5 ^Tweede B!ad 3 4 6 1 Zaterdag 30 Augustus S924 De Nederlandsche Staatsinrichting. DE ZETELVERDEELING OVER T DE LIJSTEN. Een. denkbeeldige verkiezings strijd. Een Salomon's Oor- 1 ideel. 't Doet er niet toe. 1 Een groote eigenaardigheid. Geen nadere toelichting. In ons laatste KiesartikeL T Wo hadden al was het heel rustig Op papier in ons vaderland algemeen© verkiezingen gehouden voor de leden der .Tweede Kamer. Veertien partijen of groe pen hadden zich met élan geworpen in tien denkbeeldigen verkiezingsstrijd; een 'èetal van 1.000.000 (één millioen) stem men werd op die veertien mededingers uit gebracht. Weet men nog, hoeveel stemmen onze katholieke partij verkroeg? Dank zij onze kracht igo en beginsel vaste actie wisten we op onze in vier groepen verdeelde lijsten to samen niet minder dan 361.000 stemmen te vereeni gen en 32 zetels veroverd en wel aldus ver deeld: 1 I 1 Slemcijler Zetels R. K. I. 117.000 12 R. K. II. 99.550 10 li. IC. nr. 49.800 5 E. K. iv: 49-650 5 316.000 32 Tot dit prachtig succes hadden de Ka tholieken van geheel het land medege werkt. Geen wonder mag het heeten, tlat zoowel de stoere Fries als de ruigbehaar- de Zeeuw, do jolige Limburger en de ge moedelijke Brabant er, evengoed als de nuchtere Hollander graag een of meer van die 32 zeteltjes aan do lijst van hun kies kring zagen toebedeeld. Een Salomon's oordeel zou echteT geen rechtvaardige ver deeling. kunnen bewerkstelligen, of we zouden lieel wat gevierendeelde en zelfs gemillimeterde Kamerleden knoeten aan schouwen. Maar let nu s.v.p. eens op het volgende voorbeeld en ge zult bij den uitleg uw handen van bewondering ineen slaan over dit knap stuk der Nederland- sclie wetgeving. VOORBEELD II A. R. K. I. 117.000 (stemmen); 12 (zetels). a S 4 5 Kieskring. Hoofdstembureau Stemmen. Zetels I. II. III. IV. Noord-Brabant I. Noord-Brabant II. Gelderland I. Gelderland II. 's- Hertogenbosch Tilburg Arnhem Nijmegen 44.C00 39.000 8.C00 26.000 }12 117 000 12 r r 'Op 'dit voorbeeld IIA ziet men, dat de 'groep R K. I, die 117.000 stemmen be haalde en daarvoor 12 zetels ontving, was "gevormd uit de lijsten der eerste vier Kies kringen. (Zie onder I). 'i Welke die Kieskringen zijn en waar- ,van elk bet hoofdstombureau gevestigd is, geeft no. 2 en no. 3 aan. Onder 4 wordt iaangegeven, hoeveel stemmen elke lijst in pén dier vier Kieskringen ontving. Omdat fwij veronderstellen, dat* groep R. K. I be staat uit vier gelijlduidende lijsten, is een verdeeling der 12 zetels over do verscliil- lende lijsten der groep heelemaal niet ncoclig. Gelijkluidende lijsten zijn immers zulke, waar dezelfde Candida ten, dn de zelfde Volgorde en in eenzelfde getal ge rangschikt zijn. Of Noord-Brabant I 4, Noord-Brabant II 4, Gelderland I 1 en Gelderland II 3 zetels krijgt, of meer of minder, 't doet er niet toe, want 't zijn en blijven dezelfde personen, die op die ze tels komen te zitten. Een heel andere aanblik biedt ons HB. VOORBEELD IIB. R.K. II 99.550 (stemmen) 10 (zetels) 9955 (Kiesdeeler van R.K. II). 1 2 1 3 4 5 6 7 8 9 Kieskring. Hoofd- stembureau. Stemmen Kies deeler. Zetels. Over schot. Nog één zetel. Eind uitslag. V. '3uid-Hol)and I. VI. Zuid-Holland II. VII. Zuid-Holland III. VIII. Zuid-Holland IV. IX. Noord-Holland I.. X. Noord-Holland II. XI. Noord-Holland III. Rotterdam 'sGravenhage Leiden Dordrecht Amsterdam Den Helder Haarlem 12.900 12.800 14.000 10.985 50.6S5 17.955 15.955 14.955 9.955 9.955 9.955 9.955 5 1 1 1 1.910 8.000 0.000 5.000 0 1 1 4-0 2 2 1 99.550 9,955 8 l 2 10 U8T DE PERS f Dit voorbeeld IIB brengt ons oen over zicht der lijsten met behaalde stemmen ';(zie onder 4), waaruit groep R. K. II be staat. Zooals we weten en tot overmaat nog