gesteld. Er staan rijen vraohfautotjes met producten en do inhoud, vaii ieder auto'tje ïnoet een. waar do van tien nnllioon gulden Vertegenwoordigen. Wo zien dat hot meest petvo'cum uitgevoerd wordt, dan volgen suiker en rubber. Verder wordt propaganda gemaakt voor 'do fncTsriie houtsoorten, die Ir er te lande nor onbekend zijn. Daar zij echter "waar schijnlijk voor tal van doeleinden geschikt zijn. kunnen belangsiellenden zooveel mon sters vp' kiii n a's zij wenschen. Aan cH nfdeel'ng Curacao is bijzondere zorg besteed. Er z'jn tal van kaarten e-n monsters van producten. Ten slotte zien wij de afdceling kolo- v. ën aanschouwelijk voorgesteld do waar- do van don invoer in Noderl. Indië van tal van artikelen. Atizondorlijk is aangege ven ho! deel, dat. uit Nederland afkom stig is. En dan zien wij, dat. Indië slechts 'ren zeer klein gedeelte van de art'kelen, Idie het importeert uit het moederland be trekt. Ligt hier ,m:sschien nog een groot 'terrein open voor den Ne-derlandschen exporthandel? Eenheid ih de medische Rijksdiensten. Installatie van een commissie van advies. De Minister van Arbeid, Handel en Nii- verheid heeft gisterennanriddag 4 uur in een der 1 oca lit ei ten van zijn Departement geïnstalleerd een ingestelde commissie, welker taak zal zijn hem op zoo kort mc- gelijken termijn te adviseeren over de wij ze. waarop eenheid ware te brengen in de medische rijksdiensten, waarbij rekening zal zijn te houden met een centrale op de ziekenfondsen en mede in dien zin* dat bij behoud van zelfstandige militaire ge neeskundige diensten overwogen worde, in welk opzicht en in hoeverre deze dienst baar kunnen zijn aan den burgerlijken medisclien dienst. -r~'1 De nieuwe postzegels De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat nu de voor raad jubileumzegels welhaast- is uitgeput, lot blijvende vervanging van het bestaan de type zegel metdo beeltenis van het hoofd van den staat (uitgifte 1898 en 1899) zal worden overgegaan. De nieuwe zegels zijn ontworpen door prof. dn. Jan Veth; zij zullen aanvankelijk worden uitgegeven in de waarden van 5, 71, 10, 12}, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50 en 60 cent. De verkrijgbaarstelling van deze zegels zal geleidelijk plaats vinden. Alle zegels van de thans in omloop zijnde typen blij ven naast die van het nieuwe type geldig voor de frankeering. Op de internationale postzegeltentoon stelling zijn in de waarden van 10, 15 en 35 cent frankeerzegels van het nieuwe type, doch van afwijkende kleuren, verkrijgbaar gesteld. i Eer, ieder wordt geacht de wel te kennen! Naar aanleiding van hetgeen de „N. R. Crt." onder bovenstaanden titel schreef (-wij hebben het Zaterdag overgenomen) meldt men aan genoemd blad, dat het be richt, als zou mr. Schokking namens de chr. partij zich tot_ den Minister van ar beid gewend hebben betreffende den Zon- dagsarbeid in de kunstzijdefabriek te Ede op een misverstand berust. „De Voorzitter der Chr. Hist. Kiesver. alhier (Ede) had met den burgemeester (ook c.-h.) afgesproken dat deze mr. Schokking vragen zou, evenals mr. Iden- burg bij den minister te adresseeren Daar echter mr. Sch. in het buitenland was, heeft die brief hem niet bereikt en heeft mr. Sch. dus ook niet geadresseerd; zoodat die beschuldiging, dat hij de wet niet kent hem koud op het dak is komen vallen". Meeting Handels- en Kantoorbedienden. De Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius had in sa menwerking met den Alg. