon geen sprake zijn, daar bij de te nemen route het gemeentehuis in de buurt schap Twello niet werd aangedaan. In het met groen en bloemen versierde Voorst is de Koningin bij het buiten Kerkzicht toegezongen door de schoolkin deren der openbare lagere school, de bij zondere school, de R.-K. school en de o.l. school uit de buurtschap Gietelo. Een der schoolkinderen bood H.M. een ruiker bloemen aan en het fanfarecorps Voorst speelt de nationale liederen. Daarop zette de Koningin haar tocht Voort naar Zutphen. Bij een oprit naar de brug over den IJsel passeerde de stoet de eereboog, door de bewoners der Zutphen- sclie Hoven, d.i. de buurt op den linker- IJseloever, daar opgericht. Vervolgens kwam de stoet het rijk versierde Zutphen binnen. Men passeerde een eereboog, van gemeentewege gebouwd bij de brug van de Rozengracht aan den kant van het sta tionsplein. Het eerste doel van den tocht was het aloude Gravenhof van Zutphen, waar aan de Koningin een grootsche huldiging te beurt viel. De burgemeester, mr. J. Dijckmeester, sprak hierna namens het gemeentebestuur H. M. toe. Hierop volgde een défilé door een 1800- tal schoolkinderen en 23 vereenigingen, te samen ruim 1200 personen. Namens vele scholen en vefeenigingen werden H.M bloemen aangeboden. Tenslotte maakte de Koningin een rij- loer door de versierde straten dor stad, waarbij het gerestaureerde "Wijnhuis werd bezocht, 't bekende Zutphenscbe Mu seum, dat door den brand, die vóór enkele jaren den "WKjnhuistoren vernielde, zwaar was geteisterd. De groote klok van den (Wijnhuisloren, welke klok dezer dagen op haar plaats zal worden gebracht en die Koningin Wilhelmina is gedoopt, was opgesteld voor den ingang van de Waag, waar zij door de Koningin werd bezich tigd. Op vele plaatsen in de stad zijn aan. de Koningin bloemen aangeboden. Aldus ge schiedde door het dochtertje van den bur gemeester, toen H.M. de tribune op 't 's-GraVenhof betrad, daarna door een be stuurslid van de Zutphensche Oranjever- eeniging bij het verlaten der tribune door H. M., en verder in de stad in de Hoven, in de Barlheze, in de Waterstraat, in de Lange Hofstraat, bij het Wijnhuis, voor het Ziekenhuis en in de Laarstraat. De rit van de Koningin door Zutphen was aldus een ware zegetocht. De vereeni- gingen, die aan het défilé hadden deelge nomen, brachten H. M. nog een laa(sten groet op den Berkelsingel, waar zij zich hadden opgesteld. Daarna vertTok de Koninklijke stoet naar Warnsveld. Aldaar stond, evenals in Zutphen was geschied, toen de Koningin in de Hoven aankwam, een .eerowacht van ruiters opgesteld. Op het Kerkplein blies het muziekgezelschap Excelsior va- derlandsche .liederen, bij het postkantoor werden H. M. bloemen aangeboden, op het marktplein zongen de kinderen der openbare scholen van Warnsveld en Vier- akker H. M. liederen toe. Ook bij het ge meentehuis werden H. M. bloemen aange boden, evenals bij de Rouwenhorst, de bewaarschool, bij Veldzicht, de R. K. school uit Wichmond, bij het buiten Baank door de christelijke school uit Wichmond, bij het buiten Emjante enz. Bij de herberg de Kap stonden de leden van de LIengsten-Associatie opgesteld, bij het gesticht. Groot-Graf fel de leden der afdeeling Warnsveld van de Geld.