Tweede Blad Woensdag 27 Augustus 1924 BiijNÊULfiMP f Examens Hoofdakte in 1925. De Minister van Onderwijs Kunsten en [Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat, ingevolge het bepaal de bij art. 21, edrde lid, van het Ko ninklijk besluit van 10 September 1923 .(Staatsblad no. 435), zij, die in 1922, 1923 len (of) 1924 het examen ter verkrijging [Van de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer of hoofdonderwijzeres afleg den, doch niet slaagden, in 1925 weder in alle vakken, vermeld in het programma, bchoorende bij bovenaangehaald Konink lijk besluit, examen moeten afleggen, eventueel met uitzondering slechts van die vakken, waarvoor zij in 1923 ten min ste het cijfer 6 behaalden. De Forensenbelasting. Naar het „"Vad." verneemt, is binnen kort op advies van Financiën een Kon. besluit te verwachten, waarbij een opvat ting aan den Raad van State in zake de Forensenbelasing word verworpen. Het betreft de opvatting van den Raad !Van State, dat hij of zij als forens kan worden aangeslagen in elke gemeente, waarin hij of zij beschikking hebben tot persoonlijke uitoefening van een bedrijf. De Raad van State adviseerde namelijk dat „het beschikking hebben tot' gelijk staat met „het persoonlijk uitoefenen van" Deze opvatting zou tot zeer zonderlinge en verwarrende omsandigheden leiden. Zoo zou b.v. de president der Ned. Bank forensplichtig worden in alle gemeenten, waar een filiaal is gevestigd. Niet min der gek zou het b.v. loopen met firma's *ls Jamin en haar talrijke filialen. Aan gezien nu een forens nooit meer en maar éénmaal kan aangeslagen worden over 2/3 van zijn inkomsten, zouden dus al die gemeenten dat 2/3 deel onder elkaai mor on verdeelen. Binnenlandsche Zaken droeg de beslis sing over het advies van den Raad van State over aan Financiën, dat, zooals we reeds opmerkten, de oude opvatting zal handhaven, n.l. dat -men om forens te zijn in eenige gemeente, daar ook werkelijk persoonlijk eenig bedrijf of ambt moet .uitoefenen. Uitvoer van groenten en fruit. De uitvoer van groenten en fruit be droeg in Juli 1924 een geldswaarde van f 13.720.000. In Juli van het vorig jaar- beliep dit cijfer f 5.640,000. De totale ex port dezer producten van 1 Jan. van dit jaar tot 1 Aug. j.l. bedraagt f43.493.000. In het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar beliep dat cijfer slechts f 14.269.880, alzoo ruim 200 pet. meer. Duitschland nam wederom in Jule verre' weg het leeuwenaandeel af, van de bloem kool 92 pet., roode kool 80 pet., sla 95 pet., peen 65 pet., kersen 80 pet., -frambozen 60 pet., aardbeien 75 pet., kruisbessen 60 pet., roode en witte bessen 30 pet. Do export van vroege aardappelen naar Denemarken toonde 'een beduidende rij zing en steeg van 600.000 K.G. in '23 tot 1.250.000 KG. in '24. J De Rechtshoogeschool te Bandoeng. Aneta's hoofdkantoor seint thans uit Weltevreden, dat de docenten der Rechts- hoogeschool inderdaad nog niet benoemd zijn, maar dat vaststaat, dat de benoe mingen, zooals deze geseind waren, bin nenkort zullen volgen. De Personeelraad bij de Spoorwegen. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbe stuur van den R.-K. Bond van. Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael nog geen beslissing genomen of het met de Neder- landsche Vereeniging zal samenwerken in zake het zenden van een ontwerp-perso- neelraad aan de directie van de Neder- landsche Spoorwegen, dan wel of het. hoofdbestuur zelfstandig zijn standpunt aan de directie zal kenbaar maken. In een binnenkort te houden vergadering zal het hoofdbestuur een definitieve beslis sing nemen. Tusschen vertegenwoordigers van do hoofdbesturen van den B. A. N. S. en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel is overeenstemming verkregen in zake de samenwerking van beide bonden voor de totstandkoming van den personeelraad. Een nieuw ontwerp zal in beide hoofdbe sturen behandeld worden, waarna in een gecombineerde hoofdbestuursvergadering de definitieve vaststelling zal volgen. Het ontwerp zaPdaarna aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen worden ge zonden. Uit het Mijnbedrij'f. Naar „De Volkskrant" meldt, zijn de wijzigingsvoorstellen der mijndirecties door de werknemers zóó ongunstig ont vangen, dat het dit keer niet zonder strijd zal afloopen. Het bestuur van den Ghris- telijken Mijnwerkersbond heeft er zich al over uitgelaten, dat de aanvaarding der voorstellen, zooals zij daar liggen, abso luut uitgesloten is. Deze voorstellen beoogen: de afschaf fing van den zes-urendienst op Zaterdag en dus een arbeidsduur-verlenging van 46 op 48 uren per week; 10 loonsverlaging voor de ondergondsche arbeiders; voor de bovengrondsche arbeiders een verlaging van 2 tot 5 en voor de arbeiders beneden 23 jaar van 2 tot 4 cents per uur. Boven dien is het de bedoeling ook het loonsys teem te wijzigen in dien zin, dat in plaats van een minimum-loon een gemiddeld loon gewaarborgd zal zijn. Als garantie-loon zou dan worden gesteld 80 van het ge middeld loon, wat dus zeggen wil een sterk element van onzekerheid in de loon- verhoudingen. Het blad teekent bierbij aan, dat de werkelijk uitbetaalde dagloonen van 1920 tot 1923 voor de bouwers, de eigenlijke vaklieden dus, gedaald zijn van f 9.33 tot f 7.34 en dat deze vaklieden in de thans aanhangig gemaakte voorstellen op ge middeld f 5.85 per dag worden gesteld, welk bedrag door tegenspoed als anders zins nog met 20 'A kan dalen. Voor tal van andere arbeiders gaan de voorstellen lager, tot f4.10 per da'g en voor hulpper soneel boven de 18 jaren tot f 2 63 per dag Een van de grootste bezwaren van den Ghr. Mijnwerkersbond is vooral de ver lenging .van den arbeidsduur op Zaterdag, waaruit een indoeling der ploegen ont staat, die de Zondagsrust en speciaal de Zondagsviering in gevaar brengt, zegt het blad. De verhouding tusschen de directies en de werknemers is zeer gespannen, wel licht meer dan ooit. Intusschen is er nog eenige hoop dat ze zich in gunstigen zin wijzigen, want de voorstellen moeten nog in de contact-com missie behandeld worden. Onze Posizegels. De nieuwe postzegels van Chris Lebeau van 1, 2, 2*- en 4 cent, die de postzegels van de Klerk (1 en 2 cent), de Koos (21 ct.) en v. d. Vecht (4 ct.) zullen vervan gen, zullen weldra verkrijgbaar zijn. De blauwe van 4 cent is reeds te koop. Le- bleau heeft zijn oorspronkelijk ontwerp wel gewijzigd, doch niet geheel veranderd De postduif, die bovenaan het zegel is ge- teekend, is thans niet geheel en face te zien, maar houdt den kop naar links. De andere kleuren van deze serie zijn 1 cent (rood), 2 cent (oranje) en 21 cent (groen) Het formaat is even groot als de vroegere zegels, evenals de nieuwe postzegels met de beeltenis van de Koningin door Jan Veth. Men weet, dat de nieuwe zegels van één type zullen zijn, n.l. 4 door Chris Lebeau ontworpen en de overige door Jan Veth. De oude zegels van 1, 2, 21 en 4 ct. wor den niet meer bijgemaakt en opgebruikt evenals de oude Koninginnezegels en de mooie jubileumzegels van W. A. van Ko nijnenburg. De nieuwe postzegels van Jan Veth, die bij 5 cent beginnen, zijn eenvoudig. De koninin kijkt naar