Tweede Blad Weensd&g3Septettóerl924 binnenland stapsmieuws fsuslleïö&8 HET GEHEIM VAN DE LIFT BEZUINIGING OP ONDERWIJS. De Tij d schrijft: De wethouder van Financiën heeft on langs aan „Het Volk" medegedeeld, dat er over 1925 op het lager onderwijs in do hoofdstad f 800 000 zal worden bezuinigd. Deze verlaging der uitgaven zou worden verkregen, aldus de heer Wibaut, door: 1. lager salarisbepaling dor het Rijk opgelegd; 2. vermindering van het aantal kwee- kelingen; 3. vermindering van het aantal boven tallige onderwijzers; 4 samenvoeging van kleine klassen enz Daaruit hebben wij de conclusie getrok ken, dat de bezuinigingsmaatregelen der Regeering verre van de uitgaven der ge meente op te voeren, zooals" aanvankelijk was betoogd, tot besparing op de gemeen telijke begrootingen leiden. De heer Wibaut laat dit nu als volgt te genspreken: „Een klein gedeelte der verlaging van 'de uitgaven voor het onderwijs is verkre gen als gevolg van de salarisvermindering der onderwijzers. Wanneer ik tegenover elkaar zet de vermindering van de sala rissen der onderwijzes, die een gevolg is van het Alg. Bezoldigingsbesluit, toe gepast op de onderwijzers bij het L. O. en het U. L. O. en de vermindering van de rijksbijdragen voor het onderwijs aan de gemeente, die met die salaris vermindering samenhangt, dan is het bedrag, waarmee de uitgaven der gemeente als gevolg van de salarisverlaging zijn verminderd la ger dan 'één ton, feitelijk slechts f 81.400. „Dat is een heel klein gedeelte van de totale verlaging van de kosten voor het on derwijs, waartoe de gemeente, óók al on der den drang naar een sluitende begroo ting, is gekomen." Het is opmerkelijk, dat de heer Wibaut nu alleen spreekt van de salarisverminde ring. De bezuiniging, die te Amsterdam werd verkregen, is intusschen ook te dan ken aan vermindering van het aantal kwee kelingen en van het aantal bovental lige onderwijzers, alsmede aan de samen voeging van kleine klassen. En het is duidelijk, dat juist deze besparingen te danken zijn aan het feit, dat de regeering 'door wijziging van art. 28, (waardoor het Rijk voortaan slechts één leerkracht per maximum van 48 leerlingen zal vergoe den), de gemeenten tot samenvoeging van kleine klassen en beperking van het aan bal onderwijzers dwingt. Zbodat onze conclusie gehandhaaft blijft: de maatregelen der regeering be staan niet in een verschuiving der lasten, maar zij stellen de gemeenten wel dege lijk in staat ook op haar beurt nog heel .wat te bezuinigen. Kon. bezoek aan Maassluis. De Koningin zal op den 19den dezer behalve aan Vlaardingen, ook aan Maas sluis oen bezoek brengen. Nederlandsche Boerenbond. Verschenen is het overzicht der werk zaamheden van den Ned. Boerenbond over 1923. Gewone leden van dezen bond zijn de Noord-Brabantsche Chr. Boerenbond met 260 afdeelingen en 37.922 leden op 1 Jan. 1923; de Limburgsche Land- en Tuin- bouwbond (163 afdeelingen en 15.110 le den); de aartsdiocesane R.-K. Boeren- en Tuindersbond (158 afdeelingen en 11.456 leden; de R.-K. Diocesane Land- en Tuin- bouwbond in het bisdom Haarlem (1-22 af deelingen en 6050 leden). Buitengewone leden zijn: de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven, met 508 aan gesloten boerenleenbanken op 1 Jan. 1923; de Zuid-Nederlandsche Zuivelbond te Roermond, met 118 aangesloten zuivel fabrieken; de Nederlandsche Landbouw»- bank te Amsterdam; de Boeren- en Tuin ders-Onderlinge, vereeniging voor onge vallenverzekering van den Nederl. Boe renbond, te 's-Gravenhage en de Coöpera tieve Vereeniging eier-, pluimvee- en kt> nijnenhandel van den L. T. B. en den N. C. B., voorheen Coöp. Roermondsche Eiermijn, te Roermond, met 200 afdeelin gen op 1 Januari 1923. Tot de instellingen van den bond be- hooren: de N.V. Borgmaatschappij van den Ned. Boerenbond, te 's-Gravenhage; de Centrale Accountantsdienst en de Cen trale Pachtraad van den Ned. Boeren bond, beide eveneens te 's-Gravenhage; de Boeren- en Tuinders-Onderlinge te 's-Gra venhage; de R.