-Over- ijselsche Mij. van LandbouW, bij de be graafplaats de leerlingen der christelijke school uit Leesten. Te Hummelo werd de Koningin ontvan gen tegenover het hotel de Gouden Kar per, waar een groote eereboog stond op gericht. Toen de Koninklijke stoet aan kwam stonden eenige schutters te paard en te voet bij hun- hogen. De schoolkin deren zongen onder leiding van het hoofd der school en een der kleinen bood bloe men aan. Daarna vertrok de stoet naar Laag-Kep- pel, waar de officieele ontvangst plaats had. Volgens oud gebruik werd hij het hotel de Gouden Leeuw het vaandel ge slagen en deden de bielemans dienst. De schoolkinderen zongen, met een koor van volwassenen en begeleid door do muziek der Keppelsche Kapel en" cantate ,,In Neêrland wast een eed'le -bloem", en een der kinderen van de openbare school bood een ruiker aan. Ook hier waren overal, evenals in Warnsveld en Vorden, versieringen aan gebracht. Een groote eereboog stond bij het begin van het dorp Laag-Keppel, en oveneens te Hoog-Xeppel en te Drempt bij de Ned. Herv. Kerk. In beide laatst genoemde dorpen zongen de schoolkinde ren en boden zij bloemen aan. Het eindpunt was Doesburg, waar de burgemeester, jhr. Nahuys, H.M. en Z.K. H. complimenteerde. Bij de Meipoort ston den eenige honderden kinderen met vlag getjes opgesteld. Ook in de plaats werd het Koninklijk echtpaar op grootsche wij ze gehuldigd door liet gezang van kinde ren en volwassenen, door de geheele be volking tenslotte, die telkens H.M. geest driftig toejuichte. Te Doesburg was het einde van den tocht. Te 7 uur 's avonds vertrok de Konink lijke stoet naar 't Loo, via Dieren. Daar stonden wel vele menschen opgesteld langs den weg, doch er werd niet meer stilge houden, aangezien het hier geen officieel bezoek gold. Aan Rotterdam. De Koningip en de Prins zullen Maan dag 15 dezer een bezoek aan Rotterdam brongen. Do vorstelijke personen zullen te 3 uur in de stad komen en te half 7 ver trekken. Er zal een bezoek worden gebracht aan ihet stadhuis, en in hoofdzaak in verschil lende deelen der stad, ook de Linker Maas oevor zal worden rondgereden. De I. R. T. A. Reads in een paar vorige nummers heb ben wij even uw aandacht gevraagd voor de Internationale Radio-Tentoonstelling, te Amsterdam, van 2 tot 9 September gehou den. Daar nu het radiobedrijf, als wij het zoo mogen noemen, van to groot belang is ia het hedendaagsche maatschappelijk en economisch leven, dan dat een tentoonstel ling op dit gebied niet meer aan dacht onzerzijds verdienen zou en gezien het feit, dat. op de huizen van vele Leidsche Courantlezers wijd uitgespannen voelho rens al wakend gereed staan om elk radio golfje het oor van den luistervink in da binnenkamer te doen bereiken, leed het geen twijfel of een persoolijk bezoek aan de I. R. T. A. zou nuttig zijn voor digenen onz.er lezers, die daartoe zelf niet in de ge legenheid. waren. De uitgebreide tentoonstelling in baar geheel te beschrijven zou ons te ver voeren, reden, waarom wij ons moeten beperken tot enkele grenen uit bet geheel. Yan buitèn reeds zag men op het daken- complex de antennes op haar post, om, voor de toestellen binnen, het contact met de buitenwereld te helpen vormen. Bij ons entrée in de eerste zaal, tegens de grootste de exploitanten hadden twee groote za len, de amateurs ee>n zijzaal in gebruik zagen wij de stands gerangschikt in één groot middenvak en in rijen langs do wanden. Van deze stands trok begrijpelij kerwijze d6 e.en meer de aandacht dan de ander, deze door zijn grooteren omvang, een ander door smaakvoller étalage, weer 'n ander door de aanwezigheid van 't meest moderne op radio-gebied. Ook troffen wij er aan. waar men meerdere van deze aan trekkelijkheidsfactoren had weten te ver eenigen, zooals o. m. in den grooten stand no. 7 van he.t electro-technisch handelsbu reau „Détha" te Woerden, waar de Détha- patent spoelhouder