Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 15e Jaargano. WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1»? r 'r> 45F 3 3)e£ci€b(^Soti^omt DoABONNEMENTSPRIJSbecJreegt b!] vooruitbetaling .Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per poat I 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné7» ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen j. TgL. INT. ADMINISTRATIE 035 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II 3)it nummer bestaat uit tvea a tien. V Tegen het liberalisme. 1 Er is enkele dagen geleden een nieuw weekblad, verschenen: „De Vaderlander Men moet dat niet verwarren met het li berale weekblad, ook een „Vaderlander", 3at bij de oprichting van den Vrijheids bond is verdwenen. Het is een orgaan, van bet Verbond van Actual'isten. Het weekblad wordt uitgegeven door de N. V. Uitgeversmaatschappij „De Actua list"; de redactie bestaat uit den heer W. Lubberink, redacteur, en de heeren J. J. M. Haslinghuis en W. H. Snijders, gede legeerden van het Verbond. Deze redactie beeft haar bureau in de residentie; do ad ministratie is in onze sleutelstad. De redactie van bet nieuwe weekblad stelt zich ten do-el: „Herstel van Gezag". „De Tijd" knipt uit bet eerste nummer liet volgende citaat, waarmede bet blad zich geheel zegt te kunnen vereenigen. „Men schermt, ter verdediging van den bestaanden regeeringsvorm, zoo gaarne met het begrip van souvereiniteit des Volks. Hierop, en op niets anders kan, zoo 'beet het, in onze dagen het staatsgezag gevestigd zijn. Een mondig volk wensoht zijn leiders, zijn machthebbers te kiezen, bet machtsgebied van zijn overheid af te bakenen en zijn regeerders en bestuur ders tot beengaan te dwingen, wanneer 'bet in zijn geheel, of wanneer oen meer derheid zulks verkiest. Dit is democratie ïn hare toepassing, de giftige plant van een zaaisel uit een vorige eeuw. Die de mocratie is een practijk, boorende 'bij de 'theorie van den staat, aïs gebouwd op 'overeenkomst, een leer die van Rousseau in zijn „Gontrat Social" baar scherpste formuleering ontving. „Geen genezing van ons zieke volks lichaam, wanneer de ziekte niet in haren oorsprong wordt bestreden, d.w.z. wan neer niet een einde wordt gemaakt aan de geestelijke heerschappij van een theo rie, die, hoe verleidelijk zij ons ook be schreven wordt, in wezen onwaar en on redelijk iis. „Wanneer prof. Ziegler in zijn werk: „De geestelijke en sociale stroomingen der 19e eeuw" zegt, dat eerst met Rousseau de Nieuwe Tijd begint, slaat hij den spij ker maar al te zeer op den kóp. Inder daad wordt bet denkleven van velen nog beheerscht door de theorieën van den voorbereider der Fransche revolutie. Rousseau met zijn sociaal contract hcerscht nog heden ten dagel Maar bet einde dier heerschappij nadert. Reeds wankelt zij." Inderdaad: het wordt onomwonden, ge^ zegd, dat de wijsgeerige staats- en gezags- idee van het liberalisme veel onheil heeft gesticht; dat zij is „onwaar" en „onrede lijk". Maar, helaas wij zullen nog wel eens gelegenheid hebben, daarop te wijzen men breekt toch niet radicaal met die liberale idéé! Men blijft vastzitten aan het godsdienstig liberalisme, en, zoolang men d a t niet loslaat, vecht men tevergeefs tegen de liberale leerstellingen op politiek en sociaal terrein. Men wil eten van twee wallen; men wil de geit en de kool sparen en zulk 'n wijze van doen levert nooit schoone resultaten opl BfUgTEÜLMQ Volkenbond. De Commissies De Nederlandsche gedelegeerden De Volkenbondsvergadering heeft een zestal commissie ingesteld, om zich bezig te houden met do verschillende kwesties. De Nederlandsche delegatie heeft zich als volgt over deze commissies verdeeld: Jhr. Limburg juridische commissie, prof. jhr. mi'. W. J. M. van Eysinga en prof. mr. dr. J. D. A. Frangois technische organisaties, jhr. dr. J. Loudon ontwape ning, Eysinga budget, Frangois sociale humanitaire zaken, Van Lynden politieke zaken, Limburg werd gekozen tot vice- president der eerste (juridische) commis sie. Een amendement der Nederlandsche delegatie Aan het slot der gistermorgen gehouden sitting van de Volkenbondsvergadering