weder kunnen aanschouwen, behaal de deze groep 99.550 stemmen op alle lijs ten te samen en verkreeg daarvoor 10 ze- itels. Die 10 zetels moeten nu over de ver- ischiHende lijsten worden verdeeld. Een groote eigenaardigheid dezer groep was, dat zij bestond uit vier gelijkluidende lijs ten (V—VIII) en uit drie niet-gelijklui- dende lijsten. De vier gelijkluidende lijs ten worden ook thans weer als één lijst' beschouwd en wel met samen 50.685 stemmen. Zoo dikwijls als een lijst nu 99.550:10 9.955 stemmen of den Kiesdeeler 'der groep behaalde, ontvangt zij een zetel. Op hot voorbeeld onder 5 en 6 ziet men, hoe veel zetels elke lijst derhalve verkreeg. Bij deze eerste verdeeling worden echter slechts 8 van de 10 zetels toegekend en elke lijst behield een overschot. (Zie on der 7). De lijsten met het grootste overschot verkrijgen nu nog één der twee overblij vende zetels. (Zie onder 8). Onder 9 wordt de einduitslag der zetel- verdeeling over de verschillende lijsten tentoongesteld. Hoo de verdeeling der zetels gebeurt, als geheel de groep uit niet gelijkluidende lijsten bestaat, leert ons thans. VOORBEELD IIC. R.-Iv. ni 49,800 (stemmen) 5 (zetels) 9960 (Kiesdeeler van R.-K. III). 1 2 3 4 1 5 6 7 s 9 Kieskring. Hoofd stembureau. Stemm. Kiesdeeler. Zetels. Over schot. Nog één zetel. Eind uitslag. XII. XIII. XIV. XV. XVI, XVII. Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drenthe Middelburg Utrecht Leeuwarden Zwolle Groningen Assen 7.300 15.960 4.000 17.960 2.980 1.600 9.960 9.960 9.960 9.960 9.960 9.960 0 1 0 1 0 0 7.300 6.000 4.000 S.000 2.980 1.600 1 1 0 1 4-0 4-0 1 2 0 2 0 0 49.800 9.960 2 3 5 r Met hetgeen we bij voorbeeld IIB ver teld hebben, behoeft dit voorbeld wel geen nadere toelichting.- Mocht iemand vinden, dat Friesland, Groningen en Drenthe er 'bij deze verdeeling erg kaal afkomen, dan •luidt ons antwoord: op ons voorbeeld heb ben ze ook niet beter verdiend. De gedach te echter, dat hij door zijn stem tocli do Partij als geheel steunde, zij voor den Katholieken kiezer een groote trootst. De behandoling van R. K. IV is al heel eenvoudig. Want deze der 4 afdeelingen in onze Katholieke Partij wordt gevormd door een op zich zelf staande lijst. j_, VOORBEELD II D. 1 2 Kieskring. Hoofdstembureau Stemmen Zetels XVIIlj Limburg. Maastricht. 49.650 5 |'r 'Aan de hand van deze voorbeelden kan jjeder bij een volgende verkiezing voor ;gale partijen precies do zetelverdeeling jóyer de lijsten berekenen. Hoo hij kan (Einden, welke candidaten gekozen zijn, be handelen wij in ons laatste Kiesartikel, de volgende week. FR. CUNIBERTUS SLOOTS. Weert. O. F. M. DAGEN VAM BETEEKENIS EN BEKRONING. De Volkskrant schrijft* Over den in Utrecht gehoudpn leergang in Beroepskeuze-voorlichting heeft pater G. I.amers S.J. voor eenigen tijd geschre ven: ,.Ik durf deze kwestie een katholiek levensbelang noemen van zulk een ernsti- gen aard, dat ik het onverantwoordelijk zou achten, indien ze geen belangstelling vond bij katholiek Nederland". Welnu, de óvcrgroole belangstelling, welke zich geopenbaard .heeft in een mas sale deelname van mannen van den ar beid, leiders der vrije jeugdbeweging, be oefenaars der psychotechniek, geestelij ken en leeken, mannelijke en vrouwelijke rèligieusen van verschillende orden en congregaties, heeft wel getoond hoe juist pater Lamers de bcteekenis van de be roepskeuze-voorlichting heeft aangeslagen en door katholiek Nederland gevoeld wordt. 't Zijn dagen van groote beteekenis,. die richting zullen geven aan het werk voor onze Roomsche jeugd. Naast dagen van beteekenis, zijn het ook dagen, waarop de kroon gezet wordt op het werk onzer katholieke Vakbewe ging, die door haar Centraal Zielkundig Beroepskantoor op het terrein der be roepskeuze-voorlichting zich een eerste plaats heeft verworven, en thans gesteund door het Praed. Psych. Instituut der R.