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden Zondag 1.1. een landelijke meeting gehouden op het Parkschouwburgterrein te Amsterdam ten gunste van de toepassing van de Arbeids wet 1919 op de Handels- en Kantoorbe dienden. Van vele afdeelingen uit den lande waren vertegenwoordigers aanwezig. De heer Smit, voorzitter van den Alge- meenen Bond, betoogde in zijn openings toespraak dat het beleggen van een mee ting een nieuw middel is om propaganda te maken, tot doorvoering van den 8-uren- dag. ook voor Handels- en Kantoorbe dienden. De heer J. Schaper, lid van do Tweede Kamer, die vervolgens het woord kreeg, zette uiteen, dab de Arbeidswet alleen wordt toegepast voor de arbeiders in fa brieken en andere werkplaatsen, maar dat de kantoorbedienden er nog buiten staan,. Dit, meende spr.. kwam doordat de Han dels- en Kantoorbedienden nog te weinig georganiseerd zijn. De Minister verschuilt zich achter de groote kosten, die een door voering medebrengt. Wanneer geen amb tenaren bij de inspectie meer noodig zijn is invoering van den 8-urendag te wach ten. De heer Bakker, bestuurslid, betoogde 'de noodzakelijkheid van den 8-urigen ar beidsdag. Ten slotte sprak de heer Stenliuis, voor zitter van het N. V. V. Deze wees op den achterstand cn 'do schandelijke loonen bij de handels- en kantoorbedienden en zette uiteen dat een controle bij de invoe ring van den 8-urendag best mogelijk is, wanneer men dat overlaat aan de vakver- eeniging. Verder pleitte spr. voor een C- urendag voor de jeugdige kantoorbedien den. opdat zij tijd vinden om zich te ont wikkelen. Mot een opwekking om zich aaneen te sluiten, eindigde spr. Daarna werd een optocht gehouden met muziek. In den stoet werden vaandels en doeken medegedragen, waarvan de op schriften aanspoorden tot doorvoering van den 8-urendag, ook yoor handels- en kan toorbedienden» Intern. Eockdrukkerscongres. Een Wolffbericht meldt, dat te Ham burg lieden liet Tnternationalo Boekdruk kerscongres is geopend.Dertig landen waren vertegenwoordigd, waaronder ook Nederland, België. Frankrijk en Ita lië. Engeland had geen afgevaardigden gezonden. Men meldt, dat te Ommen op 41-jarigen leeftijd na een kortstondige ziekte is over leden dr. J. H. van der Harst leeraar in do wiskunde aan het Ned. Lyceum in Den Haag. Do overledene had zijn opleiding tc Leiden genoten, was eerst leeraar aan de B. H. B. S. te Veendam en daarna gedu rende ruim 10 jaren aan het Ned. Lyceum te 's-G ra ver,ha ge. Het volgend jaar zal te Waalwijk een 'groote schoenententoonstelling georgani seerd worden. In velband daarmede- zal in 1925 op de Utreehtsche Najaarsbeurs een afzonderlijke schoenen- en lederafdeeling ontbreken en ook daar ter stede geen schoenen- en lederbeurs gehouden wor den. ©snssngde ESepielrten Zwaar onweder. Gistermorgen woedde boven Eindhoven en omgeving een zwaar onweder. Bij slroo men viel het hemelwater neer, zoodat hiel en. daar de riolen niet hij machte waren den geweldigen toevoer te verwerken en vele straten blank stonden, voordat de putjes de regenmassa's hadden opgeslurpt Vele bliksemschichten, gevolgd door zwa re donderslagen, doorkliefden het lucht ruim en richtten hier en daar vernielin gen aan, evenwel niet van ernstigen aard. De hoornen moesten het vooral ontgelden. Zoo meldt men dat een groote eik, staande aan den Aalsterweg, geheel versplinterd werd, evenals de daarnaast staande tele foonpaal en telefoongeleidingen. Verder werden er daar ter stede verschillende boomen verniekl. De bliksem sloeg ook in een paar woningen in, waar echter geen noemenswaardige schade werd aange richt. Er werd geen brand veroorzaakt. De bliksem sloeg o.a. in in een torentje van de school van het Philipsdorp, hetwelk met donderend geraas instortte, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroor zaken. Een vrouw gedood. Te Rhee, gem. Vries, is gistermiddag de vrouw van den landbouwer Muller tij dens het melken door den bliksem gedood Vader en kind gedood. Gistermiddag is tijdens een kortston dig onweer de 32-jarige landarbeider Chr Klein met een bijna 3-jarig meisje door den bliksem gedood. fl1. 