-K. Opleidingsschool voor Leeraressen bij het Landbouwhuishoud- onderwijs de Posterholt (L.) en het offi- cieele orgaan van den Nederl. Boerenbond, De R.-K. Boerenstand. De Stichtsche Boerenbond is in den loop van 1923 opgeheven, omdat de aartsbis schop van Utrecht als zijn uitdrukkelijken wensch te kennen had gegeven, dat er in het aartsbisdom slechts één standsorgani satie voor alle R.-K. boeren en tuinders zou bestaan en derhalve de over de pro vincie Utrecht, werkende Stichtsche Boe renbond naast den over geheel het aarts bisdom werkenden aartsdiocesanen R.-K. Boeren- en Tuindersbond geen reden van bestaan meer had. In verband met de reorganisatie van de financiën van den Ned. Boerenbond ont ving deze van de Coöp. Centrale Boeren leenbank te Eindhoven de toezegging, dat zij jaarlijks aan haar algemeene vergade ring zal voorstellen, uit het beschikbare gedeelte der winst f8000 ter beschikking te stellen van den Ned. Boerenbond. In het verslag van de bondsinstelling N.V. Borgmaatschappij van den Ned. Boe renbond lezen wij, dat op de e.v. alge meene vergadering van aandeelhouders het voorstel zal worden gedaan, de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven tot directrice te benoemen. De instelling be ëindigde met ingang van 1 Nov. het her- verzekeringscontract, aangegaan met de Ned. Alg. Verzekering-Maatschappij te Rotterdam. De Christ. Gereformeerden en de politiek. Op 30 September zullen de Christelijk Gereformeerden te Utrecht een vergade ring houden ter bespreking van de hou ding, die zij moeten aannemen tegenover de verschillende politieke slroomingen in ons vaderland. In den namiddag zal als spreker optre den minister Colijn. Er zal gelegenheid zijn, met den spreker van gedachten te wisselen of hem vragen te stellen. Een studiereis naar Nederland. De Antwerpsche wethouders voor de ha venbedrijven en openbare werken, verge zeld van twee hoofdingenieurs, zullen naar de „Tel." meldt een studiereis on dernemen naar Rotterdam, Amsterdam en IJmuiden. De vijfde beurs van de Dameskroniek. Vrijdag, 5 September a.s. des middags om twee uur wordt in de zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage geopend de, reeds eerder aangekondigde Vijfde Beurs, die het bekende weekblad „De Dameskro niek" heeft georganiseerd. Tien dagen lang zullen de zalen van elf uur des morgens tot vijf uur des mid dags en 's avonds van half acht tot elf uur geopend zijn. Het cabaret, dat vier keer per dag op treedt, staat onder de beproefde leiding van Jean Louis Pisuisse, die met zijn vroolijke kameraden zelf een werkzaam aandeel heeft. GEMEENTERAAD. (Vervolg) 7. Benoeming van twee leden van <le Commissie voor de Strafverordeningen, (aftredend: de heeren Mr. D. A. van Eek en E. van der Wall.) Herkozen de heeren Mr. D. A. van Eek en E. van der Wal, die de benoeming aan nemen. 8. Benoeming van vier leden' van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, (aftredend: de heeren F. Eikerbout Mr. D. A. van Eek, B. J. Huurman en H. W. Spend'el.) Herkozen de heeren F. E'lkerbout. Mr. D. A. van Eek, B. J. Huurman en H. W. Spendel, die de benoeming aannemen. Het valt op, dat bij deze beide laatste vacatu res (vac.-Huunnan cn -Spendel) 7 stemmen op den heer Rosmalen worden uitgebracht. 9. Benoeming van een lid van de Com missie van Beheer over de gestichten „En- (aftredenid: de heer A. J. Oostdam) De heer v. E c k vraagt, waarom van deze commissie niet alle leden aftreden, doch slechts één lid. De V o o r z. merkt op, dat het hier een verordening betreft, die goedgekeurd is door Ged. Staten. Het is hier geen gewone Commissie van Bijstand doch me-er een commissie, die een bestuurskarakter draagt ten opzichte vsn de armlastige krankzinni gen der gemeente. Het is er mee als met de commissie van- de lichtfabrieken, die vroeger ook als een commissie van beheer werd beschouwd Bovendien treedt de geheele raad om de 4 jaar af en hebben de 4 leden dus resp. 4, 3. 