links. Bovenin staat in een cirkel Nederland en in de onderste helft van den cirkel: Postzegel. Aan den 1 onderkant staat -duidelijk het waardecij fer. Zou 'het niet mogelijk, zijn om een ge deelte1 van deze zegels, waarvan wij ver schillende vellen, o a. een mooi blauw van 15 cent zagen, op den verjaardag van Koningin uit te geven? Op 6 Sept. opening van de Internat, postzegeltentoonstelling in Pulchri zal in iéder geval voor 't publiek 't nieuwe postzegel van Veth te zien zijn. Dan im mers worden in een beperkte oplage, in andere kleuren dan de gangbare, de ze gels van 10, 15 en 35 cent te koop aange boden aan de deelnemers van het fonds voor die tentoonstelling en de personen, die haar bezoeken. Dit is niets nieuws, want o.a. in Luxemburg is hetzelfde ge-» schied. De Posterijen moeten natuurlijk ook zich van de oude postzegels ontdoen. Deze oude zegels waren door de wijziging van de tarieven niet meer gangbaar en het spreekt van zelf, dat men ze wilde benut ten. Deze zegels zijn gebruikt voor post zegels, die alle uniform zijn gehouden wat den opdruk betreft. Verder heeft men op dienstzegels, die vroeger niet gebruikt zijn als zoodanig en op korten termijn gemaakt moesten wor den, overdrukken aangebracht. Op 3 cent is 10 cent gedrukt en op 17$ cent 1 gld. Die dienstzegels moesten indertijd in be perkt aantal gedrukt worden, toen men portvrijdom wilde verleenen, maar de Tweede Kamer verwierp dezen portvrijdom zoodat ze niet in omloop zijn geweest. De portzegels (4 soorten) moesten ook al ingetrokken worden en van nieuwe waardecijfers voorzien, eveneens in ver band met de verandering van de tarieven Verder zijn overgedrukt alle postzegels, die te veel in voorraad waren door de verandering van het tarief, b.v. van 5, 1$, 12$ cent en omgezet in courante waarden van 2 en 10 cent of in portzegels. Dit is ook geschied ter voorkoming, dat er zoo veel diverse typen zijn. Ziehier de verklaring ran de verschil lende post- en postzegels met opdrukken. Verder vernamen wij nog omtrent 'de Weldadigheidszegels, die .ook dit jaar te gen Kerstmis zullen verschijnen, dat de uitvoering wederom aan een kunstenaar zal worden opgedragen. De opbrengst daarvan zal ten goede komen aan de kin derbescherming. Een sympathiek doel dus „Vad." Posfzegels ten bate van het Roode Kruis. De dienst der posterijen, daartoe bij K. B. in verband met art. 23 bis der post- wet gemachtigd, zal op aardige wijze me dewerking verleenen aan de inzameling van gelden ten behoeve van de vereeni ging „Het Nederlandsche Roode Kruis". Vergunning is n.l. verleend aan het Roo de Kruis om gebruik te maken van briefr. kaarten, waarop de afzenders, behalve het verschuldigde port, een of meer Neder landsche frankeerzegels kunnen hechten, waarvan de waarde bestemd is om aan het Roode Kruis ten goede te komen. - Het staatsbedrijf der P. T. T. keert dan (later) aan het Roode Kruis een bedrag uit, gelijk aan de totale waarde der fran keerzegels, gehecht op vorenbedoelde brief kaarten, na aftrek van het verschuldigde port. Een en ander geldt tot ultimo 1925. Als vergoeding voor de administratie kosten zal de vereeniging „Het Roode Kruis" 15 pet. van hetgeen zij op deze wijze ontvangt aan de posterijen hebben te betalen. Een en ander is opgenomen in Staats blad No. 407. Peiroleum-boringen. Nadat de boring te Gorle bij Winters wijk op last van den Rijksopsporings- dienst van Delftstoffen een ontijdig einde ld heeft, wordt thans, naar de Tel verneemt, door Mijnbouwkundige Werken een 'nieuwe proefboring verricht, n.l. tus schen Lichtenvoorde en Groenlo. Binnen