1 Verdronken. Het 3-jarig kind van den heer A Talsma te Bartlehièm is bij de ouderlij ke woning in een sloot verdronken. Zaterdagmiddag viel het 6-jarig zoontje van schipper Frans Bakker, van het schip in het Almeloselie kanaal nabij de badinrichting te Zwolle. Hoewel on middellijk verschillende personen uit die richting naar hem doken, was liet toch niet meer mogelijk de levensgeesten op te wekken, toen een hunner hem boven bracht. i Aan brandwonden overleden. Gisterochtend, omstreeks halftwaalf, viel in de Vinkensteijnstraat te 's-Graven fcage een ongeveer U-jarig kindje in een tobbe met kokend zeepsop, waardoor het zeer ernstige brandwonden bekwam. Per auto van den Gem. Geneeskundigen Dienst werd de kleine naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd, alwaar het aan de bekomen verwondingen ia overleden. Een poSiiie-agent, die een rijwielplaatje stal. Te Groningen is aangehouden de agent van politie F. G. C. W., die zich heeft schuldig gemaakt aan den diefstal van een rijwielplaatje. Hij is reeds uit hel politie corps verwijdend. u i mi i VOETBAL. Voorhout I—E. M. 8. I I Zondag had de ontmoeting plaats tus- schen Voorhout I en E.M.S. II van Noord- wijke-rhoufc, als vervolg der nederlaag wed strijden. Voorbout speelde met één in»- valler, maar ondanks dat werd voor de rust de stand 10 voor Voorhout. Een pe nalty werd door den keeper schitterend gekeerd. Na de rust speelde Voorhout met den wind in den rug en was dan ook over wegend sterker, wat ook wel in doelpun ten uitkwam, want al spoedig wa9 de stand 3—0 voor Voorhout. Nummer 4 ging door 'n kopbal der rechtsback in eigen doel van E.M.S. Daarna wist Voorbout nog eenmaal te scoren, toen door misverstand der beide backs het eerste doelpunt door E.M.S. gemaakt werd, zoodat. het einde kwam met een 5—1 overwinning voor Voorhout. Scheidsrechter v. d. Klucht leidde naar ieders genoegen. De stand der nederlaagwedstrijden is thans voor diegenen, die yoor een prijs in aanmerking komen: Voorhout I—Teylingen I 1—?. Voorhout ID. V. S.-comb. (Leiden) 1'2 Men- schrijft ons uit Bodegraven:" Het tweede elftal van- Bodegraven", thans ingedeeld in de eerste klasse G. V. B. nam gisteren deel aan de seriewedstrij den te Haastrecht. In een spannenden wedstrijd toonde dit elftal zich d0 meer dere van G. S. V. II, en wist dezen wed strijd met 2l te, winnen. In do winnaars rondo kwam zij vervolgens uit tegen Sparta I van Haastrecht en verloor niet 2—0. In het bezit van den tweeden prijs werd do terugreis aanvaard. Als gewoonlijk ging dit elftal wederom met een vijftal in vallers ui;ware het- volledig geweest, dan had Bodegraven zich" zeker in het be zit- van den fraaien beker kunnen stellen. POSTDUIVEN. „Dc Snelvlucht" Bij de gehouden wedvlucht van de ver- eeniging „De Snelvlucht" kwamen de dui ven als volgt binnen: Vanaf Roosendaal, 64.4 K.M.: le, 8e, lie, 13e, 14e, 16e en 24e J. Baolde; 2e, 4e, 12e 15e. 21e en 22e, F. van Staalduinen; 3e C. Wals wijk; 5e en 20e J. van Dam; 6e, 17e, G. Veel en turf; 7c, 9e en 190 A. Wolswijk, 8e, 7e en 18e W. van Ingen 19e M. v. d. Have. Vanaf Noyon (Frankrijk), afstand 297 K.M.: le en Ge J. van Dam; 2e, 4e en 5e G. Kroon; 3e M. v. d. Have. NIEUWKOOP. Het E!ectr;c«»eitshcdrijf Door Burg. en Wc-th. is het volgend rapport inzake het Electriciteitsbedrijf