2. en 1 jaar zitting. Benoemd de heer A. J. Oostdam, die zijn benoeming aanneemt. De heer v. Eek dankte den Voorz. voor de verstrekte inlichtingen. De heer Knuttel komt ter vergadering. 10. Benoeming van twee leden van de Commissie van Beheer over het Grondbe drijf, (aftredend: de heeren J. Splinter Gzn. en A. J. Oostdam.) Herkozen de heeren J. Splinter en A. J. Oostdam, die de benoeming aanne men. 11. Benoeming van vier leden van de Commissie voer den Geneeskundigen Dienst en den Keuringsdienst van Waren, (aftredend: de heeren B. J. Huurman, Th, B. J. Wilmer T. Groeneveld en Mevr. H. Dietrich—de Rooy) Herkozen de heeren B. J. Huurman, Th. B. J. Wilmer en T. Groneveld en Mevr. H. Dietrich—de Rooy, die de benoeming aannemen 12. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in het Vergun ningsrecht en uit dezen van den Voorzit ter, (aftredend: de heeren Th. B. J. Wil mer, Dr. B. D. Eerdmans en E. J. Coster) Herkozen do hoereen Th. B. J. Wilmer, Dr. B. D. Eerdmans en E. J. Coster. De heeren Wilmer en Coster nemen de benoeming aan, aan den heer Eerdmans, die niet aanwezig is, zal bericht worden gezonden. Uit deze heeren wordt tot voorzitter gekozen de heer Wilmer. 13. Benoeming van drie leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal", (aftredendde heeren Dr. P. J. Blok, B. J. Huurman en F. H. Verster) Herkozen de heeren Dr. P. J Blok, B. J. Huurman en F. H. Verster. Do heer Huurman noemt do benoe-l ming aan; aan de beide andere heeren zal bericht worden gezonden. 14. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting buiten de leden van den Raad, (aftredend: de heer A. Bisschop.) Herkozen de heer A. Bisschop. 15. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (aftredendde heeren P. Heemskerk en F. Eikerbont.) Herkozen de heeren P. Heemskerk en F. Eikerbout, die de benoeming aanne men. 16. Benoeming van een Voorzitter en van een plaatsvervangend Voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechts toestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, (aftredend: de heeren A. J. Oost dam en K. Sijtsma).) Herkozen de heeren A. J. Oostdam en H. Sijtsma. De heer Oostdam neemt de benoeming aan; aan den heer Sijtsma zal bericht worden gezonden. 17. Benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs. Herkozen de heer A. L. Reimeringer, die de benoeming aanneemt. 18. Benoeming van een leeraar in ge schiedenis en aardrijkskunde aan do Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. Benoemd de heer A. van Wisse, alhier, met op 2 na algemeene stemmen. De heer S ij t s m a komt ter vergade ring. 19. Benoeming van een leeraar in zang en spraakvorming aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. Op verzoek van den heer Spendel gaat de raad over in 'n geheime zitting, wel ke ongeveer een half uur duurt. Daarna heropent de Voorzitter de openbare vergadering. Benoemd wordt de heer Oostvc-en, No. 1 der voordracht (er zijn vier stemmen blan co uitgebracht). De Voorzitter dankt het stembu reau voor de vele zware diensten, dezen middag verricht. 20. Voorstel om de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en ,,Rhijngeest" te "machtigen om over te gaan tot den bouw van 4 ver plegerswoningen op bet terrein dier ge stichten. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 21. Verordening voor de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden en voor de aan die Kweekschool verbonden cursussen. De heer Z u i d e m a acht de verdee-* ling der vacanlies, ruim 8 weken zomor- vacantie en 3 dagen herfstvacantie niet erg gelukkig; hij zou liever wenschan b.v. 6 weken zomervacantie en 1 week herfst vacantie. De hr. M c ij n e n, weth., zegt, dat wat de vacanties betreft de regeling bij de mid delbare scholen is gevolgd. Hij zou het niet gcwenscht achten daarvan incidenteel af te wijken. De heer Knuttel zou een eind willen maken aan het geven Van vacantio op 3 October; dit moedigt het nationalisme aan. Het voorstel van den heer Knuttel wordt verworpen met 29 tegen 3 stemmen (die van de heeren Knuttel, van Eek en Ver- weij). Ten slotte wordt de geheele verorde ning zonder hoofdelijke stemming aange nomen. 