enkele dagen zal bovendien be gonnen worden met 'n tweede boring, door dezelfde maatschappij uit te voeren. Deze boringen geschieden in een terrein waarvoor door genoemde maatschappij concessie tot exploitatie is aangevraagd. De „Tel." verneemt nader, dat deze bo ringen niet uitsluitend het vinden van petroleum beoogen, doc.h evenzeer het winnen van steenkool en daarnaast van •zout. Inderdaad is naar men weet d„ kende aanboring van petroleum te Corle in Februari 1.1. de directe aanleiding weest .tot de huidige activiteit van „Mijn- bouwkundige Werken". Eén der nieuwe boringen is reeds eenige honderden me ters gevorderd, de andere wordt "thans „opgebquwd" en neemt dus binnenkort een aanvang. Concessie tot exploitatie van de even tueel aan te boren mineralen kan thans ingevolgp de nieuwe wet op de opsporing van delfstoffen verkregen worden. Deze wet herstelde n.l. het particulier initiatief ten deze, nadat het 15 jaren achtereen uitgeschakeld was geweest, in eere. Vóór de inwerkingtreding der wet moest parti culiere exploratie feitelijk doelloos hee- ten omdat er geen enkel recht op exploi tatie e.d. aan verbonden was. Dit is thans veranderd en er kan concessie tot exploi tatie worden verleend. In het onderhavig geval heeft de Staat ten aanzien van den toekomstigen conces sionaris belangrijke rechten, welke hij in de voornaamste plaats ontleent aan het feit, dat hijzelf, de Staat, de vinder is van de petroleum ter plaatse. Men herinnert zich uit hetgeen destijds dr. P. Tesch en dr. Th. Reinhold in ons blad medegeeld hebben, dat de eerste petroleumwinning bij Gorle de bekroning vormde van den sinds 1907 bij Winterswijk door den Rijks Geologischen Dienst verrichten arbeid. Daar de boring oorspronkelijk op het vin den van steenkool en steenzout ingesteld was, de hoorbuizen te wijd waren én wa terspoeling toegepast werd, moest de olie boring weldra tengevolge van het op 13 Mei j.l. in ons blad vermeld platslaan der buizen stopgezet en verdere opsporingen moesten aan het particulier initiatief over gelaten worden. Doch aan zijn vinder schap ontleent de Staat rechten; den con cessionaris kunnen bepaalde verplichtin gen opgelegd worden zoowel ten aanzien van de technische zijde van het te stich ten bedrijf als van de economische (winst aandeel, e.d.), tengevolge waarvan niet al leen een juiste ■wijze van verdere explo ratie en van exploitatie gewaarborgd zal kunnen worden, doch waardoor de Staat tevens in de gelegenheid zal worden ge steld de in de voorafgaande jaren voor boringen en het verdere onderzoek ge maakte kosten terug te krijgen. Overigens gelden, naar we reeds schre ven, de nieuwe boringen vooral ook .steen kool en daarnaast zout. Er liggen in het gebied van Corle, Lichtenvoorde en Groen lo zeer belangrijke steenkolenbeddingen, gelijk het onderzoek van den Rijks Geo logischen Dienst heeft uitgewezen, ter wijl tevens bekend is, dat het maken van schachten in dat gebied gemakkelijker gaat dan elders het geval pleegt te zijn. Uit het bovenstaande, dat we van de meest bevoegde zijde vernamen, blijkt afdoende, dat het aanboren van de aard olie te Gorle van de grootste beteekenis geweest en dat er alle kans op bestaat, t ten volle bewaarheid zal worden de uitlating ran dr. Tesoh destijds jegens een onzer medewerkers: „We staan hier voor een van Staatswege gedane vondst van de hoogste waarde, welke zeer ver strekkende gevolgen kan hebben". Dank zij het feit, dat de Staat de vinder is van de olie, zal hij den concessionaris o m. de verplichting tot het voeren eener ratio- neele exploitatie kunnen opleggen. Onge twijfeld zal daarbij de controle van den Geologischen Dienst met uitgeschakeld worden, welke controle reeds thans bij exploratie in zekere mate bestaat in den vorm van een zich voortdurend van den gang van zaken op de hoogte houden door dr. Tesch, directeur van den dienst. Dit geldt i.e. de boringen door „Mijnbouw kundige Werken" tusschen Lichtenvoorde en Groenlo; verschillende aangrenzende terreinen komen er voor exploitatie in aanmerking en er hebben zich daartoe reeds tal van gegadigden aangemeld. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Afscheid Postdirecteur. Maandagmid dag nam do heer J. A. van Dam, directeur UIT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond te hooren is 5.05 uur SFR (Radio-Paris) 1780 M. Concert. 5.20 5WA (Cardiff) 350 M. Vocaal en Instrumentaal concert. 5.20 - Brussel, 265 M. Concert. 5.50 Berlijn, 430 en 500 M. Con cert. 6.30 FL (Eiffeltoren) 2600 M. Con cert. 8.15 PCGG (Den Haag) 1050 M. Kurhaus-concert, onder leiding N van prof. Schneevoigt. 8.20 2LO (Londen) 365 M. Concert en voordracht, o.a. Mondschein- sonate van Beethoven. 8.20 5WA (Cardiff) 350 M. Con cert. 8.20 2ZIJ (Manchester) 375 M. Concert. 8.20 5NO (Newcastle) 400 M. Con cert, o.a. Sonate Appassionata 1 van Beethoven. 8.20 5SC (Glasgow) 420 M. Con cert. 8.35 6BM (Bournemouth) 385 M» Karakterstudie uit de werken van Dickens, zang en concert. 8.35 Brussel 265 M. Nieuws en opera-concert. 8.50 2BD (Aberdeen) 495 M Con cert. 9.05 PTT (Postschool, Parijs) 450 M. Voordracht en concert. 9.20 SFR (Radio-Paris) 1780 M. Opera-concert. 9.20 Berlijn, 430 en 500 M. Opera- concert. 10.55 2LO (Londen) 365 M. Dans muziek van het Savov-hotel. van het Post- en Telegraafkantoor alhier officieel afscheid van het personeel, naar aanleiding van het op zijn verzoek bi;. Kon. Besluit per 1 September verleenC eervol ontslag uit den P. en T dienst. Teu gevolge van het plofspling door d:enstbe- lang afwezig zijn van den commies-titu'air. den heer J. H. A. Vooren, werd de hooi Van Dam met eenige goed gekozen woorden toegesproken door den oudsten ambtenaar 'an het kantoor, mei. v. d. Jacht Namens en in tegenwoordigheid van het personeel jankte mej. v. d. Jacht den schei' denden directeur voor de aangename en royale samenwerking,,, gedurende z'jn be heer alhier, daarbij wijzende op de teleur stelling, die bet heengaan van den directeur beteckent, zoowel voor de postadmin'stratift als voor het Hillegomsch publiek en voor het personeel. Een welverdiende rust wacht U echter en uw personeel wenscht U van ganscher harte toe. dat U nog vple jaren» met uw gezin in den heslen welstand van uw pensioen zult mogen gemeten, alduc mej. v. d. Jacht. Met een hartelijken handdruk werd dit officieel afscheid beëindigd. VEUR. Gemeenteraad. Zaterdagmiddag 23 Aug. to 2 30 uur kwam de Raad der gemoent-e Veur in opoe. bare vergadering bijeen. Voorz.: burg. W. Keijzcr. Secretaris: den heer H. J. v. Delft- Aanwezig: alle leden, behalve de heer Vliet. De Voorz. opent de vergadering met g» bed, waarna de notulen worden voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. o.a. een schrijven, van Ged. Staten, dat de kosten voor den keuringsdienst over 1924 f 276.82 bedragen en van de directeur van Spoor- en Tram weg, dat de maximum-snelheid in de ge meente is bepaald op 20 K.M. per uur. De heer Ivasbergen heeft bericht gezon den, dat hij zijn benoeming als lid dee commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. De Voorz. stelt voor alle stukken vcor kennisgeving aan te nemen. De heer Nieboer wil voorgelezen hebben het schrijven van de dir. van Spoor- en Tramweg. Hij wijst bierbij op het grocle gevaar, dat blijft bestaan bij den overweg Damlaan en verzoekt B. en W. een artikel in te lasschen, dat bier een conducteur voer de tram uitloopt bij bet passeeren van a laan. De Voorz. zegt dat deze zaak reeds in FEUILLETON HET GEHEIM VAN DE LIFT naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door dr. BOONEN, Leuven. 