vele kijkers trok, Tot op een honderdste milimeter is deze te regelen, terwijl de afstemming er mede ge bracht kan worden juist voor het punt van genereeren. Hier was ook tentoongesteld de Hallophone luidspreker in twee modellen, terwijl verder het Darimont element met een spanning van 1.5 volt en dienend tot vervanging van de accu veler aandacht genoot. Op het gebied van ontvangapparaten was stand no. 11 van Zélander's electro- technische handelsvennootschap met de Burndept-toestellen een van de eersten in de rij. Beurtelings me.t stand 41 van Smith on Hooghoudt werd hier gedemonstreerd met de Ethvox-, in laatstgenoemden met de Brown-luidspreker. Beide standen waren aangesloten op eenzelfde eendraads-anten- ne. Laatstgenoemde firma was aanwezig met eenige prachttoestellen. waarvan twee voor bet gebruik aan bankinstellingen e. d met vaste diensten, de andere voor parti culier gebruik bestemd. Deze laatsten, in twee of drie gedeelten gebouwd een deel voor golflengten van 30 tot. 500 M., de andere deelen voor langere golven heb ben als nuttig effect, dat dooj bepaalde verbinding der deelén. hinderlijke bijgelui den kunnen worden weggewerkt. Verder vonden we met ontvangers aanwezig de N.V. Concertofoon te Amsterdam, de Ne- derl. Seintoestellen-fabriek, de firma Zeg- uers uit Maastricht met een geheel in ma honiehout- gebouwd ontvangtoestel (foto in een van de laatste nummers van Radio expres), de Handelsmaatschappij Stokvis met een keur van Engelsche toestellen enz. Op meerdere plaatsen ontmoette men stands. waar alle onderdeelen in overvloed waren tentoongesteld, als condensatoren, hoogsoanningsbatterijen te kust en te keur, ra a mont vangers. luidsprekers, als de Am- plins in meerdere modellen, de Magnavox etc. Met veel belangstelling werden ook be zichtigd de z.g. Spinnewebspoelen. waarbij gebruik wordt gemaakt van het aftakkings systeem om alzoo het gebruik van een vrij groot aantal spoelen overbodig te maken. In vrijwel eiken stand had Philip's Gloei lampenfabriek een. in 't oog vallende recla me gepletst n.l. een ontvanglamp van ge weldige afmetingen. Vervolgens nog een kiikie in de ama- reurszaal. waar de vaardigheid van meer dere ameteuvs overduidelijk uit. de ten toongestelde toestellen sprak. Men vond daar keurig montagewerk niet slechts in de electro-techniek, maar oolc in de hout-, ebo niet- en metaalbewerking. Een oud beestrjp, geboren in 1903, bestaande uit een stuk hout. als 't ware betimmerd met eenica metalen reepen en een gewonden spoelt-ie, hield dan ook ziin achterlijkheid ten op zicht van dat fraai modern amateurswerk, zorgvuldig onder een laag roest verboreen. Jammer, dat er niet meer van dergelijke, nu reeds tot de antiquiteiten behoorende toestellen aanwezig waren, wellicht was er dan iets meer te zien geweest van de gelei delijke ontwikkeling in het bouwen van toestellen en had de tentoonstelling wat minder bet karakter gehad van een jaar beurs. Hoe dit echter ook zijn moge. wij moeten zeggen, dat de I. R. T. A. ons heeft doen zien. dat op het gebied der draad- loozo telefonie en telegrafie door knappe koppen en vaardige, handen, zoowel van amateurs als van vakmenschen. in de laat ste jaren veel, zeer veel gepresteerd en be reikt is. KERKNSEUWS BENGEMJNGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd de volgende Weleerw. Heeren: tot Rector v. h. O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam G. v. Emmerik; tot Kapelaan te Delft (H. Hippolytus) M. v. d. Eem; Amsterdam (H. H. Mart. v. Gorcum) P. de Rooy; 't Veld P. Maas (neom.); Heemstede (H. Bavo) J. Wit kamp; Maassluis W. v. Gastele (neom.); 's-IIage (H. Willibrordus) E. Pronk; Hoek v. Holland A. Cleophas (neom.); Amster dam (H. Maria Magdalena) J. v. d. Marck 's-Hage (H. Jozef) Th. Boonekamp; Am sterdam (St. Hubertus-kapel) J. Sommer; Schoten (H. Bavo) H. Vreeswijk; Obdam F. Wolff (neom); 's-Hage (H. Jacobus) J. Niehus; Ouderkerk a. d. R. A. J. Ber ger; Noord-Zijpe J. Hoogervorst (neom.); Voorburg (H. Martinus) Th. Sprenger; Boskoop Th. v. Seggelen; Quintsheul A. v. Beynen (neom.); Helder (H.H. Petrus en Paulus) J. v. Kleef (neom.); Rotter dam (H. Nicolaas) N. Velzeboer; Volen- dam H. Haselaar (neom.); Gastricum A. v. d. Oudenhoven; Langendijk G. v. Trigt (neom); 's-Hage (H. Gerard. Majella) P. Aarts; Alphen a. d. Rijn P. Heskes; Vel- sen-Wijkeroog G. de Koster; Middelburg G. Luken (neom.); 's-Hage (H. Gerard. Majella) W. v. d. Berg; Beverwijk (O.L. Vr. v. G. R.) C. Ouwendijk; Goes Ph. Hoo gervorst; Werfershoef H. v. d. Ven (neom.); Amsterdam (O. L. Vr. v. Altijdd. Eijstand) W. Polder; 's-Hage (H. Mar tha) A. Olsthoorn; Heer-Hugowaard (H. Hart) G. Blankenouw; Lisse L. v. d. Wei den; Nes en Swalnwebuurt J. Hofstede (neom.); Venhuizon P. Vollebregt; Rhoon L. Gudde (neom.) tot Rector van de z.g. Scbipperskerk te Rotterdam J. G. Kerkvliet; tot Kapelaan te Rotterdam (O. L. V. v. L.) J. v. Bemmelen; Zoeterwoude G. v. Diest (neom.) Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe parochie opgericht te 's-Gra- venhago (Laakkwartier) onder den titel van den H. Gerardus Majella en benoemd tot eersten Pastoor dezer nieuwe parochie den Weleerw. heer J. A. Ruhe, laatstelijk Kapelaan der parochie van den H. Jo seph te 's-Gravenhage. STADSNIEUWS De Leidsche Winkelweek. Aan Burgemeester en Wethouders van Le.iden is door do Winkel-Gomm'ssie, zoo als reeds gisteren door ons is medege- dee'd, het vo'gend adres gericht: geven met verschu'digden eerbied te kennen: H. W. Cahen en Jch. Geijtenheek, resp. Voorzitter en Secretaris der Winkel'wcek- Commi-ssie 1924, samengesteld door de Vereenvging van den Industrieelen en Hando'drijvenden Middenstand te Leiden en Omstreken, de Afdeeling Le:dcn der R. K. M'ddenstandsvereeniging ,,De Hanze", de Afdeeling Le den der Christelijke Mid denstand svereeniging tot instandhouding der Leidsche Aligemeene Winkel -Etalage- Tentoonstel 'ing te Leideu, ten deze domi- c'lie kiezende aan het Secretariaat der Commissie, Breéstraat 79 te Leiden; dat ter gelegenheid van_ da 350ste Her denking van Le'den's Ontzet van 26 Sep tember tot en met 4 October aas. een Le d- sche Winkelweek zal worden gehouden, voor dce'neming waarvan reeds ruim 430 Winkeliers to Leiden zich deden inschrij ven; dat met de organisatie dezer Winkelweek tevens beoogd wordt reclame te maken voor Leidon als stad, waar men zijn inkoopen het beste en voordeeligste doet, zulks in 't hij zonder in verband met de tegenwoordige verkeersra'ddelen, die een vlugge verplaat sing naar, doch ook van Leiden, moge lijk maken; dat om zooveel mogelijk te bevorderen, dat ook velen van buiten Leiden de étala ges der Leidsche winkels gedurende deze Winkelweek komen bekijken, het zeer ge- wenscht is, dat die winkels dan ook 's avonds langer geopend z:jn; dat toch 's avonds het pub'iek van huiten de stad, dat overdag geen tijd daar toe heeft, niet komt. als gedurende deze Winkelweek de .winkels reeds om 8 uur 'a avonds gesloten zijn, waardoor dan geen voldoende gelegenheid tot koopen be staat; dat menigewinkelier, vooral in con sumptie-artikelen, voor de Winkelweek speciale fijne, spoedig aan bederf onder hevig zijnde, artikelen inslaat en etaleert en het risico daarvan geringer wordt naar UIT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond te hooren is 5.05 uur SFR (Radio-Paris) 17S0 M. Concert. 