22. Verordening, tol lit-ffing van school geld aan de Kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen te Leiden. Mevr. 11 a 11 i ev. Embdcn zou een amendement willen indienen op art. sub 2 der verordcDiiig. De V o o r z i 11 e r schorst de vergade ring cenige minuten, teneinde haar gele genheid te geven dit amendement in te dienen, aangezien zij dit niet reeds ge daan heeft Mevr. 11 a 11 i ev. Embden -dient nu een amendement in, waarin wordt ge vraagd, voor de lessen van do reeds in be trekking zijnde onderwijzers reductie op de lesbedragen toe te staan. De Voorz. acht dit amendement niet juist, reeds hierom, omdat het in con- vensatie&tijl gesteld is en dus niet in een ver ordening kan ingevoegd worden. Mevr. v. Itaïlie-v. Embden acht, dat, al is dit amendement formeel niet in orde, het toch geen dwaasheid kan zijn,, omdat het hier gaat om de besten diging van een toestand, die vroeger reeds bestond. Zij is evenwel bereid, haar voor stel in te trekken. De verordening wordt goedgekeurd. 23. Verordening, op de- invordering van schoolgeld voor de Kweekschool voör on derwijzers en onderwijzeressen te Leiden, Zonder discussie en zoiuder hoofdelijke stemming aangenomen. 24. Voorstel in zake de salarieering van het leerarenperscueel aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden. Aangenomen. 25. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 17 December 1914 (Genï.blad No. 36). betreffende de levering van gas door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. (Gasverov- dening.) Aangenomen. 26. Verordening, houdende wijziging van naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door dr. BOONEN, Leuven. 82) Toen deze personen in do voorkamer van René Lambert, waartoe de lift toe gang verschafte, vergaderd waren, wer den stoelen in een kring onder de elec- itrische kroonkandelaar geplaatst, en mijnheer Legerbier nam het woord: Ik heb U, mejuffr. en heeren, bij eengeroepen op verzoek van mijnheer Tortoran, hier aanwezig, die belangrijke zaken te openbaren heeft en weigert deze onthullingen op een ander uur en op een andere plaats te doen. Het weinige dat ik van hem vernomen heb heeft me er toe aangezet hem voldoening te geven, op ge vaar af de zwaarste straffen op hem toe tte passen, indien hij met het gerecht zou hebben willen spotten. Mijnheer Tortoran, iWe luisteren naar U 3 De journalist stond op en sprak: 1 Ik verontschuldig me u op dit uur gestoord te hebben. U zult straks zien dat Ihet noodig wasIk bedank voorname lijk mijnheer Bravin, hoofd der Veilig heid, dat hij zich de moeite heeft ge- [troost te komen, en bijzonder, dat hij t i.Jrijn secretaris heeft meegenomen ■/Treedt ais 't u belieft naderbij, beste Jnijnheer GrascuitWaarom verschuilt tl zich toch? Thóodore Grascuit mopperde wat tegen, Inaar gehoorzaamde. A Kijk, hernam Tortoran, u hebt een wondje aan het voorhoofd, mijn beste mijnheer Grascuit. Is u soms èrgens ge vallen? Ja, het gebeurt wel eens, niet waar, dat men met de voeten in een ijzerdraad verward geraakt en valt! Zijn spottende stem brak zijn woorden duidelijk af. Théodore Grascuit was doods bleek Hij pruttelde: Is het om dergelijk gewauwel aan te hooren, dat men ons te middernacht hier heen doet komen. Dat is zoo, keurde zijn overste goed. Men heeft ons onthullingen beloofd, en tot hiertoe Hij ging midt voort, maar deed een veelbeteekenend gebaar. Pardon, vervolgde Tortoran. Ik kom aan de beloofde onthullingen. Hij naderde de liftkast en drukte op den knop. Het toestel kwam traagjes naar omhoog en stopte aan het trapportaal. Tortorap opende de deur en zeide: Al degenen, die over den geheimzin- nigen lift hebben geredetwist, zijn van een volkomen valsche stelling uitgegaan, en daardoor zijn ze tot de ongerijmde ge volgtrekkingen gekomenIkzelf heb lang gedwaaldMaar zoodra ik bet vraagstuk heb gesteld zooals het hoorde, is me de oplossing dadelijk voor de oogen „Het is kinderlijk eenvoudig. Welnu, wat zeide men? Men zeide: lo. Gardenois is op bet gelijkvloers in den' lift gestapt. 