Je Iésé Courant" Tweede Blad baandag 8 September 1924 HOEVEEL ROOKEN WE? Het met dé tabaksbelasting ingevoerde 5>anderollesysteem stelt in staat na te gaan, •*oe en hoeveel door de Nederlander wordt terookt. Het Augustusnummer Van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Satistiek bevat hieromtrent eenigo cijfers over 1993. In totaal blijken over dat Jaar ongeveer 1.060.000,000 sigaren te zijn ■afgeleverd, vertegenwoordigend eon totaal kleinhandelsprijs van bijna 80 millioen gulden. Sigaren van 10 cent blijken het meest te worden gerookt (ruim 227 mil lioen stuks), daarop volgen de sigaren van 6 een' (ruim 218 millioen stuks). De bijna 2.000,000,000 afgeleverde siga retten hadden een totale waarde van ruim 36 millioen gulden. De grootste aantallen reffen we hier aan voor de 1 cents sigaret ten (bijna 614 millioen')hierop volgen de 1V> cenls s'gareltcn )310 millioen), 290 millioen van IV: cent, 250 millioen van 2 rent en 218 millioen van 3 cent. Wat de tabak betreft kan worden mede gedeeld. da in totaal ruim 12.800.000 K.G. is afgeleverd, met een totaalwaarde van bijna 29 millioen gulden. De totaio kleinhandelDrijs van alle over 1923 gebanderolleerde sigaren, sigaretten trv tabak, bedroog bijna 145 millioen gut den. R.-K. Universiteit. Engelsche taal en letterkunde. Het bestuur der Sint Raclboudstichting te Utrecht heeft benoemd tot assis tent voor de Engelsche taal- en letterkun de aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen den heer Dr. F. P. H. Prick van Wely. De Katoenoogst. Betere vooruitzichte n. In bet tijdschrift ,.In- en Uitvoer" wordt gewag gemaakt van verbeterde katoenvoor uitzichten. Terwijl in 1921 de katoenoogst in Amerika (het voornaamste productie land) op 25 Augsutus op 8.5 millioen ba len geraamd werd, in 1922 op 10,4, in 1923 op 10.9 millioen balen, was de schatting op 25 Augustus 1924 13 millioen balen. De betere vooruitzichten teekenen zich reeds in den prijs van de ruwe katoen af. Terwijl in Januari van dit jaar de gemid delde noteering te Orleans 34.10 bedroeg, was ze in Juni tot 30.60 teruggeloopen. Terwijl ze eind Augustus op c.a. 24.50 was aangeland; sinds Jan. dus een daling van 35 pet. Intusschen is de prijs nog n et terug op het vooroorlogsche peil; in 19)3 was de gemiddelde pTijs 12.70. De daling van de ruwe katoen is van geweldigen invloed op de productiekosten. Terwijl in 1923 in do Nederlandsche ka toenindustrie het loon ongeveer 25 mil lioen gulden bedroeg, was do waarde van •do gebruikte grondstoffen 88 millioen gul den. Indien de prijs der grondstoffen zich In neergaande richting zou blijven be wegen, dan zou die van grooten invloed op den prijs der manufacturen kunnen zijn. Maar wij schrijven hier nog veronder stellingen! En het zou dwaasheid zijn, z'n inkoQpen op te schorten tot de prijsda ling er is, men zou dan wel eens bedro gen kunnen i.itkomen. Dc salarieering van de onderwijzers. Overleg met de Organisaties. Onlangs zijn voorzitter en secretaris van den Bond van Nederlandsche Onderv :j- zers, op audiëntie geweest bij den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, ten einde met den minister d moge- lijkeid te bespreken, de onderwijzersor- gaivsaties in de gelegenheid te stellen, in vloed te oefenen op de te verwachten wij-» zigingen in de salarisregeling vo<de on derwijzers, nu het overleg in de centrale commissie tusschen regeering en ambtena- roncentralen is afgesprongen. De minister beloofde bet denkbeeld in den minister rad ter sprake te zullen brengen en heeft Vrijdag j.l. de toezegging gedaan, de ver tegenwoordigers der verschillende onder wijzers vereenigingen op korten termijn bij een te zullen roepen, ten einde de door de regeering