deelde Motta mede, dat de Nederlandsche delegatie een wijziging voorstelde van art. 27 van het huishoudelijk reglement van do vergadering, volgens welke do com missies hare hesluiten kunnen nemen bij .meerderheid van stemmen inplaats van met algemeene stemmen, zooalls tot nu Joe het geval is. Mac Donalds plannen Do q ua es t i e der ontwapening _Do diplomatieke medewerker van de ►.Daily Telegraph" schrijft: Weliswaar gorden de plannen geheim gehouden, die Mac Donald voor do Volkenbondsverga dering te Genève heeft, waar hij eerst Donderdag zal spreken over de veiligheid, ontwapening en arbitrage, na Woensdag met de gedelegeerden van Groot-Bri'ttan- nië en de Dominions overleg te hebben gepleegd, maar toch kan wel worden ge zegd, dat de Britscbe premier van oordeel is, dat het vraagstuk cener algemeene vermindering der bewapening met meer succes op een afzonderljike conferentie buiten den Volkenbond om kan worden, besproken, daar anders de Vereenigde Staten niet aan deze besprekingen zouden deelnemen. De door president Coolidge duidelijk geuite wensch om het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een dergelijke conferentie, verleent een bijzondere betee- kenis aan dit standpunt. Do algemeene beginselen van ontwapening en ook de plannen, welke de technische details be treffen, zouden echten, inmiddels zeer goed door de algemeene vergadering, de commissies en de sub-commissies van den Volkenhond kunnen worden bestudeerd. Duitschland. 9e 63ste Katholiekendag Een machtige manifestatie Onder enorme belangstelling van ker kelijke hoogwaardigheidsbekleeders, auto riteiten uit de provincie en stad Han nover, van rijksdagleden enj afgevaardig den van den Pruisischen landdag, als mede van een massale menigte, heeft Zaterdagavond de opening van den 63sten Katholiekendag te Hannover plaats gehad Do katholiekendag werd geopend door den economischen raad Heiger, die de afgevaardigden, o.m. ook Nederland, ver welkomde. Onder handgeklap nam dan de opper- president Noske het woord, die verklaarde altijd met voldoening terug te denken aan den gemeenschappelijken arbeid met mannen van andere wereldbeschouwing, andore religieuze gevoelens, in wie hij altijd de gehechtheid aan Duitschland had gerespecteerd. Hij hoopte op een uitstekend slagen van het congres. Bij de begroeting door de buitenland- sche gedelegeerden bracht mr. Heerkens Thijssen uit Haarlem de wenschen van katholiek Nederland over. Zondag, de eerste dag der algemeene vergaderingen, werd ingezet met een plechtigen dienst in de Marla-kerk, welke ontzaglijk druk bezocht werd. Om 12 uur had de eersite besloten ver gadering plaats. Nadat de Pauselijke nuntius, inrg. Pacelli, die in vol ornaat verscheen, onder grooten jubel was ont vangen1, werd tot de verkiezing van een voorzitter van den katholiekendag overge gaan. Gekozen werd als eerste president Farwick, opperburgemeester van Aken. Op den katholiekendag is éénstemmig een resolutie aangenomen, waarin o.m. wordt gezegd: Wij betreuren het, dat, tengevolge van een valscli economisch beginsel, een be vredigende oplossing van de verhouding tusschen kapitaal en arbeid nog steeds niet gevonden is. De arbeidskracht wordt behandeld als koopwaar; zij is echter véél meer, zij is een persoonlijke en moreele daad van een mensck. Die opvatting eischt voor dengene, die zijn arbeidskracht geeft, een mensch- waardige behandeling; zij eischt waar deering van den arbeider als medelid bij het productie-proces. De arbeider heeft recht op een. loon, dat hem de mogelijkheid biedt, een ge zin te stichten en en menschwaardig be staan te leiden. Ook in het toekomstig economisch be drijf zal het kapitaal een voornaam ele ment in het productie-proces blijven, maar het mag niet do ganscke productie voor zich alleen opeiichen. In zijn eigen belang m'oet het privaatbezit zich grenzen S'tellen ten bate van den arbeider. Do verzoening tusschen kapitaal en ar beid kan echter alleen tot stand komen door den geest des Christendoms die aan beide elementen datgene toewijst, wat hun toekomt volgens de wetten der moraal Een rode van Marx Marx heeft