der Gemeente Nieuwkoop aan den Raad aan- geboden: In de laatst gehouden raadsvergadering dealden wij U ons besluit mede. tot het instellen van een grondig onderzoek, of en in hoeverre het eleefriciteitsbedrijf der gemeente rendabel is, en zegden wij LT toe hierover een schriftelijk rapport uit te brengen. Bedoeld onderzoek nu heeft tot navol gend resultaat geleid: He leeningskanitaal bedraagt in totaal f 110.200.zijnde pl.m. f60.200.tegen 7 pet., ingevolge raadsbesluit van 21 Juni 1921 en f 50.000tegen 5% pet., ingevol ge raadsbesluit van 3 Augustus 1922. In beide raadsbc-luilen werd de clau sule opgenomen, dat de eerste aflossing zal geschieden in het dienstjaar 1925, uit overweging, dat overeenkomstig advic-s van onzen deskundige, het bedrijf eerst dan zijn volle rendabiliteit bereikt zal heb ben. Gelijkelijk zal dan telkenjare te be ginnen dus over 1925 van deze leenin- gen resp. f2150.en f 1800.is teza men f3950.moeten worden afgelost. Terstond is toen overeengekomen wat trouwens voor cle hand lag om ook de eigenlijke afschrijvingen eerst in 1925 te doen aanvangen. Dank zij do vri.i a 1 gem een e aansluiting werd reeds dver 1922 een bruto winst ge maakt van f 1674 73 en over 1023 van f 3410.29. Deze bedragen alsmede de eventucele winst over 1924 zijn of wordt afgeschre ven van den post „oprichtingskosten" oor spronkelijk groot f 18228.75 Ys, zijnde een post hiervoor het meest aangewezen, om dat hij fictief is, d.i. zonder werkelijke waarde tegenover zich. Volge allereerst het financieel overzicht behoorende bij de balans per 31 December 1923. teneinde een goed inzicht te krij gen van den stand van het oogenblik Oorspronkelijke waarde Gebouwen f 9333.63 Y, boekwaarde 31 Dec. 1923 f 9333.6314, Kabelnet oorspr. waarde f 45424.69, boekwaarde 31 Dec. 1923 f 454-24.69, Aansluitingen oorsDr. waarde f21299.87, vermeerdering 1923 *1039.87, boekwaarde 1923 f 22399.74. Schakelin richting, oorspr. waarde f 630, boekwaar de 31 Dec. 1923 f 630, controle-aggregaten f392.60, boekwaarde 31 Dec. 1Q23 f392 60, Eloctr. meters en klokken, oorspr. waarde f 12274.25, vermeerdering 1923 f 583.30, boekwaarde 31 Dec. 1923 f 12857.55, Ge reedschappen oorspr. waarde f416.47 boek waarde f416.47, Straatverlichting, oorspr. waarde f 3670. vermeerdering 1923 f 16.50, boekwaarde 31 Dec. 1923 f 3686.50, Op richtingskosten ooTspr. waarde f18228.75 afschrijving 1922 f 1674.73, vermeerde ring 1923 f 24.54, afschrijving 1923 f 3410.29, boekwaarde 31 Dec. 1923 f 13168.27^. Totaal: Oorspr. waarde f 111670.27, afschrijving 1922 f1674.73, vermeerdering 1923 1724.21, afschrijving 1923 f 3410.29, boekwaarde 31 Dec. 1923 f 108309.46. rJ Hoe nu de afschrijving? Gelijk reeds word opgemerkt moet jaar lijks, te beginnen over 1925 f 3950 van de lceningssoin worden afgelost, zoodat deze schuld na 28 jaren geheel is gedelgd. Het behoeft wel niet aangetoond, dat dergelijk termijnen van 28 jaren uiterst voorziehig is gesteld, immers de werke lijke waarde van de activa zal na 28 jaren ongetwijfeld nog een beduidend bedrag uit maken. Men denko hierbij aan de trans formator-gebouwen en ondergrondsche straatverlichting, welke tijdsduur veilig op 100 jaren gesteld kan worden," aan de ka bels, waarvoor 50 jaren gerekend wordt, enz. De gewone uitbreidingen mogen de boekwaarde eenigszins opdrijven, dit -zal eerstens geen groot bedrag zijn en ten tweede de winst over de jaren 1922 tot en met 1924 geef op deze boekwaarde tegen over de leeningssom een niet onbelang- rijken voorsprong. Derhalve kunnen wij zonder bezwaar dit vaststellen, dat, indien wordt afge schreven het bedrag, hetwelk