voorgestelde wijzigingen in be spreking te zullen brengen. Voorts zegde dc minister toe, in overweging te zullen nemen bet instellen van een bijzondere commissie van overleg voor onder «vij- Ilet hoofdbestuur van den Bond van Ne derlandsche Onderwijzers heeft gisteren besloten, de verschillende onderwijzersoi- gonisaties tot een bijeenkomst uit te noo- digon, en einde gemeenschappelijk de door de regeering voor te stellen regeling te bespreken. Rondgaande kantonrechters. Het plan. Men schrijft aan het „Hbld.": De minister van Justitie heeft, naar men weet, onlangs bekend gemaakt zijn plan om een groot aantal kantongerech ten op te heffen. Tegen dit plan zijn, vooral van de zijde van gemeentebestu ren, veel bezwaren ingebracht. Daarbij is ook in overwegnig gogeven om kanton gerechten bij elkaar te voegen en reizen de kantonrechters aan te stellen. Naar wij thans vernemen zal de minis ter met de ingediende bezwaren rekening houden en zijn plan aldus wijzigen, dat een kantonrechter meer dan één kanton gerecht krijgt te bedienen. Dan worden dus wel eenigo kantongerechten opgeheven, doch in liet kanton waar het kantonge recht wordt opgeheven, zal dan een reizen de kantonrechter zitting houden. Het zou dan in de bedoeling liggen om in sommige gevallen aan het gemeentebestuur te ver zoeken een lokaal bschikbaar te stellen v/aar de zittingen van het kantongerecht kunnen plaats hebben. Postzegel-Tentoonstelling Een zeer zeldzame verzameling De internationale postzegeltentoonstel- ling, georganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging van poszegelverzamelaars ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, is, zooals reeds gemeld, Zaterdagochtend in Pulchri Studio in Den Haag door den minister van waterstaat, den heer Van Swaay, in tegenwoordigheid van den PriDs, geopend. De voorzitter van bet uitvoerende comité, do heer G. V. van der Schooren, wees er op, dat in don loop van de 15 laatsto jaren het peil der philatelie in Ne derland door het organiseeren van locale en internationale tentoonstellingen geste gen is. De oorzaak hiervan ligt ongetwij feld in het toenemende aantal verzame laars, en in de belangstelling, die de autoriteiten aan den dag leggen voor een genoegen van amateurs, dat de tendenz vertoont een wetenschap te worden. Do philatelie heeft langzamerhand haar isole ment verlaten. Vroeger was men van gan- scher harte verzamelaar of men was het niet. Thans heeft de philatelie echter een zoodanige vluch genomen, dat een ieder, die zich respecteert, er iets van moet en kan weten. Minister van Swaay heeft daar op de openingsrede gehouden. Wie zich, aldus spr., ook al is hij geen postzegelverzamelaar, bevindt te midden van een kring van zulk een nationale en internationale samenstelling, die moet wel onder den indruk komen van den omvang en de beteekenis der postzegeikunde. De functie van den postzegel is zoo merkte de minister verder in zijn rede op hoe belangrijk ook, eenvoudig; de vor men, waarin hij in de verschijning treedt, zijn daarentegen schier onafzienbaar in getal en -in aantrekkelijke eigenaardighe den. Dit maakt het verzamelen tot een taak van nagenoeg onbegrensden omvang en juist daardoor van onuitputtelijke aan trekkingskracht. Het verzamelen vereischt kennis van honderden feiten en steeds dieper doordringen in ontelbare bijzonder heden. Het wordt van een liefhebberij een tak van georganiseerd menschelijk weten. De beteekenis vau den postzegel, aldus vervolgde de minister, legt verplichtingen op aan hem, die tot de uitgifte daarvan geroepen is, verplichtingen van beper king, van. prac'fische .en aesthetische ver zorging. De postzegel kan, naast zijn pos tale functie, nog een andere taak