gisterochtend op den Ka tholiekendag een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde: Ons doel kan niet een op den spits drijven der tegenstellingen zijn, maar het streven naai* eenheid. Alle groepen moeten zich schikken onder de gemeenschap. Weet men dan nog niet, dat wij bankroet zijn en gevaar loopen, in een afgrond te vallen? Do Duitsche regeering heeft nooit voor moeilijker be slissingen gestaan als in de laatste dagen en weken. Maar zij moest die beslissing nemen, al brak haar het hart daarbij. De ontruiming van het Roergebied De ontruiming van Dortmund en Herdo uitgesteld De „Echo du Rhin", naar men weet DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone a d vorlon «15 n 30 oen! por vos«£ Voor Ingezonden MededeeUngen wordt hot s dubbele VAn het tarief berekend. s' lUelne adverlentl8nf van ten hoogste 80 woorden, waaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en t# huur, koop en verkoop I 0.50. "het officieus orgaan van d9 Rijnland- commissie, meldt, dat de militaire en eco nomische ontruiming van Dortmund en Herdo nog vier tot tien weken zal moeten worden uitgesteld met het oog op de af wikkeling van de zaken der Micum en de liquidatie van de loopende aangelegen heden. In verband hiermede zullen ook de Fransche troepen dit deel van het Roergebied voorloopig niet ontruimen' Engeland. Het Britsch-Russisch verdrag. Do liberalen ook tegen het verdrag. Naar wij gisteren meldden, hebben de conservatieven het voornemen een voorstel te doen tot verwerping van het Britsch- Russisch verdrag. Te oordeelen naar een vlugschrift, geti teld „A Sham Treaty" (Een schandelijk verdrag), dat wordt uitgegeven door het liberale hoofdkwartier, heeft het officioelo liberalisme zich thans ook definitief te- -gen het verdag met Sovjet-Rusland uitge sproken. De waarschijnlijkheid van een - neder laag der regeering, naar aanleiding van dit verdrag en mogelijke spoedige alge meene verkiezingen, wordt druk in poli tieke kringen besproken in verhand met de verspreiding van genoemd vlugschrift. Spanje. De strijd in Marokko. Ook het Tangergebied in opstand. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Andjerra en Wadras-stammen in de na bijheid van het Tangergebied' een drei gende houding aannemen. De postwagen van Tanger naar Tetoean werd in brand gestoken en de weg tusschen heide plaat sen versperd. Eenige werklieden, onder wie van Italiaansche nationaliteit, die werkzaam waren bij de spoorlijn van Tanger naar Fez, werden -"édood. Het geweervuur van de c;Oraties in den Westelijken sector van do Spaansche zone wordt te Tanger en Gibraltar ge hoord. Do Spanjaarden zenden verster kingen uit Larache. Uitbreiding van den opstand. De opstand der Mooren breidt zich nog meer uit. Aanvallen op voorposten en pa trouilles en bet. stuksnijden van telegra- rische en telefonische verbindingen zijn aan de orde van den dag, evenals moor den en rooverijen. Spaansche vliegtuigen hebben de laatste dagen tal van Moorsche dorpen gebombardeerd. Er zijn nieuwe Spaansche versterkingen aangekomen. Opwinding te Madrid. Er is te Madrid niet weinig opwinding veroorzaakt over de uitbreiding van den opstand in Marokko. Voor zoover de openbare meening zich nog door de cen suur heen kan uiten, is men zeer teleur gesteld, dat het einde van den strijd voor loopig nog niet in zicht schijnt. De Rif aanvoerder Abd-el-Krim schijnt alle Moorsche stammen, wanneer hij dat wil, tegen do Spanjaarden te kunnen opzet ten. Rusland. De opstand in Georgië. Door de Sovjets onderdrukt. Volgens berichten uit Moskou zou het de Sovjet-regeering zijn gelukt na een hardnekkig gevecht een einde te maken aan den opstand in Georgië welke ten doel had het Sovjetbestuur omver te wer pen. De godsdienstvervolgingen. De godsdienstvervolgingen in Sovjet- Rusland nemen eer toe dan af. De Sovjet bladen dio te Riga aankomen, bevatten telkens berichten over requisitie van ker kelijke eigendommen en over rechtj- streeksche priestervervolgingen. Zoo meldt de Moskousche „ïzwesiija". dat het klooster Pakrofski op drie mijlen afstand van Kief gelegen, „geliquideerd" is, en als arbeiderslogement