moet wor den afgelost, wij volkomen veilig zijn. Nochtans, art. 19 van de Beheersveror- dening, vastgesteld door don Raad in do vegradering van 6 April 1922, luidt als volgt: Jaarlijks zal ten laste van de winst- en verliesrekening ten minste worden afge schreven: 2 pet. op gebouwen, 3 pet. op ka belnet, 10 pet. op meiers, 6 pet. op scha kelinrichtingen, 10 pet. op gereedschap pen, 10 pet. op oprichtingskosten, 10 pet. op meubilair, 5 pet. op controle-aggregaten 5 pet. op aansluitingen. De afschrijvingen worden berekend naar den kostprijs der activa, vermeer derd met dien van latere uitbreidingen en verbeteringen. De afschrijvingen zullen in totaal ten minste gelijk moeten zijn aan het bedrag van de aflossing. Deze verordening is ontworpen ter pro vinciale griffie, op het oogenblik, dat men nog geen juist inzicht had in den stand van het bedrijf en waarbij geen rekening is gehouden of is gehouden kunnen wor den met den loop van zaken, zooals deze zich thans voordoet. Immers, indien men de afschrijving van art. 19 toepast op de boekwaarde per 31 Dec. 1923, dan zou men aan een bedrag komen van f5371.03 of f 14-21.03 meer dan de verplichte aflossing, ongerekend do afschrijving op den post „straatver lichting", waarvoor geen percentage is opgenomen, terwijl de slot-alinea van art. 19 juist het tegendeel in uitzicht stelt. Teneinde hierin te voorzien stellen wij U Iegelijk bij. deze voor art. 19 voornoemd to wijzigen en te lezen als volgt: „Jaarlijks zal ten laste van de winst- en verliesrekening ten minste worden afge schreven een bedrag, gelijk aan de ver plichte aflossing van het leèningskapitaal. De percentages van afschrijving worden telkenjare bepaald door Burgemeester en Wethouders, na ingewonnen advies van den accountant van het bedrijf. De afschrijvingen worden berekend naar don kostprijs der activa, vermeer derd met dien van later uitbreidingen en verbeteringen." Wij hebben ons er van vergewist, dat ter Provinciale onze meening gedeeld wordt en de wijziging in gunstige over weging zal worden genomen. Om aan te toonen, wat moet gebeuren, indien in een jaar een netto-winst ge boekt kan worden, lijkt het ons ge- wenscht art. 21 van de Beheersverordc- ning over te nemen. Dit artikel luidt als volgt: „Er zal een reservefonds worden ge vormd. Jaarlijks zal na vaststelling van de balans en de winst- en verliesrekening de helft van de zuivere winst op dit fonds worden geboekt. De andere helft wordt in de gemeentekas gestort. Het reservefonds strekt zoo noodig tot dekking van exploitatie-tekorten. Is het fonds niet toereikend of is nog geen reserve-fonds gevormd, dan ge schiedt de dekking door de gemeente ten laste van haren gewonen dienst". Thans komt de vraag, zal het bedrijf jaarlijks een bruto-winst opleveren van f 3950, welke vraag wij terstond bevesti gend beantwoorden. Het navolgende geel! ons hic-rtoe aanleiding. 1. De geldleening ad f602000 is aan gegaan met de Maatschappij voor Ge- meente-crediet tér Amsterdam tegen een rente van 7 pet. Conversatie kan volgens contract eerst geschieden bij de eersle af lossing in 1925 tegen provisie van 1 pet Aannemende, dat men dè leening opnieuw plaatst tegen 6 pet., levert dit in de toe komst een jaarlijksch voordeel op van f602. 2. Thans heeft het bedrijf wegens ren te per jaar op te brengen f 7089. Ieder jaar, dat f 3950 wordt afgelost, geeft na omzetting van de eerste leening een vermindering van rente-betaling van f232.50. 