-K. Leergangen zulk een schitterend weten schappelijk geschenk aan Nederland kau bieden. 't Zijn dagen van „beteekening en be kroning" van Katholiek Nederland, bij zonder voor onze Roomsche Vakbewe ging, waarop nog oen bijzondere stempel gedrukt wordt door de mededeeling van prof. dr. Van Ginneken, dat ware Z.D.H. Mgr. de Aartsbisschop niet door do pries terretraite verhinderd geweest, hij zeer zeker de openingsvorgadeing als blijk van zijn hooge belangstelling en waardeering met een bezoek zou hebben vereerd. DE NIEUWE TARIEFWET. I K. (mr. L. G. KorlenLorst) schrijft in Do R.-K. Werkgever, orgaan van de Alg. R.-K. Werkgeversvereniging en het R.-K. Verbond van Werkgevers-vakvereenigin- gen, over de onderhandelingen met de re geering over een -\pjziging van het nieu we -ontwerp-Tarief wet: Ten kantore van de A. R. K. W. V. heb ben besprekingen plaats gehad tusscben den afgevaardigde der Regeering, den heer J. J. Okkerse, en de vertegenwoordigers van de navolgende bedrijfsgroepen: de me taalnijverheid, (speciaal de ijzergieterijen, de rijwielindustrie, conslructiewerkplaat- sen en kleinijzerindustrie), de textielnij verheid. de gedistilleerd-industrie, de par fumerieën-industrie, de kleiwaren-indus- trie, de «troohccden.-industr.ie, de zout-in- ■dustrie, de azijn-ivkb.-'rio, de rozenkrans- industrie, de capsideïi-industrie, de tegel- industrie, ClliZ. Het laat zich aanzien, dat door dit over leg bereikt zal vrorden, dat de verschillen de takken der nijverheid, die door het ont- werp-tarief wet ernstig zouden worden ge schaad. wederom in do positie zullen wor den gebracht, waarin zij zich volgens het oude tarief bevonden. Ook omtrent een aantal vrijstellingen van hulpmiddelen voor de nijverheid en andere belangrijke onderwerpen, is het overleg nog loopende. Wij "willen niet nalaten onze waardee ring erover uit te spreken, dat de Re geering gevolg gegeven beeft aan den wensch van schier alle werkgeversorgani saties, om in geert geval beslaande rech ten af te schaffen of te verminderen wan neer do nijverheid daarvan schade zou ondervinden. Het is evenwol voor ieder, die een meer dan oppervlakkige studie van het ontwerp heeft gemaakt, wel duidelijk, dat het alles behalve eenvoudig is, om een concrelen vorm te geven aan de concessies, die de Regeering wenscht te doen. Van een om werking van het tarief zelve kan geen sprake zijn. Afgezien van gebrek aan tijd, kan gezegd worden, dat door prijsgeving van het .geheele systeem van het ontwerp, het ontwerp zelve weinig kans zou heb ben om in de Kamers een meerderheid te krijgen. 1 De eenige mogelijkheid, die de industrie izou kunnen! bevredigen, is derhalve, dat ,naa.st de tariefposten van bet ontwoTp die hier en daar gewijzigd zullen moeten worden - een aanvullende lijst zal ge plaatst worden. Men krijgt dan het zal niet anders kunnen twee systemen naast elkaar: een tarief gebaseerd op het beginsel van toonbankartikelen en een ta rief, dat zorg draagt, dat in bestaande toestanden niet ruw wordt ingegrepen. Gesteld al, dat in deze richting een op lossing gevonden zal worden, dan nog zijn de moeilijkheden geenszins overwonnen. De aanvullende lijst zal immers - evenals het tarief zellve alle artikelen •met name rioeten noemen. Men weet, dat niet genoemde artikelen volgens het ont werp vrij zullen zijn. Welnu het overleg, dat thans gaande is en dat voortgezet zal worden, ook nadat do Memorie van Ant woord zal zijn geschreven, heeft juist ten doel om de aanvullingslijst zoo volledig en correct mogelijk te maken. Dit werk