2o. Het toestel Is ledig op de eerste ver dieping aangekomen. Daarin lag een volstrekte onmogelijk heid, want ik stel me voor dat niemand de uit de lucht gegrepen en wonderlijke verklaring „het treden uit scheikundige binding" ernstig heeft opgenomen Dus was een der beide tegenstrijdige beweringen onjuist. Iedereen, en ik er bij, heeft zich koppig aan de tweede gehou den, terwijl do eerste neergehaald moest worden. Daarom verklaar ik vandaag; het ver trekpunt is valsch, Gardenois is niet in den lift gestapt." Een algemeen protest onderbrak don re denaar: U is gek! Iedereen heeft het gezien! Hij is er wel ingestapt' Alle getuigenissen stemmen overeen! Lucette alleen wachtte, met kloppend hart en onheweerlijken mond, naar de ge volgtrekkingen van haar vriend. In dat oogen'blik was zij de eenige, die in hem geloofde Toen het rumoer bedaard was, vroeg Tortoran zachtjes: Mag ik voortgaan? Dat is onnoodig! antwoordde droog weg mijnheer Bravin, in wiens oor ziju secretaris eenige woorden, had gefluisterd. Ik hou er niet van dat men me bespot, en ik trek me terug Een oogenblik nog, beval mjinheesr Legerbier beleefd maar met klem. Ga voort, als 't u belieft, mijnheer Tortoran. Dank u wel, mijnheer den onder zoeksrechter, zei de dagbladschrijver. Ik begrijp uw protest, heeren. Ik heb me slecht uitgedrukt door te zeggen: „Gardenois is niet in den lift gestapt", Ik had moeten zeggen: Gardencis is het niet, die in den lift is geslapt Wie dan ^'el? vroeg een stem. Théodore Grascuit was opgestaan en scheen Tortoran uit te dagen. Een weinig geduld, ik zal het dade lijk zeggen, beloofde deze. Vóór een tiental jaren verzocht een jong man, die kermisreiziger was geweest en builen een mooi kunstenaarstalent een prachtige nabootsingsgave bezat, om in het Commissariaat van politie aangesteld te worden, waar hijIk zal u straks zeggen wat hij werdDat heerschapje stond onder den naam „Carlo" bekend. Wat zijn waren naam betreft, dien zeg ik eveneens straks. Wat ik u dadelijk kan mèdedeelen, is dat hij op dat tijdstip de agent was van een macht, die later de vijand zou worden van Frankrijk. Daar hij smaak had gevonden in het spionbe- drijf, werd hij na den oorlog de agent van een wijdvertakte buitenlandsc.he or ganisatie, die bestemd was om bij ons bandeloosheid en opstand aan te stoken. Zijn naam en zijn beroep stonden op een tamelijk' zonderling document vermeld, waarvan het me nu toegelaten Is het be staan ruchtbaar te maken. Met eenige woorden stelde hij do toe hoorders op de hoogte van de volkomen overeenstemming van het „Tond-en-plat- te voorwerp" met de phonograaf, waarop eertijds te Berlijn de stem van den ouden overleden Moscoviet werd ingedrukt. De woorden van Tortoran wekten nu bij de toehoorders het grootste belang. Volgens de volksuitdrukking zou men een speld hebben kunnen hooren vallen. Toen Carlo, vervolgde de journalist, UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond to hooren Is. 5.05 uur. SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 5.20 uur. 5 WA (Cardiff) 350 M. Com. cert. 5.30 uur. Brussel, 265 M. Concert. 5.50 uur. Berlijn, 430 en 500 M. Con-t eert. 7.20 uur. 2 LO (Londen) 365 M. en andere B.B.C.-stations: Histo rische voordracht. 7.35 uur. 2 ZIJ (Manchester) 375 M. Lichte muziek en voordracht. 8.05 uur. 6 BM (Bournemouth) 385 M, Uitvoering van een tooneel- spel. 8.15 uur. PCGG (Den Haag) 1050 M. Kurhaus-Concert. 8.20 uur. 2 LO (Londen) 385 M. Op voering van twee één-acters. 8.20 uur. 5 IT (Birmingham) 475 M. Concert, o.a. fragmenten uit bekende opera's. 8.20 uur. 5 WA (Cardiff) 359 M. Con cert. 8.20 uur. 5 NO (Newcastle) 400 M. Kamermuziek. 