3. Het stroomverbruik neemt steeds toe. Het aantal licht-aansluilingen heeft reeds bij den aanvang vrijwel het hoogte punt bereikt. In 1923 is dit aantal met 20 vermeerderd en bedroeg op 1 Januari 1924: 588 Het aantal woningen langs het net. is 616. In dit verschil van 28 zijn 10 royementen wegens wanbetaling be grepen. Het lichtverbruik gedurende het winter halfjaar 1922-1923 (October tot en met Maart) bedroeg 20377 K.W.TJ. en gedu rende hetzelfde tijdvak in 1Q23-1924: 21194 K.W.TJ. of 817 meer. "Wij twijfelen echter niet, of het slroomverbruik zal steeds in stijgende richting b 1 ij v e n gaan. Dit is een feit, dat overal te consta- leeren valt. Elke lamp verzwakt na zeke ren gebruiksduur in lichtsterkte en onwil lekeurig gaat men er dan toe over een lamp te nemen met grooter lichtsterkte, terwijl het gemiddeld verbruik per aanslui ting (50 K.W.TJ. ongeveer per paar), in vergelijking tot andere gemeenten, alhier vrij laag is. Het verbruik voor kracht-doeleinden laat zich eveneens gunstig aanzien. Zeer geleidelijk, doch bij voortduring neemt het getal aansluitingen vooral de laat ste maanden toe. De grofsmeden, die er toe overgingen, zijn zeer tevreden, zoodat algeheelo aan sluiting van dezen groep althans, slechts een kwestie van tijd schijnt. Navolgende cijfers wijzen op de toe name. De raming voor de begrooting van een volgend jaar geschiedt naar de af name van de eerste zes maanden in een loopend jaar. Het verbruik voor 1923 werd geraamd op f 2200 K.W.TJ. en had tot uitkomst een afname van 2902 K.W.U., terwijl, afgaande op het eerste halfjaar 1924 het verbruik voor 1925 geraamd wordt op f 3600 K.W.TJ. Dit is van te meer belang, omdat de kracht-afname het maximaal-vermogen niet doet stijgen en dus den kostprijs slechts weinig opvoert. 4. Ingevolge art. 1 van de overeen komst. met Leiden betreffende de levering van electriciteit garandeert de gemeente een minimum-afname; in 1922 was dit 12000 K.W.TJ., in 1923 24000 E.W.U. en gedurende de volgende jaren 36000 K. W. TJ. met een maximale belasting van 36 K.W. Eventueel minder afname moet worden bijbetaald. Echter werd reeds in 1923 een verbruikte afname bereikt van 30942 K.W.TJ.,, terwijl het maximaal ver mogen 35.7362 K.W. bedroeg. 5. Bij art. 9 van voormelde overeen komst is bepaald, dat, indien de kolen- prijzen hooger zijn dan f 10.50 per 1000 K.G. de kosten van elke verbruikte kilo wattuur, ad. 4 cents, verhoogd worden BectieentteSijêie iSEtiEsomdigaag GEMEENTELIJKE VISCHVERKGOP A;iu den Gemeentelijken ViseJiwink Visrhmnrkl 18 lel. 1225 is W0EN8DA vei'krijVnnnr SCHELVISCH n. 10.19- 10.30, SCHOL ii t 0.16f 0.40. MAKREE a 10.20, SCHAR i f 010. KA8ELJAUI a f O. iOI 0.1,9 (gehecle kabeljauw a f 3{ per pond. N. G DE GTJSELAAR, Burgemeesle Leiden, 9 September 1924. B. en W. van Leiden brengen ter algo meone kennis, dat A. van Vliet, wed. va J. Voerman.s te Leiden, een verzoekschri heeft ingediend ter bekoniing van verlo voor den verkoop van alcoholhoudende: anderen clan sterken drank voor gebrui tor plaatse van verkoop in het perc-ec Haarlemmerstraat 210. SCattroiiek® LEIDEN. Dinsdag Bestuursvergadering R. li. Volk: bond, Bondsgebouw, te 8 uur. Woensdag. Missieclub „Sancta Maria' Hooigracht 18, 9 uur. Woensdag. R. K. Rijtuig- en Wagenmaker Patroons-Vereeniging ,:St. Joseph' Kring Leiden, Zomerzorg te 5 uui Donderdag. R. K. Bouwvakarbeidersbom BondsgebouW, te 8 uur. Woensdag R. K. Bakkersgezellen Bouds gebouw, te 8 uur. Woensdag, Rechtsk. Bureau, Bondsgebouw te 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst de apotheken wordt van Maandag I 8 e p t. tot en met- Zondag 14 Sept waargenomen door de apotheek van dei heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17 Telefoon 435. met 0.02 cent voor iedere volle tien cents die den kolenprijs van f9.50 verschilt Wegens de voortgezette daling der kolen prijzen is met ingang van 1 Augusta j.l. (leze verrekening bepaald op een priji van f 15.50 in plaats van f 17 50, een verschil derhalve van 0.4 cent per K. W TJ., zoodat de kostprijs thans is 5.2 cent een voordeel alzoo van circa f 150 pei jaar, terwijl eerder daling dan stijging va: prijzen in de toekomst verwacht ka: worden. 