ver- eischt een groote mate van warenkennis en vantaalker.nis. Om een voorbeeld te noemen: er werd in een conferentie ge sproken over hel artikel .melkemmers"; de heirokken fabrikanten 'en de vertegen woordiger der Regeering bestudeerden langen tijd de voorstellen en raakten wel dra slaags over' do omschrijving van liet begrip ..melkemmer". Toen de heeren een half uur van gedachten gewisseld hadden, kwamen zij tot de conclusie, „wanneer wij nog langer over melkemmers praten, we ten wij geen van allen meer wat überhaupt een emmer is." Het wil nog iets anders zeggen een artikel een, naam te geven zóó, dat de fabrikant en zijn afnemer weten, wat ermee bedoeld wordt, eon tariefpost zóo te formuleeren, dat de doiiane-beafhb- te onfeilbaar zeker weten 'kan, of dat arti kel al dan niet belast mag binnenkomen. Sch. dringt er op aan, dat de belangheb benden zich laten hojran DE TABAKSWET. Het Huisgezin" schrijft: Zelden, misschien nooit, is een wetsont werp bij hot afdeelingsonderzoelc der Tweede Kamer zoo definitief cn onherroe pelijk afgemaakt, als dat tot een nieuwe verhooging van den tabaksaccijns. Het kan in! dezen vorm geen wet worden Tegenover de „zeer vele" ledem, die bet afwezen), stonden maar „enkele", die er. hoewel nog ongaarne, hun stem aan zouden geven. Nu is het waar, dat men uit eeri ongun stig afdeelingsverslag niet al te haastige besluiten! mag trekken heb is meer ge beurd, dat een aanvankelijk afwijzend oor deel later werd herzien maar hier lijkt het uitgesloten, dat de meerderheid op haar meening zal terugkomen en' dat de minister in het kader van heb tegenwoor dige ontwerp met wijzigingen kan komen, elke het voorstel aannemelijk zouden maken. Bezwaren van onderscheiden aard wer den bij het afdeelingsonderzoek in het midden gebracht, maar één was er, dat door schier de geheele Kamer gedeeld werd Het bezwaar, dat een nieuwe verhooging van den tabaksaccijns een zwaren slag zal toebrengen aan onze „bij uitstek natio nale" sigarenindustrie. Niet alleen de „zeer vele" leden, die in heb vooHoopig verslag het eerst aan het woord komen, veerden dit bezwaar aan; het werd ook gedeeld door .verscheidene andere" leden, die het niet in alle opzich ten met de beschouwingen der talrijkste groep eens waren. Men vondheb vreemd, dat dezelfde re geering, die het Schoenenwetje had inge diend en de Hollandsche Lloyd was tege moet gekomen om werkgelegenheid te be houden. thans ten aanzien van de sigaren- industrie met een voorstel kwam, dab aan het bedrijf groot nadeel zou toebrengen en de werkloosheid het aantal sigaren makers is in enkele jaren tijds al van 15.000 tot 12.000 teruggeloopen vermeer deren. Dab algemeen opkomen voor een tak onzer eigen industrie verheugt ons. Niet alleen maar de rechterzijde, ook van links toont men oog te hebben voor de beteekenis van onze nijverheid en voor het belang, voor de arbeiders daarbij be trokken. Men zou alleen wenschen, dat dit op komen voor de industrie zïch niet tot een enkelen tak en bij een' enkele gelegenheid bepaalde, maar dat algemeen klaar werd ingezien, hoe heb meer dan ooit- ook met heb oog op onze toenemende bevoking, een eiseh van verstandig staatsbeleid is, de werkgelegenheid te verruimen. Deze verruiming kan do landbouw ons niet, zeker niet in voldoende mato geven; afdoende hulp kan alleen van de nijver heid komen. Daarom moet wat de nijverheid kan belemmeren worden afgewezen, wat haar kan steunen worden bevorderd. Een even zuiver als forsch geluid, zegt do Maasbode, komt uit de Tweede Kamer-afdeelingen, hetwelk voor do plan nen van minister Colijn inzake verhooging van den tabaksaccijns al heel weinig hoop geeft. Speciaal zal daarbij ook de aandrang, waarmee