ingericht. De monniken zijn verdreven. Voorts hebben de arbeiders te Kolomëe, een naburig dorp, de vier priesters uit de plaatselijke kerk verjaagd, en gebruiken zij thans het gebouw als restaurant voor het personeel der leerlooierijen. De „Izwestija" klaagt voorts over het toenemende aantal bedelmonniken en -nonnen, die een slechten indruk maken op de vreemdelingen", zegt het blad. China. De dreigende burgercariog. Een groote slag op handen. De troepen van generaal Loe-Joeng- Sjang hebben een overval gedaan op den spoorweg Sjanghal-Nangking op 15 mijl afstands van Sjanghai. De verbinding met Peking is verbroken. Patrouilles van het leger van generaal Tsji-Sje-Tsjen rukken naar Sjanhal op. De elkaar vijandige generaals dwingen elk alle valide mannen, als coldaat in hun Jeger dienst te nemen; zij rcquirecren wat zij maar kunnen en oefenen een volsla gen tirannie uit overal waar zij passeo- ren. De troepen van maarschalk Tsji ruk ken thans tegen de forten van Woesong op. De vreemdelingen, dia de zomerverblijf- plaats Hokansjan bewonen, hebben den raad gekregen, vóór het einde der week die plaats te verlaten. De troepen van de heide vijandige pro vincies staan thans min of meer in een hoog tegenover elkander. Op sommige plaatsen bedraagt de afstand, die hen scheidt, nog maar twee mijlen. De vredes onderhandelingen, die tot Zondag ijverig zijn voortgezet, hebben blijkbaar gefaald. Op de reeds van Sjanghai bevinden zich thans 9 Amorikaansche, Engelse he en Frersêhe oorlogsschepen. Japan Japansch generaal doodgeschoten. Volgens-berichten uit Tokio heeft een socialist den Japanschen generaal Gisoe- hoera door een revolverschot gedood, uit wraak voor het doodschieten van socialis ten tijdens de aardbeving. BHëllENLAflD R. K. Universiteit te Nijmegen. Men verzoekt ons mede te deolen, dat op 16 September e.k. de overdracht van het Rectoraat der R. K. Universiteit zal plaats hebben 's middags 2 uur in de klei ne concertzaal van „de Vereeniging". Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Za terdag d.a.v. zal gelegenheid bestaan zich als student te laten inschrijven, des voor middags van 101 uur in de Faculteitska mer van het Academiegebouw, Keizer Ka- relplein 11. De Zondagsarbeid op de Nederlandsche Kunstzijdefabriek. De directie van de Kunstzijdefabriek te Ede heeft thans, naar de „N. R. Ort." meldt ■haar bedrijf zoo weten in te richten, dat Zondags arbeid niet noodig is. De protesten van A'. R. en Ohr. Hist, zijde he.bben succes gehad! Marktkaarten voor de spoorwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft weder marktkaarten 3de klasse verkrijg baar gesteld. Zoo zullen vanaf Vrijdag 5 September en vervolgens iedéren Vrijdag op de lijnen Woerden—Alphen—Hoofddorp Leiden kaarten uitgegeven worden tegen belangrijk verlaagde prijzen, die nog voor- deeliger zijn dan buurtverkeer. Deze markt kaarten dragen heb opschrift: „Markt- ba-arb", zijn voor de heenreis in alle treinen voor 12 uur geldig en voor de terugreis in die treinen welke voor 6 uur vertrekken. Met de marfetkaarten mag de reis echter niet worden onderbroken. Reeds eerder was aan de directie der Ned. Spoorwegen verzocht, weder markt kaarten uit te geven maar om verschillen de redenen was dit niet eerder mogelijk. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 8 Septem ber a.s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie va«n den Minister van Oorlog zal op Donderdag 4 September e. k. niet plaats hebben. ICERiCliEUWS Pastoor P. J. van Schaik t Te Zwolle is na een langdurige riekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, op 47-jarigen leeftijd overle den de zeereerw. heer P. J. van Schaik, pastoor to Klazienaveen, geboren te Utrecht. j Provinciaal paters Carmelieten Het provinciaal kapittel der pators Car meiieten te Merkelbeek heeft hedenmor gen herkozen tot provinciaal den Hoog Eerw. pater dr. Cyprianus Verheek. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te "Wijk bij Duurstede den Wel eerw. heer J. J. El- berssen en tot pastoor te Stadskanaal den "Weleerw. heer J. R. de Boer. Do Zeereerw. pater Bartholomeus O.F. M., professor aan het Gymnasium te Ven- ray, is overgeplaatst als zoodanig naar het studiehuis dèr Franciscanen te Sit- tard. Binnenkort zal de weleerw. heer G. L. W. A. de Geus, kapelaan van de parochie van den H. Jacobus te Enschedé, rich als mi-^ionnris naar Noorwegen begeven. HET VOORLAAGSTE NIEUWS, BUITENLAND De Nederlandsche delegatie ter Volken- bon dsvorgaderirvg hoeft een amendement ingediend. Katholiekendag in Duitschland De Engelsche liberalen hebben zich met de conservatieven tegen het Britsch-Rus^ sisch handelsverdrag verklaard. Het echec der Spanjaarden in Marokko BINNENLAND Een praatje over het regenweer. Kom! or een mooie nazomer? (2e blad). LEIDEN De gemeenteraad heeft den electriciteits- prijs met 3 cent verlaagd. 091DERWIJS Dr. Sicking. 'Naar wij vernemen, heeft dr. li. J. Sin king, rector aan'tR.K. Lyceum Den Haag, als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Voor het jeugdige katholieke lyceum it het heengaan van dezen geleerden en bui- tengowonen docent ongetwijfeld een zeej ernstig verlies. Op 1 Januari 1919 werd dr. Sicking to| eerste rector van dit toen opgerichte lyceum benoemd, na een eervolle loopbaan in Den Bosoh achter den rug te hebben. In 1883 promoveerde dr. Sicking aan de universiteit to Amsterdam tet doctor in de oude talen op een proefschrift: rAnno» tationes ad A'nti-Atticistam", Kort daarop werd hij conrector aan het pro-gymnasium te Oldenzaal dat het vorige jaar op nieuw als zoodanig geopend is maar 1H jaar later ging hij als conrector van heb gymnasium naar 'a-Hertogenbosch, waar hij 33 jaren werkzaam was, waar van 6 jaren als rector. Dr. Sicking gaat nu als rector hoon, om dat deze arbeid hem te druk is en hem te weinig tijd laat voor da studie. En de studie ligt hem nog steeds het meest na aan het hart. De mogelijkheid ia echter niet uitgeslo ten, dat hij nog als leeraar aan het gym nasium verbonden blijft. Laten we hopen, dat dr. Sioking nog vele jaren van zijn Btudielust genieten zal Roomsch Nederland kan dan nog veel van hem verwachten, want hij 1s niet al leen docent in de oude, doode talen, maar ook een dichter van het levende Roomsche lied, waarvan we elechta noemen het popu laire: ,,'Roomschen, dab zijn we". „Res." UIT BE OIHGE^IÜG BOSKOOP. Rijwielbelasting. Maandag werden al hier een aantal rijwielen in beslag genomen •welke nog niet voorzien waren van het ver- eisohte belastingplaatje. Na betaling hun ner boete bij den Rijksontvanger, en het voldoen der belasting, konden de diverss eigenaren hun karretje weer terugbekomeo; Gezonken. Heden is van den aanne mer de U. alhier een vlet gezonken in de rivier de Gouwe inabij de halve raak. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij voor- KATWIJK. Belasting-plaatjes. We hebben al veel gehoord en gelezen over de misère met de rijwielbelastingplaatjea doch hetgeen we IJ. Zaterdag hier meemaakten, zal op dit gebied wel het nieuwste zijn. Men ver voegde zich bij den brievengaarder om zich een rij wiel plaatje te verschaffen. Men werd afgewezen. Het ging niet omdat de brievengaarder zich eerst moest over tuigen of deze aanvraag een gevolg wa3 van een eventueel opgedane bekeuring! In den namiddag kon men komen hooren of men na informatie waardig bevonden werd voor geld en vriendelijke woorden een plaatje te kunnen koopen. We kunnen er, voor den goeden naam van de desbetref fende personen aan toevoegen dat ze 's na middags werkelijk verkrijgbaar waren. Toch wel het nieuwste voor niet-Katwij- kers. W;j zijn aan dergelijke nieuwigheden aan ona hulpkantoor gewoon. LISSE. Verdronken. In een onbewaakt oogen- blik geraakte Maandagavond het oudste zoontje van 4J4 jaar van J. v. d. KI. aan den Ringvaart alhier in den Ringvaart en verdronk jammerlijk. Te half elf haalde men het lijkje op. Op hol. Gisteren sloeg het paard, ge spannen voor een gierbak, van P. S. alhier, op hol. Het kwam in botsing met een auto. S. brak de knieschijf; de wagen bekwam schade. Erkentelijkheid. De heer van Til schonk aan de Harmonie „Eensgezindheid." als erkentelijkheid voor de aan hem ge-

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1