vervullen Hij zal, zelf een cultuurfactor, het vorm gevoel vermogen van een land in een be paald tijdsgewricht naar buiten kunnen dragen over de geheele wereld en voor het nageslacht bewaard houden. Het eert een volk, wanneer het zich ook hierin den hoogsten eisch stelt. De Nederlandsche zegeluitgiften ken merkten zich in den laatsten tijd door een grootere verscheidenheid dan in het daar aan voorafgaand tijdvak. Vele oorzaken hebben tot die verscheidenheid geleid: zuinigheidsoverwegingen, maar ook hoo- ger gestemde, als drang naar een schoo ner vorm en een begeerte om bij te dra gen tot den luister van het regeeringsjubi- leum van onze Vorstin ten vorigen jare. Het zou mij niet verwonderen, wanneer er onder u zouden zijn, die oordelen, dat Ne derland in den laaisten tijd de grenzen der noodzakelijke beperking eenigszipa heeft overschreden. Maar ik vertrouw, dat zij hierin niette min de gebiedende, en toch ook dikwijls graag aanvaarde, noodzakelijheid zullen erkennen. En ik hen er zeker van, dat zij in de bijzondere zegeluitgifte, waartoe de Nederlandsche regeering, ter eere van deze tentoonstelling besloot, niet een nieuw be wijs voor de gegrondheid van hun be zwaar zien! Na de openingsrede van den minister van waterstaat heeft de heer Gerdes Oos- terhaok nameus den minister van koloniën, d:e verhinderd was aanwezig te zijn, diens beste wensch uitgesproken voor het wel slagen van de tentoonstelling. Hierop werd de cere-wijn rondgediend en maakte men een rondgang langs de inzen dingen. Er z>jn op de» tentoonstelling wij hebben het al eerder meegedeeld ruim 250.000 postzegels en daaronder van de beroemdste collecties. Het tentoonstellings- comitó heeft hun zonder uitzondering een waardige en goede plaats gegeven, zoodat men zp, mede dank zij het bovenlicht van de zaal alle goed kan bekijken. Tenzij 't zoo storm gaat loopen, dat de doorgan gen in de, zaal versperd raken. Van de inzending van prof. dr. J. H. Zaayer te Leiden (Nederland gebruikt en ongebruikt ven voor 1899) trekt o.a. een roer mooi blok van 12 1 ct. (zwart wapentje) en een blok van 20 stuks van f2.50 (Koningin met loshangend haar) zeer de aandacht. Ook onder zijn verzame ling ontwerpen en proeven heeft deze in zender eenige zeer fraaie zeldzaamheden. Als en bijzondere vorm van specialisa tie vermelden wij de verzameling van den heer J. A. A. van der Horst te L e i d e n, die zich op poststempels heeft toegelegd en o.a. een prachtige verzameling* puntslem- pels heeft. JJ8T DE OMSEVIHG LEIMUIDEN. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Burgemeester, J. A. Bakhuizen Voorzitter, opent de ver gadering met gebed. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn gelezen, goedge keurd en geteekend, gaat men, geen inge komen stukken aanwezig zijnde, over tot behandeling van punt 1 der agenda. Namens B. en W. stelt de Voorz. voor over te gaan tot het aankoopen van een tweewielige Magirus-motorspuit naar aan leiding van de besprekingen eener vorige vergadering. Bij de demonstratie met een dergelijke spuit is deze ia alle opzichten voldoende gebleken. De kosten hiervan zullen bedragen f 3697. Daar de tegen woordige handspuiten geenszins meer vol doen, raadt spreker ten sterkste tot aan- cshaffing aan en vraagt vervolgens of een van de leden het woordt verlangt. De lieer Visser zegt, dat hij niet over zulk materiaal kan roemen, wanneer de aan te schaffen brandspuit van hetzelfde systeem is als die van Ter Aar. De Voorz. stelt den heer Visser gerust. De heer Rietdijk weet zeker, dat hij spreekt namens hen, die bij de demon stratie te Weesp tegenwoordig waren, als hij zegt, dat de motorspuit in alle opzich ten voldoet. Gezien den slechten toestand, waarin