5.20 5WA (Cardiff) 350 M. Con cert. 5.20 Brussel, ,265 M. Concert. 820 2LO (Londen) 365 M. Conccri en zang. 8.20 5IT Birmingham) 475 M. Concert. 8.20 5WA (Cardiff) 350 M. Con cert en voordracht. 8.20 2Z1J (Manchester) 475 M. Muziek van Iersche componis ten. 8.20 5NO (Newcastle) 4C0 M. Ka* mermuziek en tooneclstukjes. 8.20- 5SG (Glasgow) 420 M. Con cert. 8.35 6BM (Bournemouth) 385 M. Concert. 8.35 Brussel, 265 M. Nieuws en concert. 8.50 2BD (Aberdeen) 495 M. Ouda en moderne Schotsche liederen 8.50 Berlijn, 430 en 500 M. Con cert. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Uitvoering van: „Les trois Sul tanes", toon eels tuk. 10.20 SFR Dansmuziek. Politiek en radio. Gelijk men weet, heeft de Fransche premier Herriot Vrijdagmorgen in de vol kenbondsvergadering te Genève een groote rede gehouden. De Fransche ministers die te Parijs waren achtergebleven, hebben echter de geheele redo van hun premier kunnen vol gen. Bijeen gekomen in de school voor de posterijen en telegrafie, waar een appa raat voor draadlooze telefonie stond inge schakeld, konden de ministers Herriot'a rede en het handgeklap der gedelegeerden hooren. Later zonden de ministers den premier een telegram van gelukwenseh met de ontvangst, welke zijn rede bij d® gedelegeerden had gehad. mate de vorkoop-gc egenheid ruimer; dat hovend en vele winkeliers zich zoo wel voor hunne étalages als voor de ver siering der Winke'straten belangrijke fi- nantiee'.e offers getroosten en zoodoend® ook van hunne zijne medewerken om do a.s. fees'en zoo luisterrijk mogel'jK te doen slagen; dat doordien Vrijdag en Zaterdag 3 en 4 October a..s als feestdagen zullen wor den gevierd, de Donderdagavond 1 Octo ber a.s. voor de zaken wel a s Zaterdag avond beschouwd zal dienen te worden; dat de belangen van het Leidsche W n- lcelpersoneel ongetwijfeld gebaat zu'leit zijn met een tijdelijke ontheff ng der Ver ordening betreffende de Winke's'uiting, aangezien zulks Let vrij zijn op 3 October geheel en op 4 October na 12 uur 's m d- dags bevordert; dat de meeste k'eine zaken n:et mot per soneel gedreven worden en de grootere za ken hun personeel waarschijnlijk s'echts om beurten wat langer in hunne winkels zullen houden; dat mot eene t'jdelijke ontheffing van do Verorden 'mg betreffende de Wmke'sliri* ting gedurende deze Winkelweek dan ook de belangen zoowel van de winkelier als van het Winkelpersoneel gediend zul'cn worden; Redenen waarom adressanten Uw Co"- loge dringend verzoeken aan al'e w;nke- l'ers lijdelijk ontheffing tan de verorde ning betreffende de Winkels'uitmg te w'- len vorloenm en zuH-s voor Vr'jdag 23 September, Maandag 29 September, Dins dag 30 September, Woensdag 1 October n Donderdag 2 October a s. tot des avond® 10 uur. Hetwe'k doende enz. w.g. TT W. CAHEN. Voo- t'er w.g. JOH. GEIJTENBEEK, Secretaris; Leiden, 6 September *924. Volksbond-nieuws. „Kunst en Werenschap v o o t 't V.o 1 k." De commissie .Kunst en Wetenschap voor 't Volk" heeft van den WelEerw. heer Strotmann de toezegging mogen entvangerf dat zijn eerwaarde, in een der ee.~stvclgen- FEUILLETON DE NIEUWE DOKTER Naar het Franscli van JULES PRAVIEUX. (Eenige geautoriseerde vertaling.)' 