6. De straatverlichting staat thans oj een boekwaarde van f 3686.50. Deze pos is ten laste van het bedrijf gebracht, of schoon dit allerminst juist is en ook i: andere gemeenten niet gebeur! De aflos sing en rente behooren ten laste te ko men van de Gemeente, zij het, dat wij zoolang deze post het bedrijf niet hinder lijk drukt dezen toestand liever besten digd zien. In vorenstaand verband meenen wi or evenwel op te moeten wijzen, daf i-n gevolge uw besluit van 4 April j.l. de ver houdingscijfers voor het betalen van cl: jaarwedden van het electriciteitsperso neel. in totaal f 6600. gewijzigd werd. Oni aandeel werd in verhouding tot het aan tal aansluitingen gebracht van f2200 oj f25 tO, of f310 meer. Al zijn wij ten slotte overtuigd, dat toe stand en resultaat van het bedrijf gee: enkele reden tot bezorgdheid geven en di toekomst zeker na 2 a 3 jaren zie! bepaald zeer gunstig laat aanzien, zul lei wij niet nalaten al het mogelijke te doei om de rendabiliteit van het bedrijf op t voeren. Wij hebben ons er van moge: overtuigen, dat de drie ambtenaren vai het bedrijf., geheel berekend voor hui taak als zij zijn, mede hun uiterst kracht inspannen, ons daarin behulpzaar te zijn. - Op de conferenties, welke wij af en tol houden met de gemeentebesturen van Te Aar, Neuwveen en Zevenhoven, worcei besproken de belangen, welke de gemeen ten gemeenschappelijk en iedere gemeent voor zich heeft. Het laatst werd verga derd te Nieuwveen, op 30 Augustus j 1. Een en ander moge TJ er tevens vai overtuigen, dat de instelling van eei commissie, als bedoc-ld bij art. 54, 2e li< der Gemeentewet, waarop in Uw vergade ring reeds eenige malen is aangedrongen ten eenenmale overbodig is, hetgeen trou wens ook de meening was van de verga dering te Nieuwveen. Verlangde inlicht n gen zullen wij u steeds gaarne verschaf fen, terwijl wij uw adressen immer me genoegen zullen accepteeren en in over weging nemen. HILLEGOM. Onze wegien. Als men zoo hier ei daar eens langs loopt of fietst, dan moo ons de eerlijke opmerking van het hart (lat Uil'ego-nis GemeemtobesKuur een ex tra-pluimpje verd'ent voor hot onderhol? der wogen, in het bijzonder van cle ba- tenwegen. Men moge nu mopperen o ei hooge belastingen (wanneer vond hot be talend publiek deze laag?) onze wei7-i kunnen vooral in verband met die in da omtrek, (Ten toets der critiek schi'tor a doorslaan. En over onze verlichting a al mede meer te roemen dan te klagen. Dat ook de wegverbreeding voortduren de zorg der Overheid heeft, is bevvezfl met (le-ii Steen en Muur; dit is echter bi laugena n:et alles, zooals uit het volgendi duidelijk zal worden. Er loopen n.l. hardnekkige geruchte: over een belangrijke verhel erin g van dei Rijksweg. Men weet, dat d'3 0 ostein cl er brug verlaagd zal worden en vermoedelijk 'tevens verbreed. Op lancl van Leeuwen slem", aan de Westzijde van de Weert steinstraat tusschc-n Ooslcindevbrug G villa „Wcercstein" is 'n brcede strook nie paaltjes afgezet. Men deell onsmede. da die strook niet beplant worcll in vMiafl met een ie verwaheteu verbroedinff va! den weg. Het zou een prachtig werk z J1 zoowel- voor den weg als voor do koirt van dc Electrischo Tram. Ook moet

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2