ook de oude slangen verkeeren acht spr. liet geen bezwaar nieuwe aan te schaffen. Spr. zegt nog, dat de firma Gee- sink een zeer bekende en soliede firma is. Aan gezien niemand hoofdelijke stem ming verlangt, wordt het voorstel van B. en \V. z. ih. st. aangenomen. De Voorz. hoopt da4 het niet te dikwijls zal gebeuren dat de motorspuit gebruikt behoeft te worden, hij is er echter van overtuigd dat de nieuwe spuit bij eventu- eele brand aanzienlijke diensten zal be wijzen. Nu het besluit genomen is, doet spreker nog de mededeeling, dat de heer Geesink gratis een brancard aan de gemeente wil aanbieden, die hij brand of andere onge vallen goede diensten zal kunnen bewij zen. Dit aanbod wil spreker in dankbaar heid aanvaarden. De raad betuigt hierme de zijn instemming. Betreffende een circulaire van Ged. Sta ten dezer Provincie betreffende de huur van do ambtswoning van het hoofd der openbare lagere school, wordt besloten met ingang van 1 Januari 1923, de huur waarde nader vast te stellen op f 323. De Voorz. deelt nog méde, dat nu het Raadsbesluit genomen is tot aankoop van een" motorbrnadspuit, hiervoor een geld- leening moet worden gesloten. Spreker zou een geldleen ing willen aangaan voor tien jaren. Hij heeft hierover reeds met de wethouders gesproken; de heer Van Dam is echter een andere meening toegedaan. De heer Van Dam wil de spuit uit het batig saldo der rekening 1923 doen be talen. op welk saldo ook de heer v. d. Ak ker de aandacht vestigt. De Voorz. wil het batig saldo bestem men voor een extra aflossing op de geld leen hg voor het voormalig gasbedrijf en op de distributieleeningen. De heer Rietdijk vreest, dat voor de nieuwe leening het percentage te hoog zal zijn. De Voorz. zegt in een volgende verga dering voorstellen te zullen doen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. NIEUWKOOP. Brievengaarder. Dè heer J. A. Reijnders, a-sistent bij de Posterijen te Amsterdam, is met ingang van 16 Sept. a. s. benoemd tot brievengaarder alhier. NOORDEN. Landbouwcursus. Door den heer N. J M. KJans, hoofd der school, alhier, die in de vorige maand zijn diploma voor tuin bouw, tevens dat voor landbouw verwierf, wordt ernstig getracht een landbouwcur sus op te richten. Wij hopen, dat deze po gingen met glans zullen slagen, omdat grondige vakkennis een zoo groote ver- eischte is voor de rendabiliteit van een be drijf. WASSENAAR. Koningiwie-feesten. De feestdagen, georganiseerd door de Koningin Wilhel- mina-Vereeniging ter viering van den ver jaardag van H M. de Koningin, zijn weer achter den rug en we mogen met blijdrohap constateeren, dat ze uitstekend zijn geslaagd. Er was vooral des 's mid dags en des 's avonds veel volk op de been Woensdagmorgen werden de feesten in gezet met een reveille op het Dorpsplein van het plaatselijk muziekkorps „Excel sior". Daarna kwamen de schoolkinderen aangewandeld onder geleide van het on derwijzend personeel, om vervolgens een rondgang door het dorp te maken naar het feestterrein, waar de kleinen zich kon den vergasten aan poffertjes en zich kon den vermaken in den draaimolen. Des middags werden op de renbaan van den heer Prins draverijen gehouden, die voor spoedig verliepen. Als nieuwigheid was aan de draverijen toegevoegd een draverij voor heerrijders, om enkele geldprijzen en kunstvoorwerpen. Na afloop van de draverijen werden de prijzen in de com- sumptietent, na een toespraakje van een bestuurslid der Kon. Willi. Ver., aan de winnaars overhandigd. Des avonds kwa men de feestvierenden op het feestterrein bijeen, waar „Excelsior" een concert gaf, die niet weinig bijbracht tot verhooging van de feeststemming. Even na midder nacht trokken allen huiswaarts, om in een weldadige rust kracht te zoeken voor den volgenden, den grooten dag. De Donderdag werd geopend met een bijeenkomst van deelnemers aan het ring steken met tilbury's, motorrijwielen en UIT DE RADIO WERELD Wat er vanavond te hooren is. 5.05 uur SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert, o.a. Trio van Glihuin. 