8) Gedurende de tijden van het jaar, waarop winden bliezen, dio iedereen de griep op het lijf moeten jagen, waarop men nies de, hoestte, zoodat men overal in de stad den neus snoot, wist de dokter niet waar hij moest beginnen, doch 't gelukte hem do opeenstapeling van werkzaamheden te boven te komen door aan allen zonder on derscheid het siroopachtige drankje voor te schrijven, de? tnen „een eetlepel om de twee uren" innwmt, en de pap, die men »»op de borst en tusschen de schouders" legt. Na verloop van tijd kalmeerde deze storm van niezen en hoesten, evengoed als wanneer een heel leger van dokters, gewapend met geleerder schriften zich hadden aangeboden om dien storm te doen bedaren. Aangezien deze toestand al veertig jaren Voortduurde, welke redenen zouden er dan bestaan om er eenige verandering in te brengen? Iedereen vaarde er wel bij, en Zoodra de epidemie eenmaal voorbij was, frond men geen mensch, die zich te bekla gen had, levenden noch do oden, de lo- frenden, omdat zij niet gestorven waren, ve dboden, omdat zij uit hoofde van hnn>- j'en staat steeds tevreden zijn. En zoo doende gebeurde het, dat al de jonge dok- die ge zook waren naar een betrek king en Brenay aandeden, met het oog merk het terrein te verkennen, ontmoedigd vertrokken. Dokter Ckanteau was -voor Brenay-sur-Andarge eene gewoonte, eene traditie geworden; daarin schuilde zijne kracht, waarmede de andere dokters zich niet durfden- meten. Pierre Bravières had echter meer stoutmoedigheid gehad. Na dat hij_ zijne theses had verdedigd en ge promoveerd was, k\vam hij te Brenay een onderzoek instellen. Door hem geraad pleegd, kon de pastoor, abbé Tharet, den jongen man. niet ontraden zich hier te vestigen. Uit geheel zijn hart had abbé Tharot, pastoor van Brenay-sur-Andarge, de gastvrijheid van de pastorie aan den nieu wen dokter aangeboden. Pierre Bravières was de neef van zijn vroegeren studie- makker en vriend, den eerw. heer Per- rière, pastoor-aartspriester- van de kathe draal van Venray. Deze had Pierre inde goede zorgen van den pastoor van Brenay aanbevolen. Om die reden had pastoor Tharot den jongen man een hartelijk ont haal bereid, toen hij zich had aangemeld. Daar dokter Bravières hem had medege deeld, dat hij 't huis van den vroegeren notaris had gehuurd, doch dat hij het eerst na eenige weken zou kunnen betrek ken wegens de herstellingen, die noodig waren geoordeeld, had pastoor Tharot hem de vraag gesteld: „En waar zult gij intusschen uw intrek nemen?" „Ik zal in pension gaan en een kamer huren in het 'hotel du Commerce", ant woordde de jonge man. „Het hotel du Commeroe", b'ad pastoor Tharot daarop gezegd, „ajs ongetwijfeld het beste van Brenay, maar ge zult er heel weinig op uw gemak zijn. Gedurende de markt- en kermisdagen zult ge u in eene onbeschrijfelijke drukte bevinden. De pastorie, die mij door de gemeente tegen een redelijken huurprijs is afgestaan, is groot, te groot zelfs voor mijn kapelaan en voor mij. Ik kan u een kamer aanbie den, twee kamers zelfs en meer, indien gij 't verkiest. En mocht het menu van een plattelandspastoor u niet afschrikken, dan kunt ge hier ook uw maaltijden gebruiken In 't eerst had de jonge dokter tegen werpingen gemaakt: „0, dat zou al te bescheiden zijn, hij was er zeer door ge troffen, doch om de waarheid te zeggen" Pastoor Tharot bleef aandringen. Het aanbod was gedaan op zoo'n spontaan har telijke manier, dat Pierre Bravières er op ingegaan was. Door den jongen dokter uit te noodigen gedurende enkele weken de gast te wezen van de pastorie, had pastoor Tharot toe gegeven aan de eerste opwelling van zijn natuurlijke goedheid, doch thans was hij ongerust over de gevolgen, 'die zijn voor stel na zich zou slepen. Hoe zou