uit den boezem onzer Volksverte genwoordiging wordt gevraagd om een onderzoek inzake wijziging van ons hui dig tabaksbelastingstelsel in ruime kringen van de belanghebbenden op prijs worden gesteld. Eindelijk, mag men wel zeggen, schijnt het dan ook tot de heeren in den Haag te rijn doorgedrongen, dat het zoo niet lan ger gaan mag en een ingrijpende wijzi ging een eindo dient te maken aan een systeem, dat al veel te lang een belemme ring vormde voor een onzer meest op den voorgrond tredende nationale industrieën. Terwijl men zich zoo goed als algemeen verzet tegen het leggen van nieuwe lasten op dit veel geplaagde' bedrijf, speciaal voorzoover betreft de sigaren-industrie. Voor degenen, die ondanks herhaalde tegenslagen bleven volharden bij het Evangelische „klopt en u zal worden open gedaan" ongetwijfeld een voldoening. Met hen hopen we hu maar, dat de Ka mer ook voet bij stuk zal houden. BINNENLAND De Konir.gin naar Tilburg. Het gemeentebestuur van Tilburg heeft volgens de N.T.C. bericht ontvangen, dat de Koningin Vrijdag 26 Sept., vermoede lijk in den middag, die stad zal bezoeken om het standbc-eld wan Willem II te ont hullen. Heden zou jhr. van Geen, particulier secretaris van de Koningin, een conferen tie bobben met het gemeentebestuur ter nadere regeling van de feesten. Koninklijk bezoek aan Zutphen. Wij hebben gisteren reeds gemeld, dat de Koningin 8 September een bezoek brengt aan verschillend© plaatsen in den Achterhoek. Over het bezoek aan Zutphen meldt men aan de „N. R. Crt." nog het volgende; Do Koningin zal hier om drie nur aan komen. De commissaris der Koningin in deze provincie, jhr. Van Gillers, was gis termiddag ten raadhuize tot het voe ren van besprekingen over het bezoek met den burgemeester. 'Alle vereenigingen en corporaties, bene vens de schoolkinderen, zullen waarschijn lijk in do gelegenheid zijn, de Koningin te huldigen op het 's-Gravcnhof, waar H. M. voorts namens het gemeentebestuur door den burgemeester zal worden toege sproken. Het ligt in de bedoeling dat eeft bezoek zal worden' gebracht aan het gerest laureerde Wijnhuis en voorts zal er oen/ rit door de stad worden gemaakt. Om kwart over vier vertrekt de Ko ninklijke stoet naar het westelijk deel der Graafschap. De Oranjecommisie zal in overleg met'j het gemeentebestuur overwegen, de vie-p ring van den verjaardag'der Koningin inj[ plaats van den eersten eveneens1 den acht-)] sten September te doen geschieden, Nederland en Finland. Naar aanleidind van het bezoek de^ Finscho journalisten 'bevatten do Finscha bladen in den Iaatsten tijd tal van iiitvoe-' rige artikelen over Nederland, schrijf^ „Aneta". Vele van deze artikelen zijn van', de hand van den bekenden schrijver enl' journalist Juho Torvelainen, die vóór den' oorlog voor zijn studiën geruimen tijd' •hier te lande vertoefde en zoodoende van'! Nederland en Nederlandsche toestanden, uitstekénd op de hoogte is. Tegen Kerst-*} mis a.s. zal een uitvoerig, rijk geïllus~)y' treerd werk over Nederland van zijn; hand het licht zien. De uitvoering van de InvaliditsKswet. Blijkens het in Stbld. 405 opgenomen! K. B. van den lsten Aug. 1924, is wijzig ging gebracht in het K. B. van 27 Dec- 1919 tot uitvoering van de artikelen 223* dorde lid en 224 der Invaliditeitswet. Voor den verplicht-verzekerde, ten aan-< zien van wien is vastgesteld, dat hij ge-» durende de laatste drie maanden vóór zijn opkomst in werkelijken dienst verzekerd' was, en op het tijdstip, waarop hij in wer. kelijken dienst kwam, niet ontheven waa van de verplichting om premie to betalen* en die tenminste een geheele kaiender- week onafgebroken in werkelijken cüenst is gebleven, maakt do militaire autoriteit, bij