5.20 5WA (£ardiff) 350 M. Con-i eert. m 5.20 Brussel, 265 M. Concert. 6.00 NSF (Hilversum) 1050 M. Kinderuurlje van Antoinette van Dijk. 8.20 tl 2LO (Londen) 365 M en ande re B.B.C.-stations: Uiivooripg van 3 korte tooneeistukjes. 8.30 PCGG (Den Haag) 1050 M. Concert van de „Batavieren". 8.35 Brussel, 265 M. Nieuws en concert. 8.50 Berlijn, 430 en 500 M. Con cert. 8.50 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 9.20 2LO (Londen) 365 M. en an dere B.B tolstations: Tweede bedrijf uit het ballet van Don Quichot. 10.50 2L0 Dansmuziek van hot Sa* voy Hotel. fietsen op het Dorpsplein en naaste am- geving. Tijdens de opstelling liet „Excel sior" zich weer veelvuldig hooren, zoodat de stemming er al gauw inkwam. Daarop werd door de dames Ballego uit Leiden de versiering gekeurd, waarna de geheele stoet in optocht het Dorp doortrok naar het Molenplein. Hier werd de stoot ont bonden en nam het ringsteken een aan* van, begunstigd door mooi weer en ten aanschouwe van veel menschen. Het was bijna middag, toen alles was afgeloopen. In de muziektent op het feestterrein wer den de prijzen door den burgemeester uit gereikt. Even na den middag stormde het van belangstellenden naar liet feestterrein, die getuige wilde zijn van de volks- en kin derspelen. De belangstelling was enorm en meermalen werd er hartelijk gelach en, vooral bij het boegsprietloopeu, waarbij er nogal eens een nat pak opliep. De clou van de spelen was wel het biggen-vangea in een groote kooi midden op liet veld. Hier was de belangstelling meer dan enorm. Het was vermakelijk te zien, hoe vlug de^deelneemsters de biggen hij den staart wisten te vatten. Na deze spelen, ver. preidde de menigte zich over het feestterrein en maakten do diverse molens en tenten goede zaken. Des avonds gaf de Harmonie van Kat wijk een uitvoering op het feestterrein en was het een volte van belang. Trams en autobussen voerden maar steeds mcruchen aan, zoodat het terrein een oogenblik ta klein leek. De feestviering duurde hier voort tot ongeveer elf uur, toen allen het terrein van het vuurwerk gingen opzoe ken. Tegen 12 uur klonken de eerste scho ten en het was bij half één, toen het was afgeloopen. Daarna werd een rondgang door de gemeente gemaakt met fakkel licht. Toen begon de menschenstroom zich huiswaarts te spoeden. Vreemdelingen, vertrokken per tram, auto of fiets en de ingezetenen verdwenen ook langzamer hand van het tooneel. Het was echter nog ongeveer half drie in den nacht, toen alle» eerst in diepe rust lag. ZEGWAARD. Gemeenteraad. Dezer dagen kwam de raa-d in vergade ring bijeen. Afwezig de heer Smits, ter wijl er één vacature is n.l. die van den heer Noordam. Na-dat de voorzUtcr de vegadering op de gebruikelijke wijze heeft geopend, wordt het nieuwe Raadslid A. Zegwaard be- eeived (een typ'sche combinatie: de heer A. Zegwaard, wonende te Zegwaard aan den Zegwaardsche weg!) De voorz. wenscht hem geluk en spreekt de hoop uit dat den heer Z. gegeven moge z:jn de belanden der gemeente vele jaren achtereen te be hartigen. Ook de andere raadsleden foi- ci'eeren den heer Zegwaard. De heer Zegwaard hoopt, dat God hem de kracht zal schenken zijn funct'e naar behooren waar te nemen. De secretaris de hoer Blaauwbof, lr^st vervolgens de notu'en voor, die onveran derd worden vastgesteld. De heer Duwertbodo "-aagt of e1- reeds FEUILLETON DE NIEUWE DOKTER Naar het Fransch van JULES PRAVIEUX. (Eenige geautoriseerde vertaling.) In de verste verte niet, riep de dokter nit Die vogel is mij vreemd en daar ben ik Irofsch op. Het is een stommerik. Moge het waar zijn, zuchtte mevrouw Ghanteau. Met een driftige beweging dompelde lok ter Chantcau, die lot op- dat oogenblik -cheen vergeten te zijn, dat hij aan tafel .