de fami lie Ohanteau de zaak opnemen? De ge voelens, welko de pastoor van Brenay en de oude dokter Chanteau ten opzichte van elkander koesterden* beperkten zich tot wedorzijdsche achting; vriendschappe lijke omgang bestond er al niet meer. Dokter Gbanteau vertegenwoordigde ta melijk wel een maatschappelijk type, dat weleer door theater en roman beroemd is gemaakt. Men zeide van hem: „De dokter is wat stuursch, maar het is toch zoo'n goeie kerel". Deze lofprijzing, al was ze wat getemperd, werd niet geuit met hei doel den dokter te mishagen. Hij zou ge dacht hebben, dat het aan zijne waar digheid afbreuk zou hebben gedaan, in dien hij, hetgeen hij noemde, overdreven gevoeligheid, aan den dag legde. "Wilde men hem aangenaam zijn, dan moest men erkennen, dat hij hard was of wel hem in den waan laten, dat men hem als zoodanig beoordeelde. De ruwe vormen van zijn karakter hielden een achtergrond van ver legenheid en vreeshartigheid verborgen, eene werkelijke goedheid des harten, die echter verdween, zoodra men haar wilde streelen. Pastoor Tharot was de eerste geweest om do rechtschapenheid van den dokter, zijn toewijding aan de zieken, de waar digheid van zijn levenswandel naar waarde te sch&tlen, maar er bestond tus schen deze twee mannen eene oneenig- hcid van ideeën, die aan elke toenadering den pas afsneed. Dokter Chanteau was een ongeloovige, die gaarne voor vrijden ker en naturalist doorging. „De ziel", verklaarde hij, wat is dat? Dat weet ik niet. Toon mij haar en ik zal gelooven". Waarop abbé Tharot antwoordde: „Toon mij uw verstand, dokter, ik geloof er aan en toch heb ik het niet gezien met mijne oogen, zooals gij verlangt een ziel te zien" Zij leefden in een staat van gewapen- den vrede, zonder ooit tot openlijke daden van vijandschap over te gaan. Het was te voorzien, dat de strijd elk oogenhlik kon losbranden; conflicten konden err elk oogen blik ontstaan. Natuurlijk was de komst van doktor Bravières, die door naar de pastorie to gaan, zioh onder de hoede van pas-oor Tharot had gestold, een gebeurtenis, uiter mate geschikt om de verhoudingen tus schen den pastoor en den ouden dokter nog moer te verscherpen. Waarschijnlijk zou dokter Chanteau den priester de on dubbelzinnige blijken van protectie aan den concurrent gegeven, niet vergeven, doch hierover maakte pastoor Tharot zich niet lang ongerust Sedert veertig jaren profiteerde dokter Ghanteu, door het feit* dat hij to Brenay de eenige. doktor was, yan een zeer gun stige omstandigheid, waarop zijn vrouw niet had nagelaten hem te wijzen en waar van hij zelf trouwens genoegzaam over tuigd was. Immers, terwijl in tal van kleine steden heel wat geringer in zielen aantal dan Brenay, twee dokters warm gevestigd, waarvan de eene slechts „cle- ricale" zieken behandelde en de ander uen strijd aanbond met organen, aangetast door radicalisme in een ver gevorderd sta dium, werd dokter Chanteau bij alle fa milies ontboden; hij deelde zijne raadge vingen, dat wil zeggen zijn bevelen uit zoowel in de kasteden als in de boeren woningen. Op een en denzelfden dag behandeld» hij liberale magen en radicale buiken, so cialistische levers en conservatieve nieren Al die lieden slikten pillen en poeders van verschillende» kleuren, die zich stil, zon-' der eenige voorkeu? voor eene politieke partij, naar de zieke organen moesten be« geven, ten einde er op dokters bevel gene zing te brengen Hei was de gelijkheid te genover de uuxik.ijnf'esch, in afwachting van do gdi.'kheid in den dood. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3