ontslag uit den dienst, hij vertrek met' verlof (mits niet verleend voor een be paalden duur van korter dan een maand)' of bij het aangaan van een verbintenis als vrijwilliger, een militair premie-certifi caat op. Dat certificaat zendt de militaire autoriteit aan den Raad van Arbeid. Deze vervaardigt van het militair premie-certi ficaat een afschrift en reikt het eerstbe doelde uit aan den belanghebbende of zendt hem dit toe, na op het certificaat den datum van uitreiking of toezending te hebben aangetcckcnd. Weigert de militaire autoriteit een mi litair premie-certificaat te doen uitreiken, dan deelt zij zulks den Raad van Arbeid mede die den verplicht-verzekerde met do weigering in kennis stelt. Gedurende 14 dagen na uitreiking ot toezending van het militair premie-certi ficaat of van de kennisgeving betreffende do weigering een militair premie-certifi caat te doen uitreiken kan de verplicht- verzekerde, onder overlegging van het van den Raad van Arbeid ontvangen stuk schriftelijke bezwaren tegen den inhoud valt liet certificaat of tegen de weigering inbrengen hij de militaire autoritei on wijziging ven den Centrale van R'kspersonCflL Het dagelf jksch bestuur van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst had tegen Woensdag de besturen van de bij de Centra'e aanges'o- ten organisaties in buitengewone vergade ring bijeengeroepen om verslag te dom van de door het dagelijksch bestuur geda ne slappen in zake salarisactia en samen-) werking betreffende deze actie met ande re organisaties. Do vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan de afscheiding van de Cen trale van het Algemeen Nederiandsch Vakverbond en het' Comité van Neutraal Overheidspersoneel. Zij heeft het bestuur opgedragen, alsnog bij de regeling er op aan te dringen, de aanhangige sa'arisrege- ling niet in te voeren. Onze Rijwielbola.' ting in België. Heb Belgisch Kamerlid Theelen heeft, naar aan de N. R. Crt. wordt gemeld, de aandacht van den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken gevestigd op heb feit, dat Belgische arbeiders, die zich iede- ren dag, voor hun werk. per fiets naar Ne derland begeven, aldaar een rijwielberi s- ting ten bedrage van frs. 25 moeten bril len; hij heeft de vraag gesteld, of de Mi nister héb niet gewenscht acht, de aan dacht van de Nederlandsche re.geering te vestigen op heb onbillijke van deze belas tingheffing, daar Nederlandsche arbeiders, in hetzelfde geval, in België niets behoe ven te betalen. De Minister heeft geantwoord, dat het aangehaald© feit het voorwerp uitmaakt van een onderzoek, waarvan het resultaat later zal' worden bekend gemaakt. De suiker-voorraad. Het Nod. Weekbl. voor den Handel in Kruidenierswaren meldt dat de laats'a prijsverhoogingen der suiker vermoedelijk den indruk gevestigd hebben, dat er aan het eind der campagne weer een tekort aan suiker dreigt te komen. Hieruit ver klaart het blad de run op de pakhuizen der Centrale Süikermaatschappij, die in één week geforceerd werd 40.000 balen suiker af te leveren. Tor geruststelling van winkeliers en pu bliek deelt liet blad thans mede, dat er voor ongerustheid geen grond beslaat. Do Centrale S u i kermaa(isc-happi,i heeft- door aankoop van grondstoffen allo maatrege len genomen om oen normale snikervoor zien ing tot den nieuwen oogst ten volle lo waarborgen. De Waalhaven lo RcH?rt!r.n. De Raad van Botterdam hoort den' •lden Mei 1923 besloten ter verderf' uit breiding van do Waalhaven mei R -< lot liet maken var. een aanvang met de uitbaggering van hot clrichaven-complex aan don Rechter Maasoever cn lol l "in spuiten van ,de afkomendo bnggerspcr.o

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 7