-at, zijn lepel in de soep. Pas op, waarschuwde mevrouw Ghanteau, de roep is nog heet. Ge zult uw mond branden, voegde ■fran^oise er aan toe. Laat mij met rust, gromde de dokter, ik hen toch immers geen kind meer. Zwijgend lepelde hij zijn soep, echter niet zonder eerst voorzichtigheidshalve ovor de eerste lepels geblazen te hebben. Toen daarna de dientsbode een gebraden kuiken kwam opdienen, werd dit op een teeken van den dokter op de tafel voor hem neergezet en na zijn mee op den rand van zijn bord te hebben gewet, be lton hij het kuiken- in stukken te snijden. Die gewichtige operatie duurde niet lang; de dokter scheen er een opluchting in te vinden dat kuiken te ontleden. O, had de jonge Bravièree daar vóór hem gelegen In plaats van het kuiken, opgebonden en jespekt, uitgestrekt op een laag water kers, met wellust zou hij het mes erin hebben geploft. Wat zou hij zijn dierbare collega fijntjes hebben toebereid. Er bleef gedurende het diner, dat bijna in stilte verliep, een gedrukto stemming heerschen. Mevrouw Chanteau en haar dochter hogen het hoofd over haar bord, terwijl zij van tijd tot tijd tersluiks een oogslag op den dokter wierpen, en elkan der droevig aankeken. De dokter ledigde zijn koffie in één teug, zonder er suikeT bij te doen, en toen zijn vrouw erop bleef aandringen, dat hij zijn gewoou glaasje cognac zou drinken, weigerde Jiij kortaf, bijna bits en verliet de eetzaal, terwijl hij de dour met een smak achter zich dicht wierp. Voor den eersten keer van zijn leien had de dokter den raad opge volgd, dien hij aan zijn patiënten steeds gaf: gebruik nooit sterken drank na de maaltijden. II. Brenay-sur-Andarge, kantonale hoofd plaats, is een soort kleine hoofdstad, een centrum voor de streek. Deze metropool van vijf duizenld twee honderd vijftien inwoners beheerscht vijftien dorpen, be woond door landbouwers en veefokkers, die volgaarne den invloed erkennen van haar week- en jaarmarkten. Het is de ,stad" voor de lieden uit de spreek. Men moet wel jaloersch zijn om aan Brenay den titel van stad te willen betwisten. Doorkruist de straten, die geplaveid zijn en met trottoirs afgezet; leest de uithang borden van hare magazijnen, die er niet voor terugschrikken den wijdschen titel te voeren van bazars en warenhuizen. Aan schouwt hare huizen, waarvan verschil lende, vooral in de Torenstraat, de rijke wijk, zich met liet geëmailleerde bord, waarop een romantische naam prijkt, het aanzien willen geven van villa's en van landhuizen en ge zult ervan overtuigd zijn, dat ge u niet op het platteland, maar wel degelijk in de stad bevindt. En mocht u de lust nog bekruipen er aan ts twijfe len, welnu, dan zou een enkele oogopslag op de drie tolkantoren, die de drie toe gangswegen tot Brenay bewaken, u over tuigen, dat ge niet te •midden der neger stammen zijt terecht gekomen, maar dat ge zijt aangeland bij Fransche burgers, die overtuigd zijn van hun plichten, meer nog dan van hun rechten, en die wel we ten, wat betalen beteekent. Trouwens, werd tien jaar geleden het gemeentehuis niet op sfaanden voet bevorderd tot „Stadhuis"? Die wijdschen titel schittert glorierijk in gulden letters boven in den gevel. Brenay-sur-Andarge wordt geroemd, benijd en zelfs eenigszins bespot om haar behaagzucht van kleine stad, die Verney, de hoofdplaats, wil na-apen. Ge zult lie den vinden, die het haar tot ©en