86) Vooruit dan Ze stapte weer in het rijtuig en wierp aan het adres van Alfred volgend spot- fend vaarwel toe: Slaap wel jijzoo had je 't zeker wel niet voorgesteld, hè? Zie je, als de reporters te verstandig willen zijn, dan 6terven ze jong. Ze sprak nog eenige woorden uit, maar daar het rijtuig zich weer in gang had gezet, werden ze door het geratel der wie len gesmoord Tortoran gevoelde een angst, met schaamte gemengd. Hij rilde bij de ge dachte aan het lot -dat hem beschoren was; voorzeker prangde hem de vrees, de keel Maar de afschuw haalde het nog op de ontzetting. De tragische smaad van zijn avontuur was hem onuitstaanbaar. Deze weerzinwekkende vertrouwelijkheid tus schen dat meisje en de roovers, dit ge meen toespreken met jij en jou, walgde hem Daarvoor dus had hij liet teedere en ïeine Lucetje vergeten. Daarvoor had hij zijn reis onderbroken, het vertrouwen van den hoofdredacteur geschonden, z'n repor terswerk verknoeid. En daarvoor dus zal 'hij ongetwijfeld sterven.... Intusschen was het geratel van het rij tuig in den nacht uitgestorven. De man, diè reeds gesproken had, her nam: Komaan, we moeten er een einde aan makenl En hij naderde Alfred, boog over hem, en stak naar zijn hals een hand vooruit, waarin een wapen glinsterde. Hij gaat me de keel afsnijden, dacht de jongeling ontsteld. Dan bekeek hij met een grillige oplettend beid, die hand die hem naar de andere wereld zou zenden. Ze was wit en goed verzorgd, met een ring aan den pink, een met een diamant versierde platinaslang. Arme Tortoran! Wat een goed reporter was hij geworden, indien hij niet in de bloem van zijn leven moest stervenl Ter wijl hij den ring bezag, vergat hij bijna den hopeloo'zen toestand waarin hij ver keerde, om een heele reeks veronderstel lingen opeen te stapelen. Want hij herkende deze platinaslang.... Hij had ze daags te voren aan den vinger van René Lambert gezien! Maar nu herinnerde hij zich, dat deze hem aangezet 'had naar Berlijn te vertrek ken; hij herinnerde zich eveneens dat het portret der avonturierster zich in de boe kerij van den koopman bevond. Uit do naast-elkaar-plaatsing van deze feiten, trok hij het besluit dat de roover, die hem door middel- der verachtelijke Olga in deze hinderlaag had gelokt, nie mand anders dan René Lambert was. Deze had dus de ontvoering van Garde- nois bewerkt, de moord misschien op hem begaan, vermits hij de scherpzinigheid van Tortoran zoodanig vreesde, dat hij op het punt stond hem uit den weg te ruimen, zooals hij den kassier had uit den weg gerumid en zooals hij voorzeker iedereen uit den weg zou ruimen, die den aard van het „rond-en-platte voorwerp" zou kennen. In de geschiedenis, die hij verhaald had om het belang te verklaren, dat hij aan de uit. Berlijn meegebrachte phonograaf- plaat hechtte, moest dus een. mengsel waarheid en leugen steken. En Micheline dan? Het arme kind had dezen ellendige werkelijk lief. Wist ze dan van zijn waren aard niets af? Blijkbaar niet. Wat Max Durand en „den man die in nauwe betrekkingen tot de regeering staat" betreft, waren ze slachtoffers of medeplichtigen? Dat wist Tortoran niet. Hij zou het