8.20 hur. 2 BD (Aberdeen) 495 M. Voordracht en klassieke mu ziek. 8.20 uur. 5 SC (Glasgow) 420 M. Con cert. 8.35 uur. Brussel, 265 M. Nieuws en Concert. 8.50 uur. Berlijn, 430 en 500 M. Con cert, werken van Beethoven, Mozart, Schubert, Wolf, e.a. 9.10 uur. 2 LO (Londen) 365 M. en andere B.B.C.-stations: Oud» en moderne Engolsche liede ren. 9.20 uur. SFR (Radio-Paris) 17S0 M. Werken van Rameau. 10.55 uur. 2 LO Dansmuziek. De Eifeitoran zwijgt Naar „l'Oeuvre" meedeelt, zal de Eifel- toren voortaan geen draadlooze concerten meer uitzenden. De toren aal worden ge bruikt voor den Franschen propaganda- dienst. Het regceringoblad wijdt een geestdrift tig artikeltje aan deze wijziging. „In plaats van slechte muziek zal dc formidabele stem waarheden uitzenden en aan de wereld melden, wat men in de lichtstad denkt", aldus het blad. „De to ren wordt de officieele sprekende courant. Geen café-concerten moer, geen opera's- comiques. Maar wanneer Frankrijk iels te zeggen hoeft, zal zijn stem zich door middel van den EiffeJtoren doen hooren. De andere landen hebben dergelijke offi cieele spreekbuizen reeds lang". de verordening van 17 December lOlf (Gem blad No. 37), betreffende de leverinj van Electriciteit door de Stedelijke Fau. brieken van Gas- en Electriciteit. (Fico- triciteitsverordening.) Een amendement is ingediend door den heer van Eek om den «lectriciteitsprija niet met 3, maar met 5 cent te verlagen. De heer v. Eek merkt op, dat hij deel uitmaakt van de minderheid in de com missie van de lichtfabrieken, die van meening is, dat de financieele toestand een grootere verlaging wettigt dan B en W. voorstellen. Niet slechts een vermin* dering van 3 een», maar van 5 cent wil spr. voorstellen. De minderheid van de commissie heeft zich niet gestold op heft standpunt, dat de lichtfabrieken geer winst mogen maken, wel staat spr op dit standpunt. Doch de minderheid is van. meening, dat ook bij een verlaging van t cent de lichtfabrieken wel een winst der ven van f50.000.doch dan blijft no% een matige winst over. In hot eerste halfjaar is reeds een winsft gemaakt van f 144.000, Er bestaat dan ook geen enkel financieel bezwaar tot een lageren prijs over te gaan, dan B en W voorstellen. De verlaagde prijs moet natuurlijk ge handhaafd blijven in het jaar 1925 ea volgende jaren. Naar schatting zal dan de winst voor de lichtfabrieken in 1925 zijn f283.000 f ÏOO.OCO f 188.000. Spr. acht dit een winst waarmee do raad accoord zou kunnen gaan. indien rij dank zij zijn betrekking zeil', vernaai dat de phonograafplaat in Frankrijk was, besloot bij er zich tot eiken prijs r.iee;t "r van te maken, in overleg met dn gene do hem het judasgeld gaf en wiens naam eveneens door de stem van den ouden anarchist in het was werd geprect, ik bedoel Gaston Faverolles, die ongelukkig dezen avond niet tot de onzen behoort. Faverolles en Carlo, vielen met behulp van eenige medeplichtigen op een avond den armen Gardenois bij de brug Cou- laincourt aan en onderzochten hem l& vergeefs. Des anderen daags braken ze in de woning van den kassier, rue Daniré- mont, binnen weer te vergeefs. De plaats was hier in de brandkast vau het gelijkvloers. Men moest zich haasten René Lambert zou denzelfden avond tc Parijs terugkeeien en twee belanghebben den met een opzienbarende phonografi- sche uitvoering verrassen. „Toen was het, dat Carlo, die Garde nois in een hinderlaag had gelokt, hem opsloot, hem van zijn kleederen beroofde^ den kop van den kassier namaakte, een kuiistmabigen buik vol wind aandeed, zich met het pak van zijn slachtoffer kleed-de, zijn sleutels wegnam, en, gebruik ma kend van do schemering, stoutmoedig in het huis binnentrad, de brandkast openda en er tergelij kor lijd met de plaat, het groote bedrag uithaalde... Terwijl 01 was, nietwaar, hoefde MJ zich n!«t te schamen. (F! et

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3