misdaad aanduiden,dat zij behagen schept in de genoegens en bevalligheden de» levens. Het geborduurd wit schortje in een strik te vereischte voor de kleine dienstboden, die inkoopen gaan doen; het Is der dames niet geoorloofd zich zonder hoed op de straat te vertoonen, en ^wanneer zij bezoe ken afleggen, moeten zij openlijk haar visitekaartjestaschje in de hand dragen. De 'heeren gaan niet zonder handschoenen uit en dragen gedurende de maand Juni demi-saisons. Brenay heeft een slacht huis. Het is de stad. De dames uit de burgerij, „de dames", zooals men ze in Brenay betitelt en zooals ze zichzelf noemep, teneinde zich te on derscheiden van de „vrouwen", vormen een soort aristocratie, zonder veel hoog moed weliswaar, doch niet zonder een flin ke dosis aanmatiging. Zij hebben omgang met elkander; ontvangen bezoeken; houden er een bepaalden ontvangdag op na, waar men kopjes thee slurpf en kleine gebakjes knabbelt; men plukt dan aan het leven van den evennaaste, dat men met uiterste nauwgezetheid onleedt en dat men lot in de fijnste b:'zonderheden uitpluist. Bre nay gaat in hot kanton door voor een bab belstadje. Het is inderdaad volkomen waar, dat do kleine helleduiveltjes van bakerpraatjes door de straten trippelen, in allo huizen binnendringen, van het ©ene salon in het andere sluipen om te rug te keeren naar de waschkuip, dio ze maar al te vaak heeft zien ontkiemen en aangroeien. Wat mag daar toch wel de wonderlijke oorzaak van zijn? Praatjes hebben zich altijd de kleine steden tot him terrein- verkozen, zoolang er vrouwen zijn en vrouwen, die babbelen. Ongeveer overal in t kanton zult ge hooren zeggen: „Brenay is een land van renteniers". En inderdaad, het krioelt er van renteniers, afkomstig van Brenay of van elders. Gepensioneerden, oud-ambte naren, hebben er wortel geschoten, aange trokken door de oevers van de Andarge, door de genoegens van de jacht of van de vischvangst, die do streek hun in over vloed aanbiedt, door omgang met kennis sen, die zij hopen te verwerven en ook misschien, doch het zou gewaagd zijn het te bevestigen, door de schoonheden van het landschap. De vallei van de Andarge, die Brenay 'beheerscht vanaf de boogie, waarop weleer onder de bescherming van een machtig heer, huizen zich geschaard 'hadden roudom ©en sterken burcht, bezit in haar uiterlijk niets geweldigs, niets schilderachtigs, niets dat eenigszins ds vergelijking kan doorstaan met de oevers van den Rijn. Met haar horizont, die af gesloten wordt door de blauwe waziga lijo vau de eerste bergen vau Morvan, haar uitgestrekte weiden, waarop kudden os sen groote witte vlekken werpen, hi.o bosschen, ha,-e rivier, die er gemoedelijk hare slangachtig© traagheid ten toon spreidt, schijnt de vallei, waarin in lang vervlogen tijden Brenay zich heeft neer gezet op de.helling van den heuvel, geschi pen te ziin voor de rust van de cogen oo van de ziel. Men zou rentenier willen zij# om er zijn tenten op te slaan, zijn d s« illusies te vergelen in do eentonigheid dei dagen, zijn droomen don vrijen loop lf laten gaan aan do oevers van de Andarge en om er het geluk van liet leven te sma ken zonder er zich rekenschap van te go- ven. Hoe te verklaren dat Brcnay-sur-\ti- darge met zijn vijf duizend inwonei s nog geen twee dokters bezat? Doktor Chan teau, die er zijn praktijk sedert veertig jaar uitoefende, wa3 altijd alleen geweest in de uitoefening van zijn beroep. Zijn norsch, stuursch karakter en zijne ver ouderde wetenschap ton spijt, bezat een zoodanigen* invloed, geleek do achting d;e zich aan zijn naam had gehecht zoozeer op volksgunst, dat hij geen coneuvrci i* scheen te duchten. Nooit nam hij rust. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3