nooit welen, vermits zijn uur naderde Al deze overwegingen en gevolgtrek kingen waren eenigermate oogenblikke- lijk ontstaan. Nocbthans had de man met den pla- tina-ring tijd te over gehad om Alfred de keel af te snijden. Indien dit zijn bedoe ling ware geweest. Maar nu scheen hij zonder overhaasting de plaats te zoeken, waar bij het wapen dat bij in de hand. hield, zou inploffen. Tortoran kreeg eensklaps in 't oog, dat dit wapen veel meer op een injectie spuitje geleek dan op een dolk. Hij wil me een vergif inspuiten t dacht hij. Plotseling drong de naald in de huid. Hij gevoelde slechts een lichten prik, daar na een verdooving van al zijn leden. Nu ademde hij gemakkelijker: men had hem de prop uit den mond genomen. t Hij wou spreken; hij kon geen enkelen klank uiten. Zijn banden werden vervolgens door de twee gemaskerde mannen losgemaakt. Hij wou een beweging maken; het ge lukte hem niet. Maar zijn geest bleef helder. Zijn oogen zagen. Zijn ooren hoorden. 1 Hun smerige prik heeft me reeds ver lamd, dacht hij. De dood zal volgen. Toen grepen zijn. aanvallers hem vast, de eene hij het hoofd, de andere hij de voeten, en lichtten hem op. Het schijnt dat ik hier niet moet sterven, dacht de ongelukkige. Was het de uitwerking van den prik? Hij beschouwde de gebeurtenissen met een zonderlinge opgeruimdheid. Hij was als 't ware ontdubbeld, en de wakkere geest van Tortoran no. 1 woonde met meer nieuwsgierigheid dan ontzetting de tragische avonturen hij, die het verlamde lichaam van Tortoran no. 2 onderging. Terwijl 'ze hun last droegen, bestegen de roovers moeizaam een met gras be- kleede. helling. Toen ze op den top waren aangekomen, legden ze hun levenloos slachtoffer op den grond neer, en zucht ten. Toen spotlach te de man met den ring zachtjes, terwijl hij zich tot zijn mede plichtige wendde: We zullen een prachtig gemengd- nieuwsje verwezenlijken: „Het geheim van den sneltrein van Nancy"Maar tien tegen één zullen het gerecht en de open bare meening het eens worden om tot zelfmoord te besluiten. De tweede roover antwoordde niet meer. Hij haalde de schouders op, alsof hij in een dergelijk oogenblik weinig smaak in- die geestigheid vond. Dan trok hij uit zijn vestzak een horloge met lichtende uurplaat, die hij raadpleegde. De sneltrein zal vóór een groot kwar tier niet voorbij rijden, bromde bij met gesmoorde stem. En die goeie Olga zal den tijd gehad hebben om hem te nemen, zeide de eerste op denzelfden toon. Morgen vroeg zal ze te Parijs zijn. Wat oiis betreft, we kunnen geheel over onzen tijd beschik ken, vermits onze vriend meer dan een half uur onder de werking van den prik blijft liggen. Indien de trein vertraging heeft, kunnen we hem een tweede dosis toedienen. Tortoran beproefde oen zin te geven aan de akelige woorden, die in zijn nabijheid werden gefluisterd. Hij vermoedde, dat de belling waarop hij zich bevond, bot talud van den spoorweg was en meende te begrijpen. Minuten vlogen voorbij. Eindelijk sprak de man met den ring: Het is erHij is aangekondigd Komaan Wat is er aangekondigd? dacht Tor toran ontsteld. Weer voelde bij zich van den grond op-< gelild en verder gedragen. Zijn aanran ders schreden over ijzerdradeu, stapten eenige meters voort, daarna logden ze hem weer neer en vluchtten ijlings weg. En de jongeling bemerkte tot zijn schrik dat bij dwars over bet spoor lagHij hoorde het gestamp van den naderenden sneltrein die hem vermorzelen zou, zon der dat er zich een menschelijke macht tégen kon verzetten (Wordt vervolgd) t

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3